Binnenland. Uit de Provincie. Landbouw. Kerknieuws. van het dorp zocht hij naar sporen van den auto, welk» door de laan verdwenen wan. Een correspondent van de t,Times" te Stalham, geeft zelfs nog meer bijzonder heden. Om half z»ven 's avonds keerde hij Uit de duinen naar hiet stadje Stalham terug. Op den weg schrok zijn paard plot- aeling door een schitterend licht in een veld. Ik stond stil en wilde een zijweg inslaan, daar ik meende, dat er brand moest zijn. Plotseling verdween het licht en bleef er niets over dan |e>en kleine lichtende punt, die zich snel voortbe woog door het veld. Ik vermoedde, dat een groote acetyleen-lantaarn in brand was geraakt, ofschoon ik mij met verwondering afvroeg, wat met de lantaarn in het veld gedaan werd. Om kwart over zeven van Stalham terugkoerende, zag ik op den weg paai! Ingham, de kerk aldaar plotseling verlicht als door een zoeklicht. Toen wij bij de kerk kwamen, verdween het licht. Een man met een motorfiets en een ander met een gewone fiets, die daar stonden, gingen den stal van de Swan-herberg te Ingham binnen. Ik zag, dat de lamp op de motorfiets butiengewoon groot was. Om 7.40 ging ik naar boven en zag uit een venster, vlak naar de zee gekeerd, twee schitterende lichten bewegen. Ik zag de lichten vlak boven een groepje toornen te Hamstead en hoorde een geluid als van een verre machine. Ik ging naar beneden en naar buiten, waar het geraas •teeds toenam en plotseling begreep ik, met Zeppelins te doen te hebben en bracht deze in verband met het lichtsignaal, dat ik gezien had. Zij schenen boven ido toornen te blijven en vertrokken dan op eens naar Ilaislro. Een keerde in onze richting terug. Boven Lessingham zond het een 6troom van licht naar beneden, doch idechts voor één oogenblik, om don weg te herkennen. Langzaam ging het lucht-' schip ons voorbij, doch met voldoende geraas om de kinderen wakker te maken en weer opnieuw schitterde het licht een oogenblik boven Palling-dorp en verdween dan in de pichting van Yarmouth. De tweede Zeppelin verdween over Haislro- dorp, gaande naar Bacton. Verpletterd. Een oorlogsberichtgever van een Rus sisch blad geeft de volgende belangwek kende beschrijving van een episode uit den strijd. Het begon reeds te schemeren, toen ik mijj langzaam over den modderigen weg naar Blonië ging. Ik had nauwelijks twee wenst geloopen, toen ik plotseling een gesnor in de lucht hoorde, 'k Vroeg aan een soldaat, die voorbijkwam, wat de oorzaak daarvan kon zijn. ,,'t Is een Duitsche Aeroplan", ant woordde hij en hij wees met den vinger naar boven. De soldaten waren heelemaal niet bang van deze vliegtuigen, doch ze bleken zeer opgewonden en boos te worden. We staar den den vlieger eenige oogenblikken na. Hij scheerde juist over ons heen en steeg steeds hoogcr en hooger, tot in de wol ken; zoo hoog zelfs, dat 't slechts een gjer leek. Op deze hoogte trachtte pu de vlieger de bewegingen van onze troe pen te volgen. Licht en sierlijk vloog het vliegtuig over ons heen en weldra bevond het zich hoven de Russische batterijen, waar het met een kogelregen werd ont vangen. Men kon in de lucht de rook wolkjes van de ontploffende granaten zien. Wb konden duidelijk zien, of de schoten doe] troffen of niet. De soldaten volgden met spanning de beschieting en riepen: Ah, dat is weer mis, hoor! Maar zóó komt hij er niet af! „Een treffer!" klonk het plotseling ge lijk uit allo monden, en allen zagen met spanning tegemoet, wat nu zou gebeuren. Toen de rookwolken verdwenen waren, zagen wte een brand in de lucht. Het vliegtuig zwenkte, 't begon te dalen, ter wijl het 't evenwicht verloor. De vlam men sloegen weldra in geweldige vuur zuilen over, die de helft van do machine omhulden. 