Binnenland. Landbouw. Bit de Provincie, vriendelijk en dankte hartelijk voor de vele geschenken en lekkernijen, die wij haar toestopten. Den volgenden dag heb ben wij de drie kinderen begraven. Een oudo landstormman, die met zijn beide zoons in mijn oompagnio staat, begon een grafsteen te beitelen. Dagelijks werkte hij in zijn vrijen tijd er aan en na eenigen tijd was de steen klaar. Den volgenden morgen zou hij op het graf gezet worden. In den nacht echter schoot de vijande lijke artillerie weer hevig op ons en het ongeluk wilde, dat een granaat juist op den steen ontplofte. Met één slag was het werk van den braven man vernield. Hij liet zich echter niet afschrikken en spoe dig stond op den verschen grafheuvel een nieuwe steen." De dood van luitenant Von Bethman Hollweg Over den dood van luitenant von Beth man Hollweg, den zoon van den rijkskan selier, leest men nadere bijzonderheden in een brief van een onderofficier, die intusschen op den Tweeden Kerstdag zelf gesneuveld is, en schreef aan zijn ouders: „Vandaag ben ik reeds voor de derde maal op den zoek naar luitenant Von Beth- mann Hollweg. In de kranten hebt ge misschien reeds gelezen, dat hij op een patrouillerit gesneuveld is. Ik was daarbij. Den negenden September, 's avonds om acht uur, reden de luitenant, ik en negen man patrouille. We moesten een brug hou den en verkenningswerk doen. De brug vonden we onbezet en hielden haar tot zeven uur 's morgens. Toen kwam een Kozakken-patrouille aan, waarvan wij een paard en een man troffen. Bij1 het vooruit rijden kregen we dan uit een sterke Rus sische tirailleurlinie hevig vuur. Ik was met twee man afgestegen cirri te voet te vechten en legde daarbij den eersten Ilus neer. Toen wij salvo-vuur kregen, moesten we terug naar de paarden. Luitenant von Bethmann Hollweg en ik reden vervolgens naar eeri hoek van een straat om de sterkte der Russen te verkennen. Plotse ling riep de luitenant: Jongen, ik ben getroffen". Hij had een schot in de dij en zei: „Vooruit dan toch!" Bij een sprong over een droge sloot langs den weg knikte de luitenant met het hoofd en spoedig viel hij ook van zijn op hol slaand paard. Ik gaf mijn paard aan een ander en ging terug om hem te helpen. 'Hij lag bewusteloos met bloedend hoofd. Ik wilde hem terug dragen, maar hij was te zwaar. Ik sleepte hem naar den rand van den weg en legde hem met het hoofd hooger. Intusschen waren de Russen tot op twee honderd meter naderbij gekomen en vuur den verschrikkelijk. Ik zond om verster king en om een wagen, om den zwaar gewonde te vervoeren. Toen deze kwam, 'reed ik nogmaals vooruit om den luite nant te halen, maar moest dit opgeven wegens het verwoede gevecht. Toen ik bij het eskadron terug kwam, overhandigde de ritmeester mij lie* IJzeren Kruis. Ik probeerde het 's avonds en. den anderen morgen nog twee maal den luitenant te bereiken, maar de plaats was te sterk bezet. Bij een actie met infanterie hoor den we van de dorpelingen, dat de lui tenant gestorven was. Hij was een Van onze beste officieren." Korte Oorlogsberichten. Wat 'n ellendel Een bekend Amerikaan die de distributie van do levensmiddelen te Luik leidde, schrijft over deu toestand in België: De indruk ken die ik opgemaakt heb, zegt hij', zijn verschrikkelijk. Ik wist niet, dat «en volk zoo lijden kan en 't verdriet op zoo'n Lewonderingswaardige wijze weet te dra gen. In de provincie Luik alleen zijn op een totale bevolking van 900.000 in woners, niet minder dan 300.000 noodlij dende. Op een dag kwamen niet minder dan 30.000 menschen Lij onze commissie brood halen. Rijk of arm, allen komen tij ons om steun, omdat er niets bei krij gen