LAND tide laars, Maandag 35 Januari 1915 39e Jaargang r vijf jaren Afbraak: te koop Fvaars, ikersknecht Iknecht dienstbode nisnoudster ïstbode No. 97 De Groote Oorlog. e Seissiraat gemerkt Q F gevraagd Gem. 170 r.) aan te Koudekerks. zaïnen iuschrij- reren vóór 29 Jan. C DE WOLFF te worden ingewacht 1915, ten kantore te Middelburg, ogen verkrijgbaar OP: vosbles Merrie- ek. 27 Febr., mak o, bij A. KODDE ekening bij C. DE OP: tsaard staande op edo bij Goes. ;KOLE, Bergpad OP: peen, 6000 K.G. kwal. Koe 3de t. HOLLEBRAND- school St. Laurens. IOP E, Oostkapelle. >0P J. DOBBELAAR, OP: idragend Werk en een Koe, van 15 Febr., bij DDE, Aagtekerke. lei NDERSMARCK te of Maart DEURWAARDER uwen. lei l. KLUIJFjtiOUT, ;k. lei E NOOD, Seroos- it met Mei ipelle. KODDE, Vlissingen. ;ri of Mei 1 kan melken, bij IDE te Hoedekens- 3genwoordige tegen M. BUITENDIJK ei a. s. VAN WEL, Wol- Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN iE VORSTSTRAAT 219. Bffreau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijf Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers f 1.25 .0.05 Prijs der Advertentiên 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Niet voldaan. De Nieuwe Zeeuwsche Cou rant nam vriendelijk nota van onze aste risk „Nog eens „de beschuldi ging", daarvoor zijn wij dankbaar, doch de inhoud van haar repliek heeft ons niet voldaan. De beschuldiging van dwang en prose lietenmakerij is niet bewezen, en de qua- lificatie „laf" niet teruggenomen. Met spijt moeten wij 't constateercn. Natuurlijk ge ven wij niet toe dat wij: den indruk wek ten als zou de redactie van ons z;uster orgaan „willens en wetens onwaarheid hebben gesproken". Immers wij schreven De redactie maakt zich, zij 't ook indirect, aan een nieuwe vergissing schuldig door de overneming... en, door haar eigen toevoegingBij dit laat ste zal mon vragen„waarom en waar door?" r In "de toevoeging lag naar wij meen den het bewijs dat de redactie wist of althans geloofde dat de mededeeling om trent Ellewoutsdijk juist was. Bovendien wij schreven „in Üe Nieu we Zeeuwsche Courant". Doch dit zijn kleinigheden. Gaarne her halen wij dat wij niet hebben willen leg gen een blaam op de Nieuwe Zeeuw sche; en dat het minder juist ingelichte blad, uit hetwelk zij citeerde, is „Do Tijd". De N. Z. Crt. houdt vol dat er ge poogd is hare geestverwanten op Walche ren tot het Protestantisme over te ha len en dat wel op de door haar ge wraakte wijze. Gaarne nemen wij aan dat zij in hare beoordeeling te goeder trouw is, doch wij, naar onze zienswijze en bevinding, achten dat zij zich in haar oordeel (haar „schelden" volgens de be- teekenis van dit woord in kwijt schel den) vergist. Wij mogen derhalve vaststellen dat het debat ons niet verder gebracht heeft. De Nieuwe Zeeuwsche Cou rant stelt ons aan het eind van haar repliek nog een vraag welke wij, niet met een non possumus (wij kunnen niet) maar met een nolumus (wij willen niet) be antwoorden. De reden ligt vooir de hand. In het kader van een politiek blad als het onze passen geen theologische disputen. Bovendien hoezeer in velerlei opzicht met de Roomsch-Ivatholieken instemmend, er is een terrein waarop Calvinist en Roomsch elkander nooit zullen ontmoeten, omdat zij waar het de Onzichtbare Kerk, het mystieke Lichaam van Christus geldt, op 4g vraag naar den meest zuiveren openbaringsvorm van dat Lichaam, een zoodanig verschillend antwoord geven, dat de klove, die hen in deze Belijdenis scheidt, niet js te overbruggen. Hetgeen het behoeft niet gezegd geen afbreuk doet, of althans behoeft te doen aan de hechtheid der coalitie en de vriendschappelijke saamwerking der staatkundige Rechtsche partijen, ook in de Pers. Beknopt overzicht van den toestand. Met angst in het hart vraagt de En- gelschman