itveulen, Koe [bode. INE. 02 Dinsdag 19 Januari 1915 29e T eren te koop omen, ingstier. iars, [necht „De Zeeuw91 in SVJilïtair Tehuis en Kamp. De Groofe^Oorlog. jwillige verbin- ,ijd 17 jaar. tijd 25 jaar. ijd 20 jaar. tijd 29 jaar. ijd 19 jaar. tijd 25 jaar. zeer voldoende ten, maximum- r) ijd 10 jaar. tijd 17 jaar. briefkaart is der Marine te en. lensdag. [ijlaagto. /an bedrijf ioden hypotheek op fr. letter H. 'erneuzen. gend, en een ling, bij A. P. 1, Oostkapelle. ISehengeweide )ost-Beveland" fclegen in den sn en biljetten ip Zaterdag 23 lags 12 uur ten Ir te Wilhelmina- irtweg, rooskerke (W.). [URM, Boude- Noordweg. SSTELOO Wz. Ikbaar, bij Ijssen, Kapelle. iTWERSE Wz. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN IE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. BHUiJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goea. Li. S. Zend deze courant na ze gelezen te hebben naar een der onderstaande adres sen en ge zult vele militairen, die ie deren dag verlangend naar „De Zeeuw" uit zien, aan u verplichten. Zooals men weet kan de verzending portvrij geschieden. Chr. Mil. Tehuis te Etten. Chr. Mil. Tehuis te Roermond. Chr. Mil. Tehuis te Axel. Detachement Militairen te Veere. Detachement Militairen te Zoutelande. Detachement Militairen te St. Kruis. Detachement Militairen te Heille (gem. Sluis). Detachement Militairen te Se'rooskerke. Detachement Militairen te Ooltgens- plaat. Detachement Militairen te Hellevoet- sluis. Detachement Militairen te Brielle. Malakkakapel, Malakkastraat, te Den Haag. Soldatcnbibliotheek, Toussaintkade Ha, te Den Haag. Mil. Tehuis, Practizijnshoek, te Den Haag. Militairen, Kurhausbar, te Schevenin- gen. Militairen, Consist. Geref. Kerk te Wil lemstad. Militairen, Willem: Ilstraat te Tilburg. Chr. Mil. Tehuis te Oisterwijk. Chr. Mil. Tehuis te Moergestel. Chr. Mil. Tehuis te Hilvarenbeek. Mil. Leestafel te Aardenburig. Mil. Leestafel, Nieuwe sluis bij Bres- kens. Detachement Militairen te Hansweert. Detachement Militairen (fort) te EJle- woutsdijk. Detachement Militairen (fort) te Bath. Detachement Militairen te Huijbeïigen. Mil. Can tine, Sloedam, te Arnemuiden. Geref. Mil. Tehuis, Heemraadstr., te Scheveningen. Chr. Mil. Tehuis te Aalsmeer. Chr. Mil. Tehuis te Rucphen. Chr. Mil. Tehuis te Eindhoven. Mil. Tehuis, Herv. Kerk, te Jutphaas. Detachement Militairen te IJzendijke. Christendom en Maatschappij. Dit halfmaandelijksch tijdschrift onder redactie van prof. Diepenhorst en A. S. Talma is in zijn tegenwoordig formaat en ten gevolge van zijn degielijiken inhoud! bezig zich voor goed bij ons in te bur geren. 1 De redactie opent een opstellepreeks' „De Europeescihe statenbond het eenige redmiddel?" Gelijk men weet is deze Bond bepleit door prof. Heymans; doch het denkbeeld heeft al veel gemotiveerde be strijding ontmoet, ook in vrijzinnige bla den, die terecht er op wezen dat ook zoodanig een bond geen duurzamen vrede waarborgen kan, hetgeen de geschiedenis, o.a. uit Zwitserland (de Sunderbuniden N.-Ameirika (de oorlog tusschen Noord en Zuid) bewijzen kunnen. Prof. Diepenhorst valt nu in bovenge noemd artikel de bewering van jhr. v. Suclhtelen aan naar aanleiding van diens brochure „Het eenige redmiddel. Eein Europeesche statenbond". Ook de Heilige Alliantie, met welke onze oudste anti revolutionairen, met name Keuchenius zoo dweepten, wordt in dit verband gecriti- seerd. Niet minder belangrijk is de reeks Oor logsliteratuur, alsmede de rubrieken, han delend over de zaken van kelk en maat schappij. Wie dit bij Ruys te Utrecht verschij nend tijdschrift nog niet kent, knoope zoo spoedig mogelijk de kennismaking