LOOP DER BEVOLKING. Bonenland. Uit de Provincie Prt Gem heeft zich dan een zeer levendig handels verkeer ontwikkeld waarbij de sigaar de munteenheid is, en waarvan de koopwaar lioofdzakelijk uit den inhoud van de zen dingen van huis bestaat. Een stuk ge rookte worst, zoo breed als een hand, kost vier sigaren. Een paar polsmoffen kan men voor 20 sigaren krijgen, daar het op het oogenblik vrij zacht weer is; als het kouder wordt, zal ook de prijs weer stijgen. Een flesch cognac, onverschillig van welk merk, kost 30 sigaren. Er zijn reeds bijzonder eondernemingen gesticht, die geheel op het sigarenstelsel berekend zijn. Wie bijvoorbeeld zijn bemodderde laarzen weer eens goed opgeknapt Wil hebben, kan ze, bij de poetsmaatschappij, voor twee sigaren laten schoonmaken. Wat zal »r uit voorkomen? Uit een brief van een gewonden sol daat aan zijn moeder: ,,Het is toch verwonderlijk, hoe de gods dienstige krachten, die lang in ons volk sliepen of in ellendige leertwisten opgin gen, ontwaken; hoe godsdienst meer le ven en leven godsdienst wordt. Men hoort hier niet luid en breed daarover praten, anders zou het ook niet leven zijn, maar uit korte gesprekken, uit het zwijgen, den handdruk voelt men het. Ach, hoe .ver ligt het kleingeestige alledagsleven achter ons. Uit het groote sterven, den stillen dood om ons heen rjjzen de gedachten bewust of onbewust op naar het geheime nis, dat achter en boven het tijdelijke leven, den lichamelijken dood verborgen ligt. „Verwonderlijk is het ook, hoe de vader- landsche verzen van onze dichters plot seling een bizonder leven krijgen, hoe het gedicht begint te leven. Wij ervaren nu de zoo dikwijls in den gebruikelijken feestroes gezongen verzen van ons „Deutschland, Deutschland über alles", „Lieb Vaterland magst ruhig sein", „Drum die ihr uns liebt, nicht geweint und ge- klagt" enz. En het leven wordt tot een gedicht, zelfs uit de kranten blijkt het. Wij zijn ondanks Krupp en generalen staf nog een volk van dichters en denkers. Of kunnen wij misschien de mannen, die bij Krupp en in den generalen staf werken, ook tot de dichters en denkers rekenen? „Maar, wanneer wij dan met onze wa penen de overwinning bevochten en voor onzen vreedzamen arbeid blijvende be veiliging verworven hebben, wat zal ©r dan uit al de goede krachten worden, die dezè ernstige tijd uit ons te voorschijn heeft gebracht? Zal het Duitsohe volk deze krachten in vrede kunnen behouden en ontwikkelen i „Zie, moeder, dat is voor mij de groote vraag van den oorlog. Kunnen wij haar met vertrouwen bevestigend beantwoor den, dan moeten en zullen wij alle offers van den oorlog kunnen verdragen. Hebben wij ook in vrede aanvoerders, die hun doel, de grootte en de verantwoordelijk heid van hun taak kennen, die den moed hebben offers van ons te vragen; hebben wij mannen en vrouwen, die voor hun overtuiging opkomen, wien de innerlijke stem van het geweten meer zegt dan uiterlijke lof? Of zal het weer zoo worden als er God zij geklaagd zooveel in het vaderland vóór den oorlog was? Angstige eerbied voor rang en geld, bru tale strijd van materieele en partijbelan gen, gescheld naar boven en naar be neden, kleinzielige zorgen van den grau wen werkdag en het eigen-ik, lichtzinnige dans over den Zondagsvrede. „Zal ons goede, flinke Dudtsche volk hetzelfde weer doormaken, wat het na de vrijheidsoorlogen vóór honderd jaar, 11a den grooten oorlog van 1870 heeft moe ten beleven? Wil men weer, gelijk des tijds, de huisvaders van dat Duitsche volk voor woonstee en vaderland laten vech ten, zonder er behoorlijk voor te zorgen, dat die huisvaders het hun na bloedigen strijd toekomende aandeel aan den vader- landschen grond, aan der vaderen land krijgen 1 „Of zullen alle mannen en vrouwen in verantwoorde'ïjke posites moedig en in het heldere besef van hun plicht en doel voor de rechten en de taak van het Duitsche huis, van het Duitsche gezin opkomen? Dat is de beslissende vraag voor het Duitsche Rijk na den vrede. 