is. En toch houden de ongelukkig© 't hoofd boven water. De schrijver is tenslotte van mcening, dat een volk, dat op dusdanige manier 't leed weet te dragen, niet kan bezwij ken. De Tsaar heeft generaal Joffre de orde van St. George verleend. - Uit Athene wordt aan de „Times" bericht, dat twee treinen, gevuld met onderdeelen van onderzeebooten Philippo- polis gepasseerd zijn. Op de Turksche werven zullen de booten, die voor de Turk sche Zwarte Zeevloot bestemd zijn, ge monteerd worden. Fransche spion ti en aange houden. De Engelsche bladen bevatten telegrammen uit Parijs, meldende, dat daar dezer dagen 30 Franschen zijn bin nengebracht, die aan de Duitschers spion- nendienstcn hebben bewezen. Een van deze. individuen had o.a. de telegraaf lijnen hij Soissons doorgesneden. Juist toen hij mot dit werk bezig was, werd hij door een Fransche patrouille gesnapt. ILtj was begeleid door een desertour van een artillerie-regiment. De politie had de grootste moeite de mannen tegen 't woe dende publiek te beschermen. Men wilde hem namelijk lynchen. Verschillende koe ren moest gechargeerd worden, voor 't volk uit elkaar ging. Engclsch officieren dood geschoten. In Torqual heeft zich een vreeselijk voorval afgespeeld, waarvan twee officieren het slachtoffer zijn ge worden. De twee officieren kwamen per motor rijwiel van Plymouth, toen zij eensklaps door twee leden van een wiel rijderscorps, die op patrouille waren, werden aange houden. Do geweren van de wielrijders waren geladen. Een woordentwist over het nummer van den motorwagen ontstond én de officieren stapten af, om do zaak op to helderen. Eensklaps weerklonk een schot en beide officieren zonken inean. Een der officieren stierf ,toen hij naar het hospitaal vervoerd werd, de andera overleed, toen hij daar was aangekomen. Een soldaat, die verdacht wordt het schot te hebben gelost, is gevangen geno men. Do man zegt, dat zijn geweer per ongeluk afging en inderdaad wijst alles op een ongeluk. Uit Sluis meldt men: Ik was Maandag bij Belgisch Middelburg en sprak daar met uhlanen die bij den Yser hadden gevochten. Zij vertelden mij dat zij de volgende week weer naar het front moesten vertrekken. Over den Yser waren zij slecht te sproken en uit hun gesprekken bleek, dal zij vooral voor de Engolschen veel ontzag hadden. Do eenige Belgische autoriteit die in Middelburg is gebleven is do gemeente-sec retaris. Ilij vertelde mij, dat de Duitschers al wat eetbaar is hebben opgeëischt en met bons betaald. Die bons worden te Brugge als wettig betaalmiddel voor de landpachten aangenomen. Door den ge meenteraad van Middelburg is de vorige weck besloten, dat alle schade die de in gezetenen zullen lijden door de requisities later door de gemeente zal worden ver goed als de Duitschers in gebreke blijven. Maandagavond om half elf vloog een vliegmachine boven de Belgische grens en verdween in Zuid-westelijke richting. üuitsch communiqué. Offi cieel werd gisteren uit het groote hoofd kwartier gemeld Op het westelijk oorlogstooneel had bij Nieuwpoort en Yperen slechts een artille riegevecht plaats. Bij Cuinchy, zuidweste lijk van La Bassée trachtte de vijand gis terenavond de stelling, die hun den 25cn dezer ontnomen werd, te heroveren. Deze poging werd door ons vuur verijdeld. Do gevechten Oip de hoogten van Craonne, waarvan gisteren reeds molding gema:ikl werd, hadden een volkomen succes. De Franschen werden uit hun stelling op de hoogte ten westen van Lacrente Ferme en oostelijk van Heurtebise gedreven en naar de zuidelijke helling van het hoogland ge drongen. Verscheidene steunpunten, over een breedte van 1400 meter, werden door do Saksers stormenderhand genomen. 