aan. UAJIJFHOUT, |unarkt D 118, Beknopt overzicht van den toestand. Wij kunnen de verleiding niet weer staan, om nog eens terug te komen, op de hevige gevechten bij Soissons, die niet Zonder invloed zullen zijn op den gang Van zaken in het centrum van het Weste lijk front. Twee Fransche leden van het Roode Kruis, die kort geleden van het front te Galais zijn aangekomen, wisten heel wat mede te deelen van de heftige worste ling, waarbij het voor de Franscihen zoo kritiek werd. Men verwacht meer derge lijke verwoede pogingen van Duitsclhe zij de om eindelijk, na meer dan twee maan den stijf tegen den vijand aangedrongen VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. te hebben 'gestaan, door te breken tot eiken prijs. Hst is vooral bij de dorpen Crouy en Cuffies zeer heet toegegaan. Zelfs de am bulances moesten voortdurend terugwij ken, daar tenslotte niets meer gespaard werd en van bedde zijden door de he- vjge kruitdampen de Roode Kruis-vlag- gen en teekens onmogelijk meer te onder scheiden waren. In den omtrek dier dorpen is het lanjdr schap zeer heuvelachtig. Een dier heu vels is nummer 132. Een weg, de Bethuner weg, leidt daar langzaam stijgend, naar toe. Het was vooral hier op dien weg, dat de manschappen hij honderden vie len onder het artillerievuur van de om liggende 'hoogten. Cuffies en Crouy wer den door de Franschen verdedigd. Van beide plaatsen loopen Zuid-Westwaarts wegen naar Soissons. Om beurten wer den, onder verschrikkelijke verliezen dan dit, dan dat gehucht, boerderij of heuvel genomen. Het betrof hier Missy-sur-Aisne, Monsel, St. Marguerite enz. Ten slotte gaf de doorslag het bezwijken van een brug bij Missy. Dit werd veroorzaakt door de zeer hoog gestegen Aisne-rivier die alles meesleurde. De Franschen, die daar post hadden gevat, zagen Zich toen af gesloten van de hoofdmacht. Een alge meen terugtrekken werd in verband hier mede noodzakelijk. Toen had eindelijik de ambulance gelegenheid om tot het terrein van den strijd door te dringen. De aan blik was ontzettend. Hoog opgestapeld lagen ditmaal de lijken en de gewonden niet. Integendeel overal, waar men de oevers van de rivier kan overzien, lagen zij naast elkaar als gemaaid met een reuzen-sikkel. Uit Crouy gingen vele vluchtelingen naar Parijs, en ook was het in de streek, waarlangs de ambulancetrein ging, be merkbaar dat een soort paniek onder de bevolking der dorpen heersclhte, ontstaan door de overdreven berichten, die den terugtocht der Franschen vooruit gesneld waren. Soissons werd onmiddellijk door de Duitsche artillerie aan de overzijde van de rivier onder hevig vuur genometn. Niets werd gespaard. De kathedraal werd herhaaldelijk getroffen. Na Soissoins is er niet veel van belang meer gebeurd. In het voorlaatste Fransche commu niqué het laatste bevatte slechts het oude stopwoord wordt nog melding gemaakt van enkele vorderingen bij Nieuwpoort en Lombaertsydo1) behaald, doch tevens wordt er in gewaagd van het bombardement van vijandelijke ver- sterkingswerken ten Zuiden van St. Ge orges, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de Duitschers hier niet zonder succes trachten de verloren posities te herwinnen. Uit Polen bereikte ons geen enkele bij zonderheid, die stof tot beschouwingen zou kunnen leveren. Het barre wintergetij heeft beide par tgen den oorlog verklaard en eerst als het weder meer gunstig gezind is, zul len Duitscher en Rus elkander gaan be stoken. Nu bleef het bij kleine 1 oopgravenscher mutselingen. In Galicië en -de Boekowina is wat Levendiger actie, doch evenmin van hef tig karakter. De 'Russen schijnen hun opmarsch in de Boekowina nog steeds te kunnen voort zetten. Ondanks d© „aanmerkelijke versterkin gen", die de Turken beweren gekregen te hebben, moeten zij bij Kara Oergan duch tig klop gehad hebben. 