't Werd ons nu duidelijk, dat zo jn brand geraakt was en niet meer te ont komen zou zijn. De beschieting werd dus gestaakt. Nog een paar seconden en als een steen viel de Aeroplan van een hoogte van 150 tot 200 meter op den grond neer. 't Leek wel een gloeiende meteoorsteen, tot het gevaarte op den grond te pletter sloeg. De soldaten snelden er heen en vonden naast het verbrijzelde vliegtuig do over blijfselen van den vleiger. Verpletterd. Als held was hij gevallen. Onze soldaten ontblootten het hoofd. Oe Joden In Rusland. De Humanité bevat een uittreksel uit een „oproep tot de beschaafde wereld", welke door do socialistische partijen in Rusland is verspreid. In dezen oproep wordt gewezen op de diensten, welke de Joden in het Russische leger hebben bewezen, op him loyaliteit en dapperheid, waaraan door de Russische pers ook volkomen recht werd gedaan. Van officieelo zijde echter heeft men zich daaromtrent nog niet uitgelaten. Integen deel, men heeft de Joden, tot dank voor de betoonde vaderlandsliefde, thans uit Polen verdreven. Het staat thans vast, dat door de Russen in Polen „pogroms" zijn gehouden; bijzonderheden worden tot dusver verzwegen. In de Poolsche dorpen, waar de Jood- sc-he mannen waren uitgetrokken om in het Russische leger te strijden, werden de grijsaards uit hun woningen verdreven, onder voorwendsel, dat de Joden deloyale lieden zijn die het Russische leger ver raden. Ten einde het lijden dezer ver jaagde bevolking nog grooter te maken, werd geëischt, dat zq binnen bepaalde grenzen zouden worden samengedreven. Elk ander beschaafd land neemt zijn vluchtelingen, die in dezen oorlog hun woningen hebben verloren, opdoch Rus land heeft zijn poorten voor de Joden ge sloten en zij mogen slechts in een ghetto onderkomen zoeken. Onder de meegedeelde staaltjes van de wijze, waarop de Russische overheid op treedt tegen de gezinnen van de aan het front strijdende Joden, is ook het volgende: Van oen jong gehuwd echtpaar te Odes- sa was de man ten oorlog getrokken. Zijn vrouw bleef zonder eenig middel van be staan te Odessa achter. Daarom ging zij naar haar ouders in Petersburg. Daar werd zij echter in hechtenis genomen, omdat zij wegens haar huwelijk met iemand uit Odessa, het „woonrecht" in Petersburg had verloren. Zij werd nu in „étappen" naar Odessa terug gebracht, hetgeen eenige weken duurde. Want zulk een reis in „étappen" is een tocht, die het slachtoffer moet maken in gezelschap van alle mogelijke misdadigers en ge spuis, en waarbij de geheele karavaan dan telkens den nacht moet doorbrengen in de plaatselijke gevangenissen. A.-men&res geborabard«erd. Een bijzondëite berichtgever van „Le Télégramme" is te Armentières geweest en schijït daarover nu het volgende: De Duitschers houden bezet een versper ren den weg naar Rijssel ,de hoofdstad van Fransch Vlaanderen. Zij staan minder dan 10 K.M. verwijderd van Armentières, dat zij- herhaaldelijk bombardeeren. Verle den Zondag vielen hunne granaten op La Chapello d'Armenlicres, een belangrijke voorstad met industrie, waar vele fabrie ken beschadigd zijn. Langs Saifly, waar de schoono kerk platgebrand is, lang Erquinghem en Ks- taires kwamen wij om 5 uur in den na middag te Armentières. De schildwachten rieden ons aan haast te maken. Het was verboden na 6 uur de stad to verlaten. Om 8 uur moesten alle inwoners binnen zijn en allje lichten gedoofd. Het stads kwartier, waarin wij den