zich at, of een nieuwe ramp hem boven het hoofd hangt. In letterlij ken zin boven het hoofd. Immers men mag verwachten, dat een nieuwe onderneming van Duitsche vlieg tuigen tegen Engeland op touw gezet is. Zelfs werd reeds bericht, dat een ge heimzinnige luchtvloot boven Croiner ge zien is. Be berichten zijn echter zoo vaag, dat men terecht aan de waarheid" mag twij felen. Het geluid der machines werd het eerst door de kustwacht,'daarna door militaire patrouilles vernomen, toen deed men de lichten uit ,en ligt het voor de hand te denken, dat men in de kelders en andere veilige, verborgen plaatsen is ge vlucht. Een later bericht beweert, dat er „minstens één Zeppelin" was. Bommen werden echter niet geworpen. Er gingen geruchten dat Zeppelins zich ook Weer boven Kings Lynn hadden vertoond. Maar uit Kings Lynn bevestigt geen enkel tele gram dat gerucht. „Men schijnt in 't algemeen te g e 1 o o- v e n aldus een der berichten „dat het geluid van motoren, hetwelk men ver nam, veroorzaakt werd door aeroplanen en en watervliegtuigen". Zeker is men er dus lang niet van. Te Norwich de hoofdstad van Norfolk, te Lowestoft, de visschersslad ten Z. van Yarmouth aan de kust, heeft men niets gezien. En eigenlijk heeft men nergens iets ge- gezien, ook niet te Deal, ten N. van Dover, aan het Kanaal. Alleen wordt ge seind, dat daar ,„een bericht was ver spreid" aangaande een luchtschip, dat ge hoord Kou zijn. De menschen liepen uit; het geluid hield aan, en „het bewoog zich in een kring". Maar gezien werd er niets. Wil men een beschouwing van een Deensch blad over de Duitsche lucht- vlootactie 't Is wel interessant te hooren, hoe men in een anderen neutralen staat daarover denkt Het Deensche orgaan dan zegt„De Engelsche pers is verontwaardigd over dei1 aanval der Duitsche luchtvloot op de Engelsche kust en gelooft, dat de neu trale Staten, met name Amerika, haar verontwaardiging deelen moeten. Wij ont vingen ook verscheidene brieven, waarin we uitgenoodigd worden, tot een algemeen protest der onzijdige landen tegen de Duit sche wijlzle van oorlogvoeren aan te spo ren. In antwoord daarop moeten we echter zeggen: oorlog' is oorlog. Daar vele on schuldige grenslanden onder de vreese- lijke gevolgen van den oorlog lijden, ste den en dorpen vernield, vrouwen en kin deren verjaagd worden, kan Engeland, dat zich tot nog toe door zijn insulaire ligging veilig gevoelde er niet over kla gen, dat ook steden, welke aan de En gelsche kust liggen, door den oorlog ge teisterd worden. Wat beteekent de dood van eenige menschen tegenover de alge- meene oorlogsgruwelen. „Wij hebben als Denen geen reden, om de Duitsche wijze van oorlogvoeren te ver dedigen. Maar toch willen wij zeggen, wat in het eene geval recht is, zulks ook in het andere is. De Duitsche lucht- schepenaanval werd niet gedaan, om eeni- gë burgers of vrouwen en kinderen te doo- den, doch om den vijand nadeel toe te brengen, die Duitschland wil laten uit hongeren. Waarschijnlijk bestaat het voor nemen, een heele reeks van dergelijke luchtaanvallen te doen, die vermoedelijk met een aanval op Londen zullen ein digen. Daarbij komt vooral de moreele werking in aanmerking, die ongetwijfeld voorhan den is, hoewel Engeland het. tracht te ontkennen." ïfc Van de beide oorlogsfronten valt nog steeds niets bijzonders te melden. Men ligt er gewapend tegenover elkander, rnee- rendeels in ingegraven .stellingen, doch verder schijnt men het niet te kunnen brengen. Slechts in Noord-Polen valt een nieu we actie'te constateeren. Nog steeds schijnen de Duitschers den weg naar Warschau te willen inslaan. Dioch ze zullen ervaren, dat dit geen vrije baan is. De aanvallen tegen Üe Bsoera-stellingen van de overzijde der Weichsel zijn bijzonder lastig. Nog een paar