Rechtszaken. Onderwijs. LOOP DER BEVOLKING. Kerknieuws. Reelat middel van bruggen zijn er niet. Ponton overgangen kunnen alleen van nut zijn, als goede artillerie die overgangen dekt. Hoe de Duitsdi-Turksche troepen uit Sy rië goed geschut door de zandvlakte» zullen sleepen, wekt ieders belangstel ling. Aan den Yser kampt men met een bodem die te nat is, doch aan het Suez- kanaal zullen de troepen onoverkomelijke bezwaren vinden in den bodem, die te droog is. Aan de kanaalzijde op Engelsch gebied ligt een spoorlijn; aan den overkant niiet. Ook al een bezwaar voor een aanval. Korte Oorlogsberiohtef). Een meisje als kadet. 'Zij heet Oletta Stepaniiw, is de doch ter van een Grieksch geestelijke uit Oekrai- tne en student in de letteren aan de hooge- school van Lemberg. Sinds het begin ivan den oorlog heeft zij zich bij een lloe- theensch vrijcorps laten inlijven. Zij heeft vele gevechten meegemaakt, in de loop graven gelegen en vecht nu in de Karpa- then. Zij heeft met haar mannelijke kame raden alle ontberingen geleden en vele Russen gevangen genomen. Zij is nauwe lijks 20 jaar oud, is met/de militaire me daille versierd en onlangs in rang be vorderd. Zij1 draagt de uniform van 'kadet Ion heieft heur haar kort laten knippen. Ze is thans tijdelijk te Weenen om naar haai- vader te zoeken, die in Boekowina zoek is geraakt. Als een echte amazone gaat zij naar het leger terug, zoodra zij haar doel bereikt heeft. Een groote Albaneesche colonne heeft zich op marsch begeven, om Montenegro (binnen té vallen. Reeds zou een voor postengevecht geleverd zijn. Ernstige onlusten hadden plaats in •het krijgsgevangenkamp te Nieuwinden. Zooals men weet, is daar tijdelijk een kan1 opgeslagen. Eenige Turco's en de En' jlschen richtten zich nu tot den ge- zaMenlijken vijand en doodden een Duitech sr .daat. Naar ik met zekerheid kan me- deeleri, zijtn terstond zeer scherpe maat- egelen getroffen. Zes Engelschen en acht Turco's werden dadelijk doodgeschoten. Bovendien werd het geheele kamp straffen opgelegd, die bestaan in het derven van vrijheden of inkorting van rantsoen. De Vlaamsche Leeuw. De dichter van dit volkslied (dat zoowel door i Wal en als door Vlamingen gezongen wordt) is de Vlaamsche tooneelscihrijveu Hippoliet van Peene (geboren 18tl). De Gentsche tooneelliefhebber Lau- wers schreef in 1887 in zijn te Dender- tnonde bij de Schipper—Philips versche nen „Gedenkboek" onder meer: „In de eerste dagen van Augusti 1848, bevond ik mij, zoo als 't dikwijls ge beurde ten huize van Van Peene. Onder vriendelijken kout spraken wij over (Marseillaise, Brabanijonne, God save the Queen, Wien Neerlandsch bloed, enz!. Toen eensklaps Paul van Loo, schoonbroeder van den onsterfelijken Van Peene, uit riep „Wat jammer dat wij, Vlamingen, nog geenen nationalen zang hebben! Van Peene luisterde met aandacht terwijl hij gedurig zoo als 't zijn gewoonte was zijn bokkenbaardje streelde. „Drie dagen nadien kwam hij naar 't lokaal van „Broedermin en Taalijver nam K. Ondereet die alsdan nog eene schoone barytonstem bezat ter zijde en heiden trokken naar boven in de re- petitiekamer. Eenige oogenblikken later hoorden wij bovengenoemde onder hege leiding van Van Peene, die op zijne viool aan. 