nacht door brachten, is datgene, dat 't meest ernstig van het bombardement te lijden heeft go- had. Nog geen week geleden viel hier een bom neer, die een vrouw en een kind doodde. Om 8 uur was Armentières in een volstrekte duisternis gedom[>eld. Gedurende den dag had de vijand een hevig bombardement gericht op de voor stad La Chapelle en een geweldige ka- konnade was te Yperen in 't Noorden en te La Bassée in 't Zuiden gehoord. Den heelen nachl door bulderden de kanonnen, maar Armentières was in diepen slaap. Het eenige geluid, dat wij hoorden, was 't getrappel van de hoeven der paarden, wanneer de patrouilles de stad door kruisten, het bassen der honden, het ver verwijderd geratel der machinegeweren en *t geknetter van geweervuur. De strook rondom werd met de stralenbundels der zoeklichten doorspeurd. Korte Oorlogsberichten. Belgische vliegers gerid derd. De volgende Belgische vliegers zijn tot ridder in do Leopoldsorde benoemd: De luitenants J. Hagcmans, R. Dhanis, J. Jannotte en F. Jacquet; de onder luitenants J. Petit en de sergeants Jan Olieslagers en Jules Tyck; de verken ners-luitenants A. Schwit, lledo, F. Petit, L. Bussy en de onder-luitenant W. Gallez. Onlu slen op Sicilië. De „Ga- zette del Popoio' 'te Rome meldt dat in de provincie Syrakan ernstige onlusten ten gevolge van de duurte plaats hadden. Te Scioli bestormde de menigte het raad huis en brak zij de graanpakhuizen open. De politie die de plundering wilde verhin deren werd met steenworpen begroet. Van Palermo zijn troepen gezonden. Z w ij g e n is goud. In de gemeen ten Koewacht en Overslag is op het Bel gisch gedeelte een proclamatie aangeplakt, waarbij het aan de Belgen verbóden is met elkander en met Nederlanders over den oorlog te praten of zich over het een of ander betreffende den oorlog uit te laten. Met de soldaten der bezetting mag hierover in geen geval gesproken worden. Op overtreding staat zware straf. Een tweetal ingezetenen van Koewacht werd door de Duitschers twee dagen vast gehouden, verdacht van spionnage. De Operaties in België en Frankrijk. Het Du tsche hoofdkwartier meldde gisteren: Op de kusten van Vlaan deren zijn de plaatsen Middelkerke en Slijpe door de vijandelijke artillerie be schoten. Op de hoogten van Craonne werden nog 500 meter loopgraven aan den vijand ont nomen, welke zich Oostwaarts aansluiten bij de stelling, die eergisteren veroverd werd. De Fransche contra-attaques werden zonder moeite afgeslagen. In de gevechten van 25 tot 27 dezer leed de vijand zware verliezen. Meer dan 1500 gesneuvelde Fransehen lagen op het slagveld. Wij maakten 1100 krijgsgevan genen, waaronder ook begrepen is het getal dat wij 27 dezer reeds opgaven. In de Vogezen werden in de buurt van Senones en Ban-de-Sapt verschei dene Fransche aanval'en onder beduidende verliezen voor den vijand afgeslagen. Onze verliezen waren heel gering. In den Boven-Elzas vielen de Fran- schen op het front Nieder-Aspach-Heid weiier het bosch van Ilirzbach onze stel lingen bij Aspach, Ammersweiler, Heid- weiler en bij het bosch van Ilirzbach aan, Overal werden de aanvallen onder zware verliezen voor den tegenstander afgesla gen. Groot waren vooral zjjn verliezen ten Zuiden van Heidweiler en Zuidelijk van Ammersweiler, waar de Franschen in gebroken gelederen terugtrokken. Vijf Fransche machinegeweren bleven in onze handen. Aan den gouverneur-generaal van België von Bissing is het IJzeren Kruis eerste klasse verleend. Naar „Vlaamsch Nieuws" uit Mun- ohen verneemt, heeft een der zusters van de koningin van België, de gravin van