Binnenland. Landbouw. Uit de Provincie. sulairen dienst in België. De nota is zeer zorgvuldig opgesteld om te vermijden, dat zij de politieke erkenning van de bezetting van België door de Duitschers zou be vatten. Tweede Kamer. Over drie weken zal de Kamer weer worden bijeen geroepen. Het is de bedoeling van den voorzitter aan de orde te stellen: het eedsvraagstuk, sstrafreehtelijke voorziening van strafop schorting enz.; aanvulling Hoofdstuk X Staatsbegrooting (economische maatrege len), Buitengewoon Crediet; voorstel-Aal- berse oneerlijke concurrentie en eindelijk de nadere wijziging van de pensioenwet van militairen, benevens eenige kleinere wetsontwerpen. Fruitteelt. Voor de Tuinbouwvereeniging „Walche ren" trad gisterenavond in het Schut tershof te Middelburg als spreker op de heer J. A. Kors, uit De Bildt, met het onderwerp „Fruitteelt". De heer R. E. Hattink leidde den spre ker bij de vergadering in. De heer Kors behandelde achtereen volgens de verschillende soorten van kweek, de hoogstam het eerst, spoedig ging hij echter over tot de hoogstam. De vorm van de vrachten vertoont overeenkómst met die van den boom; althans zeker hij de meeste vruchten,' zoo groeit de peer over het algemeen meer pyramidaal, de appel meer rond. Aan de hand van teekeningen op een hord toonde spreker agn wat de besta wijze van snoeien der vruchtboomen is. De peer kan met meer takken worden aangelegd dan de appel. Aan een appel boom dienen niet meer dan 3 gesteltak- ken te zijn. Ofschoon de kweek van pyramiden in in ons land zeldzaam is, toonde spr. toch aan, hoe het snoeien dezer vorm geschiedt, vooral de Fransche pyramid© is te lastig om te onderhouden. Meer hebben wij aan de geleiboomen, waarbij ten eerste palmetten in aanmerking ko men, die gekweekt dienen te worden te gen een schutting en wel om den anderen, met schuine en met vlakke takken, zulks om de geheele schutting vol te krijgen. Voor de vlakke takken dienen sterk groeiende soorten en voor de schuine takken de minder sterk groeiende, doch meer vruchtdragende soorten. De waaiervorm wordt den laatsten tijd verdrongen door de gewone palmet, of schoon spr. voor de appel de waaier vorm niet verwerpt, maai- voor de peer acht hij hem idioot. Voor de peer prefereert spr. de pal met candelabre. Ook deze heide wijzen van vorm geven aan de boomen werden door teekeningen verduidelijkt. Spreker wilde zich tot deze vormen bepalen en van deze vormen afstappen. Van snoeien in den struikvorm is spre ker geen vriend. Het snoeien moet beredeneerend zijn, want de organen van de boomen kunnen in zéér verschillende omstandigheden ver- keeren. Men moet kunnen zien wat gevaar een orgaan in de toekomst kan veroor zaken, zelfs al vijf, zes jaar vooruit, en deze organen bijtijds verwijderen. Het ingang vinden van de nieuwe in zichten op het gebied van snoeien in Nederland komt toe aan den Belg, den heer De Beuker. De jonge mannen roept spr. toe, zorgt op de hoogte te zijn van het innerlijk wezen van den boom, dit is noodig voor een goede besnoeiing. In den breede zette spr. uiteen, welke verschillende organen men aan de vrucht boomen vinden kan, en de wijze waarop zij behandeld moeten worden. Door slechte wijze van plukken kan veel schade aan de boomen worden be rokkend, docrr het aftrekken van de „berri- zen", die nog vrachten draagt. Vruchtlwijgjes mogen alleen worden Verwijderd als de boom overigens reeds vruchtdragend genoeg is, want anders wordt de kracht aan den wortelgroei be steed, de boom wordt te sterk en daar door minder vruchtdragend. Het meeste werk voor het snoeimes