Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Allerlei. ditie en ik maak het best. Be Turken zijn bijzonder goede strijders. Zij trek ken heel handig terug en zien er stevig uit. De dooden en stervenden maken na tuurlijk in het begin een ellendigen in druk. Wij doen alles, wat wij kunnen, voor de gewonden en die we niet weg kunnen dragen, worden op de plaats zelf zoo goed mogelijk verbonden. Ik ben be nieuwd of de Turken 't zelfde voor ons zullen doen. Majoor Ducat stierf eervol, toen hij een compagnie aanvoerde, welke tegen den vijand oprukte, die een dorpje bezet had. Gisteren hebben twee van onze man nen het vuur geopend tegen een dorp, dat ook door den vijand bezet was. Zij werden voor hun moed beloond. Geen van beiden kreeg eenig letsel, hoewel ze onder hevig vuur waren geweest. Hun actie deed den vijand uit een sterke po sitie ter zijde van ons verdwijnen. Het is een gezond leven, dat wij leiden, in de open lucht en vroege uren. Wij marchee- ren met wat wij in onzen ransel mee kunnen dragen en eten, wanneer daarvoor maar gelegenheid is." (Vad.) Korte Oorlogsberichten. Pr ij zen van eetwaren te Ant werpen op 15 Januariwittebrood 52 centimes (vroeger 30)bruinbrood 50 cen times (vroeger 24); boter 1.85 froncs (vroegeT 1.70 £r.); eieren 15 centimes' (vroeger 18); fruit onveranderd, behalve de druiven. Honderd kilogram meel kosten thans 56.50 francs. De prijs van petro leum is gedaald van 60 tot 30 centimes de liter. De Duitsche gouverneur-generaal in België heeft bepaald, dat de Brussel ,,ter beperking van de weelde" en om de voor raden langer te doen strekken, banketbak - kerswanen alleen op Woensdag en Zater dag .mogen worden bereid. Volgens de „Daily Mirror" heeft het Duitsche Bestuur van de Posterijen geprotesteerd tegen het enorme aantal prentbriefkaarten, dat dagelijks door de soldaten te velde naar familie in Duitsch- land gezonden wordt. De directeur-gene raal maakt er melding van, dat een sol daat op één dag 160 prentbriefkaarten aan zijn vrouw gezonden had. Zeker zijn er niet veel plaatsen in Europa, waar niet over den oorlog gesproken wordt. In het klooster van de St. Bernhard-monniken echter, 10.000 voet hoog, waar mannen van iedere nationali teit gevonden worden, wordt nooit over den oorlog gesproken. En toch worden, vreemd genoeg, de monniken herhaaldelijk aan den oorlog herinnerd, want iederen dag zien zij de Zwitsersclhe grensbewakers. Hu de winter gekomen is, gaan de mon niken dagelijks op hun skis uit, die in het klooster gemaakt worden, om den heerschenden nood te lenigen. Een der oorlogscorrespondenten van de „New-York Sun", die in Ostende den intocht der Duitsche troepen bijwoonde, werd daarbij ten zeerste getroffen door de orde en de goeie organisatie van het Duitsche leger. Hij zond zijn blad een lang artikel, waarin hij de goede hoe danigheden luide prees. Dit is op zich zelf voor ons niet zoo bijzonder inte ressant. Maar wel zal menigeen getrof fen worden door de zinsnede, waarmee hij zijn artikel eindigde: „Er zijn in de wereld slechts drie volmaakte organisa ties de Roomsch-Katholieke Kerk, de Standard Oil Company en het Duitsche leger". In de oudheid legde men z'n oor te luisteren op den aardbodem, om den vij and te kunnen hooren naderen. Tegen woordig wordt deze methode niet veel Jneer toegepast. Men bedient zich van de vliegmachine, en ziet den vijand reeds, ook al is deze nog 50 K.M. verwijderd. Een nieuw middel om het naderen van de eerste cavallerie-patrouilles te kunnen vaststellen moet zijn, te luisteren