Telegrammen. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Laatste Benefited iarktiierichten. Kerknieuws. Allerlei. Leestafel Dp zich. In mskerk een s ingediend, Chr. onder- et eerbiedig iagen mocht, iud van het nen. De Mi- el niet aan. Kamer afge- n radicalen enoeg ging, t ministerie yne van de ht geworden ik bijna zeg- lerheid maar is zij1 de bederft, "ên ij geen recht ek maar al wetsvoorstel De spreker it en behan- 1 welbekende pte, dat Ko- igen zijn de ïelaas, voor de Coppello, ie een ziwa- r. onderwijs, r Chr. school 3 gemocdigd met den Bij- ortaan jaar- den. Spreker at de Heere an openbaar oorzitter be en na eeni- gegeven aan te handelen nisgezin en aetoog uitko- noel zijn tus- ■wijzier. Waar ijk en geeste- oeten ze één rbeelden aan dient uit te ;te ook hem getroost had. ïandelen was, nede, dat de ene openbare >rden, die toe- langstellende. spreken over 4- van Wijck school. De ndigde het sa- 1 a n d. In de houden alge- leelhouders in p Werf „Zee- vereenkomstig irissen de ba- rening goedge- de de tegen- ge winst is ge wone afschrij- lend kon wur- ommiss a-rissen eid om onder ligheden geen h het na extra winst-saldo te van het thans etreffend voor- ders met alge- Len. dat gedurende 13 tot 30 Sep- wd 4 rij'nsohe- respectievelijk 1, terwijl door de werkz'aam- iveer 1500 ton ikjaar kon wor- ber waren nog Rijnschepen, )0 ton, 1 van ongeveer 800 handen is tot deze schepen sht en met het Ijkheden reeds werd de di- andigheden ge- 5 Augustus, ptember d.a.v. man hervat, ter ier Volop wordt tot 's avonds later. 911 werd voor oor f98223,, in 0, en in 1913 erwerkt, terwijl f 261400 is af- joekjaren werd lelijk uitbetaald £47362.94 en mnd vergaderde Belang" alhier, oordig. Uit het is.bleëk, dat de den telt. Aange- o kolen. Qntvan- geven f 6093,535, 5. De aftredende C. Jongepier en n en in de plaats e niet meer in komen, werd ge- tuur der Land- >skerke (W.) heeft LG. Cliilisalpeter immoniak onder den Zeeuwschen handel te Middel- 0 en f 17.95 de n wagen. r Terneuzen. In de gister gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd tot gemeente-ontvanger benoemd de heer D. Tholens Az., alhier. (L. et E.) Sluis. De heer C. van Dixhoorn, veearts en keurmeester in deze gemeente, heeft, blijkens de Msb., tegen 1 Maart a. s. ont slag gevraagd. Oostburg. Gisteren kwam hier een regee- ringstelegram, meldend, dat de arme vluchtelingen niet naar de verschillende kampen fhoeten vertrekken, zooals eerst bepaald was, dooh in de barakken kunnen blijven. Overs'ag. Hij wipt nog al eens de grens over, visa-versa, en was er niet weinig trotsch op tegen zijn kameraden, dat hij de Duitsche soldaten zoo gemakkelijk en zoo vaak verschalken kon. Dezen evenwel hadden al spoedig gemerkt, dat Cupido een voorname rol speelde in deze grens- overwipperij en deden voor hem wel een oogje dicht, tot hun het eindelijk te har werd en zij iets van zijne pocherij gehoord hadden. Weer wipte hij vol blij-verlangen de „streep" over, toen hij onverwachts voor een Duitsche schildwacht stond, die hem toeriep: „Halt Wohin?" Om een snaps, luidde vrijmoedig 'het antwoord. Gut. Gut, gut, gehe nur mit, ich werde dir einen Snaps geben, antwoordde zeer la coniek de Duitscher. Ende hij werd naar Gent gebracht, daar eingespert en veertien dagen lang op water en brood gezet. Toen die tijd voorbij was, is hij na betaling eener boete van 25 Mark en na een verklaring te hebben geteekend, dat hij in hel vervolg de grensoverwipperij niet meer herhalen zal, vrijgelaten en in de ouderlijke woning teruggekeerd.. Cupido treurt! (Zelandia). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sint Oedenroode Th. A. Eekman, cand. te Oosterbeek. Aangenomen naar Kolderveen door W. A. B. ten Kate, cand. te Bennekom. Bedankt voor Oosterland door J. W. Poort te den Helder. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Werkendam, L. H. v. d. Meijden ie Enschedé. Ger. Gemeente. Goes. Morgen, Donderdagavond 6 uur, hoopt ds. G. H. Kersten deze gemeente te dienen. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor werktuigkundig ingenieur, J. B. v. Noppen; voor electrotechnisch ingenieur W. A. J. Liebert en P. F. v. d. Thoorn; voor het candidaatsexamen voor werktuig kundig ingenieur W. A. F. Schot. Ongelukken. Te Geldermalsen geraakte een wisselwachter tusschen een neervallenden vloer .van een veewagen beklemd, waardoor de ruggegraad brak en de man overleed. Te Nieuw-Vennep is een man te water geraakt en ver dronken. De moord van Zondag. Giste ren hebben, naar het „Hbl." meldt, re chercheurs een man aangehouden, die verdacht wordt Zondagavond op het Kat tenburgerplein den politieagent Titseler te hebben doodgestoken. De aangehoudene is de 49-jarige kolenwerker A. G. Hij >verd gearresteerd op zijn wterk aan de Surina- mekade, waar hij tijdelijk als betonwer ker aan den arbeid was. Zijin (voorkomen komt geheel overeen met het uitvoerige signalement, dat verschillend© getuigen van den dader hebben gegeven. G. ont kent zich' aan het .misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Hij moet beweerd heb ben Zondagavond niet uit te zijn ge weest. Hiertegenover staat de verklaring van een getuige, dat hij dien avond om kwart over negen is thuis 'gekomen. Voorts moet hij zich vroeger uitgelaten hebben, dat hij een hem bekenden agent van het bureau Kattenburgergracht (niet Titseler) wegens eeen veete tusschen hen aa.n het mes zou rijgen. Is dit juist, dan zon hij dus Zondagavond den verkeerde hebben voorgehad. Bekroning. Óp de Koloniale Ten toonstelling te Semarang werden Dr. Nan- ning's Kinadruppels, Haemoferrin (Staal- haematogeen) en Ni va Tandpasta alle be kroond met de Gouden Medaille. PARIJS, 27 Jan. Communiqué van gisteravond 11 uur: De Engelsehe troepen hebben hedennacht een nieuwen aanval op Givenchy hij La Bassée afgeslagen, en heroverdeh hun stellingen van den vorigen dag in een tegenaanval. Op den weg BethuneDa Bassée wordt zeer he vig gevochten. De Duitschers lieten daar 300 dooden achter. Gisteravond slaagde de vijand er in door een hevigen aanval in de loopgraven bij hot bosch van Fou- lon te dringen, nadat deze gteheel waren vernield door de luchttorpedo's. Volgens de laatste berichten doen onze troepen een tegenaanvalEen deel van het verloren terrein werd heroverd. In de Argonnen deden onze Hoepen tegenaanvallen in de richting van St. Hubert en Fontaine Ma dame. Zij' slaagden'er in vasten voet te krijgen in de loopgraven, die zij onlangs verloren, en verschillende Duilsche stel lingen te vernielen. Vijandelijke tegenaanvallen werden afge slagen. In den nacht van 25 op 26 Januari was het rustig in dm Elzas en in de Vogezen. KONSTANTINAPEL, 27 Jan. Op het lvaukasische front blijft het rustig. Op 23 Jan. trachtte de Engelsehe kruiser Doris troepen te ontschepen in de om geving van Alexandrette. De Engelschen werden echter door het vuur van onze kustwacht genoodzaakt terug te trekken onder een verlies hunnerzijds van 7 doo- dén. LONDEN, 26 Jan. Het persbureau pu bliceert een communiqué van den Rus- sischen marine-staf, volgens hetwelk een „Zeppelin" negen bommen op het onver dedigde gedeelte van Libau. De forten vuurden op de „Zeppelin", die in zee viel. Een kleine boot vernielde de „Zeppe lin" en nam de bemanning er van ge vangen. PETROGRAD, 27 Jan. (Off.) De Rus sische troepen gingen 26 Jan. tot het offensief over in Oost-Pruisen in het dis trict