Uit de Provincie. Kerknieuws. Öndarwijs. Predikbeurten. Rechtszaken. Invoer van Friesch vee in Engeland. Reuter seint uit Londen d.d. 10 dezer: In de heden gehouden zitting van het hoogefhuis verklaarde de president vani het departement van landbouw Lucas, bij de bespreking van den jongsten invoer van vee uit Friesland, dat dit vee weldra zal gaan beschouwd worden als een van de eerste soorten zoo niet de eerste soort op het oogenblik van al het melkvee van de wereld. Daar het Britsche Holsteinvee geleden had tengevolge van het invoer-verbod en van kwade gevolgen der inteelt, had de regeering dezen invoer toegestaan onder zeer strenge voorwaarden. De minister wees op de voordeelen van den handel met Holland, waar het regee- ringstoezicht buitengewoon streng was. Daarom was Engeland thans in een betere positie dan wanneer het met an dere landen handelde, waar het toezicht niet zoo nauwkeurig is. De Duitsche verklaring. De Amsterdamsche reeders hebben evenals hun collega's te Rotterdam eeni- ge voorloopigo maatregelen genomen om de neutraliteit hunner schepen goed td doen uitkomen. De Kon. Holl. Lloyd laat op de brug van hare schepen in groote banen de nationale driekleur schilderen, benevens in het midden den naam van het schip. De Kon. Stoomboot-Maatschappij en de Kon. IWest. Ind. Maildienst laten den naam der schepen en van de haven waar zij thuis behooren nog eens extra in groote witte letters aanbrengen op den romp. Een soortgelijken maatregel nam do Stoomvaart-Maatschappij Nederland" die de opdracht aan al hare gezagvoerders seinde met last om de aangebrachte ken- teekenen des nachts zoo goed mogelijk te verlichten. „Hbl." Uit de bloembollenstreek. Een bloemistknecht schrijft ons uit Lisse: De toestand voor de arbeiders in deze streek is verre van rooskleurig. Hoe we J de handel tamelijk naar wensch is ge gaan, hebben toch de meeste patroons hun werkvolk minder loon gegeven erj willen dit nog steeds verlagen. Zoo zijn de patroons te Hillegom van plan hun werkvolk een contract te laten teekenen, dat de arbeider onmogelijk kan teekenen, daar het ook weer vermindering van loon 'betoekent. Daarom waarschuw ik ieder werkman in Zeeland niet naai' de bloem bollenstreek te komen, daar dit den strijd van den werkman maar zou verzwaren. B e s m e 11 e 1 ij k e ziekten. In de week van 3 tot en met 9 Febr. kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad van typhus of febris typhoidea 11 gevallen te Honle- nisse, 2 te Vlissingen, 1 te Middelburg, Sluis, Tholen en St. Maartensdijk; van roodvonk 1 geval te Neuzen en van diph- teritis 1 geval te Hontenisse en 1 te El- lewouisdijk. Gelijk wij reeds in ons no. van Woensdag meldden is aan vijf miliciens te Den Haag Woensdag de eerepenning uitgereikt. Onder hen was de tamboer Hendrik Kramer, van Kortgene, welke bij deze gelegenheid van de onderofficieren der derde compagnie een tafel in zijn huishouding ten geschenke ontving. Middelburg. Het aantal voor warm eten verstrekte bons bedroeg heden 1106. Goes. Die verkiezing voor.een lid van den gemeenteraad, in de vacature mr. Jac. de Witt Hamer J.Gzn., is bepaald op '22 Februari. De stemming en herstem ming zullen zoo noodig op 4 en 17 Maart gehouden worden. (N. R. G.) Vlissingen. In de heden gehouden raads vergadering hield de burgemeester een Nieuwjaarsrede, waarin hij er o.a. op wees, dat zelden de jaarwisseling heeft plaats gehad onder zulke zorgvolle om standigheden, en die hij eindigde met deze woorden: In het jaar dat wij zijn ingetreden, zul len de belangen der gemeente en met name hare finantiën buitengewoon veel zorg vereischen. Wanneer uw college ons als tot heden ook verder uw vertrouwen en steun schenkt, dan zetten wij met op gewektheid onze taak voort. Moge het ons hierbij niet ontbreken aan licht en wijsheid en moge U de noodige gezondheid en kracht geschonken worden om met ons samen te werken. (Applaus van de leden). Mededeeling werd gedaan o.a. van een schrijven van J. J. Blankert en W. J. Har riot, beide