Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Financieele Berichten. Landbouw. Zending. Van belang is ten slotte nog,tlwat door do Deutsche genie hier in de onmiddellijke omgeving wordt tot stand gebracht. Zui delijk van Leuven vindt men sterke ver schansingen opgeworpen, dwars door de akkers, waarop de rogge steeds welig groeit. De straatwegen zijn ter plaatse ook opgebroken; voor de passage zijn slechts smalle stroken gelaten. Over da Dylo zijn nieuwe bruggen geslagen. Dage lijks worden door de troepen hier oefe ningen gehouden. De slag bij Nieuwpoort. De „Frankfurter Zeitung", brengt, nu er weer gevochten wordt bij Nieuwpoort een puntdicht van 'Christian Wernicke (geb. 1660) in herinnering, gemaakt naar aanleiding van den slag bij1 Nieuwpoort in 1600 toen onze Prins Maurits van Oranje zijn overwinning behaalde op Aartshertog Albert. Sohlacht von Neuport. Als Moritz oine Scihtacht zu liefern fertig stand Und hinter sich die See, Albrecihten vor sich fand, Da rief er, in gesetzter Ruh, Dem Kriogesvolk die Worte zu: Ihr Brüder kampft, es geh' auch wie es geh' Zur Fluciht ist hier kein Weg gamessen, Es sed denn, dass wir dort die See Aussaufen oder hier den Feind auffressen! (Als Maurits voor den slag geheel gereed stond, En achter zich do zee en vóór zich Albrecht vond. Dan riep hij' vol beradenheid Zijn krijgsvolk aldus tot den strijd: Gij broeders, strijdt, loopt 'tal of niet dan mee, Tot vluchten is geen weg te vinden, Tenzij dan, dat wij daar de zee Leegzuipen, of den vijand hier ver slinden.) Korte Oorlogsberichten. Duitsche zendelingen in Engelsche kolonies. Een telegram uit Madras van 11 Januari meldt, dat de zendelingen uit Leipzig op twee na Haudlann en Ruckdaeeksel na, op hunne staties verblijven, terwijl de zendelinge^ der missies van Bazel, Herrmaimsburg Hen Sleeswijk-ltolstein in het gevangen- leger zijn. Van de missie van Leipzig in Engelsch Oost-Afrika, die tot begin November on gemoeid was gelaten, is nu ook de oud ste zendeling Hoffmann en zijne echtge noot© naar Voor-Indië gebracht. Ook aan de Goudkust, waar de gouver neur in Augustus een vriendelijke procla matie uitvaardigde, zijn Duitsche zendelin gen en Duitsche missie-arts gevangen ge nomen. Keizer Wilhelm en het Oos- tenrijksche leger. De door keizeji] Wilhelm aan het Oostenrijksche leger- commando ten geschenke aangeboden ge pantserde koepel van Antwerpen, waarin zich'in het midden Oostenrijksch 30.5 c.M. geschut bevindt, is heden te Weenen aan gekomen en zal voor het hoofdportaal van het arsenaal ter algemeene bezichti ging geplaatst worden. "De houding van Rumenië. Uit zeer goede bron is te Nisj vernomen, dat Rumenië weldra de eerste offensieve stappen zal doen. Uit België. Men meldt aan de „N. R. Crt." Het opedschen door de Duitsohers in het bezette gebied van België nam den laatsten tijd ongehoorde afmetingen aan. Een groot-industrieel, te Vervieis woon achtig, doch die zijn uitgebreide leerlooie rijen te Nimes heeft., moest voor 1,250,000 franc leveren. Hij sloot daarna zijn werk plaatsen, doch de Duitschers eischten, dat hij weer aan 'twerk ging, of zij zouden den heelen boel annexeeren. Hij is dus weer aan het werk getogen en moe|t nu 1/3 van al het afgewerkte leder aan de Duitschers afstaan. Een lakenfabrikant te Venders, die dit hoorde en voor het zelfde lot bevreesd was, liet 2000 arme vrouwen