Bjnnenlan Uit ds Provincie, Kerknieuws. Predikbeurten. Zending. Gsmei Bijen als bondgenooten. Teiwijl onze vijanden alle mogelijke hulptroepen uit de meest verwijderde we reldstreken tegen ons in de wapenen roe pen, vergenoegen wij ons er mee schrijft een Duitsch blad de ons door de natuur gegeven hulpmiddelen met ver- nuftigen geest te benutten, en wij schij nen daarvan wel verstand te hebben. Zoo is een Engelsch bericht uit Oost-Afrika aan de „Times" gezonden, vol uitbundi- gen lof over de geschiktheid van de Duit- schers bij het boschgevecbt. Ja volgens dit bericht, aldus het blad, hebben onze troepen in de hinderlagen zelfs .de bijen tegen de Engelschen gemobiliseerd. „De Duitschers verbergen onder bet zand en in kreupelhout touwen, die over alle pa den gespannen zijn en wanneer onze sol daten dan daartegen stooten, dan vallen daardoor vlaggen naar beneden, die aan de boomen bevestigd zijn. Op deze wijze kan men precies zien, waar onze linies staan en het neervallen van de vlaggen is bet teeken voor een heftig vuren van de scherpschutters en machinegeweren, die op de boomen of in het kreupel hout verborgen zijn. Nog een andere slimme methode werd met goed gevolg door den vijand aange wend. Zwermen van wilde bijen, die door den rook gedeeltelijk verdoofd waren, wer den in het kreupelbosch aan beide zijden van den smallen weg gebracht, waarlangs onze troepen moesten komen en wel eeni ge minutan voor wij kwamen. Draden of touwen, die op dezelfde wijze 'als bij de vlaggen verborgen waren, lichtten de deksels op van de bijenkorven, waarin de zwermen zich bevonden en de scha ren woedende bijen, die uit hun tijdelijke verdooving gekomen waren, vielen dan onze arme soldaten aan. Het falen van verscheidene aanvallen is hieraan toe te schrijven. Deze bijenleggers waren nog vreesel ijker dan de Duitsche geweren of kanonnen. Vele soldaten wer den ontzettend gestoken in het gezicht of op de handen, zoodat zij verblind werden en de wapens niet konden han- teeren. Bij een enkelen man van het North Lancashire Regiment werden meer dan 100 angels uitgetrokken. Tusschen Zeppelin en sieepbooten. De Temps bevat het verhaal van een gevecht tusschen een Duitsche Zeppelitf en twee Russische sieepbooten. Om tien uur 's morgens verscheen de Duitsche Zeppelin no. 19 boven Libau, dat op ongeveer 50 K.M. afstand van de Duitsche grens ligt. Het luchtschip wierp negen bommen op de stad, Zonder echter schade aan te irichten, en verwijderde zich daarna. Maar in de nabijheid van Virgen gekomen werd het bestookt door het vuur der Russen. Het richtte zich toen zeewaarts, waarbij het ten slotte in zeq viel bij Sarmater op 49 mijlen ten Noorden van Libau. Twee sieepbooten werden van uit Libau gezonden, om zich meester te maken van de Zeppelin. Deze was op het water blij ven drijven, en was, hoewel niet erg be schadigd, toch blijkbaar niet meer in staat „lucht te kiezen." De Russen wis ten, eerst niet pp welke wijze zij! het ge vaarte moesten benaderen, doch ziende, dat het nog tie Duitsche vlag voerde, schoten zij er eenige granaten op af, waar op van de Zeppelin op dezelfde wijze ge- ar twoord werd. Zulk een gevecht tusschen twee zeeschepen en ©en luchtschip, datl in het element van zijn tegenstander was „verzeild" geraakt, was tot dusver wejl zonder precedent. Nadat-eenige schoten waren gewisseld, gaf de bemanning der Zeppelin, bestaande uit een kapitein, drie andere officieren, en drie soldaten zich over. Eerst werd door de sieepbooten ge poogd de Zeppelin op sleeptouw te ne men. Daar dit echter mislukte, besloot men hem maar in den grond te schieten. Oe strijd i" d-*n Elzas. De toestand in den Elzas is den laat- sten tijd, ondanks hard vechten, niet