Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Reclames Aambeien. Rechtszaken. Leestafel Osmemöd Nieuws. Reclames. Voor tengere kinderen. laatste) Berichten. Allerlei. 1913: 368 mannen en 358 vrouwen is totaal 726 inwoners. Ingekomen, in do gemeente in het jaar 1914 7 mannen en 15 vrouwen, totaal 24 personen. Ge boren in 1914: 15 mannelijke en 9 vrou welijke kinderen, totaal 24 kinderen. Ver trokken in 1914: 10 mannen en 12 vrou wen totaal 22 personen. Overleden' 4 man nen en 5 vrouwen, totaal 9 personen. Aantal gesloten huwelijken 5. Bevolking op 31 December 1914: 378 mannen en 365 vrouwen in totaal 743 personen. Alzoo een vermeerdering van 10 mannen en 7 vrouwen, in totaal 17 personen. Wissenkerke. Vrijdag hield de raad de- ser gemeente vergadering. Dhr. de Jonge was afwezig. Nadat do vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend ge schiedde kennisgeving van ingekomen stukken, t.w. proces verbaal van kas- opneming, kennisgeving van het over lijden' van dhr. G. L. v. d. iïeijde, oud secretaris, met dankbetuiging voor het verstrekte pensioen; verzoek van I. Koole om gebruik der openbare school te Kam perland voor het houden van godsdienst oefeningen voor oud gereformeerden (werd toegestaan); verslagen der commissie tot wering van schoolverzuim en van Ged. Staten goedkeuring van genomen beslui ten. Aan mej. Schippers werd ontslag verleend als onderwijzeres te Kamperland met ingang van 1 Februari 1915. In haar plaats werd uit 12 sollicitanten, benoemd mej. J. C. de Klerck te Cadzand met 7 stemmen. 3 stemmen verkreeg mej. v. d. Putte. De voordracht was als volgt: le. mej. v. d. Putte te Domburg, 2e. *hie.j Leeflang te Vlissingen, 3e. mej. de Klerck te Cadzand, 4e. mej. van Ecnennaam te Middelburg. Na breedvoerige bespreking, werd beslo ten door het gehucht Geersdijk over den dijk van Willemspolder tot op de Geers- dijksche kaai en over den dijk te Kam perland (haven tot Buijze) een keibe strating te leggen. De weg door Geers dijk enz. is geraamd op f 16015.40, het eind dijk te Kamperland bleek f810 meer te zullen kosten dan wanneer het wordt gemacadamiseerd. Dhr. van Hoe meen de dat dit laatste gedeelte ook wel goed te krijgen is door het te teeren, maar maakte er, de besprekingen gehoord, gceri voorstel van. Een besluit werd genomen om aan de goedkeuring van Ged. Staten te worden onderworpen, om nl. de keien •onderhands aan te koopen volgens in gezonden monsteren prijsopgaaf (f84 per 1000 stuks). Vervolgens werd heslofen de overige ge meentewegen te macadamiseeren en wel de wegen langs v. d.. Velde en Koert ter breedte van 4 meter, die door den Willempolder 3V2 M., de overige 3 VI. breed. De kosten hiervan zijn geraamd op f33660. Deze som is hooger dan vo rige raming, niettegenstaande de wegen nu smaller zullen worden. Oorzaak der verhooging is een zwaardere deklaag. Voor dekking van intrest en jaarlijksch on derhoud wordt gerekend f 4126 noodig te zijn. Do grindwegen kosten thans f4000, zoodat de jaarlijksohe uitgaaf voor de ge- heele wegenverbctering slechts f 126 meer zal bedragen al zal moeten worden ge leend een kapitaal groot f 37000. Thans stellen B. en VV. voor den rijks veldwachter te Geersdijk een gratificatie toe te kennen groot f 30 evenals vorige jaren. Dhr. de liegt wenscht dit bedrag met f 10 te verhoogen, waartoe met al gemeene stemmen besloten werd. Nu werd de vergadering geschorst. Na heropening stelden B. en W. voor om te Kamper land