bij appel- en peerboom is bij de houttwij gen; speciaal bij den wintersnoei. De vruchten moeten zoo dicht moge lijk bij de voedingsbron worden gekweekt. Al de scheuten, behalve de verlengings scheuten van de gestel takken, moeten wor den afgenepen. Bij den zomersnoei tot op een blad of zes van de hoofdtakken. Te veel bladeren mogen niet worden verwijderd, want de bladeren zijn de ver zorgers van het voedsel. Zomersnoei en wintersnoei zijn onaf scheidelijk van elkaar. Na een korte pauze bepleitte de heer Kors nogmaals het wegsnoeien der hout twijgen. De aangegeven snoeiwijze is niet voor alle soorten de meest gewenschte, vooral door het verschil in groeikracht. Snelgroeiende boomen moeten anders be handeld worden dan zij, die langzaam groeien. Om nieuwen groei te veroorzaken moe ten de vruchthouten geheel worden afge sneden tot aan de gesteltakken toe. Thans werd aan de aanwezigen, die de belangrijke uiteenzetting van den spreker met groote aandacht had den gevolg L de gelegenheid ge e .en vra gen te stellen. Van deze geegenheid werd door meerderen gebraik gemaakt, terwijl de spreker zijnerzijds het antwoord niet schuldig bleef om hierdoor verschillende! onderdeelen van zijn betoog nog nader toe te lichten. Met dank voor de aangename en leer zame rede sloot de heer Hattink de bij eenkomst. Veilingsvereeniging „W a 1- chere n." Betreffende de vergadering van de Vei lingsvereeniging „Walcheren", meldt men ons nog het volgende: De voorzitter de heer Jan Polderdijk opende de vergadering met een woord van welkom, en het uitspreken van de beste wenschen voor 1915, zoowel voor de vereeniging als voor do leden, fiet Secretariaat werd waargenomen Tloor den heer R. E. Hattink. De heer Polderdijk wijdde ten slotte enkele waardeerende woorden aan de na gedachtenis van den heer L. den Hol lander. Na het voorlezen der notulen werd me degedeeld, dat het eenige ingekomen stuk is een voorstel om wijziging te brengen,in art. 18 van het reglement op de kleine veilingen hetgeen onder nummer 10 op de agenda is geplaatst. Na de bestuursverkiezing werden de leden van de commissie van onderzoek, de heeren C. Schout, R. E. Hattink en P. Vader Hz. bij acclamatie herbenoemd. Alsnu werden door den veilingsmeester, den heer Leijnse, eenige inlichtingen ge geven over de veiling van zwarte bessen, waarbij moeilijkheden ontstaan zijn, wat betreft het gewicht. Vooral door tijdelijk gebrek aan manden met het goede ge wicht ontstaan moeilijkheden. Spr. dringt aan op tijdige inzending van manden en het geven van goede wicht. De voorzitter sluit zich bij die wenschen aan. De heer C. Polderman erkent de moei lijkheden, maar het gebeurt ook, dat man den door lang staan in den regen zwaar- -der worden ,hij gelooft dat de boeren het met (het gewicht ook niet al te nauw nemen. Alsnu was aan de orde het voorstel van den Koopmansbond om in art. 18 van het reglement op de kleine veilingen eene wijziging aan te brengen, waardoor voor geveilde, doch opgehouden goederen, die in tiet lokaal blijven staan geen 2Vb pCt. doch slechts 1 pCt. wordt geheven van de som waarop is opgehouden. ,De heer de Lange verdedigde dit voorstel, de kooplieden zien daarvan ook, hun voordeel in omdat zij meenen, dat de veilingen nog beter tot hun recht zullen komen, er zal nog meer worden aange bracht. liet «bestuur meent, dat het niet ge- wenscm is, nu reeds weder verandering te brengen in dit artikel dat eerst ver leden jaar zoo is geformuleerd. Met 41 tegen 39 stemmen wordt beslo ten het artikel niet te wijzigen. Bij de rondvraag verzocht de heer De Lange namens