tegrin een hoogen fabrieksschoorsteen. Ook moe ten de telefoondraden zingen, op dezelf de wijs, als zij dat doen, wanneer slecht weer te wachten is. kalk te overdekken. Plotseling riep een „lijk" met gedempte Btem een der solda ten, die hem met kalk wilde bestrooien^ toe: „Ik ben toch geen lijk. Ik ben een luisterpost". Inderdaad had de man dezen post bekleed en een deel van den nacht kalm tusschen de lijken doorgebracht. Zeppelins boven de Noord zee. Gistermiddag zijn bij Vlieland boven de Noordzee 3 Zeppelins waargenomen, 2 komende Uit het Westen, die in Noorde lijke richting verdwenen, en de derde uit het Oosten, die in Westelijke richting ver dween. Ook is er kanongebulder gehoord. Zweedsch schip beschoten. Het Zweedsche stoomschip Halfdan, dat eergisteren, uit Engeland komende, te Norrköping aankwam, meldt, dat toen het stoomschip bij 't binnenloopen der ha ven van Liverpool de forten passeerde, en op bet punt was de vlag te hijschen, van een fort een kanonschot op het stoom schip werd gelost. De kogel ging tus- sche de commandobrug en de fokkemast door en viel in het water. De kapitein gaf bij de Zweedsche overheid kennis van het voorval en verlangde dat de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken bij de Engelsche regeering vertoo- gen zou houden, daar de beschieting van Vreedzame handelsschepen onder i^veed- sche vlag in strijd is met het volkenrecht. Dienstregeling sporen. Met ingang van Februari zal wederom een nieuwe dienstregeling worden inge voerd. Vooral het verkeer der lijnen in N.-Brabant en Limburg zal aanmerkelijk worden uitgebreid. „D e Volks wil". Naar „Zelandia" verneemt heeft de ter ritoriale bevelhebber in Zeeland het druk ken, uitgeven en verspreiden van „De Volkswil" verboden. Landweer naar huis. Naar „De Amsterdammer" uit goedje bron verneemt staat het thans vast, dat eind Januari. 1915 de gehuwde land,- weerplichtigen der vesting-artillerie nodt groot verlof zullen warden gezonden^ Deze op de forten en tussohenliniën der Stelling van Amsterdam en andere liniën dienstdoende militairen, zullen ver vangen worden door jonge, gedeeltelijk nog af te richten miliciens der ves ting-artillerie, die fer plaatse hun ver dere opleiding zullen ontvangen. Dat slechts de gehuwde landweerplich- tigen der vesting-artillerie dit voorrecht ten deel viel, vloeit voort uit het feit, dat deze categorie in getalsterkte onge veer overeenkomt met de beschikbaar gekomen militie en dat het alleen de vesting-artillerie is, die nagenoeg ner gens past in de organisatie van het veld leger, terwijl alle andere landweerploegen later te vervangen door militie, als re serve voor het veldleger in de depots zouden zijn in te deelen. De uitvoer van chilisalpeter en andere stikstofhou- dende meststoffen, hars en terpentijn, en superphosphaat is verboden. Inwisseling van pasmunt. De minister van Financiën brengt o. a. het volgende ter algemeene kennisals kantoren waar de Ned. pasmunt, mits voor niet minder dan f 50 voor de zilveren en f 10 voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaal ders, guldens en halve guldens, zijn aange wezen De Ned. Bank te Amsterdam, de kantoren der betaalmeesters en voor zoo ver Zeeland betreft de volgende kantoren der directe belastingen, enz.Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszand, Hontenisse, HuLst, Sas van Gent, Vlissingen (2), IJzen- dijke en Zierikzee; en op het kantoor der registratie en domeinen te Oostburg. HetDuitsche42 c.M. geschut. In het „Artilleristische Monatsheft" van December komt het volgende gedicht voor in het plat-Duitsch Dicke Bertha heet ick, Tweeunveertig meet ick, Wat ick kann, dat weet ick, Söben milen scheet ick, Steen und isen freet ick, Dicke muern biet ick, Grote Locker riet ick, Dusend Mann de smiet ick! Beuse Klüten kok ick, Blitz und Donner mok ick, Heete Suppen broo ick, Wiete 'Reisen doo ick, Erst vor Lüttic.h stunn ick, Huy und Namur funn ick, Ok Givet dat seegh ick, An Maubeuge kreeg ick, Vor Antwerpen stoh ick, No Paris hen go ick, Ok no Londen, glauf ick, Op den Dag, dor teuf ick Is dat Dag, denn brumm ick, Is dat Nacht, denn summ ick; Ganz verdübelt, meen ick, Mienen Kaiser deen ick, Dicke Bertha heet ick! Wat ick kann, dat weet ick! In de prov. Groningen is gister middag hevig kanongebulder gehoord uit de richting oostelijk van Borkum. In de laatste dagen van December, Schrijft do Strassburger Post, werd in de nabijheid van Camp des Romains een bloedig gevecht geleverd. Des nachts to gen de regimentsdokter en zijn soldaten er op uit om lijken te zoeken en die met Vreeselijk ongeluk. Men schrijft ons uit Vlissingen De alhier gevestigde marine is gis teren wederom getroffen door het ongeluk met de motorsloep van de „Tri ton" die in de Wielingen door tegen een mijn aan te komen, uit elkaar sprong. Hierbij kwamen de volgende 5 personen om het leven: de luitenant ter zee 2e klasse L. M. Luden, de korporaal torpe- dist B. J. de Jager, de zeemilicien-ma troos L. Reeman, de zeemilicien machine- drijver J. M. Grijspaardt en de zeemili cien A. L. van den Elshout. Van deze slachtoffers woonde Grijs paardt te Middelburg; hij was machi nist bij de Mij. Zeeland en een zeer oppassende jonge man van 22 jaar, de trots van zijne ouders en zijn veel jon ger zusje. Uit Breskens wordt nader aan de N. R. Ct. gemeld Ongeveer half één was de mijnenlegger „Triton" uitgevaren om een inijnver- sperring te lichten. Boor den laatsten storm waren eenige mijnen losgeraakt. Ter hoogte van het gehucht Nieuwesluis, ongeveer een uur loopen van Breskens, stootte d© sloep op een der losgeraakte mijnen, waarop een ontzettende ontplof fing volgde, en de barkas onmiddellijk zonk. Uit Vlissingen werd telefonisch om hulp verzocht, en zeer spoedig verscheen er een torpedoboot op de plaats van het ongeluk. Be lijken werden met deze boot naar Vlissingen overgebracht. Op de tor pedoboot werd de vlag halfstoks ge- heschen. Te Vlissingen heerscihte groote consternatie. Te Gouda is overleden mevrouw Montague, weduwe van wijlen ds. I. Montagne, te Vlissingen. Middelburg. Boor de politie is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren S., die gisterenmiddag in dronkenschap ©en an der op de Markt een klap toebracht. Be vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken werd gisteren door den voorzitter, den heer C. M. Ghijsen geopend met de volgende rede Het jaar, dat achter ons ligt, mag als een noodlottig jaar voor handel en nij verheid worden aangemerkt. Was het aan vankelijk reeds meer of minder gedrukt, sedert het uitbreken van den wereldoor log verkeert alles in een toestand, die door ieder onzer n®g nooit is beleefd. Het crediet had in de eerste dagen van den oorlog geheel opgehouden te bestaan. JEen panische schrik deed een ieder denken aan te redden, wat nog mogelijk was. Banken en kassiers werden bestormd en al het gereede geld was in een paar dagen verdwenen. Bank zij1 'de krachtige maatregelen der regeering verbeterde de toestand vrij spoedig. Circulatiemiddelen, die een tijdelijk karakter dragen, werden