Telegrammen. Landbouw. Laatste Berichten. Oorlogsoverzicht. van historische onderzoekingen van Prof. Noordtzij, werd gewonnen. Toen in 1866 Groen van Prinsterer de houding verdedigde van Keuchenius, die een motie van afkeuring in de Twee de Kamer indiende en zag aangenomeni tegen Minister Meijer, werd Groen aange vallen. De jonge Noordtzij' stelde een schriftelijk stuk op, waarin Groen ver dedigd werd, en dat door toedoen van Prof. Brummelkamp in de „Bazuin" ver soheen. Groen van Prinsterer wilde toen met den student kennismaken en trok hem sedert aan zijn zijde om mede op het politiek terrein te werken. Na in Juni 1867 het candidaatsexamen in de Theologie afgelegd te hebben en ver volgens in 'het huwelijk getreden te Zijn met een dochter van Prof. H. de Cock, werd hij 20 October van dat jaar door zijn schoonvader bevestigd als predikant 'der Chr. Afgesoh. Geref. Kerk te St. An na Parochie. De tekstkeuze bij de in trede, n.l. Jes. 8:20: „Tot de wet en tot de getuigenis! zoo zij niet spreken naar dit woord het zal zijn dat ziji geen dageraad zullen hebben", gaf zijn rich ting aan. De gezond objectieve richting van zijn moeder werd in zijn hart al meer de heerschende, ofschoon hij; de meer' sub jectieve en gemoedelijke richting, die zijins vaders zieleleven kenmerkte, volstrekt niet versmaadde. Schijnbaar was Noordtziij niet gemoedelijk, maar meer streng objectief Schriftmatig belijnd. Doch wezenlijk is hij van huis uit geweest een diep gemoedelijk man, wat voor een goed toehoorder nog steeds in zijn laatste levensjaren uit zijn prediking doorstraalde. Heeronveen was zijn tweede gemeente, Hier deed hij' 14 Febr. 1869 zijn intrede. In hetzelfde jaar werd hij afgevaardigd naar de Synode te Middelburg, waar de vereeniging tot stand kwam tussohen de Chr. Afgesoh. Geref. Kerk en de Geref. Kerk onder 't Kruis, die sedert 1837 ge scheiden vau elkander leefden en die nu voortaan 'vereenigd optraden als de Chris telijke Gereformeerde Kerk. Te Schiedam, zijn derde standplaats, deed hij 9 Febr. 1873 zijn intrede, na ook bier door zijn schoonvader bevestigd te zijn. Hier had hij veel te kampen met valsch mystieke richtingen, maar hij! mocht tot voldoening zien, dat onder zijn lei ding de verwarring in deze gemeente werd weggenomen en de gemeente in aantal en in gezonde richting vooruitging. De Synode van 's Hertogenbosch in 1875 benoemde hem tot hoogleeraar aan de Theologische school te Kampen om de Hebreeuwsche taal en Exegese van het Oude en het Nieuwe Testament te dociee- ren. Zijn benoeming werd in de Chr. Geref. Kerk met algemeene sympathie be groet en daar buiten zelfs door Prof. Kuenen. Op 16 September van dat jaar 'aanvaardde hij 'het professoraat met een inaugureele oratie over: ,,De beoefening der Exegetische Theologie, inzonderheid van de tekstkritiek, de geschiedenis des Bijbels en der exegese". Hij mocht het genoegen smaken, dat een half jaar vóór hijzelf het professoraat neerlegde, zijn zoon Dr. A. Noordtzdj, Lec tor aan de Theol. School, benoemd werd tot hoogleeraar in de Theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Van het weekblad „De Bazuin" was hij gedurende ongeveer 30 jaren medewerker en gedurende ö1/^ jaar (1. Jan. 1903— 1 Sept. 1908) hoofdredacteur. Op het terrein van het Christelijk Ima ger onderwijs heeft Prof. Noordtzij even eens zijn krachten en gaven gebruikt. Hij was in 1868 mede-oprichter van de „Ver eeniging voor Gereformeerd Schoolonder wijs" en bleef haar secretaris tot zij in 1906 haar taak liet overgaan in „Gere formeerd Schoolverband", voor welks op richting hij krachtig heeft geijverd en van welks eerste vergadering' hij