den Koopmansbond aan het bestuur der vereeniging, om de maat regelen tegen het zoek raken van .mate rialen, die door het bestuurslid van den Koopmanshond tevens bestuurslid der vereeniging, zullen worden voorgesteld, in ernstige overweging te nemen. Ook besprak de heer De Lange het feit, dat inzenders die op de veiling hooge prijzen maken, later voor veel lagere prijzen hun waren aan particulieren ver- koopen, waardoor zij oneerlijke concur rentie voeren; indien hier aan geen einde komt, zal de Koopmanshond, hoe ongaar ne ook, krachtige maatregelen moeten ne- mten. Ook verzoekt spr. steun voor de pogingen van den bond om een einde te maken aan het koopen door sommige kooplieden van afgekeurde waren tegen hooge prijzen, waardoor het geknoei in de hand wordt gewerkt en de strafbepa lingen geen doel treffen. De voorzitter zegde overweging van een en ander toe. Door enkele heeren werden de tegen het wtegraken der 'mand/au to nemen maatregelen besproken, waarna de vergadering te vier uur gesloten werd. Mond- en klauwzeer. Te Prinoenhage hebben een tiental vee houders aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder hun vee. Voorloopig zijn de dieren van vier stallen afgemaakt. Te Ulvenhout onder üinneken hij den landbouwer J. B., zijn 20 runderen en eenige varkens, verdacht van de ziekte, gedood. Publicatie. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, stelde de navolgende nieuwe verordening van Politie vast: Artikel 1. Alle vaart in de Wielingen is verboden bewesten de lijp, die de rood en zwart horizontaal gestreepte gasboei van de Sardij'ngeul verbindt met het hooge licht van Nieuwesluis, tenzij het vaartuig voorzien is van een loods. Aldus moeten de vaartuigen, die niet van een loods voorzien zijn, de route van en inaar de reede van Vlissingen nemen door de Sardijngeul. Art. 2. Overtredingen Van deze veror dening wordt, ingevolge Artikel 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoogste eene maand, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Uitgegeven te Middelburg, den 25 Ja nuari 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Middelburg. Bij K. B. is benoemd tot Ambtenaar van het Openbaar Ministerie tij het Kantongerecht teAssen, mr. W. M. Paardekooper Overman, advocaat en procureur alhier, beëedigd klerk ter grif fie van het kantongerecht aldaar, en werkzaam ter parkette van den ambtenaar van het Openhaar Ministerie bij de Kan tongerechten in het arrondissement Mid delburg. Gistermiddag begaf zich een agent van politie, in burger, vergezeld Van zijne vuouw naar den winkel van den slager C., in de Gravenstraat, en vroeg laatst genoemde om schapenvieesch, hetgeen haar verstrekt werd van een dier dat in den winkel hing en dat een schapen staart had, maar dat een geit was. Tom het vleesch afgeleverd was. nam de agent, die zich nu bekend maakte, het vleesch en ook het dier in beslag en deed het door den slager zelf naar de hal brengen, waar de keurmeesters het geitje ovema. men. Voor den slager .zal dit zaakje ze ker ook wel een staartje hebben, maar minder aangenaam. De schapenstaart was zeer handig aan het geitje bevestigd. - Gisteravond is door zekeren K„ al hier, op straat een portefeuille met f 185 verloren. De portefeuille werd wel, doch het geld niet teruggevonden. Voor K. is dit een heele slag, daar het geld niet van hem, doch van eene vereeniging was. Het bestond geheel uit bankpapier. Gisteravond heeft een schoorsteen brandje plaats gehad ten huize van D. op de Bree, welk brandje met emmers water door de bewoners kon worden ge- bluscht. ?