8l!5 niet gewonde Franschen zijn gevangen ge nomen, 8 machinegeweren, een pionnier depot en veel ander materiaal werd buit gemaakt. Ten Zuid-oosten van St. Mihiel namen onzo troepen een Fransch steunpunt. De tegenaanvallen bleven zonder resultaat. In de Vogezen ligt een dikke sneeuw laag, die onze bewegingen belemmert. Op het oostelijk oorlogstooneel maakte het Russische offensief ten noordoosten van Gumbinnen geen vorderingen. De ver liezen van den vijand zijn op sommige punten ernstig. In Polen is geen verandering van betee- kenis ingetreden. In alle Belgische grensdorpen zijn Duitschers ingekwartierd. Bij tusschenpoo- zen trekken versche troepen naar Zuid- België. Het toezicht op de grenzen is zeer verscherpt. De visitatie geschiedt door Ouitsche militairen. Bij de Aohelsche Kluis worden nieuwe troepen verwacht. Uit Maaseijk wordt aan „De Tijd" gemeldDezer dagen heeft in het habu- rige dorpje Eelen een onder den invloed van alcohol verkeerende Duitscho soldaat een schot gelost, welk voorbeeld door eenige kameraden gevolg'l werd. De be volking die in langen tijd niet had hoo- ren schieten, liep angstig uit de huizen. Een boerenmeisje werd gegrepen, onder beschuldiging dat zij geschoten had. Ten gevolge van het schieten verschenen nog andere Duitsc.he soldaten op het tooneel, die aanvankelijk in de stellige meening verkeerden, dat de burgers inderdaad had den geschoten. De bevolking vluchtte grootendeels het veld in. Een deel van de burgers werd in de richting van een arrestantenlokaal gedreven. Later ver scheen nog een Duitsche patrouille. Uit een door den commandant ingesteld on derzoek bleek dat de dronken Duitschers hadden geschoten en do burgers geen wapens bij zich droegen. Het meisje werd weer vrijgelaten. Naar verluidt zouden de schuldige Duitschers reeds.streng ge straft zijn. Barones de Calwaert, de echtge- noote van den Griekschen vice-consul te Luik, die verdacht werd Belgische dienst plichtigen over de grens te hebben ge holpen, is tot 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De Italiaanschc vice-consul Mc. Greppi wordt nog steeds door de Duit schers gevangen gehouden in de St. Leo nard gevangenis. (Tijd.) Het „Vlaamsche Nieuws" klaagt over het wegblijven van Belgische notarissen en vertelt ter illustratie: Eene familie moet erven van een ouden oom. Het huis en de meubels van den overleden ouden heer werden verkocht; de opbrengst reikte amper om een paar legaten, doktorsrekening, apotheker, be grafenis enz. te betalen. De oude beer bezat echter een aanzienlijk getal waar den, welke in bewaring gegeven waren aan een notaris die in Engeland zit. De familie, en 'ze is talrijk en ze is arm zou de waarden wel terug wil len. Maar meneer de notaris blijft weg. Hij wil van geen terugkomen hooren. In tusschen lijden menschen gebrek. Meneer de notaris, die zeeT rijk is, heeft niets te kort. In den oorlog tegen Rusland hebben de Japanners indertijd veel wil gehad van waterlaarzen, die van moerbeienbla ren gemaakt waren. Die laarzen bescherm den de soldaten uitstekend tegen liet nat worden van de v'oeten in de loopgraven. Nu heeft een Engelschman een dergelij ke uitvinding gedaan; de grondstof van zijn waterlaarzen is echter een vezelach tige zelfstandigheid die veel goedkooper is dan moerbeienblaren. De laarzen zijn licht, waterdicht en ondoordringbaar voor insectensteken. Een paar weegt ongeveer 2V2 Engelsche onsen, (1 .ons 281/? gram). De waterlaars wordt opgehouden door haar met de galgen of een broeks- knoop te verbinden. Sokken kunnen van dezelfde stof vervaardigd worden. De kos ten bedragen niet meer dan fl.20 het paar, daar