So. 118 Donderdag 18 Februari 1915 29e Jaargang De Oorlogvoerende Mogendbeden. De Groote Oorlog. 'DeZeeuw Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN *E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterhaan Le Cointre - Goes. Engeland en Egypte. III. (Slot.) Ook dit slotartikel vangt aan met En geland en Egypte in één adem te noe men. Egypte is nu een Engelse,he kolonie geworden. Of wij dit toejuichen? Op zichzelf, en dus afgedacht van de slinksche toebereidselen, zeer zeker. De annexatie van Zuid-Afrika is ook dat land ten goede gekomen. En ook Egypte heeft aan Engelands invloed veel te danken. Egypte moet door den Nijl worden bevrucht; en wat nu onder de Pharaonen reeds op kleine schaal is ge schied, hebben de Enigelschen op groote schaal verricht: Egypte is door tal van waterwerken, met den Nijl in verbinding gebracht, als doorsneden, en de Fellah's, de nijvere landbouwers en landai*heiders, die nu niet meer worden gekneveld door Tuxksche ambtenaren, heibiben een goed bestaan. Ook hebben de Engelschen de Egyptische financiën en de legers tierkte op beteren voet geregeld. De Turken doen al hun best Egypte weer terug te krijgen; het is te hopen dat hun voornemen faalt. Toch kan hun optreden in Afrika, of op weg naar Afrika nog heel wat gevolgen hebben. Laat ons dankbaar zijn dat Engeland de wacht houdt bij het Suez-kanaaJ. Niet de Turk zou de vaart door dezen water weg openhouden. De Brit doet het nog wel. Doch een ander gevaar dreigt voor dezen laatste, nu of in do toekomst. Gelijk wij aan de hand der profetie in onze artikelen over Rusland hebben aan getoond zal Palestina in het laatste der dagen het schouwtooneel zijn van bloe dige oorlogen. Nu ligt op den weg tusr schen Klein Azië en Noord-Afrika het mede uit de Schrift bekende .Syrië. Nu hebben reeds vroeger onder den hierboven genoemden Mehémed-Ali in 1841 de strijdkrachten van Egypte em Turkije elkander ontmoet. Het was toen Egypte de hand legde op Syrië; en Tur kije, bevreesd dat een Egyptisch legen vanuit Syrië op Konstantinopel zou aan rukken, een leger naar Syrië zond om van daaruit de Egyptenalem in bedwang te houden. Dit Turksche leger, niettegen staande het door den later zooi beroemden Duitsohen veldoverste Von Moltke werd vergezeld, werd verslagen. Doch het be wijs was geleverd dat een Turksdh leger dwars door Klein Azië naar Egypte, al thans naar Syrië en Palestina te sturen om van daar uit Engeland te bestoken, geen hersenschim is. T© meer, nu Klein Azië door tal van spoorwegen als door sneden wordt. Doch ook tevens is het bewijs geleverd hoe gunstig voor de oor logvoerende partijen uit Europa Syrië en Palestina gelogen zijn. Op den duur zal Rusland in Engelands machtsuitbreiding in Egypte, Pierzië en Klein Azië niet berusten, ook als Duitsöh- land het in dezen oorlog verliest. jWint Duitschland, dan krijgt Engeland het daar mettertijd zeker ook met dezle mogend heid i1;e kwaad. Ook de Turken mogen, zoo zij bij de Landengte van Sindi, waar over zij Egypte willen binnenvallen, niet worden teruggeslagen, op de grenzen van Erigelsch lndië verwacht worden. Wat worden in het licht van dezen oorlog gezien, de voorvallen der laat ste jaren duidelijk Egypte in 1915 en Tripoli in 1912. Er is verhand tusschen deze gebeurtenis sen. Italië heeft, alvorens Tripoli te root- ven, zich vergewist of de mogendheden het hem zouden laten doen; en de brave mogendheden hebben tot Italië gezegd: ga je gang maar. Engeland had bij dien roof ztetlfs belang. In den rug van Egypte, dat