onderwijzers aan school A, waarin zij mededeelen, dat zij gezien de handelingen van de Raadsvergadering van 10 December 1914 en gehoord den wethouder van onderwijs hebben verno men, dat zij de onderwijzers zijn, aldaar door hem bedoeld; dat zij bezwaar moeten maken tegen de conclusie van den wethou der van onderwijs, uit hun bedanken om waarnemend hoofd te zijn, blijkbaar ge trokken, al zou namelijk dat bedanken kunnen gelden als motief ter verdediging van het ambulantisme, bij het vaststellen eener desbetreffende regeling en dat de redenen, waarom adressanten in het jaar 1911 voor bedoelde functie niet meer in aanmerking wenschen te komen, in di| verband eene dergelijke conclusie geens zins wettigen. Overgelegd werden de volgende stukken: De reeds gepubliceerde cijfers over den loop der bevolking in 1915, waaraan is toegevoegd een overzicht van. den Bur gerlijken Stand van de hier vertoevende Belgen. Hieruit blijkt dat in 1914 61 kin deren werden geboren, waarvan 6 buiten huwelijk, levenloos aangegeven wierden! 5 kinderen, waarvan 1 buiten huwelijk, er kwamen 42 sterfgevallen voor, doch van de liier geboren kinderen overleed er geen. Eén huwelijk werd voltrokken. Een adres van de afdeeling Vlissingen van de vereeniging „Eerste Hulp bij On gelukken", waarin zij er op wijlst dat o.a. bij het vervoeren van de ongeveer 600 hier aangebrachte Belgische gewonde soldaten, gebleken is dat goede oefening nog zeer nuttig en noodig is, doch dat de finantiën niet sterk zijn, waarom zij aan den raad vraagt haar eene lokaal met genot van vuur en licht te willen afstaan voor die oefeningen. Een adres van de arbeiders in dienst der gemeente, waarin zij verzoeken een werklieden reglement in het leven te roe pen, mede in verhand met het in wer king treden der pensioenwet voor gf' meenteambtenaren, waardoor het aantal vaste arbeiders in gemeentedienst zeejr is toegenomen. Zij wijzen er op, dat voor arbeiders bij particulieren in dienst het arbeidscontract bestaat, maar ook zij zou den gaarne een reglement hebben. Een schrijven van den district-school opziener als antwoord op het schrijven van B. en W. inzake de verbouwing van school C, welk schrijven als volgt luidt: Niet zonder eenige verwondering nam ik kennis van het besluit van don raad om nogmaals in overleg met mij te tre den, aangaande de verbouwing van de voormalige school C. Ik ineende, dat deze zaak afgedaan was, bestek en teekening van de ver bouwing toch waren reeds door mij go- zien en goedgekeurd, zoodat ik eerstdaags de aanbesteding verwachtte. En in plaats daarvan komt nu Uw schrij ven. Ik kan hierop kort antwoorden. Vlissingen heeft steeds getoond een open oog te hebben voor de belangen van het onderwijs en daar wil ik zooveel mogelijk aan de wenschen van den raad te gemoet komen. Is de bedoeling van den raad den Louw der woningen te Oost- en West- Souturg iaf te wachten, om daarna te kun nen bepalen of er een geheel nieuwe school moet worden gebouwd of dat men het voorloopig met de bestaande scholen kan doen, dan kan ik mij daarbiji neer leggen, indien deze noodtoestand niet lan ger dan een half jaar, hoogstens jaar duurt. Men zal' dan echter genoodzaakt zijn de gymnastieklokalen in de scholen A en F, door een beschot in 2 lokalen te verdeelen en de gymnastieklessen dier scholen te doen geven respectievelijk in de gymnastieklokalen der scholen D en B. Ik vind dit echter onnoodig maken van onkosten, omdat, als de voormalige school C verbouwd wordt, deze lokalen altijd kunnen gebruikt worden, is het niet voor lager ouderwijs, dan toch voor het han delsonderwijs. Bovendien zal in school A, naar ik meen, niet genoeg ruimte zijn voor 2 lokalen, in alle gevallen zullen dan slechts kleine klassen kunnen ge plaatst worden. Ik meen B. en W. in overweging te moeten geven ernstig hij den raad aan te dringen op uitvoering van het plan verbouwing voormalige school C, en in geval de raad meent met het oog op de omstandigheden, hier toe niet te kunnen overgaan, dap