't „krabbelen" was, zoo als hij het zeide, het lied beproeven. „Wij luisterden naar dien in den beginne onverstaanharen zang, die ons al langg om meer begon te bevallen. Door nieuws gierigheid aangedreven, trokken wij' met eenige leden naar boven. „Wat is hier gaande?" sprak vriend Gustaaf Ver- haeghe. Hier is gaande, antwoordde K. Ondereet, dat Van Peene eenen volkszang gedicht heeft met muziek van zijnen neef Karei Miry, een lied dat. binnen eeuwen nog de Vlamingen in geestdrift brengen Zal „Een uur later deden wij met. onge veer 20 leden, en voor de eerste maal, „De Vlaamsche Leeuw" met volle stem men in de lucht weergalmen." Uit verdere mededeelingen blijkt, dat dit lied in '48 hij de Februari-revolu- tie in Frankrijk, ook in België druk ge- Zongen werd, zelfs verbood de politie te Gent in den Vlaamschen schouwburg aanvankelijk het zingen er van. Ihans zingen alle Belgen en ook vele Hollanders 't gaarne. Terecht schrijft de „Nieuwe Rotter- damsche Courant", aan wie wij de her innering aan v. Peene antieenenhet blijft een pracht van een lied, waar een krachtige, tegen heug en meug zich we rende volksziel in leeft. De Noorsche luitenant-vlieger Gran, bekend zoowel door zijn deelneming aan een Zuidpooltocht van Soott als door zijn stoute vlucht van Schotland naar Noor- Wegen, patroeljeert in zijn watervliegtuig, met een ander officier als begeleiden voortdurend lang de Noorsche kust. Hij maakt jacht op vreemde oorlogsschepen, vooral duikbooten. Zoodra hij er een ziet, Engelsch of Duitsch, en het is in ter ritoriale wateren, stuift hij er op af, laat er zich bij neer en verzoekt heeren hof felijk, de driemijlsgrens in acht te nemen. En aangezien de vele fjorden en andere inhammen van de Noorsche kust de duik booten tot rusten uitlokken, moet Gran nog al eens optreden. (N. R. Ct.) De Zuid-Afrikaansche troepen be zetten Donderdag Swakopmund. -Uit Luik wordt ons gemeldAlhier 6prak ik iemand die 75 mark boete aan GEMEENTE Vlissingeu 'sHeer Arendskerke Poortvliet Koewacht2). 1 Januari 1914 M. V. Totaal 10605 1712 8S5 1335 11072 21677 1696 I 3408 894 1779 1272 I 2607 Geboren M. 254 65 25 40 Vr. T. 288 46 18 36 482 111 43 76 Gevestigd M. 634 72 33 46 Vr. 515 84 36 42 Tot. 1149 156 69 88 O p a 25 14 Overleden M. 102 25 10 25 Vr. 95 22 13 22 Tot. 197 47 23 47 Vertrokken M. Vr. I Tot. 679 98 51 50 586 108 50 51 1265 206 101 104 1 Januari 1915 M. 10/12 1726 882 1346 Vr. Totaal 11134 1696 885 21846 3422 1767 1274 2620 Ontleend aan de „M. C." 2) Geborenen niet behoorende tot de werkelijke bevolking 5 m. en 9 vr. samen 14. Overledenen 6 m. en 3 vr. samen 9. de Duitschers te Luik moest betalen, daar men een Belgische courant in den binnen zak van zijn jas vond, toen hij gevisi teerd werd. Het vee wat bij de boeren in de omstreken van Visé nog over is, wordt door de Duilschers in beslag genomen. Via Luik gaan yeel werklieden naar Seraing en Namen werken. Naar men verneemt, zullen daar de fabrieken met Duitschc werklieden weer in bedrijf wor den gezet: Uit H o n g a r ij e. Het was in een dorp aan dezen kant van de Save, dat een patroelje op een morgen een jongen Einjahrigen meebracht, wien men het kon aanzien, dat hij de laatste dagen veel