Blunenïand. üit da Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Zending. Leestafel Een kinderborst breed genoeg voor het IJzeren Kruis. Het „Elzass-Lotharingische Schulblatt" meldt, dat de oorlogsvrijwilliger Alfonsl Köberle, een knaap van 13V2 jaar uit Kolmar, het IJzeren Kruis heeft gekre gen. Toen hij geoefend was, nam hij eerst deel aan patrouillediensten, zoo meldt het blad, waarbij' hij 'bijzondere bedreven» heid aan den' dag legde in het opzoeken en waarnemen van de vijandelijke stelling. Bij de hoeve Eichwaldle bij Schlucht ge rankte hij in Fransche gevangenschap. Door handige uitvluchten kon hij zichzelf en de manschappen, die bij hem waren „uit groote ongelegenheid" redden; en, toen hij na twee dagen in een onbewaakt oogenbïik aan de Fransche patrouille ont> snapte, mam hij haar nog acht geweren af. Het was hem te zwaar, om die alle te dragen, jlij verstopte er vier in het bosch, en met de andere vier ging hij naar .Minister terug. Tot belooning werd hij tot korporaal bevorderd. Bij; de ge vechten-om den Buchenkopf kwam hij in nog grooter gevaar; als p-atronendra- ger geraakte hij daar in een moeras, waaruit hij slechts met de grootste moeite bevrijd kon worden. Op 'het noordelijke oorlogsterrein legde de jonge vrij williger1 weer een bewonderenswaardige tegen woordigheid van geest aan den dag. Aan zijn koelbloedige en handige bediening, van een machinegeweer hadden twee of ficieren hun leven te danken en daarvoor werd hem de hoogste onderscheiding, het IJzeren Kruis 2dej en 1ste klas, ten deel. De wond, die hij aan de hand kreeg, is al lang weer genezen. Volgens de bepa lingen, mag Köberle de onderscheidings teekenen pas dragen, als hij zestien is. In het hoofdkwartier werd hij aan den Keizer voorgesteld, die hem beloofde, dall hij op een ondierofficiersschool geplaatst zou worden. De jongen, die do zoon van een dag- looner is, heeft het op school slechts met de grootste moeite tot de 4de klasse (5de schooljaar) gebracht., Maar door zijp karakter wist hij zich algemeen bemind! te inaken. llij toont nu ook een groote aanhankelijkheid voor zijin onderwijzer en, medescholieren, en bij hen brengt hij zelfs het kortste verlof door. Verleden week Zaterdag, zoo zegt het blad, kwam hij in volle (uniform op school om van de klas afscheid te nemen. De mijnen-eorlog in de Argonnen. In een brief in de „Berliner Morgen- post" leest men Ja, nu ligt dit moeilijke werk ach ter ons, maar het was een harde noot, dien wij hebben gekraakt. Twee dagen te voren werd ons, officieren, nauwkeurig het plan medegedeeld. Het bevel luidde: Den elfden December om acht uur tien 's morgens begint de bestorming van de vijandelijke stellingen. Het is een eigen aardig gevoel zoo op de minuut af een dergelijke taak voor zich te weten. Dag en nacht werd er nu hard gewerkt aan de onderaaidsche gangen tot dicht aan de vijandelijke loopgraven. Niets aan de op pervlakte verried iets van het plan. Toen kwam de ochtend van den elfden. Op drie verschillende plaatsen legde de ge nie 's morgens om zes uur 75 kilogram dynamiet, leder van de officieren had zijn taak. Om kwart voor acht stond alles klaar in de loopgraven. Ik met hot hor loge in de hand, om op de minuut aan te pakken op de plaats, die mij aangewe zen was. Het werd acht uur. Het ma chinegeweer op den rechtervleugel knet terde als teeken, dat de mijn klaar was en ontstoken kon worden. Dat in het midden gaf hetzelfde signaal, maar op den linkervleugel hoorden wij nog niets. We keken elkaar vragend aan, en weldra kwam de verklaring. Een geniesoldaat was in de gang flauw gevallen