de fabrikant bereid is de grond stof tegen den kostenden prijs te leve ren. Men is volgens Belgische bladen, in Brussel en in Antwerpen op het punt oin den postdienst aanmerkelijk te verbete ren. Binnenkort zullen de briefbussen, wel ke tot heden gesloten waren, wederom voor het publiek beschikbaar gesteld wor den. De Belgische brievenbestellers zul len hun dienst hervatten, hetgeen de dis tributie zeer zal bespoedigen. Binnenkort zullen eveneens eenige hulp kantoren in Brussel en zijne voorsteden ge opend worden. In Antwcrpsche bladen vinden (wij een reeks vonnissen, gewezen door liet Duitsche veldgerecht. Daaronder straffen Van 1 en 2 maanden gevangenisstraf we gens het smokkelen van dagbladen. Een 2000 buitenlanders, die se dert jaren in Duitschland wonen, hebben een manifest dd. half November onder teekend om als onpartijdige getuigen aan de gehecle beschaafde wereld te verkon digen dat tegen buitenlanders in Duitsch land geen onrecht is gepleegd. Zij verkla ren dat hun geen geval bekend is waarin naar aanleiding van don oorlog vreemde lingen in Duitschland over gebrek aan rechtsbescherming hadden te klagen. Be halve eenige spionnen, wier schuld werd bewezen, heeft bij hun weten geen enkel buitenlander schade geledon wat zijn per soon of bezitting betreft. Wanneer de Duitsche overhebt en de bevolking zich in deze dagen ten opzichte van de in Duitschland wonende buitenlanders anders hebben gedragen dan in tijden van vrede, was het slechts in den zin van verscherpt toezicht. Dit, manifest was niet alleen geteekend door onderdanen van onzijdige huiden, maar ook door 183 Russen, 61 Engolschen, 40 Belgen, 14 Franschen en een Serviër. De automobiclbrand. (Uit Duitsche bron.) In buitenlandsche bladen werd dezer dagen weer eens een bericht gepubliceerd over een aanval uit de lucht op de fabriek van Krupp te Essen. Daar bij zou een reparatie-inrichting voor auto's door bommen getroffen zijn, waardoor brand ontstond en 400 auto's in vlammen ophingen. üp onze informatie ter welingelichte plaatse vernemen wij dat bij Krupp heele- maal geen reparatie-inrichting voor auto mobielen bestaat. De z.g. attaque door vliegmachines is dan ook louter verzin sel. Van de verbrande auto's is wol iets waar, doch het aantal is bij lange na niet zqo groot als gemeld werd. In het geheel zijn twee auto's ver brand en deze stonden niet te Essen, doch in het circus te Düsseldorf, dat 14 da gen geleden door oververhitting van een kachelpijp, in brand geraakte. Spionnentruc. In een pllatsjc in het Marne-gebied bemerkte men in den laatsten tijd langs de rivier een pers< ïage, dat een voor den tijd van het jaar wel wat overdreven liefde voor de hengelsport aan den dag legde. Evenwel was het op gevallen, dat de man meer angstvallig zorg droeg om zijn bewegingen te ver bergen, dan 0111 de lichte stootjes van zijn dobber te beloeren en visschen te verschalken. Men besloot zijn gangen eens goed na to gaan en hem eens flink te bespieden tijdens zijn verdachte bezigheid, met het gevolg, dat men hem op Zeker oogenblik, toon hij zich alleen waande, met een haak uit de rivier een telefoondraad zag ophalen, die hem in verbinding stelde met den vijand. Die telefoondraad was door de Duitschers in het water geworpen toen zij nog van het plaatsje meester waren. iKon. Nat. Steuncomité. De 23ste lijst van giften ingekomen bij het Kon. Nat. Steuncomité, vermeldt als totaalbedrag van de tot nu toe ontvangen bijdragen en toezeggingen f 1543369.52. Een volksbelang. Den 22 October 1914 werd door de<n Directeur-Generaal van den Landbouw een schrijven gericht aan de Provinciale B emi ddelingsburcaux voor den