komen, gjaf haar elk voldoende laken voor een mantel en bovendien het geld voor maakloon en knoopen. Op deze manier wist hij tenminste, dat het laken niet in handen der Duitschers kwam.' Een verijdeld moord-com- plot. Aan de „Daily News" wordt uit Fe- trograd geseind, dat te TiflLs (Kaukasië) bijzonderheden ontvangen zijn over een verijdeld oompiot tegen de Russische, Fransche en Belgische leden van het corps diplomatique te Teheran (Perzië). Het complot zou volgens het plan op den eersten Kerstdag worden uitgevoerd. Mahmet Khan, een winkelier, wonend tegenover het Britsche gezantschapsge bouw, werd op den avond vóór dein eer sten Kerstdag door een bom gedood. Dit leidde tot de ontdekking, dat men van plan was bommen te werpen onder de rijtuigen van de bewuste diplomaten, als zij, na het Kerstdiner bij den Engelschen; gezant op den eersten Kerstdag te heb ben bijgewoond, naar hunne woningen zouden terugkeieren. nicht über den Yser!" Een Duitsche militair, die van de Yser- linie terugkeerde, vertelde mij bet vol gende: Het vechten is daar bijna onmogelijk! geworden. Veel van onze manschappen zijn ziek. Ook hooren wij als het stil is in den nacht de Fransche militairen hoesten. Het schijnt, dat de Engelschen; het beste tegen dit weer kunnen. Zij laten ons tenminste geen oogenblik van den nacht met rust met hun aanvallen. De Sroode broek van de Franschen is niet meer zichtbaar door het slijk, dat er op zit. Verder verhaalde de militair, tiat hij en zijn makkers op een nacht „Deutschland über Alles" zongen. Toen bet gezang op hield, hoorden zij een stein, die Duitsch sprak met een sterk Engelsch accent, en zei: „Ja, ja, Deutschland über Alles, abc® nicht über den Yser!" Tegen 21 Januari zijn in Hongarije da landstormplichtigen van de lichtingen 1875 tot en met 1881 enr van de jongere lichtingen tot den landstormdienst opge roepen. Van het Russisch-Turksche front. Het Turksche groote hoofdkwar tier deelt mee, dat de Kaukasische,troepen hardnekkig hun stellingen verdedigen: tegen de Russen, die met een overmacht aan vallen. Do poging van den vijand om den vleugel van een hunner legerkorpsen te omvatten is gefnuikt. Na een gevecht tus- schen Turksche en Russische cavalerie, is de vijand ten Westen van Hoi op do vlucht geslagen, met achterlating van doo- den en gewonden. Onze Koningin bij1 een militaire oefening. Men schrijft aan „De Amsterdammer," Chr. Volksdagblad Ge herinnert u, waarde lezer, welk een bar weer het Zaterdag was. x Er was voor de 1ste divisie een oefening bevolen. Een van de grootste moeilijkheden bij het gebruik van groote troepenmassa's is het dirigeeren of verplaatsen van zulk oen groote troep. Het lijkt zoo gemakkelijk op het oog. Zoo'n generaal zegt maar hoe hij het heb ben wil en dan gebeurt het. Maar daar zit het nu juist in. Bij het uitvaardigen van zoo'n bevel moet rekening gehouden worden met aller lei omstandigheden, opdat de troepen niet noodeloos vermoeid worden en alles toch geschiedt zooals men het wenscht. Wij willen trachten hiervan een denk beeld te geven. Het doel was met de geheelo divisie een marsch te maken, gelegerd in de meest uiteenloopende kantonnementen. Er moest nu in verband met die lig ging een punt gezocht worden, dat onge veer even ver gelegen was van die ver schillende kantonnementen. Van dat punt af begon do gezamenlijke marsch op een tijdstip, dat