voorzitter was. In 1878 maakte hij' doel uit van de deputatie die op Het Loo aan Koning Willem III het bekende Volkspetitionne ment aanbood. In Kampen was hij jaren lang voorzitter van de Vereeniging voor Chr. Onderwijs en sinds 1906 haar eere voorzitter. Ook in het politieke leven trad hij op. Mede door zijn actie werd in Kampen uit het Chr. Leesgezelschap de lAntirev. Kiesvereeniging geboren. Sinds 1883 was hij lid van den Gemeenteraad van Kampen en sinds 1891 lid der Prov. Staten van Overijsel. Van 1891—'92 was hij lid van Kamer; als zoodanig sprak hij in haar vergadering tweemalen cvver de verhouding van de Kerk en den Staat. Hij is Voor zitter van het Prov. Comité van Antirev. Kiesvereenigingen in OverijSel gewteest, zoowel als lid en secretaris van het Cen- traal-Comité van Anti-rev. Kiesvereenigin gen in Nederland. Wat' de Christelijke actie op maatschap pelijk terrein betreft, ook voor „Patri monium" heeft Prof. Noordtzij vele jaren zich willen geven. H. M. de Koningin erkende de ver diensten van den overledene door hem te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Afdeeling Zeeland der V. P. N. In de Sociëteit S. Joris te Middelburg werd heden de algemeene vergadering ge houden van de bovengenoemde afdeeling, onder voorzitterschap, van den heer W. K. Hering, daar de voorzitter, de heer H. A. Hanken, plotseling verhinderd was. De voorzitter deelde o.a. mede, dat op Tholen eene onderafdeeling is opge richt met ais zetel Scherpenisse, en noemt dit een verblijdend feit. Ook deelt hij mede, dat het bestuur besloten heeft zijn voorstel tot v.erhooging van het quo tum te betalen door de afdeeling heeft ingetrokken. Als ingekomen stukken worden voor gelezen een schrijven van het hoofdbe stuur, waarin wordt medegedeeld, dat het vaststellen van de begrooting 1915 wordt gewacht tot normale tijdsomstandigheden. Een tweede schrijven is een verzoek om aandeelen te nemen in de leeninigj voor het proeffokstation, wat de voor zitter ten krachtigste aanbeveelt, mede omdat 4 pCt. rente wordt uitgekeerd. In Zeeland kan veel verbetering Tan het hoen plaats hebben. Vervolgens weTd dóór den secretaris^, den heer J. M. Slegt, voorgelezen helt) verslag uitgebracht aan het hoofdbestuur over de fokkerij, waaruit blijkt, dat de keuring en het toezicht op de goedge keurde 16 toornen kippen en 2 toornen/ eenden goede resultaten had. Het jaarverslag werd vervolgens doof den secretaris uitgebracht, waaruit blijkt, dat 1914 een gunstig jaar voor de af deeling was, in de eerste plaats de op richting der onderafdeeling Tholen, waar door geheel Zeeland georganiseerd is, en het opgewekte leven in de onderafdee- lingen. Inzonderheid „Oostbttrg en om streken", dat een eierveiling oprichtte en haar ledental zag klimmen van 70 tot 200. De afdeeling Zuid-Beveland verhuisde haar veiling naar een nieuw gebouw. Het totaal aantal leden was in 1914 824, in 1913 688, in 1912 757, in 1911 808. Betreurd wordt het dat door het niet doorgaan van de Provinciale Tentoonstel ling in September geen demonstratie kan worden .gegeven van hetgeen de V.P.N. in Zeeland reeds heeft bereikt. Het be stuur had zich hiervan veelvoorgesteld. De penningmeester, eveneens de heer J. M. Slegt, bracht vervolgens rekening en verantwoording uit,'waaruit blijkt, dat ontvangen, is 1'890.49 uitgegeven f906.91, zoodat er een kwaad slot is van f 16.42. Dei rekening werd door de afgevaardigden van Hulst en Tholen nagezien en aocoord bevonden en daarop goedgekeurd. Als be stuursleden werden herkozen de heeren H. A. Hanken, P. de Lozanne, en M4 J. Rottier. Tot afgevaardigde naar de al gemeene vergadering wercl herbenoemd de