Landbouw, in welk schrijven werd gewezen op het zeer groote belang, om te trachten den oogst van 1915 op normaal peil te hou den. Wij ontleenen aan genoemd schrijven de volgende passages. „Het is van het allergrootste belang, dat er in de bestaande benarde omstan digheden door de landbouwers zooveel mogelijk naar gestreefd wordt, den oogst voor het volgend jaar op normaal peil te houden- Het gevaar is zeker allerminst denk beeldig, dat in dezen oorlogstijd, nu het crediet zulke schokken heeft ondergaan, er tal van landbouwers zullen zijn, dia er toe zullen komen op noodzakelijke, productieve uitgaven te bezuinigen, b.v. bemesting. Hierin nu steekt een groot gevaar, dat zoo mogelijk moet worden afgewend." Al onze lezers zullen wel overtuigd wezen, dat het voor ons gan- sche volk vain een zeer groot belang is, dat de opbrengst van de gewassen, welke voedsel voor mensch en dier leveren zoo groot mogelijk zij, vooral in do tegenwoor dige tijdsomstandigheden, liet zou zeer te betreuren zijn, als onze landbouwers door te bezuinigen op de uitgaven voor de bemesting, zeiven er toe meewerkten, dat de opbrengsten verminderden. Dit zou schade zijn voor ons gansche volk, maar voor de landbouwers eprsoonlijk het meest. Een flinke gift van plantcnvoodsel, dus een ruime, alzijdige bemesting is een der hoofdvoorwaarden voor hooge en voor den verbouwer voordeelige oogsten. Toch gaat men, tot eigen schade, vaak pog otnzïjdig te werk, getuige bijv. de bemes ting der aardappels. De aardappel is een typische kaliplant, d.w.z. dat dti gewas heel veel kali jioodig heeft. Zoo wordt door een vrij grooten oogst eet-aardappels per IDA. aan den bodem onttrokken 120 K.G. kali tegen 74 K.G. stikstof, 34 K.G. fosforzuur en 16 K.G. kalk. Deze getallen toonen overtuigend aan, dat de aardappel heel wat kali behoeft. En toch gaat man vaak nog maar voort met alleen stikstof- en fosforzuurmest te geven en het voor het kali aan te laten komen op- het bodem kali. Vroeger kon dat op do kleigronden, er nog inee door, maar door de toene- mendo cultuur van bak vruchten, die alle veel kali aan den bodem onttrekken js dat nu anders geworden en jarenlange praktijk heeft dan ook bewezen, dat een kalibemesting zeer rendabel is en niet alleen de opbrengst verhoogt, maar ook den smaak zeer verbetert. Het kali 'bewerkt een volledigen uitgroei der aardappels en het is dan ook opmerkelijk, dat door eene bemesting met patentkali, de aangewe zen kali mest voor aardappels, het aan tal volledig uitgegroeide aardappels toe- peemt en het aantal poters daalt. Wordt de groei der aardappels door weersom standigheden niet gestremd, dan bewerkt het patent kali een goede zetmeel vorming, wat den smaak ten goede komt. Per,II.A. gebruikt men op kleigronden 400—600 K.G. patentkali. In een vergadering van fokkers van koudbloedpaarden in Zuid-Holland is be sloten tot de oprichting van oen afdeeling Zuid-Holland van hot Nederlandsche Trek paardstamboek. Tot jury-lid wend o. a. gekozen: de heer P. A. J. van Dixhoorn, te Axel. Middelburg. Gisteravond omtreeks kwart voor acht weigerde het electrisch be drijf plotseling zijn diensten. Eerst ging het licht naar beneden, toen werd het weer gewoon, om even later geheel uit to gaan. Vooral op de Markt, waar do groote lantaarn geplaatst is en waar bo vendien do meeste winkels electrisch licht hebben gaf het een somberen aanblik. Spoedig was de directeur van het elec trisch bedrijf en ook de waarnemende bur gemeester in het ontvanglofcaaltje op het stadhuis aanwezig en werd een onderzoek ingesteld, dat aantoonde, dat het gebrek niet aan de stadsleiding, doch in de Cen trale te Vlissingen