0 moeder, die vraag drukt zwaarder op mij en vele kamerraden, dan de vraag, of ik of de kameraden links of rechts levend en gezond uit den oorrlog terug keert. Geloof me, hier aan het front te vechten, daartoe behoort minder moed, dan te vechten om de ware rechts- en zedelijke vrijheid en eenheid binnensland, na het sluiten van den vrede. En gij, vrouwen, moet uw aandeel daaraan dra gen, want het is vredeswerk. Gij1 moet u zelf en ons mannen nu reeds voor dien strijd sterk maken. Maar dan moogt gij nu niet zwak zijn en lang over zonen en mannen klagen." Korte Oorlogsberichten. Een Duitscher, die aan boord was van het thans vernietigde smaldeel van admiraal Spee, beschrijft in een brief, hoe de Duitsche schepen zich in het begin van den oorlog in den Grooten Oceaan vereenigd hadden. Den 19den Augustus be reikten zij de Marschall-eilanden. Maar reeds na dagen staken zij1, na kolen gela den te hebben, weer in zee. De Emden verliet het eskader op 22 Augustus met een bijzondere opdracht, eveneens de Nürnberg. Op 6 September kwamen zij weer met de Nürnberg samen. Zij bracht Amerikaansche en Engelsche kranten uit Honoloeloe mede. Nu kregen de Duit- scners cenigszins een overzicht van den toestand in Europa. Iedereen was in de Leste stemming. Men begreep, dat men tegen de overmacht van den vijand niet opgewassen was, maar ging op kaapvaart 1 Januari 1914 GEMEENTE M. Kruiningen'J Goes 2099 3635 V. 1929 4051 Totaal 4028 7686 Geboren M. 47 117 Vr. 61 84 108 201 Gevestigd M. 93 164 Vr. 97 214 Tot. 190 378 32 I Overleden M. Vr. 26 42 16 48 Tot. 42 90 117 222 Vertrokken M. Vr. Tot. 114 263 231 485 1 Januari 1915 M. 2096 3652 Vr. 1957 4038 Totaal 4053 7690 I I Geborenen niet behoorende tot de werkelijke bevolking 16 m. en 16 vr. samen 32. Overleden 11 m. en 6 vr. samen 17. uit. Te Honoloeloe waren 37 vrijwilligers, bijna allemaal Duitsche Amerikanen, aan boord geslopen; zij kwamen pas in volle zee te voorschijn. Dienzelfden avond (6 September) ver liet de Nürnberg het eskader, om een Engelsch kabelstation te vernielen. Den 7den September deden de schepen de eilanden aan, waar de Nürnberg zich weer bij hen voegde. Zij had het station in de lucht laten vliegen, den kabel gekapt en in zee gesleept. Verder vernam men, dat er een vijandelijke scheepsmacht in Apia, de hoofdstad van Samoa was. Dadelijk voeren de schepen er met de Gneisenau heen, maar zij werden bitter teleurgesteld. De vijand had reeds op 29 Augustus Apia verlaten en de stad met 800 man bezet. De Duitsche schepen voeren verder, vul den bij de Fransche Gezelschapseilanden hun kolenvoorraad aan en haalden wat versch vleesch. Op 22 September versche nen ziji voor Papelte op het Fransche eiland Tahiti. De Duitschers vernielden daar de drie forten, de kanonneerboot Zelêe, de werf en het steenkolenmagazijm. De forten schoten veel te kort. De Duit schers vuurden heel langzaam, elk schot moest treffen. Op 2 October stoomden zij naar verdere (niet genoemde) eilanden, waar zij op 12 October aankwamen. Mis schien, zoo besloot de briefschrijver, komt het nog tot een gevecht met vier Engel sche kruisers, die de Dresden vervolgd hebben. Ook de Leipzig, die een Japan- 6chen kruiser genaamd Idzoema op het spoor is, moet zich nog bij ons voegen. Een beroep op de vrouwen. In Engelsche bladen komt een adverten tie voor van den volgenden inhoud: Vier vragen aan de vrouwen van Enge- geland. t 1. Gij hebt gelezen wat de Duitschers in België hebben gedaan. Hebt ge wel bedacht wat ze zullen doen als ze Enge land binnenvallen. 