opmerkingen over de Ivaukasusveldtocht der Turken. Na den slag bij Karaoergan en den terugtocht der Turken op Erzèroem, schijnt de Kaukasische veldtocht der Russen wel als mislukt beschouwd te mogen worden. De laatste kans der Turken is een ztege- vierend standhouden bij' genoemde plaats. Het garnizioen van Erzeroom wordt op 25 tot 30 duizend man geschat. Na de drie gevoelige nederlagen hij Ardakan, Sarykamisch en Karaoergan, waarbij twee legencorpsen buiten gevecht werden gesteld, schat de Retsch de maximum-sterkte, welke de Turken op het Armenisch oorlogsterrein kunnen bijeen brengen op 75 tot 80 duizend man. Het eenige wat den Turken nog te doen staat is, volgens dezelfde deskundige, zich in Erzeroem te laten opsluiten en daar een dapperen dood te sterven, daar het on mogelijk voor hen is van eenige zijde hulp te krijgen. De operaties van de Rondgenoo- tenvloot in de Dardanellen en de Saros baai bedreigen het centrum van Turkije in die mate, dat de heele aandacht van den Turksch-Duitscihen staf moet geves tigd blijven op de verdediging van deze streek en zij1 dus niet in staat zijn, zelfs de noodige versterkingen naar Egypte te zenden. Een reiziger ,die te Athene uit Kon- stantinopel is aangekomen, deelde mede dat de toestand te Erzeroem zeer kritiek is. Vele gegoede burgers hebben de stad verlaten en zijn naar Broessa gevlucht. De Turken eischen in Klein-Azië alles wat zij noodig hebben van de bevolking op. Te Ivonstantinopel heeft de bevolking den indruk dat op het oorlogstooneel in den Kaukasus en aan de Turksch-Rus- sische grenzen de toestand voor de Turk- sche troepen niet gunstig is. De geruch ten van den tegenslag der Turksche wa penen beginnen door te dringen, doch van hoogerhand wordt een diep stilzwijgen bewaard, hetgeen er toe bijdraagt de on gerustheid te doen toenemen. Een zeeslRg jn do Noordzee. De Engelsche admiraliteit meldt, dat) een Duitsche vlootraid gistermorgen op de Noordzee weid gestuit. De Duitsche kruiser „Blücher" werd tot zinken ge bracht, twee andere Duitsche kruisers wed den ernstig beschadigd. Geen enkel En- gelsch Schip is gezonken. De tekst van het communiqué van de admiraliteit over den zeeslag op de Noord zee luidt aldus: Heden in den vroegen morgen bemerkte een Engelsch patrouille eskader, bestaande uit slagkruisers en lichte kruisers onder commando van vice- admiraal sir David Beatty, met een flot tielje torpedojagers, onder bevel van com mandant Tyrwhitt, vier Duitsche slagkrui sers en verscheidene lichte kruisers en eenige torpedojagers, die zich in Weste lijke richting begaven en die blijkbaar de Engelsche kust wilden bereiken. De vijandelijke schepen keerden dadelijk met groote snelheid terug, doch men ver volgde hen onmiddellijk en tegen half 10 werd een gevecht aangegaan tussohen de slagkruisers „Lion", „Tiger", „Prinsess Royal", „New Zealand", „Indomitable" eenerzijds en de „Derfflinge'r", „Seydltz", „v. Moltke" en „Blücher" anderzijds. Een verwoed achtervolgingsgevecht le verde spoedig resultaat op. Na een uur belde de „Blücher", die eerst buiten ge vecht gesteld was, over en zonk. Admiraal Beatiy deelt mede, dat twee andere Duitsche slagkruisers ernstig be schadigd wefSen. Zij konden niettemin de vlucht voortzetten en kwamen in de gevaarlijke zone waar Duitsche onder zeeërs en mijnen de verdere achtervol ging beletten. Geen enkel der Britsche schepen ging verloren en onze verliezen, zooals men ze gerapporteerd heeft, zijn nog licht. De „Lion", die de leiding had, had slechts 11 gewonden en geen doodeix. Van de bemanning van de „Blücher", bestaande uit 885 man, heeft men er 123 gered. Mogelijk hebben onze torpe dojagers nog anderen gered. Over de gevechten van de torpedojagers of lichte kruisers is nog geen epkel be richt door die