Telegrammen. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Leestafel Briefwisseling Afloop verkoopingen, aanbestedingen enz Marktberichten. Gemobiliseerde onderwij zers. Do Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft aan. de gemeentebesturen doen mededeelen, dat gedeeltelijke inhou ding van salarissen van hoofden en on derwijzers van openbare scholen, die we gens militie- of landweerdienst gemobili seerd zijn, alleen mag geschieden krach tens de goedgekeurde salarisregelingen en dat nimmer qnitantie mag worden ver langd voor salaris, dat niet uitbetaald is. Vrees voor verlies van Rijkssubsidie behoeft in verband hiermede niet te be staan, aangezien krachtens circulaire van 'sministers ambtsvoorganger, d.d. 13 Mei 1908 geiheelo of gedeeltelijke inhouding van salarissen van hoofden en onderwij zers, die onder de wapenen zijn, niet van invloed is op het bedrag der Rijks bijdrage. Fel.) Geslaagd te Utrecht voor het can- didaats in de rechten dhr. A. A. Mul der. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald, dat aan hen, die wenschen deel te nemen aan het a.s. exam,en voor onderwijzer, op vertoon van den oproepingsbrief der oommissie, verlof zal worden verleend. Het examen bestaat uit twee gedeelten. Het schriftelijk wordt afgenomen op 7 -April en duurt één dag. Het mondeling examen, dat ongeveer twee maanden lang wordt voortgezet, vangt aan op 15 April a.s. en eischt voor elk der adspirantan één, bij uitzondering twee dagen. Kanton gerecht te Goes. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: overtreding LeerplichtwetM. Z. to Schore, f 1 b. s. 1 d. h., Ie herhaling P. v. d. L. te Wolpihaartsdijk, f3 b. s. 2 d. h., 2e herhaling, R. R. te WolphaarLs- dijk, 15 b. s. 3 d. h.; jagen zonder akte: M. B. te Iarseke (2 maal) 2 maal f 2 b. s. 2 d. h., uitl. gew. of fl b. g. 1 d. h.; jagen zonder akte en Ver gunning M. v. H. te Kruiningen, 2 maal 12 b. s. 2 maal 2 d. h., gew. en patr. verbeurd, J. R. te 's Heer Arendskerka 2 maal f3 lx s. 2 maal 2 d. h., uitl. gew. ef 1'2 b. s. 2 d. h., J. G. te 'sllea- renhoek, 2 maal f3 b. s. 2 maal 2 d. h., uitl. gew. of f 1 b. s. 1 d. h.; door middel van kunstlicht opsporen van wild of schadelijk gedierte: P. v. L. te Ilein- kenszand, f 10 b. s. 5 d. h., verb. gew. en patronen; iemand bij opsporen van wild of schadelijk gedierte met kunst licht bijstaan: M. H. S. te Heinkenszand, f 10 b. s. 5 d. h., lantaarn verbeurd niet beletten dat hond wild opspoort: L. v. d. M., W. D. K. te Colijnsplaat, ieder f2 b. s. 1 w. tuchtsch., M. de J. te Kwadendamme, f5 b. s. 4 d. h., uitl. haas of fl b. s. 1 d. h.zonder akte wild vervoeren: M. vi. H. té Kruiningen, f2 b. s. 2 d. h„ haas verbeurd; in g©- sloten jachttijd wild vervoeren: J, G. en W. B., beiden te 's Heerenhoek, ieder f3 b. s. 2 d. h., uitl. haas of f 1 b. s. ld. h.straatschenderij: J. L. en M. Ij. te "VVemeJdinge, terug aan ouders, F. S. te Goes, f5 b. s. 3 d. h.trekdier on beheerd laten staan: J. F. to Bieztelinge, f 2 b. s. 2 d. h., P. R. te Ovezando, f2 b. s. 2 d. h.; nachtelijk burengjöruciht verwekkenA. M. V. te Goes, fib. s. 1 d. h.zonder vergunning vee laten loo- Fen op weilandL. R. te Hoedekenskerke, 10 b. s. 5 d. h.loopen over bezaaiden grond: J. C. de J. te Wemeldinge, f3 b. s. 2 d. h.; overtreding Arbeidswet: M. P. te Ierseke, 4 maal f2 b. s. 4 maal 1 d. h.; belemmeren doorvaart van een sluis in een Rijkskanaal: T. K. te Gie- sendam, f 15 b. s. 10 d. h.; niet op volgen bevel van een havenmeester: C. H. v. W. te Papendrecht, f 3 b. s. 2 d. h.zonder vergunning openbare ver makelijkheid geven: L. N. te Kruiningen, f 1 b. s. 1 d. h.herberg na sluitings uur openhouden: C. K. te Bath, fO.50 b. s. 1 d. h.; na sluitingsuur zich in herberg bevinden: M. J. de J. te Wemel dinge, fl b. s. 1 d. h.; op straat luid schreeuwen en zingen: M. v. d. M., J. B. te Wissenkerke, fl b. s. '1 d. h., W. K.; aldaar, f 1 b. s. 1 w. tuchtsch., L. Y-, P- B„ A. M„ J. W. te Goes, ieder fl b. s. 1 d. 