Telegrammen. Leestafel Uit dd Provim ie LOOP DER BEVOLKING. Kerknisuws. Predikbeurten. Landbouw. Rechtszaken. Reclames Gaymgil Mjsuws. nen, noemt dien toon „vroom" en geeft de volgende proeve: i Ik heb mijn hart aan den Heer gewijd, En ik wil nu vroom gaan leven. Ik kon niet langer dragen den ptrijd, En immer maar lijden en beven. Ik verlang naar verblijding, naar vrede, naar rust, Naar liefde, die mijn hart doet genezen, En die in mijn zijn de smarten sust, En die mij voor niets laat vreezien. Bij mijnen Heiland, bij mijnen Heer, Zal ik liefde en vrede vinden. Met mijnen Heiland, met mijnen Heer, Wil ik mij trouw verbinden. Moge het werkelijk de „goede keuze" zijn, die deze dichteres tot zingen drong.... nooit genoeg kan er in alle taal en allerlei vorm ter eere van onzen Heiland gezongen worden. De o nd e r vv ij sco m rn i s si e. In „Studiën en Schetsen" geeft Prof. Fabius dit veelzeggend stukje? De N. Rott. Ct. berichtte in haar avond blad van 11 Dec. 11. dat de Staatscommis sie voo'r het onderwijs vraagstuk in eene onlangs gehouden vergadering het be waarschool-onderwijs had besproken. Gaat de Commissie alphabetisch te werk, dan zoude nu het ainbachtsonder- wijs achter den rug zijn, en zij aan let ter b zijn genaderd. Het zou dan wel licht nog lang duren, eer de laatste let ter van het alphabet (zangscholen, zee vaartkundige scholen, zwemscholen) was bereikt. Inmiddels is hel eerste levensjaar der Commissie verstreken. Jaarwisseling in Wereldoorlog 1914 1915; drie gelegenheidsmeditatiën door ds. G. Wisse. Nijverdal, jj. E. Bosch. Drie uitnemend gedachte en geschreven overdenkingen, waarin de geleerde schrij ver op bevattelijke wijs en zonder stad huiswoorden wij stellen dit vast met genoegen en tot nadenken stemmende nieuwe schriftuurlijke gedachten weet in te vlechten; het zijn tijdwoorden, voor namelijk ter verspreiding onder onze sol daten dienende, de prijs, slechts tien cents, zal hiertoe wel geen beletsel zijn, en de inhoud dezer meditatiën lokt er zeer toe uit. In „Stemmen des Tijds", red. ds. Mo lenaar, uitg. G. J. A. Ruys, Utrecht, doet mr. dr. C. O. P. Baron Creutz een po ging om de verrijzing van een standbeeld voor Johan de Witt te beletten: „omdat in ons land en in onze dagen van na tionaal en eendrachtig bewustzijn voor alles plaats mag wezen, behalve voor een verheerlijking van het beginsel waar voor Jan de Witt werkte en stierf." Hij wijst op de Witt's particularisme, zijn gezindheid om alleen Hollands inte rest in het oog te vatten en zich daarbij te stellen op het standpunt van den koopman. Bezuiniging op alles wat geen baten gaf, bracht ten laatste Holland in last. L. E. zet haar artikelen over de Bour bons in het begin van de negentiende eeuw voort. Prof. -Van Veldhuizen bespreekt de les van den vijgebooin (Mark. 13:28) in een breedvoerige beschrijving van de geaard heid van dien boom en zijne vruchten. Over Milton als purileinsch strijder schrijft dr. M. Visser; in wiens opstel deze o.i. wel wat malle vergelijking voor komt „Als men twee partijnamen in Nederland op twee richtingen in Groot-Brittanje mag toepassen;,1 dan kan men zeggen, dat de Presbyterianen in zekeren zin christelijk- historisch waren en de Independenten anti-revolutionair. De Presbyterianen voe len zeer veel voor de geestelijke nooden van het geheele volk en de Independenten zeggen nog eens met luide stemde ge nade is particulier en wij willen niets dan gelijk Vecht voor allen. Wij kunnen hierbij opmerken, dat de Independenten den modernen rechtsstaat kunnen aan vaarden, mits de wetgeving geen anti christelijk karakter draagt." Woord en Beeld no. 2 (uitg. Li- bertas, Rotterdam) vertelt van den heef Kes, die dezer dagen als hoofd der Doof stommenschool „Effatha" jubileerde, zij geeft daarbij zijn portret en een groep van hemzelf met het overige personeel der school. Zij begint een verhaal „In duizend vreezen (Rotterdam in 1572)" en geeft belangrijke