Woensdag 3 Februari 1915 39e «laargang No. 105 De Groote GorGog. Uitgave van de Naaml. Yenn. LUCTOR ET KM ERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkere: Oosterbaan Le Colntre - Goes. "De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Tholen. Tholen is een beslist Christelijke stad. De overgroote meerderheid belijdt er nog den Christus. Het is een gemeente van even drieduizend zielen met een Hervorm de Kerk, een Gereformeerde Kerk, ont staan uit de saamsmelting van de oude Chr. Geref. Kerk en de kerk in doleantie, en dan nog een Gereformeerde Gemcpnte. Eiken Zondag is er in alle drie de ker ken een rechtzinnige prediking, vele men- schen gaan trouw opterwijl nog anderen, die niet opgaan, in huiselijke godsdienst oefening (conventikelen) of in afzondering opgaan; de mensohen zijn er derhalve alleszins godsdienstig. En toch zijn zij op staatkundig gebied erg beginsellos, zoo niet beginselloos. Voor de Staten en den Gemeenteraad stommen er velen, hun streng rechtzin nige beginselen ten spijt, de liberale aan- didaten; ten gevolge waarvan in den ge meenteraad op het oogenblik slechts twee antirevolutionairen zitting hebben; de rest zijn liberalen, vertegenwoordigers van het kleine linksche clubje, dat te Tho len den toon aangeeft. Daarbij komt dat de Thoolsche Christe nen niets voelen voor organisatie of ver- eenigingslevenmen is er "hel liefst in dividualist: apart zitten in eigen celletje, en vanuit dat celletje alles bedillen wat met het klein© verstandje niet stpookt of nog niet tot het kleine hoofdje ver mocht binnen te dringen; en dan wil lens en weteins spelen in de kaart van de niet-geloovigen. Zelfs de kleine kies- vereeniging onzerzijds is nog verdeeld; de een weet 't al beter dan de ander, en wanneer het op stemmen aankomt, valt de kiosveieeniging in twee helften uiteen. Geen wonder dat de liberalen trachten uit dergelijke verdwazing munt te slaan. Thans staan er twee candidaten te gen elkander over: de heeren Goossen en Van Hide, die nu natuurlijk geen van beiden kans hebben; terwijl de po sitie nog verslechterd wordt door het op treden van liberale gnootmachtigen met de candidatuur van Kees v. d. Berge. Deze candidaat, die positief Christelijk, van Gereformeerden huize is en in de oud Geref: Kerk kerkt heeft op kerkelijk noch op staatkundig gebied iets met het libe ralisme gemeen. Toch laat hij zich door het liberalisme gebruiken om zijn eigen broeders de nederlaag te bezorgen niet alleen maar om zelf op den zetel van den heer Kegge te gaan zitten, en daar als spreekbuis (of mogelijk als stemima- chine?) der liberalen te fungeeren. AVant men zal het zien: do antirevolutionaire candidaten vallen nu buiten de herstem ming; de herstemming gaat tusschen de beide liberale candidaten, en dan wordt onze vriend v. d. Berge gekozen. Wij keuren een dergelijk on-emstig op treden in 'de antirevolutionaire kringen, van Tholen ten zeerste af. De tijden zijn er waarlijk niet riaar om in verdeeld heid heil te zoeken, en allerminst om zich door de tegenpartij te laten gebruiken om een zetel der eigen partij te doen verloren gaan. Men spreekt"van Gods vrede, doch waar ergens in Tholen moe ten wij dien nu toch zoeken? Het Kamerlid uit Ommsu». Mr. Bieb on heeft in de Kamer met de socialisten mee' gestamd tegen het regee- ringsvoorstel om de gemobiliseerden tot Juli" in dienst te houden. De voor de regeering beleedigende toelichting zijne(r stem is door ons meegedeeld; ook wij hebben onze afkeuring hierover uitge sproken; de heele