'h.; 'savonds rijden zonder lantaarn: A. de Y. te BoTSsele, fl b. s. 1 d. h.'savonds fietsen zon der lantaarn: G. N. te Borssele, M. H. te Rilland-Rath, A. de L. te Kloetinge, 0. R. te 's Heer Arendskerke, J. de R. Jzn. te Biezelinge, P. V., aldaar', II. S. te Baarland, A. B. te Goes, alten f2 b. s. 2 d. h.; Schelde bevissohen zonder con sent: G. S. Jzn. te Ierseke, f2 b. s. 2 d. h.; dronkenschapJ. K. te Wolphaarts- dijk, P. S. te Wemeldinge, J. W., M. B., J. B„ Ph. V., 0. de K, J. de B„ M. W. V., J. S., allen te Goes, ieder f2 b. g. 2 d. h., J. B. te Heinkenszand, f3 b. s. 2 d. h. D© Centrale Raad van Beroep (On gevallenverzekering) deed uitspraak in zake het hooger beroep van M. H., lint- sSager te Goes, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, hou dende vernieliging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem scha deloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, daarin bestaande, dat hij, met een stapel blokken in de handen door de werkplaats loopende, met zijn knie stootte tegen de bank eener machine, waardoor die knie werd gekwetst; de Raad kende getroffene genees- en heel kundige behandeling toe voor rekening van de Bank, doch verklaarde hem niet ontvankelijk in zijne vordering eener tij delijke uitkeering. De Centrale Raad be vestigde de uitspraak. Ongelukken. Te Rotterdam is in het ziekenhuis verbonden een 24-jarige stoker. Bij een vechtpartijl had hij mét een mes een steek boven bet rechteroog gekregen. Aldaar is in het ziekenhuis opgenomen een 22-jarige dienstbode, die van een trapleer was gevallen en beidé armen gebroken had. Verder is in het ziekenhuis opgenomjen de 14-jiarigie Ml v. ,0., die aan de Rijnhaven met z'n fiets was geslipt, en met z'n hoofd tegen een lantaarnpaal gevallen, waardoor hij hersenschudding bekwam. Zaterdag geraakte aan de Prinsessekade te Leiden een dienstmeisje, dat in de keuken werk zaam was, in brand. Ze vluchtte bran dende de straat op, waar fde vlammen met moeito werden gedoofd. Met ernstige won den bedekt werd ze naar het ziekenhuis vervoerd.Een spoorwegarbeider te Haar lem vond Zaterdagnacht op de spoorlijn een man, wiens beide beenon waren af gereden; ook de vingers aan beide han den waren ernstig verwond. De man is aan de gevolgen overleden, een groot ge zin onverzorgd achterlatend. Te Rot terdam kreeg aan boord van een stoom schip een ijzerbrandor zware brandwon den iaan de borst door het springen van een zuurstofslang. De bewaarder der strafgevangenis te Leeuwarden werd Vrij dag door een gevangene aangevallen en met ieon mes ernstig verwond, omdat deze een wrok tegen hem had opgevat wegens een omtrent hem opgemaakt rapport. Ontploffing. Het militair ma gazijn biji Dursgarden, waar groote voor raden geschut-munitie werden bewaard, is tengevolge van een ontploffing in del lucht gevlogen. Op' het oogenblik van de ramp schooit een reusachtige vuurzuil in de hoogte. Van de 11 personen, die zich in hot gebouw bevonden, werden 7 ges dood, twee zwaar en twee licht gewond. De 50.000 s t e inwoner. Bij de behandeling der Dordtsche begrooting van 1914 