No. 86 Dinsdag 13 Januari 1915 39e Jaargang I J Kiezerslijsten, De Groote Oorlog. Zeeuwsche Stemmen. .-ij lüj Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN <3E VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Colntre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 0.05 Prijs der AdvertentlSn 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Aan onze clubs en kiesvereenigingeh. blijft ook dit jaar de zorg voor de Kie zerslijsten opgedragen. Er is geen enkele reden vooa* haar* om in dezen arbeid te vertragen. Het vorige jaar zijn er, dank zij hare zorg, tal van nieuwe aangiftekiezers op de lijst gekomen. Zij hebben nu, helaas 'ten gevolge van de mobilisatie, het buitenkansje dat deze mensehen, door hun toedoen op de Kie zerslijsten over 1914 gebracht, ook op de Kiezerslijsten van 1915 zullen ver meld blijven. Onze Kiesvereenigjngen behoeven der halve niets te doen voor de oude kie- fcers, hun zorg behoort nu slechts te gaan over de nieuwe. Alle kiezerslijsten van 1915 zullen nu derhalve gelijkluidend zijn met die van 1914; natuurlijk met dien verstande dat de overledenen, gefailleerden en naai* het buitenland vertrokkenen, worden ge schrapt. Alleen maai*, nu ook te zorgen dat alle mannen en jongelingen, Nederlanders, ingezetenen, die vóór 15 Mei 25 jaar worden of het na 15 Mei van het vorige jaar reeds zijn, op de kiezerslijst, ko men. Wij herinneren hierbij dat voor belas tingkiezers geen aangifte noodig is; die menschen komen vanzelf op de lijst; dat is te zeggen, die brengt de ambtenaar ter secretarie zeiven er op, aan de hand van een lijst die hem vanwege de rijk's- en gemeente-ontvangers bezorgd wordit. Er moet evenwel gezorgd worden dat vóór 1 Maart de belastingschuld geheel is aangezuiverd. Dit geldt de personeele- en grondbelasting benevens den hoofdelijl ken omslag over 1914 en de bedrijfs belasting over 1 "Mei 1913 tot 1 Mei 1914. Wie niet vóór of op 1 Maart al zijn verschuldigde belasting heeft voldaan, krijgt vanwege den ontvanger ieen waar schuwing om dit alsnog te doen. Onder de aangiftekiezers worden ver staan loonkiezers, huurkieizers, grootboek en spaarbankkiezers, ear examenlriezleirs'. Deze allen moeten vóór 15 Februari zich ter secretarie gaan aangeven. Dit kan een ander ook voor hen doen, mits zij zeiven het formulier, dat zij tel" in vulling ontvangen, slechts met hun naam onderteekenen. Wie twijfelt of hij kiezer is, moet tus- schen 1 en 15 Februari maai" even teir secretarie aanloopen. Het kost niets. Onze kiesvereenigingen hebben het nu dit jaar gemakkelijk. Zij nemen alle man nen van 25 jaar (vóór 15 Mei jarig) op en zorgen dat dezen worden bezocht en van een formulier worden voorzien dat zij met en voor hen invullen en 't hen dan laten teekenen. Men weet het immers nog wel? Loonkiezers zijn zij die van 1 Januari van het vorige jaar tot 31 Januari van dit jaar achtereenvolgens bij niet meet dan twee personen, ondernemingen of openbare instellingen in dienstbetrekking', zijn geweest en daar een loon hebbejn genoten, hetwelk in Vlissingen f450; in Middelburg f400; op 'tZand en te Sou burg f350; te Goes, Ierseke, Brigdamme, Neuzen (kom) en Zierikzee f325; in de overige gemeenten op de eilanden f 300 en in het overige Zeeuwsch-Vlaanderen, dus ook in Axel (overig deel) en Neuzen (ove rig deel) f 275 per jaar minstens moet bedragen hebben. Het loon door de vrouw genoten kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon van minderja rige, inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëiscihte bedrag baalt, kan de man kiezer wor den. Men behoeft niet het juiste bedrag; van loon of inkomen op te geven, doch kan volstaan met de verklaring dat het loon het door de wet gevorderde bedrag be reikt. Als loon wordt ook gerekend ougeval- lenrente, pensioen en lijfrente. Staat in een of ander "bedrijf in den tegel het werk gedurende een gedeelte .van het jaar stil, dan wordt de tijd waar in niet gewerkt wordt, als diensttijd be schouwd. Is men ten hoogste twee maan den ziek, dan