do samenstellende troepen er ongeveer gelijktijdig op opvolgend konden zijn. Gemarcheerd werd naar een ander punt dat eveneens op gelijke afstanden der (verschillende kantonnementen gelegen was. De beide marsch wegen (heen en terug) van de verschillende bataljons ©n batterijen .liepen dus van die twee ge noemde punten samen. Nu deed zich nog een andere moeilijk heid voor. Voor het voorbijtrekken van een regiment infanterie met al zijn wa gens en paarden en het mitrailleurs-pelo ton is ongeveer 20 minuten noodig. Voor een mitrailleurafdeeling (180 M. lang) ongeveer 4 minuten ,voor ©en afdeeling veld-artillerie (900 M. lang) ongeveer een kwartier enz. Als dus het hoofd van een regiment in beweging komt, duurt het 20 minuten eer het volgende regiment kan aanmar- cheeren. Daarbij komen nog de voorge schreven tussehenruimten en zoo doende moest het eene onderdeel der colonne pas een uur later op het punt van samen komst zijn, dan het voorste deel van do troepenmacht. Men ging dus een uur later van huis on nam zijn plaats in de colonne netjes op tijd in. Nu heeft men nog niet gerekend op bruggen, overwegen op spoorwegen, weg- versperrende karren en ongelukjes met de paarden of voertuigen, om nu van het weer en de slechte wegen maar niet te spreken. Er behoort dus veel beleid toe, de zaak goed te laten marcheeren. Ongeacht de hinderpalen ging alles van oen leien dakje en als kikvorschen zongen de sol daten tegen het slechte weer in. WeJi was er hier en daar gemompeld of het niet beter ware geweest de oefe ning af to gelasten met hot oog op het slechte weer, maar niet alleen dat allo voorbereidingen waren getroffen, doch onze Koningin zou de oefeningen bijwo nen en waar zij het slechte! weer trot seerde, daar mochten de troepen toch niet achterblijven. Onder de voorbereiding behoorde ook nog een bijzonderheid. Bij de divisie behoort een pontonafdea- ling en deze afdeeling had een ponton brug geslagen, waarvan de troep gebruik zou maken op den terugweg. Het slaan van zulk een pontonbrug was bij dit stormweer op zichzelf al een kunststuk. Do weg er heen was een buitensporig modderig jaagpad, waar ternauwernood da voertuigen langs konden. In Voorscho ten hadden we de auto van onze Konin gin en van den Opperbevelhebber reeds gezien, doch niemand wist waar de hoog© bezoekers zich eigenlijk bevonden. Langzaam, voetje voor voetje, bewoog zich do kilometers lange colonne over het jaagpad achter de artillerie, die maar zeer moeilijk de met zes paarden baspannen kanonnen van het smalle pad op de brug en van de brug weer op een ander smal pad moesten brengen. Maar het ging meesterlijk. En bij de brug stonden de paarden van de Koningin, den Opper bevelhebber en den Divisie-commandant en hun gevolg, waaruit bleek, dat H. M. te paard van Voorschoten langs het smalle jaagpad naai- do brug gereden was. Hier dus had onze Vorstin de verrich tingen van haar troepen aanschouwd, met rechts van haar de generaal Snijders en links de generaal-majoor Klerk do Reus. Drie uren lang heeft onze geliefdo Koningin stormvlagen en stortbuien ge trotseerd in het open veld, waar do ijzige regen in jaskragen droop en voeten en kleederen doorweekte. Wat dat het soldatenhart goed deed! Pe voortdurende belangstelling, die onzo beminde Landsvrouwe betoont in haar leger, ten koste van zoovele opofferin gen van maatschappelijk en en