had geleden. Men bracht hem naar den regiments-adjudent, wien hij vertelde, dat hij, bij gelegenheid van eén patroeljetocht onder den inval van de Serviërs, van zijn troep was afgedwaald. Hij behoorde tot het Szolnoksche regiment en heette Ka- dar Eleiner. Hij verzocht, bij het regi ment te mogen blijven, tot hij zijn eigen regiment teruggevonden had. Men leek na en zag, dat inderdaad de vrijwilli ger Kadar van het 68 regiment infanterie als vermist opgegeven was. Hij werd dus bij het regiment ingedeeld. De jonge man maakte zich in zijn compagnie spoedig voel vrienden, daar hij zeer bruikbaar en steeds opgewekt was. Men merkte wel, dat hij er zeer meisjesachtig uitzag, maar hij' scheen zeer gespierd. In de gevech ten toonde liij zich zeer dapper en overal ging hij vooraan. De vorige week wilde het ongeluk, dat hij als meisje herkend werd. De onderofficier meldde den ka- kitein, dat de „Einjahrige" Kadar Ele- mer een juffrouw was. Algemeen groote verbazing. De „Einjahrige" werd ontbo den en bekende Ella Weissmann te hee- ten. Zij was de dochter van een koopman Obecs. Zij had in de verlieslijst gezien, dat Kadar Elemer vermist was, en daar zij het leven te velde wilde leeren kennen, geburikte zij dezen naam om soldaat te worden. Zij verschafte zich een uniform, trok naar Neusatz en ontmoette daar spoe dig een patroelje, die haar naar het re giment bralict. Het meisje smeekte, te mogen blijven dienen. Zij kon echter slechts bij het Roode Kruis worden in gedeeld. In Casa BI an ca. De Franscihe krijgsraad te Casa Rlanca heeft de Duit schers Fricke en Grundler wegens spi- onnage ter dood veroordeeld. Tegen den Duitschen Haarkorn werd levenslange dwangarbeid geëischt. De zoon van Falkenhayn, von Molt- ke's opvolger in het oppercommando van het Duitsche leger, is Zondag op een vlieg tocht gedood werd. De nadere bijzonder heden geven een beslist dramatisch ka rakter aan j^et spannend duel in de lucht. Een Fransche vliegenier deed een ver kenningstocht, hoven de vijandelijke linies in de nabijheid van Amiens, toen 'hij bo ven zich eeen Duitsche Taube zag,' bezig met het bespieden der Fransche linies. Hij besloot jacht op de Taubé te maken. De vervolging duurde een vol uur. Ein delijk wist de Fransche vliegenier op 15 yards van zijn tegenstander te komen, legde aan en schoot vier kogels af, van welke een den kapitein von Falkenhavn doodde, en een ander in de radiotor van het vliegtuig terecht kwam. Do Taube begon dadelijk te dalen, de Fransche machine kwam even daarna op den grond. Op het lijk van kapitein Falkenhayn vond men geen papieren behalve een brief van zijn generaal, waarin deze in, eenigs- zins bittere bewoordingen meedeelde, dat zijn vliegeniers eskader sinds ©enigen tijd niet beantwoordde aan de verwachtingen, welke de generaal er van mocht verwach ten. (De groote leening. De minister van financiën maakt be kend: a. dat de totaal-som. der inschrijvingen op de vrijwillige staatsleening welke wor den aanvaard, bedraagt: f407.539.000, waarvan f 142.461.000 recht op voorkeur deden gelden; b. dat de inschrijvingen van f 10.000 en minder ,voor welke voorkeur is aan gevraagd, ten volle worden toegewezen; o. dat de inschrijvingen boven f 10.000 