admiraliteit ontvangen, of schoon deze gevechten blijkbaar hebben plaats gehad. Do lords van de admiraliteit hebben sir David Beatty geluk gewenscht. Ellende en humor Men schrijft uit Sluis aan de „N. R. Ct." o.m. het volgende: In verband met het Swin, den verzan den toegangsweg uit zee naar de bloeiende koopstad Brugge van weleer, heb ik de! volgende vermakelijke bijzonderheid ge boord. Door de herhaalde stormen en den abnormalen regenval van de laatste weken zijn deze gorzeniweer volgevloeid. Vooral met vloed loopt daar een zware deining, die tal van balken, dwarsleggers, sparren enzoovoort van de Duitsche ver sterkingen langs de duinen wegspoelen. Er leeft daar in deze romantisch verwil derde gebieden op de grens een wonder lijk ruig en avontuurlijk'volkje van smok kelaars en pensjagers, diepn het gemoede lijke kotje van de ,oude Louise een gastvrij onderkomen ivinden, rondom de ouder- wetsche (stoof, en een slaapstee in de) menigte badkoetsjes uit Knocke, die hier heen gesleept zijn. Enkele „gereformeerde" Belgische soldaten, jongens, die in den slag zijn geweest en tengevolge van hun verwondingen verder ongeschikt voor den dienst, arme stakkerds, wier: psyche, wier zenuwmgestel vooral van de oorlogs ellende Iheeft geleden, hokken in deze kolonie mee) en trachten aan den kost te komen (door van de stroopers het stropt pen van hazen en konij'nen te leeren. Maar waar dit zwervend en stroopend volkje nu de laatste dagen vooral goede zaken mee maakt, tot groote voldoening van die soldaatjes in burgerdat is met het weggedreven hout. Een officier had hen betrapt. „Dat moogt gij niet doen! had hlji hun toegeroepen. Maar 't was aangedreven over de grens, en hiji moest 't dan maar zelf van Hollandsch terug komen halen. Intusschen zijn onze schildwachten in deze gebieden versterkt, om zooveel mo gelijk aan dit gemoedelijke verkeer een einde te maken. En Louise foetert: „ik Ver bood het hun ook .al, maar ze willen niet hooren. En onze koeien staan over de grens, hun uiers verdorren. Hoe moeten we komen aan melk, aan kaas, aan boter, als er niet weer een zoo'n Duitsch ver- kanningsbootje met conserven mag" stran den, zooals 'n paar weken geleden?" Want al die voorraden hadden ze 's nachts na de stranding uit het duin opgegraven en buitgemaakt. Ik vermoed zelfs, dat ik er verleden, ongeweten, toen Jk haar 'een kop chocola had besteld, van heb meegenoten. Louise knipoogde tenminste zoo loos tegen Ko, haar ouden lobbes van een vent. Maar nu zat Ko zwaar te dubben over zijn koeien. En opeens vatte hij moed; zijn. rimpelige facie schoot 'rood, en van 'uit zijn hoek snakte hij amechtig los: „Dan zullen we maar 't zwien moeten slachten." Toen dat ge zicht van de oude Louise, die juist met een ontstellend groot mes eens prikte in den pruttelende pot, waar 'n konijntje in lag te 'koken, en, in' een schrikkelijken uitval met dat vlijme zijdgeweer tegen haar ge maal, dreigde„Jou zullen we slachten. En als die posten niet weggaan, zal ik mans stro pp en voor z© zetten om ze van den diek af te stroopen. Want nou kunnen 'die spreeuwen hier nie' eens meer d'r mollengeploeter afloeren voor 't Belze goeverdement." Ja, wat moesten we hier op onze lange regendagen van grenswacht in, 't slijk be ginnen, als daar die ,oernatu.urlijke humor niet was in 't romantische kot van Louise. Want de stemming onder de vluchtelingen, die maar blijven kleven aan de grensx om, zoodra de Dutsman uit West-Vlaan- deren mocht terug trekken, aanstonds huis toe te gaan, is heel gedrukt, en uit zich dan weer in de wonderlijkste fantasieën en geruchten. En steeds dichter omsin gelen (de Duitsche posten de grens, en steeds zeldzamer komt er nog eens een betrouwbaar mensch over met nieuws van uit hun steden en dorpen, ,,'t Is wrèèd, 