pers, zoo dachten wij, zou den heer Bichon over diens treurige houding afvallen. Dit is dan ook geschied. De liberale pers ging hierbij ze'is voorop. Dit deed ons goed. Immers de erkente nis lag hierin opgesloten dat de libe ralen zich vergist hadden toon zij dezen candidaat hun stem schonken. Het ging toen immers tegen de rechtsche „regee;- ïing"? En zie, nu hindert de gekozen© de linksc'he „regeering", glad tegen de bedoeling in! Wij meenden dat het nu wel in nie mand zou opkomen het voor den spreker uit Ommen en diens malle critiek en dito stem zou opnemen. Vooral na de waar schuwing der regeering dat voor ons land het gevaar om in den oorlog gewikkeld: te worden noig groot is en derhalve geen onzer krijgers kan gemist worden, en de regeering met het oog op het landsbe lang onmogelijk, zelfs niet in geheime zitting, aan de Kamer kon mededeelen hetgeen zij weet. Doch wij hebben gere kend buiten het „Twentsch Zondagsblad". In dit blad brengt S. (naar men meent te weten een bekend Twentsch predi kant) aan den heer Bichon van IJssel- monde hulde voor diens optreden. De schrijver neemt het op voor diegenen onzer mannen die tehuis ernstige belan gen te behartigen hebben en „niet be seffen waarom (zij) gedwongen blijven Voortdurend in dienst te blijven". Men zou zeggen dat het de pliciht van dezen Bichon-vendediger ware geweest in deze teleurgestelden dat besef te wekken, mot verwijzing naar het motief der re geering en de toezegging van minister Bosboom om deze mannen niet langer in dienst te houden dan noodig is. Doch in plaats daarvan smaadt hij het ministerie en prijst hij de socialisten, ter wijl hij den heer Bichon als em schoot hondje aan zijn boezem drukt. S. schrijft: Het Ministerie heeft niet het voor beeld gevolgd van Zwitserland waar r/t der militairen naar huis gezonden is, evenmin dat van Denemarken waar regeering èn kamers samen de be zwaren der neutraliteit oplossen. On danks de zweep van Troelstra, den drang van de kopstukken Dr. Bos Patijn, Duymaer van Twist, Ter Laan, ja zelfs van Bichon van IJssel- monde bleet' alle mededeeling, zelfs in 't geheim uitgesproken, den Kamerleden vreemd. i Dat is nog het oude conservatieve standpunt: gewichtig doen, en vooral geen volksinmenging in staatsaangele- genheden. Dat is nog de toepassing van het denkbeeldwij Hof en Diplo matie zijn een heel andere, hooger- staande klasse van mensahen dan de rest, van 'tmenschdom. Daarom houden wij1 zooveel mogelijk de macht aan ons, beschikken we over leger en vloot zooveel mogelijk eigenmachtig, achten we het mede-oordeelen eener volks- vertegenwoordiging uit den booze! Inderdaad, een welgemeend eere- saluut aan den Ommer afgevaardigde die de verantwoordelijkheid der 2e Kamer niet gedekt achtte door het stilzwijgen der Ministers. Dat was een woord op z'n pasl Nu lette men op dat „ja zelfs", beluiste- re den revolutionairen toon, dien zelfs de meest verwoede klassenstrijder niet verbetert en late den schrijver met „zijn welgemeend saluut" stil passeeren. Het Kamerlid Bichon mag, bij zooveel verdiende critiek als hem ten deel viel, toch nog wel één vriend overhouden, die hem een hoera! toeroept. Beknopt overzicht van den toestand. De invloed van de Duitsohe onderzee- vloot-actie doet zich reeds gevoelen op den gang van zaken in Engeland. Eenige geregelde nachtdiensten van En geland op Ierland zijn geschorst. De groote passagierslijnen blijven den dienst onder houden, vertrouwende op de maatregelen welke de admiraliteit ten aanzien van de Duitsohe