2. Beseft ge dat de veiligheid van uw huis en kinderen afhangt van het verkrij gen van meer soldaten? 3. Begrijpt ge dat het eene woord „Ga", van u w-eer een man zal geven voor den 6trijd voor koning en vaderland? 4. Als de oorlog over is en uw man of uw zoon wordt gevraagd „wat deed ge in den grooten oorlog? moet hij dan het hoofd laten hangen, omdat gij hem niet wilde laten gaan? Vrouwen van Engeland doe uw plicht! Zendt uwe mannen nog heden om zich aan te melden van oijs roemrijk leger. God save the king! Het vraagstuk der voeding. De kwestie der voeding in de Belgisch- Limburgsche gemeenten is eene zaak van groot belang. Te Hasselt bestaat eene z.g. provinciale noodcommissie; nagenoeg alle gemeenten hebben zich hierbij aangeslo ten, en namen voor 5000 francs deel aan de stortingen. In de dorpen worden weer onderafdeelingen opgericht, n.l. onder- standscommissiën en voedingscommissi'ën. In de kantonnale hoofdplaatsen vindt men bovendien nog eene regionale voedings- commissie, benevens opslagplaatsen voor de voedingsartikelen. Van hieruit distri bueert men deze artikelen naar de dor pen en gehuchten. Hiermede werd reeds een begin gemaakt, zeer ten genoege der bevolking. Te Londen zijn kortgeleden vijf buit gemaakte Duitsche stoombooten in het openbaar verkocht. Toen zij in veiling gebracht werden verdrong de dichte me nigte der vertegenwoordigers van reeders zich in het verkooplokaal. Voor de eerste maal waren vrouwen tegenwoordig. De verkoop bracht 1.634.062 gulden op. Uit deze som zal een fonds worden gevormd, dat aan het einde van den oorlog onder de officieren en manschappen van de oorlogsvloot zal worden verdeeld. - Naai' men uit goede bron verneemt is hot spoorwegnet in Oost-Pruisen vier dagen stop gezet voor het vervoer van militairen naar een ander front. Scharenslijpers... spion nen. Een Noorweagsch blad, bericht, dat zich in Lillehammer op het oogenblik' niet minder dan zes buitenlandsche scha renslijpers ophouden, waarvan enkelen een weinig, de anderen volstrekt geien Noorsch kunnen spreken. Het zijn pile flinke mannen met goed postuur en goed gekleed, doch hun scharenslijperswerk doen ze zeer slecht. Men vermoedt dat deze scharenslijpers van Russische natio naliteit zijn, en mocht dit zoo zijn, zegt het blad, dan is het te hopen, dat een onderzoek wordt ingesteld, want een slecht scharenslijper kan wel een goed spion wezen en daarvan moet Noorwegen langzamerhand genoeg krijgen. Engeland en de Vereenigde Staten. Bryan, de staatssecretaris van buitenland- sche zaken, heeft aan Engeland een kort bericht van de ontvangst van Engetandfs voorloopig antwoord op de Amerikaan sche nota gezonden, waarin hij zijn voor nemen te kennen geeft het volledige ant woord af te wachten alvorens een nadere repliek te geven. De correspondent van het Parijsche Journal tin hot Russische hoofdkwartier meldtDe Duitschers gebruiken 's nachts in de Masurische meren een groot aantal gepantserde motorbooten a's ijs brekers,, die door de Russische artillerie worden beschoten. De Duitschers hebben er het grootste belang bij, dat men niet over deze meren kan trekken. De smalle stroo- ken