veel veranderd, zegt de correspondent van de „Times". De Franschen maken echter ge stadig vorderingen, welke zij in hoofd zaak danken aan goed gericht artillerie vuur van grooten afstand. Het schijnt, dat de Duitschers Senn- heim hebben moeten ontruimen. De toe stand werd daar onhoudbaar en nu bom bardeeren zij zelf die plaats om de be zetting door de Franschen te verhinderen. De Duitschers hebben den Franschen post boven op Hartmansweilerkopf ver overd, ten Noorden van Sennheitn, maar de Franschen kunnen die hoogte met hun ne artillerie bestrijken. Sneeuw heeft nu een einde gemaakt aan do operaties. Het vechten op deze boschnjke plaats is van zeer bijzonderen aard en de Alpenjagers zijn daar spe cialiteiten in. Loopgraven, zijn er niet ge graven, doch de geheele positie is tot een systeem van kleine forten gemaakt, verborgen in holten en kloven, elk gedekt door twee of drie andere. Succes hangt voor een groot deel af van het per soonlijk initiatief der manschappen. Verder Zuidelijk, op de linie Aspach- Ie-Bas naar Altkirch is er niet veel ge wijzigd. Het is duidelijk, dat men daar aan beide zijden sterke posities inneemt De Franschen deden Woensdag over een front van ongeveer acht mijl een hevigen aanval, maar bereikten klaarblijkelijk niet veel. Door het dai van de 111 en de Rijn-Rhone, trachtten zij tot Miilhausen door te dringen. Hier hebben zij, half weg tusschen Dannomaire en Altkirch, hun zwaarste 'kanonnen opgesteld. Hier, evenals overal langs de geheele linie, moet het overwicht der artillerie de be slissing brengen. De strenge maatregelen der Duitschers maken het leven in Zuidelijk Elzas steeds meer ondragelijk. De Fransche opmarsch, welke het tot op twee uur van Mülhausen heeft gebracht, heeft de Duitschers er toe gebracht elke mogelijke voorzorg te nemen. De bewoners van Mülhausen moe ten een paspoort aanvragen, om de tram naar de voorstad te nemen en moeten dat paspoort eiken dag vernieuwen. Het dorp Neudorf bevindt zich juist binnen de militaire zone d.w.z. de bewoners mogen de Zwitsersche giens niet passeeren. Daar zij al huinne be- noodigdheden uit Bazel betrekken, brengt zulks ben in eene zeer ernstige positie. De Duitschers verbannen alle neutralen uit den Elzas en 5000 Zwitsers moesten vertrekken. Anderzijds recruteeren de Duitschers ijverig een bepaalde 'categorie van werkkrachten uit Zwitserland en een aantal mijnwerkers hebben de mijnen van Hauenstein verlaten, om in Duitscliland te gaan werken. Korte Oorlogsberichten. Uitlevering aan Canada. De Britsche gezant richtte tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken der Vereenigdie Staten een formeel verzoek, om uitlevering aan Canada van den Duitscher Von Horn, beschuldigd van een poging tot het in de lucht laten vliegen van een spoorwegbrug en tot liet vernietigen van 'mensehenlevens. Von Hom heeft den Duitscben gezant om bescherming verzocht tegen zijne uitlevering aan Canada. De Tsaar van Rusland is gisteren naar het front vertrokken. Tot het sta tion werd den Tsaar uitgeleide gedaan door de Tsaritsa en de princessen. Belgisch bankpapier. De nieuwe Belgische banknoten van de Soc. Gén. de Belgique zijn versierd met het portret van Koningin Maria Louise, de tweede gemalin van Koning Leopold I. dochter van Lodewijk Philips, Koning der Franschen. .