- Het aantal bons, heden uitgereikt voor warm eten, bedraagt 1082. Door het verbindend worden der e'enige uitdeelingslijst is het faillissement vjin koopman P. J. M. üierikx, alhier, geëindigd. Goes. Dinsdagavond vergaderde de Werkliedenvereeniging „Eigen Hulp", o.m. werd het jaarverslag der vereeniging uit gebracht. Daaruit bleek, dat de ontvang sten in het afgeloopen jaar bedroegen f 2368.22. de uitgaven f 2526.59. Alzoo een kwaad slot van f 158.37. liet totaal saldo der kas op 31 Dec. 1913 bedroeg f 6508.72l/2 en op 31 Dec. 1914 f 6350.35V2. Voor het reservefonds was ontvangen f392.41 en uitgegeven f105.10, alzoo een goed slot van f287.31. Het totaal saldo der reservekas bedroeg op 31 Dec. 1913 f696.55 en op 31 Dec. 1914 f983.86. Aan 72 personen werd ziekengeld uitgekeerd tot een totaal bedrag van f 2023.75. Aan de nabestaanden van 'in het afgeloopen jaar overleden leden werd tot een to taal bedrag van f 100 uitgekeerd, ter wijl voor f 104.20 melk aan ziekpn leden werd verstrekt. Gisteravond hield de Zondagsschool „Maranatha" haar jaarvergadering. Ze werd geopend met gebed door ds. J. J. Homburg na het zingen van Ps. 118:7. De secretaris las hierna de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd. Nu werd door den secretaris, dhr. De Beste, een overzicht gegeven over het jaar 1914. Hieruit werd vernomen, dat npg al eens verandering plaats had van personeel, dat er kwamen, maar helaas ook gingen, terwijl een on derwijzer, dhr. J. de Bruijne, heen ging in de eeuwige rust. Verder vernamen wij, dat Kerstfeest is gevierd met ruim 400 kinderen. En dat in 1914 gehouden zijn 7 bestuursvergaderingen. Ten slotte be vatte het een opwekking, opdat zich meerdere arbeiders en arbeidsters- voor dit werk geven. Hierop volgde het ver slag van de penningmeesteres, mej. Ros- kes. Ze maakte allereerst hekend, dat de Kerstcollecte f 14 meer op heeft gebracht dan in 1913. De ontvangsten in 1914 bedroegen in het geheel f 478,191/2, de uitgaven f 463,641/2, alzoo bleef er over een goed slot van f 14,55. Bij de Kerst- collecte behoorden ook een massa klee- dingstukken. De extra-cent der kinderen bracht het laatste half jaar op f 27,99, welk bedrag werd verdeeld onder de vier volgende gestichten„Kinderzorg", „Marthastich- ting", „Hoenderloo" en „Johanneshuis" te Arnhem. Aan do beurt van aftreden waren twee bestuursleden, de dames E. Brouwer en F. Wolfers, die beiden werden herkozen met resp. 13 en 10 stemmen. Ds. Homburg sloot de vergadering met dankzegging. Vlissingen. Vanaf 1 Februari a.s. zal in trein 109 welke hier 's avonds 11.01 aan komt een restauratierijtuig loopen van Am sterdam naar Vlissingen. Voorloopig zal dit restauratierijtuig ook geplaatst worden in trein 102, welke hier 's morgens 7.20 vertrekt. Ook zal vanaf dienzelfden datum trein 340, die thans pp' werkdagen tot Goes loopt, voortaan dagelijks doorloopen naar Amsterdam, en dan vermoedelijk weder vertrekken 's morgens om 9.10 inplaats van 9.25 zooals tegenwoordig. Verder zal trein 345, aankomst 'des avonds 9.30, weder van Amsterdam ver trekken. AmsterdamRoosendaal trein 107, RoosendaalVlissingen trein 345, en zal ook \Vederom Ingelegd worden trein 105 AmsterdamVlissingen, aankomst 5.38 's avonds. (V. CL) Biezelinge. Dinsdagavond vergaderde de vereeniging tot stichting en instandhou ding van een school met den Bijbel te Kapelle-Biezelinge-Eversdijk. Daar de voor zitter ongesteld was. werd de vergadering geleid door den 2en voorzitter G. Zuid- weg. De penningmeester doet verslag over het jaar 1914. ontvangen was de som van f5994 en uitgegeven f5681, zoodat