heeft het raadslid der heer W. .Kolk man het voorstel gedaan om aan den 50.000st.en inwoner van Dordrecht van gemeentewege een spaarbankboekje van f 250 ter hand te stellen. Naar de „Dordt. Crt." verneemt is Donderdag 11 Febr. die 50.000ste geboren. De- vluchteling.... in een boom. -Vrijdagmiddag1 werd een ver pleegde rkan het Rijks-Krankz.in nigenge- geslicht te Medemblik vermist, een patiënt, nog pas sedert 14 dagen in deze in richting opgenomen. Onmiddellijk Worden maatregelen tot opsporing ingesteld; te 5 uur ontdekte men hem in een ongeveer 20 M. hoogen hoorn op net gestichtster- redn. Niet gemakkelijk ging het, liem naar omlaag be krijgen; eerst te 8 uur had men den verpleegde heneden. Verboden uitvoer. Vijjdagmid- dag hebben 0p stationsemplaoement te Venlo belastingambtenaren bij visitatie van spoorwagens beslag gelegd op een lading leder, welke onder kolenasch ver borgen en blijkbaar voor uitvoer naar Duitsoliland bestemd was. De in beslag genomen hoeveelheid bevond zich in 44 zakken en had een .waarde van 5 a 6 duizend gulden. Het zich verschuilen ach ter vreemde vlag. De heer Joh. Been, archivaris te Rrielle, schrijft aan. de „Nieuwe Ct." In het jaar 1655 had De Ruyter een tocht naar Algiers ondernomen, in Idletn, namiddag van den 30sten Augustus kreeg hij, nadat de mist opgeklaard was, dei stad in het zicht, die nog wel 5 mijlen van hem ai lag. Hij zeilde nu naar den commandeur De Wildt en de kapiteinsl Sweers en Van Zaailingen, die reeds de gelegenheid verkend hadden en nu rap port uitbrachten. De heer Been geeft dan het woord aan Gerard Brandt (uitg. 1686, p. 82). „Hy quam den zeiven avondt met zyn acht scheepen en twee branders, metes roeijende 'dan zeilende, door de groote stilte, omtrent een kanonschoot van de' sta.dt, op twee-en-veertig vadem wa ter ten anker. Daar hy zelfs zagh 't geen hem was aangedient. Men lipt van al de Hollandtsche scheepen Engelschef vlaggen en vldbgels waaijen, (p. 83) om de roovers 'te misleiden, die wel mejlj klein vaartuig van landt quaamen, maai de Hollandtsche scheepen niet dorsten- naaderen." Door de waakzaamheid des vijands en door voortdurende windstilte of althans. Weinig wind, liep voor .jleze maal dd expeditie op niets uit. Vla^k tegen den wind in aei- len. In de „Leeuw. Ct." schrijft de heer De Ruiter, voorzitter van de Federatie van schippersvereenigingen „Friesland" over deze nieuwe uitvinding: Hot aparaat zeilde beslist rechtlijnig vlak tegen den wind in; hoe harder het waaide, hoe sneller de beweging was, en bovendien met kracht, zooda^bij storm de werking niet anders dan snel'en krach- lig kan zijn. Wanneer do richtingen van wind en schip niet meer vlak tegen el kaar in zijn, kan het evengoed, zoodat men zoodoend met alle winden kan zei len. Heeft men vlak in den wind, dan is dit er niet minder om, want door de beweging rechtlijnig tegen elkaar in, wordt de anders tegendruk, die nu mee helpt grooter. Het zeil van het aparaat kan beslist ten allen tijde, zoo vol mo gelijk staan. Ik beken eerlijk, dat de grond-idee, wat de eenvoud er van aan gaat, alsmede de genoemde werking, ver mijn verwachting overtroffen, zoodat het tot dusver onmogelijke in de zeilkunst, door deze toepassing, totaal is opgehe ven, en daarom niet te zeggen is, welke gevolgen deze vinding nog kan hebben, aangezien men zich de windkracht al tijd ten nutte kan maken. Voor de zee vaart, visscherij en in het hijzonder voor de sport, kan deze uitvinding zeer ze ker ook van hooge waarde zijn. Bij te genwind zouden bijv. stoomschepen, enz. er