tussöhen de meren vormen n.l. met de meren zelf voor bet. front een bijna onneembaren slagboom van 80 werst. W ij zigi ng tenue? In verhand met de verschillende inge zonden stukken en andere artikelen over het verbod aan militairen om beenwind- feels to dragen, wordt van bevoegde zijde opgemerkt, dat reeds sedert eenigen tijd in overweging is of een wijziging in de tenue, als door velen blijkbaar wordt ver langd, zou kunnen worden aangebracht. Die aangelegenheid is echter lang niett zoo eenvoudig als menigeen schijnt te denken, omdat het zaak is de financiee'.e gevolgen van een dergelijken 'maatregel nauwkeurig te overzien, iets waarmede de groote massa al heel weinig rekening houdt. Wethouders onder de wapenen. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft bepaald, dat wethouders, die onder de Iwa penen zijn, voor ziooverre de belangen (van den dienst dit maar eenigszins toelaten, in de gelegenheid ge steld moeten worden de vergaderingoto van burgemeesters en wethouders en die van den gemeenteraad hunner gemeente bij te wonen. De daarvoor te verleenen verloven mogen niet langer duren, dan tot het bijwonen dier vergaderingen strikt noodzakelijk is, terwijl een oproepings brief van den betrokken burgemeester bij de aanvrage om verlof overlegd moet worden. Mobilisatie-drukte. Als een staaltje van de groote veT- rqeerdering van de werkzaamheden, die, de mobilisatie aan het Departement van Oorlog teweeg brengt, moge dienen, dat het aantal bij dat Departement ingeko men stukken in het tijdvak van 1 Augus tus tot 31 December 1914 een totaal be reikte van bijna 74000, terwijl in diezelf de vijf maanden bijna 550001 stukken wer den verzonden. Vergeleken bij de over eenkomstige maanden van het jaar 1913 beteekent dat eene vermeerdering mett ruim 41000 ingekomen en bijna 17000 uitgegane bescheiden. De stroom van stukken is nog steedis wassende; verreweg het meerendeel van de toename wordt veroorzaakt door in komende brieven, vragen en requesten, van persoonlijken aard, zooals aanvra gen om verlof of vrijstelling, verzoeken om vergoeding, gratificatie, schadeloos stelling, ontheffing van uitvoerverbod enz. Bij de afdeeling Kabinet van den Mi nister is het aantal te beliande'en stukken reeds meer dan vervijfvoudigd. De correspondentie betreffende de in- ternejring van zoovele duizenden vreemde militairen is begrijpelijkerwijze niet wei nig omvangrijk, terwijl ook heL oontro- Leeren van de bescheiden betreffende de vergoedingen aan meer dan honderddui zend militie- en landweerplichtige 11 zeer veel arbeid vordert. Tegenover ,bet enorme aantal te ver werken zaken van hierbedoelden aard, zinkt dat van de zuiver militaire aange- tegenheden, die toch ook in grooten getale behandeld worden, haast in het niet. Veel kans op een spoedige vermindering van de papierLawines, die het departement bin nenvallen, schijnt niet te' bestaan. Neut raai? Naar het Volk meldt, heeft de heer W. H. Vliegen, voorzitter der S. D. A. P. in ons land, lid der Tweede Kamer en wet houder der gemeente Amsterdam, den ge wezen Duitschcn B ijksdagafgevaardigde Weill met zijn dienstneming bij het Fran sche leger geluk gewenscht, en de hoop uitgesproken, dat Weill vertegenwoordi ger van Metz mag blijven, maar dan in het Fransche parlement. Het blad voegt er aan toe: „Natuurlijk kan deze uiting van inge nomenheid met de daad van onzen Tluitsch-Franschen partijgenoot niet wor den opgevat als een aanduiding van de wijze waarop, in het belang van de Inter nationale, de Elzas-Lotharingsche kwes tie zou worden