No. 114 Zaterdag 13 Februari 1915 29e «laargang Binnenland. De Groote Oorlog. Uit de Provincie. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN 5E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosierbaan Le Cointre - Goes. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 .0.06 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Beknopt overzicht van den toestand. Aan de Oost-Pruisische grens rijn de Russen in een hachelijke positie geko- taem. I Petrograd erkent het. Duitsohland moet 4 nieuwe keurkorpsen .in het veld gebracht hebben, en daar tegen rijn de Russen niet opgewassen. Ze moesten uit de linie der Masurisohe meren terugtrekken. Immers de slag bij Tannenburg heeft hen vroeger geleerd, hoe gevaarlijk die streek is, wanneer een groote vijandelijke macht tegen een terug wijkenden vijand optreedt. De terugtocht der Russen hield niet op aan de grens; de wenschelijkheid in ziende om een meer geconcentreerde op stelling te zoeken, met smaller front dus, hebben rij zich tot de Naref terugge trokken. De Russische Staf maakt „bonne mine a mauvais jeu", door aan het eind op grootsche plannen te zinspelen, die strikt geheim moeten blijven. De terugtocht der Russen in de Boe- kowïna levert den Oostenrijkers niet zoo veel winst, als men .z-ou vermoeden. De Russen schijnen er den slag van te heb ben, zoo bijtijds terug te trekken, dat zij' weinig verliezen lijden. Dit neemt natuurlijk niet Weg, dat het Oosterfront een belangrijk gewijzigd aan zien heeft gekregen. Uit de positie-oorlog is dus toch nog iets gegroeid. Met belangstelling zien we de verdere gebeurtenissen op dit gedeel te van het wereldstrijdtooneel tegemoet. In het Westen heeft de positie-oorlog nog steeds tot niets geleid. Zelfs de brute aanvallen der Duitschers met het doel door de vijandelijke linie heen te breken, hadden' geen succes. In de Argonnen dringen de Duitscihers steeds meer naar het zuiden, maar* met den tegenstand, die zij daarbij ondervinden valt natuurlijk niet te spotten. De verliezen moeten aan beide zijden groot geweest zijn. De successen van het Oosten zullen echter wel inspireeren. En dan is het niet onmogelijk, dat de Duitschers ook hier eens doorbreken, en den strijd in een nieuw stadium brengen. Engelsche vliegtuigen aan de Belgische kust. Uit Landen wordt gemeld: Vier-en-dertig Engelsche vliegtuigen en Watervliegtuigen hebben een aanval ge daan op het gebied van Brugge, Zee- brugge, Blankenberghe en Ostende, ten einde de uitbreiding van de basis voor Duitsche duikbooten te verhinderen. Zij1 hebben in die streken en ook elders groote schade aangericht. Er moet ernstige schade aan het station te Ostende zijn aangericht; het is Waarschijnlijk tot den grond toe afgebrand. Het station van Blankenberghe is eveneens beschadigd en de spoorlijnen op verscheidene punten vernield. Er rijn bommen geworpen op de stellin gen bij Middelkerke en op het eleotrische krachtstation en de Duitsche mijnvegers te Zeebrugge. De resultaten zijn onbekend. Tijdens den aanval hebben de Vliegtuigen en watervliegtuigen met hevigen sneeuw jacht te kampen gehad. Zij hebben geen enkele duikboot opgemerkt. De vlieger Graham White, die bij Nieuw- poort in zee was gevallen, is door een Fransch schip gered. Alle vliegers zijn ongedeerd terugge keerd, ondanks de hevige beschieting door de Duitschers met geweren, machine-ge weren en kanonnen. Twee vliegtuigen 'zijn beschadigd. Godsdienstoefening te velde. Een oorlogscorrespondent van een Duitsch blad geeft een levendige beschrij- schrijving van een godsdienstoefening- te velde bij