een huis aan te koopen tot een bedrag van f2000 ten dienste van den veldwachter. Deze moet daarvoor dan jaarlijks aan de gemeente f 100 huur be talen. Daar dit punt echter op de agenda niet voorkomt en de raadsleden over de wen schel ijk beid niet erg eensgezind zijn, wordt de behandeling uitgesteld tot een volgende vergadering. Bij de rondvraag bleek niets meer te behandelen te zijn. Domburg. Vrijdagavond gaf do Zang- vereeniging Volharding leidt tot het doel", directeur M. A. Komijn, in de zaal van den heer C. W. de Bakker, een openbare uitvoering. Ze slaagde zeer goed. Een 12-tal zangnummers afgewisseld met Voordrachten was de hoofdschotel van het program. De zaal was overvol, zoodat velen zich mot een staanplaats moesten Vergenoegen. Een hartelijk applaus bewees hoezeer alles in den smaak van het pu bliek viel. Serooskerke. Met ingang van 1 April a.s. is door den Commissaris der Konin gin eervol ontslag verleend aan F. de Lissine als bezoldigd veldwachter in de gemeente Serooskerke (Walcheren). Terneuzen. Gisteravond had de heer D. alhier het ongeluk bij het begin van de Donze-Visserstraat met zijn auto zoo hevig tegen een paal van de electrische geleiding te rijden, dat de geleidingen de fect raakten, waardoor storingen in het licht, zoowel in de winkels als op straat wenlen veroorzaakt. Van do. Centrale was men met materieel spoedig ter plaatse om de geleidingen te herstellen. De auto was deerlijk gehavend. De inzittenden kwamen met den schrik vrij'. St-Annaiand. Geëindigd faillissement W. van Moort, landbouwer en winkelier. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Terwohle, N. Westendorp Boerma te Blija. Aangenomen naar Wyckel, door K. Eekhof te Aisten; tiaar Amsterdam, door J. B. te Winkel, tie Arnhem; naar Helmond, door A. R. de Jong, te Vechel. GeTef. Keifcemr. Da. 0. v. Proosdij te Amsterdam, vroeger te Stroobos, Ilalluin, Baarn en Leiden, oud 56 jaren, hoeft wegens voort durende ziekte, emeritaat aangevraagd. Dat de Vereeniging voor Chr. On derwijs te Wissenkerke na een bestaan van meer dan 50 jaren nog steeds actief is en zich aan haar tijd weet aan to passen, moge blijken uit het volgende: Begin der vorige maand belegde zij voor het eerst een Ouderavond welke uitne mend slaagde. Naar aanleiding van toen gehouden besprekingen is thans besloten aan hare school een cursus te verbinden tot onderwijs in de Fransche taal en Wiskunde. Voor een afgelegen plaats als de onze voorzeker een uitnemende zaak; moge er nu een veelvuldig gebruik van genomen worden. Temeer daar de kosten gering zijn. Benoemd tot onderwijzer aan do R.-K. school te Terneuzen dhr. W. Boom te Bussum. 1.1 J NED. HERV. KERK. Zondag 7 Februari 1915. Goes, 9.30 ds. Homburg, 2u ds.de Vries, Bed. H. Doop, Gat. Zorid. 16, u. 6 ds. Steinz. Oostkapelle, voorin, ds. Kroese, nam. geen dienst. Vrouwepolder, (verbeterd), nam ds. Kroese. Aambeien, een veel voorkomende kwaal) worden gewoonlijk veroorzaakt door verstopping, een zittende levens wijze, zwangerschap, enz. Meestentijds worden zij verwaarloosd, totdat de hevige jeuking en stekende pijn een onuitstaan bare kwelling veroorzaken en een operatie noodig is om fistel, verzworen aambeien of verstopping van het darmkanaal te voorkomen, of doordat de patiënt geheel verzwakt is door heL bloedverlies. Foster's Zalf geeft vanaf de eerste aan wending een opmerkelijk gevoel va:i ver lichting en rust, en zij heeft in de jaren, dat wij u haar deden