5 eieora Kunst. Uit de Provincie. sseling Laatste Berichten. itelijke scholen erstandig zjjn, om to zetten ingesloten lootendeels Her ijk Volksonder - dit verstandig [rijven- de ouders op loed, ook niet lerwijzers. Die Gemeenteraad jniet vrij. Solli- |n c-ngeloovigen, 'n Roornsche, tn godsdienstig leest geschikte raad zulk een loeten daarmee tkerstening der ferd de school O., dan solli- natuurlijk al- peginselen dier n. Er is nog de ouders bij algemeen veel de school en inbare, en dat o n de t w ij le h te Chr. On- dië heeft een |)e Christelijke et December- lissche proeve, en 12-pagina's, de pers kwam. Idoor het voor- Jet adres is de |carta. Krachtig tot toetreding ng van abon- dlega's in het [llilad, dat ver- de aandacht |uk der dienst- nderwijzérs in van andere liillende mode- In deze oerste- (St.) ren van van Pom- gravingen een ioht gebracht', >die stad wer- opmenkZaam- I bal con, welke Ig geheel on- 1 van een huis pn een inuur- deelingen aan over sport- J Verder legde lichting bloot, lats stond, en. |aapvertr«klken Istaan om be nnen hier en versiering zag op blauwen pn Hector en hgiscbe episö- lis en er ach tte aanleg1 van en en tuinen, heele wereld |der huis vond |ste verdieping Ihen de draag- de zoldering loote onaange- I marmeren ta- nog op de Iraardsahe ver mors van een I sprookjesach- |e weelde ver uit 'Trojaan- |sschen al die lok nog negen 1 houding valt at de groote tï verwoestte. tLvankelijk wa le vlucht, doch hen meesteï allen worden, Izij nog op de lom tuin door erden en stik- |g meisje, dat nijnt te zloe- jongeman, idelijk de san- L)e Vlaamache tntrum": schijnt op 17 |rs worden ge- aert, Alberic [P. van Oyen, foste Jnr., G. >rbert Gysen, brt. ao Tafelronde dus". Te 's Gravenhage is in den ouder dom van 62 jaar overleden de heer C. A. Sprenger, gep. kapitein der infanterie. Ook is aldaar overleden jhr. J. H. v. Rei gersberg Versluys, eveneens oud-Zeeuw. Bij de. Mij. tot Expl. van S.S. is o.a. benoemd tot klerk-telegrafist de sur numerair J. Raven. Middelburg, Bij K. B. van 14 dezter aan den adjunct-inspecteur der posterij en en telegrafie, den heer A. J. F. Wou- ters alhier, op zijn verzoek, als zooda nig eervol ontslag verleend. B,e v o 1 kin g. In de eerste helft der maand Januari zijn in deze gemeente ingekomen: A. Geelhoed, rijkszuivelvisiteur, Noord- weg R 13a uit Rotterdam; mej. A. J. Broekema, coupeuse, St. Janstraat H. 204, Terneuzen; P. C. van der Wolk, leeraar Heerengracht H 147, Groningen; mej. J. i P. van Maaren, Wal B 61, Groede; mej. A. H. Schut, Rotterda.mscihe kaai O 228, Vlissingen; .mej. E. C. Visch, Costuum- naaister, Lange Geere K, 249, Amsterdam; J. Kooman, Winkelbediende, O. Arnemuid- .sche pad T 88, Kapelle; H. M. A. Ur- chard, piqueur. Zuidsingel E 46, Haar lem; mej. C. F. Pronkers, huisonderwijs zeres, Dam F. 96, Monnikendam; A. Vol- mer, kruideniersbediende, Wijngaardstraat L 164, Dordrecht; C. Blazer, handels reiziger, Bierkaai G 205, 'Rotterdam, Vert rokken: A. J. Sturm, van Sleperssingel Q 177 naar Vlissingen; C/de Waard, Wagenaar- straat E 284, Winschoten; M. W. van de Garde, Langeviele K '224, Koudekerke; J. B. M. Geene, Lange Delft B 121, Til burg; mevr. wed. S. RoassonMenko, Stationstraat 1'. 