Koe, oodigd, No. 113 Vrijdag 13 Februari 1915 39e Jaargang [hond Paard, 'vaars, -iepaard, iecht of Ie lecht, Knecht ►ode Staten-Oeneraal De Groote Oorlog. Binnenland. iwe Melk- ctoriakarn, Maart, Ier hanen) eweer, tens. s, Dampoort a. s. bij K. (Heulzicht.) bij 't Zandt. 1 20 Februari 17 Februari )OISE, Mei- irdappelen len Mei een 1RINISSEN, trabbendijke. 3EJAN C.Jz., Meliskerke bin voor het Vlissingen. TE KOOF luit, zoo goed souburg. 4e kalf, Aagtekerke. taart ILLE, Motor- >p Middelburg. m 1 Mei a. s Colijnsplaat. Noordweg, rij), bij 5. F. ïiningen. t Mei Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG» Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ft£i ,0.0a Prijs der Advertentlën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. 'Duitschland.) Twee eeuwen geleden was het Duitsche volk niet gelukkig, vergeleken bij zijn toe stand voor den oorlog. Daar was geen vrijheid, in Pruisen niet, en in de kleine Duitsche staten nog minder. De vader van Frederik den Groote, om trent wiens gestrengheid jegens zijn zoen en diens omgeving de meest stuitende staaltjes bekend zijn, moge als de groote Keurvorst zich naam gemaakt hebben, als vorst heeft hij den kwaden naam van een achterlijk, tegen den vooruitgang toamenden tiran nagelaten. Beroemd was hij alleen wegens zijne platonische liefde voor „lange Kerle". Eens, liet was in het jaar 1737, toen hij een bezoek bracht aan de universiteit aan den Oder, liet hij bij die gelegenheid zijh hofnar, ge kleed in een masker adepak, met een vosse- staart in plaats van een degen op zij, de katheder beklimmen in het groot audi torium der Hoogescbool. Daar stond de nar ter verdediging zijner disputatieV e r- niinftigc Gedanken ,von der Narrheit (Vernuftige gedachten van Narren), met de daarvoor door den ko ning op-bevolen professoren als oppo nenten. Slechts één hoogleeraar Mo- ser had de vermetelheid de ver-gade ring te verlaten en zich door zijn wei gering om te opponeeren bloot te stellen aan de ongenade van den vorst. Zoo was de toestand van Duitschland in die dagen. Het is van algemeene bekendheid dat gelijk in andere landen ook in Duitsch land de aanmatiging van het Hof en den Adel groot was, slechts door de slaafsohe vrees der overige onderdanen werd opge wogen. Een professor klaagde in die da gen over den „Hundedemuth" der bevol king aan de eene, en de Augendienerei, Schmeichelei, Lüge, Niedertrachtigkeit des Hofschlammes" aan de andere zijde. Wat was, zegt Robert v. Moll, de toestand van Duitschland in de 18e eeuw? De hoogste kringen waren in merg en been bedorven. Op het voorbeeld der Fransche vorsten wedijverden de Duitsche hoven in sobaamtelooze liederlijkheid, spilzucht en willekeur. De geheele Regeering kende bijna geen ander streven dan om voor nuttelooze en onredelijke doeleinden geld bijeen te schrapen. Constitutie en Ireciht, «taats- en volkshuishouding werden in 't openbaar met voeten gebeden. Zoo was bet toen. Thans is het zoo niet meer. Het Duitsche volk Zegent nog steeds de nagedachtenis van Koningin Louisa van Pruisen, de moeder van Duitschlands eersten Keizer. Onder haar bestuur heerschten aan het hof van Berlijn zede lijkheid en orde, en was de godsdienst in eere. En ook aan het Hof Van Wilhelm I en zijne opvolgers werd de Heere ge diend. De Keizer moge vele gebrebeh hebben, voor den godsdienst koestert hij hoqge achting, de Bijbel is in zijn paleis in eere. Zedelijkheid en godsvrucht geven er den toon aan; en zoo is het ook aan meerdere Duitsche hoven, waar