Pilkallen, waarbij de vijand terugtrok. Op den linker Weichseloever trachtten de Duitschers een aanval te doen op de Russische stellingen. Zij werden terugge slagen. In Galicië gingen de Oostenrijkers tot het offensief over. De Russen na men daarbij ecihter 3 officieren en 300 man gevangen. LONDEN, 27 Jan. Op 20 Januari maak ten de Engelschen een verkenningstocht gesteund door do marine, om de sterkte van den vijand hij Mezera e*i Kuna te bepalen. De vijandelijke voorposten werden over een kanaal 7 mijl ten Noorden van Mezara gedreven, onder zware verliezen. De Turksche kampen werden beschoten en de vijand verjaagd. Naar schatting waren de Turken 6000 man sterk en- in het (bezit Van 6 kanonnen. Aan Engelsehe zijde waren ongeveer 50 dooden en gewonden. De terugtocht der Eng'elschen geschiedde in goede orde. LONDEN, 26 Jan. Gisteren deden de Duitschers in de huurt van La Bassée verscheidene hievige aanvallen op onze eerste divisie. Zij1 werden met belangrijk© verliezen teruggeslagen. Alleen op één punt van den weg naar La Bassée verloren de Duitschers 300 man aan dooden en 55, waaronder 2 offi cieren, aan gevangenen. Een Duitsche aanval op de Fransche ljnies hij Yperen werd ^veneens met groo- te verliezen afgeslagen. LONDEN, 26 Jan. Nog 200 geredden van de „Blücher" zijn door een ischip geland en naar Edinburgh gezonden. LONDEN, 26 Jan. Alle Britsche oor logsschepen, die aan het gevecht van Zondag' deelnamen, zijn teruggekeerd. De kruiser „Lion" en de torpedojager „Meteor" beliepen averij, doch zullen spoedig kunnen hersteld worden. BERLIJN, 27 Jan. Generaal von Bü- low, de chef van het 2e leger, is bevor derd tot generaal-veldmaarschalk. PARIJS, 27 Jan. Alhier is onder be schuldiging van diefstal een betaalmeester bij het leger gevangen genomen. BERLIJN, 26 Jan. Alle Duilsche bladen huldigen den Keizer met zijn verjaardag op den dag van morgen. Zij eeren hem als den vredeskeizer, die slechts nood gedwongen het zwaard heeft getrokken en gedurende de oorlogsmaanden het Duit sche volk dubbel dierbaar is geworden. BERLIJN, 26 Jan. Naar wij ui. gezag hebbende bron vernemen is op 25 dezer de kleine kruiser „Gazelle" ter hoogfe van het eiland, Ruegen door een vijande lijke onderzeeër aangevallen. De kruiser werd door een torpedoschot geraakt; de geleden schade is echter gering. De kruiser is een Duitsche Oost-Zee haven binnengeloopen. Menschenlevens zijn niet te betreuren. PETERSBURG, 26 Jan. De „Nowoje Wremja" wijst in een uitvoerig artikel er op, dat de invloed der Russen in Perzië in den laatsten tijd sterk afgenomen heeft, en spoedig geheel zal verdwenen zijn. De Russische landbouwers worden daar slecht behandeld, moeten zware be lastingen opbrengen en worden dikwijls verdreven. Blijkbaar is dit een vergelding voor de jarenlange gruweldaden der kozak ken. Hei blad schrijft de schuld van dit alles toe aan de Duitsche kolonisten, die door de Perzische overheden voorgetrok ken worden. Gemeenteraad van Middelburg. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg werd mededeeling gedaan van de volgende in gekomen stukken: Een sehrijlven van de Christelijk© mui- ziekvereeniging Middelburgs ch Harmo nie", waarin hot bestuur mededeelt geien gjebruik te kunnen maken van het gym nastieklokaal van school B, omdat het onmogelijk blijkt, de repetities steeds op Zaterdag te houden-. Het bestuur betuigt zijln dank voor het vriendelijke aanbod ten voor de vlugge wijze waarop B. en W. de vereeeniging ter wille is geweest. Door een der bestuursleden is intusschen tegen een billijke vergoeding een lokaal voor twee repetities in de week beschikbaar gesteld en het bestuur vraagt daarom thans aan den Raad om eene kleine subsidie. Het