Lowioz. Wij ontleenen er het volgende aan „De Keizer heeft zich voor het veldal- taar geplaatst, De divisie-predikant met tabberd en baret deelt mede, dat men zal beginnen met tot stichting de twee eerste verzen van „Loof den Heer, den machtigen Koning der eere' 'te zingen. Indrukwekkend zetten de' twee muziek corpsen die melodie in. Ook de Keizer zingt, de handen op zijn degen steunend, mede. Daarna predikt de dominee over den tekst Spreuken XXI, 31: „Het paard wordt bereid tegen den dag des strijds maar de overwinning is des Heeren". Nooit heeft deze geestelijke een aan dachtiger gemeente, nooit vromere toe hoorders gehad. Hij sprak geestdriftig en geestdriftwekkend en wie in de gezichten van de manschappen kon zien, zag, dat iedereen aan zijn lippen hing Bij het gebed, zegen en Onze Vader, ontblootte de Keizer het hoofd en de vaandels bogen zich ter aarde. Daarna sprak de Keizer zelf tot de troe pen. Kernachtig, door aandoening ver voerd. Hij bedankte hen voor hun dappere daden èn. wekte tot nieuwe onverschrok kenheid en tot nieuwe daden op. Want nog is de vijand niet geheel overwonnen, maar men mag niet rusten voor hij ten onder gebracht is. Bij deze woorden maakte de Keizer met zijn rijzweep zulk een krachtige beweging, dat over zijn eigen wil en meening geeft twijfel kon bestaan" In een ander blad wordt vermeld, dat tijdens de heele plechtigheid een vliegtuig boven de troepen vloog. Het hield wacht, om bezoeken van Russische eendekkers, die zich in de laatste dagen meermalen in de nabijheid gewaagd hadden, af te Weren. Ten slotte trokken de troepen langs den Keizer. De muziek speelde de oud'e wijize van het „Fridericus Rex", waarin de troostrijke woorden voorkomen „Eine jede Kugel, die trifft ja nicht! Denn trafe jede Kugel apart ihren Man, Woh-er nahmen die Könige ihre Soldaten dann?" (Want elke kogel is immers niet raak. Want als iedere kogel apart zijn man trof, waar zouden de koningen dan hun soldaten vandaan halen?) De Amerikaansche nota's aan Duitschland en Engeland. De tekst van de nota's aan Duitschland en Engeland is openbaar gemaakt. De nota aan de Duitsche regeering brengt in herinnering dat het recht der loorlogvoerenden enkel en alleen is beperkt tot het onderzoekings- en doorzoekings- recht, tenzij de blokkade afdoend wordt gehandhaafd, hetgeen, naar de Amerikaan- sche regeering veronderstelt, in dit geval niet in de bedoeling ligt. „De afkondiging of uitoefening van het recht om elk wille keurig schip, dat het aangegeven gebied Van de'volle zee binnenvaart, aan te val len en te vernietigen zonder vooraf met zekerheid te hebben vastgesteld, dat het tot een oorlogvoerende mogendheid be hoort, en er zich van te hebben vergewist dat zijn lading het karakter heeft van contrabande, is een zoo ongekende han delwijze in den zee-oorlog, dat de Ameri- kaansche regeering aarzelt te gelooven, dat de keizerlijke regeering van Duitsch land het in dit geval voor mogelijk houdt". Indien commandanten van Duitsche oor logsschepen, handelende in 't vermoeden dat de vlag van de Vereenigde Staten niet te goeder trouw werd gevoerd, Ameri kaansche schepen en de levens van Ame- rikaansche burgers zouden vernietigen, zou de regeering der Vereenigde Staten o-ok al zou zij zich dan blootstellen aan beschuldiging in strijd te handelen met de onzijdigheid zulk een handeling bezwaarlijk anders kunnen beschouwen dan als een onverdedigbare schending van de rechten van onzijdigen, die zeer moei lijk in overeenstemming ware te brengen met de vriendschappelijke betrekkingen, die thans .gelukkig tusschen de