men met het systeem van Godverzaking en vorstenaanbidding heeft gebroken. Liberale schrijvers als Professor Tel- l-Cgen hebben dezen ommekeer toegeschre ven aan den invloed van Lessing, Schil ler, Göthe en andere wereldwijzen. Ande ren danken hem aan het groote zuiverings proces der Fransche overheersching. Weer anderen aan de persoonlijke godsvrucht der Hohenzollerns. Of de vrede en de welvaart, die in Duitschland na 1870 een hooge vlucht namen, de Duitsche natie geestelijk ten goede gekomen zijn, wagen wij niet te beslissen. Het is bekend dat de hoofdstad, die den toon aangeeft, niet minder we- reldsch èn materialistisch is als Parijs. Het is ook bekend, dat het pantheïsme, de theosofie, die ook in ons land zoo groote verwoestingen hebben aangericht, ons uit Duitschland en Indië zijn toe gekomen. De beschouwingen der Duitsche philosophen over het Volkenrecht heb ben haar uitwerking ook in het staatkun dige leven niet gemist. Reeds èen halve eeuw geled-ctn sprak Buntsohli het in zijn na en naar 1866 en 1870 verwrongen volkenrecht onbe wimpeld uit, dat bet zich in zijn een Beid voelende volk het reoht heeft de wederspanninge dealen in te lijven; een „oompelle intraïe", een dwingen om in te gaan, dat een vreemde voorbode voor de vrijheid gelden mag. En toch, terwijl wij ons als regel voor houden, huishoudelijk om te gaan met onzen wrier ook, kan toch aan Duitsch land de lof niet onthouden worden, dat het sedert 1870 steeds met zorg gewaakt heeft voor den vrede; zonder echter ook maar iets van zijn rechten prijs te geven. Keizer Wilhelm heeft zich tot het vorige jaar, somwijlen met groote inspanning, beijverd dien vrede te bewaren. Terwijl Engeland herhaaldelijk krijg voerde en grondgebied van een ander inpalmde, /Frankrijk veroveringen maakte en Italië op roof uitging, behielp Duitschland zich met aankoop of vredelievende nederzettin gen, en deed wat geen enkel land ter wereld ooit kwalijk genomen kon worden het breidde zijn handel uit, regelde met kracht zijn binnenlandsche aangelegenhe den, en hield daarbij rekening met den naijver zijner mededingers, trachtende alle rechtmatige grieven van andere na ties te voorkomen. Helaas, dat Duitschland, toen het einde lijk, door de omstandigheden gedrongen, naar zijn -eigen zeggen door den groo- ten onruststoker in het geniep jarenlang Vervolgd, naar de wapenen greep, als inzet een schending van het volkenrecht leverde, welke het arme, ons na be staande België, op het verlies van zoo veel goed en bloed te staan kwam. En schending, ook zelfs door de openlijke erkentenis als zoodanig door den Rijks kanselier, niet goedgepraat, noch in zijn gevolgen uit te wtissehen. Wat overigens den godsdienstzin van de Duitsche vorsten aangaat, laat ons hopen dat deze oprecht gemeend is. Het stemt -dit mag overigens wel opgemerkt - bet stemt droef dat niet bij alle zonen van den Keizer de echte Christelijke le vensbeschouwing gevonden wordt. Een hunner, Prins August Wilhelm, die bij een auto-ongeluk in November j.l. zijn been op drie plaatsen brak, en op 't oogenblik nog op verre na niet genezen is, verheugt zich nochtans in een lang zaam herstel, en wel zoo dat hij, naar de Duitsche pers met -genoegen verneemt, weer geregeld, evenals andere officieren, den schouwburg kan bezoeken. De oorlog heeft, ook in Duitschland, geen algemeene verootmoediging gebracht. De trots der Duitschers schijnt nog niet gebroken. En toch is de oorlog voor Duitschland in de eerste plaats zulk een zware beproeving. Eerste Kamer. Een staatsrechtelijke vraag of Nourd-hrabant in opspraak. Nog geen bevrediging. -- De leer lingen nog knapper dan de meester Over het vraagstuk van de electrici- teitsvoorziening in Noord-Brabant is het laatste woord nog niet gesproken. 