kennen, haar af doende werking in het genezen van zelfs ernstige gevallen voldoende bewezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Goes verkrijgb. bij de h.h. de Paauw en Co. te Middelburg bijl dhr. Joh. do Roos, VI as markt K 157. Toezending ge schiedt franco na ontv. v. postwissel a f 1.75 per doos. (5) Kantongerecht te Middelburg. De eerste zaak was die tegen den melk- slijter P. uit Souburg, wien ton laste gelegd was het verkoopon van melk te Vlissingen, die niet aan do gestelde eischen voldeed. De getuige-deskundige C. G. Baert zei- de, dat bijna alle gegevens op liet bijvoe gen van water wijzen. Bekl. legde twee briefkaarten over met resultaat van door den zuivelconsulent verrichte onderzoekingen van stal monsters door bekl. bij zijn leverancier genomen en die bewijzen, dat die melk goed was. Do ambtenaar van het O. M. meende, dat juist deze briefkaarten aanleiding ger ven tot de overtuiging, dat niet de le verancier, maai- dc bekl. zich schuldig maakte aan toevoeging van water. Hij eischte f8 of 4 dagen. Bekl. hield vol onschuldig te zijn, hij zou niet gaarne iemand bedriegen, hij heeft een ziel te verliezen en dit is moer waard dan enkele centen meer te verdie nen te Vlissingen. Wegens het loopen in uniform van een militair wielrijder op 1 Januari 1915 stond terecht B. tc Middelburg. Bekl. wilde het doen voorkomen, alsof hij in dronkenschap onwetend de kloeten heeft aangetrokken. Daar de getuige, de eigenaar der klee- ren, niet aanwezig was werd de zaak verdaagd tot 20 Februari. Bekl. zeide niet terug te zullen kun nen komen, omdat hij d:in wel onder de wapenen zal zijn. De kantonrechter zeide, dat hij dan aan zijn liefde voor het soldatenpak zal kunnen voldoen. Het Staphorster Boertje. Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek diende voor het Kan tongerecht te Steenwijk de zaak tegen Peter Stageman, veehouder te Staphorst, terzake dat hij in de gemeente Steenwijk, ten huize van Geertje Groenink, zonder toegelaten te zijn tot de uitoefening van do geneeskunst, buiten noodzaak het be roep van geneeskundige als bedrijf heeft uitgeoefend, door na ie noemen kinderen, waarvan de ouders zich tot hem gewend hadden om genezing te bekomen van ziek ten en kwalen, waaraan zij opgaven, dat hun kinderen leden, tot dien einde te behandelen, welke behandeling ten op zichte van het 16-jarige dochtertje van H. E. bestond in het op of omstreeks 14 April 1914 bekijken van het ontstoken been van gemeld dochtertje en het geren van raad om met de behandeling van het been met weitenzemelen en hondenmier, gekookt in karnemelk, door te gaan, welke behandeling aan genoemde E. op öf om streeks 5 April 1914 to Steenwijk door beklaagde- was aangeraden; en ten op zichte van het 11-jarige zoontje J. K. bestond in het in of omstreeks de maanden, Maart en April 1914 bekqken en bevoelen vun het kromme been van genoemden jongen en het geven van den raad om den jongen met gemeld been te laten loo pen in een eind kachelpijp, over de. lengte in twee stukken verdeeld, scharniersge- wijze en met. riempjes aan elkaar ver bonden. Beklaagde was niet verschenen, omdat hij zitdag hield te Leeuwarden. Als verdediger trad op mr. J. van Set- ten, van Zwolle, die beklaagde „prof." Stegeinan noemde. Heitor ontkende noch bestreed de in do dagvaarding gestelde feiten, doch leverde een pleidooi voor de wijzo van behandeling van „het boer tje". De naam „boertje" was z.i. geen verkleinwoord