voor oen half jaar of hoogstens 3/4 jaar gym nastieklokalen der scholen A en F in te richten als klasselokaleu. Een adres van de afdeeling Vlissingen der Ned. Vereen, tot afschaffing van Al coholhoudende dranken, de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereen. en de Kweeko- lingen Geheelonthoudersbond, waarin de ze verzoeken, aan H. M. de Koningin voor te stellen het maximum van het aantal vergunningen te verlagen tot 40. Rapport van de gezondheidscommis sie omtrent het onderzoek naar de hoe danigheid van het regenwater, dat in deze gemeente als drinkwater wordt gebruikt en naar het aantal aan de Duinwaterleiding aangesloten perceelcn. Zooals uit de bijlagen blijkt is verbetering van de waterv oorziening dringend noodza kelijk. Het vermoeden, dal deze gemeente gisteren door een vliegtuig van Fransche afkomst is bezocht, wint meer en meer veld. Op de mailbooten der Zeeland zul len de namen met groote letters worden geschildurd en de schoorsteenen rood, wit en blauw. Kruiningen. In de ziekenbarak voor Belgische vluchtelingen te Hanswcert is typhus uitgebroken. Ovezand. Donderdagnamiddag had in de woning van den burgemeester een ern stig ongeluk plaats. Terwijl een zoon en een dochter in de woonkamer waren, sprong met een hevigen knal de vul kachel uiteen, vermoedelijk door ontplof- fingsstoffen, die zich in de kolen bevon den. Beiden werden ernstig aan het ge laat gewond, voornamelijk de zoon. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen om de wonden te hechten. In de kamer werd groote verwoesting aangericht. De kachel werd totaal uit el kander geslagen en vernield, het plafond en de meubels erg beschadigd en een raam verbrijzeld. De ontploffing was zoo hevig, dat een stuk ijzer aan de overzijde der straat door het raam in de werkplaats van den wagenmaker U. terecht kwam. Schore. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Ingekomen stukkenBericht dat dhr. J. G. v. Nieuwenhuijze is her benoemd als burgemeester dezer gemeente. Naar aanleiding van dat bericht zegt de voorzitter ongeveer het volgende: Daar het II. M. behaagd heeft mij wederom voor 6 jaren te benoemen als burgemeester dezer gemeente, vraag ik voor dit nieuwe tijdperk de medewerking van de wet houders en den raad en verklaar ik dat ik alles wat mijn hand vindt, zal doen om de belangen der gemeente te beharti gen. De leden van den raad en wethouders feliciteeren den burgemeester met zijn herbenoeming. Dhr. Verhangen hoopt dat de burgemeester deze woorden in daden zal omzetten, waar hem tijdens zijn lid maatschap menigmaal gebleken is. dat de burgemeester de genomen raadsbesluiten negeerde en deed of er geen raad of raads besluiten waren. Spr. geeft de verzeke ring dat hij gaarne zijn volle medewerking zal verleencn als waarlijk het gemeentebe lang gediend wordt. De voorzitter zegt, dat hij niet anders heeft kunnen handelen door gebrek aan financiën. Dhr. VerhaageiiSkm tkent dit en wijster op hoeveel zonder medewerking des burge meesters verbeterd is. Bericht is ingekomen van den hoer \V. Sterk dat hij als raadslid bedankt; dat de macadam is aanbesteed voor f 5.20 per M3 aan de Rotterdamsche Bazaltmaat- sohappij. (De heer van Doorn te Krabben- dijke. had ingeschreven voor f 5.60 per M3.) Dhr. Kareis© Vraagt of. het nog lang zal duren eer de Zandweg zal worden verbeterd. De voorzitter zegt dat daar binnenkort aan zal worden begonnen. Daarna wordt overgegaan tot het benoe men van een hoofd der school. Bij de stemming blijkt dat 4 stemmen zijn uitgebracht op dhr. Luweina, Hoofd der school te Olhene, gem. Zaamslag, en 2 stemmen op dhr. Pruisse te Kruiningen, zoodat de heer Luweina be noemd is. B. en Wi. stellen voor Dhr. Noom f25 gratificatie te verlcenen voor de admini stratieve werkzaamheden van het hoofd der school. Dhr. Verhaagen verklaart dat hij zich thans ten volle kan vereenigen met dit voorstel, en dat dhr. Noom don laatsten tijd onberispelijk zijn dienst heeft vervuld. De gratificatie wordt met algem. stemmen