opgelost. De meeningen daarover, ook in Frankrijk, zijn niet als vaststaande te beschouwen." En in de Tel. wordt het volgende be richt gelanceerd Het Tweede Kamerlid, do heer W. H. Vliegen, wethouder van publieke werken te'Amsterdam, die Dr. Weill in den loop Her jaren herhaaldelijk op de buitenland- sche congressen heelt ontmoet, en dien tengevolge bevriend met hem werd, voel de zich gedrongen, waar de Duitsche pers de houding van Dr. Weill telkens scheef voorstelde, dezen van zijn sympathie te doen blijken. De heer Vliegen schreef zijnen Elzasser partijgenoot een brieikaart van den volgenden inhoud: „lk breng u hulde voor uwe in mijn oogen sympa thieke daad en spreek de hoop uit, dat ge ook in de toekomst afgevaardigde voor Metz zult blijven." Doordien dit particulier schrijven in de gisteren verschenen „Humanité" werd afgedrukt, is het in ruimer kring bekend geworden dan de schrijver bedoelde. „Het Volk'" zit met de zaak wel een weinig verlogen. Het blad haast zich met de opmerking „dat de briefkaart van Vliegen aan Weill de uiting van een ge heel persoonlijk gevoelen was", en dat Vliegen „als voorzitter van de S. D. A. P. of als lid der Nederiandsche Tweede Ka mer deze briefkaart niet geschreven heeft"; en dat de S. D. A. P. „Van den aanvang van den oorlog af het stand punt heeft ingenomen van de meest strikte neutraliteit". Ja, ja, niet als voorzitter of als lid der Tweede Kamer! Maar het Rijksdaglid dan? Ontving die soms Vliegen's zegen- wensch ook niet in zijn kwaliteit van Rijksdaglid „Het Volk" die steeds haar scherpste pijlen richt op den tegenstander, zelfs op de beste en hunne ook zelfs maar vermeende zonden breed uitmeet, mist blijkbaar den moed den eigen geestver want te bestraffen. De vrijmoedigheid van Vliegen is dan ook ten slotte toch nog minder stuitend dan de „hondentrouw" (Volk-s-uitdruk- king) van de riedactie van „Het Volk". De oorlogsleening. Het totaal bedrag der inschrijvingen op de Staatsleening is 409 millioen 918.000 gulden. De preferente inschrij vingen zullen geheel, de overige voor 50 pet. worden toegewezen. Roosendaa 1A ntwerpen. Van Zaterdag 16 dezer af zal maar 1 trein per dag van Roosendaal naar Antwerpen vertrekken, en wel te 2.30 u. nam. De ochtendtrein van half twaalf zal vervallen. ü'e groote Leening. Hoewel nog niet olficieel komen reeds berichten in omtrent de bedragen, waar voor in onderscheidene gemeenten des lands op de Leening zou zijn geteekend. Zoo is bij den Rijksbetaalmeester te Utrecht voor f 16.426.000 ingeschreven. Naar men verneemt is te Rotterdam voor een bedrag van f 55.000.000 inge schreven in de oorlogsleening. Te Amsterdam moet voor 52 a 53 mil lioen gulden zijn geteekend. Te 's Hertogenbosch werd ingeschre ven voor f2.807.000; te Groningen f 11.000.000; te Delft f400.000; te 's Gravcnhage 58.000.000; te Zutphen f 1.125.000; te Haarlem f5.000.000; te Lo- chem f210.000. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en met 12 Janu ari 1915 werden uit Zeeland ter kennis gebracht van den centralen gezondheids raad van typhus of febris typhoïdea 8 gevallen te Middelburg, 7 uit Vlissingen en 1 uit Aardenburg, van roodvonk 1 geval uit Middelburg, uit Vlissingen. uit Sluis en uit Sas van Gent en van diphthe- ritis 1 geval uit Oostbuig en uit Retran- cheinent. Ingevolge de weduwenwet voor de onderwijzers 1905 (wet-Kuyper) is pen sioen verleend aan: M. Geers, weduwö A. H. Lemson, onderwijzer aan eene o. 1. s. te Zierikzee f360; A. C. Houtman, weduwe L. Brouwer, hoofd ©ener bij zondere school te Goes, later