wordt toch het loon ge rekend ontvangen te zijn. Dok kost en inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en feestdagen geen kost geniet, wordt gerekend wel kost te genieten. De som voor kost en inwoning af te trekken bedraagt in Vlissingen f 300, Mid delburg f275; Souburg e,n 'tZand f250; Goes, Ierseke, Zierikzee, Brigdamme en Neuzen (kom) f225; overig Walcheren, Schouwen, Duiveland, St. Philipsland, Tholen en Zuid- en Noord-Beveland f200; Axel (overig deel) en Neuzen (overig, deel), overig Zeeuwsch-Vlaanderen f175. Zoodat wie: in Vlissingen f 150 's jaars verdient met kost en inwoning; in Mid delburg f 125 met kost en inwoning; en in 't overig Zeeland f 100 met kost en inwoning, loonkiezer is. Dit wel te onthou den met 'toog op de inwonende zoons. Wie behalve salaris slechts vrij kost, en derhalye geen vrij inwoning verdient, die moet minstens verdienen de straks genoemde sommen met aftrek van f 87,50 te Vlissingen; f75 te Middelburg; f62,50 te Souburg en op 'tZand; f50 te Goes, Ierseke, Brigdamme, Zierikzee en Neu zen (kom) f 37,50 in de overige gemeente|n op de eilanden; en f25 in het overige' Zeeuwsch-Vlaanderen. Huurkiezer is bij die op den 31 Augus tus sedert 1 Augustus van het vorige' jaar in een huis of 'in een deel van eën huis heeft gewoond, en in dien tijd slechts eenmaal of geen enkele maal is verhuisd, natuurlijk mits dan (in het eershei geval) ieder* der woningen den huurprijs heeft door de wet vastgesteld. Deze huur moet per week bedragen, f 1.75 te Vlissingen; f 1.50 te Middelbrug; f 1,25 te Souburg en 'tZand; f 1 in de overige gemeenten op de eilanden bene vens te Neuzen (kom) en Axel (kom); en f0,80 in de overige deelen der pro vincie. Onder de huurkiezers vallen ook de bewoners van vaartuigen. Ook zij moe ten zich ter secretarie aangeven; kosten zijn er niet aan verbonden. Voor grootboek- en spaarbankkiezers' geldt dat hun bedrag op de Spaarbank op 1 Februari gedurende een jaar minstens f50, dat op het Grootboek minstens f 100 (nominaal) moet zijn. Ook zij moeten zich tusschen 1 en 15 Februari aangeven, ter secretarie, ondef* overlegging van een bewijs van de di rectie van het Grootboek of 't bestuur der* Spaarbank of van de Rijkspostspaar bank !te Amsterdam, dat zij sedert een jaar' inderdaad eigenaar zijn van de ge vorderde bedragen. Voor examenkiezers is ook eigen aan gifte noodig. Wie twijfelt of zijn exa men, of zijn diploma hem wel recht óp het kiezerschap geeft, onderzoeke dit maar even ter secretarie, waal* men hem koste loos zal inlichten. Nota bene, dit alles geldt alleen voor de nieuwe kiezers. Wie al kiezer is, hetzij loon-, huur-, grootboek-, spaarbank- of examenkiezer, die blijft het, die behoeft zich derhalve niet opnieuw aan te geven. Er zijn dit jaar gemeenteraadsverkie zingen te wachten, in het volgende jaar Statenverkiezingen, en in het daarna vol gende Kamerverkiezingendrie belangrijke jaren, die men derhalve wèl bestede. Wij zijn bereid tot het geven van na dere en meerdere inlichtingen. Wie dan nog niet voldaan is, raadplege het Vra genboek]© van R. C. Verweyck, uit gave Flörke, Hilversum, hetwelk bij alle boekhandelaren voor slechts enkele centen verkrijgbaar is. Allen geoefend, allen gewapend. Bij' de plaat in ,,De Telegraaf" een op wacht staand soldaat in oorlogstenue bij een kanon geeft Raemaekers de teekenaar een versje: Driehonderdduizend jonge kerels (Of zijn het wijven bij geval?)' Die wachten sloom en ongewapend, Of Holland „Holland" blijven zal. Zeg suffe slapers! duffe droomers! Zie naar het Zuiden wat gebeurt. Wanneer je Volk, wanneer je Vaandel Door Vreemd Geweld wordt stuk ge- [scheurd. En gijl, beduchte duitendieven! Tast in uiw spaarpot vóór ge leest, Hoe, vast en zeker, totdenbodem „In Feindesland" men „requireert." Er onder staat: Waarom niet algemeje- ne dienstplicht? Raemaekers vraag (en zekler ook ver langen?) steunen wij. Maar waarom toch scheldt hij al die liberale en neutrale anti-militairen in en buiten de volksvertegenwoordiging steeds, die