duikbooten heeft genomen. Lloyds deelt mede, dat als gevolg van het optreden der Duitsche duikbooten te gen de koopvaardijschepen zeven sche pen Maandag als „over tijd" Werden aan gemerkt. Het gevolg is natuurlijk, dat de verzekeringspremies belangrijk stijgen. Zoo was de vorige week 'de oorlogsrisico premie voor schepen van Londen naar Liverpool 5 sli., en nu is ze reeds 10 sh. tot 12 sli. 6 d. Ook de verzeke ringspremies voor de groote overzeesche lijnen zijn omhoog gegaan. Zoo wordt ook in Engeland het inter nationale verkeer langzamerhand geheel ontwricht. Wat Luitsehland dan ook bedoelt. De laatste officieele berichten 'maken weer melding van verwoede gevechten, die zoowel op het Westelijk als op het Oostelijk oorlogsterrein hebben plaats ge had, maar die in den algemeenen toestand weinig of geen verandering gebracht heb ben .en niet tot eenig belangrijk resul taat geleid hebben. In het Oosten was vooral Polen too- neel van heftigen strijd. Hier strekt het gevechtsterrein zich in hoofdzaak nog al tijd uit langs het vierstroomen-gebied, en heeft het gevecht steeds meer het karakter aangenomen van een starren positiekrij'g. Om het bezit van Borzimof is Zondag weer met uiterste verwoedheid gestreden en het effect ervan is geweest, dat de Duitschers een deel der Russische loop graven in bezit hebben kunnen nemen en een kasteel. Volgens het Russische communiqué was hun vreugde maar van korten duur en moesten zij weldra weer wijken onder de hardnekkige aanvallen der Russen. Gelijktijdig met den aanval bij Borzimof deden de Duitschers een reeks herhaal de en verwoede aanvallen aan het front bij het dorp Goumino en de hoeve Mogholy. Deze aanvallen werden echter, naar St. Petersburg doet weten, alle afgeslagen, ge deeltelijk door der Bussen vuur, gedeel telijk met de bajonet. „Tusschen 12 en 2 uur (van Zondag) zijn de Duitschers er door de krachtige bedrijvigheid van hun geschut tegen onze loopgraven in geslaagd een gedeelte daarvan te bezet ten, maar na 2 uur 's middags hebben de Russen een algemeenen tegenaanval ondernomen, tengevolge waarvan de vij and zich tegen den avond slechts in een klein gedeelte van onze vooruitgeschoven loopgraven en in een kasteel, een buiten verblijf, kunnen handhaven." Wij citeeren hier even een stük uit het uitvoerige Russische stafstuk, om te laten zien dat er inderdaad verwoed ge vochten is. Het algemeen karakter van den strijd is echter oorzaak, dat de re sultaten gering zijn. De positie-oorlog kent geen massaver schuivingen. De vijanden liggen in den grond gewoeld als twee locomotieven, die op elkander ingereden ziijïi. Alle beweging is gestuit in het zand en inden modder. De Oostourijksche overwinningen waren aanvankelijk wel wat overdreven voor gesteld. Zeker, z'e hebben succes gehad met de bezetting van meerdere Karpathen- passen en het terugdringen van de Russen van het Hon gaars che gebied, maar ovan een gedesorganiseerd wijken der Russische legermassa's schijnt nog geen sprake te kunnen zijn. Dus hier ook al geen verschijnselen, die op een naderend einde wijzen. Uit W»st-België De correspondent te Sluis van de Tel. meldt dd. 30 Januari AA7at de Duitsche communique's deze week meldden over de beschieting van West.ende, Middelkerke, Slype, vindt hier al zeer Weinig geloof, om de eenvoudige reden, dat wij van dat bombardement niets gehoord hebben. Als 't Engelsche zeege- sohut flink in Werking gaat tusschen Ost- ende en Nieuwpoort, en dat moet het om Slype, 8 K.M. landwaarts, te treffen, dan rolt het