vanuit Klein Azië door de Turken kon worden aange vallen, en nu werkelijk wordt aange vallen, heeft het liever een Tripoli dat van de Italianen, dan eten Tripoli dat van de Turken is. En de Italianen héb ben er belang bij dat de Engelschen in Egypte blijven, want worden de Turken er met Duitsohe hulp weer meester, dan kunnen zij van Egypte uit gemakkelijk Tripoli heroveren. Beiden, zoowel En geland als Italië, wisten wtel wat zij de den, toen zij zicih in Noord-Afrika gin gen nestelen, Engeland wel het best, toen het zijn besten generaal, Kitchener, naar Egypte zond, en hem nu belastte met het beleid van Oorlog. Kitchener en French, de helden van Zuid-Afrika em van Noord- Afrika, zij zijn de' meeste troeven dqor Engeland in. dezen oorlog Jiitgespeeld. Uitgezonderd Von Hindenburg, kan Duitschland op geen evenknie van deze tactici wijzen, Frankrijk blijft met zijin Joffre heelemaal ten achter, en Oosten rijk zwijgt van schaamte weg, bij zijn totaal gemis aan flinke leiders. Nog één opmerking. Het schijnt tusschen Engeland en Ita lië twee joden weten wat een bril kost. Daarom zal Italië, als het nog Tot de keuze in dezen oorlog komt, wel nim mer tegen Engeland vechten. Nn ontziet het Duitschland nog en vreest het den Turkdoch zoodra het daar overheen is, zal men het, den Driebond ten spijt, zich aan de zijde van de Alliantie zien voegen. Mede als vrucht, de Verwachte vruch t van het duoEngeland en Egypte! Tholen. Wij ontvingen uit Tholen meerdere brie ven, vriendelijke en vinnige, om ons te bestraffen over onze houding inzake de candidaluren der rechtsche oandidaten. Wij laten nu verder Tholen rusten. Al leen herinneren wij eraan, dat wij, wijl we ons zelden met gemeenteraadsverkie zingen inlaten, en alleen daarom, niet officieel den candidaat der Kiesvereeni- ging gesteund hebben. Wijl blijven er overigens bij dat bij dé herstemming nu de eigen candidaat uitviel, het de plicht der onzen is om te stemmen op don can didaat die, wat beginsel aangaat, hun het naast staat. Dat eischt zelfverloochening, wijl ver staan dit. En wij verstaan het ook, dat er onder onze vrienden zijn die in dit geval maling hebben aan dëzlen eisch wij zijn menschen. Doch wij gaan met deze weigering niet acicoord. Nooit mag door der onzlen toedoen een liberaal op den zetel van een antirevo lutionair gaan zitten. Zoo hebben ook de tegenwoordige voorstanders der oandi- datuur-Van Hiele een paar jaar geleden gedacht, .toen Zij bij de herstemming' onge veer honderd stemmen bezorgden aan het nu overleden raadslid Kegge. Doch ook afgezien hiervan, wat men ook zégge of schrijve, ter aanprijzing van het onthoudings-standpunt, wij blijven bij onze meening. Waren wij kiezer te Tho len, wij zouden ditmaal uit Goes over komen om zelf te stemmen, en ande ren te smeeken om ook te gaan stemmen, noch blanco, noch op De Jong, maar op Van Hiele. Beknopt overzicht van den toestand. De Duitsche staf op het oorlogsfront mag in z'n nopjes zijn. Hij1 heeft den Keizer, die getuige was van de operaties in Oost-Pruisen de be wijzen van schitterende prestaties van het Duitsche leger kunnen toonen. 