't is wrèèd," hoort ge dan verzuchten ,om zoo'n verteller heen. Re hoofden zakken op de borst, er wellen tranen dn hun oogen, en dan wordt het er weer een te machtig, die de gelagkamer uitsluipt, om in een donker hoekje uit te huilen. Want de gestrengheid van de Duitschers luit zich onverbiddelijk, ook in de straffen, die zij' de bewoners opleg gen voor vaak kleine vergrijepn tegen de tucht. Een winkelier in Brugge, hijvoor beeld, 'had, in een kinderlijke aandrift van vaderlandsliefde, in zijn üitstalkast rood en geel lint neergelegd, met een zwarten hoed in 't midden. Hiji werd veroordeeld tot vijftienhonderd mark boete. De (man kon niet betalen. En in deze slechte tijden wordt het dmmers niet ver diend. Toen werd het vonnis veranderd in vijf maanden gevangenisstraf. En dan de requisities, het leegpompen van yiaanderenland, in stad na stad, in, clorp ma .dorp, waar dan weer tijdelijk een sterke bezetting van de gevreesde uhlanen kracht aan bij komt zetten, en wieer verder trekt zoodra alles is binnen gehaald. En voor sommige dorpen is let terlijk alle nieuwe toevoer afgesneden door onze posten op de Nederlandsche grens, en door de Duitschers uit het achterland van de Belgische steden. Tel kens en telkens hooren, we 't weer: geen licht, geen petroleum, geen kaarsen, en 't eten wordt smal." Terwijl het graan, de aardappelen, knollen, het vee geleide lijk .Verdwijnen jxit hun schuren en stal len, voor een deel door de bezettings troepen vermalen, gebakken, geslacht en verbruikt in hun huizen, en 't overige' verder weggevoerd. Van het leeghalen der fabrieken seinde ik u reeds. Nu hoorde ik weer van de jutefabriek der India Jute Company, te Eeclo. De Duitsche intendant kwam aan den directeur vragen, of hiji verder wilde werken voor Duitschland. Hiji weigerde. Het bedrijf werd stop gezet. De geheeld voorraad ter waarde van ,600,000 franken naar Frankfort weggevoerd. De.prijs werd bepaald overeenkomstig de markti Van 28 Juli. Maar sedert is de prijk van 'de grond stoffen 35 procent gestegen. Telt imen daarbij de 20 procent winst, dan derft deze fabriek dus 55 procent. Doch nu de betaling? Die zou geschieden door wissels op de afnemers i van de juteweve- rijen in Duitschland, waaraan de garens worden verstrekt. En protesteert men dan, (dan is het antwoord: „Wendt ,u tot uw Engelschen bondgenoot, die ons onzen normalen toevoer' belet." En zoo gaat het met de katoen-, met de linnen-, en de wolspinnerijen op de zelfde wijs. Doch ook naast de requisities wordt er in tot heden door het oorlogsgeweld! nog ongeschonden gelaten gebieden vaak onberekenbare schade aangericht. Zoo sprak jk iemand, die bij Brugge langs de groote boomkweekerij was gekomen. Al die kassen had hij leeggehaald gezien. De jonge struiken en boomen, de gewas sen, die juist in bloei moeten geraken, waren overal buiten gezet. Naar schat ting stonden er alleep dertigduizend'jon ge laurieren in de,kou. En al deze kassen waren nu ingericht als stallen voor de paarden en wagens van de Duitsche be zetting. Maar over het gedrag van de troepen, het persoonlijk verkeer van officieren en soldaten met de burgerij, en waar ze gekwartierd zijn, hoor ik overigens wei nig klachten. Ook de gevreesde uhlanen leven, pa pi de oorlogsellende, die zjj hebben doorstaan, stil en vriendelijk sa men biet de bevolking van de zwaar beproefde kleine dorpen. En in sommige) plaatsen voeren Duitsche koldaten levens middelen aanik hoorde van wagens met rijst en met steenkool, die zij dan tegen normale prijzen uitventen onder de bur gers. Al komen er zeker ook buitensporig heden voor. Zoo vertelden ooggetuigen mij, dat de soldaten in het kleine dorpje Middelburg onder het stroo verborgen een paar koffers met vluchtelingen vonden. Ziji braken ze open, en