en had den ontstekingsdraad gebroken. We hadden een uur vertraging. Toen klonk nog eens het signaal op alle punten. Er volgde een ontzettende ontploffing. De mijnen waren aangestoken. Op dit oogenbïik moest bij de Franschen, die niets had den kunnen vermoeden, groote ontzetting heerschen en hiervan moesten wij gebruik maken, anders was alles tevergeefs. Stee- nen, takken, wortels vlogen door de lucht, maar wij waren goed gedekt. En zoo 'kwa men wij dan op drie plaatsen in de vij andelijke loopgraven. Hoven, op de wal len, slopen geniesoldaten en wierpen handgranaten naar beneden, steeds eeni- ge meters voor de in do loopgraven voor uit stormende troepen uit, alles ontzet tend verminkend wat ons tegenweer bood. Alle toegangswegen van de sterke vijande lijke loopgraven, die meer naar- achter lagen, moesten verstopt worden, opdat er geen versterking kon komen. Dit ge lukte. Veel soldaten zaten hun ransels uit te pakken, anderen waren bezig brie ven te schrijven. Zij konden zich niet meer Tedden. Menige dappere wilde weer stand bieden, maar een kogel legde hem neer. Over ons heen huilden de granaten naar de andere vijandelijke stekingen, om versterkingen tegen te houden. Op één plaats, waar de wijkende Fran schen vast geloopen waren, en net voor- of achterwaarts konden, sprong ik op de verschansing en riep: A has les armesl Als op commando vielen de wapens neer en met de handen omhoog stonden daar vijftig gevangenen. Slechts een, de eerste, die over de verschansing heen kwam, kostte dit het leven. Een kogel trof hem van zijn eigen kameraden. De anderen waren blij, dat hun leven gered was en trachtte ons de hand te geven. Een half uur duurde de strijd. Ongeveer twee hon derd dooden en gewonde Franschen la gen in de loopgraven en op de berg helling, meer dan twee honderd hadden wij gevangen. De hoogte, waarom wij acht weken gevochten hebben, is nu in ons bezit en wij liggen op de andere helling. De Franschen hebben zich op de tegen over liggende hoogte 'terug getrokken in hun reeds vroeger in orde gebrachte fo- serve-stclling. Daar begint de nieuwe be- logeringsoorlog van voren af aan. Nu ech ter van een andere soort, want wij zijn niet'meer twintig passen van elkaar, maar een diepe kloof ligt tusschen ons. Do verrassing van de Franschen was zoo groot, dat zij alles in den steek moes ten laten. Een groot aantal ransels, mu nitie, geweren kwamen in ons bezit. Ook de mijnwerper, een klein kanon, die ons steeds granaten in onze loopgraven gewor pen heeft en die meer lawaai maakt dan schade aanricht. Toch heeft dit diug in den loop der tijden tien manschappen in het hospitaal gebracht. Korte Oorlogsberichten. Do Koningin van België ge decoreerd. Prins Koudachoff is naar het hoofdkwartier van het Belgische le ger vertrokken om aan koning Albert prins Youssoupoff voor te stellen, die door den tsaar belast is, den koning decoraties te overhandigen voor de Belgische troepen. Eveneens heeft de prins de militaire me daille meegenomen, die de tsaar bestemd heeft voor koningin Elisabeth 0111 de dap perheid te beloonen die zij getoond heefL bij de uitoefening der liefdadigheid zelfs onder het vuur van den vijand. Koning Albert heeft het grootkruis der kroonorde verleend aan prins Youssoupoff en het ridderkruis dor Leopoldsorde aan graaf Koutoussoff, kamerheer van den tsaar van Rusland. Een schepen uit Bilsen, die een pas had vervalscht, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Sinds eenige dagen is er te Antwer pen weer wit brood te krijgen, wat sinds het begin van den oorlog nog niet ge beurd is. Maar vóór den oorlog