duidelijke photo's uit den oorlog, het portret van den voor dit jaar aangewezen president, van Zwitser land, en een vervolgopstel Stijn Streuvels, door Q. A. de Ridder, met photo uit Invoyghem, de woonplaats van dezen let terkundige. De „schetsen en beelden" ver plaatsen den lezer in de dagen der oud heid. Het feuilleton bevat „een tafereel uit den tijd der Christenmartelaars te Antiochië". Besmettelijke ziekten. Van 30 December 1914 tot en met 5 Januari 1915 kwamen uit Zeeland ter kennis van den centrale gezondheidsraad van typhus of febris typhoïdea 8 gevallen uit Vlis- singen en 4 uit Hontenisse, van roodvonk 2 uit Hulst, 2 uit Domburg, 1 uit Vlis- eingen en 1 uit Aardenburg een van diph- teritis 1 uit Vlissingen en 1 uit St. Jan steen. 1 Januari 1914 Geboren Gevestigd i—i Overleden Vertrokken 1 Januari 1915 GLMLEN IE M. Vr. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. a M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal lerseke 2067 2022 4089 58 48 106 50 55 105 28 17 21 38 64 85 149 2094 2019 4113 Wemeldinge 1131 1115 2246 27 29 56 45 50 95 15 9 11 20 41 55 96 1153 1128 2281 310 286 596 9 7 16 16 14 30 3 4 3 7 14 11 25 317 293 610 Rilland-Bath 1084 1119 2203 23 34 57 uó 72 137 12 8 20 79 79 158 1081 1138 2219 Ellewoutsdijk 384 367 751 12 4 16 12 14 26 5 2 6 8 24 28 52 382 351 733 Wolphaartsdijk 1175 1180 2355 26 32 58 45 36 81 19 10 14 24 46 31 77 1190 1203 2393 Hoedekenskerke 640 638 1278 9 21 3u 15 27 42 12 12 9 21 29 41 70 623 636 1259 Domburg 627 667 1294 22 11 33 25 40 65 12 8 6 14 24 40 61 642 672 1314 Middelburg. Heden werden 1193 bons voor warm eten afgegeven. De Nieuwjaarsdonderdag had. gis teren weer heel wat jong volkje naar de stad gebracht. Zij troffen het slecht met het weer. De politie moest een boer we gens het veroorzaken van volksoploopen eenigen tijd opbergen. Goes. Met hartelijkcn dank ontving de Wijkzuster, twee giften voor verleende hulp: een van f2.50 en een van fl.50. Plaatselijk Steuncomité. Met dank ontvangen van den heer So- mer Kinderkleederen; van het Provinciaal Steuncomité een zending boter, lijfgoede ren en schoenen dn lieden eenige vaten zeeptevens dank aan den heer van Melle voor het steeds verschaffen van water en het drogen der kopjesdoeken voor het lokaal in de Melksalion. Toezending van aardappelen zal het co mité zeer welkom zijn. Aanbevelend. DE LIGNY, Penningmeester. (Ter geruststelling van het publiek kunnen we melden, dat eenige wagons kachelkolen in lossing staan aan 't station alhier. lerseke De hoot YE 78 (Luctor et Emergo) is gistermiddag gelicht en mede- gesleept (door een bok) naar Rotterdam om daar gerepareerd te worden. De schade valt niet mee maar is zeer aanzienlijk. Verbetering. Dit jaar treden af de leden van den gemeenteraad J. L. Bom, T. Cupery, C. Hartoog en M. Wesdorp Nisse. Donderdagavond vergaderde al hier, onder voorzitterschap van Ds. A. T. Ch. Pont, de vereeniging voor diacones- senarbeid, opgericht door de kerkeraden der Hervormde gemeenten 'sH. Arends- kerke, Ifeinkenszand en Nisse. Verslag werd uitgebracht over de werkzaamhe den, zuster Anna Stubers gaf inlichtingen over haar arbeid. Uit het verslag van don penningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen fl014.67x/2 en de uitgaven f998.26. Tot bestuurslid werd gekozen in plaats van mej. H. Vermande die vertrok ken was, mevr. Hoorweg-Wisse te Hein- kenszand. Voorts werd besloten Ds. 11. C. Snethlage, predikant-directeur van het diaconessenhuis te 's Gravenhage, uit te noodigen voor een spreekbeurt in de drie genoemde gemeenten. Oostburg. In deze gemeente zal eene school geopend worden voor de kinderen der Belgische vluchtelingen, die in de barakken vertoeven. Alle beambten van de Belgische staatsspoorwegen, posterijen en telegrafie in Zeeuwsch-Vlaanderen, die nog niet naar Engeland zijn vertrokken, moeten rich ten spoedigste aangeven bij den voor zitter van het comité te Schoondijke. Er zal eene nieuwe