beide re geeringen bestaan. De Amerikaansche re geering zou dan ook genoodzaakt zijn de keizerlijke regeering strikt verantwoorde lijk te stellen voor dergelijke handelingen en alle stappen te doen, die noodig moeh- ten blijken voor'de beveiliging van levens en eigendom van Amerikaansche burgers. De nota eindigt met gewag te maken van vertoogen, die tot Engeland zijn gericht terzake van een onbevoegd gebruik van de Amerikaansche vlag ter bescherming vaji Engelsche schepen. De nota aan de Engelsche regeering geeft kennis van de mededeeling, door het departement van b-uitenlandsche zaken ontvangen van de Duitsche admiraliteit, dat de Engelsche regeering uitdrukkelijk tot het gebruik van onzijdige vlaggen machtiging heeft verleend. Ook maakt de nota gewag van het gebeurde met de „Lugitania" en van de mededeelingen in de pers omtrent een verklaring van het 'ministerie van buitenlandsche zaken ter verdediging van het gebruik van onzijdige vlaggen. De nota zegt voorts, dat de Ame rikaansche regeering met groote bezorgd heid een algemeen gebruik van de vlag der Vereenigde Staten zou zien door En gelsche schepen, die de in de Duitsche verklaring genoemde wateren bevaren. (N. R. C.) Korte Oorlogsberichten. Tekort aan graan. Volgens me dedeelingen van het bestuur van het Ita- Jiaansche verbond van graanproducenten, molenaars en bakkers aan den Italiaan- schen minister van landbouw Cacasola, heeft Italië op het oogenblik tot bestrij ding van de behoefte aan brood en meel een tekort van drie millioen centenaars aan graan. Ten gev'olge van dit feit en omdat de broodprijs in de steden de 45 en in de plattelandsgemeenten de 40 cen- tesimi per kilogram te boven gaat, heeft de minister de onderwijzers op de land bouwscholen privatim verzocht, zooveel mogelijk isteun te verleen-e-n aan eten initia tief, dat het verbouwen van aardappelen en groenten bevorderen wil. Te Keulen kost het brood op- het oogenblik 35 ets. per kilo. De gegoedip burgers kregen een uitnoodiging van del autoriteiten, hun goud ten behoeve van: het leger af te staan. De forten van Maubeuge zijn weer zoo Ver hersteld, dat zij in staat van ver dediging gebracht kunnen worden. In aansluiting met de Russische tele grammen, ontvingen wij ook Vlaamscha berichten over sterke troepeaizendingen. van (het Westelijk front naar het Oostelijk: Automobielen in den oor log. Het beste bewijs voor de groote diensten, die de 'automobielen op befti oorlogsterrein bewijzen, wordt geleveirdi door het buitengewoon groot getal dier voertuigen, idie op het Westelijk front thans in gebruik zijn. Duitschland heeft daar niet minder dan 60.000 wagens ter beschikking. Frank- rijk's automobielenpark telt 70.000 stuks, waarvan alleen 1100 door de stad Parijs zijn geleverd. Engeland zond circa 20.000 auto's naar het oorlogsterrein, zoodat thans in. totaal minstens 150.000 auto's, „op voet van oorlog" zijn. Cholera in Rusland. Van de Oostelijke grens wordt gemeld, dat de in Rusland reeds epidemisch geworden cho lera zich verder uitbreidt. De gouverne menten van Wolhynië moeten als vol komen besmet beschouwd worden. Daar de voorzorgsmaatregelen van de regee ring geheel onvoldoende zijn, is de ziekte reeds naar de gouvernementen Cberson en Kiëf overgeslagen en heeft zij daar tal van slachtoffers gemaakt. Men be schouwt een strengen vorst, als de eenige redding. Ook in het Russische leger zijn tal van gevallen voorgekomen. Choleralijders gaan voor lijders aan dysenterie door. Soldaten, die aan verdachte ziektegevallen lijkten, worden in groote isoleerbarakken in de buurt van