'tls een ingewikkelde kwestie en eein princdpieele kwestie. 'tGaat n.l. over de vraag of het pro vinciaal bestuur bij de behartiging van bet prov. belang, bevoegd is gezag uit te oefenen op het gebied der gemeente. Een staatsrechtelijke vraag van het grootste gewicht dus, waarmede Minister Gort toe zegde zich in raadkamer te zullen terug trekken. De heer Woltjer, de anti-rev. afge vaardigde voor Zuid-Holland, is niet eer der bevredigd dan wanneer hij het rap port of een voorloopig rapport van de Bevredigingsoommissie in handen heeft. Nu, die zijn er wel meer. De minister zelf vond het ook spij tig, doch hij stelde de wachtende schare gerust met de verklaring, dat het wel Zóó spoedig zal verschijnen, dat het tege lijk met de kiesrechtkwestie kan behan deld worden. Inzake de eiscben tot toelating tot de cursussen voor Middelbaar Onderwijs, waarover de heer Woltjer het woord ge voerd had, zeide minister Cort, dat er om te beginnen een overgang moet ge vonden worden, waarbij de eischen niet te hoog moeten zijn. Doch als 't noodig mocht blijken, zal hij niet voor verzwaring der eischen terugdeinzen. Die overgang vindt de heer Woltjer echter juist niet noodig, en de hear Drucker (v.-d.) was 't er roerend mee eens. Inderdaad, de minister mag zhi stand punt te dezer -zake wel tijdig herzien, want z'n voorstel raakt kant noch iwal. Straks zullen er op de H. B. S. man nen verschijnen, die in ontwikkeling ach ter staan bij hun leerlingen. En dat zou joch al te dwaas zijn Nadat er nog wat geredetwist was over de kwestie van de prov. verordening, waardoor Noord-Brabant in zoo gfooten opspraak is gekomen, werd 't Hoofdstuk Binn. Zaken aangenomen. Wie volgt! Beknopt overzicht van den toestand. De Duitsche verklaring en de onzijdige vlag zijn natuurlijk nog aan de orde van den dag. En evetn natuurlijk is het, dat aller oog op de Vereenigde Staten gericht is, vooral nu Duitschland bij voorbaat ver klaard heeft, dat het elke stem van pro test van Amerika uitgaande als een met de onzijdigheid van dit land in strijd zijn de handeling zal beschouwen. Amerika blijkt echter niet z;oo hard van stal t'e loopen, als het zich eerst liet aanzien. Van eenig protest is geen sprake. 't Was Fama, die de hand in het spel had en van protest op protest gewaagde. Nu eerst worden te Washington de ont werpen van twee nota's, een aan Enge land en een aan Duitschland, overwo gen. Ze hébben onderscheidenlijk betrekking op 'het gebruik van de Amerikaansche vlag op de Lusitania Wilson berust dus niet geheel in dit geval en de gedragslijn van Duitschland tem aanzien van de onzijdige scheepvaart. Ze zijn echter, o zoo voorzichtig opge maakt. Men .meerit te mogen aannemen, dat geen der nota's gesteld zal zijn als een beklag over de schending van het vol kenrecht. De Amerikaansche regeering be schouwt nu het hijschen van de Ameri- Raanscihe vlag als een gewone krijgslist, doch acht het verstandig aan Engeland op te merken, dat de onzijdige koopvaardij gemakkelijk van het voortdurend aanwen den van dezie kunstgreep te lijden kan hebben. De regeering is voornemens van Duitsch land de meest uitvoerige inlichtingen te vragen aangaande de gedragslijn, die het 'wensoht te volgen om de nationaliteit der schepen in het oorlogsgebied vast