heer W. K. Hering en tot z'ijm plaats vervanger de heer M. J. Rottier. Als dpor de afdeeling te betalen quotum over 1916 werd bepaald 15 cent per lid. Vervolgens kwam aan de orde de be grooting voor 1915. Deze werd zlonder discussie of stemming vastgesteld, zoo als door het bestuur was voorgesteld, in ontvftngst en uitgaaf op f 349.50, inet een nadeelig slot van £89.50. Als plaats voor de volgende algemeen© vergadering werd weder Middelburg aan gewezen. Vervolgens werd besproken bet vooirsteT van Noord-Holland om de minimum; jaar- lijksche contributie vast te stellen op f 1.50 en het maximum vrij te laten. Ook stelde Noord-Holland voor een hef fing onder de leden te houden tot delging der schuld. De voorzitter is tegen ver hooging der minimum contributie, daar dit verlies van leden tengevolge zal heb ben. De 'COiderafdeelingpn moeten vrij zijn in het beheer hunner financiën. De afgevaardigden van Walcheren en Oostburg, welke af deelingen f 1.25 hef fen, meenem dat hun onderafd. zich te gen verhooging zullen verzetten. Bij de rondvraag verzocht de afgev. van Zuid-Beveland hij de keuring Van foktoomen op de huisvesting der uitloo- pende dieren te letten. Dit werd toege zegd. De heer Vorsterman van Oyen Jr. vroeg, wat gedaan moet worden als iemand meer dan een toom heeft. 'De beer Rottier zeide, dat alle kunnen gekeurd worden, maar dat slechts voor één toom een premie kan worden gegeven. De voorzitter voegde hieraan toe, dat het de bedoeling, is, in zooveel mogelijk alle deelien van Zee land'goede foktoomen te hebben en liefst van alle soorten. De secretaris gaf nog enkele inlichtingen over de wijze waarop het keuren ge schiedt. Nadat nog eenige besprekingen hadden plaats gehad over het geven van garantie voor broedeieren en de moeilijk heden bij den uitvoer van eieren naar België in deze tijden, sloot de voorzitter de vergadering. Voor de groententelers. Langhamer dan bij den landbouw heeft de kunstmest den grond in gekj^gen bij den tuinbouw. Toch is in den laatsten tijd ook bij den tuinbouw het gebruik van kunstmeststoffen heel veel toegeno men. De honderden proefnemingen, door onze Rijks fuinbouwieeraren in de ver schillende provinciën genomen, alsmede de voortdurende toenemende kennis, z'ijn ongetwijfeld de voornaamste factoren, wel ke bewerkt hebben, dat thans ook in den tuinbouw do kunstmest naast den stal mest een eervolle plaats bekleedt. Wij zeg gen, met opzet „naast den stalmest", want juist in den tuinbouw zal men door sa- samenwerking van den stalmest met den kunstmest de besté resultaten verkrijgen. Het humusgehalte van tuingrond moet veel grooter zijn dan die van het bouwland, en daarom moet men gebruik maken van stalmest of van compost. Heeft eenmaal de tuingrond een voldoend humusgehalte, dan zal de uitwerking der kunstmest stoffen des te zekerder zijn. De kunst meststoffen, welke in den tuinbouw pp den voorgrond treden zijn Chilisalpeter, zwavelzure ammoniak, superfosfaat, pa tentkali en kalk. Laatstgenoemde mest stof inoet men niet elk jaar geven, maar slechts eens in de 5 of 6 jaar. Vroeg in het voorjaar, zoo spoedig men bloot land heeft, strooie men 20 K.G. (gemid deld) per are nit en werke die een wei nig onder. De noodige stikstof-, fosforzuur- en kalimest moet men elk jaar geven en niet te weinig. Het is eene zeer belang rijke zaak, dat de tuinbouwgewassen steeds een groote hoeveelheid planten- voedsel ter harer beschikking hebben, zoo wel met het oog op de omstandigheid, dat men daardoor de oogst kan vervroegen, als op de grootte der opbrengst. Ook dient men bij de bemesting rekening te hou den met het feit, dat men in den tuin bouw