sinds menschenheugcnis, op de uitga ven voor onze landsverdediging hebben ge-, toornd, ja de landsdefensi© door krente rig besnoeien of afstemmen onmogelijk hebben gemaakt, duitendieven? Zijin dan de kapitalisten onder de socialisten, die ook altegaar tegen oorlogsuitgaven zijn onder dien hatelijken naam door hem begrepen? En zijn de kapitalisten van rechts, die al veertig jaar en meer geleden voor persoonlijken dienstplicht of algemepnen oefenplicht het pleit gevoerd hebben, ook al duitendieven Dacht hij soms dat die zijn vermaan noodig hadden. Wie dicht gelijk deze overigens ver dienstelijke teekenaar, die schreeuwt zijn doel voorbij! Wat is 't? Wat is 't, dat Koningen steeds port tot [oorelogen,? De Hater van den Vreê blaast in hun [oore logpn. (Hand.) Jeroen Jeroense. XXIX. De lezer kent den godsdienst v'an de „streeling des gemóeds"? Immers ja Het religieus socialisme, zooals het zich in de kringen Van de s.d.a.p. openbaarde, en dat de meerbesproken Zondagmorgen- bijeenkomsten in het leven riep. Nu dan, de beweging heeft opgang ge maakt. Langen tijd heeft men er niets van gehoord. Het scheen wel, alsof het mis vormde geestelijke kindeke weinig levens- Vatbaarheid bezat, en bestemd was een vroegtijdigen dood te sterven. Maar neen hoor! Dezer dagen heeft het weer v'an zich doen spreken. 'tWas binnen onze hoofd stad, dat de koppen bij elkaar gestoken werden, en dat men kwam tot de oprich ting van het „Religieus socialistisch Ver bond". Ach ja, dan zou men Kees Meijer, Daan van der Zee en Enka alias mejuffrouw Anke vau der Vlies niet kennen. Van ganscher harte dit moeten wij aannemen hebben zij zich in den so- cialistischen en .materialistischen maaE stroom geworpen, zich aan de rijde ge schaard van die groep stofveagoders. Meer en meer is echter hun verlangen naar „iets meer ideels" uitgegaan. Vooral bij Enka een dame van Christelijken huize is nog wel iets blijven hangen Van de dagen van weleer, toen zij zich in rechtzinnige kringen zoo bijster thuis voelde en haar de heerlijke taak van opvoedster der jeugd was toebedeeld. Die religieuse allures gaan er niet zoo gauw uit. En vooral in deze veelbewogen tijden voelde men, dat er plaats gemaakt moest worden voor een soort eeredienst, al moest die dan ook buiten den eenen waren God omgaan. Vooral nu bleek de behoefte aan „iets meer ideels" sterker dan ooit. Troelstra zelf zoowaar bleek er niet onontvankelijk voor. Hij heeft er in zijn „Kerstrede" nog op gewezen, dat in de tegenwoordige dagen er zoovelen los ge worden zijn van hun materieele bezittin gen en hij heeft toen gevraagd, of het mogelijk is, dat er in de S. D. A. P. te veel naar materieele zaken gestreefd wordt. Ddt was natuurlijk koren op den mo len van de meer religieus aangelegde ele menten in de partij. Zie je wel, zei Kees Meijer, onze aan voerder heeft hij intuitie het gevoel ge had, dat het religieus socialisme opkwam. Nu wordt het tijd, dat we wat meer aan dacht aan onze beweging schenken, 't Is waar, er is groote dorheid; we moeten wat meer plaats inruimen voor het idi- eele. En zoo heeft men naast de hersen schimmen Van den Staat der toekomst de idealen van een denkbeeldigen „god" ge plaatst. Had niet een Engelsoh socialist gezegd, dat als de arbeidersbeweging met gods dienstzin bezield zou zijn, zij de wereld zou overwinnen Wat wil nu het religieus socialistisch verbond.? Artikel 1 ran de statuten leert ons het volgende „Het Verbond stelt zich ten doel: a. een band to vormen tusschen alle religieuze socialisten en algemeene leiding te geven aan het werk .ter bevordering van het religieus socialisme; b. propaganda voor het socialisme to Voeren, voornamelijk daar, waar deze pro paganda met religieuse bezhVaren kampt; c. den materialistischen geest te bestrij den, voornamelijk in eigen (soc.) kring. Art. 2 zegt, dat leden van het Verbond gezocht werden onder hen, die in de ver werkelijking' van het socialisme een voor waarde zien tot bloei van 'tr.s.; en dat men tracht dit te bereiken door naar de opheffing