te stel len. De regeering' zal eveneens opmerken, dat de Vereenigde Staten verwachten, dat alles in het werk gesteld zal worden om de nationaliteit van de schepen onder onzijdige vlag vast te stellen en dat de veiligheid der Amerikanen steeds verze kerd zal zijn. De nota's zullen waarschijnlijk niet wor den afgezonden, voordat het officiieele rap port omtrent het gebeurde met de Lusi tania en de officieele tekst van de Duit sche verklaring ontvangen zijn. Of Amerika ook voorzichtig is Bij' het vreesachtige af. Duitschland zal nu waarlijk geen aan leiding kunnen vinden Amerika in den krijg te betrekken. Trouwens, het had zich tóch nog wel eens bedacht, alvo rens het aantal vijanden te vermeerde- De strijd in de dik besneeuwde Kar- pathen en in de Boekowina blijft zich nog steeds in gunstigen zin voor de Oosten- rijksoh-Duitsche troepen ontwikkelen. Na eerst het land bijna in hun bezit gehad te hebben en Zevenbergen ernstig met een inval te hebben bedreigd, zijn de Russen langzaam achteruit gedrongen. De Oostenrijkers wilden de Russen reeds in Czernowitz hebben, doch zóó gauw gaat het niet. Vóór dien tijd zullen de Russen nog wel eens het hoofd opsteken en de vluchtende beweging in een offen sieve veranderen. In de Karpathen wordt van Russische zijde met hevigen aandrang gevochten. De aanvallen dragen een buitengemeen bloe dig karakter. De Oostenrijksch-Duitsche troepen houden zich echter taai, zoodat van een beslissing voorshands geen spra ke kan zijn. Voor bijzonderheden over den kamp jn het Westen zijn we maar weer zoo vrij naar de 'losse berichten te verwij'zen. De Duitschers in de Engeleehe concentratie kampen Een scherp protest. In het Februari-nummer van de „Leip-z. Popul. Zeitschr. für Homeopathie" komt, o.a. voor een „Open brief van de Ham burger Artsen-Vereeniging" aan de En gelsche doktoren, van den volgenden in houd Niet alleen door geruchten, maar door geloofwaardige getuigen is, geheel Zonder elke eenzijdigheid, vastgesteld, dat in En geland sedert maanden ojp verschillende plaatsen, in zoogenaamde concentratie kampen, talrijke weer- en schuldelooze Duitschers gevangen gehouden worden. Zoo zijn b.v. jn de renbaan te Newbury ongeveer 1500 Duitschers opgeborgen en wel zoo, dat steeds zes a acht en in den laatsten tijd wel zonder uitzondering twaalf personen in eene 3 meter breede gangachtige stal-afdeelinig hun verblijf plaats voor dag en nacht kregen; eene ruimte die in gewonen tijd voor één en kel paard gebruikt wordt. De 'geheele meubileering dezer, nu voor verblijfplaats van menschen gebruikte paardenstal, bestaat in eenig stroo en twee dekens. Een tafel, noch eenigje zitplaats hoegenaamd is aanwezig; gelegenheid tot wasschen is er niet, dan op een open plaats. Het eten moeten de gevangenen in open asphalthaarden zelf koken. Ze krijgen 's morgens fi-n 's avonds thee met een stuk brood met margarine; 's middags rund vlees eb en twee aardappelen. Het middag eten komt evenwel tengevolge van ge brek aan vuur om het te koken menig maal eerst tegen 6 uur 's avonds ge reed en veelal is dan te weinig Vleesch voorradig of zijn aardappelen en vleesch in zulk een ongenietbaren toestand dat eén dieel der gevangenen vrijwillig of onvrij willig voor het maal bedankt. Om het ongeluk Volledig te maken, is het, bij elk gemis aan ook maar de geringste hygiënische maatregels, in den laatsten tijd ook niet meer gelukt lichaam en lig plaatsen van ongedierte vrij' te houden. Opmerkingen of reclames hebben geen succes, bevorderen