te Giesse|a- dam f460; M. E. Janse, weduwe P. Mol hoek, hoofd der school te Schore f 460. De weduwe Brouwer is inmiddels over leden. Middelburg. Toen gisterenmiddag de landbouwer S. wonende op den Abeel- schen Zandweg met zijn Utrechtsch wa gentje de Gortstraat van de Marktzajde inreed, schrok het paard vermoedelijk, althans het ging op den loopde Gort straat door, de Vlissingsohe straat in, tot het bij het pakhuis van den win kelier M. tegen een handwagen aanreed, welke beschadigd werd, evenals hel stoep hek. Wonder boven wonder liep het verder goed af, niettegenstaande juist de school jeugd op straat was (het was even vier uur). Ook S. en zijn vrouw, die bij hem in den Wagen zat, kwamen met do schrik vrij. S. verklaarde zich bereid alle scha de te vergoeden. Droevig ongeluk. Hedennacht kwamen een tiental heeren in twee auto's van Vlissingen naar Middelburg. I11 de eerste auto, die bestuurd werd door den eigenaar, jhr. van A. E. B. uit Middelburg, zaten behalve dezen, dj kapitein Adr. Hackstroh en drie andere militairen. Ver moedelijk door te slippen geraakte deze auto in de iwatergang. Hierbij kwam kapitein Hackstroh 0111 het leven. Het ongeluk gebeurde te half twee, eti eerst hedenmorgen half acht werd liet lijk opgehaald. De andere heeren kwamen zonder ernstige wonden er af, doch de eigenaar moest naar het gast huis vervoerd worden, daar zijn geest vermogen:; in de war waren. De auto is ontzettend gehavend. De verongelukte kapitein was gedetacheerd bij de Hoo- gere Krijgsschool; hij was gehuwd en vt oonachtig te 's Gravenhage. Nader vernemen wij: Hedennacht 0111 ongeveer half twee kwa men vaii Vlissingen naar Middelburg twee auto's, waarin een tiental heeren uit Mid delburg; in de eerste auto zateu de eige naar jhr. A. E. B., die de auto bestuur de, de gehuwde kapitein Adr. Hackstroh, gedetacheerd bij de Hoogere Krijgsschool, wonende te 's-Gravenhage, de majoor der landweer M„ de luitenant de H. en de korporaal van W. Toen men bijna aan het café van den heer Davidse was, reed, vermoedelijk door slippen, deze auto over de (Pails, tegen een boom en zoo in de watergang. De inzittenden der tweede auto hoorden om hulp roepen en zagen toen eerst wat gebeurd was, de heeren M. B. en de H. wisten uit de auto te raken, terwijl ook de korporaal v. W. door naai de overzijde te zwemmen zich wist te redden, hij liep langs het jaagpad naar Middelburg terug. De vijfde inzittende, de kapitein Hackstroh bleef echter vermist en eerst nadat personeel der firma van der Harst en andere burgers de auto, die haast onkenbaar is, gedeeltelijk had den gedemonteerd en op den kant ge trokken, kon het lijk er uit worden ge haald. Daar in de buurt niet veel hulp te krijgen was, waren twee der heeren met de tweede auto om hulp gereden naar Middelburg, en zoo waren de heer Van den Dolder, inspecteur van politie en de hoofdagent Haak medegegaan om hulp te verleenen. Het lijk van den ver ongelukten kapitein werd heden morgen eerst naai' het politiebureau gebracht en later naar de Ziekenverpleging. De heer B. was door het gebeurde zoo overspan nen, dat hij naar het gasthuis moest wor den overgebracht. Heden zijn 1158 bons voor warm eten afgegeven. Goes, 't Was te voorzien, dat de te- geeringsmaatregelen betreffende de prijs bepaling van tarwemeel en tarwebloem ook hier van invloed zouden zijn op den broodprijs. In de gisteravond onder voor zitterschap van den heer A. L. van Me 11e gehouden vergadering van de Goesche Bakkersvereeniging heeft dit onderwerp een punt van bespreking uitgemaakt en is