No. 101 Try dag 39 Januari 1915 39e Jaargang Gemeenteraad van Goes. Feuilleton. De dag van Charleroi. De Qroofe Oorëog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Gees. Hoofdbureau to Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterhaan Le Cointre Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. 1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Zitting van D o n d e r d a-g a v o n d. Voorzitter de heer D. I).' van den Bout, wethouder. De burgemeester was wegens sterfgeval afwezig. Verder was met kennis geving afwezig de heer Joh. Pilaar. Ingekomen zijn: Berichten van de benoemingen en her benoemingen van commissie- en bestuurs leden, dat de benoeming door hen wordt aangenomen. Schrijven van het dagelijksch bestuur van de Tuchtunie over „voetballen als een middel van volksopvoeding". Uitspraak van Ged. Staten inzake de reclame van E. E. M. Laane te Bergen op Zoom tegen een aanslag in den Hoof- delifken Omslag dienst 1914. Goedgekeurde suppletoire kohieren van schoolgeld van school A en de Meisjes school. Goedgekeurd 2e suppletoir kohier van den H. O. dienst 1914. Verslag van den toestand der R. Land- bouwwinterschool cursus 19131914; idem van den Gezondheidstoestand te Goes in 1914; idem van den toestand van het Lager Onderwijs in 1914. Schrijven van de N.V. Spoorweg-Mij. Zuid-Beveland, houdende verzoek om een samenkomst met den Gemeenteraad in Gomité-Generaal, hetzij in particuliere samenkomst tot bespreking van de bezwa ren togen het door de Naamlooze Ven nootschap gedane verzoek, welke volgens de in de dagbladen gepubliceerde ge- meonteraadsverslagen bestaan. Een en.ander wordt voor kennisgeving aangenomen. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. De heer Dekker verklaart er geen bezwaar tegen te hebben dat het laatst genoemde ingekomen stuk voor kennis geving wordt aangenomen, doch zou het op prijs stellen indien B. en W. met de heeren van de Spoorweg-Mij. confereerden, mits de besprekingen door haar schrifte lijk bevestigd worden. De voorzitter herinnert er aan hoe B. en W. steeds genegen waren tot samen- spreking, terwijl hij ook de wenschelijk- heid van schriftelijke bevestiging op een eventueel onderhoud bepleit. Subsidie Spoorwegen. II. Vervolgens wordt gestemd over het bekende voorstel van B. en Wi. inzake subsidie-aanvraag N. V. Spoorweg-Mij1. Zuid-Beveland. Zooals men weet stelden B. en W. voor het subsidie slechts te ver- lecnen onder voorwaarde, dat de spoor lijn GoesWolfaartsdijk .een rechtstreek- sche verbinding via de z.g. Tiendenschuur zou worden, en staakten in de vorige Raadsvergadering de stemmen. Voor het voorstel B. en W. stemden de heeren van den Bout, Dekker, van der Leeuw, Itisch, von Schmidt auf Alten- stadt en Temperman. Tegen de heeren Donner, Hollmann, Kakebeeke, de Paauw en Fransen van de Putte. Zoodat het voorstel van B. en W. met 6 tegen 5 stemmen is aangenomen. III. Vervolgens worden de pensioen grondslagen voor diverse beambten van de gasfabriek e.a. vastgesteld en wel als volgt: H. van Riel, gasmeester f1106; M. Weststrate, stoker 1'754; Joh. Rrusket, sto ker f754; P. Harinok, stoker f686; M. 3) (Slot.) Eenigo mannen haalden uit een naburig tuintje zelfs wat bloemen; toen wij hem in zijn volle lengte, het hoofd naar het Oosten, in zijn primitief graf hadden neer gelegd, wierpen wij bloemen en aarde op het lijk; een kort gebed werd uitge sproken, het „Onze Vader" tot aan de woorden: „Uw wil geschiede in den He mel zooals op