voor zoover daarop volgens de bepalingen van het prospectus voorkeur is aange vraagd, mede ten volle worden toegewe zen tot het bedrag der gevraagde voor keur; d. dat de inschrijvingen voor welke geen voorkeur is gevraagd en de inschrij vingen boven f 10.000, voor zoover daar op geen voorkeur is aangevraagd, wor- don toegewezen voor vijftig 'ten honderd van hot ingeschreven en niet reeds vol gens het vermelde sub c toegewezen be drag, met (dien verstande, dat bij de toewij zing elk bedrag naar boven wordt afgerond tot het naaste veelvoud van 1100. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Leerplicht wet: C. de D. te Hoedekenskerke f2 of 2 dagen, M. B., Kats f4 of 3 d.; Jagen zonder akte en vergunning M. de J., Hoedekenskerke 2 maal f3 of 2 maal 2 d. uitl. geweer of f2 of 1 d.; Iemand bij opsporen van wild met kunstlicht bij staan: H. P. 1, te Wissenkerke f3 of 1 w. tuchtsch.; niet beletten dat hond wild opspoort: J. V. Cz„ Heinkenszand, H. V., Kruiningen, M. v. S„ Ierseke, al len f2 of 2d.; zonder akte wild ver voeren: J. M., Oudelande f2 of 2 d. uitl. haas of fl s. 1 d.; Straatschende rij: A. J., Wemeldinge fl of 1 w. tucht school, A. A. II.Goes, terug aan oudere, J. v. F., Goes f3 of 1 w. tuchtsch.; in dronkenschap de openb. orde ver storenA. C., Hansweerd f3 of 2 d.; Trekdier onbeheerd laten staan: L. B. Ovezande, f2 of 2d.; nachtelijk rumoer verwekken: P. K., te Colijnsplaat, M. P. de J. aldaar, J. II. V„ Klundert, ieder f3 of 2 d.; Loopen over bezaaiden grond: M. de J. te Kwadendamme f3 oi 2 d.; overtreding arbeidswet: J. dn J., Elle- woutsdijk 2 maal gepl. 2 maal f2 of 1 d.; overtreding Wapenwet: P. A. R., Bie- zelinge f2 of 2 d.overtreding drank wet: D. P. te Goes, F. B. aldaar, R. M. te Hansweerd allen f4 of 3 d.Rijden over spoorweg: M. B.. Aa„ Krabbendijke f2 of 2 d.loopen over spoorwegJ. v. M., Schore, M. de B,, S. d. V., P. ,T. v. H., J. LI., C. J. H., ieder f2 of 2 d. allen te Woensdrecht; Fietsen over spoorweg: P. J. A,r P. de K., te Woens drecht, R. A. M. A. te Antweroen, A. V., Austerweel, P. A. J. J„ J. B. J., A. L., allen te Ossendrecht, ieder f2 of 2 d.; Overtreding Brandweerverordening: C. v. H., Waarde, f2 of 2 d.; niet gekeurd vleesch verkoopen: M. d. J. te Goes flO of 5 d.Fietsen zonder stuurstang vast te houden: M. J. K. te Goes, terug aan oudere; Fietsen op verboden weg: C. G. te Wolphaartsdijk fl of 1 w. tuchtsch.; met kruiwagen op zijpad weg rijden: D. de B. te Goes f 1 of 1 w. tuchtsch. met voertuig niet uitwijken voor fietsen: A- V., Colijnsplaat fl of 1 d.; 's avonds rijden zonder licht: P. v. E., 'sHeeren- hoek f 1 of ld.; 's avonds fietsen zonder licht: W. L. v. d. L., WolfaartsdijkH. de N., Wemeldinge, A. K. te Kloetinge, J. W. te Vlake, C. de V. te Ierseke f 2 of 2 d.Schelde bevisscihen met verbo den vischtuigF. M. te Barendrecht f 1 of 1 d.J. M. aldaar f 1 of 1 W. tucht school; met schip in uitwateringsgeul van sluis blijven liggen: P. v. W., Terneuzen, P. J. de O., Hoofdplaat, ieder f3 of 2 d.; Dronkenschap: J. 1)., Hansweerd, f2 of 2 d., J. Dl, Wemeldinge 2 maal f2 of 2 maal 2 dagen, C. v. B. te Goes, F. J. S., Hansweerd; P. S. Wemeldinge ieder f3 of 3 dagen, idem bij le her haling J. J. F„ Hansweerd 3 dagen hech tenis. Vrijgesproken beklaagd van strooperij T. de R., Colijnsplaat. Wat niet te pas k wam.,(In het laatst van November reed een politie agent per rijwiel aan de rechterzijde van den linkerweg van de Lindegracht toen hem door een ongeveer 60-jarig man werd toegevoegd: „zeg, leelijke r...boef, je rijdt aan den verkeerden kant." Do politieman ,achtte zich in zijn eer en goeden naam aangetast en maakt© pro ces-verbaal op. (I Gisteren had de 60-jarige zich deswege voor de Rechtbank te verantwoorden. Van het geval wist hij zich niets meer te herinneren. Hij was in kennelijken staat geweest. De in zijin ieer en goeden naam aange taste verbalisant legde getuiegnis af van de "waarheid, verklaarde „dat de beklaagde wel onder den invloed van sterken i drank was, maar niet bepaald dronken. „Jawel, meneer, dat was-ie wèl!" klonk daarop plotseling van achter de zaal uit den mond van een oude vrouw. 't Was de echtgenoote van den beklaag de die op dezen moeilijken dag'haar man niet alleen had willen laten gaan. „Is deze agent" aldus de president tot bekl. dezelfde die begin) December bij u kwam om het proces-verbaal' op1 te mak ran?" Bekl.: „Nou, meneer, 't is dat hij het zoo particulier zegt, maar gelooven doe ik het nog niet." Eisch f 10 of 10 dagen. Bekl.: Meneer, dat is niet goed. O. M.„Je kunt ook meer krijgen!" Eon van de edelachtharen veroorloofde zich om deze O. M.-mop te lachen. Bekl.Meneer, we staan hier voor1 een ernstige zaak. O. M.Jawel. Bekl.: Er wordt gelachen. Geheel de Rechtbank was nu één ernst. Bekl.: (tot liet 0. M.) Wat u daar zéé voor 10 gulden of 10 dagen déügt niet. Laatst was het voor een dokter 14 gulden of 2 dagen. Zoo hoort het. Pres.Als je niets tot je verdediging hebt bij te brengen, sluit ik de behandeling. Bekl.Maar 10 gulden pf 10 dagen is toch niet goed, want.... Pres.: Ik sluit de behandeling. De deurwaarder gaat vriendePijk naar den 'beklaagde om hem met zachten .drang tot heengaan te bewegen. Ook moeder do vrouw komt naderbij. Tiiomfeerend kijkt de beklaagde naar boven, naar de beklaagde naar boven, naar de publieke tribune, roept luidruchtig „ajuus." Dan, nog eenmaal, zich onikeerend naar de Rechtbank, met 'de houding van iemand die 'het weet ten het nujimeteen maar eens gezegd heeft „Dag hééren!" Ned. Ilerv. Kerk. Bedankt voor Arnemuiden, dooi H. J. Th. Jansen te Werkhoven; voor Ouder kerk aan den IJsel, door S. v. Dorp te Bodegraven; te Wildervank, door J. Boonstra te Dwingelo. Goes. Ter voorziening in de vacature bij het collego van kerkvoogden, ontstaan door het overlijden van dhr. Jan Pijke, is gekozen dhr. S. Duvekot Cz. In de Ned. Herv. Kerk waren in 't geheel vacant op 1 Januari 1915 136 plaatsen, alzoo vermeerderd met 3 plaat sen. De vermeerdering sinds 1 Januart 1914 is nu 9 plaatsen, daar er toen 127 vacant waren. Het getal der vacaturen neemt dus toe, wat voorspeld is. 12 candidaten tot den II. Dienst heb beneen beroep aangenomen. Met degenen, die een hulppredikersplaats vervullen, zijn er nog 32 candidaten beschikbaar. Dit jaar zijn 38 candidaten toegelaten tot de Evangeliebediening, ook weer 7 minden dan het vorige jaar. 21 predikers zijn emeritus geworden, 12 zijn overleden, 7 