persoonlij ken aard op de boen gehouden moet wor den, is een treffend bewijs van hare liefde voor het volk, welks hoopvolle kern het leger vormt. Men schatte de ontberingen niet laag, die ons leger lijdt, ook al is er nog geen oorlogsellende. Dag aan dag hun boterham te moeten eten aan den kant van den pveg, in weer en wind, op een doorweekten grond, die tot pusten geen gelegenheid biedt, stelt hooge eischen aanhet moreel van den troep, waarvan helaas velen de ijzeren noodzakelijkheid niet inzien en desniet temin zonder morren haar ondergaan. Do belangstelling van onze Vorstin wordt daarom dan ook op zulk een hoo- gen prijs gesteld, omdat de troep daar door ten minste een overtuigend bewijs krijgt, dat zijn werken en oefenen, op prijs gesteld worden. De Koningin noemt door deze belangstelling dan ook de har ten van al onze militairen voor zich in en zij kan dan ook van do trouw van haar leger verzekerd zijn. Bond Chr. Drukkers patroons. Men seint ons uit Amsterdam Naar wij vernemen werd gisteren in „Hotel de la Station" te Utrecht een ver gadering gehouden van Christelijke Druk kerspatroons, en werd overgegaan tot de oprichting van een „Bond van Christe lijke Drukkers-Patroens in Nederland". Een bestuur werd gekozen, en wel tot: voorzitter de heer H. üiemer, directeur van „De Rotterdammer" te Rotterdam; secretaris de lieer J. W. Reesse, direc teur van „De Standaard" te Amsterdam; penningmeester de heer R. L. Haan te Groningen; verdere bestuursleden de hee ren E. J. Bosch te Nijverdal en J. Zomer te Wageningen. De heer Diemer verklaar de de hem opgedragen functie slechts voorloopig te kunnen aanvaarden. Middelburg. Gisterenmiddag werd door de politie zekere S. bekeurd die vleesoh, dat hij invoerde, niet langs den koristen weg naar het keuringslokaal bracht of deed brengen. Failliet verklaard D. de Visser, land bouwer to Groede. It. C. mr. baron Toe Schwartzenberg. Cur. mr. H. C. J. Groot. Goes. In de eerste helft van Januari zijn in deze gemeente ingekomen: C. Raas, zonder beroep uit 'sHeer Arendskerke, St. Jacobstraat 71; J. A. J. Bekaar, commies ter secretarie, Amster dam, Kleine Kade 177; S. Beunders, off. Leger des Ileils, Watergraafsmeer, Westwal 220; C. F. J. Egolie, klerk registratie, Ginneken, Ossenhoofdstraat 100; Ja. M. Scheffer, verpleegster, Mid delburg, Oude Vischmarkl 66; Ma. Jan sen, apothekersbediende, St. Maartens dijk, Van der Spiegelstraat 229; J. Hooge- stcger, winkelbediende, Kapelle, 'sll. II. Kinderenstraat 72b; M. Slimmens, mon teur, Wissenkerke, Stationsweg 31. Vertrokken P. M. Magielse, zonder beroep naar Kloetinge; Ka. A. Heijnsdijk, verpleeg ster, 's Gravenhage; J. de Vries, on derwijzer, Hedel; P. L. Vermeule, smids knecht, 's Gravenhage; J. Veenis, winkel bediende, Wormerveer; P. Wessels, klerk registratie, Culenborg. (M. C.) lerseke. Gisterenavond vergaderden in de achterzaal van den heer Nolct eenige winkeliers om het noodige en nultige van een winkeliersvereeniging en van ver vroegde winkelsluiting te bespreken. Voor al het laatste werd met nadruk bepleit. Er zal getracht worden de algemeene sym pathie der winkeliers te verkrijgen en dan gaan aankloppen bij den Gemeen teraad. Een en ander ging uit van de hoeren J. J. van der Peijl en Ph. Bom. Krabbendijke. Donderdag 28 Januari hoopt voor de Jongelingsvereeniging op G. G. alhier op te treden ds. F. C. Meijster