Kiëf ondergebracht. De correspondent van „De Tijd" te Turnhout verneemt dd. 11 Februari uit Leuven „Van 16 Februari hadden aanzienlijke troepenverplaatsingen plaats, van Vlaan deren 'naar het Oosten. Het treinverkeer dat 3 dagen was stopgezet naar het Zui den, is nu weer geopend. Echter alleen voor het militaire vervoer. Het heette, dat hier de troepen over de lijn naar WeertSt. George naar het front in Noord-Frankrijk zouden gebracht worden, maar in waarheid zijn alle man schappen over Hoey naar Duitschland' land vervoerd. Aanzienlijke troepenmach ten zijn aan het Westerfront onttrokken. Woensdagnacht zijn hier 3 treinen waar in inaar schatting 4000 militairen gekomen en* werden hier van vaandels voorzien. Overigens wordt geen rust genomen, zoo wel des nachts als over dag wordt het transport voortgezet. 'Een gevecht in de 1 uc.ht. Vol gens berichten uit Kopenhagen, deed een Engelsch vliegtuig nabij Brussel een po ging, het militaire kamp te bombardeeren. Een direct opgestegen Duitsch vliegtuig viel den Engelsehman aan. Er ontstond* een verbitterde luchtstrijd, waarbij' tem slotte de Duitsche vliegenier door letan welgericht schot den motor van het vij andelijk vliegtuig onbruikbaar maakte. Het vliegtuig stortte omlaag en beide inzit tenden vonden den dood. Eerste Kamer. De Marinebeg'rooting is, zooals men weet, gisteren goedgekeurd. Bij ide behandeling van het Hoofdstuk Financiën zeide de heer v. Holthe tot Echten (U.-L.), dat hij niet inziet de urgentie van een wijziging; van de wet op 'de vermogensbelasting in dien zin, dat de schatting van de onfoerende goederen zal veranderen. De heer v. d.Maesende Sombreff (R.-K.), verklaarde zich ingenomen met de voorgenomen afschaffing van den grondslag haardsteden voor de personeelel belasting. Spr. beval verhooging van den grondslag huurwaarde aan en nog beter meubilair. De heer Polak (S.D.A.P.) sprak het geen met overheidshulp wordt gedaan voor de bestrijding van de gevolgen der werkeloosheid. Spr. had de regeling met de steuncomité's bindend gewenscht voor het geheele land. Voorts achtte spr. een bedrag tan f 6 op 'den duur niet voldoende. Na de pauze repliceerde de minister van finantiën. Hij dankte voor de ondervonden waardeering en de gelukwen- schen voor het slagen der leening. Hij laat zich Om corns titutjjoneele redenen niet uit over 'zijn plannen nopens de herziening) van het ongebouwd. In 'zijn antwoord aan den heer Polak klaagde 'de Minister over gebrek aan me dewerking van de arbeiders bij de uit- deelingen, vooral van de arbeiders in de groote steden. Het .geld komt vaak in verkeerde handen. Na goedkeuring der begrooting „Finan ciën" werd de Oorlogsbegrooting behan deld. De heer Staal (U. L.) besprak den vrijwilligen landstorm en bepleitte den persoonlijken algemeenen dienstplicht, die dien landstorm overbodig zal maken. De Minister van Oorlog, de heer Bos boom, meende dat de heer Staal den Landstorm, dien hij verloopen acht, te pessimistisch heeft bezien. Integendeel het instituut heeft zijn levensvatbaarheid be wezen. Onuitvoerbaar achte spr. het, het reglement van krijgstucht in deze om- istandigheden toe te passen. Spr. stelde zich voor, militaire krachten aan den landstorm te verbinden, om dezen te or- ganiseeren en te consolideeren. Spr. ge loofde, dat dien' Landstorm een belang rijke plaats toekomt. De heer La|an (V. L.) bepleitte een goedmaken of ontbinden van den vrij willigen landstorm. De Minister wees er op, dat de wintermaanden zich slecht leenen voor de oefening. Spoedig zullen ze echter be langwekkender worden en drukker