't Waren vreugdevolle oogenblikken voor Von Hindenburg den vermaarde, wiens naam nog vele jaren met ©ere genoemd zal worden en de zijnen. De overwinning werd behaald door af- deelingen van de oude troepen van het Oostelijk oorlogstooneel, en detachementen jongere, nieuw aangevoerde troepen, die getoond hebben, dat zij voor de oudere beproefde niet behoeven onder te doen. De prestaties van de troepen, die bij' liet ongunstige weder en op moeilijk terrein dag en nacht op marsch en in gevecht waren, zijn boven allen lof verheven, al dus heet het in het officieel© bulletin. „General-Feldmarschall" Hindenburg leid de de operaties, die door General-Üborst von Eichhom en den géneraal der infan terie von Below op schitterende wijztet werden uitgevoerd. De laatste berichten bevestigten die be richten omtrent den Russen nederlaag in ieder opzichte. De linie ton N. van de Weicihsel loopt thans van Plozk over Bielsk en Racionz verder in Oostelijke richting tot Mokow. Zooals men weet zijn Bielsk en Plozk door de Duitschers bezet. Langs den N. Weichsel-oever zijin de Russen minstens 30 K.M. teruggetrokken. De vraag is nu, of de Russen in staat zullen zijn om stand te houden voor de versterking Nowogeorgiewsk, ten Noord- Westen van Warschau, aan de samenvloei ing van Narew en Weichsel gelegen. Wor den zij tot daar teruggedreven, dan is het zeer waarschijnlijk, dat de terugslag van de overwinning Noordelijk van de Weich sel zich ook Zuidelijk van de Weichsel zal doen voelen en het opgeven van de Bisura-linie tengevolge zal hebben. De Engelsche hebben dus andermaal een luchtraid uitgevoerd boven de Belgi sche kust. 't Was Dinsdagmiddag. Veertig Engelsche vliegtujegn hebben toen in sa menwerking mot 8 Fransche vliegtuigen de s'treek van Zeebrugge en Ostende ge bombardeerd met het doel de onderne ming van enkele dagen geleden te vol tooien. De Engelsche admiraliteit zegt in ©en beschrijving van den aanval uit de lucht: „Veertig vliegtuigen en watervliegtuigen hebben Oste-nde, lVIiddelkerfce, Ghistelles en Zeebrugge gebombardeerd. Zij- heb ben bommen geworpen op de batterijen zwaar geschut ten Oosten en ten Westen van de haven van Ostende; op de bat terijen Wij Middelkerke, op- transportwa gens op den iweg van 'Ostende naar Ghistel les, pp de pier te Zeebrugg© om de daarin hij den vorigen aanval geslagen bres te verwijden, op: vaartuigen buiten Blankenberghe en op trawlers* bui ten Zee brugge. De Fransche vliegtuigen hebben ©en, krachtigen aanval gedaan op het nero- droom te Ghistelles en daardoor de Duit sche vliegers verhinderd onze vliegtuigen; te onderscheppen. De admiraliteit voegt er- aan toe dat .de vliegers opdracht hebben hun laanvallen te bepalen tot punten van militair belang. De vliegers trachten steeds te voorkomen dat bommen op: bewoonde wijken neer komen." Nu moet men de waard© van dergelijke manoeuvres niet overschatten. De schade is uiteraard moeilijk te over zien, laat slaan voor de Engelsche en Fransche vliegers, di© dadelijk nadat ze hun hommen geworpen hebben, op1 levens behoud bedacht moeten zijin, en zich be zwaarlijk den tijid kunnen gunnen om de uitwerking va.n hun bedrijf op hun gemak gade te slaan en t© boekstaven. Men ista -dus wel gereserveerd tegenover het Engelsche bulletin. De 18e Februari is aangebroken. ZaJ Duitschland nu toonen, dat de dreigemen ten niet ijdel geweest Zijin? Wc zullen het zeer spoedig ervaren. Het Belgische volk. Een Amerikaan, die België dezer da gen bezocht en zijn indrukken in do „Ti mes" weergeeft, schrijft o.m. In vroeger dagen kreeg de reiziger nooit den indruk, dat België een patriottische homogeniteit had. Het scheen een indus trieel© broeikas, welker nationaliteit het kunstmatig product van de Europeesche staatslieden was. Na vijf maanden Duit sche bezetting zou men. niet verbaasd geweest zijn, indien men zijn burgers; arbeiders, boeren en kooplieden had te ruggevonden in ten minste een wapenstil stand Van