in omloop gebracht, en naar gelang het gevaar scheen te verminderen, dat ons land zelf in den oorlog zou worden me- degesleept, keerde de gerus'heid weder. Toch bleef de industrie en de handel geschokt, door het ontbreken of verhoo- gen in prijs van grondstoffen en han delswaren. Het bouwvak in al zijn vertakkingen werd rt meest getroffen door den weinigen lust tot nieuwen bouw en het beperken van herstellingen tot het hcfogst noodige. Be handel in binnenlandsche produc ten werd getroffen door maatregelen tegen den vrijen uitvoer, maatregelen voorzeker gewettigd, door de noodzakelijkheid om in de eerste plaats te voorzien in eigen consumptie, doch die intusschen den bin- nenlandschen handel stremden en den verkoop der eigen voortbrengse'en op on gekende wijze bemoeilijkten. Intusschen woedt de krijg nu reeds bijna zes maanden zonder eenig uitzicht en mogen wij alleen hopen dat in den loop van dit jaar de gewenschie verbetering intreedt, door den vurig verlangden be- slissenden vrede, ik wensch, u allen, mijne heeren, dat wij daarvan getuigen mogen zijn en dat ons land geheel huiten het conflict moge blijven. Onze Kamer verloor twee harer leden. De heer M. P. v. d. Harst nam zijn ontslag doordien hij de gemeente metter woon verliet. De heer W. C. Noske wensch e nie'. zich herkiesbaar te stellen. Be Kamer verliest in heide heeren ijverige leden, die hunne adviezen naar beste weten beschikbaar stelden. In de vaca tures werd voorzien door de benoeming van de heeren A. C. de Vos en A. J. Verhage, beiden thans voor het eerst ter vergadering aanwezig, aan wie ik de be langen van handel en nijverheid hier ter stede ten zeerste aanbeveel en die ik met hunne benoeming geluk wensch en hiermede als geïnstalleerd verklaar. - Heden bedroeg het aantal bons voor warm eten 1154. Goes. Met ingang van 1 Januari 1915 is bevorderd tot commies 2e klasse de heer W. de Beste Lz., werkzaam op het Inspectiebureau der H. IJ. S. M. te Amers foort. Vlissingen. Het stoffelijk overschot van den luitenant ter zee le klasse Ludein wordt 'Je Hilversum ter aarde besteld. Vrijdag zal vermoedelijk hier met mi litaire eer warden begraven de miliciem- matroos Reemans. Van de 3 an derf slacht offers van de ramp zijn geen overblijfse len gevonden. Kapelle. Be Fruit- en Groentekweekers- vereeniging vergaderde gisterenavond in haar gewoon vergaderlokaal. Tegenwoor dig waren 45 léden van de 59. De voor zitter dhr. J. A. Nijssen opende en sprak den wensch uit dat 1915 een gunstiger verloop mocht hebben dan het afgeloopen jaar. De secretaris leest de notulen, 2 leden werden toegelaten. De penningm. deed rekening en verantwoording. Ontvangen voor boonen en augurken f 1931.47. Hier van uitgekeerd aan de leden f 1892.50V2. Aldus een saldo van f 38.961/2- Aan den ladingmeester en voor diversen uitbetaald f 105.56. Door het gunstig saldo van het vorige jaar bezit de Penningmeester thans f 20.71 aan kasgeld. Be aftredende be stuursleden M. de Jager en P. Staal wer den herkozen. Provisioneel werd opge geven ruim 16 gemet witte Heinrich reuzen boonen te telen en drie en een half gemet augurken. Een algemeen in onze gemeente geachte vrouw, de wed. J. L. geb. P. ver loor in den afgeloopen nacht door den dood twee'dochtertjes, van 11 en 9 jaar, blijkbaar aan een verraderlijke keelonge steldheid, die ook voor den behandelenden arts in haar groote gevaarlijkheid een verrassing schijnt geweest te zijn. Van het viertal kinderen, hetwelk deze we duwe rest, is de oudste zoon sinds vele weken ernstig