van den klassen- en natiënstrijd! te streven door socialisatie van productie en distributie. Ieder socialist kan zich dus bij' de be weging aansluiten. Voelt ge er niet veel voor, zijt ge blind voor het genot van de laving in het religieuse bad, welnu, dan blijft men weg'. De deur der s.d.a.p. blijft evengoed voor u open. Omgekeerd moet ge echter wel het socialisme aanhangen, om tot de 'religieuse bijeenkomsten de deur geopend te vinden. Want het socialisme is de god. De propaganda van het socialisme zoo rekent men verder na zal er nog veel gemak bij hebben. „Waar deze met religieuse bezwaren kampt," zal men met een vroom gezicht op de nieuwe beweging kunnen wijzen en zeggen, dat juist de socialisten daaraan willen en kunnen te gemoetkomen. Zelfs, zegt men, is het ons hoogste streven ook in éigen kring den materia listischen geest te bestrijden. Zoo wordt de schare gepaaid met schoo- ne woorden. Eerst was het de strijd om de stof. Loonsverhooging de eerste en hoogste eisch, plundering van den burcht van het kapitalisme het hoogste ideaal. De propaganda voor dezlen strijd sloeg zoodanig in, dat men weldra ettelijke pro letariërs achter de roode vaan zag mar- cheeren. Straks zou het kapitalisme ziel togend ter neder liggen, de buit z!ou net jes verdeeld worden en de ideaalstaat een aanvang1 nemen. Doch men rekende huiten den waard. De oorlog is tusschenbeide gekomen en heeft het alles zoo anders geleid. Zoodra de „Godsvrede" werd geprocla meerd zat men met de handen in liet haar. Nu ja, men kon nog wel enkele avonden vullen met onschuldige speeches over Oorlog en Vrede en de Oorlogslee- ning gaf nog wel eenige stof voor een paar vertooningen, doch 't was alsof de pit er uit was. Wat toch is het geval? Er is gebrek gekomen en het socialisme stond niet klaar om de reddende hand te bieden. De arme moest zichzelf maar redden; ondanks z'n vroegere verheerlij1- king van de S. D. A. P. en haar voor mannen zou hij van den honger omge komen zijn, ten ware van andere zijde hulp gekomen was. En de loonstelsels? W at loonstelsels Hoevelen zijd niet tot werkeloosheid veroordeeld. En zij, die werk hebben, mogen blij zijn met wat men him belieft te geven. Veelal eten zij' reeds van hun „loon" brood der genade, want hoevele werkgevers doen hun uiter ste best om hun arbeiders zoo lang mo gelijk voor gebrek te behoeden, vaakj tot schade van hun eigen gezinnen! En dan, ons land is in gevaar gekomen en het socialisme was niet bij' machte uitredding te schenken. Ja, eerder liet het zich van zulk een zwarte zijde zien, dat, ware het oppermachtig geweest in den lande, ons land een donkere toekomst ingegaan zou zijn. Daar zitten de aanvoerders nu bij de pakken neer. De oude leuzen, destijds zoo klinkend en effectmakend, doen thans geen opgeld meer. De oorlog beheerscht alle economie en voor het socialisme als materialistisch verschijnsel is geen buit meer te behalen. Wat kon men nu beter doen, dan de religieuse gedachten hij' elkaar opwekken; het materialisme toch schijnt niet onder alle tijdsomstandigheden te kunnen be vredigen. Het idieele kan hier uitkomst schenken. De streeling des gemoeds zal het alles weer goed maken. Zelfs Troelstra snakt naar een hart verkwikkend middel in dien vorm. Arme menschen, die God steeds voor- bij'loopen en zich tevreden stellen met een religieus vernisje tot streeling des ge moeds in donkere tijden, als waarin we thans leven. Waarom ik een „Zeeuwsche Stem" aan deze niet-specifiek-Zeeuwsche zaak weid? Wel, omdat het verschijnsel ook in onze provincie zich openbaart. Ook hier „religieuse" uitwassen. Niet eens alleen op soc. demi. terrein. KEES, VAN DER MEER'. Beknopt overzioht van den toestand. Vangen wij ons overzicht aan met, de samenvatting, die „De Standaard" dezer dagen gaf van den toestand. „Men heeft .uitgerekend, aldus dr. Kuy- per, dat het oorlogsterrein, sinds ook Turkije meedeed, is uitgebreid tot 55 pCt. van de landoppervlakte der aarde en dat 56 pCt. van de (bevolking onzer planeet technisch tot do