uitwendige vriendelijkheid ter wille van het persoonlijk voordeel. Niets van dien aard is gebeurd. België is een ongeschokte eenheid van wantrouwen in Duitsoh bestuur. Haar metaal, in het for nuis van den oorlqg toit gloeihitte geko men, is in de Duitsche bezetting afge koeld tot 'hard staal. Of het altijd verbor gen leefde dan wel pas is geboren uit de verschrikkingen van Leuven, een feit is het, dat er Belgisch nationalisme ont stond. Nederlaag en lijden hebbén enkel gediend tot versterking van den- Belgen liefde voor hun Koning en voor al de beginselen, welke hij vertegenwoordigt. Van een Belgisch jurist hoorde de schrijver de volgende ontboezeming: Voor het eerst van mijn leven weet ik wat haten is. En dat doen mijn landgienooten ook. Ik begin vreugd© te .scheppen in mijn haat. Het is ©en van de privileges van ons huidig bestaan. Wij kunnen niet op stoelen en tafels gaan staan, zooals ze in Berlijn doen en onZen haat uit zingen, maar niemand kan ons haten in het verborgene bèlemrmerem. Ho,e de stemming zich uit? De schrij ver vertelt er v.an: Ieder© Belg, tenzij hij: een officieel per soon is, die betrekkingen met de Duit schers onderhoudt, is door zijn omge ving gemerkt. Wanneer een Duitsch of ficier in een café aan een tafeltje gaat zitten, waar Belgen zitten, staan de laat- sten onmiddellijk op. Als een officier in een tram komt, trekken de vrouwen zich terug, opdat hun kleerem niet in aan raking komen mét zijn kleeren. Een of ficier, die driftig geworden, zeide: „Me vrouw, ik zal u niet besmetten", kreeg tot eenig antwoord, dat de aangesprot- kene nog een. beetje verder wegschoof. Als de Duitschers vriendelijk willen zijn en vertellen van hun vrouw en kinde ren thuis, is het antwoord„Wat zouden uw vrouw eu kinderen blij: zijn, u tel zien. Waarom gaat u niet naar huis?" Toen aan den commandant van Gent op zekeren dag ,gerapport©e|rd werd, dat een oude man wapens verborgen had, werd een sergeant derwaarts gezonden. „Ja, mijn zoon heeft een geweer". „Waar is het?" „In zijn handen aan den Yser, als hij niet dood is, mijnheer. Gij kunt daar gaan zoeken, mijnheer". België, vervolgt de schrijver-, brengt een nieuwen humor tot ontwikkeling; een humor op kosten van de Duitschers, do eenige soort humor, waarvoor de Belg op het oogenblik aanleg heeft. De ouden oefenen zich thuis, de jongens op straat. Een klein© bengel vertoonde zich deziefr dagen op straat, de bril van grootva: der op den neus, een prop van zakken op zijn buik en op zijn pet een stuk papier- met de woorden„Officier du Landstorm". Duitschland's antwoord. Het gisteravond te Berlij'n aan den ge- ,Zant der Vereenigde Staten van Amerika, op zijn mededeeling van 12 dezer, over handigde antwoord luidt volgens het Va derland als volgt: i De Keizerlijke Duitsche Regeering heeft de mededeeling van de Bégeering der Vereenigde Stalen beoordeeld in denzielf- den geest van welwillendheid en vriend schap, waarin deze mededeeling haar voorkomt te zijn opgesteld. De Keizerlijke Duitsche Regeering weet, dat ziij met de Regeering der Vereenigde Staten daarin overeenstemt, dat het voor beide landen in hoog© mate gewenscht is, om mis verstanden te voorkomen, die zich zouden kunnen voordoen uit de door de Duit sche admiraliteit aaugekondigde maatre gelen, en tevens om 'het plaats hebben van gebeurtenissen te vermijden, die de tusschen beide Regeeringen tot dusver op zioo gelukkige wij'ze bestaande vriend schappelijke betrekkingen zouden kun nen verstoren. De Duitsche Regeering meent bij de Regeering der