'tGaat hun den Turken blijkbaar niet erg voor den wind in den Kaukasus. Nu moet men de Russische berichten met de noodige reserves aanvaarden, dat heeft de ervaring wel geleerd, doch zoo veel is wel duidelijk, dat de Turk afgjedaan heeft. Gelijk ook Oostenrijk-Hongarije's glorie volle dagen ten einde spoeden. 1De meeste bladen spellen dezen naam nog verkeerd; 't is niet LombaejdtzfJde of Lombaerts- zijde, doch I,o m baerts-y d e. Yde is een Vlaamsch woord voor water. Laat men nu toch dezen naam sens juist schrijven. Red. „De Zeeuw". Uit Zuid-Afrika. In de „Volksstem" van 22 Dec. vonden we uitvoerige en treffende bijzonderhe den over de veroordeeling en den, dood van commandant Fourie, die als „rebel" een maand geleden is doodgeschoten. We ontleenen aan de mededeelingen van dat blad het volgende: De krijgsraad bestond uit kolonel Tru- ter, commandant der politie, majoor D. van Velden en kolonel Dawson. Als „pro voost-geweldige" (openbaar ministerie) trad op majoor Sim, terwijl de aange klaagden verdedigd werden door advocaat Hees, dr. Gey van Pittius en procu reur F. Klein. Vrijdagmorgen en namiddag werden de zittingen geheel in beslag genomen door het getuigenverhoor, waaruit bleek onder welke omstandigheden de Fourie's gevan gen genomen waren. Zaterdagmorgen kwam Commandant Jopie Fourie zelf aan het woord. „De groote donkere, figuur" aldus dan de „Volksstem" van commandant Fourie rijst van zijn stoel en met hoog opgericht hoofd, volkomen zichzelf mees ter, met gloed en overtuiging in zijn stem, spreekt hij als volgt onder adem- looze stilte van de talrijke aanwezigen in 't hof; „Ik wil weergeven waarom ik op de 16e December 'n gewapende macht tegen de britse troepen in 'tveld had. Ik ben 'n geboren Transvaler, geboren onder de republikeinse vlag. In cle laatste oorlog heb ik tegen de engelse Regering ge- gevochten, totdat ik zwaar gewond in 't hospitaal werd gebracht. Terwijl ik ge vangen was als "n gewonde heeft een engelse offisier mij 'n blauwe wonde ge stoten met 'n revolver. 'Dat heeft mij geen lekker gevoel tegenover de engelse natie doen vormen, maar mijn eigen gevoel heb ik bedwongen, hopende dat de En gelsen met ons zouden samenwerken om 'n voorspoedig Zuidafrika te kunnen vor men. Deze toestand heeft enige jaren ge duurd en mijn ondervinding is, dat Waar de Engelsen een kans gekregen hebben om de gevoelens van de Afrikaners zteer te doen, daar is dat hun 'n plezier ge weest. En God weet dat zij mij dikwels in mijn hart gekrenkt hebben. En ik daag enige Engelsman uit, wanneer hem over komt, onder 'n andere natie te staan, en wanneer zijn gevoelens in enig op zicht worden gekrenkt, om te zeggen dat ik 'n fout heb gemaakt. Toen er 'n tijd geleden sprake was van oorlog in Duits Zuidwest, was ik een van die personen die er niet over geraasd hebben, doch 07 toch tegen waren, want ik kon niet inzien waarom onze Regeering 'n oorlog zou verklaren tegen Duitsland, dat ons nooit enig kwaad had gedaan. Ik kon niet inzien waarom] onze jonge Afrikaners zouden vechten om de eer van Engeland op le houdenwanneer wij nagaan van do Slachtorsnek-moord, van de moord aan de Bloedrivier in Natal en de moord op onze mensen te Pie- tretief gepleegd door de kaffers onder aanvoering van engelse offisieren, wan neer ik denk aan de 30.000 vrouwen en kinderen die vermoord zijn, zie ik niet in waarom ik Engeland's eer zou ophouden en daag ik enig1 man uit met de vinger op mij te wijzen en te zeg gen; je hebt 'n fout