kostte dit 29 centiemen het kilo, nu 56 centie men. D|o bloemuitdeeling geschiedt per gemeente en volgens het aantal inwoners. Geregeld is er meel te kort om aan alle aanvragen te voldoen. Al de broodwin kels zijn dan ook meestal reeds vroeg in den morgen gesloten, en achter de win kelruiten prijkt bijna voortdurend een (kaart mot opschrift: „Geen brood van daag" (N. R. Ct.) Wilhelm Schmidtbonn, die als oor logscorrespondent in het Westen is, ver telt in het „Berliner Tagcblatt" een merk waardig geval: Vier maanden geleden, .hadden alle bla den gemeld, dat de jonge schilder August Macke bij Atrccht gevallen was. Ik zat in Miinchen .in -de Zon. toen ik het las. Men kon zich geen levendiger mensch voorstellen dan deze- lange-, breedte-, lachende August Macke, die 'nu nie|t ver van de plaats, waar hij een paar jaar geleden (met Herbert Euleinberg en. mij vaak onder gesprekken over kunst in de morgenkoelte; gewandeld had, vech tend tegen de-Franschen, wier kunst zijn heele ziel vervulde, uit dit loven ver dwenen zou zijn. Wij, zijn vrienden, schre ven brieven aan zijn vrouw, en velen schreven necrologieën in de kranten. Helj merkwaardige was echter, dat deze jonge vrouw, bijna een kind nog, het niet ge loofde, ondanks officieele mededeeling. Ofschoon zijn kameraden haar man had den zien vallen, ofschoon er niet de min ste reden was, pin ban zijn dood te twijL felen, geloofde zij het niet. Al die maan den leefde zij in een bijna angstwekkende blijde zekerheid. En thans krijg ik heit bericht, dat de Jdoo-de als het ware is Op gestaan. Hij is in Engeland gevangen. WASHINGTON. De Hollandsche -gezant alhier, Van Rappard, had gisteren eon lange conferentie met Lansing, raadsman van het staatsdoparlement. De gezant verklaarde, dat hij geen in structies van zijn -regteering had, doch er is '«eden -om te gelooven, dat het doel der conferentie was, vast le stellen, of het -waarschijnlijk is, dat. del Vereenigde Staten een protest tegen de proclamatie der Duitsche admiraliteit zullen indienen. De autoriteiten verwachten een ophel derend memorandum van het Duitsche ministerie van buitenlandsche» zaken, dat de Amerikaansche gezant te Berlijn naar Washington zal zenden, in de hoop, dat de punten zullen worden toegelicht, waar over thans twijfel bestaat. Naar verluidt, is het zeer waarschijn lijk, dat tenzij het memorandum de voorzorgen meedeelt, welke de Duitsche vloot-commandanten zullen nemen om zich te vergewissen, of schepen onderi neutrale vlag varen de Vereenigde Staten een verklaring' zullen doen volgen, waarin in alles behalve vage termen wordt gezegd, dat de regeering der Ver eenigde Staten niet zal berusten in de| vernieling van neutrale .schepen, die geen contrabande aan boord hebben en van- de bcnadeeling van hun passagiers. Cholera in Rusland. Naar uit Petrograd wordt gemeld, is aldaar een cho- lera-epi-demie uitgebroken, die dagelijksi ontzettende uitbreiding neemt. Reeds zeen vele sterfgevallen hebben zich voorgle- daan. Oostenrijksche luchtvloot- actie. In de Adriatische Zee had een luchtaanval van Oostenrijksche vliegers op Fransche transportschepen veel succes. Door het werpen van bommen werden meerdere schepen geraakt. Spionnage. John Doyer, die van Hollandsche nationaliteit zou zijn len als machinist in betrekking, was bij een firma te Londen, is wegens spionnage gearres teerd. Amerikaansche persstem men. De bladen geven uitvoerige be schouwingen over do Duitsche blokkade. De „New-York Herald" zegt: Wat zullen wij doen, in verband met dit nieuwe staaltje van Duitsche barbaarschheid. De meening van Roosevelt