jaarlijks meer dan één oogst ver langt van hetzelfde plekske grond. Er motet dus steeds zóóveel mest aan het eerste gewas gegeven worden, dat er Voor de'volgende gewassen nog genoeg voedsel overblijft, tenzij men na iederen oogst op nieuw wil betnesten. Waar men één en dezelfde groente op groote oppervlakte teelt, kan men de be mesting regelen naar de eigenaardige eischen van ieder gewas apart. Waar' dit niet het geval is, bemest men 'dén tuin. egaal, d.w.z. voor iedere groente dezelfdé bemesting. Gemiddeld geve mien pier A. 2 K.G. Zwavelz. amm. met 1 K.G. Chili salpeter als overbemesting, 36 K.G. patentkali en 812 K.G. superfosfaat. Het .superfosfaat moet men uitstrooien in de wintermaanden en dan, zóó mo gelijk een beetje onderwerken, dus van November tot Maart. Het gaat niet aan, om hier voor alle gewassen de gepaste 'bemesting ,op te geven. Wie daarin belang stelt, raden wij aan, oni bij het landbouw kundig Bureau, Boothstraat 13, te Utrecht een paar werkjes aan te vragen, over de bemesting van den tuin. Aan genoemd adres stelt men die gratis beschikbaar. LONDEN, 11 Febr. Het Lagerhuis heeft gisteren met algemeene stemmen de oor- logsbegrooting, waarbij gelden zijn toe gestaan voor een leger van 3000000 man, aangenomen. STOCKHOLM, 11 Febr. Enkele reede- rijen besloten hun schepen met de Zweed- sch© kleuren te overschilderen. PARIJS, 11 Febr. Communiqué van 11 uur: Dinsdagnacht hebben wij1 te La Roisselle drie mijnen laten springen en' niettegenstaande den tegenaanval, die on dernomen werd en welke met de bajonet werd afgeslagen, bezetter! wij de gaten door de ontploffing gemaakt. In de Ar- gonnen werd van weerszijden geschoten) en met bommen geworpen, hoofdzakelijk in de streek van Collante en Bagatelle- De Duitschers deden een. bevigen maar vruchteloozen aanval op Maria Thérèse. Onze voorpost sloeg zonder moeite eten Dudtschen aanval in Lotharingen noorde lijk van het Parraibosch af. Het onbetee- nende gevecht te Menonviller is geëindigd. Onze huzaren vervolgen den vijand. Een Duitsche aanval op1 Fontenelle in de Vogezen is afgeslagen. LTMUIDEN, 11 Febr. Het Engelsche s.s. Laertes, zooeven alhier binnengekomen, rapporteert, dat het gistermiddag ter hoogte van het Maasvuurschip door een Diuitsehen onderzeeër is aangevallen. De qnderz'eeër schoot een torpedo, af zonder het evenwel 'te treffen. Die Laertes liep geringe schade op aan den schoorsteen, veroorzaakt \door kleine kiogels, vermoede lijk van een machinegeweer op den onder zeeër. De Laertes voer onder Engelsche vlag en heescth de Hollandsche Vlag, om dat er vele vreemdelingen aan boord wa ren. Die onderzeeër achtervolgde het s.s. drie kwartier lang. BERLIJN, 11 Febr. (Off.) De aanval len in 'de Argonnen bracht ons terrein winst. Den tegenstanders werden 6 of ficieren, 307 man, 3 machinegeweren en kleine kanonnen ontnomen. Ook in de Midden en Zuid-Vogezen behaalden wij eenige kleine plaatselijke successen. Die ge vechten aan de Oost-Pruisische grens werden ook gisteren met succes gevoerd, ondanks de dikke laag sneeuw, die ouze bewegingen hindert. De resultaten van de hotsingen met den tegenstander laten ziich nog niet nader overzien. Op het Pool- sche oorlogstooneel aan de rechterzijde van de Weiehsel maakten wiji eenige hon derden gevangenen. Overigens niets, bijzonders. BOEDAPEST, 11 Febr. De oorlogscor respondent van de Az Est meldt over de gevechten bijl den Duklapas, dat de Russen op 3 Febr. een hevigen aanval deden, waarbij zij 973 dooden en meer dan 2500 gevangenen verloren. Een Russisch regiment werd geheel vernietigd. De Oos- tenrijksohe verliezen zijn gering'. Het ge- heele aantal dooden en