van Rotterdam, met het onderwerp „Het lied der Sirene". Colijnsplaat. De mijn gemerkt 1' 92 schijnt weggedreven te zijn. Bij den mo lenweg is een mijn aangekomen grijs van kleur, op de kop gemerkt R.l. 111/14 N en M 275, in de rondte '601. Bij den nol is een groote zwarte drij vende mijn waargenomen. Jaarverslag van de kolenvereeniging „Onderlinge Hulp". De ontvangsten be droegen f 7383.87 72, de uitgaven f 7021.08, goed slot alzoo f362.79V2. Op 1 Jan. 1915 was in 't bezit der vereeniging de som van f 1461.24. De aftredende be stuursleden werden herkozen n.l. dhr. A. J. Ridder, voorzitter, en de hoeren P. Janse Mz. en A. de Pree i\z., commissa rissen. Een voorstel van het "Re-tuur om slechts nieuwe loden aan te nemen in den tijd van 1 Mei tot 1 Juli werd aan genomen. Nmjzeri. Het Stbl. bevat de wet tot goed keuring van de dading met deze gemeente betreffende den eigendom van een ge deelte der voormalige vestinggronden. Noordwelle. Pensioen verleend van f 15 aan M. Paasse, wed. A. de Blonde, klok kenist en klokluider alhier. Ncd. Herv. Kerk. Beroepen te Helmond, A. R. de Jong te Veghel. Na 's morgens bevestigd te zijn door Prof. Dt. S. D. van Veen van Utrecht, met een predikatie over 2 Cor. 45 deed Zondag Ds. D. S. van Veen, gekomen van Kamperland zijn intrede te Joure, sprekende naar aanleiding van Ef. 6:18a en 19. Den nieuwen leeraar werd toege zongen Gez. 91:3, terwijl hij werd toege sproken door Ds. Zoete van cle Lemmer en den consulent Ds. Nauta van Langweer. (Stand.) Geref. Kerken. Beroepen te Oldeboorn E. J. v. Voorst cand. te Renswoude. Te Utrecht is geslaagd voor het doctoraal examen in de Wis- en Natuur kunde de heer A. M. P. Rocholl van Vlissingen. Jubileum Boot. Men schrijft ons nader: De Gereformeerde School in de Maurits- straat te Groningen heeft op 3 Februari a.s. een feestdag. Het hoofd der school, de heer A. Root, viert alsdan zijn zil veren ambtsjubilé. Evenals onze Chr. onderwijzers der oude garde, die practiseh-theoretisch op geleid worden was de heer B. op 16-ja- rigen leeftijd op de school van den heer D. Mulder te Zierikzee werkzaam, van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, om. dan van 4 tot 8 uur nog eens mee te helpen aan het doen geven van Fransche les. Op 1 October 1889 verkreeg de heer R. de hulpactei, werd onderwijzer aan de school van den heer Mulder. Als onder wijzer met de hoofdakte werd hij benoemd tot eersten onderwijzer aan de Geref. school voor lager en rn.u.l.o., Hooigracht te Leiden, hoofd do heer J. Schaap. Vandaar ging hij' in Juli 1901 als hoofd naar de Chr. school te Kruiningen, bij Goes, waar hij bleef tot Sept. 1907, toen hij de betrekking aanvaardde van hoofd der Geref. school, Mauritsstraat, Gro ningen. Buiten de schooluren houdt de heer Boot zich bezig met de Evangelisatie actie, terwijl hij op het gebied van Zon dagscholen, van traktaatverspreiding, in het land een bekenden naam heeft. In 1915 zal eenmaal gelegenheid worden gegeven tot 't afleggen van het examen ter verkrijging van de ;ikto van bekwaamheid als onderwijzer of onderwij zeres, bedoeld bij' art. 77a L.O.; dit exa men zal aanvangen op 7 April. In 1915 zal eenmaal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van hot exa men ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 87 L.O. voor huis- en schoolonderwijs in het vak ver meld onder j in art. 2 der