270, 's Gravenhage; mr. J. G. Bergsma, Markt C 8, 's Graven hage. (M. Ct.) Als een hewij's, dat onder de Bel gische vluchtelingen, velen zijn, die nog niet van alle middelen ontbloot waren, mag wel genoemd ,dat tot nu toe alleen in Zeeland reeds meer dan ft'. 7.000.000 doov hen werd gewisseld. Al dit geld is hier te lande uitgegeven en tal van winkeliers hebben dan ook bijzonder goede zaken gedaan en doen dit nog. Betreffendehet auto-ongeluk, dat kapitein Hackstroh het leven kostte, ver nemen wij nog dat het onderzoek heeft uitgemaakt dat de overledene een schedel breuk heeft gehad, zoodat zeer vermoe delijk de dood reeds was ingetreden, toen de auto tegen een boom reed, waardoor de kap werd afgeslagen, dus voor de wagen in de watergang terecht kwam. Zateidagavond heeft op den. Dam een viertal militairen wat ongeregeldheden veroorzaakt, door dat twee van hen, die dronken waren, tegen het publiek op speelden. Een inspecteur van politie maakte volgens zeer betrouwbare oog getuige op uiterst taktische wijze een einde aan de herrie, waarbij hij echter nog genoodizlaakt was een klap met zijn gummistok uit te deelen aan een der soldaten, die hem bij den kraag .greep. Ten slotte werden de mannen door een wacht uit/het entrepot naar binnen ge haald. terwijl ook even later een pa trouille verscheen onder commando van een luitenant, aan wien gelast was de soldaten, die ook in ,de Langedelft reeds luidruchtig waren op te halen. Gisteren werden 1149 en heden 1153 bons voor warm eten afgegeven. Gisterenavond moesten tot. tweemaal toe en wel te kwart voor twaalf en te kwart over twaalf een viertal militairen, op verzoek van den eigenaar uit een verloflokaliteit op den Dam worden ver wijderd. Na de tweede maal werd de lokaliteit op last der politie gesloten. Hedenmorgen is met den trein van .729 het stoffelijk overschot van den ka pitein Hackstroh, die bij het droevig auto- ongeluk het leven verloor, naar Nijmegen overgebracht, waar het direct na aan komst aan de schoot der aarde weid toevertrouwd. Zoowel de overhrengjngi naar het station alhier, als de ter aarde- bestelling te Nijmegen geschiedde in al len eenvoud en zonder militaire eer. Zondagavond omstreeks 8 uur zijn twee oude vrouwtjes uit Middelburg, die op het Zand, gemeente Koudekerke, uit de kerk huiswaarts keerden, door de duis ternis misleid in de sloot terecht gtekomen. Op haar hulpgeroep konden zij nog bijtijds door twee militairen, die daar passeerden, gered worden. Het had weinig gescheeld of zij waren verdronken, zoodat ze van van een wissen dood zijn gered. Na hij den heer Gemier in het café te 'zijn binnengebracht en aldaar van droge klee- ren te zijn voorzien, zijn ze naar haar woning teruggebracht. Indien de lantaren die daar vanwege de gemeente Middelburg staat, gebrand had, ware het ongeluk waarschijnlijk ver meden. Goes. Plaatselijk Steuncomité. Met dank voor extra steun aan de vluchtelingen ontvangen van den heer M. H. Harinck 15. Voor toezending van aardappelen blijft het Comité zich gaarne aanbevelen. Voor één middagmaal zijn thans nog min stens 3 H.L. aardappelen noodig, behalve nog de benoodigde groenten. Aanbevelend. DE LIGNY, Penningmeaster. Het kanongebulder dringt den gan- schen dag weer duidelijk tot Ons door. Zelfs op ons bureau was het onafgebroken duidelijk hoorbaaT. Het gerucht loopt, dat de Engelschen de Belgische kust bij Knocke en Zee- brugge bombardeeien, welk gerücht ons niet onwaarschijnlijk voorkomt. Nisse. Vrjjdagavond vergaderde de LandbouWvereeniging „.Eendracht maakt macht". Uit het verslag bleek, dat het ledental thans 67 bedraagt. De inkomsten over 1914 waren f 194.12 en de uitgaven bedroegen 1'181.73; alzoo een goed slot van f 12.39. Aangekocht zijn in het af- geloopen jaar 1959 balen kunstmest, tot een gezêinentlijk bedrag van 17905.25. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden C. Roogerd en J. Mijaard, welke werden herkozen. Besloten werd over te gaan tot aankoop van zwavelzure ammoniak, zulks met het oog daarop, dat er geen superphosphaat te krijgen zal zijn. Hoedekenskerke. Door B. en W. dezer gemeente is Vrijdag op verzoek eervol ontslag verleemt aan de heeren J. van Belsen en A. C. van der Linde als op- perbrandmeester en brandmeester bij spuit I onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten. Tot opperbrand- meester is benoemd dhr. A. Oele, tot brandmeester dhr. P. de Putter, en L. Minderhoud tot onderbrandmeester dhr. L. Lous en J. F. Ivolijn. Krabbendijke. Deze gemeente is een Zangvereeniging rijker geworden en wel een mannenkoor. Do bedoeling is psal men en Hazerdiederen 4-stemmig te zin gen. De naam is „Eensgezindheid". In het voorloopig bestuur namen plaats als voorzitter C. Zeevaart en als vice-voor- zitter G. Slabbekoorn. De Bond van Varkenshouders „Hulp in Nood" vergaderde Vrijdagavond. Aan wezig 33 leden, afwezig 19. In plaats van de aftredende commissarissen, A. van de Sande en K. van den Berge werden ge kozen I. Kurvinck en J. Leendertse. In kas op 5 Jan. 1914 f 1139.57. In het afgeloopen jaar ontvangen f214.64. Uit betaald voor gestorven en onteigende var kens f88.60. Verdere onkosten, inenten enz. f99.24. Op 't oogenblik is er in kas f 1196.73. Er zijn 126 varkens verzekerd geweest, 62 nu nog verzekerd; voor 6 varkens is uitbetaald, 4 zijn er gestor ven en 2 onteigend. Het vorige jaar be droeg het ledental 49, thans 54. Onder bet gebruik van oesters bleef' men nog enkele oogcnblikken bijéén. Rilland-Bath. Het grondwerk aan den verbindingsweg tusschen Zeeland en N. Brabant is afgeloopen. Onder leiding van den opzichter dhr. J. Nieuvvdorp alhier, kwam het werk in betrekkelijk zeer kor ten tijd tot stand. De nieuwe weg, wel ke 8 M. breed is, sluit op den derden weg alhier aan. en loopt evenwijdig met de spoorbaan door den nieuwen polder naai' het station Woensdreeht. Hij zal tot een breedte van 4.30 M. worden ver hard, en daarnaast zal nog een rijwiel pad van 1 M. breedte worden aange legd. Met de bestrating zal dit voorjaar worden aangevangen zoodat verwacht mag worden, dat do weg dezen zomer nog voor het verkeer zal worden open gesteld, hetgeen zeer zeker het algemeen belang ten goede zal komen, en vooral met het oog op de toeneming van het automobiel en rijtuigverkeer der laatste jaren, van groot belang voor geheel Zee land zal zijn. Met de openstelling van dezen weg, zal in een reeds lang gevoelde behoefte worden voorzien, en een vurige wenscb van velen in vervulling komen. Wij betreuren h(j. echter vooral voor onze gemeente, dat de weg niet aan den zuid kant van den spoordam ligt, want voor de ingezetenen onzer gemeente die in do Volcker-, Dames- en Anna Mariapolder wonen, blijft de toestand al even onge lukkig als voorheen, tenzij' door de spoor weg-maatschappij' een