verslag van de vereeniging Zeeland Een rekening over 1913 van het Bomme van den Broecke fonds aanwijzend in ont vang en uitgaaf f 2290.01, waaronder een batig saldo van fö.02, ieder gesubsidieer de vereenigingen ontving in 1914 f763 03. Nog was ingekomen een schrijven van de Commissie van Toezicht op het L. O., waarbij in de vacature ontstaan door het bedanken van mevrouw BolleMulock Houwer werden aanbevolen de dames mr. Anne Bolle en mevr. Ghijsen geb'. Projs. Direct werd tot benoeming overgegaan en gekozen mr. Anne Bolle mei. 13 st. tegen 1 op mevrouw Ghijsen. Ten slotte mededeeling van de Kamer van Koophandel van de herbenoeming vian den heer C. M. Ghijsen tot voorzitter en de'n heer mr. J. A. Ileijse tot vice- voorzitter der Kamer. A,an den heer jhr. M. van den Branife- ler werd met het oog op zijn aftreden als burgemeester, eervol ontslag verleend, als ambtenaar van den burgerlijken stand, voorzitter van de commissies van toezicht op het Middelbaar en Lager Onderwijs en lid van de commissies van, beheer over den MiddelburgVlissingschen rijweg en den Veerschen rijweg. Wegens zijn benoeming tot secretaris ontvanger van Domburg en Aagtekerk© werd aan den heer J. W. Schuurman eer vol ontslag verleend als ambtenaar van den burgerlijken stand. De heer De Veer maakte nog bezwaar, dat dg heer Schuurman tijdelijk secretaris van Domburg en Aagtekerke was en tege lijk hier nog ambtenaar ter secretarie. De voorzitter zegde toe te zullen, zor gen, dat dhr. Schuurman geen dubbel salaris geniet, maar in verband met de pensioenwet moeten deze beide betrekkin gen elkaar direct opvolgen. Dit werd goed gevonden. Behandeld werd vervolgens het voorstel van BI, en W. om niet toe te treden tot den Nederlandsehen Bond van werkver schaffing. Dit voorstel werd zonder discussie en z. h. s. aangenomen. Het volgend voorstel was dat tot wijzi- ziging van de gerrieentebegrooting 1915, in verband met de opmerking van Gted. Staten, dat de post voor het herstellen van den bermweg ten westen van het kanaal door Walcheren te laag is geraamd e-n van f 720 moet wordëfi gebracht op f1440. Dit voorstel werd bestreden door den beer Sprengei', die meende, dat een post van f720 voor dit jaar voldoende was. Hij wilde niet met Ged. Staten meegaan. Zijn voorstel werd echter verworpen met 10 tegen 5 st.; "terwijl het voorstel van B. en W. aangenomen werd. Als nu werd de voorlezing gedaan van het volgende schrijven van d©n heer jhr. M. van den Brandeler. Waar ik door gezondheidsredenen weer houden word om de laatste raadsverga dering vóór 1 Februari, den dag waarop mijin ontslag als burgemeester ingaat voor te zitten en dus ook verhinderd ben en kele woorden als afscheid tot U te spre ken, zoo wil (uk dit schriftelijk doen. Op 1 Februari wordt het zeven jaar dat ik mijn ambt als burgemeester van Middelburg aanvaardde; wat ik in die jaren voor de gemeente was, ligt niet aanl mij1 om te beoordeelen. Gaarne geef ik toe dat ik vaak te'kort schoot, dat alle illusies die ik biji den aanvang had, niet vervuld werdengaarne had ik meer tot stand gebracht, maar gij allen wieiet even goed als ik, Middelburg maakt een moeilijken tijd door, en de fi- nantieele draagkracht der gemeente werkt vaak als een rem op den 'drang in ons, om, wat goed en nuttig voor de gemeente zou zijn tot stand te brengen. Ik heb miji zooveel mogelijk gehouden pan de belpijte, die ik aan U d|eed, toen ik Imijin ambt aanvaardde, dat ik zou trach ten met Middelburg en d© Zeeuwen één te zijin en hare belangen met mijn beste krachten zou bevorderen; voor zoover ik daarin te kort schoot roep ik Uwe welwillendheid in. Met leedwezien leg ik mijn ambt neer, een ambt dat mijl lief was en dat\mij