wet (ile vrije- en ordcoefeningcn der gymnastiek); dit examen zal aanvangen op een nader te bepalen dag in October. Cursus „Centraal", directeur M. v. d. Broek, Postbus 70, Groningen, Leeraar M.0. Volledige schriftelijke opleiding voor het examen van Kom mies bij 's Rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. In den titel reeds ligt do waarschuwing voor al onze jongelui in stad en land, dat zij hetgeen hier volgt nauwkeurig lezen, en over 'tgelezene behoorlijk na denken. Er zijn namelijk tal van jongelui, die niet weten wat zij worden zullen, of die, in een vak zijnde, daarin niet naar wensch vooruitkomenof mogelijk ook anderen die zich tot het ambt vim kommies bij de belastingen aangetrokken gevoelen. Voor die allen is deze cursus bestemd. De heer v. d. Broek heeft in navolging van hetgeen in N.-Amerika ge schiedt een schriftelijken cursus opgericht. Hij stelt voor hen die lid van zijn cursus worden vier series beschikbaar, te we ten: a. Onze toetssteen voor Taal, Rekenen, Natuurkunde, Aardrijkskunde, Vormleer. Lezen. Opstellen. Examenopgaven der laatste jaren. Het onderzoek naar do Persoonlijke geschiktheid, enz. b. Twaalf lessen theorie rekenen en taal. o. Lessen practisch rekenen. Deze zeer eigenaardige, hoogst belang rijke methode heeft vele, goede, beste resultaten opgeleverd. Dat bewijzen de talrijke attesten van zeer vele geslaagden; en de algemeene indruk wasde cur sisten slaagden in grooter con tingent dan zij die elders waren opgeleid; wat ook hiervan 't gevolg is dat in deze seriën ongeveer alles voorkomt wat op do examens voor kommies gevraagd kan worden; al het andere door hen, die buiten den cursus bleven geleerd, is bal last. Ook de indeeling en behandeling: der leerstof, zoo geheel afwijkend van die van gewone studieboeken is oorzaak dat er zoove'.en van dezen cursus slagen. Wij raden allen belanghebbenden aan zich tot den heer v. d. Broek voornoemd te wenden. Men zie de advertentie. Do heropening van de Amster- damsohe beurs. De minister van financiën heeft goed gevonden te bepalen lo. de beurzen van den geld- en fond senhandel te Amsterdam, als aangewezen! in art. 3 der beurs voorschriften 1914, zullen worden geopend op Dinsdag 9 Fe bruari 1915; 2o. deze beurzen zullen voorloopig al leen zijn geopend: a. voor dm geldhandel, met uitslui ting tot een nader te bepalen tijdstip van do aanzegging of opvraging van gald- Iceningen als bedoeld in art. 2, lid 2, sub 3o„ der Beurswet 1914; b. voor den handel in fondsen, opgeno men in de dagelijksche nioteering, en voor den verkoop van onderpanden; 3o. de beurs en do executie beurs zullen zijn geopend van een tot vier uur dear namiddags op alle werkdagen, met uit zondering van den Nieuwjaarsdag, do Christelijke tweede Paasch- en Pinkster dagen, de heide Kerstdagen, den Hemel vaartsdag^ dm verjaardag der Koningin, on van zoodanig© heursvacantieiLagen, als nader zullen won lm vastgesteld; 4o. de effectenbeurs in de Groote Koop mansbeurs zal zijn geo[>md op zoodanige dagen en tijden als is bepaald bij de regies menton voor de Groote Koopmansbeurs 5o. de verkoopen van onderpand op do executiebeurs zullen aanvangen cun 2 uur en eindigen uiterlijk omstreeks 4 uur des namiddags 6o. de toegang tot de executiebeurs voor hen die geen toegang hebben tot de groot te beurszaak zal zijn over do Groote Koopmansbeurs en cle overbrugging, en