is juist, dat de Vereenigde Staten nog geroepen kunnen worden, om samen te werken met de ge allieerden, om den dollen hond van Europa te helpen vastleggen. De „Ncw-York Times" zegt, dat dez.c daad er op schijnt te wijzen, dat Duitscli- Iand besloten is zich van eiken vriend te ontdoen. Nieuwe onder ze e-b o o t e n voor Engeland. In Canada worden thans, volgens een bericht van de As sociated Press, 20 duikbooten voor Enge land gebouwd. Twee er vau zullen in den herfst van dit jaar gereed zijn. Aan het U-gevaar ontsnapt? Het Engelsche stoomschip „Whitbey Ab bey", dat tusschen Rotterdam en Ilull is op zijn reis naar hier, zooals de be* manning vertelde, aan een groot gevaar ontsnapt. Het schip zou namelijk op weg naar Rotterdam een Duitschen onderzeeër ont moet hebben en door dezen achtervolgd zijn geweest. Alleen door 'den voorsprong, dien het had ion -door met vollen stoom te! varen zou het vaartuig aan -een zekeren ondergang zijn ontkomen. De Neder 1. Stoomvaart maat schappijen. De diensten van de Stoomvaartmaat schappij „Zeeland" blijven voorloopig, niettegenstaande de aankondiging der Duitsche regecring, omtrent vijandelijke koopvaardijschepen in de Engelsche wate ren, die aldaar na 18 dezer aangetroffen zullen worden, onveranderd. De directie der -stoomvaartmaatschappij „Nederland" deelde het V. D.-bureau mee. dat liet bericht, zooals dit -door den Duit schen marinestaf is uitgevaardigd, voor; haar nog niet duidelijk genoeg was. Da vraag rijst ook, of ide verklaring geheel ernstig kan worden genomen of misschien als grootspraak moet worden beschouwd. De directie betwijfelt, of Duitschland over voldoende schepen in de Noordzee be schikt om daarmee zoowel het Kanaal als -de wateren om Grool-Brit.tanje en Ier land volkomen af te sluiten. Intusschen is men dankbaar, dat -de Duitsche marine staf tot 28 Februari den tijd heeft gege ven, pin maatregelen te nemen, waartoe een gemeenschappelijke vergadering van verschillende directies zal worden belegd. liet Instructi e-B a t a 1 j o- n. Bij aanschrijving van de-n M. v. 0. is bepaald, dat in de laatste week van Maart a. s. de toelating voor het Instruc tie-Bataljon wordt opengesteld voor jonge lieden, die o-p 1 April <1. a.. v. den leef tijd van 151/2 jaar wel, doch dien van 16 jaar nog niet bereikt zullen hebben. De opleiding der volontairs zal plaats hebben te Kampen. Voor het verstrekken van inlichtingen en de -oproeping zorgt de Commandant van het Instructie-Bataljon (adres: Ilpendam N.-H.) De voordracht voor Prov. rondrei zend huisbezoekster der Prov. Zeeuwsche ver. tot bestrijding der Tuberculose luidt als volgt: le. Mej. L. H. Bruijn te Vlis- singen; 2e. Mej. A. A. van Riemsdijk te Amsterdam. Benoeming 13 Februari. Middelburg. Gisteren werden 1094, he den 1112 bons voor warm eten afgegeven. De heer M. M. Mervel herdenkt h-eden den dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de firma Hackenberg op de Lan ge Burg. De tegenwoordige patroon de heer C. M. J. Hackenberg, schonk den trouwen knecht een aandenken in enve loppe. Op 17 Februari zal een algemeene vergadering gehouden worden van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Goes. Het. bestuur der Coöperatieve Ko lenvereeniging „De Bijenkorf" alhier zond aan de besturen van alle Kolenvereem- ging-en van Noord- en Zuid-Beveland een circulaire waarin betoogd wordt, dat het in verhand met de allertreurigste leve ring van Steenkolen, en om eventueele bevoorrechting door leveranciers Van en kele handelaren te voorkomen, tijd is de handen ineen te slaan en gezamenlijk in- koopen te doen. Zij