gewonden aan Russische zijde wordt op 3000 geschat. PARIJS, 10 Febr. Op enkele punten van het front zijn vrij; hevige artillerie- gevechten geleverd, vooral aan de Aisne en in Champagne. Slechts één, vrij on- heteekenend, gevecht van infanterie wordt uit Lotharingen gemeld, ten noordoosten van Manonviller, waar een onzer afdee- lingen vijandelijke posten heeft terugge worpen. PARIJS, 10 Febr. Een Fransohe vlieger is Donderdagavond over Gent gevlogen en heeft er een loods die een groote hoeveelheid spiritus bevatte, vernield. PARIJS, 10 Febr, De gezagvoerder van het Fransche stoomschip Ville de Lille, komende van Bordeaux, heeft verklaard, dat hij- op 4 Februari des middags om 2 uur een vaartuig ia de lucht heeft zien vliegen op 6 mijlen ten N.W;. van Duin kerken. Het vaartuig moet een Duitsche Duikboot uit Zeebrugge geweest zijn en moet dan op een mijn zijn gestooten. LONDEN, 10 Febr. Het Amerikaansöhe stoomschip Wilhelmina is gisteravond, na op reis veel stormweer te hebben gehad, uit eigen beweging de haven van Fal mouth binnengeloopen. Onderweg' is het schip niet aangehouden. KAAPSTAD, 10 Febr. De Pretoria News meldt, dat do Duitschers den opstandeling Maritz hebben ter dood gebracht op be schuldiging van verraad. Het bericht is nog niet officieel bevestigd. WEENEN, 10 Febr. De algemeene toe stand in Polen en West-Galicië is onver anderd. De gevechten in de Ivarpathen duren voort. Roekowina is tot Suczawa van vijanden gezuiverd, die hier en daar terugtrekken op een wijze, die op een vlucht* gelijkt. Met onbeschrijfelijke vreug de begroot de bevolking onze oprukkende troepen. VLISSINGEN. Uit Amsterdam meldt men ons, dat de onlrekende tweedekker twee bommen liet vallen, waarvan dtef eene in het Kanaal viel en d© andere geringe ,schade aanrichtte aan de glooiing. De machine verdween zeer snel in Z.-W. richting. AMSTERDAM. Tegen H. C. J. W. is We gens het vergiftigingsgeval (Amstelveen- sche weg), door het Hof, 15 jaar gevange nisstraf geëischt. GRONINGEN. De Rechtbank eischte 8 maanden gevangenisstraf tegen den 27- jarigen kantoorbediende W. P. K., te Hoogkerk, die in den nacht van 8 op 9 Jan. twee Engelsche officieren, die luit het kamp waren ontvlucht, per auto naar Rotterdam heeft gebracht. Uitspraak 18 Febr. 'sGRAVENHAGE. Het ligt in de be doeling eerlang aan erkende handelaren en telers van zaailijnzaad opnieuw ver gunning ,te .verleenen voor den uitvoer van eene beperkte hoeveelheid in Ne derland geteeld zaailijnzaad. Zij, die daar voor in aanmerking wenschen te komen, kunnen daartoe vóór 16 Febr. een verzoek richten tot den Minister van Landbouw, onder opgave van lo. de hoeveelheden zaailijnzaad, die door hen in elk der 3 voorgaande jaren zijn uitgevoerd (jaar te rekenen van 1 Juli30 Juni); 2o. de hoeveelheid zaailijnzaad die zij thans nog wenschen uit te voeren (in K.G.) 'Tevens dienen zij zich te verplichten hunne opgaven bedoeld sub 1 te laten contröteeren door een ambtenaar van het betrokken departement. 'sGRAVENHAGE. Met het oog op de hooge haverprijzen heeft de directie van den Landbouw een brochure het licht doen zien (op aanvrage gratis verkrijg baar aan de directie van den Landbouw, Tournooiveld 6, 's Gravenhage), waarin enkele wenken worden gegeven omtrqnjtj voedermiddelen, die haver als voeder voor paarden kunnen vervangen. Aan bet slot der brochure worden fa brikanten, handelaren en anderen, die vooi'raden van de besproken Voedermid- delen bezitten uitgenoodigd daarvan ken nis te geven aan de directie van den Landbouw onder mededeeling van de hoe veelheden, die zij beschikbaar hebbfen, als mede tegen welken prijs en onder welke voorwaarden zij deze wenschen te ver- koopen. De paardenhoude'rs kunnen de inlich tingen, die op deze wijze ontvangen zul len worden, op aanvrage bij de directie van den Landbouw bekomen. 