overweg wordt aan gelegd, wat waarschijnlijk wel niet zal gebeuren, zoodat dit deel van onze ge meente waarschijnlijk nog wel eenigen tijd geïsoleerd zal blijven. Wolfaartsdijk. Ten opzichte van heit ge val van mond- en klauwzeer op de hof stede van dhr. J. J. van Weel in deh Broeder- en Zusterpolder, kan worden me degedeeld, dat al het rundvee, bestaande uit 16 koeien, 20 vaarzen, 19 runderen en 5 kalveren, benevens 11 varkens, door den burgemeester is onteigend en in be slag genomen. Heden, Maandag, worden de beesten afgemaakt; het vleesch met de huiden wordt vervoerd naar heit openbaar slecht- huis te Rotterdam, teneinde voor Rijks rekening aldaar te worden verkocht. De hofstede worat bewaakt, terwijl de ge- heele polder door den burgemeester is aangewezen als kring, waaruit, waarnaar of waarbinnen het vervoeren of doen ver voeren of waarbinnen het verplaatsen van herkauwende dieren en varkens verbo den is. Hansweerd. Vrijdagavond omstreeks half 7 begaf P. de B., nadat zijn werk op de werf „Zeeland" was afgedaan, zich naar zijn woning te Kruixyngen. Bij- het passeeren der in aanbouw 'zijnde nieuwe sluis deed hij een misstap, waardoor hij van 'n groote hoogte in 't water viel en tot tweemaal toe „kopje onder ging". Ge lukkig kon hij zich zwemmende boven water houden tot er hulp kwam en men hern door middel van een lijn weer op het droge bracht. Lichamelijk letsel had de jonge man daarbij niet opgeloopen. CoSijnsplaat. In den nacht van Zater dag op zondag to 1 uur 20 min., ont plofte aan den N. N.-Be. Polder een mijn, ongeveer 150 M. westelijk van „Oester put". Er werd een gat in de steenglooi ing geslagen van 25 M2. Een mijn ,die er reeds eenige dagen geleden was aange spoeld, is lek geslagen en gezonken. Ook aan de andere zijde van het dorp bij den steiger is een mijn aangekomen, gemerkt T 92 naar men zegt een Hol- landsche. Deze is vastgelegd en onder militaire bewaking gesteld. N. en St. Joosland. Vrijdagavond ver gaderde het Varkensfonds „Helpt Elkan der". Aanwezig waren 5 begunstigers en 49 leden. Bij de opening wees de voorzitter dhr. A. van Iloute er op, dat 1914 een voordcelig jaar is geweest voor het fonds. Slechts 2 verliezen kwamen voor. Het eene kon gedekt worden door de contribu tie dor begunstigers, en het andere eischte 30 et. per varken. i Uit het verslag van den penningmeester, J. Verschicre, bleek, dat in 1914 ontvan gen was f 263.25Vb, en uitgegeven r 158.601/2, zoodat er meer ontvangen is f 104.65. Het kapitaal bedroeg op 31 Dec. 1914 f617.63. Als bestuursleden wer den herkozen de heeren J. Verschiere en A. Poppe. 2 nieuwe leden Werden aangenomen, Zoodat thans het ledental bedraagt 77 en dat der begunstigers 8. Besloten werd in 1915 weder de varkens te laten inenten tegen de vlekziekte. Na nog een paar punten van huis houdelijken aard behandeld te hebben werd overgegaan tot het gebruikelijke kof fiedrinken. Domburg. Gaf hij het begin Van den zomer van 1914 liet aanzien van een groot te verwachten vreemdelingenbezoek voor hötel-pensionhouders en andere ver huurders van kamer was zulks een ge voelige hegenslag. Wel waren reeds ge durende enkele weken voor het uitbreken van den oorlog vele badgasten hier ge logeerd, zoodat velen zich reeds begon nen te verheugen in een toen naderend druk seizoen. De oorlog bracht verande ring