ook nog gebruik van kunnen maken. Dat het apparaat, aan door den heer Vlieger, secr. van „Schuttevaer", gestelde eiscthen, Wat betreft strijken,- passeerem van bruggen, bochten, enz. kan voldoen, is mij nu duidelijk gebleken. Branders en helse he ma chines 'kan men beschouwen als do voorloopers der huidige mijnen en tor pedo's. De eerste helsche machine moet in 1686 door Lodewijk XIV gebruikt zijn. Vandaar, dat de Franschen nogal eens be weren, dat zij de eigenlijke ontdekkers van de torpedo's zijn geweest. Zooals men weet, hebben wij Hollan ders echter al veel eerder van bi-anders gebruik gemaakt. Vooral in de drie eerste Engelscihe oorlogen waren onze marine- deskundigen echte branders-enthousias ten, en aan den overkant van de Noord zee waren onze branders zeer gevreesd. In de Corriere della Sera vertelt Tomaso de Filippis, dat do drijvende mijnen van Italiaanschen oorsprong zijn. Hij bericht, dat de eerste mijnen gedurende het be leg van Antwerpen in 1585 gebruikt Zijn, o.a. om een brug mee te doen springen, de uitvinder er van was de ingenieur Zambelli, of, volgens anderen, Zampelli, die zich reeds eerder door belangrijke oorlogsfechnische uitvindingen onderschei den had. Die Zampelli verwierf zich een reputatie door talrijke publicaties op dit gebied, en ook is hij de eerste geweest, die proeven met een helsche machine heeft genomen; met die proefnemingen heeft hij evenwel niet heel veel succes gehad. Zampelli stierf intüsschen te spoedig om zijn vinding te voltooien. Maar anderen maakten betere constructies en thans is de torpedo of do mijn zeker wel te be schouwen als het „ideaal" van „volmaakt heid" der helsche machines. (Vad.) PETROGRAD, 15 Febr. De gevechten aan den r ech teroever van de Wiedchsel ont wikkelen zich geleidelijk. Gevechten had den plaats op het front Mochowa en in de streek van Lyck en Grajewo hebben zeer hardnekkige gevechten plaats. Mieter; Noordelijk trekken onze troepen terug op de versterkte linie van de Njemen voor den aandrang van de sterke Duitsche troepenmachten. Op den linker-Weichset- oever hebben slechts artillerie-gevechten' plaats. Aan de Nida is het artillerievuur van den vijand van tijld tot tijd zeer hevig. In de Karpathen hebben wij de vijandelijke aanvallen afgeslagen. Wij hebben ons meester gemaakt van de vijandelijke ver sterkingen bij Smolnik én namen 18 offi cieren en ruim 1000 inan gevangen. Op het Dukla-front wordt hardnekkig gestre den. PARIJS, 15 Febr. Communiqué van gisr teravond 11 uur: Tusschen zee ern de Maas hebben geen infantieriegievechteh plaats gehad. In België en tusschen de Oise en de Aisne, alsmede in het Gharry pagnegebied hebben artilletieduels plaats. In Lotharingen en het gebied van Pout-a- Mousson hebben de vijanden tegenaan vallen gedaan, die Noiroy bezet hebben. Het gevecht duurt voort. PARIJS, 15 Febr. Door den minister van marine wordt medegedeeld, dat de Fransche watervliegmaohines te Duinker ken stationeerende, met succes bommen geworpen hebben op militaire gebouwen en troepenafdeelingen te Zetebrugge en te Üstende op het spoorweg station. BERLIJN, 15 Febr. Ten Zuiden van Yperen bij. St. Eloy onttrokken wij den vijand 900 M. van zijn posities. Z'n tegen aanvallen bleven zonder gevolg. Eveneens mislukten de aanvallen der tegenstanders in de streek ten Z.