gemaakt. Ik weet dat de Regering- mij beschouwt als een rebel, en teleurgesteld is over mij. Ook ik ben teleurgesteld over de Regering, die ik daar heb gesteld en waarvoor ik mijn bloed heb opgeofferd. Er wordt gesproken van gelijke rechten. Ga maar naar de gevangenis en krijlg 'n ge wone kwitantie voor 'n pijp, en zie of er 'n enkel woord Hollandsch op is. Waar komen die gelijke rechten dan in? Komdt. Fourie wil hier dit bewijsstuk aan zijn verdediger ter hand stellen, maar dez© zegt, dat hij dit niet mag aanvaar den, maar dat 'taan 'tHof moet wor den gegeven. Rustig keert Fourie zich om, en overhandigt dit aan een der klerken. Dan vervolgt hij met aij-n rustige, sym pathieke stem „10 Oktober laatstleden was ik naar 'n concert in 't Opera-gebouw gegaan, gege ven ter nagedachtenis aan onze geachte president Kruger op zijn verjaardag. In- plaats van muziek te horen en aanspra ken over het leven Van President Kruger, heb ik daar vuile scheldwoorden gehoord, en terwijl door "n dominee 'n openings gebed werd gedaan, is „Rule Britannia" met stokken door onze kelen afgestoten en werden de dames met rotte eieren op het platform gegooid. Als dit britse ge lijkheid is, dan wil ik daar niet onder leven, dan is 't mij' 'n groter eer hier te staan als prisonier dan als offisier in het engelse leger." Kommandant Fourie richt zich tans hoger op en zegt met nadruk„Wat ik heb gedaan ,deed ik met open ogen en uit eigen vrije overtuiging. Ik ben zelfs van daag nog overtuigd ervan, dat er nog mensen genoeg in 'tveld zijn om Zuid afrika te redden." Dan wendt Fourie zich om, naar zijn broer, die naast hem in 'n stoel zit, en op hem wijzend zegt hij: „"Wat mijn broer betreft, mijn invloed heeft hem bewogen te doen wat hij heeft gedaan, onder mijn orders en instrukties, en 'ik zou 'tHof willen vragen in aan merking te nemen dat hij' jong' is. Hij is mijn jongste broer en hij geloofde in mij. Als er vandaag van die Afrikaners in het Hof zijn die hun hart moesten uitspreken als ik dat vandaag moet en zij zijn geen Godloochenaars, kunnen zij geen andere Woorden gebruiken, dan ik vandaag uitspreek. Ik kan niet vals wezen. Ik heb 't nooit kunnen wezen in mijn leven, en God zal me bewaren, dat ik 't ooit word. "Mijn daden hebben altijd mijn hart gewezen. Ik ben niet van plan het Hof om ge nade te vragen. Genade van mijn God die mij geleid heeft, was genoeg; maar ik vraag de manschappen die onder mij hebben gediend, genadig te behandelen. Mijn invloed was sterk over hen." Na dit te hebben gezegd, ging Komman dant Fourie weder rustig zitten. Den volgenden dag Zaterdagavond 19 December velde de krijgsraad von nis en veroordeelde kapitein Josef Johan nes Fourie en luitenant Johannes Petrus Fourie tot den dood. Het vonnis werd bekrachtigd en de straf van luitenant Fou rie in- 5 jaar gevangenisstraf gecommu- teerd. Denzelfden avond om 9 uur werd dit den veroordeelde medegedeeld en de terechtstelling van commandant Fourie op Zondagmorgen 5 uur vastgesteld. Over de laatste uren van commandant Fourie deelt de „Volksstem" dau verder bet volgende mede: Naar wij vernemen, werd kapitein Fou rie Zaterdagavond te negen uur in zijn cel in 't Klaohtenkantoor mededeeling ge daan van 't doodvonnis dat over herm was uitgesproken. Die beambte met deze kennisgeving heliast, trof den bekl. sla pende aan. Hij werd wakker gemaakt en hem werd toegevoegd: Josef Fourie, you are to be shot to-morrow morning at daybreak (Josef Foerie, ge zult morgen tegen dagbreek worden doodgeschoten). Hem werd gevraagd, of hij nog eeni ge beschikkingen had te maken. Hij ver zocht o.a. Ds. G. Neethling van El'offs- dal te mogen