van „boer", maar een Ver korting van „Boerhave". Verder voerde verdediger aan, dat rijk en arm, uit alle klassen der maatschappij, zelfs leder der rechterlijke macht, hulp zochten bij beklaagde. Niemand kon be klaagde verbieden kruiden te verkoopen. liet advies tot het dragen ,van een eind kachelpijp was geen medisch advies, maar meer een raadgeving aan iemand, die ten einde paad is. Het gebruik van ze melen is een gewone behandeling in de medische wetenschap. Pleiter legde een verklaring over, waar uit bleek, dat beklaagde nooit geld ge vraagd had, dit zelfs niet had willen aannemen, toen het hem door de in de dagvaarding genoemde personen was aan geboden. Een 25 jaar geleden moest „prof." Stegc- man terechtstaan voor het kantongerecht te Haarlem. Een adelijke dame verzocht pleiter toen om voor beklaagde op te treden; alle kosten en boeten werden door haar betaald. Lange jaren heeft men Stc- geman met vrede gelaten, daarom ver wonderde het spr. .dat hij nu weer ver volgd werd. Dr. Weisfeld van Froderiksoord werd gehoord als deskundige, terwijl vijf ge tuigen waren gedagvaard. Tegen beklaagde werd tweemaal f300 boete geëischt. De uitspraak zal plaats hebben op 16 Februari. (Hbl.) De Vriend des Huizes, onder hoofdredactie van ds. J. Schrijver, 1915, afl. 2. Neerbosch' Boekhan del. Do Vriend zorgt er geregeld veor, dat zijn lezers op de hoogte van hun tijd blijven, en haalt er dan, in verband ze ker met Bilderdijk's bekende „In 't ver leden ligt het heden", ter illustreering velerlei uit het verleden bij. Zoo dachten wij bij do beschouwing van de repro ductie van Speijers schilderij „de vier paarden" uit Openbaringen 6 met het ka pittel in Duitsche letter er tegenover af gedrukt, zoio geheel toepasselijk op den oorlog van thans. Niet minder komt dc goede attentie der schrijvers uit in op stellen als „het land van den .Nijl", met zijn vele photo's, met herinneringen, o.a. aan Napoleon, Gordon, en De Lesseps. Gerritsen geeft een en ander over het IJzeren Kruis, met photo's toegelicht. Het leuke verhaal van Alkema, uit het jaar 1813, wordt vervolgd. Het Maandover zicht, met de aangrijpende photo „do drie vorsten van hét Noorden" begonnen wie denkt hier niet onwillekeurig aan de een eeuw geleden verschenen plaat der drie vorsten (van Pruisen, Rusland en Oostenrijk; welk een verschil 1) geeft weer velerlei, wat recht geeft op dc qualifica- tie „een mooi overzicht". Het meerdere, in deze recensie niet genoemd, zij verder aan de beschouwing van den lezer over gelaten. Wij' mogen niet uitgebreid zijn met onze .bespreking. De Spiegel van 6 Febr. (Uitg. W. Kirchner, Amsterdam) geeft o. m. een photo van mr. Cort v. d. Linden in zijn werkkainier; vah een gezelschap vijftig jaar geleden, ten huize van mevr. Groen v. Prinsterer, tot oprichting van het diaco nes sen huis „De jBronovo"; photo's van den hoogen waterstand in Overijssel; een aardig kiekje uit Joppc; een volksmassa met banieren voor het gebouw der Duit sche Palestin.a-ba.nk; tal van opnamen, van het oorlogsveld; en een "reproductie van een schilderij van den dezer dagen overleden Duitschen Hofschilder Von Werner: „Keizer Wilhelm 11 aan Vors Moltke op diens 90en geboortedag in 1890 in diens woning de band drukkende. Christendom en Maatschappij (red. ds. S. Talma) 7e jaargang, 110. 