schuilde. Juist zou den de heide heeren per auto naar Vlis singen gaan toen het licht vanzelf weder aanging, het was toen juist een half uur uit geweest. Toch was dit lang genoeg om heel wat klachten te doen hooren en heel wat last te bezorgen, alom zag men reeds kaarsen en petroleumlampen ver schijnen en ook enkele winkeliers hadden hun toevlucht genomen tot het gas, dat zich nog in hunne winkels bevond. Ge noemde heeren zetten hun voorgenomen onderzoekingstocht toch voort. Ook te Vlissingen was het licht onge veer een half uur uit geweest en bleek dus de storing in do electrische centrale te zijn ontstaan, en wel vermoedelijk door het overslaan van de condensator. liet trambedrijf kon aanvankelijk op de bat terijen worden voortgezet, maar later op den avond moest het ook eenigen tijd worden stop gezet. Het aantal bons voor warm eten bedroeg heden 1102, gisteren was het niet 1082, zooals gemeld, doch i096. Naar wij vernemen is de heer ,P. Dumon Tak, wethouder en waarnemend burgemeester, benoemd tot burgemeester dezer gemeente. Wij wenscoen den benoemden titularis geluk met deze Koninklijke onderscheiding. Moge hij1 in de waarneming van zijn ambt de gemeente Middelburg ten rijken zegen zijn, en hij de burgervader van allen blijken, gelijk dit van menigeen zijner voor gangers kon getuigd worden. Of de nieuwe burgemeester nu ontslag zal neinen als lid van den gemeenteraad weten wij niet. Noodig is het volgens de wet niet. In ieder geval ontstaat nu een vacature van wethouder, welke in een der eerstvolgende raadsvergaderingen be hoort te worden vervuld. Goes. Stukken Gemeenteraad. In de hedenavond te houden vergadering van den Gemeenteraad zal o.a. worden behandeld een verordening regelende het pensionneeren van gemeenteambtenaren en bedienden,'die op 1 October 1913 in vasten dienst der gemeente waren en die niet vallen onder de bepalingen der pen sioenwetten voor de gemeenteambtenaren. In de Memorie van Toelichting van B. en W. wordt o.m. opgemerkt, dat met een en ander bedoeld wordt te regelen de pensionneering van hen, die geen ge meente-ambtenaar zijn volgens de Pensi oenwet van 1913 en die toch door hun storting in het Gemeentelijk Pensioenfonds eventueel recht op pensioen hebben, n.l. do ambtenaren van het Burgerlijk Arm bestuur en van het Gasthuisbestuur, die op I October 1913 in vasten dienst waren. Do voorstellen in verband met de reor ganisatie van het O. L. onderwijs om vatten het volgende Na de samenvoeging van scholen B en C (met ingang van 1 Mei) willen B. en W. ook gymnastiek in het leerplan opne men, en wel voor de leerlingen van het 4e, 5e, 6e en 7e leerjaar Den Raad zal hieromtrent een voorstel gedaan worden, waar het een uitgave van f 40 per wc- kelijksche lesuur per jaar, dus in 't ge heel f 800 ii f 1000 per jaar betreft. Door de met 1 September in werking tredende M. U. L. O. school zal het aan tal lesuren worden vergroot en zal het tevens gewenscht zijn nu reeds een op roeping to doen voor do vacant komende betrekking van hoofd der M. U. L. O. school, die dan b.v. 1 Juli a.s. in functie kan treden, voorloopig als hoofd der Meis jesschool, opdat met 1 September alles naar bobooien geregeld kan zijn. De sala- risregeling kan behandeld worden tege lijk met het voorstel tot het verleenen van ontslag aan het onderwijzend perso neel aan de nu nog bestaande scholen en het voor zooveel noodig opnieuw be noemen van dat personeel. Het adres van de afd. Rotterdam der Schippersvereeniging „Sohultevaer", dat in behandeling komt, luidt als volgt: Met gepasten eerbied brengen wij, be stuurders der afdeeling „Botterdam" der achippeisvereeniging Schutlevacr te Uwer