hierin. De drukste maand Augustus en nog oen groot gedeelte van September was voor het badbedrijf van geen beteeke- nis. Dit berokkende voor de badplaats veel schade. Dat er spoedig een tweede seizoen zou volgen had men hier niet verwacht. Een stroom van Belgische vluchtelingen, meest uit den gegoeden stand, w.o. zelfs voorname families, kwa men in grooten getale hun intrek nemen in de leegstaande hotels, pensions en ka mers. Geen kamer bleef zelfs onbezet. Het was ©en zomersc.be drukte. Op de vreemdelingenlijst, gehouden en bijgewerkt door den burgemeester kwamen bijna 1000 namen voor van hen, die hier gpruimen tijd hun intrek hadden genomen. Onder hen bevonden zich een tweehonderdtal behoeftigen, die dagelijks door het steun comité werden gevoerd. Hun _was onder dak verschaft in de lokalen der openb. school, alsmede in een leegstaand koets huis. Thans is het getal Belgen zoo zeer verminderd, dat de school is ontruimd en daarna ontsmet, evenals het tentoon stellingsgebouw, alwaar Belgische rood vonkpatiëntjes door een verpleegster zes weken werden verpleegd. Ook zijn meest alle gegoeden van hier vertrokken, liejt- zij naar hun vaderland of ook veelal naar Engeland. Wat de behoeftige vluchtelin gen betreft, hun aantal is ofschoon ver minderd, toch nog een 100-tal. Aan hen hebben de dames van het steuncomité ©en heele drukte, aan hetwelk de vluchter lingen dankbaarheid betoenen. Terneuzen. Door den commandant van de kustbatterij alhier is een verordening uitgevaardigd, waarbij het verboden is in de gemeenten Terneuzen, Hoek en Zaamslag petroleum of benzine bij groo- tere partijen dan van 10 liter en van tarwemeel en bloem bij grootere par tijen dan van 10 K.G. te vervoeren zon der geleide-biljet afgegeven door genoem den commandant, terwijl dit nog alleen geoorloofd is tusschen 8 uur voormiddag en 4 uur namiddags. Ongelukken. Te Dinteloord is een schippersknecht in- de .Mark bij de suikerfabriek over boord geslagen en ver- dronken. Te Veenlïuizen is door de duisternis misleid een verpleegde te wa ter geraakt en verdronken. De 19-jarige leidekker P. uit Zutfen is te Groerdo toen hij bezig was met het herstellen van een dak, van een hoogte van 40 meter gevallen en gedood. 103 Jaar. Te 's Gravenhage is de oudste inwoonster der residentie in den ouderdom van ruim 103 jaar overlieden. St. Elmusvuur. Men schrijft uit Sluis aan de „N. R. Ct.": Maandagavond 11 dezer maakten twee douanebeambten hier even huiten het stadje kennis 'miet bovenvermeld natuur verschijnsel. Een hunner vertelde het mij als' volgt: ,,'t Was 's avonds zes uur, en mijin col lega en ik bevondenons in den Water hoek op een vlakken weg, die door het open veld loopt. Het was bar slecht weer; er woei een hevige storm met sneeuw en regen. En hoven ons waren!'zulke on heilspellend donkere wolken samengepakt, dat wij besloten, haastig op huis aan te gaan. Toen, plotseling, dreunde er een zware donderslag. Even later zie ik onder aan de koperen taas van mijn wandelstok een vreemd fel wit licht uitstralen. Ik toon het mijn makker. Het scheen of er twee gloeiende luciferskoppen won derlijk fel uitstraalden, en niet op1 de taas zelf, maar aan weerskanten er los van op enkele millimeters afstand. Doch ver beeldt u onze verrassing, toen we dat zelfde witte lichten, diezelfde geheimzin nige uitstraling