door U allen, die miji ter 'zijde .stond in rhet be stuur der gemeente zoo veraangenaamd en verlicht werd. Bij het scheiden moet mij dan ook een w-oor-d van djepgevoelden dank van het hart aan U allen. U heeren Raads leden voor de wijfee, waarop 'die debatten in de vergaderingen gevoerd werden. Maar bovenal valt mijn oog op- de Wethouder en Secretaris, zoowel de tegenwoordigen als zij die voor U tmet mij medewerkten en die steeds nftet raad en daad mij op. de meest aangename wïj'ze terzijde stonden. In het bijzonder een woord van dank aan den wethouder Dumon Tak, van van wien ik in het laatste jaar gedurende mijn ziekte zooveel gevergd heb en die miji in de moeilijke tijden, die wij beleven, niet alleen op zoo welwillende wijze heeft vervangen. .Voordat ik eindig nog een woord ,aan al de ambtenaren, die met mij in alle afdeelingen en onderdeefen bijL stonden, in het bestuur der gemeente. Ik dank daarbij! in het bijzonder aan den ontvanger, commissaris van politie, ge meente bouwmeester, ambtenaren ter secretarie en bijl de andere afdeelingen van het gemeentebestuur, politie-perso- neel en zoovelen die ik niet ielk afzonder lijk noemen kan. Gij deed uw plicht en op de aangenaamste wijze stond gij allen mij ter zijde, mijn hartelijken dank zij U aleln daarvoor gebracht en den wensch zij daarbij gevoegd dat het U in Uw ambtelijk leven steeds wel moge gaan. Tot slot zij hieraan toegevoegd dat ik ook als ambteloos burger, Middelburg neit zal vergeten en dat het mijn vurige wensch is, dat de stad en hare inwoners in bloei en welvaart mogen toenemen. Moge Uw scheidende burgemeester ook door U allen niet geheel vergeten worden. De voorzitter zeide, dat de leden Zeker met belangstelling van het schrijven heb ben kennis genomen en stelde voor den brief namens den Raad schriftelijk te be antwoorden. Dit werd goedgekeurd. Nog deelde de voorzitter mede, dat de heer Van den Brandeler a.s. Vrijdag van 23.30 uur gelegenheid zal geven in zijn kamer op het stadhuis om af scheid van hem te nemen. Op voorstel van dr. Bolle weid besloten dat de leden van den Raad, die van plan zijn den heer v. d. Brandeler te gaan spreken, dit tezamen zullen doen en wel om half drie uur. Bij de rondvraag vroeg dhr. Ond^rdijk hoever B. en W. zijn met het onderzoek van bet verzoek van de afd. van den. Bond van Ned. Onderwijzers, inzake schoolvergaderingen. De voorzitter zeide, dat B. en W. zullen wachten met een advies uit te brengen tot een nieuwe burgemeester is benoemd, daar onderwijs onder diens afdeeling valt. Hierna werd de vergadering gesloten. DEN HAAG. Omtrent den moord op den controleur van Gorkum op Sumatra, ver nemen we, dat deze niet van politieke be- teekenisis. De moordenaar is het districts hoofd Hadji Bakri, die belast was met de inning van belastinggelden. Daar hij geld ontvreemd had en vervolging vreesde, vermoordde hij den controleur. WINTERSWIJK. Alhier zijn gisteroch tend twee Fransche krijgsgevangenen, een paardenarts en een officier aangekomen, die uit het kamp te Friedrichsfeld ontsnapt waren. Zij waren ontvlucht in werkmans- kleeren. Zij wei-den achtervolgd door een 50-tal Duitsche soldaten met .zoeklicht en speurhonden bij zich, wisten echter te ontkomen door zich te water te 'begeven en zoo de Hollandsche grens te bereiken. Mond- en klauwzeer. Naar wij vernemen heeft deMinister van Land bouw, Nijverheid en Handel, in een onder- hdud, dat de 'hoer F. Lieftinck, lid van de Tweede Kamer voor Zutphen, gisteren met den Minister had te kennen gegeven, dat hij denkt voiort te moeten gaan met het thans gevolgde systeem in zake het mond- en klauwzeer. Op 1 Februari heeft de Minister weder om eene conferentie met