zou willen dat alle Steenkolenvereenigingen van Noord- en Zuid-B-eveland, eene federatie stichten, en zoodoende gezamenlijk hun belangen be hartigden. Zij wil alle vereenigingen haar eigen zelfstandigheid do-en behouden, doch waar het geldt aller belang, samen werken. Om tot dit doel te geraken schrijft zij een vergadering uit tegen Zaterdag 20 Februari a.s., te Goes. Iedere Kolenver- eeniging op Noord en Zuid-Beveland mag afgevaardigden zenden. Plaatselijk Steuncomité Omgehaald ten benefice voor de hier vertoevende Belgen door den heer Carlo (Belg) na het zingen van een 1 e 1 op hc afscheid van den hoer Nieuwenhoven, pianist, in het hotel Boude'.ing 3.00 gulden. Hiervoor zegt de Komiteit haar dank en hoopt dit bedrag te besteden voor uit deeling van tabak. Vlissingen. In verband met de aanhou ding van twee Belgen te Bergen op Zoom, verdacht van spionnage, is te Vlissingen een Belgische vrouw gearresteerd en na een huiszoeking naar Bergen op Zoom overgebracht. Kloetinge. Wordt er ieder voorjaar in deze gemeente een groot aantal veulens geboren, dit jaar zal dit aanmerkelijk min der zijn, daar er dertig paarden ontijdig hebben geworpen. Al deze veulens zijn dood geboren, Ook rij die slechts acht dagen te vroeg ter wereld kwamen. In de moeste gevallen waren de paarden na het ontijdig werpen ernstig met koorts aan gedaan bij sommige steeg de temperatuur zelfs tot 41 graden. Bij de wed. Note- boom is een vierjarige, die verleden jaar no. 1 was op de preiniekeuring te Goes, en waarvoor enkele maanden geleden een bod was gedaan van 1200 gulden. Zater dagavond gestorven. Heinkenszand. De Ouderverecniging dei- Knapen vereeniging op Geref. Grondslag alhier vergaderde Zondagavond in de con sistorie der Geref. Kerk. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat het batig saldo f 12.75 bedraagt, welk bedrag gestort zal worden in de knapenkas tot het aanschaffen van lectuur voor de leden en 'handboeken voor de leiders. Ik- leiders C. Lokerse en S. Melse werden met alge meene stommen herkozen en als derde leider werd J. Lokerse benoemd. Het altre dende bestuurslid A. M. Buteijn werd even eens met groote meerderheid herkozen. Door leider S. Melse werden eenige mede- deelingen gedaan over den Ned. bond van Geref. Knapenleiders. Uiteengezet werd le. Wat die bond is, 2e. Wat hij beoogt en 3e. Welke middelen worden aangewend, om het doel te bereiken. Hierop werd de vergadering door leider Melse met dank zegging gesloten. Wemeldinge Zaterdagavond geraakte door de duisternis misleid, de 70-jarige vrouw M. alhier in een vrij diepe sloot. Op haar hulpgeroep schoten eenige be woners uit die buurt toe, en brachten haar op 't droge. Met een nat pak en een ontvelden arm kwam zij overigens met den schrik vrij. Zierikzee. Hij resolutie van den Mi nister van Koloniën is mej. A. J. Moeli- ker, te Zierikzee, voor den duur van uiter lijk vijf jaren ter beschikking van <lflh Gouverneur van Suriname gesteld, 0111, althans aanvankelijk tijdelijk te worden belast met de waarneming van het ambt van onderdirectrice dér Inrichting voor verpleging van Melaats-chen op „Groot- Clialillon" in die Kolonie. rholen. De uilslag van de Zaterdag gebonden gemeenteraadsverkiezing is als volgt: Aantal kiez-ers 560; opgekomen 462; geldige stemmen 450. Meerderheid 226. Hiervan verkregen: P. de Jong (lib.) 193 st.; D. van Hiele (a.) 106; H. Goos- sen (a.) candidaat onzer Kiesvereeniging 89; C. v. d. B-erge 62 stemmen. Her stemming tusschen D-e Jong en van Hiele. Oostkapelle. Een schoone rede was er Vrijdagavond alhier in de Geref. Ke-rk te