-W. van La Bassée. Eenige dozijnen gevangenen bleven in on ze handen. De vijand werd geworpen uit Sengern, waarop hij vrijwillig Lensbach ontruimde. Ten N. van Tilsit werd de vijand uit Piktuposen verdreven; aan deze en gene zijde van de grens van het me- renplateau duren de gevechten voort. Onze troepen rukken snel voorwaarts. Iq. het Weichselgebied wonnen wij ter rein. LONDEN, 15 Febr. Uit Washington wordt gemeld, dat de Duitsche geizant aan het Sitatèndepartement zou hebben verklaard, dat Duitschland bereid is de bekende verklaring inzake het nieuwe oor logsgebied in te trekken, mits de Ver. Staten Engeland weten te overreden het beslag op schepen met levensmiddelen op te heffen. Men beschouwt dit als een bewijs, dat Duitschland door hongersnood wordt bedreigd en eveneens als een sluwe proef, om op Engeland de schuld te wer pen van de Duitsche plannen omtrent de neutrale scheepvaart. BERLIJN, 14 Febr. De groote generale staf meldt hedenmorgen: Onze operaties aan de Oost-Pruisische grens en op Rus sisch gebied aldaar nemen het verwachte verloop. In Polen op den rechteroever van de Weictosel maakten onze troepen voortgang in de richting, van Razionisb. In Polen, op dan linkeroever van de Weiohsel is de toestand onveranderd. ROME, 14 Febr. Italië heeft bij' de Duilsohe regeering een soortgelijken stap gedaan als de Ver. Staten naar aanleiding van de blokkade. PARIJS, 14 Febr. Het communiqué van hedenmiddag meldt: In België werd de badplaats Nieuw- poort gebombardeerd, onze verschansin gen. in de duinen en de stad Yperen. Onze artillerie bestreed de vijandelijke batterijen. In het gebied van do Lye tot de Aisne werd een vijandelijke afdee- ling, die naar onze loopgraven bij Nou- Lette trachtte voort te rukken, door het vuur onzer infanterie tot staan gebracht. In Champagne werd de stad Reims op nieuw gebombardeerd. Onze beschieting1 van de Duitsche loopgraven scheen goe de resultaten op te leveren. In Lotharin gen werd een aanval gedaan op onze vooruitgeschoven troepen, die een sein post ten Noord-Oosten vim Pont-a-Mous- son bezet hadden. De resultaten zijn nog niet bekend. In den Elizas nam de vijand opnieuw het offensief door het dal van de Lauoh; twee Colonnes rukten op^ den Noorder- an Zuideroever voort. De opmarsöh van deze troepen is, naar gemeld wordt, ver traagd en belemmerd door onze skiloo- pers-patrouilles. Bedoelde troepen zijn op het oogenblik in contact met onze meest naar voren geschoven linie. In de Vo gezen woedt een hevige sneeuwstorm. WASHINGTON, 13 Febr. Bernsdorff heeft opnieuw met Bryan over de aan houding van de Wilhelmina Van gedachten gewisseld en herhaald dat de poging, die, naar hij verklaarde, Engeland doet om de burgerlijke bevolking van Duitschland uit te hongeren, door Duitschland beant woord zou worden met een poging om den Engelsohen handel te verlammen. Bernsdorff was van meening, dat de Ver zekering van de Engelscihe regeering, dat geen voedingsmiddelen aan boord van het schip gebruikt zullen worden voor het Duitsche leger of de Duitsche vloot, door de regeering van de Vereenigde Sta ten aanvaard behoorde te worden als grondslag .eener beschouwing van liet gé val van de Wilhelmina. (R. Ct.) MIDDELBURG. Heden (Maandag) werd in het eerste 'district bij enkele candi- daatstelling tot lid van den gemeente raad gekozen in de vacature, ont staan door het bedanken van den nieuw benoemden burgemeester, als raadslid de heer dr. H. Japikse, oud-directeur der Rijks Hoogere Burgerschool, candidaat der heide vrijzinnige kiesvereenigingen. IERSEKE. Onder het eerste vers zingen beklom gisterenmorgen een ziekere J. M. in de Herv. Kerk de kansel, zoodat toen ds. Kijne naar de preekstoel wilde gaan, deze reeds bezet was. Mjet goede woor den bracht J. van Es