landbouw-autori- teiten, om wederom hun gevoelen in deze te vernemen. Mocht de ziekte tegen den weide-tijd niet zijn bedwongen, dan zal vain het thans gevolgde systeem natuurlijk moe ten worden afgeweken en daarmee moeten -worden opgehouden. Op dit oogenbJik zal dus van een ver dere poging om verandering te verkrijgen, hetzij door middel van een interpellatie, hetzij door het richten langs parlemen tairen weg van een schriftelijke vraag tot den Minister, geen resultaat te ver wachten zijn. Dood na inenting. Een zeer droevig geval zoo lezen we in „The Vaccination Inquiner" van December 1.1. kwam ons ter oore door mejuffrouw Edith Latham, een Ameri- kaansche vriendin, die nu te Parijs woont. De aangenomen dochter van vrienden •v,an mejuffr. Latham ds. H. W. Bui- well oud elf jaar, was! gedwongen zich te laten inenten door den gemeentedokter volgens de voorschriften van de school, waaibij1 kinderen in de school niet wor den toegelaten, tenzij zij een inentingshe- wïjis kunnen leveren. Drie keer wterd zij ingeënt vóór de inenting met goed gevolg geschiedde,- de laatste keer op 23 Januari 1914. Drie dagen later moest zij het bed houden en werd zij ernstig ziek, met hooge koorts. Twee weken later, toen deze verschijnselen verdwenen, kreeg zij maag zweren. Al het mogelijke werd gedaan voor het kind, maar zij' kwijnde weg tot den 6den April. Voor de inenting was- zijl een sterk, gezond kind. D© heer jen mevrouw Burwell hadden haar twee jaar gehad en gedurende dien tijd was zij vol maakt wel. Zij1 gelooven, dat de inenting de oorzaak van haar dood was. Hun dokter zag door dit droevig voor val zijp. geloof in de inenting ook zeer geschokt. Hij deed de inenting niet zelf, maar behandelde dit geval daarna. In de plaatselijke bladen was een lang verhaal van het geval te vinden. Daarin werd gezegd, dat de dood het gevolg was van „complicaties uit de inen ting voortkomend." Verder wordt gezegd, dat „het meisje in Januari was ingeënt en de gevolgen ervan haar honden aan een ziekbed van verscheiden weken lij den vóór het liemelsch© geneesmiddel haar kwam verlossen." Het kind scheen een bijzonder lief meisje te zijn geweest. Haar pleegouders waren zeer aan haar gehecht, én overal waar zij: kwam scheen zij geluk' en zonneschijn te brengen. 'Zijl was zeer dankbaar voor al de vriendelijk heid en toewijding, die haar pleegouders haar toonden,, en haar eenig© begeerte was te leven om op een of andere wijze té toonen, hoe zij dit op prijs stelde. Dei hoer en mevrouw Bi. gevoelde het verlies van het kind even hevig, alsof het haar eigen kind was geweest. (Orgaan van den Bond tegen Vaccine- dwang.) Puristen (Taalzuiveraars) willen alle vreemde woorden door Nederlandsche ver vangen. Dat kan echter niet altijd. Hooft, de eerste purist, schreef voor ingenieur vernufteling, voor apotheker af zetter. Zijn volgelingen maakten van een generaal een algemeene; van een korpo raal een lichamelijke; van een krach een standje, van een gepavoiseerd schip een gevlagd schip. Onze Koloniën, onder red. van R. A. van Sandick. Serie II, nr. 1; De militaire positie van Ned.-Indië, door E. A. A. van Heekeren. Hollandia- drukkerij, Baarn. De militaire positie van Ned.-Indië wordt in dezje brochure flink onder de oogen gezien. Jarenlang is er met die mi litaire positie gesold, gelijk de schrijver aantoont, Indië's verdedigbaarheid is ver waarloosd. Zal men nu eindelijk luisteren naar het. kloeke, bondige betoog van dezlen oud-officier bij het Ned.