21, bevat o.a.: Het Taylorstelsel. De Euro- peesche Statenbond het eenige red middel? Kerkelijke Statistiek. Uit de vak beweging. Oosterliteratuur. Uitgever is G. J. A. Ruys te Utrecht. Ongelukken. Een rangeerder bij het spoor te Groningen liep uit de goe-^ derenloods op het oogenblik dat, een wa gen inreed. Hij werd tusschen den muur en den wagen doodgedrukt. Te Vol- lenhove werd een 7-jarig meisje door de stoomtram overreden en gedood. Eene dame te Rotterdam geraakte bij het recht zetten ecner pendule met haar klecding in aanraking met een brandende calorifére. Iiare kleederen vatten vlam, en eenigo uren later stierf do dame aan de hierbij bekomen brandwonden. Do Koningin op inspectie. Dezer dagen bezocht H. M. de Koningin geheel onverwachts een kantonnemont. De soldaten waren werkzaam met het maken van verdedigingswerken. Spoedig waren heel wat burgera pp de been, die op be scheiden afstand de werkzaamheden volg den. Intusschen bleken do schooljongens uitstekende verkenners. Zij wisten zich in vergevorderde stellingen te handhaven, hetgeen blijkbaar door II. M. werd opge merkt, want plotseling wendde zij zich van haar gezelschap af en liep vroolijk lachend op dé bengels toe. „Wel jon gens", informeerde zij, „moeten jelui niet naar school?" Even stilte in het kamp der schooldeser- tours, maar glunder lachend antwoordde één hunner in onvervalscht plaatselijk dia lect: „Nèn, hoor, dat houft nou niet". Te Haarlemmermeer is een land bouwer door een bij hem logoerend nicht je voor f 300 bestolen. To Amsterdam is bij hare bloedver wanten uit het Belgische plaatsje La Pauna bericht gekomen van het overlijden van zuster Rosa Vecht, die als Itoocle-Kruis- vcrpleegster werkzaam was in het legc<| der geallieerden aan het Westelijk front. Do 23-jarige was vroeger te Amsterdam als particulier verpleegster werkzaam; bij het begin van den oorlog vertrok zij naar Antwerpen en stelde zich daar in dienst van de Belgische troepen. Na Antwerpcns val is zij korten tijd in Den Haag geweest; later vertrok zij weer over Engeland en Frankrijk naar het front en daar, in de buurt van Ype- ren, bleef zij werkzaam. Totdat in hot laatst yan Januari zij door een Lomj, geworpen uit een Duitsch vliegtuig, zoo zwaar werd getroffen, dat haar rechter been te(t aan de heup moest worden afgezet. Aan de .gevolgen van die operatie is zij gestorven, gevallen in de uitoefe ning van haar liefdewerk. Op het kleine kerkhof te Aerdenke.rke werd zij ter ruste gelegd. Een noodlottig schot. Op do spoorwegbrug te Nijmegen was Donder dagmiddag een soldaat van de genie, dié bij do militaire brugwacht is aangesteld, bezig met bet. schoonmaken, van een re volver, toen plotseling een schot afging. De kogel trof den soldaat in de borst; hij was op'slag dood. -Scheepsongeval. Een reederij te Kristiania, wier ijsbreker Mjölnir door door Rusland was gehuurd, maar op weg naar Archangel in de Witte Zee is ge strand, heeft bericht ontvangen dat het Engelsche s.s. „Thracia", van do Cunaril- lijn, zijn schroef heeft verloren en bij de Mjölnir ronddrijft. De lading der Thracia moet 18 milliocn kronen waard zijn. Mexico. Carranza heeft den Spaan- schen gezant in Mexico verzocht Senor Angel Declaso, agent yan de Spaansche regeering bij Villa, aan 'hem uit te leveren. Carranza beschuldigt hem, dat hij Villa1 feitelijk heeft geholpen en dreigt den ge zant het land te zullen uitzetten wan neer deze aan zijn verlangen geen ge volg geeft. Voorzorgsmaatregelen in tijd van epidemie te nemen. Er zijn zoowat overal epidemieën, van griep, van mazelen, van S 'har!akenkoo:ts, van typhus. Welke