lijdende. Ook baar broeder uit Amerika overgekomen, schijnt aan deze zelfde ziekte overleden to zijn. Juist vijf jaar geleden had deze weduwe haar man door den dood verloren. Oudelande. Maandag 18 Januari ver gaderde het Zieken- en Ondersteunings fonds Hulpbetoon, in de zaal van dhr. J. Meeuwse. De voorzitter opende de ver gadering, en sprak zijn dank uit voor de trouwe opkomst; aanwezig waren 11 van de 15 leden. In 1914 waren er vier aanvragen ingekomen om als lid te wor den toegelaten, waarvan er twee voor- loopig werden afgewezen omdat zij des tijds ongesteld waren, Be notulen werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er in het vorige jaar was ontvangen de som van f80.30 en uitgekeerd aan bodeloon en penningmeester f 10.10 alzoo een goed slot vftn f61.20. In kas op 1 Jan. 1914 f 203.54. Goed slot op 1 Jan. 1915 f264.74. Aan de beurt van aftreding was de pen ningmeester dhr. C. de Beste, die met algemeene stemmen werd herkozen, en die zijn benoendng aannam. Bij de rond vraag stelde dhr. C. Meijaardt voor, om inplaats van 10 ct. contributie per week dezie voor 1 jaar te verlagen tot 5 ct. nor week, met het oog op onze mooie kas en daar het leven tegenwoordig toch al duur genoeg is. Bit voorstel in stem ming gebracht werd met algemeene stem men aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Borssele. Gis eravond vergaderde de vereeniging Volksweerbaarheid met de Schietvereeniging. De rekening van Volks weerbaarheid bedroeg aan ontvangsten f 19 aan uitgaven f6.15. Batig saldo f 12.85. Ba rekening der Schietvereeniging bedroeg aan ontvangsten f 123.15, aan u.t- gaven 1 122.99. Batig saldo f 0.16. De hee ren L. Nieuwenhuize en N. Priester, die de rekening nazagen, bevonden die in orde. Vier bestuursleden traden af. Her kozen werden tot bestuursleden de heeren J. C. v. Burger en A. Nieuwenhuize en gekozen tot bestuursleden de heeren L. Nieuwenhuize en N. Priester. Daarna wer den de verschillende werkzaamheden aan besteed. Bij inschrijving werd gegund: bodediensten voor f 6 aan ,C. V. d. Vel de en P. Melis, aan wien ook het schij- venplakken werd gegund voor f0.25 per 100 groote en f0.15 per 100 kleine. Schoonmaken van het geweer aan C. Wal- hout voor f4.75. Werkzaamheden tijdens het oefenen aan P. Karelse voor f 10. We gens wanbetaling werden vier personen als lid geschrapt. Be vereeniging telt ruim 50 leden. Colijnsplaart. Gistermorgen kwamen al hier eenige militairen per auto het dorp binnen met het doel de mijnen die het dichtst bij het dorp lagen eerst te doen springen en vervolgens die bij den oes terput en ook nog een dicht bij Kats. Be bewoners werden wel gewaarschuwd de deuren en ramen open te zetten, waar aan dan ook ieder zooveel mogelijk vol deed, maar de schok van de ontploffing der dichtstbijzijnde mijn was zoo groot, dat er toch vele ramen braken en overal de scherven knetterend neervielen. Ook de pannendaken hadden vee) te lijden. De ontploffing van de tweede, hij de storm- seinpaal, was heel wat minder sterk. Ge lukkig bleef het bij stoffelijke schade en kwamen er geen persoonlijke ongelukken bij voor. Heinkenszand. Daar er in deze gemeegite behoefte ontstond aan ©en kolenfonds, doordat de kolenprijs in de laatste we ken zoo ©norm steeg van f 1.15 tot f 1.60, werd gisteravond op initiatief van enkele personeh een vergadering gehouden om zoo mogelijk zulk een fonds op te rich ten. Dat er nog al animo voor deze zaak was, bewijst, dat er staande de ver gadering ruim 100 personen zich als lid opgaven. Een commissie