waarnamen op al de pun ten der baleinen van zijn paraplu, langs den rand van onze petkleppen, op onze knoopen, om de toppen van de gehand- schoende hand van mijn makker als een lichtende ring. Een groote plak wit gloeiend licht kon ik niet wegge veegd krijgen van mijn wollen das. En op alle gedeelten van onze kleeding, die uitstaken, stonden diezelfde witte vlam metjes. „Wij waren zoo verschrikt, dat we 't op een loopen zetten. Toch voelden we niets, ook geen wannte als we gr met de hand aankwamen. Het duurde ongeveer tien minuten. Toen Was 't even plotseling weg als 't gekomen was. En een paar menschen, die op een vijf honderd' meter voor ons uit geloopen hadden, hadden niets gemérkt. Het echtpaar Caillaux is 12 Januari te Montevideo aangehouden. Jan Olieslagers valt. Dinsdag is de in ons land zoo bekende Belgische vliegenier Jan Olieslagers 1 eel ijk gevallen in de buurt van Calais, maar, geluksvo gel1, die hij is, hij is er weer goed afge komen, ziegt de „N. R. Ct." Hij vloog 'op een tweedekker, dichtbij de kust, waar, gelijk men weef de wind- stroomingen zeer verraderlijk kunnen zijn. Tengevolge van een panne bleef zijn motor staan en juist op dat o ogenblik kieflg hij moeilijkheden met wervel- en valwin den. Van een hoogte van ongeveer 30 meter stortte de tweedekker, dien Olie slagers in gezelschap van zijn oudsten mecanicien, probeerde, ter aarde. Het toe stel is vernield, maar de vlieger en zijn helper liepen met den schrik -en eenige onbeteekenende verwondingen vrij. Te St. Petersburg waren op straat vele gevallen van dronkenschap voorgekomen, in weerwil1 van het verbod van den ver koop van sterke drank. Bij onderzoek bleek, dat men zich aan meubelpolitoer had bedronken. Men wil nu het bevel uit vaardigen, dat politoer alleen mag ver kocht worden met toevoeging van een zelfstandigheid, die het voor inwendig ge bruik ongeschikt maakt. Lawine. Het dorp OLergestelen in het kanton Waadtland is door een la wine bedolven. Een groot deel van het dorp is verwoest. De bewoners konden nog' bijtijds vluchten. Bijl Wassen is een lawine op de Gotthardtspoor terecht ge komen; miein heeft 5 uur moeten werken om de lijn weer vrij te krijgen. In 't ge beid van dien Mont Blanc zïjn,i,op 't oogen blik van de aardbeving in Italië,, verschei dene1 lawines neergekomen. t™ H ROME, 18 Jan. Het totaal aantal slacht offers, dat hij de aardbeving in Italië is omgekomen, wordt op 30000 geschat. PETROGRAD, 18 Jan. Het elfde Turk- sche legercorps is bij1 Karaoergan vernie tigd. PARIJS, 18 Jan: Communiqué van gis teravond 11 uur: Er valt niets te ver melden. PETROGRAD, 18 Jan. Wij rukken met succes voort aan den rechteroever van de Beneden-Weichsel. Wij verjoegen den vij and uit het dorp Rudy Sulkowski. In de buurt van Gumbinnen heeft de vijand op den 16en Januari verscheidene hevige aan vallen gedaan. De Duilschers slaagden er in na een reeks van hevige aanvalleln: een loopgraaf van ons te veroveren. Op andere plaatsen werd de vijand terugge slagen en was gedwongen zich op zijn stellingen terug te trekken. Baj het dorp Konopnitza werd de vijand, die op 30 pas van onze loopgraven genaderd was, met handgranaten overvallen en zoodoen de -in zijn bewegingen verhinderd. -Door de verwarring hij den vijand ontstaan bombardeerden wij den verbindingsweg der Duitsehers, zoodat