gedonder ook door Noord- Vlaanderen en doet het soms in Zeeuwscih- Vlaanderen nog de ramen trillen. Zoo hoorden we heden heel goed, dat men bij Yperen streed. De bedoeling dier oommuniqué's schijnt te zijn een blaam te werpen op de En- gelschen, die de dorpen van een verbonden land zouden teisteren. Er moet daarom o-p gewezen worden, dat de Engelsche vloot nooit opzettelijk onze gemeenten heeft beschoten, maar alleen dan in wer king kwam, als ze den opmarsch der Duitschers stuiten kon. Dat veel dorpen daardoor leden, spreekt van zelf. Even min hebben de Belgen alzoo eigen gebou wen kunnen ontzien. Het Belgische volk, ook dat der kust, begrijpt heel goed, dat dergelijke offers gebracht moeten worden en het wil -ze ook nog brengen, als daardoor de over- heersoher maar verwijderd kan worden. Een Bruggeling zei het onlangs nog: „Bij 't bombardement van Zeebrugge kwamen veel menschen aan de deur staan luiste ren. ,,'tls het Engelsoh geschut", ver telden ze elkander. En er was blijde hoop in het harte. D<e dagen, dat wij geen kanongebulder hooren, zijn de somber ste". Al meer en meer bijzonderheden dringen in Vlaanderen door over de door de burge rij der Yservallei geleden ellende. Heden vernam ik dat onder de burgers van Eesen, bij Dixniuiden, 87 dooden zijn, „ongerekend de nog' niet gekende", voeg de men er bij'. De meesten zijn slacht offers van bommen. Wat er in vele kel ders geleden werd tij'dens de hevige ge vechten bij Dixniuiden, is onbeschrijflijk. De echtgenooten N. zaten in den kel der. Men bracht een gewond Duitsch sol daat binnen. De soldaten riepen om de bewoners. Dezen kwamen naar boven en juist viel een bom door het dak. De bur gers werden gtewond. Ze moesten water en andere benoodigdheden geven. Later ver lieten ze het dorp. De man is onderweg gestorven. Dit en andere verhalen hoorde ik he den weer van een mij bekend en ver trouwbaar persoon. Hij1 had bericht uit Eesen gekregen. Dan is 'tWeer: „Man, vrouw en kind N. in hun huis doodge slagen." Veel lieden zijn ook op hun vlucht gestorven. Zoo sprak men mij1 van-een aamborstig man, die snel vluchten moest en bijna niet kon en van afmatting e!n angst bezweek. 87 burgers op één dorp I We hebben getuigenissen van andere gemeenten al daar gegeven. De Yserdie naam zal ook berucht blijven, wat het lijden der burgers betreft. De Duitschers hebben het zich te Dix- muiden zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Ze huizen meestal in de kelders der ver woeste woningen en verwarmen die. Dat ze met puin en andere middelen zich ook goed versterkt hebben, spreekt vanzelf. Intusschen halen zij den omtrek leeg en snuffelen overal. Heden ontving een inwoner van een dorp der Yserstreek dit laconiek briefje „De Duitschers hebben uw wijn en pa pieren waarden gevonden. Den wijn heb ben ze natuurlijk uitgedronken en de pa pieren bij opbod voor duizend frank yer- kocht." „En ik had duizend flcssohen tamelijk ver van 'thuis in den grond gedolven", vertelde mij de burger. „Op de plaats had ik een stroomijt gezet. Ik dacht: „dezen wijn vinden ze nooit". Maar 't is wel of ze den drank ruiken. En mijn papieren ook weg. Zoo moet ge in dezen tijd geheel geruïneerd worden. Ik weet, dat mijn huis er nog staat, maar van binnen is 'tleelijk gesteld." Met allerlei listen weet men alzoo nog wat nieuws van de streek te krijgen en er zijn altijd menschen, die zich nog op de gevaarlijkste plaatsen wagen. Sommigen trachten voor goed terug te keeren, ook al ligt hun dorp aan de strijdlinie. De verbondenen