bestaande uit tien personen werd aangewezen om de voorbereidende maatregelen te treffen, om dan in eerstvolgende vergadering een be stuur te kiezen en een reglement vast te stellen. Domburg. In de gistermiddag te Aag- tekerke gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met algemeene stem men tot secretaris benoemd de beer J. W. Schuurman, commies ter secretarie te Middelburg. Met hem was op de voor dracht mede aanbevolen de heer B. von Brucken Fock van Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Purmerend door M. G. Gerritsen te Gaanderen; naar Vries door G. J. Mooij te Helium. Bedankt voor Zierikzee door ds. H. P. de Graaf te Sneek; voor Veenen- daal door J. H. F. Remine te Oud-Beij- erland. Geref. Kerken. Beroepen te Stellendam P. A. Zeilstra cand. te Amsterdam; te Blokzijl E. J. v. Voorst; cand)1 te Renswoude; te Duurswoude S. de Vries te Klaziena- veen. Bedankt voor Lollum door J. Voerman te Warns; voor Ten Boer door H. Hummelen te Haarlemmermeer. De Geref. Kerken in België. De Kerkeraden der Geref. Kerken van Brussel en Antwerpen hebben thans ge zamenlijk een bede om steun gericht aan de Geref. Kerken in Nederland. Door den oorlogstoestand werd het kerkelijk leven dezer beide zusterkerken in zijn gang niet minder verstoord dan .zooveel dat weleer in België bloeide. Het grootste deel van beide gemeenten week uit naar Nederland, en die nog achterbleven, wer den in zaken en bedrijf zoo zwaar ge troffen, dat zij zich onmogelijk dezelfde groote opofferingen als vroeger voor het kerkelijk leven kunnen getroosten. In groo- ten financieelen nood kwamen beide Ker ken daardoor. Tekorten te Brussel in de kas voor den Evangelisatiearbeid, in die der Kerk en der Diaconie, in Antwerpen zal de Kerk zonder krachtigen steun uit Nederland onmogelijk weer een eigen die naar in de vacature-Dr. Hepp 'kunnen beroepen; deze Kerk zucht nu reeds on der de .rente en aflossing dor hypotheek op haar kerkgebouw. Gewaardeerd wor den de in onze pers geopperde plannen tot steunverleening aan de Belgische Kerken. Echter kon voor de vroeger voorgestelde Kerstcollecte geen aanvrage uitgaan, om dat de verbreking van alle verbinding met Holland de bespreking diarover on mogelijk maakte. Maar nu door de vrien delijke bemiddeling van het Ned. gezant schap te Brussel een reispas verkregen kon worden voor de verdere ontwikke ling van dit plan, doen de beide Kerken haar verzoek o:u het houden eener col lecte. Voor de andere Protestantsche Ker ken in België, de Belgische Zendingskerk en de Staatskerk, wordt in de Protestant sche Kerken van Zwitserland en Enge land gecollecteerdDoor flinken, financi eelen steun zou de Kerk van Brussel ook in staat zijn haar Evangelist on der de in Holland geïnterneerde of uit geweken 1 andgenooten te laten arbeiden. Voor dien arbeid zijn nu reeds van Her vormde zijde een tweetal Belgen, de pre dikant der Kerk van 'Mechclen en een Evangelist van een der Brusselsche Evan gelisatie-posten aangesteld. De voorzitter der Generale Synode, Dr. J. C. de Moor, te 's Gravenhage, zal gaarne, nu het postverkeer met België verbroken is, gelden voor de Geref. Ker ken in België in ontvangst nemen. Op 43-jarigen leeftijd is te Leiden overleden ds. A. Roorda, predikant hij do Geref. Kerk aldaar. Ds. Roorda werd geboren in 1871 en stond achtereenvol gens als predikant te Zuid-Beijerland, Schernegoutum, Oude-Pekela, Breda en sedert Sept. 1912 te Leiden. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor De Krim door A. H. Hilbers te Drachten. De heer S. Frelier, onderwijzer aan de O.L. School te O. W. Souburg, on langs te Schore benoemd tot hoofd der 0. L. School, heeft deze benoeming niet aangenomen. (VI. Ct.) Een onrechtvaardig ge straft pTedikant. In het vervolg op P. de la Rue, geletterd, staatkundig en heldhaftig Zeeland door F. Nagtglas. wor den honderden personen beschreven, dia zich in den loop der tijden in het Zeeuw- schc gewest op eenigerlei wijze hebben onderscheiden en in die biographiën komt menige bijzonderheid voor, die ons een goed inzicht geven in verschillende toe standen in vorige eeuwen; vooral kerke lijke toestanden, niet zelden Weinziejligia handelingen van de voorgangers, vinden er een ruime plaats; één der beschre ven personen is Renatus Stenhuis. waar van gezegd wordt dat zijne geschiedenis cene opmerkelijke bijdrage is tot de zon derlinge rechtspleging der achttiend© eeuw, V'oen de staatsinstellingen tenge volge van weelde en nepotisme (begunsti ging en verrijking van bloedverwanten! door hooggeplaatste personen, met ach terstelling van derden), door en door be dorven waren. Stenhuis, geboren te Gro ningen, studeerde aldaar 'tot het jaar 1733 en kwam daarna te Goes als proponent in dienst voor een zieken predikant. In 1736 werd hij te Liefkensboek (aan de Schelde) beroepen, waar hij gedurende zeventien jaren zijn betrekking met eere vervulde, intusschen gehuwd zijnde en twee kinderen bezittende. Maar ziet de brave man werd allerongelukkigst in zijn vreedzaam leven gestoord, een leven dat alleen verzuurd werd door geldelijke zor gen naar het schijnt. Hij was ook belast met de administratie der armengoederrin van Lillo, in de nabijheid van Liefkens boek gelegen, en toen in 1750 de hoeken werden nagezien, was er een tekort van ruim 700 gulden, waarvan evenwel reeds door den betrokkene 200 gld. was ge restitueerd, terwijl voor het verschuldig de door hem oen bewijs was afgegeven en hij de administratie gevoegd. Wat was het geval? Meer dan het ontbrekende was de leeraar nog niet op zijn jaarwedde uitgereikt, dat, zooals gezegd wordt, zon der noodzaak was ingehouden. De leden van den betrokken kerkeraad, die bij het nazien tegenwoordig vyaren, vonden goed. dat het ontbrekende door hen zou inver diend worden, maar twee afgevaardigden uit Zeeland, die mede in de commissie tot het nazien van boeken en kas zitting hadden, namen daarmede geen genoegen. Hoe het verder hiermede afliep, wordt niet vermeld, maar zeker is het, dat eeni- gen tijd later opnieuw een tekort werd geconstateerd, weder gedekt door een schuldbewijs op niet uitbetaald traktement en hoewel bekend was. dat in zijn ge zin bepaald broodsgebrek heerscihte. werd de predikant onmiddellijk geschorst en naar do gevangenis gebracht. En nu be gint het ongehoorde in de annalen der bil lijke rechtspleging. Nagtglas deelt daaromtrent mede; „de eisch van den baljuw, een militair, die de roede der justitie voerde voor bet college van gedelegeerde rechters, was geese- ling en verbanning buiten het terri toir van Liefkenshoek en het vonnis was eene boete van 1200 gulden, ontzetting' uit zijn ambt en smeaken voor de volle rechtbank om vergiffenis aan God en de justitie. Het ordinair traktement, huis huur en andere kosten over de jaren 1753 en 1754, werd hem onthouden en hoven- dien betaling der kosten van gevangen schap a 200 zilveren ducatons". Een broe der van hem, predikant te St.-Maartensr dijk, bood aan de boeten ten minste ge deeltelijk te voldoen, maar het aanbod

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2