wor den bezocht. Aan ontbinding denkt hij niet. Deze begrootingen werden vervolgens aangenomen en de vergadering geschorst tot Dinsdagnamiddag half twee. Staat van beleg en van oorlog. Het bij Kon. besluit in staat van beleg en in staat van oorlog verklaren van eeni ge deelen van het land, heeft tien doel, beter de orde in die streken te kunnen handhaven. -Bij Kon. besluit is ingevolge de Pensioenwet voor de gemeente-ambtena ren 1913, aan P. J. Venteville, te Rot terdam, gewezen deurwaarder bij de plaat selijke belastingen te Vlissingen, met in gang van 1 October 1914, een jaar- lijksch pensioen toegekend van f349. Bij de directe belastingen is benoemd met 1 April a.s. tijdelijk de kommies R. Stoelwinder te Axel. Middelburg. Men schrijft ons: Als een bewijs, dat de zee voor de Walcbersche kust bij Westkapelle steeds een gevaar lijk punt voor de scheepvaart is geweest, toonde men ons een zwart gelakt Ja- pansch doosje met ingelegde bloemen op het deksel en versierde rand, waarin het volgende briefje lag: „Dees doos is op den 21 Juli 1779, aan den Westkappelsen Dijk komen aandrijven, van het veronge lukte Oostindis Compagnies schip Woest- duin, hetgeen omtrent I1/2 uur in Zee voor Westcapelle is verongelukt." Plaatselijk Steuncomité. Ontvangen sedert de vorige opgave van: personeel N.V. „De Automaat" f7.50; letter P. P. f1000; Maandelijksche gift J. F. F. Br. f 1; Maandelijksche gift f2.50; aan Wekelijksche bijdragen f246.60. Voor de 26e uitkeering aan de familiën van militairen en aan vverkeloozen werd uitbetaald f 612.58. De Penningmeester, HERM. BOASSON. De anti-revolutionnaire kiesvereeni- g;ing „Nederland en Oranje" heeft in haar gisteravond gehouden vergadering beslo ten voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, op Maandag a.s. geen candidaat te stellen, maar den zetel aan de vrijzinnigen over te laten. Het aantal bons voor warm eten be droeg heden 1103. Goes. Zaterdagmorgen vergaderde in de bovenzaal van het hotel Centraal te Goes de afdeeling „Zuid- en Noord-Reveland" der Chr. onderwijzers en onderwijzeressen. De vergadering was slechts schaars be zocht. De voorzitter, de heer W. 4- van Wijk, opende de vergadering met het la ten zingen van Ps. 81 vs. 1, ging voor in gebed en las Lucas 21 vs. 5 tot 28. Een hartelijk welkomstwoord werd ons toegeroepen en een ernstig woord in ver band met onze taak als Chr. opvoeders der jeugd. Daar de secretaris gemobili seerd is, kregen we geen jaarverslag te hooren. De penningmeester, de heer A. Smit, gaf ons een overzicht omtrent den staat der financiën. Vervolgens was aan de orde een inleiding van den heer M. Verhage over „Aardrijkskunde op de lage re school". Hij schetste ons hoe hij dit vak wenseht behandeld te zien en ook hoe het op de Chr. school tot zijn recht dient te komen. In de eerste plaats wil hij, dat een voldoend fonds kaartkennis zal worden aangebracht en dat daarna de land- en volkenkunde in aanmerking komen. Vooral naar aanleiding van die: stellingen kwam er na de inleiding een zeer leven dige gedachtenwisseling. Ook 'het Chr. ka rakter van het aardrijkskundig onderwijs werd in den breede besproken. De behan deling van de zaken was zeer degelijk en de discussiën bewezen de levendige be langstelling voor dit bij uitnemendheid praktische onderwerp. In de pauze werd collecte gehouden voor Lukas, Barnabas en Johannes. Daarna werd dje vergadering heropend met het zingen van Ps. 33 vs. 10. De twee aftre dende bestuursleden, de heeren Westveeor en Dun werden hij' acclamatie herkozen. Nu was aan de orde de inleiding van den heer