deze genoodzaakt waren den weg te ontruimen. De vijand nam de stré'ek zuidelijk van P'inczow onder hevig vuur, doch werd teruggeslagen. Onze vooruitgeschoven troepen namen stormenderhand de Karpathische bergpas Kirlibaba aan de grens van Zevenbergen, gelegen aan den weg van Rimpeling naar Marmarosrigei en Deesz. PETROGRAD, 18 Jan. De verdediger van Port Arthur generaal Stossel is over leden. BERLIJN, 17 Jan. De groote generale staf meldt hedenmorgen In Vlaanderen werden van beide zijden slechts artillerie-gevechten geleverd. Bij Blangy bliezen wij oen groot fabrieksge bouw op en maakten daarbij eenige ge vangenen. Van het overige front zijn, be halve artilleriegevechten van afwisselende hevigheid en voortzetting van de sappeurs- en mijnengevèchten, geen feiten van be- teekenis te vermelden. In het Argonner- woud hebben wij eenige vorderingen ge maakt. Storm en regen verhinderen bijna over het geheele front elke militaire actie. Ongeveer vier weken geleden publiceer den wij een bevel tot den algemeenen aanval, door den Franschen opperbevel hebber kort voor de samenkomst der Fran- sche wetgevende lichamen in December uitgevaardigd. De aanvallen, welke daarna op het Westelijk oorlogstooneel plaats had den, hebben de Duitsche legerautoriteiten niet in hét minst verhinderd de maatrege len, welke zij noodzakelijk achtten, door te zetten. De vijand heeft nergens eenig belangrijk voordeel behaald. Daarentegen hebben on ze troepen ten Noorden van La Bassée, aan de Aisne on in het Argonnerwoud zeer bevredigende vorderingen gemaakt. De vijandelijke verliezen gedurende dezen tijd bedragen aan door ons getelde dood den ongeveer 26.000 man. Daarenboven hebben wij 17.800 ongewonde gevangenen gemaakt. In het geheel zullen de Fransche verliezen dus minstens 150.000 man be dragen, volgens de naar de ervaring op gemaakte schatting van 4 gewonden tegen 1 doode of gevangene. Hierbij zijn dan de zieken en de niet door ons gevonden dooden en vermisten niet medegeteld. Onze verliezen beliepen gedurende den zelfden tijd nog niet een vierde van dit getal. KEULEN, 17 Jan. (N. II. C.). Bijkens een telegram uit Konstantinopel in de Köln. Ztg. verwachtte men in Turkije het aftreden van Berchtold sinds het ingrijpen van de Italianen in Albanië. De Turksche bladen houden het er unaniem voor, dat er een samenhang bestaat tusschen de mutaties aan buitenlandsche zaken te Weenen en tusschen de onderhandelingen, die thans te Rome worden gevoerd tus schen de onderhandelingen, die thans te Rome worden gevoerd tusschen Oosten- rijk-Hongarije, Duitschland, Italië en Roe menië. Men kent aan die onderhandelin gen het 'grootste belang toe inzake den definitieven afloop van den wereldoorlog. Volgens een telegram t uit Sofia legt men de benoeming van Burian uit als een bewijs, dat in Oostenrijk-Hongarije het stre ven 'bestaat, de Balkanstaten te schatten op do waarde die zij verdienen. Invloed rijke Bulgaren hebben golukwenschen ge zonden aan Burian. PARIJS, 17 Jan. In het communiqué wordt gezegd: Wij gaan voort met. vor deringen te tnaken in de omstreken van Nieuwpoort en Lombaertzyde. Onze ar tillerie dwong de Duitsehers de loopgra ven te ontruimen over een afstand van 200 M. achter het „Groote Duin" en ver nielde een schans ten Noorden van dit punt. Öok werden de vijandelijke ver