liggen nog steeds aan den overkant van den Yser, in de wijk over de Hooge Bingen, de steenbakkerij; op den weg naar het station van Caes- kerke. Geruchten over ontruiming van Dix- muiden door de Duitschers, bleken dus geheel ongegrond. Bij mogelijken terugslag schijnen de Duitschers den weg Ostende—Thorhout als verdedigingslijn te willen gebruiken. We melden u de opstelling van geschut te Ghistel. Kanonnen staan ook in het zoogenaamde Prinsenbosch, behoorende aan de familie Arenberg, grondgebied Cou- chelare, langs den weg ThorhoutDix niuiden. De dikke muren van het oude kasteel Wijnendale, eveneens op den weg OstendeThorhout, en 2V2 K.M. van laatstgenoemde plaats, vertoonen gaten, waarachter mitrailleurs opgesteld kunnen worden. De slottuin gelijkt soms een echt militair park. 't Kasteel Wijnendale is zeer oud; het werd vroeger door de graven van Vlaan deren bewoond. De omgeving is zeer boschrijk. Ik kan u de versterking van 't Yserfront nogmaals bevestigen. Onlangs verhaalde ik hier een drama op de Blanckaert, een groote kreek te Woumen, bij Dixmuiden, waar een bootje met eenige voorname vluchtelingen om sloeg. ,,1'Echo de Paris" -meldt nu, dat de om gekomen notaris. Proot, zijn vrouw en twee kinderen zijn, een familie, in Vlaan deren zeer bekend. Duitsche soldaten zou den op den notaris en de zijnen die over .de Blanckaert, in de richting Dixmuiden, wilden vluchten, geschoten hebben. Dooi de beweging van schrik der inzittenden moet 't bootje dan omgeslagen zijn met het jammerlijk gevolg. Een spoorwegoorlog De Weener „Zeit." schrijft: „Met goed recht kan men den tegenwoordigen oorlog een spoorwegoorlog noemen. Verplaatsing en verdeeling van groot© strijdkrachten zijn in de grootste orde en met groote nauwkeurigheid geschied; geheele Duit sohe legerkorpsen zijn tusschen de ooste lijke en westelijke grenzen van Duitsoh- land op bewonderingswaardige wijze heen en weer geschoven, en toen 'Parijs be dreigd was, is aan Fransche zijde een geheel leger binnen enkele dagen van het Zuiden naar- het Noorden gezonden. Nu moet men bedenken, dat men ge middeld rond 150 treinen noodig heeft om een legerkorps van de eene plaats naar de andere te vervoeren en dat op trajecten met dubbel spoor de minste tijdruimte tusschen twee rijdende treinen tien minuten bedraagt; voor het vervoeren van een geheel legerkorps heeft men dus 26 uren noodig; zooveel tijd verstrijkt tusschen het vertrek van den eersten en van den laatsten trein. En daarbij komt nog het vervoer van munitie, levensmid delen enz.; bovendien moet men er op rekenen, dat treinen met gewonden, die van het front naar den operatiebasis te- rugkeeren, het verkeer zeer belemmeren en tijdelijk kunnen verlammen. In Frank rijk heeft men, om ook in den oorlog het verkeer zoo gelijkmatig mogelijk te doen geschieden, bepaalde stations als verkeersregelingsstations ingericht. Het commando op zulke stations voert een officier van den. generalen staf, die, daar hij bij de opmaking der mobilisatie- ©n der oorlogsdienstregelingen betrokken was, van al het noodige op de hoogte is. Óp ieder de® verkeersregelingsstations bevinden zich wagen- en munitie-Voor raden, levensmiddelen- en paardenvoer- depöts enz. De treinen, die men naar behoefte laat loopen, gaan van het be gin der mobilisatie af met een snelheid van 25 kilometer per uur, hetgeen den dienst zeer vereenvoudigt. Een bepaald aantal treinen laat men dagelijks loopen, de noodige buitengewone treinen wouden ingelascht. 