J. Vreeke over: „De s'.roomingen in het taalonderwijs". Deze werd evenwel om des tijds wille uitgesteld. De WelEd. Gesfr. heer K. Brants, die inmiddels ter vergadering gekomen was, had verschillende zaken op het hart, die hij in het midden der samengekomenen wenschte neer te leggen. Hij sprak o.a. over de hoofdcursus en de arrondisse mentsvergadering. De voorzitter dankte hem voor zijn belangstelling. Besloten werd de eerstvolgende vergadering zoo mogelijk op een der dorpen in den om trek te houden. Na bespreking van enkele huishoudelijke zaken sloot de heer Dijk stra de vergadering met dankgebed. Vlissingen. Vervolg raadsverslag van Vrijdag: Eervol ontslag werd verleend aan me juffrouw A. C. Snoep, als onderwijzeres aan school C, aan den heer W. Bos als leeraar aan de Burgeravondschool, aan de dames M. van der Veer en M. Mar tens, als onderwijzeressen in de nuttiglej handwerken respectievelijk aan de scho len F en D. Tot lid van de commissie voor de strafverordeningen, vacature wijlen dien; heer W. N. Rottier, werd benoemd de heer Staverman. Uit de voordracht bestaande uit de dames J. L. Groot, M. Zorgdrager fenj K. J. van der Slikke, werd tot onder wijzeres in de nuttige handwerken aan school F benoemd, mejuffrouw GrootL' Na onderzoek der geloofsbrieven wierd besloten tot toelating van het nieuw ge kozen lid v,an den raad, den heer \V. Anker. Verder werd goedgekeutrd te ver pachting van het vischwater van de bin nenhaven aan J. Bakker voor f 12 per jaar en van den watergang aan M. Vader voor f41. Goedgekeurd werd de verpachting van de tollen van den VlissingschenKoude- kerkschen straatweg, voor den tijd van een jaar voor f750. De voorstellen inzake verpachting aan Ver. Proeftuin Vliss.; terugbetaling pacht som kermisplaats, belasting openbare ge meentegrond, werden aangehouden. Besloten 'werd ontheffing van 'huur voor bouwland aan den Vlissingschen weg te verleenen, .aan P. Vercijs te Waarde, die doordat hij onder de wapenen werd ge roepen het land niet heeft kunnen ver houwen. Daar het perceel Walsfcraat 102 niet verhuurd of bewoond is geweest, besloot men den eigenaar, P. J. Beye, te ontslaan van het betalen van straatbelasting. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten, het verlof wegens ziekte verleend' aan den onderwijzer D. Marijs met drie maanden te verlengen. Vastgesteld werden de pensioensgrond slagen van eenige gemeenteambtenaren. Aan de gymnastiekvereeniging St. Qua- dratus wordt kwijtschelding van de helft van de huur van het gymnastieklokaal verleend. Aan Regenten van het gasthuis wordt machtiging verleend tot het besteden van f 150 voor een cursus voor leerling-ver pleegsters. Op voorstel van B. en W. is goedgevon den het gratis ingebruik geven van ge- meentegrond aan het Regeeringscomdté voor de vluchtelingen, voor het bouwen der barakken aan de Nieuwe Mark. Kapelle. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. De Weth. Slabbekoorn zon der kennisgeving afwezig. De voorzitter, de burgemeester, begon o.m. mee te dee len dat op 25 Jan. j.l. de boeken en kas van den gemeenteontvanger waren op genomen. Dte boeken waren in orde be- bevonden, in kas was f 1538. Verder den uitslag van de verpachting van den tuingrond, achter de woning van het hoofd der 0. L. School. M. Burger pachtte een stukje voor f0.71 per roede. Jac. Burger voor f0.71, S. Zuidweg voor f0.65 en D. van Maris Sr. voor f0.73. A. Kooman wilde collectief voor f0.50 tot fO.54 per roede pachten. De heer Ver- eeke zeide: het moet wel puike grond.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1