■i Vereeniging „Liefdadigheids fonds" 7e Re giment Infanterie, '2e Bataljon, 2e Compagnie. De Staatscourant van Woensdag bevat de Koninklijke goedkeuring op de sta tuten van bovengenoemde Ver. en naa.r aanleiding hiervan een korte uiteenzetting van haar strekking. De Vereeniging stelt zich n.l. ten doel om militairen die tengevolge der mobili satie onder de wapenen zijn geroepen, en wier zaken door hunne afwezigheid' grootendeels zijn achteruitgegaan of ver loop en, gedurende en na afloop der mo bilisatie met. raad en daad bij te staan en hun zoo mogelijk financieel te steu nen, opdat zij en hunne gezinnen tenge volge der mobilisatie niet geheei ten gron de gaan. De vereeniging heeft hiertoe geld, ja veel geld noodig, en om dit te verkrijgen heeft zij een bonstelsel ont worpen, dat bij eenige welwillendheid van de zijde van liet publiek wel ingang zal vinden. Het stelsel is zoodanig samengesteld, dat de bons ten laste der vereen i ing; worden uitgegeven ten bedrage van f 0.25, f0.50, fl en f2.5ü, dus vva. grootte be treft voor iederen beurs geschikt; deze bons moeten voorts sneeuwbalsgewijg hun weg tot het publiek vinden, waarbij de militairen die zich met de plaatsing ervan belasten nog eenige tegemoetko ming in hun geringe gage vinden, daar een vastgestelde premie ter hunner be schikking wordt gesteld, naar gelang 't te plaatsen bedrag. Afgescheiden van dit. bonstelsel houdt de Ver. zich nog voor giften en schen kingen aanbevolen, opdat zij en 't liefst zoo spoedig mogelijk over ruime midde len kan beschikken. De op deze wijze verkregen gelden wor den door de Ver. naar gelang omstan digheden en aanvragen belegd en de op brengst ervan aan hen die 't dringendst hulp behoeven uitgekeerd, onverschillig1 tot welk regiment of tot welk wapen zij ook mochten behooren. Zoodoende hoopt de Ver. vele leden van de kleine burgerij, die thans tei ver dediging van onze onafhankelijkheid onder de wapenen zijn, tengevolge hunner af wezigheid in eigen zaken, voor algeheel© ondergang te behoeden. en zoolang het 7e regiment Inf. aan de grenzen vertoeft, gevestigd te Tilburg, al waar tevens het bestuur zei el t en alle verdere inlichtingen verkrijgbaar zijn en waai' ook gaarne giften in ontvangst zul len worden genomen. De bons zijn voor bepaalden tijd gel dig, welker geldigheidsduur door het be stuur in verband met den duur der mo bilisatie kan worden verlengd. Het beheer der vereeniging is in des kundige handen. De Ver. is gedurende de mobilisatie Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lage Zwaluwe E. Groene- veld te Acquoy; te Wilnis, J. Severijn, cand. te Utrecht. Bedankt voor Noorden door W. J. Kol- kert te Ter Aar. Geslaagd aan de universiteit te Lei den voor het theoretisch geneeskundig examen de heer J. B. Mullié. Bij het te Utrecht gehouden examen voor machinist ter koopvaardij, slaagde o. a. de heer G. van de Velde te Bors- sele. (Midd. C.) op Zuid- en Noord-Beveland. Zondag 7 Febr. NED. HERV. KERK. Baarland, vm. en nam. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 9.30 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, vm. en nam. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, vm. en nam. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners, 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. ,sH. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, vm. en nam. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9.15 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, vm. en nam. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne, 2 u. bed. H. D. Kamperland, Kapelle, vm. ds. Schmidt, nm. geen dienst. Kattendrjke, vm. en nam. ds. Andreae Kloetinge, '2 u. ds. Steinz. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nam. ds. Willemsen. Nieuwdorp, (bewaarschool), 2 u. ds. Bui nink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, vm. geen dienst, nm. ds. Krijkamp, afscheid. Waarde, 9.30 u. ds. E. V. J. Japchen, 2u. geen dienst. Womeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, vm. en nam. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. en nam. ds. Boisse- vain. Wolfaartsdijk, 9.30 en 2 u. ds.} Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuurmans Stek hoven, 2 u. geen dienst. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. v. Selms. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nam. ds. Tak. Oostkapelle, Ritthem, 9.30 en 2 u. ds. Kiehl. Serooskerke, vm. en nam. ds. Müller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff. Oost- en West-Souburg, 9.30 u. ds. Ver meer, 2 u. ds. Schuurman Stekhoven. Veere, vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwe polder, vm. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nam. ds. de Wijk. 't Zandt, 10 u. ds. Hogerzeil, 6 u. ds. Maas. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Ord0PW"S. Heinkenszand. Benoemd tot onderwij zer aan de Chr. school, te Oudelande de heer J. Lokerse, thans volontair aan de Chr. school alhier. W eer de Zendelingen. De Standaard schrijft Dl? redacteur van de ïagliche Rund schau, no. 110, ontving weer droeve tij ding omtrent hetgeen met de Missie, nu van de Neukirchener Zendingsvereeniging in Britsch Oost-Afrika reeds in September voorviel. Een der zendelingen van deze Missie toch is reeds voor enkele maanden gevan gen genomen en ingekerkerd te Larnu, later werd hij naar Navrobi vervoerd, en opgesloten in een zelfde gevangenis lokaal, met 400 negers. De overige Zen delingen waren inmiddels onder bewaking van neger-soldaten gesteld. En nu weer is, over Holland, een telegram in Neukirchen aangekomen, waaruit blijkt, dat nog an dere Zendelingen met vrouw eu kinderen uit Oost-Afrika naar Bombay in Voor- Indië zijn overgebracht, waar ook andere Duitsche Zendelingen reeds in stille vei ligheid waren weggeborgen. Ons blijft de smadelijke behandeling van de Duitsche zendelingen hinderen en be vreemden. Engeland zelf leeft voor de Zending, en daardoor weet ook de Engel- sche regeering zeer wel, hoe niets zoo zeer aan het welslagen van de Missie in den weg staat, als zulk grof getwist, onder de Christenen onderling. En het pijnlijkst hierbij is, dat men uit Engeland dusver nog van niet ééne zijde bericht ontving dat althans de vrienden van de Zending in Groot-Brit- tanje tegen zulk een bejegening van de Zending in verzet kwamen bij het Gou- vernemspit. Gelijk we reeds herhaaldelijk vroegen, zoo vragen we ook nu weer: Waarom, zoo men spionnage vreest, niet een wacht bij elk Zendings-station geplaatst, met be paling van den kring die door de zende lingen niet mag overschreden worden. Dan ware het met eere voor eigen vei ligheid zorgen. Maar dat gevangennemen van zende lingen met vrouw en kinderen blijft onver antwoordelijk. Kan iemand ook zeggen of althans John Mott en zijn medecommissarissen niet bereid zouden zijn, dit hinderlijk kwaad te stuiten? Het moet toch ook hun wel ter oore zijn gekomen. Zooals gewoonlijk hebben de vier samenwerkende Zendingscorporaties (Ned. Zend. Gen., Utr. Zend. Vereen., Rijnsch Zendinggen. en Sangi- en Talaud-Comité) na het afsluiten der boeken op 15 Ja nuari de inkomsten over 1914 vergele ken met de geraamde uitgaven voor dit jaar. Het resultaat is niet onbevredigend. Het blijkt, dat in Indië subsidie is uit betaald, waarop niet gerekend kon wor den, en dat andere meer bedroeg dan geraamd was. Daaraan is voor een be langrijk deel het betrekkelijk gunstig re sultaat te wijten. Bovendien kwam aan giften en contributiën een bedrag bin nen van f45.000. Door een en ander wordt het vermoedelijk nadeelig saldo voor de vier corporaties samen thans geschat op f12.575. De ramingen voor het jaar 1915 bedragen f 334.885. zoodat om in den dienst van 1915 te voorzien noodig zal zijn een bedrag van f347.469. De consul van de Geref. zending in Indië, baron C. W. Th. van Boetzelaer, heeft bericht, dat, met het oog op do tijdsomstandigheden, om aan de flnaïi- cieele verplichtingen aan predikanten en zendelingen in Indië te voldoen, een co mité te Batavia opgericht is. Dit comité bestaat uit de hoeren: Ds. J. P. Mi ode- ma, voorzitter, K. van Dijk, secr.