Toessing en Jettenbach, die op het wes telijke front hij de Duitschers ambulancière was, het IJzeren Kruis gekregen Op het vliegterrein Johannisthal' hoeft een ernstige botsing tussoben twee vliegtuigen in de lucht plaats gevomlon. Do vlieger Müller kwam in botsing met het vliegtoestel van den onder luitenant) Konnerad, die aan boord van zijn lucht schip een passagier meevoerde. De toestel len werden door de hevige botsing ernstig beschadigd en stortten naar beneden. De beide vliegers en de passagier waren on middellijk dood en werden onder de over blijfselen van de vliegtoestellen onherken baar te voorschijn gehaald. De geïnterneerden. De te Kampen geïnterneerde Belgische militairen vertrekken heden en hiorgon naar Harderwijk en worden aldaar onder dak gebracht. Hun commandant, majoor F. A. Hoefer, zal nu het commando aan vaarden over de officieren, die te Nun- spoet geïnterneerd worden. Brieven naar België. Het Belgische Steuncomité te Middel burg verzoekt ons te melden, dat het van heden af niet meer kosteloos brieven naar België kan verzenden, doch alleen tegen betaling van een gulden. Deze maatregel is het gevolg van den te grooten toevloed van brieven. Het Suezkanaal gesloten? Naar aanleiding van het bericht, dat de militaire autoriteiten maatregelen ne men om de scheepvaart door het Suez kanaal te staken, schrijft het Handels blad het volgende: Een ernstig en ontstellend bericht is het zeker: de sluiting van het Suezkanaal. Want ja, wij kunnen ons niet voorstellen dat het iets anders kan zijn dan een zeer tijdelijke veiligheidsmaat regel maar toch, het brengt in her innering welk een kwetsbaar punt op on zen verbindingsweg naar Indië, dat kunst werk door de Arabische woestijnen is. Als een groote verrassing komt hot be richt. Zeker, er is gemeld dat ton oos ten van El Kantara onbeteekenende schermutselingen hadden plaats gegrepen. Maar wat kon dat voor een legermacht zijn, die de ruim 300 K.M. van het eind punt van den Palestina spoorweg aan de Doode Zee tot El Kantara aan het Suezkanaal had afgelegd, hoe groot kon het leger zijn dat er in geslaagd was ruim 200 K.M. van de Arabische woestijn door te trekken? Wij hadden vreemde verhalen gehoord van de uitrusting van het Turksche leger in Palestina, daar in Damascus. Nu be hoeven wij die niet geheel te gelooven zij die de verhalen vertelden, wisten wel wat zij zeggen moesten om den Éngelschen genoegen te doen. Maar toch, onwaar schijnlijk waren ze niet, do Turksche ad ministratie heeft geen goeden naam en de moeilijkheden voor een regeering, die, bij gesloten zee, een groot leger in den Kau- kasus voor een wintercampagne heeft uit te rusten, en, met slechte spoorverbin dingen een tweede groot leger voor oen woestijntocht, zijn zoo grootdat het wonder zou zijn als do uitrusting rede lijk goed was. Het is dus ook niet mogelijk het wer kelijk gevaar voor het Suezkanaal zeer ernstig in te zien. De oplossing, die het meest voor de hand ligt, is, dat de En- gelsche troepen om militaire redenen het Kanaal noodig hebben. Er zijn Turksche troepen aan de oostzijde van het Kanaal. De hoofdmacht dor Éngelschen, schijnt, volgens de weinige berichten die wij ontvingen, aan de westzijde te zijn. Voor een Engelsch offensief is het Kanaal dus noodzakelijk en zal misschien het slaan van tijdelijke bruggen noodig zijn, of wel licht het gebruik van ponten, die de scheepvaart belemmeren en niet door de scheepvaart belemmerd mogen worden. Het is mogelijk, dat wij ons vergissen maar toch gelooven wij, dat er geen aan leiding voor groote ongerustheid