veeleer, bijl herhaling, verharde maatregelen, zooals onderbren gen in kleine, zoo maar op den dras- sigen weidegrond geplaatste, tentjes, die ter afleiding van water door kleine grep pels omgeven zijn. Een onderscheiding bij deze internee- ring wordt niet gemaakt: op maatschap pelijke verdienste, stand of ontwikkieling geen'acht geslagen. Zoo bevinden zich se dert 11 September onder de in Newbury opgeslotenen ook zes en den laatsten tijd zelfs dertien doktoren. Verzoekschriften dezer artsen hen toch op z'n minst in Engelsche hospitalen mee aan het werk te zetten, hebben geen gehoor gevonden. De Hamburger doktoren-vereeniging weet zich in overeenstemming met heel den geneeskundigen stand in Duitschland als zij tegen de boven omschreven daad zaken en verhoudingen tot de medici der geheele beschaafde wereld een ernstig en luid protest laat hoeren. Het gevangen houden en deze behande ling van Duitsche doktoren, die, als al tijd, zoo ook in dezen oorlog hun voor naamste plicht daarin zien: vriend 'èn vijand gelijke hulp te verleenen, is tegen de ook door Engeland erkende wetten der Conventie van Genève en kan alleen dit eene oogmerk hebben en bewerken, verwonden en Zieken stelselmatig een ge deelte der behandelingskracht en daar mede gepaard gaande genezingsmogelijk- heid te ontnemen. Ook tegen de met alle gezondheidswet ten spottende behandeling der overige Duitschers in de concentratiekampen moe ten wij in naam der Duitsche doktoren onze slem verheffen. Hygiëne, woning1, ligging, verpleging en reiniging in de con centratiekampen zijn een hoon voor elk begrip van menschelijkheid en schijnen alleen van dit doel der regeering te ge tuigen: weerloozen en onsohuldigen aan ziekten en ondergang bloot te stellen, al leen omdat ze als Duitschers geboren zijn. Deze strijd tegen die weerloozen zal aan den uitslag van den v olkenkrijg niet het minste af olf toe doen. Zooals het Duitsche ,volk zonder een oogenblik des twijfels of vreesachtige terughouding be reid is, duizenden zijner beste mannen tot eere van het Vaderland en bescherming van eigen kuituur op te offeren, even zoo zal het ook dit offer dragen, door wil lekeur ien gruwel het opgelegd. Het zal ook deZe onschuldige schepsels als natio nale tmartelaars en bloedgetuigen voor den lagen stand der moraal van de En gelsche regeering zien wegkwijnen en ster ven als helden, hen even hoog achtend als hare- strijders. Engelands doktoren evenwel, die, als geleerden, ook geestelijke'leiders des volks zijn moeten en die met doktoren uit alle landen op tallooze internationale con gressen, voor enkele maanden zelfs nog te Londen, alsmede op het Internationale Tuberculosecongres te Berlijn, te zamen, de humaniteit als de voornaamste plicht van den arts en het hoogste in de moderne kuituur verworven goed genoemd en ge prezen hebben, 'óp hen rust de onafwijsba re verplichting im hun gegeven woord ge stand te doen; aan hen is het nü die hartstochten des volks te beteugelen en de regeering naar krachten op het ge ringschatten dezer, door alle religies ver ordende ^cultuurwetten opmerkzaam te maken. De „Aerztliche Verein." te Hamburg eischt. alzoo van Engelands doktoren, als plicht en eere-zaak, door haar aanzien: en invloed bij de regeering1 de iri Vrij heidstelling der Duitsche doktoren en de instelling van hygiënische, menschwaar- dige levensvoorwaarden in de concentra tiekampen te bewerken, willen zij niet, als hare regeering, bij voortduring het brand merk der schande op het voorhoofd dra gen. i