met het stroo mee strooiden ze de dameskleeren, de zijden blouses, de kousen enz. in het leger voor de koeien en de varkens. Een Duitsche wacht in datzelfde Mid delburg deelde me mede, flat, er 's nachts een Zeppelin was overgekomen langs onze grens. Ik geloofde het niet, tot del berichten uit Vlieland en van den bommen- aanval op de Engelsche'kust, op den dag vóór en na dezen nacht, mij de waar heid bevestigden. Terwijl ik dit schrijf, hebben vijfmaal hevige luchtpersingen de ruiten' van mijn kamer laten rinkelen en de deuren doen openspringen. Het waren zeer heftige( slagen. Ik loop naar beneden, ,en weer is er een kleine paniek, in Sluis. Men verzekert mijl dat Zeebrugge, anderen, dat Oostende gebombardeerd wordt: Vlug te fiets op onderzoek uit. 't Is een wonder dat zoo'n rijwiel toch nog voort rolt door die voeten dikke laag van klei op alle wegen, want heel de aarde schijnt hier wel weg te smelten, en als je een paar stappen loopt is 't of de wereld aan je voeten hangt.Geen sprake van een bombardement. Altijd maar!weer aan gespoelde mijnen aan 't strand, die door do Duitschers worden opgeblazen. Korte Oorlogsberichten. De Kamer van Volksvertegenwoordi gers der Ver. Staten nam een crediet van 101 millioen dollar voor het leger aan. Levensmiddelen naar Duitschland. Het Amerikaansche stoomschip „Wilhelmina" is voor Ham burg reisklaar gemaakt met een lading levensmiddelen door een Amerikaansche firma aan een Amerikaanschen onder daan in Duitschland gezonden. Minister Bryan weigert mede te deelen, wat de Amerikaansche regeering doen zal in ge val de lading wordt in beslag genomen. De kapitein van de Harwichboot Colchester is, den llden December, op weg van den Hoek naar Harwich, een dertig kilometer uit onze kust door een Duitsche duikboot aangeroepen. De kapi tein sloeg echter het bevel om te stop pen in den wind en stoomde met volle kracht door, in zigzaglijn varende om een torpedo te vermijden. De kapitein is nu door het Engelsche departement van handel en door de admiraliteit met zijn gedrag gelukgewenscht. Een kapitein, die met een trein ge wonden van het l'ront te Spiers is aange komen, verzekert, dat 80 pet. van de kwetsuren door granaten van Amerikaan sche herkomst zijn. Sedert half December gebruiken de Franscihen steeds meer Ame rikaansche granaten. De Belgische regeering heeft een nieuwe (de derde) serie Roode Kruis- postzegels uitgegeVen met portret van Ko ning Albert, groot formaat, ter waarde van 5, 10 en 20 centinien. De geestelijkheid van Brussel heeft tot heden besloten de verklaring van de Duitsche overheid gevorderd tot het ont vangen van salaris, niet te teekenen. Zeer juist. In de N. R. Ct. is onlangs medegedeeld, dat er sedert het uitbreken van den oorlog door uitgewe ken Belgen in de provincie Zeeland al leen reeds meer dan zeven millioen is gewisseld en dat tal van winkeliers pr dan ook bijzonder goede zaken gemaakt hebben. Dit bericht heeft het Handels blad van Antwerpen aanleiding gegeven, tot eenige opmerkingen aan het adres van haar uitgeweken landgenooten. Na de vraag gesteld te hebben hoeveel millioen. er door andere welgestelde Belgen dan nog in Engeland verteerd zijln en erkend te hebben, dat iedere Belg vrijgelaten moet worden het vaderland al dan xdet te verlaten, schrijft het blad: „Het blijft niettemin voor onze nering doeners een diep bedroevende zaak, te moeten hooren dat in Zeeland alleen de vluchtelingen 7 millioen in de circulatie brachten én de winkeliers er bijzonder goe de zaken maakten. Intusschen zien onze winkeliers hunne affaires verloopen bij gebrek aan kliën- ten, kunnen de bazen hun werkvolk niet aan den arbeid helpen om dezelfde rede nen en blijven de door diezelfde uit-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1