zijn de kinderen, te voren aangewezen tot het vatten van de oenc of de andere dier ziekten. Zander eenigen twijfel zullen de slachtoffers ge nomen worden onder de kin leien die op het oogenblik zich terneergeslagen en treu rig toonon, onder hen die geen bloed schijnen te hebben, onder hen die ver zwakt en bloedarm zijn. Komt hen te hulp. Gij kunt hen builen bot bereik der ziekle brengen, gij kunt hen redden. Zij zijn zwak, maakt hen sterk. Zij hebben weinig bloed en hun blo'd is arm. Geeft hen rijk bloed, door hen eenige doosjes Pink Pillen te laten nemen. De Pink Pillen zijn onovertroffen 0:11 in de verstoorde organismen het even wicht der goede werking terug te bren gen. Zij verrijken het bloed, versterken de zenuwen, geven krachten, bevorderen de spijsvertering. Do Pink Pillen rijn verkrijgbaar a f 1.75 po: doos en f!J per zps donzen, bij het Generaal-Dep/l der Pink Dilleu, Da Costakade lf>, \msterdam Verkrijgbaar voor Zierikze.e en omsir-l en bif J. W. Gudde, te Goes bij Gebr. Mulder, te Thoien bij W, Putter. Apotheker, Stoofstraat En verder bij verschillende .Apo bekers en eoede Drogisten LUYKGESTEL, 6 Febr. Te Turnhout kwamen gisteren drie zwaar gewonde jon ge Duitsche officieren aan. Te Peer zijn 500 koeien opgevorderd. Die die en z.on in spoorwagens geladen en naar Duitsch- land getransporteerd. Requisites zijn ge daan in Moll, Lommei en omgeving. 1)0 Duitschers betalen het gerequlreerde met Duitsch bankpapier. WASHINGTON, 5 Febr. Half ambtelijk wordt medegedeeld, dat Amerika ten spoe digste bij Duitschland een protest zal in dienen tegen de verklaring inzake do nieuwe oorlogszone. ASSENEDE, 5 Febr. Door een Duit schen schildwacht is de heer P. uit Rouse doodgeschoten, die over de grens wilde gaan. LONDEN, 5 Febr. Do „Daily Express" verneemt uit Boekarest, dat men in diplo matieke kringert de overtuiging hoeft, dat de revolutie, welke ieder oogenblik te Kon- stantinopel verwacht kan worden, Tu kije zal noodzaken zich uit den strijd terug te trekken. PARIJS. 5 Febr. Communiqué' vau gi»- toravond 11 uur: Donderdagnacht tracht-- ten de Duitschers bij Notro D&mlei da IiOrotte uit hun loopgraven te komen. Dit gelukte him échter niet. Onze artillerist vuurde met goed succes in het Aisne-Wal. Wij vorderden des nachts in Champagno ten N. van Beau Sé jours. De vijand be- proefdo heden ten N. van Mas si ges oen aanval, die echter afgeslagen werd. Wij handhaafden onze stelling op het bij Bagatelle gewonnen terrein. Gisteren werd) een Duitsche aanval ten Z. van Altkirch afgeslagen. Een vlieger wierp hominem to St. Dié. Vier burgers wenlen gedood. BERLIJN, 5 Febr. De bladen vertellen bijzonderheden over de zuinigheid in do keizerlijke keuken. De keizerin leeft ini het kasteel Mohbyou zeer teruggetrokken. Bij het ontbijt wordt slechts thee en een ei gebruikt, 's middags soep en twee ge rechten, mot aardappelen in de schil. Als de keizer aanwezig is, is do tafel nog eenvoudiger. Hij eet alleen vleosch in; do soep en oorlogsbrood met aardappel meel bereid. NEW-YORK, 5 Febr. De tankboot „Chester" van do Standard Oil Cy., dia 23 Jan. van New-York naar Rotterdam vertrok, is op den Atlantischen Oceaan vergaan. De bemanning is door liet s.s. „Philadelphia" gered. BERLIJN, 5 Febr. Uit Geneve wordt be richt, dat in Marseille 180 Japanseho in structeurs zijn aangekomen, die gixleoC- lelijk voor Engeland bestemd zijSn en ge deeltelijk bijl de Fransche zware artilleriel zullen