-Indische leger? Hij geeft de verbeteringen aan die nood zakelijk zijn. en wijst bereids de finanrieele bedenkingen af, dewijl naar hij meent het in Indië belegde kapitaal bereid is, ruim bij te dragen. Zijn betoog eindigt aldus: „Ziet men kans het voor minder gedaan te krijgen, het is miji wel, als er maar gehandeld wordt. Indië moet behoorlijk weerbaar zijn, de tijd dringt. Ook hier te lande zijn er helaas maar al te veel die den ernst der tij'd^p. en de ver schillende problemen niet willen of niet vermogen te vatten. Een geheel der zake kundige commissie gaf een schema, waar van de uitvoering in ons vermogen ligt; laten we het zoo spoedig mogelijk ten uitvoer brengen. Wij zijn het aan ons Indië verplicht, te zorgen, dat het niet langer voor het grijpen ligt, te meer, nu het blijkt, dat ginds ons streven op ko loniaal gebied gewaardeerd wordt." De schrijver herinnert aan het Verzet der politieke partijen tegen dezen maat regel van ouds gepleegd. Hij is evenwel met deze uitspraak slechts half 'in de waarheid. Met name de antirev. en Chr. hist, hebben 'tal- tijd kloek en trouw voor de betere defensie van onze Oost opgenomen; het verzet schuilde, behoudens een enkele gunstig© •uitzondering, aan den linkschen kant. De liberale minister van marine, nu aan 'troer, heeft de eerste schrede op1 den weg naar de verbetering' gezet; toch deed hij 't'veel te schuchter. Jn vergelijking met zijn anti-revolutionairen voorganger deed hij' zelfs een stap achteruit. Wat hij nu voorgesteld heeft (3 schepen) is nog te weinig. Het zijn juist de Reoht- sche partijen geweest Die Sta nd aard voorop die 6 schepen vroegen; op dat wijl krijgen een verdediging van zes zen klaar, én niet van drieën klaar. Zij althans gullen den schrijver dan ken voor zijn flink woord. 666. Het getal der menschen, door Philip Mauromet een inleidend woord van Prof. dr. H. Visscher. Kampen, J. H. Kok. Dit werk laat zich niet met een enkel woord bespreken; wij hebben nog slechts vluchtig met den rijken inhoud kennis gemaakt, doch durven reeds op deze vluch tige lezing een ruime verspreiding van het aangrijpende boek voorspellen en aan bevelen. Wie den ernst der tijden verstaat, leest het met instemming, -al verliest hij' de Amerikaansc.he tint niet uit het oog. Wie nog slechts ten halve beseft wat er woedt, dien opent de lezing van dit boek •allicht de oogen voor hetgeen God bezig is voor te bereiden. Wie getrouw de H e r a u t-artikelen over de Voleinding volgt, leze er dit hoek bij', en late zich, bij1 de kennis der Profetie en van 's Hei- lands voorzeggingen aangaande' het einde der dingen, door dezen schrijverover tuigen dat velerlei uitvindingen en veran deringen in techniek en cultuur, in kerk en staat, in de laatste jaren, heenwijzfen naar de groote omkeering in de Schrift voorspeld, waaraan nog wel velerlei moet voorafgaan, doch waarvan het einde voor wie geestelijk ziet reeds aan den gezichts einder zichtbaar wordt. De schrijver schreef zijn boek reeds in 1909; en hetgeen hij toen reeds nade ren zag, wat voelt men, al lezende, het reeds zooveel dichter bij l Men lezje dit boek en beluistere er in de stemme Gods, om ernst te maken met de goede Belijdenis, en meer acht te geven op de teekenen der tijden. Van Op leven en dood, geschiede nis van den grooten oorlog, door M. v. d. Staal, verscheen bij de drukkerij Libertas te Rotterdam de 19e aflevering. Men leeft gaarne aan de hand van dezen verteller de historie van het vorige jaar nog weer eens mee door, en de photo's komen de voorstellingen te hulp. OOSTBURG, 26 Jan. 1915. Oude Tarwe 1' 15.75 a 1 16.75, nieuwe Tarwe f a f Rogge f 14.50 a f 14.75, nieuwe Wintergerst f 14.25 a f 14.50, Zomergerst 14.25 a f 14.50, nieuwe Haver f 14.50 a f 15.— Kookerwten f 16.— a f 16.50, Voererwten f 0.— a f 0.—, Paardehoonen f 15.25 a f 15.50, L(jnzaad f a f alles per 100 K..G.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3