beluisteren. Ds. J. B. Netelenbos te Middelburg had de welwillendheid in do jaarvergadering van den „Rondsring Se- rooskerke en omstreken van. J ongel. V-crecn. op Geref. -grondslag" op te tre den met het onderwerp: Jeugd en Vroom heid. Var den rijken inhoud volgt hier een zeetr beknopt verslag. Hot begin klonk als een stelling: geen geschikte leeftijd voor vroo-mheid dan de jeugd. Velen ge- loov-en dat niet. Maar spreker zal dan met ons onderzoeken wat Vroomheid is. Hij b-estreedt het gebied der historie en maakt ons bekend met do vroomheids- richting in de Kerkgeschiedenis, met Pla- c-eus, Spener, Zinzendorf, hot Mothodisme, den Réveil. Hij stelt het begrip vroomheid vast in onderscheiding van orthodoxie en van godsdienstigheid. Vroomheid is geloof in onzen Heere Jezus Christus. Bij de geloofsverzekordhoid staat spr. uitvoerig stil. Ernstig vermaant hij de jongelingen en alle aanwezi-gen, om niet té leven naar -eeni-g vroomheidsmodeJ, maar naar de geboden van God, en om Christus aan te hangen en te vreezen. Met groote aandacht en onder diepe stilte werd d-it schoone en treffende woord aangehoord. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Coevorden, door F. Coolsma te Schoonoord. Schore. Na een bijna 3-jarigen arbeids tijd alhier nam gistermiddag ds. W. G. Krijkamp afscheid van zijn gemeente, met een rede aan de hand van Handelingen: 20:32. Spr. liet uitkomen hoe zwaar hem het scheiden viel en sprak zijn hartelijke wensc-hen uit voor den verderen arbeid in het behang van kerk, school en huisge zin. Bij de plechtigheid waren o.a. tegen woordig ds. Japchen van Waarde, ds. Schmidt van Kapelle en Evangelist Lens velt van Hansweert. Uit naam der ge meente bracht ds. Schmidt den schei denden leeraar dank voor alles, wat hij te Schore heeft verricht. De gemeente zong daarop Psalm 1214. De algemeene vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap zal te Amsterdam worden gehouden op Dinsdag 15 Juni. Zij zal echter een ander karakter dragen dan tot nog toe. Er is n.l. overleg ge pleegd met het Comité voor de Neler- landsche Zendingsconferentio, waarvan het resultaat is geweest, dat de e con ferentie dit jaar in dezelfde week zal plaats hebben. Een commiss'e ui hoofd bestuur en comité regelt eeu gemeenschap pelijken onLartgsla ond op Slaandag, een kerkdienst op Woensdagavond en d s'ui tingssamenkomst op D nderdag Voorts is in het plan der algemeene vergadering opgenomen een navniddagsamenkomst met referaten. Tot dez.e samenkomst hebben de leden der conferentie toegang, ter- wjjl maatregelen worden genomen, dat allo afgevaardigden leien der conferentie zullen kunnen zijn. De Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de Waarheid in de Ned. Ilerr. (Geref.) Kerk zal, naar de „Nederl." meldt, op Donderdag 25 dezor te Utrecht haar jaarlijksche vergadering houden. Prof. dr. H. isscher zal een referaat houden over „Vrede op aarde". Geslaagd te Utrecht voor voorloopig diploma machinist de heer J. Okkerse. D e „h o of d 1 0 oz e" sch ooi. Deze school, ook. wel als de „republikednscho" enz. betiteld, een lievelingsidee van vele ,,Bonds"-onderwijzers bij 't openhaar on derwijs is besproken en afgekeurd...» door den heer W. H. Vliegen. Kamerlid en wethouder van Amsterdam, lid der S. D. A. P. en naar we meonen zelfs voorzitter dier partij. Zeker wel een merkwaardig feit, zegt het „Friesch Dagblad". „Wij vernamen hot uit een verslag in de „N. R. Crt." van een prov. vergadering van bovengenoemdon „Bond" in N.