Vereenigde Staten ten opzichte van deze verzekering zooveel te meer op een algeheel juist inzicht te mogen rekenen, daar het door de Duitsche admiraliteit aangekondigde optreden, gelijk in de nota van 4 dezer omstandig is uiteengezet, op gleen enkele wijze tegen den legitiemen handel en de legitieme scheepvaart der neutralen is ge richt, maar alleen een verweermiddel is, waartoe Duitschland's levensbelangen dwongen, tegen de met het volkenrecht in strijd zijinde wijze, waarop de oor log ter ziee door Engeland gevoerd wordt, dat zich lot dusver daarbij door .geen enkel protest der neutralen op de, - vóór den aanvang van den oorlog glgemeen. erkende rechtsgrondslagen, heeft laten weerhouden. Indien het de Amerikaansche regeering uit kracht van het géwicht, dat zij: in de weegschaal van het lot der volkeren gerechtigd en in staat is te leggen, ten slotte nog mocht gelukken, de oorzaken uit den weg te ruimen, die de Duitsch© regeering hot die maatregelen gebieden^ verplichten, indien de Amerikaansche re geering met name een weg zou weten te vinden, om de met Duitschland oorlog voerende mogendheden tot het inachtne- men van de Londensche verklaring te be wegen, en het Duitschland zoodoende mo gelijk t"e maken, zich rechtmatig van le vensmiddelen en grondstoffen voor zijn; nijverheid te voorzien, dan zou de Duit sche regeering daarin niet alleen een niet genoeg te waardeeren verdienste voor een humaner wijze van oorlogvoering er kennen, maar ook uit den daardoor ont- stanen nieuwen staat van zaken gaarne gevolgtrekkingen maken. Korte Oorlogsberichten. Luchtschep-en h-oven Cana- d a? Volgens berichten uit Ottowa in de „Times" vlogen twee luchtschepen met! groote zoeklichten over tde stad Brockville, zestig mijlen ten Zuiden van Ottowa ert zetten koers in de richting van de hoofd stad. Naar aanleiding van dit bericht, wérden rondom Parliament Buildings en Government House alle lichten gedoofd. Volgens latere berichten uit Ogdensluvy, tegenover Brockville werden daar ver scheidene lichtballoms opgelaten, zoodat daarin misschien de verklaring van het incident moet worden gezocht. In het concertgebouw te 's Hertogen bosch is thans een Belg onderdak ge bracht, die reedis vaak langs een veiligen weg de grens naar België had overgesto ken met brieven en dergelijke. Enkelel dagén geleden echter zag hij plotseling een Duitsch soldaat op het pad staan. Aan vluchten viel niet te denken en de Belg besloot zich te .redden, koste wat het kost. Toen de Duitsche militair hem zou visiteeren een pas had de Belg ook niet greep hij plotseling in zijn jaszak, dien hij vol peper had en wierp den1 Duiitscher de oogen vol. Een verwoed ge VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. vecht ontstond tusschen beide mannen, waarbij het ten slotte den Belg, hoewel vreeselijik gewond, vooral in 't gezicht en op den rug, gelukte over de Ilollandsche grens te geraken, die op 2 meter afstand was. Doordat de Dnitscher de oogen vol peper had kon hij: dan Belg niet zien; anders zou hij hem wel hebben neerge schoten. De Belg heeft thans genoeg van zijn boodschappen tusschen België en Nederland en blijft als vluchteling in Den Bosch. „Vad." Parlementsleden te velde. Ofschoon de leden van do Duitsche par lementen voor het meerendeel van gevor derden leeftijd zijn, staat toch ©en aan zienlijk aantal van hen onder de wapens. In Oost en West strijden niet minder dan 300 volksvertegenwoordigers, terwijl d© gezamenlijke Duitsche parlementen 1800 gekozen leden tellen. Bovenaan staat del