worden ingedeeld. DEN HAAG. Heden is alhier op 76- jarigen leeftijd overleden de oud minister van Koloniën dhr. mr. li. J. Rergsma. AMSTERDAM. Geslaagd op het can- didaatsexamen 2c god. theologische fa culteit aan de V. U. de hoer H. Brouwer te Watergraafsmeer. DEN HAAG. Met de uitbetaling van de provisie van de Stiat.sleen.ing kan niet vóór 20 Februari worden begonnen. DEN HAAG. Regeeringsantwi or.l op de afdeelingsvcrslagen dor Eerste Kamer. B o- g r o o t i n g B 11 i L. Zaken: De min. ver klaarde, dat hem de beweegredenen aan gevoerd ten betooge van de wens'1!le lijk he id van herstel van de missie bij don Paus, niet overwegend voorkomen. Hot brengen van verando ing in de bui tenlandse he vertegenwoordiging van Ne derland zal veeleer aanleiding kunnen ge ven tot gevolgtrekkingen niet overeen stemmende mot do bedoeling der regete- ring. O or 1 ogs begr o o ti n g. De minister bestrijdt de meening, dat de oefenings- tijd van het Ned. leger een verkorting zal kunnen ondergaan. Wat de gedegen heid tot het aangaan van een vrijwillige verbintenis bij de Landstorm betreft, deelt men mede, dat tot dusver 33 Landstotrtinaf- deelingen zijn opgericht., liet voornemen bestaat de leerlingen van bet oudste stu diejaar aan de Kon. Mil. Academie en die van den Hoofdcursus in cursussen vereenigd te deen opleiden. Jhr. J. P. Bloys van Tres long f. Te Ginneken is overleden, 68 jaar oud, jhr. J. P. Bloys van Treslong, gepensioneerd kolonel der infanterie. Gestolen geldteruggege- ven. De Duitsche soldaat Kurt Lebender, die enkele maanden geleden door de Fran- sohen werd gevangen genomen, moest wegens roof voor den krijgsraad terecht staan. De Duitscher bekende en over handigde den krijgsraad o.a. een soin van 324 francs, welke hij van een onbeken den inwoner van het dorpje Orhaye uit het Belgische Maasgebied had gestolen. De Duitscher, die later gefusilleerd werd ver zocht, dat deze som aan den eigenaar zou worden teruggegeven. Het geld is thans aan den Belgischen minister van jus.itio, Carton de Wiart, overhand gd, die alles in het werk zal stellen om den eigenaar te vinden. Do 1 u c h t-r aid op Amsterdam. In het „Hbl." lezen we „Onder do Streep" De kleine, vieze jongen, die dien mid dag op1 het Sophia-plein zijn vinger naar beven stak, en riep: „kek es", was do eerste Amsterdammer, die' door eigen waarneming gedachLig werd aan do moge lijkheid van een aanval uit de lucht op onze goede, oude stad. Binnen den tijd van luttele sekonden was hij omstuivdl en weggedrongen door een groote menig te, die naar de lucht staarde in de) rich ting, waarin even tevoren zijn vieze vin gertje gewezen had, terwijl hijzelf in het achterste gelid der toeschouwers gedron gen, aan een kippige oude juffrouw uit legde wat er gebeurd was. Aangezien aan dc gebeurtenis, waar van ik u vertel, geen verdere ruchtbaar heid gegeven is, zal ik het geval overi gons vertellen, zoeais ik het persoonlijk mocht waarnemen. Het was op den schemerigen, vocht'gen dooimidilag van een paar dagen geleden; langs de grauwe regenlucht dreven hoog en snel groote rafelige zwarte wolken, die telkenmale verscheurd en gescheiden! werden, tegen den achtergrond van zwak- doorlicht wit. Over h t nattige asphalt van bet Sophia- plein schuifelden de voetstappen van een voortdurenden menschen-stoet de Kalver- straat in en uit, dc gewone namiddag optocht. Een paar straatjongens staan om het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2