verleend. De gemeenteveldwach ter krijgt f10 en de Rijksveldwachter f 25 gratificatie. Bij de rondvraag zegt dhr. Verhaagen dat door den raad besloten is een pad van oude keien te leggen, doch dat de voorzitter thans weer niet het raadsbe sluit heeft uitgevoerd doch een pad van macadam heeft doen aanleggen; spr. be treurt zulks, daar een genomen raadsbe sluit moet worden uitgevoerd, en de keien liggen daar renteloos. De voorzitter zegt, dat de mensohen steen en been klaagden over de modder aldaar en daarom had hij een macadampad laten aanleggen't is waar de keien liggen daar, doch indien er een keipad was ge legd geworden, moest er ook een zink put bij en dan was het nog duurder. Dhr. Verhaagen zegt dat de raad er in gekend had moeten worden. Thans moet het besluit worden uitgevoerd. De voorzitter zegt dat zulke kleinig heden niet de moeite waard zijn, doch zal 'in 't vervolg den raad daarin ken nen. St. Maartensdijk. Donderdagavond trad alhier op voor de Vereeniging van Ge diplomeerde oud-leerlingen van den Land bouwwinfcercursus te Stavenisse, de heer L. B. v. d. Slikke, landbouwkundige to Zwijndrecht, met een lezing over Be mesting en Veevoedering in dezen tijd. Op zeer onderhoudende en leerzame wijze behandelde de spreker achtereenvolgens de bemesting van graangewassen, aardap pels, suiker- en voerbieten er^de vlinder bloemige gewassen als klavers, erwten, boonen enz. De behandeling der stof was er vooral op gericht om niettegenstaande de moeilijkheden, die aan het verkrijgen van kunstmest verbonden zijn toch to trachten een zot) groot mogelijken oogst voor het jaar 1915 te verkrijgen. De heer v. d. Slikke gaf dienaangaande nuttige wenken en raadgevingen. Van de gele genheid in de pauze gegeven tot het doen van vragen werd een ruim gehmik ge maakt. Na de pauze werd behandeld de veevoedering voornamelijk van koeien en jong vee en ook nog even die der werk paarden. Ook hierbij viel voor de aan wezige veehouders ook veel te loeren en waar sommigen wellicht ook al eens vroeger dit onderwerp hoorden behande len, daar zal zeker de aangename vorm, waarin de heer v. d. Slikke zijn leer stof voordroeg hen tot luisteren hebben gedwongen. Ook na de behandeling van dit deel zijner rede werden door den spreker verschillende vragen beantwoord. De voorzitter der vereeniging, de heetr Hage, van Scherpenisse, was zeker de tolk van al de aanwezigen toen hij den heer v. d. Slikke dank zegde voor den aangenaam leerzamen avond den aanwe zigen verschaft. Gaarne hadden wij nog wel wat meer landbouwers tegenwoordig gezien. Sluis. Het besluit waarbij werd bepaald, dat de Belgen Sluis moesten verlaten, is voorloopig uitgesteld. De generaal zal het verzoek' tot blijven in erns'.ige overweging nemen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rouveen, N. C. Bakker te Kesteren; te Vierlingsbeek, D. J F. Westenberg, hulppred. te Eefde; te Leerdam, J. E. Klomp te Poortvliet; te Joure, P. L. Kiehl te Ritthcm. Goes. Benoemd tot lid van do Oom- missie van Toezicht op het beboer der kerkelijke goederen de heer P. Wessel Lz. Hoedekenskerke. De heer M. J. Bakker op 18 Dec. j.l. gekozen tot notabel bij de Ned. Herv. Gem. alhier, is door kerk voogden en notabelen als zoodanig niet toegelaten wegens vermeende onregelma tigheden, die bij de stemming hebben plaats gehad. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlem, J. Douma te Wa tergraafsmeer. Aangenomen naar Hasselt, door J. Ozinga te Kamerik. Het afscheid van ds. Bruins te Axel is bepaald op 211 'Maart a.s. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zaamslag, L. do Bruijne te Bunschoten. De heer J. Waverijn, onderwijzer aan de O. L. S. te Rilland is benoemd tot hoofd der gemeenschappelijke school KrabbendijkeKruiningen, te Oostdijk. - Voorbereidende cursus in Indië voor liet Staatsexamen. Het Bat. Nieuwsblad verneemt dat do regeering besloten heeft aan hot eindel van het cursusjaar 1916 aan de Kon. Willem 111-school te Batavia een cursus voor het Latijn en Grieksch te verhinden, waardoor in lndië de gelegenheid zal wor den geopend zich voor het staatsexamen voor te bereiden. op Zuid- en Noord-Be*eland. Zondag 14 Febr. NED. HERV. KERK Baaarland, vin. geen dienst, 2 u. ds. Kloek. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenhaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 2 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, vm. en nam. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, vm. en nam. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners, 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. ,sH. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, vin. en nam. ds. Steenkamer. *s Heerenhoek, '2 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, vm. en nam. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne. Kamperland, Kapelle, '2 u. ds. Schmidt, bed. H. D. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nam. ds. Willemsen. Nieuwdorp, (bewaarschool), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 'u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, 9.30 u. ds. Schmidt. Waarde, 9.30 en 2 u. ds. E. V. J. Japchen. Wemoldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, vm. en nam. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. en nam. ds. Boisse- vain. Wolf;mrtsdijk, 9.30 en 2 u. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 en 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. ds. v. Empel, nm. geen dienst. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nam. ds. Tak. Oostkapelle, vm. ds. J. W. Groot Enzerink van Leeuwarden (bev.), nam. ds. W. G. Krijkamp (intrede). Ritthem-, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl. Sorooskcrke, vm. ds. Müller, nam. geen dienst. Maandag (vergaderlokaal) 7 u. nam. ds. de Visser „De Rechtvaardig heid Gods en de Oorlog". St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. Oost- en West-Souburg, 9.30 u. ds. Talma. 6 u. ds. Tjebbes. Veere, vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwe polder, vm. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nam. ds. de Wijk. 't Zandt, 10 u. ds. Vermeer, 6 u. ds. Postma. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Rechtbank'te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld we gens diefstal: A. v. E., 16 j„ zonder be- 'roep, Vlissingen, tot f7 b. s. 1 w. tucht school A. M., 12 j., zonder beroep, Vlis singen, tot f3.50 b. s. 1 w. tuchtschool; A. J. d. K., 18 j., koopman, Middelburg, aldaar gedetineerd, tot 2 m. gev. straf, met aftrek van het voorarrest; J. H., 28 j., bootwerker, Neuzen, tot f5 b. s. 5 d. h., en C. L. H., 33 j., slager, Vlis singen, tot f3 b. s. 3 d. h.; mishandeling: L. F. S., 36 j., werkman, Koewacht, tot 1 w. gev.strafA. D„ 130 j„ arbeider, Brugge, tijdelijk Sluis, tot f 10 h. s. 10 d. h., en Ch. M., 49 j., koffiehuishou der, Oostbung, tot f5 b. s. 5 d. h.; we- derspannigheidJ. B. D., 35-j., loodgieter, Kortrijk, thans Sas van Gent, tot 14 d. gev.straf; beleediging ambtenaar: A. d. M., 38 j., arbeider, Sluis, tot f 10 b. s. 10 d. h.; eenvoudige beleediging: A. T„ 41 j., veldarbeider, Heinkenszand, tot f 10 b. s. 10 d. h., en A. P., 47 j„ schipper, Sliedrecht. tot f5 b. s. 5 d. h.; over treding rijksbelastingenJ. L. .1., venter, St. Jansteen, tot f 15 b. s. 15 d. h. A. M. S., kleermaker. Hulst, tot f 10 b.'s. 10 d. h.; A. S„ slager, Graauw, tot f50 b. s. 10 d. h.A. F. R., hvr. van F. G., IJzendijke, tot f 10 b. s. 10 d. h.; A- F. d. S„ caféhouder, St. Pauwels, tot f 15 b. s. 15 d. h.: *1. L. J.. ven ter, en M. B. J., zonder beroep, heiden St. Jansteen. ieder tot 2 X f 15 b. s. 2 x 10 d. h.F. R., mosselhandelaar, Philippine, tot f 15 b. s. 15 d. h., en A. v. P., winkelier, St. .Puisteen, tot f2.70 b. s. '1 d. h.; en poging tot verboden rutvoer: G. v-. N., 19 j„ Lokeren. en F. ..C„ 49 j., voermansgast, St Nic-o- laas, beiden tot 1 m„ F. d. S„ 28 .j, Lokeren, tot 3 w., A. V., 37 j., grond werker, Kieldrechl, A. H. v. N., 34 j„ Lokeren, en A. 36 j., Sinay, allen tot 14 d„ G. d. li., 20 j„ A. S'.. 