hem evenwel van de kansel' af, en kon de dienst gelukkig verder ongestoord doorgaan. IERSEKE. Door het stormweder be kwam de hoogaarts Yer. 30 op stroom ernstige averij. Het. zwaard is kwijt en de armstok stuk geslagen. Pogingen in 't wierk gesteld om' het verlorene terug te krijgen werden met geen goed gevolg bekroond. De boot zelf is behouden in de haven gekomen. WESTKAPELLE. Hedenmiddag 2 urn- vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden tegenwoordig. Aan de nagedachtenis van den Gemeen tewerkman, die voor e enige dagen is over leden, wijdt de voorzitter enkel© woorden. De ingekomen stukken, voorgelezen zijinde, worden voor kennisgeving aange nomen. Een wijziging in de Gemeentebegrooting 1915, in verhaard met verbetering van den weg WestkapelleAagtekerk© werd goed gekeurd. Aan mej. A. Simonse werd ont slag verleend als helpster bij het onder wijs in ide huttige handwerken aan de O. L. School, tegen 1 Maart. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid voor Enkhuizen de heer N. Oosterbaan is erns tig ongesteld. Evenals eenige jaren gele den lijdt de heer Oosterbaan aan hevige neusbloedingen. De toestand was heden middag naar omstandigheden bevredigend. DEN HAAG. Op het Departement van Buitenlandsche Zaken had een langdurige conferentie plaats tusschen de Ministers van Buit. Zaken en Marine met de verte genwoordigers van groote Ned. Stoom vaartlijnen, reederijen en handelslichamen. SCHIERMONNIKOOG. De heide Deut sche aviateurs die gisteren avond op de Engelsoh manplaat tusschen Schiermon nikoog en Ameland gedaald waren en die geweigerd hebben met de reddingsboot mee te gaan, waren, toen de boot voor de tweede maal uitvoer, reeds verdwenen. Ds. G. Doekes, „Die ons uit zoo grooten dood verlost beeft". Nijverdol, E. J. Bosch. De meditaties van ds. D'oekes trekken aan door oorspronkelijkheid van stijl en opvatting. Ook dit zevental laat zich aan genaam lezen; zij zijn zoo dat zelfs de eenvoudigste ze volgen, en de meest in geleide er nog uit loeten kan. De be zoldiging der zonde de dood, maar de scbulduitdelging en verzoening door Chris tus' bloed, den geloovige verzekerd. Zie hier het thema. Moge menige twijfelaar zich door deze Schriftuurlijke beschou wingen van den Nieurwdorpschen loeraar lalten overtuigen. In een praohtbandje is dit boek een zeer aan te beveleln ge schenk straks voor onze jongste belijden de lidmaten. De Jonge Man, Orgaan van de Am- sterdamsche Jongemannen Ver., bevat o.m. Hoofdartikel van N. P. Jr. over: De naam Gods; onder „Militaria" brief van de grens en van ds. Hunningher „Getuigenissen": Waartoe de huidige toestand ons dringt. We lazen alle stukken met veel belang stelling. - l i —1,7 I Met leedwezen vernemen wij uit een ons door redactie en uitgever van „Ons Tijdschrift" gezonden circulaire, dat dit mooie tijdschrift met 1 Januari j.l. heeft opgehouden te bestaah. Ook al tengevolge van de drukkende tijdsomstandigheden. Redactie en uitgever hebben hun moeilijke taak gedurende bijna twintig jaren met een ijver boven onzen lof vervuld. Weinig dank geoogst, en veel gratis werk ge leverd. Wij hebben over 't algemeen „Ons Tijdschrift" steeds met genoegen gelezen. Niet altijd met instemming, doch niet met minder waardeering, omdat een ronduit uitgesproken en volgehouden meening door ons bij haar gebleken eerlijkheid steeds wordt gerespecteerd. Moge de rust, die „O. T." nemen gaat, van niet te langen duur zijn. In die ver wachting roepen wij redactie en uitgever een gemeend Tot weerziens toe. H.H. Berichtgevers. Berichten om trent het aantal ingeschrevenen voor* de Nat. militie nemen we in den regel niet op. Alleen voor Middelburg en Goes ple gen we een uitzondering te maken. Red. 