0« slag bij Sarykamysh. Een correspondent van -een Russisch blad. geeft een beschrijving van de ge vechten, welke in de huurt van Saryka mysh zijn geleverd en die met een neder laag der Turken eindigden. De slachting, sclirijft hij, was bijzonder hevig op twee naburige hoogten en in een! kleine engte, waardoor deze worden ge scheiden. Hier was het gjevecht zóó moord dadig geweest, dat het letterlijk onmoge lijk was om een stap te doen zonder op lijken te trappen. Niet minder dan 1500 dooden waren in deze kleine ruimte opgehoopt. De engte tusschen deze twee heuvels was een ware vallei des doods. Toen de Turken op de hoogten door de orkaan van ons artillerievuur werden verrast, renden zij instinctmatig naar de zen schijnbaren uitweg, waai- zij zich als schapen opeenpakten. Onze artilleriei wachtte geduldig dit oogenblik af en tracht te zelfs door haar vuur hen nog mlear opeen te drijven. Doch zoodra de opening geheel gevuld was voltooide drie salvo's het werk der slachting. Niemand slaagdel ei1 in te ontsnappen. De Turksche granaten spröngen slechts zelden, ,doch sloegen alleen diep© gaten in! den grond. Wanneer ziji van Duitsch maak sel''zijn hebben de verdedigers van Sary kamysh aan de Duitschers een schuld, van diepe dankbaarheid. De meerderheid der gevangenen en gewonden zijn ver- schikkelijk bevroren. De hospitalen zijjni overvol, de genees heeren werken van 16 tot 18 uur aan één stuk door. Onder den buit bevinden zich 150 ka- meelen, waarvan elk in staat is om 500 pond bagage, of zooveel als twee paar den,' over de bei-gen te dragen. De moei lijkheden van het transport in deze stre ken £ijh bijna ongelooflijk. In sommige! passeri, kan men niet meer vorderen, dan 500 tot 600 voet per uur. Terechtstelling van Fourie. In het Februari nummer van „De Be weging" wijdt Albert Verwey twee ge dichten aan de nagedachtenis van Jozef Fourie. Het tweede gedicht, dat tot mofctlo draag! het laatste verzoek van Fourie: „Jullie moet niet in mijn gezicht schieten. Ik heb een groot Afrikaander hartdaal; is plaats genoeg voor een kogel", laten wij hier volgen: Groot Afrikaander hart, met plaats genoeg Ook voor een kogeldoor dat eene woord Leeft ge in de erinring van de mensohbeidj [voort: Een Held, die min dan dood de ont- [lui,string droeg Van 'tfier gelaat, en als genade vroeg: Schiet daarin niet. De felle kogel boort Tot de hartkamer en hij valt. De moord, Door wet gewijd, gebeurde. 'tTrefschot [joeg Z ij n bloed de wangen uit, maar wan- [gen in Het bloed van andren. Botha bloost en [Smuts, •En elk die schijnrecht boven waar recht [houdt, Scherp recht voor meer dan menschelijke [zin. Schaamte Verteert hen. De innerlijke bluts Deukt hun geweten, en hun hart wordt [koud. Korte Oorlogsberichten. Men verwacht in België, dat de En- igelschen 'in den loop van deze Week, Ostende zullen bombardeeren. Vele in woners vluchten naar Brugge en omstre ken. Uit goede bron wordt gemeld, dat nog deze maand een 'nieuwe spoorweg verbinding 'tusschen Antwerpen en Hasselt zal tot stand komen. Tweemaal daagsl zal de trein loopen. Ook het overige spoorwegverkeer zal aanmerkelijk worden verbeterd. Piet Grobier, een kleinzoon van wijlen President Krugter, een parlemets- lid, behoorende tot de Hertzog-partij1, isl gedagvaard onder beschuldiging van hoog verraad. Kempen Maritz. De Uniie-relgee- ging heeft "bericht ontvangen, dat binnenl een, week die overgave van Kemp en Ma ritz tegemoet kan worden gezien als een gevolg van geschillen met de Duitschers.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1