23' j., fabrieksarbeiders, A. v. D., 39 j., allen Selzaete, L. R., 26 j., zonder beroep en zonder bekende woonplaats, en A. A., 32 j., veehandelaar, Lokerem, allen tot 1 w., en Ch. d. W„ 27 j„ C. d. M„ 24 j., M. H., hvr. van L. d. M„ allen Selzaete, V. B., 42 j., E. d. G., 42 j., landarbeider, beiden Flolierge, R. R., 62 j., hvr. van C. G., Selzaetè, A. C. v. H., 48 j., zonder beroep, Mechelen, 11. S., 28 j., fabrieksarbeider, Conticfi, R. A., 27 j„ Ninove, F. D., 33 j., kaas handelaar, Lessines, F. S., 68 j., Loke- ren, E. v. W., 24 j., dienstbode, St. Ni- colaas, A. V., 36 j„ Selzaete, H. G., 40 j., 'ErtveJde-Biemen, Th. d. C-„ 42 j„ veehandelaar, Letbeke, E. d. W., 19 j., zonder beroep, Selzaete, E. v. G.. 30 j., Stekene, en A. R„ 34 j., Gent, allen tot 3 d. gev.straf, en C. v. D., 42 j., H. C. F. B., 49 j., heiden St. Nicolaas, J. B., 29 j., zonder beroep, Bassily, C. W., 38 j., koopman, Denderwendeke, .V. K., 20 j., bloemist, Sas van Gent, J. D., 44 j., koopman, Govere, J. L., 24 j„ hvr. van J. B., Tannerain, en L. M„ '26 j., handelaar, Mechelen, allen tot f 10 h. s. 10 d. h., allen met verbeurdverkla ring der in beslag genomen goederen. Vrijgesproken te dier zake: G. d. R., 28 j., werkman. Stekene, A. L., 24 j„ zonder beroep, hvr. van P. L., en A. B., 29 j., werkman, heiden Selzaete. De eerste zaak welke heden in het openhaar beliandeld werd was die tegen M. A. R. en T. J. R. uit Axel, de twee de heneden de 18 jaar, beklaagd van het omspitten van een bezaaid land on der Axel. De eenige getuige, de landbouwer Al. C. Stoffels uit Axel, verklaarde dat een stuk land van hem aan dat van den vader van deze jongens grenst. Om uit te maken wal van hem en wat van R. is, heeft getuige opmeting laten doen door den landmeter van het kadas ter en toen een haag daar gezet. De jongens klommen over den haag en spit ten over een lengt© van 18 Meter helt land om. De jongens zeiden, dat zij van hun vader verlof hadden om daar te spitten. De president wees er hun op, dat de vader geen verlof mocht geven. Na een wisseling van gedachten tusschen den ver dediger, mr. Adriaanse, en getuige over de vraag of er daar geen slootje is ge weest, eischte liet 0. M. voor ieder dei- jongens f 10 voor den eenen subs. 10 dagen hechtenis, voor den tweeden subs, twee weken tuchtschool. De verdediger wees erop, dat het hier eigenlijk een civiele kwestie geldt met do familie R., doch S. is begonnen met eigen rechter te zijn; de landmeter van het kadaster mag wel opmetingen doen. maar heeft geen beslissing te nemen. Do tweede zaak was die tegen A. S., beklaagd van het opzettelijk dooden van een hond van J. F. van Kruijssen, onbe zoldigd rijksveldwachter. Deze als getuige gehoord stelde zich vooraf civiele partij en eischte f 75 schade vergoeding, daar de hond een afgerichte politiehond was. De hond liep op den openharen weg toen hekl. het dier dood stak; dit ge schiedde nadat do hond van bekl. met dien van getuige gevochten heeft. Bekl.'s hond is altijd een vechtersbaas geweest. Bekl. ontkent gestoken te hebben, doch getuige zeide het beslist gezien te heli- ben. Bekl. protesteerde tegen de vordering van f75, dit ïs te veel vioor den hond. De verdediger, mr. Adriaans©, wees er nog op, dat niet iedere hond van een politieman ook ©en politiehond is, maar bekl. zeide hef dier reeds twee jaar te hebben afgericht. De tweede getuige, A. Lafeber. heeft de bonden gezien toen zij aan het vech ten waren en bekl. wel zien slaan, doch niet zien steken. De hond van Kruijssen was een makkelijk dier, maar die van hekl. is lastig. De eerste getuige a décharge, A-. de Smet, heeft ook het begin van den hon- denstrijd niet gezien. De honden zijn op het erf van bekl. ook aan het vechten geweest. De tweede getuige a décharge, J. J. Muller, is er ook eerst bijgekomen toen de honden aan het vechten waren, over het doodsteken van den hond kan hij geen inlichtingen geven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2