aarde!" Toen een ruw ge timmerd kruis met het grafschrift in potloodletters; de helm van den armen kerel er bovenop. Een bedankje aan de hulpvaardige soldaten en daarmee uit. De drie eeresalvo's, welke de doode zoozeer verdiend had moesten achter wege blijven, uit vrees voor een paniek. Zoo'n begrafenis, die, omdat er een kuil gegraven moet worden, ongeveer 20 minuten duurt, vergt meer van de zenu wen dan een lijkdienst, waarbij honderd personen aanwezig zijn rond één graf." Daarna trok de troep verder de stad wit en kwam biji de Sambre, aan den, overkant waarvan de Franschen hen af wachtten. „Wij waren tusschen 5 en 6 uur bij Kiters, stoker f686; M. W. de Kok, sto ker, f686; Joh. Gelok, hulpstoker f582; W. Meliefste, fitter f724; A. Verrijzor, fitter f608; J. Visser, fitter f556; A. do Kok, smid-fitter f520; M. J. C. Mocns, politie-agent f725; P. Zandee, politieagent f725. IV. Op de aanvragen om afschrijving (teruggaaf) van belasting van J. Wester en do erven Th. A. van der Hell en die tot afschrijving van schoolgeld van J. Dogger te Schore wordt overeenkomstig het jidvies van de financieele commis sie gunstig beschikt. V. Aan den heer D. H. C. Ittmann wordt op zijn verzoek met ingang van 1 Mei 1915 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als Hoofd van de O. L. school C, onder dankbetuiging voor de vele goede diensten, die door den heer Ittmann ge durende 48 jaren in deze gemeente aan het openbaar onderwijs zijn bewezen. De voorzitter spreekt nog een woord van bijzonderen dank voor al wat de heer Ittmann voor hot onderwijs te Goes heeft verricht in die vele jaren. VI. Alsnu is aan de orde het voorstel tot het verleenen van een gratificatie aan den stadsaanplakker H. Hengstmangers, voor het verrichten van meerdere werk zaamheden in de maanden Aug.Dec. van het vorige jaar. Zijn bezoldiging is f50 per jaar, terwijl de omvang van zijn werk niet omschreven is, B. en W. achten het daarom alleszins billijk hem een grati ficatie van f 10 te geven. Dit voorstel wordt zonder discussie cn z.h.s. goedgekeurd. VII. Verder stelden B. en Wt. voor .een gratificatie van f 40 te verleenen aan den Concierge van de Meisjesschool, wegens het verrichten van werkzaamheden in verband met de lessen van den Handels- cursus, die in de lokalen van die school werd gegeven in het jaar 1914. Die extra-werkzaamheden betreffen het aanhouden van kachels en het aansteken en uitdraaien van de lampen, in 2 lokalen 5 dagen en in 1 lokaal 3 dagen per week. Do voorzitter licht het voorstel nog kortelijks toe. Dje heer Hollmann vraagt of het schoonmaken van de lokalen enz. geheel ten laste van de gemeente komt én of daarvan niets op rekening van den cursus komt. De voorzitter antwoordt, dat de Ha.n- delscursus het gebruik ervan heeft inet inbegrip van vuur en licht, enz. De heer Fransen van de Putte had den post liever op de begrooting voor het loopende jaar gezien, doah na de toelichting van den voorzitter, heeft hij tegen de late indiening van het voorstel geen bezwaar. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.s. goedgekeurd. VIII. De verordening regelende het pen- sionneeren van gemeenteambtenaren en bedienden die op 1 October 1913 in vas ten dienst der gemeente waren en die niet vallen onder de bepalingen der pen sioenwetten 1913 is nu aan de orde. Op voorstel van den heer Pilaar had den B. en W. enkele redactiewijzigingen overgenomen. De verordening wordt daarna z.h.s. goedgekeurd. IX. Vervolgens worden behandeld de voorstellen in verband met de reorganisa tie van het O. L. onderwijs (reeds uit eengezet in ons nummer van gisteren.) een tamelijk smalle Sambrebrug gekomen, rechts en links Reusachtige, donkere fa brieksgebouwen, groot genoeg om in elk een regiment infanterie onder te brengen. Vooruitrukken was voorloopig niet mo gelijk, daar de straat vóór ons versperd was door onze eigen troepen. Zoo stond een deel van ons regiment onder aan den berg, een klein deel aan de overzijde van de brug en niemand wist of djeze niet elk oogenblik opgeblazen zou wor den. Onophoudelijk suisden kogels boven ons hoofd, afkomstig uit het hooger gelegen stadsdeel, enjeens zelfs hoorden wij het tikken van een machinegeweer, dat er gens op het dak van een huis moest zijn geplaatst; maar de kogels gingen al te boog en te ver en troffen geen doel ;>ons althans raakten ziji niet. Wij waren allen de meening toegedaan dat, indien nu onze laatste infanterie over de 'brug zou zijn getrokken, wiji, die d© achterhoede van het detachement vormden, wederom al de woede dier bevolking op ons zouden zien gekoeld. Daarom besloot onze be velhebber om d© rest van de ruiters aan den anderen kant van d© brug in de schaduw der huizen op te stellen. Dat gebeurde. Boven op de hoogte, misschien een half uur van ons verwijderd, woedde de veldslag. Duidelijk onderscheidden wij het De heer Donner vraagt of het aan vangssalaris van f 1800 plus Vrij wonen enz. voor het aan te stellen hoofd niet wat hoog is, vooral in aanmerking ge nomen, dat hij ook de normaallessen voor zijn rekening krijgt. Do heer v. d. Bout wijst er op, dat het gewenscht is een goede kracht te hebben, die dus goed betaald moot wor den. Waren er geen normaallessen, dan zouden we nog hooger moeten gaan, zegt spr. Iemand met de gevraagde acites mag dit salaris wel verdienen. De heer Donner wijst er op hoe hoog hij kan komen, n.l. ,wel tot f 3000. De heer Fransen van do Putte zegt, dat die onderwijzer nimmer de ge meente f3000 zal kosten. Wat hij in zijn eigen tijd doet gaat de gemeente niet aan. Spr. stelt er prijs op, da,t er een eerste klasse onderwijzer komt. Do heer Donner meent, dat men op een aanvangssalaris van f 1600 ook wel een goede kracht kan krijgen, vooral wan neer hij uitzicht heeft op flinke perio dieke verhoogingen. De heer Hollmann wil een oproep doen tegen half Augustus, uit een oog punt ran zuinigheid. De heer v. d. Bout wijst er op, dat we wel nog de subsidie zullen krijgen, doch dat do benoeming dan ook zoo spoedig mogelijk moet ingaan. De school opziener had nog een maand vroeger wil len oproepen. Het voorstel van B. en Wi. wordt daar op z. h. s. aangenomen. X. Vervolgens wordt besproken het voorstel van B. en W:. naar aanleiding van het adres vande afd. Rotterdam van „Schuttevaer" houdende klachten van do heeren Ossewaaide en Dekkers inzake bevoorrechting van de stoom- bootdienst-onderneming Van der Schuijt. Do heer v. d. Bout wijst op een paar onjuistheden in het adres. B.v. al leen de „Admiraal de Ruijter" had recht van voorschutting. De heer Fransen van de Putte vraagt of men niet vérder kan gaan, en ook voor andere dan stoomschepen en motorbooten de brug in den Polder te doen openen. Waarom is er geen vol komen gelijkstelling? 