's GRAVENHAGE. Daar de teelt van zaden w.o. ook erwten en boonen, voor tuinbouwdoeleinden hier te lande grooten- deels op de verzending naar het buiten land is aangewezen, is aan erkende Ned. zaadhandelaren toegestaan evenals in an dere jaren een zekere hoeveelheid zaden dezer peulvruchten uit te voeren. Hier mede zal wellicht nog worden voortgegaan. Intusschen wordt aan de hinnenlandsche verbruikers, dat zijn in de eerste plaats de groententelers, in overweging gegeven zoo spoedig mogelijk de door hen benoo- digde ihoeveelheid zaadg'oed van er\$Jen en boonen in te slaan. Mochten daarbij moeilijkheden worden ondervonden, in dien zin, dat de gewone leverancier niet in staat is de gevraagde Zaden te leve ren of daarvoor abnormaal hooge prijzen vraagt, zoo wordt men verzocht, daar van zoo spoedig mogelijk, .fliterlijlk 22 Febr. 1915, opgave te doen aan den Di recteur-Generaal van den Landbouw, Tour nooiveld 6, 's Gravenhage. .sGRAVENHAGE. Men schrijft ons: Indertijd verscheen in de pers een ver haal omtrent schandelijk gedrag van Bel gische geïnterneerden, die op liet punt stonden van Kampen naar Harderwijk' te worden overgebracht en waarbij zdjt ontevreden over het niet tegelijkertijd vertrekken hunner vrouwen, zich aan bal dadigheid hadden schuldig gemakt, zoo- als het vernielen van een in bruikleen verstrekte piano en biljart, het vernieten van eenig meubilair en zelfs van het horstbeeld van II. M. de Koningin. Naar uit de meest vertrouwbare bron kan worden medegedeeld, is dit bericht geheel bezijden de waarheid. Het vertrek heeft in volmaakte orde plaats gehad. Zonder dat daarbij van eenig verzet of onwil sprake is geweest. Mocht er beschadiging zijn geschiedt, dan heeft zulks geheel bij ongeluk plaats gehad en geroimen tijd vóór het vertrek uit Kampen. 19 Jan. Door het springen van een drijvende mijn aan den Scheldemond bij Breskens komen een luitenant en vier matrozen onzer Nederl. Marine om het leven. Duitsche luchtschepen, werpen 's nachts bommen boven Yarmouth en an dere kustplaatsen in deze huurt, waar zij materieele schade aanrichten en drie slachtoffers maken. 20 Jan. Een Duitsche onderzeeër fcoort bij het vuurschip Maas het Engel sche handelsschip „Durward" in den grond; bemanning gered- 21 Jan. De Duitsche generaal von Falkenhayn treedt af als minister van oorlog; luitenant-generaal Wild von Ho- hehbom volgt hem op. Een Fransch vliegtoestel doet ©en noodlanding in de buurt van Vlissingen, waarbij! het toestel beschadigd raakt, doch de vlieger weet te ontsnappen. Het Zweedsche stoom schip „Drott" stoot in de Bothnische golf op een mijnde kapitein en vier man om het leven gekomen. 22 Jan. Volteekening van de Oosten- rijk-Hongaarsche oorlogsleening met 3300 millioen kronen. Een Duitsch lucht eskader werpt 80 bommen boven Duin kerken ten omliggende plaatsen; een toestel wordt bij Veurne neergeschoten en 2 vlie gers gevangen; acht burgers gedood en 20 gewond. 23 Jan. In den Kaukasus verslaan de Russen twee Turkse he divisies, behoo- rende tot het elfde legercorps; alle berg- artilleria wordt buitgemaakt; bezetting van Erdamitsj. 24 Jan. Zeeslag in de Noordzee tus- schen een Engelsch en Duitsch eskader van slagkruisers, lichte kruisers en tor pedojagers, waarbij het Duitsche slagschip „Blücher" (15.800 ton) in den grond ge boord en twee kruisers ernstig beschadigd worden; 123 man gered. Aan Engelsche zijde geen schade en 11 man gewond. 