en voor leide vrees dat het scheepvaartverkeer met onze koloniën langen tijd gestremd zal zijn behoeft te bestaan. De Éngelschen hebben zeer sterke troepen in Egypte Australische troepen, Engelsche territori ale troepen die in Frankrijk bewezen hebben voor het staande leger niet onder te doen en Britsch-lndische troepen. Die sterke legermacht is dicht bij de basis: het Suez kanaal is door een spoorweg mei het binnenland verbonden en de prachtige waterweg is ook in handen der Engel schen. Wij weten natuurlijk niet welke praestatio de Turken daar in de Syrische woestijn geleverd hebben doch wij .herhalen het, het waarschijnlijkste lijkt ons, dat de sluiting van het kanaal een militaire maatregel is een maatregel die genomen wordt zonder te letten op de tijdelijke schade aan den handel toe gebracht die echter niet op belang rijke wijze het verkeer met onze kolo niën zal bemoeilijken. Herbenoemd met ingang van 2 Fe bruari tot burgemeester van Kapolle, de heer P. J. van der Mandere; met 3 Fe bruari tot burgemeester van Stavenisse, dhr. J. M. van Doorninck; met 4 Fe bruari tot burgemeester van Grijpskerke en Meliskerke, de heer L. Bosselaar, secre taris dier gemeenten; met 5 Februari tot burgemeester der gemeenten Groede en Nieuwvliet, de heer J. M. van Oostroin Soede; van Schoondijke de heer I. Schel- tus en met 13 Februari, tot burgemees ter van Wolfaartsdijk de heer C. Koert. Besmettelijke ziekten. In de week van 20 tot en mot 26 Januari kwanjen uit Zeeland ter konnis van dm centralen gezondheidsraad 2 gevallen, van typhus of febris typhoïdea uit Mid delburg en 2 uit Hontenisse en van rood vonk 1 geval te Vlissingen, 1 te Goea en 1 te Clinge. Middelburg. Het aantal bons voor warm eten bedroeg heden 1107. Goes. In de Donderdag gehouden maandvergadering der antirevolutionaire propagandaclub sprak een der leden ov«r het onderwerpOnze landsverdediging en do oorlog in het licht van Gods Woord en van de antirevolutionaire beginselen. Motto van het referaat was artikel 17 van „Ons Ihograin". De spreker behan delde achtereenvolgens de verschillende wenschen in genoemd artikel neergelegd, beschreef de heerlijke roeping der vader landsliefde, verdedigde de defensie-maat regelen van minister Colijn en prees liet optreden van onze tegenwoordige „regee- ring". Hij gaf een geschiedkundig over zicht van den mooizamen strijd der par tijen, met name der anti-revolutionaire partij tegen de liberale unie en tien vrij- zinnig-democratischen bond die steeds op de oorlogsuitgaven beknibbelden en de broodnoodigo verdediging van ons land en vooral van onze Oost, als „militairis- me" verdacht gemaakt, tegenhielden, en in hun verkiezingsprograms, blijkbaar uit zucht om de kiezers te behagen, bestre den. Gelukkig, dat minister Colijn, door enkele liberalen gesteund de maatregelejx voor wat ons land betreft, zag goedge keurd, doch met onze marine ter bescher ming van ons koloniaal bezit staat het nog kwaad. Spreker juicht de vredes beweging toe, mits op dén grondslag van het recht, en met inachtneming der God delijke waarheid dat de vrede, zoolang de zonde heerscht, niet komt; doch pas in het Vrederijk zal heerscben. De oor log, als zijnde de vreeselijksto bezoeking voor een land en volk, moge af te bid den zijn; er zijn gevallen dat een natie zichzelf uitwisschen zou, wanneer ,zij niet naar 't zwaard greepmet name, waar de onafhankelijkheid des lands, de vrij heid der religie, of ook, gelijk in België, de neutraliteit en het recht wienden be dreigd of aangerand. Na de zeer leerrijke voordracht werd een geanimeerde