'tls een bepaling uit de oude doos, welke opgeheven dient. Do heer v. d. Bout zegt toe, dat met deze opmerking (rekening gehouden zal worden bij de besprekingen met de Di rectie van den Wilhelminapo'der. De Raad gaat geheel met B. eu Wi.'s voorstel acoooird. Waar deze zaak de belangen van twee gemeenten betreft moeten Ged. Staten hun goedkeuring er aan verleenen. XI. Dan wordt overgegaan tot benoe ming van een afgevaardigde naar de ver gaderingen van aandeelhouders der N.V. Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beve- land" en zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het benoemen, van den heer Joh. Pilaar tot lijd van den Raad van Beheer. De voorzitter zegt nog, dat Bi. en W. zullen vragen om een rapport over bet verhandelde in de algemeene vergade ringen dezer Maatschappij. De heer Fransen van de Putte Vraagt, of 't niet beter is, dat de af gevaardigde der gemeente rapport uit brengt. De voorzitter stemt dit toe, waar op in dien geest besloten wordt. Bij de eerste stemming voor afgevaar- artillerievuur. Maai- al te goed wisten wij', dat, als het verkeerd mocht gaan. daarginds, wij door Charleroi terug moesten trekken en ik geloof, dat elk van ons zich liever op de plaats zelve had laten doodranselen dan nog eens te proheeren, door deze hel terug te gaan. 4k kreeg het hevel, met mijn troep naar links te gaan en te verkennen of niet een weg naar Chatelet voerde. Ik bracht dit bevel ten uitvoer, maar Wij wiairen nog niet lang op weg toen ik meende te bemerken ,dat mijn brave rui ters niet den waren moed hadden pm verder te gaan. Hun gang werd langza mer, zijl trachtten steeds ijveriger burgers op te vangen, in een woord, ik begoiï te vreezen voor de noodzaak op* te treden tegen mijn eigen troepen, het hartver- scheurendste wat iemand in den oorlog kan overkomen, toen een estafette ons terug kwam roepen. Nauwelijks hadden "wij ons omgewend of op d© heuvels ter lin kerzijde ontbrandt een geweldig vuur, mlaar alle kogels vliegen over ons heen, niemand wordt getroffen en in gestrekten draf naderen wij' in de duisternis weder ons regiment. Ik was verheugd, dat ik niet verder had behoeven te gaan. Maar luistert nu! Stelt u een tamelijk treeden straatweg voor, welke leidt naar een werkmansstad, maar welke weg zoo digdo verkreeg de heer Dekker 5 st., de heer Kakebeeke 2, en de heeren De Beaufort, Donner en Hollmann ieder 1 stem. Bij de tweede vrije stemming de heer Dekker 5 st., de heer De Beau fort 3, dhr. Hollmann 2 en dhr. DonneJJ 1 st. Bij de herstemming tusschen de heeren De Beaufort en Dekker vereenig- den beide candidaten 5 st. op zich, waar op door het lot de heer De Bteaufort wordt aangewezen. Als laatste punt wordt aan de agenda toegevoegd een verzoek van den heer Gemeente-ontvanger, om een uitgeloot ef fect tot de borgtocht behoorende (een stuk van de gem. 's Gravenhage vian f 1000), te mogen vervangen door een effect van de gemeente Rotterdam. De financieele commissie heeft hier tegen geen bezwaar. Ook de Raad gaat ermee accoord. Vervolgens werd overgegaan tot een geheime zitting. Beknopt ovsrzicht van den toestand. De belangrijkste tijding van gisteren was wel de mededeeling omtrent een eventueele sluiting van het Suezkanaal. De plannen tot sluiting zijn natuurlijk een gevolg van de aanvallen door de Turken op het Suez-kanaal bij El Kan tara gedaan, en op andere punten tegen het Snez-kanaal beraamd. En het spreekt vanzelf, dat de Kanaal- Maatschappij wier aandeelen grooten- deels in handen der Engjolsche regeering zijn zich niet aansprakelijk kan stel len voor schade door strijd aan het Ka naal, aan neutrale schepen toegebracht, noch voor vertraging in de reis. We zullen hopen, dat