oorlogvoerenden behoor en. Er is veel kans dat in het aan staande voorjaar nog andere, nü neutrale, Staten zich in den reuzenkrijg zullen men gen; maar zooals het er nu bijstaat, mag men reeds ten volle van een wereld-oorlogj spreken. Ook en vooral1 omdat, op een enkele uitzondering na, de grootste (en •sterkste Mogendheden er in betrokken zijtn. Evenwel1 nu, ma vijf maanden vech- tens, zijin de resultaten nogl zeer mager. Ze zijin alleen huiten Europa te vinden. In Oost-Azië heeft Japan de Duitschei kolonie Kiautschau veroverd. De eilanden groepen in den Stillen Oceaan, die Duitsch- land bezat,, o.a. de Carolinen, de Mari- annen en de Marshall-eilanden, zijn het ontnomen; de meesten door Japan, de andere door Engeland. Ook het Duitsche; gedeelte van Nieuw-Guinea is buitge maakt. In de Perzische golf is het delta gebied van de Sjatt-al-Arab evenzoo door Etngeland bezet, dat verder het eiland Cyprus bij zijn bezittingen heeft ingelijfd en aan de feitelijke heerschappij die het over Egypte uitoefende, nu dien vorm heeft gegeven van een protectoraat. Dan is ju West-Afrika het Duitsche Togo- gebied tusschen Frankrijk en Engelandi verdeeld. Maai* Kameroen, Duitsch Oost- Afrika en Duitsch Zuidwest-Afrika heb ben dusver aan alle Engelsche aanvallen weerstand geboden." Dat er veel kans is, dat de strijd zich Straks nog uitbreidt, hebben wij giste ren reeds geineld. Van verscheidene kanten wordt drei gend de oorlogsvuist opgestoken. De „Lokal Anzeiger" komt met een bericht van een ultimatum van Perzië aan Turkijie. Wordt het. bevestigd, dan is de positie van Turkije niet zeer aange naam, daar het dan ook in het nauw gebracht wordt in die streken, waar het nog eenige voordeelen had weten te beha len als tegenwicht tegen d© nederlaag in Sarykamysj. De gegevens van het Oostelijk en Weste lijk oorlogstooneel geven ons geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Gelijk wij ongestadig weer hebben, is het ook op het slagveld geen „zonnige woimige wereld." Uit Berlijn wordt geiklaagd over de „wolkbreukachtige regens met onweer", die de( Leie buiten haar oevers dejett treden. En ,uit Parijs werd dezer dagein nog gemeld, dat loopgraven ontruimd moesten worden, omdat de mannen daarin tot hun schouders in de modder stonden. Do ontruiming van Rijssel door de Duitschers is nog niet bevestigd. Een Duitscher over het Nederlandsche leger. In de „Kölnische Volkszeitung" plaatste Hermann Ritter een artikel getiteld „Di© Hollandsch© Wehrmacht". Schrijver behandelt eerst onzen heken den afkeer van militairisme en de weini ge achting, welke voor de invoering van den dienstplicht, hier te lande voor het leger bestond. Dientengevolge was ook in Duitschland de dunk voor het Holland- schfe lleger nimmer groot en werd het dikwijls bespot. De schrijver vervolgt dan: Het Hol- landsche leger van onze dagen verdient, hetgeen met nadruk gezegd mag worden, deze geringschattende critiek niet. Ik heb gelégenheid gehad, alle wapens bij mar- sohen en oefeningen t© zien en ik mag wel verklaren, dat de manschappen ©ri het paardenmateriaal' mijl steeds voor treffelijk voorkwamen, dat manschap pen, onderofficieren en officieren met g'rooten ijver zich aan hun beroep wij den en de uitrusting over* 't algemeen op de hoogte van den tijd staat. Vooral zij het mij vergund, lof te brengen aan de artillerie, die zich wat geoefendheid in het schieten aangaat, met de artil lerie van elke groote mogendheid meten kan. De schrijver bespreekt vervolgens de sterkte van ons leger, en meent, dat wij te weinig geschut hebben, in Vergelijking met de geschutssterkte van andere legers. Duitschland heeft h.v. per divisie het dubbel© aantal stukken van ons, hoewel zijn divisies-infanterie in- plaats van de 18 Hollandsche bataljons maar 12 bedragen. Ook tegenover Frank rijk, België en Zwitserland staan wij ver in dö minderheid, wat heit aantal stuk ken betreft, een misstand welke, volgens den schrijver, in de oogen van de Hol-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1