's Heerenhoek. Door B. en W. alhier] is onder directie van den architect L. B. Muddc te Goes aanbesteed het hou wen van een openbare lagere school met bijlevering der meubelen. Ingeschreven is doorJde Muijnck, Rorsele, school E 11.100, meubelen f 1500, massa E 12.600; L. Penters, Kwadendamme, tesp. E 10.632, f1095, £11.727; II. Steenblok, Nieuwdorp, f 10.748, f1100, £11.648; J. de Mol, Heinkenszand, f 10.424, f 1067, £11.491; C. Minderhoud, Nieuwdotrp, £10.600, f860, £11.460; A. Jansen, Nisse, f 10.460, f850, f 11.310; J. v. d. Poel, Oudelande, f 10.210, f790, f 10.990; A. M. Knijper, Heinkenszand, f 10.1C0, f850, 10,950Gebr. Ghamuleau, 's Heerenhoek, ff923, f 10.819; O. Chamuleau, Kwadendamme, f9.840, f890, f 10.707. Raming school f 10.857, meube'.e i f 1187, massa f 12.044. Gegund aan den laagstam inschrijytels C. Chamuleau, onder naderegoedkeuring van Z.Exc. den Minister van Binnen!. Zaken. - Cortgene. Zaterdagmiddag werden al hier ten overstaan van notaris Noordijka te Colijnsplaat voor een tijdvak vtan 7 jaren in het openbaar verpacht 20 per- oeelen bouwland ter gezamenlijke groette van 10 II.A. 12 A. 38 c.A., aankomende voor de eene helft het Burgerlijk Arm bestuur en voor de andere helft de dia conie van de Hervormde Gemeente alhier. Totale jaarlijksclie pachtprijs voor het Bur gerlijk Armbestuur f 660.94 en voor de Diaconie f673.84. De laagste jaarlijkscha pachtprijs van een perceel bedraagt f45, de hoogste f64 per 41 A. 68 c.A. (Sohouwsch gemet). Rotterdam, 15 Febr. 1915. Birmenlandsche granen.. Gerst tamelijk aangevoerd, onveran derd f 13.90 a f 14.10, uitgezochte par tijtjes daarboven, Tarwe ruim ter markt, prijshoudend verkocht, Wilhelmina f 16.50 a f 17.50, Bruine hoonen prijshoudend* f 13 a 15 naar qualitei't. Haver iets rui mer aangeboden, lager verkocht, f 14.50 a f 14.75, in bijzondere gevallen daar boven. Buitenlandsche granen. Mais. La Plata aangekomen f225, stoo- mend f225 a £227, witte platte disp. f258, Amerik. mixed oude oogst dito £238, nieuwe idem loco f234, sfoomend f 234. Eieren. Zeeuwsobe f5.25 a f5.75, Overmaassohe f5.75 a f6.25 per 100 stuks. Varkens. Aanvoer 1854 stuks. Prijs 45 h 47 ct. Lichte voor export 29' a 30 ct. Van 40—115 K.G. 39 a 43 ct. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe f 3.70 a f 4, Zeeuwsche eigenheimers f 2.90 a f3.10, Zeeuwsche bonte f3.70 a f4, Zeeuwsche bravo's f3.50 a f3.70, Spui- sche eigenheimers f3 a f3.20, Poters f2.50 a f2.70, Redstar f2.80 a f3. Tamelijke aanvoer, tamelijk© vraag. Ajuin. Aanvoer 4000 H.L. Prijs f 7.50 stroogele en groote biuine. Vlas. Aanvoer 13890 st. blauw, 3340 st. Holl. geel, 500 st. Gron., 4460 st. wit Zeeuwsch, 252 st. vreemd geel. AMSTERDAM, 13 Februari. Aardappelen. Friesche blauwe per mud f3.30 a 3.50 Friesche borgers f2.70 „3. Friesehe bonte f 3.— 3.30 Friesche Red Star f 2.80 3. Zeeuwsche bonte f3.70 4.— Zeeuwsche blauwe f 3.70 4. Zeeuwsche eigenheimers f 2.90 3.20 Zeeuwsche bonte poters f2.60 „2.80 Zeeuwsche blauwe poters f 2.60 2.80 Zeeuwsche Red Star f2.80 „3.10 ZeeuwfChe bravo's f3.25 „0.— Eigonheimer poters f 2.50 2.80 Drentsche eigenh. f 2.60 0. Geldersche blauwe f 0.0. Spuische eigenheimers f 3.3.20 Redstar f 2.80 0.— Drentsche Red Star f 0.0. Flakkeesche eigenheimers f3.„3.20 IJpolder bravo's klei f 2.25 2.30 Aanvoer ladingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3