besloten de prijzen van het bruin- zoo wel als van het witbrood met één cent per 'K.G. te verhoogen. Plaatselijk Steuncomité. Met dank ontvangen van N. N. 1 H.L. aardappelen. Aanbevelend. DE L1GNY, Penningmeester. In aansluiting met de Statistieke opgave van de Bevolking zj nog medege deeld, dat het groot aantal vertrokkenen hoofdzakelijk het gevolg is van het ves tigen in de nieuwe rij huizen in het Berg pad (Heernisseweg), zulks op grondge bied .d(er gemeente Kloetinge. Vlissingen. Maandag zal hu onderwijs aanvangen voor de kinderen van de Bel gische vluchtelingen en wel in een der loodsen aan den Singelweg en in een lokaal van het Jongenspatronaat in de Hellebardierstraat. Ellewoutsdijk. In 1911 werden in de haven alhier verscheept o.a. 7.663.897 K.G. suikerpeeën; 5.191.550 K.G. aard appels; 1.390.061 K.G. pulp; 6 0.211 K.G. ajuin; 98.784 K.G. hooi, stroo en vlas. De haven werd bezocht door 223 sche pen met een tonnenmaat van 21013 waar onder niet begrepen de te Ellewoutsdijk thuishoorende schepen. Wolfaartsdijk. Op de hofs ede van den heer J. J. van Weel is bij een rund mond- en klauwzeer geconstateerd. De veestapel van v. W. telt ongeveer 60 s tuks vee. Colijnsplaart. Gisteravond werd de ver gadering gehouden der werkliedenver- eeniging „Uit het Volk, Voor het Volk" alhier. Nadat de secretaris de notulen en jaarverslag had gelezen werd door den penningmeester rekening gedaan om trent den sfaat der kas. De ontvangsten hadden dit jaar bedragen f 655.317a. de uitgaven f359.40, waaronder f300.20 aan uitkeering bij ziekte aan 32 leden. Goed slot f295.9172, waarvan f240 op de R. Postspaarbank geplaatst is (totaal op de spaarb. f 1321.01). Do aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen en in de plaats van dhr. J. Verburg die be dankt had, 'werd gekozen dhr. P. Cle ment. Westkapelle. Gisteren zijn hier door marine-personeel verscheidene mijnen ver nietigd. Eén is er gedemonteerd, jlet was. n.l. zeer geva omdat het ge cheren en de| gevaar liepen den. Het mag nl hoewel er tï plaatst waren,I kend gebleveij den nacht h<( mijn af te s< morgen pas o| hebben zeker omgeving zeel De ontplofLl singen vervoeg het stadhuis Stavenisse. is de ochtenddl van de Roti schappij voorll nen zijn in d| drijven en or Beroepen td te Ter Aar;| Dorssen te Zl E. v. d. Pot J. M. Ph. S(f Ds. C. heeft tegen 11 aangevraagd. D.s. OorthuiJ predikant te Abtskerke; va| cbem, daarna te 'sHage; d<-| sinds 1897 Beroepen tel te Meliskerke.l AangenomeJ cand. te Vlaai Hoogvliet, 's dam. Bedankt vod te N. Wee op Zuid Z< NEI Baarland, vip. Biezelinge, vm Borssele, 9.30 Cats, vm. en Golijnsplaat, v Cortgene, vm. Driewegen, 2 dings rede. Ellewoutsdijk, 's-Gravenpold( ritsen. Hansweert, vr Heinkenszand, 's Heer Abtske Plassche. ,sH. Arendske 's H. Hendriks Steenkamer, 's Hoerenhoek, H. Av. Iloedekenskerk Ierseke, 9.30, Kamperland? Kapelle, vm. bed. H. A„ Kattendijke, vr Kloetinge, vm Krabbendijkc, Kruiningen, v Nieuwdorp/ Buinink. Nisse, 9.30 er Üudelande, 9. 2 u. ds. Kl< Ovezand, 9.30 Rilland-Bath, Schore, vm. cand. Waarde, 9.30 Wemeldinge, Wissenkerke, Wilhelminadoi vain. Wolfaartsdijk, Aagtekerke, v Arnemuiden, Biggekerke, 9. Stekhoven. Domburg, vm Gapinge, nam Grijpskcrke, v. Kleverskerke, link. Koudekerke, i bed. H. Av Meliskerke, vi N. en St. Joo: Oostkapelle, dienst. Rilthem, 9.30 Serooskerke, St. Laurens, Oost- en Wes Veere, vm. ei Vrouwepolder, Westkapelle, Zoutelande, v 't Zandt, 10 Selms. Goes, 9.30, 2 Ongel die ernstig g ontploffing in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2