kennis dat in onze op 30 November 1914 te Rotterdam gehouden vergadering klachten zijn ingebracht door de heeren M. Os- sowaarde en J. Dekkers, beurtschippers en ingezetenen uwer gemeente, waarbij zij zeggen onbillijk te worden behandeld in de haven van Goes, tegenover de ge makken en de daaruit voortspruitende voordeelen, welke aan de ondernemers van soortgelijken dienst, in dit geval de hee ren J. en A. van der Schuyt worden toe gestaan dat hunne klachten, nader uitgewerkt in de hiernevens gaande bijlage, vol gens de meening onzer afdeeling gegrond zijn; mitsdien richten wij beleefd, doch met aandrang het verzoek tot Uw geacht col lege, zoodanige maatregelen te willen doen nemen dat de heeren M. Ossewaarde en J. Dekkers met andere ondernemers zul len worden gelijk gesteld. In do Memorie van Toelichting, behoo- rende bij dit adres, heet het: Volgens de politieverordening der Ge meente Goes, voor zoover het deze klach ten betreft en welke is aangegeven op het daarvoor bestemde bord aan het Sas van de haven te Goes, blijft de brug over de haven bij Wilhelininadorp des Zon dags gesloten van 's ochtends 9 uur tot 's namiddags 5 uur; alleen voor s t o o m - booten wordt hierop eene uitzondering ge maakt. De motorboot van do heeren Osse waarde en Dekkers, gedurende die tijd ruimte voor de brug komende, wordt niet doorgelaten, terwijl voor de motorboot van hunne tegenpartij, de heeren Van dor Schuyt, de brug wel wordt geopend. Het wil ons voorkomen, dat in deze wijze van handelen eene grove onbillijkheid ligt op gesloten, dat de eene partij hierdoor te genover de andere partij ,die zijn con current is, wordt benadeeld en aangezien de heeren Ossewaarde en Dekkers voor het gebruik maken van de Gemeentewerken evengoed 12 cent per ton moeten betalen als de firma Van der Schuyt, treedt die onbillijkheid nog meer in het oog en toont zij veel overeenkomst met wat men ge woon is te noemen: „het meten met twee maten." De tweede klacht, door hen ingebracht betreft het verleenen van het recht van voorschutling door het Sas van Goes aan de firma Van der Schuyt. Volgens klagers mededeeling werd in 1880 het recht van voorschutting ver leend aan de Goosche Stoom boot, waar van destijds eigenaar was de heer Van Renterghem. Genoemde stoombootdienst, welke later is overgegaan in handen van de firma Van der Schuyt en werd ver vangen door een motordiensl, geniet nog steeds het recht van voorschutting, niet tegenstaande het vervoer van passagiers, waarop het recht van voorschutting des tijds vermoedelijk was gebaseerd, zeer waarschijnlijk tot het verleden behoort, hetwelk is af te leiden uit de omstandig heid, dat genoemde motorboot niet is voorzien van eene voor passagiersvaartui gen wettelijk voorgeschreven waterlijn. Volgens de politieverordening worden geen schepen afgeschot, wanneer de stoom boot to Wilhelininadorp is; men rekent voor den tijd, welke de boot noodig heeft om vandaar het Sas te bereiken, Va uur> gedurende dien tijd, dus plus den tijd, welke noodig is, om de boot door te schutten, moeten andere vaartuigen, dus ook die van klagers, blijven wachten. In omgekeerde richting, namelijk van bui- tenop inkomend, hoeft hetzelfde plaats. Het zal geen betoog behoeven, dat, be halve do onaangenaamheden, welke uit dergelijke handelwijze voor de tegenpar tij voortspruiten, de nadeclen, hieruit ont staan, veel erger zijn, omdat bij den haas tigen spoed, waarmede het handelend pu bliek is bevangen, door dezen rekening wordt gehouden en bevoordeeld degene, die hot vlugst zijne goederen aanbrengt. Het heeft ons bevreemd, dat, in weer-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2