-penning- meester, A. A. L. van der Capellen, K. Floor, L. J. Lairibach en W. de Vries Gzn. Dit comité zal trachten in vele plaatsen sub-comité's of correspondenten te krijgen. Het doel is gelden bijeen te brengen teneinde den nood te helpen lenigen, wanneer uit Nederland en Duitschland: niet meer de gelden voor de zending) kuinnen 'toegezonden worden. De fabrikanten van de Beecham's Pillen werken weer eens met het bekende reclamemiddel „The Beecham's Oracle". Het „wonder" bestaat hierin, dat wan neer men zeker punt van het reclamet- biljet met een gloeiend voorwerp aan raakt, door het voortgloeien langs lijnen een figuur ontstaat, gewoonlijk het por tret van een hoog of dapper persoon uit onze dagen. Onschuldige en onder houdende bezigheid dus. 'tls 'ri aardige reclame. Besmettelijke ziekten. In de week van 27 Januari tot en met 2 Februari kwamen uit Zeeland ter ken nis van den centralen gezondheidsraad, van typhus of febris typhoïdea 3 geval len te Hontenisse, 2 te Sluis en 2 te Vlissingen; van roodvonk 1 geval te Hulst en 1 te Sas van Gent en van diphteritis 1 geval te Goes .en 1 te Retranchement. Middelburg. Donderdag is alhier ©ene bestuursvergadering gehouden van do af- deeling Zeeland van den NeÜerlandschen Aannemersbond en is besloten op 22 Fe bruari a.s. te Zierikzee een algemeene vergadering der afdeeling te houden. Het aantal bons voor warm eten bedroeg heden wederom 1107. In den nacht van Woensdag op Don derdag zijn bijl den landbouwer Osté, onder de gemeente Vrouwepolder een 4-tal een den en een kip ontvreemd. Van twe© der eenden was de kop afgedraaid en achtergelaten. De rijksveldwachter-briga dier C. P. Heerebout uit Veere stelde di rect een onderzoek in en het mocht hem gelukken te Middelburg aan te houder/ den 21-jarigen kleermaker A. J. van A. en den 23-jarigen fitter L. Ph., die'beidenj na een scherp verhoor bekenden, zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Ze zijn voor den officier van Justitie geleid. Men bericht ons, dat op de gisteren gehouden receptie van den Burgemeester dezen het Beschermheerschap van de Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" is aangeboden, wat door hem welwillend is aangenomen. Vlissingen Een verloren kind. Te Vlissingen moesben Maandag een lijk- dienaar en een vrouw, een Belgische vrouw en een jongetje, beiden naar het krankzinnigengesticht „Vrederust" te Ber gen op Zoorn brengen; het jongetje zou daar voor rekening der gemeente ver pleegd worden. Onderweg had m-rn zoo veel moeite met de Belgische vrouw, dat men blijkbaar het jongetje heelemaal heeft vergeten, althans wel de vrouw, maar niet het jongetje is te Bergen op Zoom afgeleverd. Toen dan ook 's avonds de ouderg bij den lijkdienaaï kwamen in- formeeren of alles goed was afgeloopcn, moest hij hen vertellen het kind te zijn kwijtgeraakt. De zaak is in handen der politie gesteld, doch Dinsdag was het jongetje nog niet terecht. (Volk.) Borssele. In de gisteravond gehouden vergadering der Kolenvereeniging werd als eerste punt der agenda behandeldde aankoop van kolen. De kolen, 159 a 160 ton werden gegund aan dhr. Wibaut uit Vlissingen voor f9 per ton, zonder de vracht. Voor het uitlossen hadden inge schreven A. Karelse Mz. f3.19 per 100 K.L. en J. van Sabben voor f 2.99 per 100 H.L. Gegund aan J. van Sabben. Voor het vervoer hidden ingesch e en P. Zweemer naar 't dorp f0.06, aan den kei weg f0.05y buitenaf