deze maatre gelen niet anders dan zeer tijdelijk zijn, want hier staan ook onze belangen op het spel. Voor do gemeenschap met onze Kolo niën is het Suez-kanaal voor ons schier onmisbaar. Wie schetst de moeilijkheden, die zul len ontstaan, als straks de vaart defini tief gestremd isl Laat ons daarom ho pen, dat dit gevaar alsnog afgewend kan worden. Van het Westelijk oorlogsterrein, bereikt ons nog niet veel nieuws, dat op een verandering van de posities wijst. Het belangrijkste zijn de aanvallen bij Tracy en Soissons tegen de Fransche linies, en die bij Souain en Perthes tegen de Duitsche stellingen. Verder worden er vaak ernstige ge vechten geleverd, doch in het groote ge heel van minder belang dan die bij bo vengenoemde plaatsen. 'Een merkwaardig beeld vertoont ons de toestand in het Oosten, op het lange front van de uiterste grens van Oost- Pruisen tot aab de Boekowina. In het middengedeelte, bezuiden den Weichsel, voor Warschau, tot aan de noordgrens van Hongarije toe, de passen van Doekla en Oszok, valt weinig voor. In het noor delijk deel, benoorden den Weichsel, poog den de Russen de Duitsche grens aan te vallen, om daardoor de Duitsche legers uit den boog dien de Weichsel vormt, uit het gebied van Bzoera, Rafka en Nid- da weg te lokken. En tegelijkertijd werd in de Boekowina een inval gedaan, door de Karpathen volkomen bezet is, dat men geen ipas vóór- of achterwaarts kan doen. Overal machinegeweren, munitie, artillerie, ca- vallerie, infanterie, pioniers, alles vlak Lij elkander en daarbij geweldige hitte, veroorzaakt door den brand der aanlig- -gende huizen, waarvan er telkens een instort. Dan dekken de brandende gebin ten de machinegeweren en de paarden, die daarvoor zijln gespannen; alles wordt verkoold tot een onherkenbare massa. Daarbij het vuur, afgegeven door de franc- tireurs, dat meestal geen schade aan richt, maar gierend vliegt over de hoofden', der manschappen, soms te .pletter slaat tegen electrische geleidingen en alle ze nuwen spant en prikkelt tot het uiterste. De electrische draden knappen af, zij' zijin nog met stroom geladen en bieden het grootste levensgevaar voor mensch en dier, voor ons jan (ruiter. Jn de onmiddel lijke nabijheid op een heuvel ontbrandt steeds feller het heftige vuur van artil lerie en infanterie. En intusschen moeten wij daar in de nauwe straat wachten wachten op de overwinning, want als het verkeerd gaat, moeten we, zooals ik reeds boven zeide, ons nog eens wagen door die hel. Tegen tien uur in den avond komt eenige beweging in de gevechtsliniewij marcheeren op en gaan voorwaarts. Al schaarscher en schaarscher worden de bij Kirlibaba, om de Oostenrijkers te noodzaken troepen te zenden naar dal gebied. Beide pogingen zijn mislukt. In het noordelijk gebied hebben de Duitsohers de aanvallen op Gumbinnen en het noor delijk daarvan gelegen terrein, afgesla gen, zoodat volgens het bericht van den generalen staf de aanval niet kon wonden doorgezet. En in het gebied van de Boekowina waren de Russen zeer verrast te stui ten op een Oostenrijkschen tegenaanval. Daar vonden zij 500,000 Oostenrijkers klaarblijkelijk gereed om over de Karpa then in Podolië of Bessarabië t© vallen en nu klaar om de Russen te bestrij den. De Zeppelin-raid boven Engeland. Telkens doken weer geruchten op vol gens welke de Zeppelins bij hun tocht werden gieleid door een of meer automo bielen, welke lichtseinen gaven. Het La gerhuislid voor King's Lynn, Hoicombe Ingleby, bevestigt