dedigingswerken ten Zuiden van St. Geor ges (St. Joris) gebombardeerd. Er heb ben artilleriegevechten hij Yperen, La Bas sée en Lens plaats gehad, alsmede een levendig gevecht bij Blangy, waar do Duit sehers een metaalgieterij hebben genomen, die wij dadelijk daarop heroverden. Wijl hebben onze stellingen' gehandhaafd. Onze artillerie gaat voort met de loopgraven hij La Boiselle te vernielen. De vijand' heeft tusschen Ailly en Craonne, zionder uitslag, een aanval uitgevoerd. Wij heb ben een anderen aanval in de omstreken van Perthes en Beau-Séjour afgeslagen. Onze opmarsch werd voortgezet ondanks een hevigen storm. Een Duitsche aan val bij Bois-le-Prêtre werd afgeslagen. Wij hebben in de Vogezen ten Westen van Orbey eenig terrein gewonnen. Er valt allo dagen zware sneeuw. ST. PETERS BURG, 17 Jan. Van den staf van het Kaukasische leger). De slag bij Kara Oergan, die drie dagen lang in een verblindende sneeuwjacht ge woed heeft, is met onze volkomen over winning geëindigd. Het verzet van den vijand is gebroken, en zijn achterhoeden zijn vernietigd. Het overschot van het Turksche leger vlucht in de richting van Erzeroem. De vervol ging duurt voort. F. te H. 't Moet uit Duitsche bron ko men, thans is deze niet meer op te sporen. Red. Te Culemborg zijn, vermoedelijk door verkeerden wisselstand, van de stoom tram TielBurenCulemborg de machi ne van de postwagen gederailleerd. De volgende tram van Tiel kon daardoor'het station der S. S. te Culemborg niet be reiken. Er kwamen geen persoonlijke ongeluk ken voor. Russische gruwelen. De be velhebber van het Turksche Kaukasusie- ger deelt officieel mede, dat de Russen als wilden tegen volkenrecht en wetten der beschaving in. optreden. Gedurende den terugtocht staken zij den eigen llands- liedjen, die van Mohammedaansch geloof zijn do oogien uit; grijsaards enlweerlooze kinderen werden gedold toen ze gedwon gen werden van het Turksche gebied'terug te trekken, waarheen ze bij het .begin der vijandelijkheden waren gevlucht. De on gewapende 'bevolking werd als gevangenen weggevoerd; al hun have en goed werd in beslag genomen, zonder dat eenig© ire- quisitiebewijizen werden verstrekt. Ook' val len de Russen veldhospitalen aan, en ver minken de gewonden. ROTTERDAM, 18 Jan. 1915. Bjnnenlandsch© granen. Gerst ruim aangeboden, hooger betaald. Winter- en Zomergerst f 13.50 a f 13.80. Tarwe Wilhelmina f 15.50 a f 16.50. Brui ne boonen geen aanbod, flauw gestemd^ f 12 a f 14. Haver ruim t,er markt, hoo ger betaald, f 14.50 a f 14.80. Buitenlandsche granen. Mais. La Plata disponibel f235, stoo- mend f237 a f 236, id. geladen f238. Amerik. Mixed disp. f236, oude oogst spoedig verwacht f238, id. geladen f238. Odessa loco f238. Javamais Mrt.Apr. f237. Eieren. Zeeuwsche f6.25 a £6.75, Overmaassche f6.75 a f7.50 per 100 stuks. Varke ns. Aanvoer 1055 stuks. Prijs 36 a 37 ets. Lichte voor export 27 a 28 ct., 100 K.. 34 k 35 ct. Aardappelen. Zeeuwscbe blauwe f3.20 a f3.30, Zeeuwsche Eigenheimers f2.30 a f 2.50, Zeeuwsche bonte f3.20 a f3.30, Zeeuwsche bravo's f2.90 a £3.10, Spuisohe eigenheimers f2.50 a f2.75, Por ters f2 a f2.20. A j uin. Aanvoer 2500 mud. Prijs fö.50 a 1' 6.groote bruine en stroogele. Vlas. Aanvoer 11430 st. blauw; 2540 st. Holl. geel; 1020 st. Gron; 3600 st. vreemd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 3