f0.10, alles per H.L., A. Karelse.' naar 'tdorp f ).06, aan den keiweg f0.055, buitenaf f0.10. Ge gund aan P. Zweemer. Niets meer ter behandeling zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Kapelle. Ook in onze gemeente wordt de druk der mobilisatie gevoeld. Waar anders een verbazende drukte zich voor doet in de kweekerijen en er handen te kort zijn, is dit nu geheel anders. Maar toch, men tracht in dezen toe stand verbetering te brengen. De heer 3. A. Nijssen landbouwer gaf hier een goed voorbeeld, door enkele stukken grond te laten diepspitten om alzoo verschei- denen aan het werk te kunnen houden. Thans heeft ook het Burgerlijk Armbe stuur een maatregel genomen tot werkver schaffing. Genoemd bestuur keert uit aan hen, die grond willen laten spitten vier cent per roede; moet het echter meer aan spitten kosten, dan wordt dit door den werkgever betaald. Reeds velen hebben hiervan gebruik gemaakt. Kloetinge. In do Woensdagavond gehou den vergadering van de Kolenvereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier onder voorzitterschap van den heer VV. van Lie- re, bracht de secretaris verslag uit over den toestand der vereeniging, die thans 233 leden telt, hetwelk met belangstelling werd aangehoord. De vergadering was bezocht door 105 leden. De rekening van den penningmees ter bedroeg in ontvangst f 4953.OO1 en in uitgaaf f 4820.78, alzoo een batig saldo van f 132.825. De hecren H. M. Bruin zeel en Jac. van Liere Wz. werden met 70 en 66 stemmen tot bestuursleden her kozen. Tot leden der commissie tot het na zien der rekening over 1915 werden ge kozen de hoeren Jakob Dekker en C. Straub en tot plaatsvervangers de hee- ren C. van Liere Wz. en M. Straub. De voorzitter deeide verder mede, dat in deze vergadering besloten moest wor den omtrent de wijze van aankoop en de soort van brandstoffen, d e dit jaar door de leden werden verlangd; terwijl hij den leden vroeg het bestuu' de juiste en goedkoopste adressen aan te wijzen; waaraan door de leden niet voldaan kon worden. Zij lieten echter de verdere werk zaamheden aan het bestuur over. Ellewoutsdijk. In de raadsvergadering van Woensdag werd aan den heer P. Stouten op diens verzoek, met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzer. Aan dit eervol ontslag werden toe gevoegd woorden van warmen dank voor de goede diensten door den heer Stou ten van af 1 Mei 1876 aan de ge meente bewezen. Besloten werd om tegen den gemeldep datum sollicitanten voor een omderwij- zer of eene onderwijzeres op te roepen. Een terrein in 1914 verkregen door demping van een gemeenteput zal op nader overeen te komen voorwaarden worden afgestaan aan de bestuurders van het Van Hattum van Ellewoutsdijk- Prümersfonds, met de bedoeling dit toe te voegen aan een door dit fonds in af zienbaren tijd te stichten gebouw voor algemeennut. Aan die ambtenaren der gemeente, welke door de mobilisatie vo'.e extra diensten hebben gedaan werden gratifi catiën verleend, terwijl kohieren van hoofdelijken omslag en hondenbelasting worden vastgesteld. Van den heer directeur der gasfabriek te Goes was een schrijven ingekomen, waarin te kennen werd gegeven dat de directie eventueel wel genegen zou zijn om overleg te plegen omtrent de leve ring van gas aan de Zuid-Bevelandsche gemeenten. De raad nam er met genoegen kennis van, doch de verwachtingen bleken niet hoog gespannen. (M. Crt.) Heinkenszand. Donderdagavond verga derde in de consistorie der Geref. Kerk de Antirev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" alhier, onder voorzit erschap van ds. Bramer. Na de gebruikelijke ope ning en het lezen van Ps. 46 en een welkomstwoord, deelt de voorzitter me.', dat de penningmeester door ongesteld