Wij wachten van de Engelsche art se* eene verklaring voor de doktoren der gte- heele wereld. Korte Oorlogsberichten. Am er ikaansch stoomschip in den grond geboord? Een offi cieuze mededeeling uit Konstantinopel be helst, dat twee Russische torpedobooten, die 8 Febr. in de haven van Trebisondej kwamen, op het Amerikaansche stoom schip Washington, dat daar ankerde, scho ten losten en den voor- en achtersteven, beschadigden. Twee Russische kruisers, die later aan kwamen, openden een hevig Vuur met Zwa re kanonnen op de Washington en brach ten die in korten tijd tot zinken. De Amerikaansche vlag wappert nog boven de golven, en getuigt van de baxbaarsdhe daad. Na dit heldenfeit richtte de vijand zijn Vuur o.p de stad, in het bijzonder op het hospitaal, waar twee gewonden en. twee andere zieken gedood werden. Deze handelwijze der Russen, die ook de vlag van een neutrale groote mogend heid niet ontzagen, verdient de aandacht der beschaafde wereld. Muziek voor de soldaten. Onlangs werd van Engelsche zijde ge meld, dat onder de soldaten in de loop graven een groote behoefte bestond aan mond-harmonica's. Sindsdien zijn hon derden van deze instrumenten als ge schenk ontvangen, wat overal kan wor den gehoord. Niet alleen klinkt er een vroolijk ge luid uit kwartieren en loopgraven, maar verschillende afdeelingen van manschap pen, die zich van het eene punt naar hét andere bewegen, marcheetren nu op dié wijs Van lïpperary, in plaats van zwijgend door de modder te loopen. Het verzoek der soldaten om muziek instrumenten heeft blijkbaar de menschen: van alle klassen en iederen leeftijd be wogen. Kleine kinderen hebben zelf hun mondharmonica's, als een gift aan dia soldaten gezonden. Inval in Roemenië? De cor- respondent van de „Daily Express" ver neemt uit Nisch, dat Oostenrijk een groo- ten inval in Roemenië voorbereidt. Men verwacht, dat Oostenrijk een nota aan Roemenië zal richten om te protesteeren tegen het feit, dat waren voor Seirvië !be- stemd, over de Donau Roemenië zijn, gepasseerd, hetgeen een. schending zou zijn van de neutraliteit van Roemenië en om de beteekenis te vragen van den nieuwen aankoop van legerbe hoefden. Wanneer een bevredigend antwoord op deze nota zou uitblijven, zou de eere te stap van Oostenrijk zijtn, de bezetting van Turnu Severinu. Langs de geheele grens worden toebereidselen gemaakt om groote massa's troepen naar Krajova te zenden. Meer dan 400.000 man troepen zijn reeds geconcentreerd in de omgeving van Temesvar. Men meent, dat de Oosten rijkers Calaiatu hopen te bereiken, ge legen tegenover de Bulgaarsche stad Widdm. De tweede Noordsche conferentie vaa de drie Koningen zal zeer spoedig te Stockholm plaats vinden. Boven Belfort zijn twee Taubeii ge weest. Een paar bommen richtten slechts stoffelijke schade aan. Beide vliegtuige* zjjln .verjaagd. Keizer Wilhelm heeft te Lowioz een toespraak tot de troepen gehouden. De Engelsche autoriteiten hebben te Falmouth de lading van de „Wilhel- mina" in beslag genomen. Staat van Beleg. Met ingang van 12 Febr. is in staat van beleg verklaard: de prov. Zeeland, voor zoover deze niet reeds in staat van beleg verkeert, de gem. Bergen (N.-H.) en het gebied behoorende tot de stelling van den Helder, Voor zoover dit niet reeds in staat van beleg verkeert. En in staat van oorlog het gebied be hoorende tot de stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak, voor zoover dit niet reeds in staat van oorlog verkeert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1