25 Jan. In de afgeloopen week heb ben herhaaldelijk gevechten, ook van de infanterie, plaats gehad aan het gaheelei westelijke front, zonder echter tot Lelang- rijke resultaten te leiden. Ook aan het oostelijk front is geen verandering van- te- lang gekomen. jrindmg in Noord-Frank rijk van een aanvullend Engelsch leger. Een onderzeeër torpedeert bij Rügen in de Oost-Zee den Duitschen kruiser „Ga zelle"; het schip kan een Duitsche ha ven bereiken zonder verlies van men- schenlevens. De Russische Zwarte Zeevloot boort bij Senope het s. s. „Geor- gius" in den grond, waardoor zestien Turk- sche vliegtoestellen vernietigd worden. Bij. het verlaten van de Zwarte Zee stoot het Turksch-Duitsche oorlogsschip „Goe- ben" op een mijn; het schip kan Beikos bereiken. Een aanval van de rebellen- commandanten Klemp en Maritz met 1200 man op Upington (Zuid-Afrika) wordt af geslagen. 26 Jan. De Nederlandsehe Tweede Kamer besluit met bijna algemeene stem men, Landweer en Militie in dienst te honden. De forten van Libau (Rusi- land) schieten een Duitschen „Parsival" neer, nadat deze bommen op de stad geworpen heeft; het luchtschip valt iu zee en wordt vernietigd; de bemanning gevangen genomen. 27 Jan. Hevige gevechten aan het Westelijk front bij' La Bassée, Givenchy en Quinchy; ook gevechten in de streek tusschen Souain en Perthes. In Por tugal breekt een revolutie uit. De Turken beginnen schermutselingen bij El- Kantara en andere oostelijke plaatsen aan het Suez-Kanaal. 28 Jan. Door de schermutselingen nabij het Suez-Kanaal, stelt Egypte be perking der scheepvaart door het kanaal in uitzicht. Duitsche vliegtuigen bom bardeeren in den nacht Duinkerken, doch richten weinig schade aan. 29 Jan. De Duitschers trachtten tus schen Soissons en Craonne over de Aisne te trekken, doch de Franschen slaan hen terug. 31 Jan. De Duitsche onderzeeboot No. 21 boort de handelsschepen „Ben Cruachan" aan de Iersche kust, de „Linda Blanche" bij Liverpool en „Toko Maroe" bij Havre in den grond; de bemanningen zijn grootendeels gered. In de Iersche Zee worden de Kilcoan, Linda Blanche en Ben Cruachan door de U 21 getorpedeerd, nadat de bemanning tijd heeft gekregen om de schepen te verlaten. De Russen heroveren Tabids in Noórd-Perzië. 1 Febr. Hervatting van den strijd aan de Karpathen-passen, waarbij, Duit sche troepen de Oostenrijksch-Hongaar- sche versterken. Heftige Duitsche aanval len aan het Rawka-Bsoera-front nabij Bor- zimof en Goemin. 2 Febr. De Duitsche regeering waar schuwt del neutrale schepen de Noord- Fransche havens niet aan te doen, wijl de Duitsche onderzeeërs zullen pogen het transport van Engelsche troepen te belet ten en daarbij; ook wel eens neutrale schepeu zouden kunnen torpedeeren. De Fransche regeering meldt, dat een Duitsche duikboot een. torpedo heeft ge lanceerd tegen het Engelsche hospitaal schip Asturias, dat evenwel gelukkig niet geraakt werd. 3 Febr. Terechtstelling der moor denaars van Serajewo. Gevechten aan b,et Suezkanaal bij Ismailia, Toesoem en Kantara. De Zuid-Afrikaansche opstan delingenleider Kemp geeft zich over. Vol gens Russische berichten hebben de Rus sen Wola Szydwlowiecka ten Oosten van de Rawka ingenomen. 4 Febr. Verschijning van een Oosten- rijksch-Hongaarsch Roodboek; Een Duit sche hulpkruiser bij, Patagonië door den kruiser Australia in den grond geboord. De Duitsche regeering verklaart de wateren om het Vereenigd Koninkrijk tot oorlogsterrein en waarschuwt de neutra len, dat zij kans beloopen om voor En- gelschen aangezien te worden, als zij zich in de huurt van de Britsche kust wagen. Nieuwe gevechten aan het Suez-kanaal bij Toessoem.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3