beid verhinderd is deze vergadering b'j te wonen. Een der andere bestuursleden brengt nu namens den penningmeester verslag uit van den stand der f nancaën, waaruit blijkt, dat er een batig saldo valt te boeken van f35.55. Uit. het jaar verslag van den secretaris blijkt., dit het ledental op dit oogenblik 36 bedraagt. Heeft de arbeid van de vereeniging in het afgeloopen jaar ook eenigszins geleden door de tijdsomstandigheden, spr. spreekt als zijn wonsch uit, dat er ia 1915 vee! teekenen van nieuw leven te bespe'ur^n zullen zijn, opdat ons heerlijk antirev. beginsel ook in deze ernstige tijden meer en meer mag doorwerken. Met a'gemeene stemmen wordt het aftredende bestuurs lid, onze penningmeester L. Kloosterman, herkozen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken zijn afgehandeld, verkrijgt ons me delid C. Lokerse het woord om te spre ken over „Het Gezag" (Art. 2 van „Ons Program"). In eeti duidelijk en Perrijk referaat zet spr. uiteen: 1. dat het gezag in absolutcn zin alleen bij God berust; 2. in welken zin er van gezag oniletr menschen sprake kan zijn; 3. wat het karakter en de teak der Overheid is. De bespreking, die op dit uitnemend opstel volgde, was niet minder leerrijk, zoodat met algemeene stemmen besloten werd in de maand Maart weer een vergadering te beleggen, waarop weer een ar.ikel van Ons Program zal worden besproken. Het is daarom te betreuren, dat zoo'n klein ge tal der leden aanwezig was. De afwezigen hebben veel gemist. In zijn slotwoord wees de voorzitter er dan ook op van hoe groot belang het is onze beginselen te kennen en te bestudeeren, waarom hij hoopte, dat de opkomst op de in Maart te houden vergadering deze verre zal overtreffen. De sloot daarna deze gebed. Kruiningen. Alha eeniging tot aar Voorloop ig traden loopig bestuur be A. J. Weber. S. en A. Kole Jr. zai len dag een verg; in een reglement en een definitief noemd. Colijnsplaat. Gi revolutionaire Kie jaarvergadering. j leden, üp de gew gadering geopend de notulen door welke goedgekeu penningmeester v kas deed. De or loopen jaar bedro' f 12.24, zoodat e van f 40.29. Als p I. Grijspeere, di'. den, herkozen m men. Daarna we' sproken ter plaaj Hierna werd het Contant, die e over Tolstoï en voordroeg. Met lezing gevolgd e| vergadering wel Nadat nog eenig houdelijken aard secretaris op ver. gelezen had we den vice-voorziti sloten. Terneuzen. Mc de oudste inwonel Kielman te Sluil zen), zijn 102en| ken. De krasse goede gezondhei Hoofdplaat. Dij Koningin is heil Rijks directe bel alhier, den heeif vervanging van overleden is. V e r d r o nl is een landman dronken. A r r.-R e c h t b I Heden, Vrijdag diefstalfur. L. kens, tot 1 w. f 10 b. s. 12 d.i visschersknecht heiden Bresken a h., tie eisch iw; d. h.; mishandel J. S.. winkeliel b. s. 1 w. h.; M Ierseke, tot 2 n| 3 m„ en L. J. knecht, Sluis, gev. straf; en naar: C. K„ 5| tot 1 w. gev. gev. straf. Vrijgesprokenl beider, Middelir spannigheid, <l P.. 48 j„ hvr. klaagd van bell waarvoor geëisl R c c h t b a I lieden werd| maanden tucht stal van een il A. XI. uit VlisT van sigaren tl burg, 3' maanl De eerste z;f werd behandelt uit Middel buil klaagd van ktl Op 20 Noveij tuigo J. Jaiisif twee konijneul BekJ. beken' weggenomen aan den twcedl man te Middef Ook de derde vermistte tw< ook deze te De volgende van Maas, orl bekl. en die vj had. Getuige man. Do laatste op beklaagdesl de woning v.l De eisch lui trek van hel De vcrdedil f j' Ugd vanf c r rechtbank Wegens mij werd tegen verstek één wees er op, wegens mishJ Eveneens 1 de zaak tegeil die zich in ij den gemeen tl mers aldaar, f leedigde. De vangcnisstrafl Vervolgens I A. Pr. uit Sl|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2