een saldo van f313 aanwezig is. Met hetgeen nog op de spaarbank staat is dat het kasgeld voor het eerstvolgende kwartaal. Uit het verslag van den secretaris bCeek, dat het ledental het afgeloopen jaar met twee is vermeerderd en nu 64 bedraagt. Het getal ingeschreven leerlingen op 15 Jan. 1.1. was 130. Dat is 5 meer dan het vorige jaar. Over het algemeen is het voor vereeniging en school een goed jaar ge weest, temeer als men ziet op de tijds omstandigheden. De aftredende bestuursle den de heeren van Koe veringen en Fos- sen werden herkozen. Na nog eenige besprekingen over onder scheidene zaken, de school betreffende, sluit de eerevoorziiter Ds. Knoppers deze gezellige vergadering met dankzegging. Kapetle. Gisteravond hield de Chr Meisjesvereeniging „Tabitha" haar vijfde jaarvergadering. De Presidente opende, sprak een kort inleidend woord en wees op de tijden, die dit jaar zoo indrukwek kend zijn. Vervolgens bracht de secre taresse verslag uit en deelde mede, dat de vereeniging thans 21 leden telt en een 40-tal begunstigers en dat niet minder dan 100 kledingstukken werden gemaakt, welke zijin uitgereikt aan de meest be hoeftige gezinnen der gemeente. Van een. batig saldo, kon melding gemaakt worden. Onder het genot van eenige versnaperin gen was men tot kuit in-den avond feeste lijk bijeen. Kruiningen. Vergadering van den ring Zuid-Beveland Oost op Maandagavond in de Geref. Kerk te Kruiningen. De voor zitter, dhr. W. Louwerse opent de ver gadering, laat zingen Ps. 33: 7 en 11, gaat voor in gebed en leest Ps. 33. Daarna heet hij de opgekomenen hartelijk welkom. To taal waren 25 leden der aangesloten ver- ecnigingen ter vergadering, voorts enkele bezoekers, waaronder ds. Pontier. Hoe wel de opkomst alzoo klein was, hadden, we toch een recht gezellige vergadering; waartoe de behandelde onderwerpen niet weinig hebben hijgedragen. Na goedkeu ring der notulen krijgt vr. J. Verijzer van Kruiningen het woord, die voor ons in leidt het onderwerp„Geestelijke geva ren", naar aanleiding van de schets, door het Zeeuwsch Afd'eelingsbestuur op gemaakt. De evolutieleer, de theosophie, Tolstoi's leer enz. passeeren de revue. Inzonderheid aan de evolutieleer van Dtir- win heeft hij een breede plaats ingeruimd en aangetoond tot welke verkeerde con clusies ten slotte de ongeloovige weten schap in dezen komt. Duidelijk bleek ons, hoe iijn en waar Beets deze leer ge- teekend heeft in zijn puntdichtje: A. Kuvper de hoofdleiding op zich. In 1877 werd door Minister Heemskerk een wetsvoorstel voor het onderwijs ingediend, waarbij de vrienden van het Chr. onder wijs een rapport indienden met eerbiedig verzoek, dat het Zijne Exc. behagen mocht, bij het wetsontwerp den inhoud van het rapport in overweging te nemen. De Mi nister stoorde zich er evenwel niet aan. Zijn ontwerp werd door de Kamer afge stemd, omdat vele liberalen en radicalen 'vonden, dat het niet ver genoeg ging, Nu kwam inplaats van het ministerie Heemskerk dat van Kappeyne van ide Coppello. Deze had het berucht geworden woord gesproken: „Dan zou ik bijna zog gen: Welnu, dan moeide minderheid maar onderdrukt worden, want dan is zij de vlieg, die de gansohe zalf bederft, >n heeft zij in onze maatschappij geen recht van bestaan." Zijn geest bleek maar al te duidelijk uit zijn ingediend wetsvoorstel voor het onderwijs in 1878. D> spreker gaf een overzicht van die wet en behan delde daarna in den breede het welbekende volkspetitionnement. Men hoopte, dat Ko ning Willem III zou to bewegen zijn de wet niet te teekenen, maar helaas, voor gelicht door Kappeyne van de