ze in de „Times": Daar dö geschiedenis der automobielen, welke do Zeppelins bij zijn bezoek (aam deze streken vergezelden, officieel niet schijnt te worden geloofd, meende ik goed te doen een tweede bezoek te bren gen aan Snettisham. Het resultaat is een volkomen bevestiging van de feiten, in mijn vorig schrijven medegedeeld. De ge tuigenissen zijn niet alleen overstelpend, doch schijnen haast ongelooflijk. Eerst bezocht ik een gezin, levend inl een hoeve op de helling boven de kerk van .Snettisham en iets meer dan (een kwart mijl daarvan verwijderd. De vader had iritijj reeds de geschiedenis verteld en nu hoorde ik deze opnieuw van de doch ter, een zeer oprechte en intelligente ge tuige, in tegenwoordigheid van haar moe der en broeder. Om de zaak duidelijk te maken, moet worden medegedeeld, dat ongeveer .300 a 400 yards boven de kerk naar het Oosten een plaats is, waar vier elkander kruisen-' de wegen niet kunnen samenkomen, we gens de eigenaardige situatie van het ter rein. ,Dezo plaats is in de streek bekend als „Sixpenny Hole". Dit gedeelte van den weg ligt juist tusschen de hoeve en. de kerk, dichter bij de eerste idan bij de laatste. Op den avond van de „raid" had de dochter do deur geopend om op den! terugkeer van haar broeder te wachten en al wachtende, zag zij een groot licht in „Sexpenny Hole", dat aanstonds werd gedoofd. Juist toen haar broeder kwam, hoorden zijl het gesnor van de Zeppelin. De dochter meende, daL 't de motor van den automobiel was, die onklaar was geraakt. De auto zelf was niet zichtbaar. De heele familie kwam nu naar buiten en zij zagen een aantal lichtschijnsels ko mende van „Sixpenny Hole". De Zeppe lin gaf ook een lichtschijnsel, blijkbaar als antwoord en toen het luchtschip ver der ging, liet de automobiel nog eens hot licht schijnen en verdween door een laan, die voor een gedeelte oen zij'weg paar Sandringham vormt, naar het Zuiden. Tot dan toe hadden de toeschouwers alleen, gegist, dat het licht van een automobiel kwam. Het knarsen der wielen bij tot vertrek, maakte dit vermoeden tot zeker heid. Naast deze hoeve woont de intendant van sir Edward Green, leen zeer welopge voed en betrouwbaar man. Hij' bevestigt dit verhaal geheel. Met den veldwachter huizen en plotseling bevinden we ons op een breed plateau onder Gods sterren. De avondster flonkert ons toe en de pool ster schijlnt te zeggen: „Ik behoor bij u, vanwaar die kleinzieligheid?" Aan den overkant strekt zich een woud uit, rechts ligt een klein dorpje (ert dan verder overal wijde landen, ruime velden, waarover veel zwaargewonden worden weggedragen. Maar ieder van ons zegt tegen den ander, bijna fluisterend en met tranen in het oog: „Wij hebben overwonnen. Voor heden hebben we rust en in de open lucht kunnen wijl ;den nacht doorbrengen." Ons regiment is gescheiden van de andere troepen, we tobben onze bivak plaatsen, we hebben stroo gevonden voor ions en hooi voor de paarden en ieder legt zich te slapen waar hij' staat, -aan) den kant van een sloot, of in de voren' van een aardappelveld. Maar geen kan den slaap vatten, ieder kijkt overgelukkig naar den sterrenhemel* aan het wederzien waarvan wijt dien lan gen dag zoo dikwijls hebben getwijfeld. Ik zag niemand eten. Ziet ge, beste kameraden het was een lange, een afschuwelijke dag en ik zou niet zoo'n tweeden willen doormaken'; maar het was een dag van strijd, leerza mer en meer hardend dan iets anders."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1