zien. Dr. Davis kwam- bij hem en vroeg of hij 'n slaapmiddel wilde toedienen. Fourie weigerde. Hij1 verklaarde zijn laat ste uren te willen doorbrengen met zich voor te bereiden tot den dood. Te 9.30 kreeg Ds. Neethling bericht, dat Kapt. Fourie hem dringend wilde spreken. Daar gekomen, verklaarde Fourie ook Ds. Bosman te willen zien. Ds. Bosman kwam onmiddellik. Kapt. Fourie verzocht den predikant zijn ouders te willen Lekend ma ken met 't vonnis en hun te verzoeken bij hem den nacht in gebed te willen door worstelen. Het verzoek om zijn broeder, die 'n sel' naast hem zat, Lij hem toe te laten, werd toegestaan, aanvankelik voor vijf minuten, later voor tien minu ten en toen er 'n hogere beambte ver scheen, werd deze tijd zelfs verlengd tot drei kwartier. Te twaalf uur wierd Komdt. Fourie in gezelschap van Ds. Neethling per motor- rijtuig naar de plaatselike tronk (gevan genis) overgebracht, waar ook de andere krijgsgevangenen zijn ondergebracht. Deze tronk is gelegen aan 't grote pad van 't hospitaal. De si pier daar, die zich zeer menselik betoonde, vroeg of Komdt. Fou rie nog iets wenste. Fourie vroeg 'n tafel en papier, omdat hij wilde schrijven. Heel den nacht beeft hij verder schrijvende, bid dend© en pratende doorgebracht. Gedurende den nacht praatte hij ook met leen der ambtenaren en vertelde hem o.a.: „Nou moet ik sterven omdat ik trouw ben gebleven aan datgene, waaronder ik ben geboren en waarvoor ik altijd heb gevochten. Geen genade wordt mij betoond, hoewel1 ik toevalligerwijze de jongen was, was, die ondier de witte vlag' uitging om de overgave van Dr. Jameson te aan vaarden, en nu is hij Sir Starr Jameson, terwijl ik word doodgeschoten." Tegen vijf uur hoorden Kom. Fourie en Ds. Neethling buiten de seL 'n geraas. Fourie zeide: Nou is hullie daar. Maar 't Meek niet ze te zijn. Te kwart over vijf eerst klonken orders buiten. Beiden begrepen dat 't uur der terechtstelling was aangebroken. Jozef Fourie stond op mij moed. Het is wel' met mij, help mij en bad: „O God, geef mij kracht, geef tot 't mnde toe," en rustig wachtte hij af. Toen trad do baljuw de sel binnen. Hij vroeg of Kom. Fourie enige beschik kingen had te maken. Fourie verzocht zijn lijk to willen overgeven aan zijn fa milie, zodat hem 'n behoorliko begra fenis kon worden verstrekt. De ambtenaar wees erop dat 't doodvonnis onder de krijgswet werd voltrokken, maar hij beloof de toch zoveel mogelik te zullen zorgen dat aan zijn verzoek werd voldaan. Dr. Clarke, de tronk-geneesheer, wei gerde hij' enige medicijn. Alleen, zeide hij, zich tot Ds. Neethling kerende: „Hul'moet mij- toch niet in mijn gezicht skiet nie, ik het 'n groot afrikanjer hart: daar is plek genoeg om mij1 te skiet." Ds. Neethling verklaarde, toen 't tijd werd om uit fe gaan, dat hg' in. de sell zou blijven bidden voor Fourie, maar da Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1.t iedere regel meer 10 ct. kommandant draaide zich om, keek ham aan en zeide: „Ou vriend, jij is bij mgj geve es tot die laatste, sie mij nou ook af, dit sal mij tot troost wees." Ds. Neethling antwoordde: Zeker wil ik dat doen, Fourie. En beiden stapten naast elkaar de sel uit. Toen zij aan 't achterdeel van de tronk kwamen, waar 't vonnis zou worden voltrokken, drukte Fourie den predikant de hand en zeide alleen: Tot weerziens. Dan ging hij op den stoel zitten, bond zich den blinddoek voor de ogen en zong mek'vaste stern: „Als wij de doodsvallei betreen, laat ons elk aardse vriend alleen." Maar Hij1, de beste vriend in nood, verzelt ons over graf en dood. Bij de laatste woorden vielen de scho ten en Fourie was niet meer. Geen ogenblik heeft