Coppello, teekende hij toch de wet die een zvva- ren druk bracht op het Chr. onderwijs. Toch gingen de vrienden der Chr. school met het oog op den Heere gemoedigd voort. De Unie: „Een school met den Bij bel" werd opgericht en voortaan jaar lijks de Unie-collecte gehouden. Spreker eindigde met den wensch dat de Heere spoedig gelijkstelling geve van openbaar en bijzonder onderwijs. De voorzitter be dankte hem voor zijn arbeid en na eeni ge bespreking werd het woord gegeven aan den heer G. Heijnsdijk Sr. om te handelen over het onderwerp: „Huisgezin en School". Hij liet in zijn betoog uitko men, hoe er samenwerking moet zijn tus- schen de ouders en den onderwijzer. Waar beiden bedoelen het lichamelijk en geeste lijk welzijn van het kind, moeten ze één lijn trekken. Hij haalde voorbeelden aan uit de praktijk waarin dit dient uit te komen. De voorzitter dankte ook hem voor zijn moeite, die hij zich getroost had. Daar er niets meer te behandelen was, deelde de voorzitter nog mede. dat de volgende week Maandag eene openbare vergadering zal gehouden worden, die toe gankelijk is voor ieder belangstellende. Daarin hoopt ds. de .lager te spreken over het beginsel en de heer AVr. van Wijck ovet de praktijk der Chr. school. De heer J. van Wuijckhuijse eindigde het sa menzijn met dankgebed. Geen Schepper, 'tkwam vanzelf, Ontwikk'ling trap voor trap, Met gaping hier en daar *- Dan Schept de Wetenschap. Op deze rijke inleiding volgde een flinke bespreking. Vele der opposanten meenden dat de stof te zwaar was voor de vrienden, doch anderen weer beweer den niet ten onrechte, dat het goed ge*-" zien was van ons Provinciaal Afdeelings- bqstuur, deze zaken in behandeling te geven, wijl/toch feitelijk allen die buiten Christus leven, aan het standpunt der evolutie gelooven en alzoo onze jongelin gen vaak geroepen zullen worden hun be lijdenis tegen dezulken te verdedigen, wat bezwaarlijk gaan kan, indien ze van deze richtingen totaal onkundig zijn. De voorzitter zei den inleider hartelijk dank voor zijn prachtig werk. Nu kreeg vriend Verheule uit Goes het woord, die sprak over „Onze biblotheken". Hij steld/e voorop, dat. de bibliotheek on misbaar is tot bereiking van het doel, dat de Geref. Jong. Vereen, beoogt, somde op wat in een goede bibliotheek thuis hoort, en stond ook nog stil bij de taak van den bibliothecaris. Een drukke be spreking volgde op dit onderwerp, waar uil bleek, dat de ideeën en sympathieën der vrienden nog al uiteen loopen. De voorzitter zegt ook vriend Verheule dank voor zijn interessante inleiding. Als plaats der volgende vergadering wordt Bieze linge aangewezen, waar men biddagavond wenscht te vergaderen. Ds. Pontier sluit na 't zingen van Ps. 1231 de vergade ring mèt dankgebed. DU collecte ,bij den uitgang gehouden en bestemd voor onze gemobiliseerde bondsmakkers bracht f 1.414/2 op. Wolfaartsdijk. Maandagavond hield de Chr. Schoolvereeniging op Geref. grond slag alhier hare jaarvergadering. De voor zitter Ds. G. de Jager opende de ver gadering op de gebruikelijke wijize en sprak een openingswoord naar aanleiding van het voorgelezen schriftgedeelte Deuto- ronomium 8. Evenals de Heere het volk van Israël wees op de onderhouding van Zijne geboden, zoo zijn wij verplicht Gods gebod te onderhouden in het opvoeden onzer kinderen. Daarna volgden de ver slagen van secretaris penningmeester en suppletiefonds, die ruime stof gaven tot dank aan den Heere voor Zijne zegeningen op slotfelijk en geestelijk gebied ons ge schonken. Uit de bestuursverkiezing bleek, dat de heeren G. Heijnsdijk Sr. en J. F. van