Rijksdag, die ongeveer 70 leden naar het veld heeft gezonden. Uit het Pruisisch© Huis van Afgevaardigden dragen 65 leden de uniform. Uit do heide provincies Oost en West-Pruisen alleen vijftien. Da jeug dige nattonaal-liberale afgevaardigde Ila- senclever is reeds gesneuveld. De conser vatieven hebben 35 van de hunnen in het veld, de vrije conservatieven 10, hot centrum eveneens 10, de nalionaal-libe- ralen 15 en de vrijzinnigen 1. Ook de Landdagen van andere bondsstaten zijn sterk vertegenwoordigd. De Beierscba Tweede Kamer heeft ongeveer tien leden in het veld. Zoo -is het ook ongeveer in Saksen, Wurtemberg en Baden. De afge vaardigde Wagner uit Baden is reeds ge vallen. Ook verschillende leden van don Landdag van Elzas-Lothaxingen doen dienst. De scholen te Reims her opend. Uit Parijs wordt gemeld, dat de scholen te Reims weer geopend zijn. Daar de beschieting door de Duitschers nog voortduurt, kom men niet do gewone schoolgebouwen gebruiken, maar wordt nu het -onderwijs gegeven in de kelders van de champagne-firma's, waarin se dert September honderden lieden een on derdak vonden. Aan de Albaneesche grens. Het blijkt dat de inval der Albianeezen op Servisch gebied érnstiger .afmetingen aanneemt. Tal van Servische grensplaat sen zijn reeds door de Albaneezén btezet en uit de mededeelingen van het Servi sche persbureau blijkt, dat de Serviërs, die aan deze grens blijkbaar over geen sterke macht meer beschikken, moeten terugtrekken. Ellende in Spanje. De Cor respondent van de „Times" te Sevilla meldt, dat er in Spanje onder de arbei dende klassen groote ellende heeirsoht. In de straten van Sevilla houden werk- 1-oozen, die arbeid verlangen, botoogingen. En van verschillende d-o-rpen komen ber den om hulp, omdat de bevolking mejlj honger wordt bedreigd. Te Sevilla is een bakkerswinkel Léstorrnd, maar de orde wérd spoedig hersteld; de b-urgcmeesteH beloofde den ergst noodlijdenden werk te zullen verschaffen. Bombardement van Anti- vari. Volgens een Reutertelegram in do Engelsche bladen werd Zondag 1.1. Anti- vari gebombardeerd. Een torpedojager ©n! twee torpedobooten vuurden honderd honderd schoten tegen de haven ©n de Volnitza-batterij. Een Italiaansch zeilschip werd getroffen, doch overigens geen schade aangericht. De commahdant van de „Blücher", Eidmann, is te Edinburgh aan longont steking overleden. In België is een groote onderlinge verzekeringsmaatschappij tegen oorlogs gevaren opgericht. Het Canadeesch-e contingent -moet goed -en wel in Frankrijk zijin aangekomen. Zweedsch schip vergaan? Het Zweedsche stoomschip: „Solcia", op 1 Februari uit Liverpool naar Denemar ken vertrokken met levensmiddelen, isl sedert den 2en Februari verdwenen. Men vermoedt dat het schip vergaan is. Een gekleurde sluier aan den hoed, zooals die vroeger vrij algemeen gedra gen werd, moet de oorsprong zijn van de tegenwoordige cocardes. In de 17de leeuw) onderscheidden bij enkel© legers de ver schillende compagniën zich door de kloui) van zulke sluiers. Als eerste dynastisch kenteeken ontmoet men daarbij den oranje- kleurigen sluier van de Oranjes. In Prui sen moet Graaf Goetzen in het jaar 1807 zwarte sluiers met witte strepen hébben1 voorgeschreven voor het tenue zijner troe pen. Dit is de oorsprong der zwart-witte Pruisische cocarde, 'die het volgend jaar door het heele Pruisische leger werd ge dragen. Van zulke sluiers kwamen later rosetten, door de linten in het midden) samen te binden en door middel van pon

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1