hij vrees of zich wankelmoedig betoond. Alleen wanneer hij van zijn familie sprak of van zijn land en volk, kwamen de tranen hem in de ogen. Hij: is onverschrokken, met volko men vertrouwen op God gestorven. Zijn familie, die hem in deni namiddag had bezocht, heeft hij, nadat hem 't dood vonnis was bekend gesteld, niet meer gezien, maar hij heeft allen met vaste hand geschreven, ook zijh vrienden, ook zijn volk. Een poging om voor Fourie gratie te verkrijgen, mislukte. Er was een depu tatie gevormd om een petitie aan den Minister van Verdediging te overhandigen, welke deputatie bestond uit Dr. D. F. Malan, die de woordvoerder zou zijd, Ds. H. S. Bosman, Ds. C. Neethling, Jan (Generaal) Joubert, Dr. A. E. Gruenbergeg en Dr. Gey van Pittius; maaP ze slaagde! er niet in, om generaal' Smuts te spre ken. te krijgen. Zoo treft dan de volle verantwoordelijkheid voor deze executie het huidige Botha-regime. De Afrikaners zullen het nooit vergeten, en de historie, der Unie zal er vonnis over strijken. „Standaard." De toestand in Leuven. Uit Leuven wordt aan „De Tijd" ge meld Bijzondere maatregelen zijn hier door do Duitsche militairen genomen. Verschil lende planken noodwoningen, die ontruimd zijn, werden tot hospitaal ingericht. Er worden hier, naar mij door een officieel© gemeentelijke autoriteit verzekerd wordt, ruim 200 zwaar gewonde officieren en onderofficieren verpleegd. Daaronder zijn 16 Fransche luitenants en, 1 kapitein. Het troepentransport, dat de laatste week van en naar het Westen (plaats had, duidt er op, dat de Puitsche opperbe velhebber zeer bijzondere besluiten heeft genomen. Men schat het aantal manschap pen, dat hier verblijf houdt, op 10.000. Het zijn troepen van de reserve. Vrijdagmorgen kwamen hier vier treinen door uit Hoey. Ze vervoerden naanschat- ting 15.000 20.000 soldaten, die des middags naar het Zuidwesten werden door gevoerd. Vrijdagavond kwamen hier uit het Zuidwesten 1800 gevangen Franschen aan en eenige kanonnen en andere oor logsbuit. De treinen stonden onder strenge bewaking. De gevangenen hebben hier don nacht doorgebracht en moesten in de spoorwegwagons blijven. Iedere gevangene kreeg eerst een keteltje heete soep, waarin] een goed stuk vleesch. De Fransche sol daten betoonden zich kalm en tevreden over de behandeling. Drie Engelsche ge vangenen, die hier Donderdagnacht uit de stedelijke gevangenis ontsnapten, zijn, naar ik verneem, bij Tildonck doodge schoten. r De werkloosheid is in de omgeving van Leuven zeer groot. Vandaar is de ellende den laatsten tijd aanmerkelijk toegenomen. Van het Duitsche bestuur hebben wijl weinig last. De laatste requisitie werd gedaan den 3den Januari, toen 500tl'li ter wijin moest geleverd worden. Er worden weer eenige markten gehouden, waarop de boeren hun waren te koop bieden. Van de gemaakte prijken moet 10 percent ge stort worden in hét Duitsche fonds tot ondersteuning van noodlijdende burgers. Zoo heet een fonds, dat in Deceimibeia hier werd opgericht en waaruit arme burgers zouden gesteund worden. Er is intusschen nog door geen enkele huis moeder eenige steun ontvangen. Op de markt zijn de prijzen zeer hoog. Boter kost frs. 4,10 per K.G. In de omliggende dorpen kan men even eens tevreden zijn. De uitputting heeft daar ook opgehouden, maar wijf geen steun komt opdagen, is er de nood toch groot. Uit Antwerpen en,uit Holland komen hier soms ladingen levensmiddelen aan, die echter nauwelijks voor drie dagen toerei kend zijn. Op bevel van den, .provincialen gouverneur wordt nog alleen door eenige door de gemeente aan te wijzen! bakkers, gebakken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1