na voldoening aan de voorwaarden voor toegang tol Koopmansbeurs gesteld. (St.ct.) Voorloopig geldt dit alleen voor de schuld bekentenissen der ft pCt. Staatsleening 1914. Veevoederverbouw. Reeds meermalen is er door ons op gewezen, dat wij het wenschelijk achten, dat de landbouwers zooveel mogelijk zelf er voor zorgen, dat zij een ruim vol doende hoeveelheid veevoeder hebben en dus zoo weinig mogelijk moeien aankoo- pen. Menig landbouwer zou goodkooper uit zijn, wanneer hij den verbouw van veevoeder uitbreidde. Bovendien zou hij zich meer onafhankelijk maken en niet. in last komen, wanneer de aanvoer uit het buitenland, om de een of andere reden gestremd wordt. Do tijden die wij thans beleven, doen de landbouwers maar al te pijnlijk gevoelen, hoe schaarscihte aan veevoeder nijpen kan. Menigeen zal er dan ook in 1915 op uit zijn, om zooveel hij kan, zelf in zijne behoefte aan vee voeder te voorzien hetzij door een groo- tere bodemoppcrvlakto dan gewoonlijk voor voedergewassen te bestemmen, hetzij door den verbouw dier gewassen krach tiger aan te pakken door dezen zoo in tensief mogelijk te drijven. Vooral dit laat ste punt bevelen wij onzen landbouwers aan. Juist de intensieve verbouw zal op den duur bet goedkoopste blijken. De meeste landbouwers zijn reeds in die rich ting werkzaam en de opbrengsten van hooi klavers, mangels en andere voeder gewassen zijn dan ook in de laatste 25 jaren aanmerkelijk hooger geworden. Nie mand zal echter beweren, dat het hoogte punt reeds bereikt is en dus zal het streven naar hooger nog' de leuze zijn van iederen vooruit strevenden landbou wer. Een meer intensieve verhouw eischt ook meerdere zorgen en o.a. een rationeel© bemesting. Tot hiertoe hoeft men zich nog hoofdzakelijk bepaald tot stikstof en fos- forzuurbemesting en heeft men te weinig aandacht geschonken aan de kali meststoffen. Toch daagt het hier ook in het oosten en, door de ondervinding ge leerd, wordt ook hij den verbouw der voedergewassen steeds meer kalimest aan gewend. Dit is goed gezien en wij kunnen ieder verhouwer van voedergewassen aan raden, om van kalimest gebruik te ma ken. Voor weide, hooi, klaver, mangels, paardeboonen en gerst is kainiet de aan gewezen kalimest. Hoewel het wenschelijk is, dat deze meststof in het najaar wordt uitgestrooid, kan men haar toch ook nu nog met zeer goed gevolg aanwenden. Menigeen zal misschien denken, dat met den oorlog, deze meststof evenals zoovele andere veel duurder is geworden. Dit is niet het geval, de prijzen der kalizouten zijn slechts enkele centen per 100 K.G. hooger dan het vorige jaar en in dit artikel is van oorlogsprijzen geen sprake. Alleen moet men er op letten, dat men niet talmen moet met bestellen, omdat de spoorwegen langzamer vervoeren dan anders en tevens, omdat de mijnen en fa brieken minder snel kunnen afleveren. Vrees, dat men do bestelling niet zal ontvangen, behoeft er niet te bestaan, want do kalizouten kunnen en mogen in onbeperkte hoeveelheden ingevoerd wor den. i Door een buitengewone schenking' kunnen do diaconessen Zr. Wynefces en Zr. Smit, die reeds 8 Juli 1914 werden afgevaardigd op de Jaarvergadering van het Ned. Zend. Gen., D.V. in de maand Februari vertrekken naar Lndië. Beide zus ters zijn bestemd voor Doü. Een dezer zal meer in liet bizondcr belast worden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2