Wel werden herko'zen, die zich deze herbenoeming lieten welgevallen. de uitloting van enkele rentelooze aandeelen was aan de orde de behandeling van het onderwerp: „Het jaar 1878", door den heer J. v. Wuijckhuijse. Hij gaf eerst een kort overzicht van den politieken school strijd na de wet "van 1857. Hij teekende ons hoe door het werk van Mr. Groen van Prinsterer de schare steeds grooter werd, die het verderfelijke van de wet van 1857 hoe langer hoe meer inzag en steeds meer behoefte gevoelde aan Chr. scholen. Groen arbeidde in de Tweede Kamer, en wdar deze hem geen gehoor wilde geven, onder de kiezers en onder het volk achter de kiezers. Na hem nam Dr. Hansweerd. Werf Zeeland. In de Dinsdag te Middelburg gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Naamlooze vennootschap Werf „Zee land" te Hansweerd werd overeenkomstig het voorstel van commissarissen de ba lans, en winst- en verliesrekening goedge keurd. Daar niettayruistaande de tegen woordige crisis een zoodanige .winst is ge maakt dat daarvan na gewone afschrij vingen een behoorlijk dividend kon wor den uitgekeerd, oorueeieu commissarissen het een zaak van wijs ITeleid om onder de tegenwoordige omstandigheden geen dividend uit te keeren, doch het na extra afschrijvingen overblijvend winst-saldo te reserveeren tot het eind van het thans loopend boekjaar. Het desbetreffend voor stel werd door aandeelhouders met alge- meene stemmen aangenomen. Uit het jaarverslag bleek dat gedurende het boekjaar 1 October 1913 tot 30 Sep tember 1914 werden gebouwd 4 rij'nscbo- pen met een inhoud van respectievelijk 1330, 618, 1446 en 1500 ton. terwijl door het stoppen op 5 Aug. van de werkzaam heden een schip van ongeveer 15O0 ton niet meer in het oude boekjaar kon wor den afgewerkt. Op 1 October waren nog in aanbouw of in opdracht 7 Rijnschepen,, n.l. 5 van ongeveer 1500 ton, 1 van ongeveer 600 ton en 1 van ongeveer 80O ton, zoodat nog werk in handen is tot December 1915. Voor al deze schepen is het ijzer reeds aangekocht en met het oog op mogelijke gebeurlijkheden reeds grootend eels aangevoerd. Zooals reeds opgemerkt werd de di rectie door de tijdsomstandigheden ge noodzaakt het bedrijf op 5 Augustus stop te zetten, op 7 September d.a.v. werd 'dit met ongeveer 30 man hervat, ter wijl vanaf 1 November weer volop wordt gewerkt vanaf 's morgens 6 tot 's avonds 7 uur en met ploegen zelfs later. In het boekjaar 19101911 werd voor f70300, in 1911—1912 voor f98223,. in 1912—1913 voor f171350, en in 1913 1914 voor f 163350 verwerkt, terwijl voor 19141915 reeds voor f 261409 is af gesloten. In de vier genoemde boekjaren werd aan arbeidsloon respectievelijk uitbetaald f32251.76, f34548.54, f47362.94 en f 48122.08. Koudekerke. Dinsdagavond vergaderde de Kolenvereeniging „Ons Belang" alhier. 83 leden warenVegenwoordig. Uit het verslag van den sapretaris.bleëk, dat de vereeniging thans 305 leden telt. Aange kocht weiden 590.000 kilo kolen. Ontvan gen werd f 6322,51, uitgegeven f 6093,53s, saldo in kas van f 228,97s. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Jongepier en J. Rooze, werden herkozen en in de plaats van A. Jongepier, welke niet meer in aanmerking wnschte te komen, werd ge kozen F. N. Grims. Serooskerke. Het bestuur der Land- bouwvereeniging te Serooskerke (W.) heeft, de levering van 30.000 K.G. Chilisalpeter en 5900 K.G. zwavelz. Ammoniak onder hands aanbesteed aan den Zeeuwschen Veevoeder- en Kunstmesthandel te Middel burg, resp. tegen f 15,60 en f 17.95 de 100 K.G., franco' op den wagen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2