bespreking gevoerd. Morgen hopen ruim 130 Belgische vluchtelingen van hier naar Engeland te vertrekken. Vlissingen. Het blijkt dat thans in de loodsen aan het station en aan de werk plaatsen der Staatsspoor nog iederen nachl plaatsgebrek is, voor hen die naar Engeland gaan en 's nachts geen plaats op de boot kunnen krijgen, alhoewel thans iederen nacht 250 personen on der dak worden gebracht. Heden zijn we der een vijftigtal opvouwbare kribben bij geplaatst, zoodat er in totaal plaats is voor 300 personen. (VI. Crt.) Twee leden van de bemanning van de „Administrateur de Badts", die brie ven vervoerden, zijn te Antwerpen door de Duitschers gearresteerd. De „Adm. de Badts" is gistermiddag hier aangeko men. Heden doet liet schip zijn laatste reis naar Antwerpen; gisteren waren 3 passa giers aan boord. De aangehouden leden van de beman ning zijn Christiaan Crejcq en Louis Poloy. Kruiningen. In de (wanneer? Red.) ge houden jaarvergadering der Varkensver- zekeringsmaatschappij „Helpt Elkander" alhier, werd verslag gedaan omtrent den toestand der Vereeniging. De inkomsten bedroegen f393.56. Aan gestorven var kens werd uitgekeerd f 125.42. Met ver dere onkosten waren de totale uitgaven f233.67. Het jaar 1914 sloot alzoo met een batig slot van f 159.89. Thans heeft de vereeniging in haar bezit f934.31. De aftredende bestuursleden J. Lindhout en A. Dek Az. werden met bijna alge- meene stemmen herkozen. Tot keurmees ter werd gekozen C. Ilameling. Tot secre taris koos men J. Blok Jz. In de j.l. gehouden jaarvergadering der Onderlinge Hitten-Verzekerings-Maat- schappij „Kruiningen", alhier, onder voor zitterschap van dhr. P. Witte, werd. door den secretaris-penningmeester dhr. P. Timmerman jaarverslag over '1914 uit gebracht. De maandelijks geïnde contri buties in 1914 bedroegen f230.84, tegen een uitgaaf van f 10.52. Het batig saldo 1913 was f482.88, bijgeschreven rente van bij de Boerenleenbank gedeponeerde gelden f21.48, alzoo werden de boeken afgesloten met een batig saldo van f724.68. De vereeniging telt 21 leden; verzekerd zijn 24 ponny's voor een totaal verzekerd kapitaal van f4330. De twee aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden, Juds. Verhangen, vice-voor- zitter en C. van Sparretak, commissaris, werden herkozen. Schore. De heer Cornelis Weststrate, werkman-telegrafist, thans te Vlake, is als zoodanig tegen 14 Februari overge plaatst naar Arnemuiden. Hoedekenskerke. In de Donderdagmid dag gehouden vergadering van de Iatnd- bouwvereeniging „Onderlinge Hulp" al hier war an 76 leden tegenwoordig. He* aftredend lid J. Jasperse werd met ovecr- grooto meerderheid herkozen als bestuurs lid. De rekening over 1914 weird goed gekeurd in ontvang op f 43290.38, in uit gaaf op f42767.59V2, dus mot een goetl slot van f522.78V2- Het baalgeld voou 1915 werd op 8 cent bepaald. Besloten word in verband met do hooge prijzen der kunstmeststoffen, waaromtrent door het bestuur eenige mededeel ingen gedaan worden, nieuwe opgaaf van de telen van de benoodigde hoeveelheid te verlangen. Bruinisse. Alhier laat het gemeente bestuur in samenwerking mot het Plaat selijk Steuncomité, ter voorziening in do werkeloosheid, een gedeelte vun do wa terleiding „de Dee" 'dempen. Het benoo digde zand daarvoor wordt met hoog- aarsen van de zandplaten aangevoerd: en verder naar 't terrein gebracht pee kruiwagen. Er wordt een daggeld verstrekt van f 1op een adres van een deel der werke- loozen aan het Kon. Nat. Steuncomité, om geldelijken steun, is, naar wij in de „Z. N." lezen, afwijzend beschikt. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft voor- loopig aan het pl. comité toegezegd 50 pCt. der uitgekeerde dagloonen te zullen restitueeren. (M. Crt.) Souburg. Donderdagavond gaf de Zang- vereeniging „Hallelujah" (directeur dhr. II. van der Graaf) baar negende uitvoe ring in „Itehoboth". Ds. Kerkhof opende do vergade-ring en gaf daarna de leiding aan den directeur over. Het optreden de< vereeniging getuigde van goeden voor uitgang. De sopraan-solo's: „Gods kintü kan zonder kruis niet zijn" en „Geduld" werden op verdienstelijke wijze uitge voerd. Van de alt-solo kan hetzelfde ge zegd wonden. De kwartet-solo's en duet ten vielen over 't geheel in den smaak. Ds. Kerkhof besloot deze vergadering met een woord van dank aan de ver eeniging en inzonderheid aan haren di recteur, die getoond heeft uit oen klein koor do beste krachten naar voren te brengen en eindigde met dankzegging. Mond- en Klauwzeer- bestrijding. Onder leiding raai het Bestuur van het Nederiandsch Landbouw-Comité werd op 16 Januari j.l. te Utrecht eene sa menkomst gehouden met do voorzitters der Provinciale en Gewestelijke Land- bouwvereenigingen, Maatschappijen en Boerenbonden in Nederland, tor bespre king van de circulaire van den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Handel van 6 Januari .jl., no. 331, 3de afdee- ling, betreffende mond- en klauwzeerlx- strrjding. Gevolg van deze samenkomst is geweest, dat het verzoek van den Mi nister in bovengenoemde circulaire om namelijk door de Landbouwvereenigingori commissies van waakzaamheid te benoe men, wordt voldaan. ZeeT waarschijnlijk zal dan ook in iedere gemeente waar een Landbouwvereeniging is oen com missie van waakzaamheid worden be noemd welke tot taak heeft: 1. Zoodra het mond- en klauwzeeï de grenzen van ons land nadert, of zich het eerste geval hoeft voorgedaan, tre den de commissies in functie. 2. De leden der commissies geven lei ding aan de medewerking van alle veehou ders, binnen hun kring gevestigd, door hunne aandacht te schenken aan do mid delen, die de veehouders zelf ter hand kunnen nemen om de uitbreiding den ziekte te voorkomen. 3. Zij trachten de veehouders te over tuigen, dat het noodzakelijk is van elk verdacht geval terstond aangifte to doen, en geven hun inlichtingen, welke maat regelen zij moeten nemen vóór de komst van den veearts. 4. Zij trachten het markten of ver- koopen van besmet of verdacht vee, en het vervoer van allerlei van besmette hoeven afkomstige artikelen te voorko men, zoolang daartoe door de bevoegde autoriteit geen vergunning is verleend. 5. Zij doen aan de veehouders mede- deeling van alle raadgevingen, die van Regeeringswego worden verspreid en ple gen zoo noodig overleg met den burgemeester hunner gemeente. Om de noodige eenvormigheid 'te ver krijgen bij de bestrijding der ziekte, zal in elke provincie oen commissie worden benoemd, die leiding geeft aan het werk der plaatselijke commissies van waak zaamheid, cn advies geeft overal waar dit gevraagd wordt of noodig geoordeeld. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Boogevcen F. Kijftenbolt te Leerdam. Aangenomen naar Bozum door J. L. Faber te Zutphen (verb, bericht); naar Bennekom door J. M. Ph. Schippers te Ede. Op het viertal te Sluipwijk komt o. a. voor ds. J. E. Klomp te Poortvliet. Te Lochem is in den ouderdom van 71 jaar overleden ds. M. J. Adriani, emeritus-predikant; van 1873 tot 1878 stond ds. Adriani te Brouwershaven. Vrije Evang. Gem. Beroepen to Dordrecht, W. D. Lindhout to Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2