-Holl., waar de heer Vliegen als spreker- op trad. Woordelijk slaat er in dit verslag: „Spreker gelooft niet in een school zon der hoofd, wel in een democratische school, waarin een leiding zal zijn, welke niet bij de schoolvergadering berust. „Immers handeion kan een vergaderingl niet. Daarvoor moet men personen heb ben, die een zeker gezag uitoefenen. Dit moet van onder opkomen, aldus ziet spre ker de beste democratie ook in hel. gezag- zelf. Spreker wijst op de maatschappelijke organisaties, waarin een vaste greep de zaak ten goede komt. „De persoon, die in de school het gezag zal uitoefenen, moet uit het personeel ko men. Echter wil hij enkele eischen stellen. Niet ieder jong ondenvij/.or mag als zooda nig worden aangesteld". Nog eens-: het is merkwaardig. Wél bepleit de heer Vliegen een moer democratische wijze van de hoof ikeuze. en in dat opzicht waren er wellicht mot hem zaken te doen. Waarom- n et, als bij ons vaak, keuze indirect door de ouders, n.l. door een bestuur, vanwege de ouders met de schoolzaken belast. De leiding kan niet zijn bij een „school vergadering" ook daarin zijn we 't van harte met den heer Vliegen eens. Maar in zijn eigen en in verwante kringen zal het laatste woord over de zaak nog we! niet gesproken zijn! In no. 2 van „Berichten van de Utrecht- scho Zendingsvereeniging" geefl Zendeling Lasschuit een levendig verhaal van den opsland in Kau (Halmahora), een gevolg van de onzinnige' oorlogsberichten door fanatieke mohammedanen verspreid; en een niet minder pakkend bericht van Zendeling Jens te Mandoesir over het door hem geleide „eerste Zend ings fees f op Biak (N. Guinea); er is een photo bij ge voegd, met een groep van wel honderd Papoea's, mannetn en vrouwen, die zich door den Zuidwesten wind (den wind van Pom) hadden laten weerhouden op te ko men. Er waren in het geheel ongeveer 800 Biakkers aanwezig, en dat uit een oord, eens door een oud-zendeling in de Domkerk te Utrecht oen „zeerooversnest" genoemd. Het slot der medcdeolingen luidde: Laat mij mogen eindigen met mede te doelen, wat God mij op den middag van dien zelfden dag te aanschouwen gaf. Het feest was afgeloopen, en ik wandelde naar huis. Voor ons huis, aan den weg, staat een maresbooin, en op dien boom vond ik drie afgodsbeelden. Mijn eerste gedachte wasdezte rijn daar neergezet om de Kampong Mandoesir te bewaken, terwijl allen weg waren naar het leest. Dat stem de mij droevig. Ik dacht: Nu hebt gij van morgen gesproken overGod is een eenig Heer, en zie hier het resultaat van dat spreken. Maar daar nadert Mambroek. „Mijnheer" zegt hij', „van morgen sprak u van God als eenig Heer: toen hebt gij' ook ge zegd, dat de karwars ons n:et kunnen hielpen. Mijnheer! wij willen dien God volgen. Vroeger gaven wij re<-ds een deel van onze karwars weg, maar deze vond ik nog in d.e huizen. Neemt gij ze mee." Aan u de vraag, lezer: was ons zen- dingsfeest zonder zegen? „De Harp", Maandblad ter Bevor dering van de Toonkunst onder de- Christenen in Nederland. H-et Februari nummer vangt aan met de woorden van het lied „Toewijding" van J. J. Sim.niermans Sr., bij welk lied G. H. te Velthuis van Borne een passende melodie componeerde, die als Muziekbij- lage den lezer bereikt. Vriend Frits heeft het in z'n brief uit Zeedorp over de Gezangenkwestie. Hij wil eerst de melodiën der Psalmen verbete ren, om eerst daarna te overwogen of er nog gezangen bijgemaakt moeten wor den. Verschillende ingezonden stukken strek ken tot bewijs van de warme belangstel ling, die het Maandblad geniet. H-et nummer besluit met een zorgvul dig bow- rkten Bladwijzer, die het na slaan van den jaargang zeer vergemak kelijkt.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2