zijn tot een anderen werkkring overgegaan en 2 zijn naar bet buitenland vertrokken. In 't geheel zijn dus 142 predikantsplaatsen dientengevolge vacant geworden, terwijl er 3 nieuwe plaatsen bij zijn gekomen. Het getal van 50 plaatsen, die jaarlijks open komen-om verschillende redenen, is weer ongleveeïl bereikt. (Doet. Wkbl.) Legaten in natura. De heer Jan Nierop, in leven meubelmaker, Zon dag op 74-jarigen leeftijd te 's Gravenh'age overleden, heeft naar de „Alkm. Crt." meldt aan de gemeente Alkmaar vermaakt het geheele ameublement van de kamer naast den meubelwinkel in de Lange- straat, hetwelk bestaat uit mooie antieke meubelen, antieke kasten, een antieke klok, oud porselein, enz. Aan de diaco nie der Ned. Herv. gemeente heeft hij vermaakt het door hem bewoonde perceel aan de Langestraat en een pakhuis aan den Achterdam, verder kostbare antieke borden, voorstellende de geschiedenis van De verloren zoon. (Neder 1.) Ev. Luth. Gein. Beroepen te Weesp, P. Neydeck, Her steld Ev. Lutheirsch predikant te Enk huizen. Te Amsterdam is bevorderd tot apo thekeres mej. M. Baning, geboren te Goes. Bij K. B. van 15 dezer is opnieuw benoemd met ingang van 16 Februari tot schoolopziener in heit arrondissement Vlissingen, de heer L. G. James te Sluis. Breda krijgt een R.-Kath. H. B. S. en een dito Gymnasium. Jubileum A. Boot. 3 Februari zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer A. Boot, hoofd der Chr. School te Gro ningen, zijn onderwijzersloopbaan begon aan de Chr. School te Zierikzee, waar hij zijn geheele opleiding genoot. C h ri s tel ij k-0 p en ba re Scho len. In het Ouderblad voot Walcheren schrijft de heer K. W(ielemaker) o.a. „Er bestaan op Walcheren nog enkele Openbare Scholen, die, dank zij de per soonlijkheid vooral van 't hoofd, bijna al leen in naam van Christelijke scholen verschillen. Zou 't niet verstandig zjjn, deze hoe eer hoe liever oin to zetten in Bijzondere scholen, aangesloten daar de schoolbevolking grootendoels Her vormd is bij Christelijk Volksonder wijs Op de vraag, waarom dit verstandig zou zijn, antwoordt, de schrijver: „Wel zie, nu liebben de ouders op de scholen goenerlei invloed, ook niet op de benoeming der onderwijzers. Die moet geschieden dooi den Gemeenteraad en dit college is in dezen niet vrij. Solli citeren in 'n vacature alleen ongeloovigan, of is 'n ongeJoovige, of zeg 'n Rooinschc, of éen Israëliet, buiten zijn godsdienstig standpunt gerekend de meest geschikte sollicitant, dan moet de raad zuLk een benoemen, en de oudere moeten daarmee genoegen nemen en de ontkerstening der school werkloos aanzien. Werd de school omgezet in een van C. V. O., dan solli citeerden bij een vacature natuurlijk al leen personen, welke de beginselen dier Vereeniging zijn toegedaan. Er is nog meer. „Ervaring leert, dat de ouders bij een Christelijke school in 't algemeen veel meer belangstelling toonen in de school en 't onderwijs dan bij een Openbare, en dat is een kostelijk ding". „De Christelijke onderwij zer". De onlangs opgerichte Chr. On derwijzersbond in Ned.-Indiö heeft een maandblad uitgegeven: „De Christelijke Onderwijzer", waarvan het December nummer, de eerste een frissche proeve, en ook wel ver/.oTgd. met een 12-pagina's inhoud to Djokjakarta van de pers kwam. De redactie wordt gevormd door liet voor- loopig bestuur, waarvan het adres is de heer W. Schmidt, te Djocjakarta. Krachtig wekt dit eerste nummer op tot toetreding bij den Bond en tot werving van abon nementen, ook onder de collega's in het vaderland, voor het maandblad, dat ver der in zijn eerste nummer de aandacht o.m. wijdt aan het vraagstuk der dienst neming van onze Chr. onderwijzers iu Indië en dat door opname van andere bijdragen toont, dat verschillende- mede werkers aan de geboorte van deze eerste ling medegewerkt hebben. (St.) "T sterkt en De nieuwste wonderen van P o na p e In de Via del Abhondanza van Pom pei hebben de nieuwe opgravingen een aantal vondsten aan het licht gebracht', zooals nog nooit in do doode stad wer den gevonden. Bijzondere opmerkzaam heid moeten trekken een balcon, welke rijkbewerkte omheining nog geheel on gedeerd was, de voorgevel van een huis met groote godenfiguren, en een muur- vlakte, waarop tal van mededeelingen aan de keizers en inlichtingen over sport spelen waren aangeplakt. Verder legde men een groote wasehinrichting bloot, waar alles nog op zijn plaats stond, en. een rijk huis, in welks slaapvertrekken de bedden kant en klaar staan om be slapen te worden, en waar men hier en daar prachtige ornamentale versiering zag aangebracht; in wit relief op blauwen grond is do strijd tussehen Hector en Achilles en 'andere mythologische episo den algebeeld. Naast dit huis en er ach ter vond men een uitgestrekte aanleg1 van onderaardsche ruimten, huizen en tuinen, die de bewondering van do heele wereld zullen opwekken. In een ander huis vond men de trap naar de bovenste verdieping nog op zijn plaats, en tussehen de draag balken der voorhal was de zoldering- prachtig beschilderd. Het groote onaange roerde triolinium met ziin marmeren ta fel in het midden scheen nog op de gasten te wachten. De onderaardsche ver trekken en ingegraven kamers van een ander groot gebouw, van sprookjesach- tigen rijkdom en ondenkbare weelde ver toond© fresco's, die scènes uit Trojaan- scho sagen voorstelden. Tussehen al die wonderen van kunst zijin ook nog negen lijken gevonden. Uit hun houding valt duidelijk te bespeuren, dat de groote oschregjen, die heel Pompeï verwoestte, ook hen heeft verrast. Aanvankelijk wa ren ze naar de kelders gevlucht, doch toen de angst zich van hen meester maakte, levend begraven te zullen worden, ijlden zij naar buiten, waar zij nog op de trappen naar den hangenden tuin door den aschregen overvallen werden en stik ten. Een er van is een jong meisje, dat bij een andere vrouw hulp schijnt te zioe- ken. Aan den voet van een jongeman, die vooroverviel, is nog duidelijk de san daal met linten te herkennen. Over het dagblad ,,üe Vlaamsche Stem" lezen we in het „Centrum": Het eerste nummer verschijnt op 17 Januari e. k. Als medewerkers worden ge noemd: Frans van Cauwelaert, Albcric De Swarte, René de 'Clercq, P. van Oyen, André de Ridder, Julius Hoste Jnr., G. Ilaal, .Struys, A. Jacob, Norbert Gysen, Gust. van Hecke, enzoovoort. „Eene patriotiek-Vlaamscho Tafelronde van vele Belgische partijen dus".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2