lijst aangelegd worden van allen, die nog in de streek zijn. Geref. Kerken. Bedankt voor Zalk en Veecaten door A. Rolloos te Lekkerkerk. Vrije Evang. Gem. Ds. J. J. v. Heest, predikant te Dord recht, is in het Diaconessenhuis te Hilver sum in den ouderdom van 58 jaar over leden. Jan v. Heest weid in 1856 te 'Sluis ge boren, waar hij zijn eerste opleidipg ge noot aan de Openbare School van den bekenden taalkundige J. H. v. Dale. Toen hij van school ging koos hij zich het tim mermansvak, doch kreeg na eenige jaren werken zin in het onderwijs; hij behaalde dan ook in 1876 de liulpacte; hij diende vervolgens het Christelijk Onderwijs, eerst te Zierikzee, daarna te Amsterdam, in welke laatste gemeente hij uit de Chr. Ger. Kerk trad om zich to voegen bij de vrije gejmeente, van welke ds. 'J. G. Smitt de voorganger was. Met dezelfde energie waarmede Van Heest zich op ge vorderden leeftijd op het onderwijs ge worpen had, wist hij onder leiding vari zijn voornoemden vaderlijken vriend zich t<- be kwamen voor het leeraarsambt, en werd hij een der meest gevierde predikers iu de Chr. Evangelische gemeenten. De kerk kwarteeuw met grooten zegen. Op confe- van Dordrecht diende hij meer dan een renties was Van Heest een zeer gewild en goed begrepen redenaar, in wien dt oud-onderwijzer zich nimmer verloochen de. Zijne nagedachtenis zal tot zegening zijn. op Zuid en Noord-Beveland. Zondag 10 Jan. NED. HERV KERK Baarland, vm. en nam. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. eg nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. Driewegen, 9.30 u. ds. v. d. Waal. Ellewoutsdijk, vm. en nam. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, vm. en nam. dhr. Lensvelt. Hednkensxand, vm. en nam. ds. Warners. 's Heer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. ,sH. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd. 'sH. Hendrikskinderen, vm. en nam. ds. Steenkamer. 's Heerenhoek, 9.15 u. ds. Buinink. Iloedekenskerke, vm. en nam. ds. v. Essen, lerseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne. Kamperland Kapalle, vm. en nam. ds. Schmidt. Kattendrjke, vm. en aam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. en nam. ds. Meloen, vm. bed. H. A., nam. dankz. Krabbendijke, 9 u. ds. de Vries, 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nam. ds. Willemsen. Nieuwdorp, (bewaarschool), 2 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, vm. en nam. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser, (vm. bed. H. A., ntn. dankz. en bed. H. D.) Schore, vm. en nam. ds._Krijkamp. Waarde, vm. ds. Muller, 2 u. geen dienst. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, vm. en nam. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. en nam. ds. Boisse- vain. Wolfaartsdijk, 9.30 eu 2 u. ds. Stegenga. Op Walchsren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, vm. en nam. ds. Bieshaar van Zetten. (Coll. Zending). Biggekerke, 9.30 eu 2 u. ds. Schuurmans Stekhoven. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. en nam. ds. Maas. Grijpskeirke, vru. en nam. ds. van Sekns. "-(vm. bed. II. A., nam. dankz.) Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke, 9.30 en, 2 u. ds. Postma, vim. voorber. H. A. nm. bed. H. D. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nam. ds. Tak. Oostkapelle, vin. dr. Weijland, nm. geen dienst. Ritthem, 9.30 u. ds. Kiehl bod. H. A., 2 u. ds. Kiehl, dankz. Serooskerke, vm. en nam. ds. Muller. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tlloff. Oost- en West-Souburg, Veere, nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vm. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nam. ds. de Wijk. 't Zandt, 10 u. ds. Talma, 6 u. ds. v. Selms. GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Kunstmest op algemeene han- delsvoorwaarden? Men schrijft ons Nu de uitvoer van Superphosphaat uit België door Duitschland verboden is, heb ben de vijf kunstinestfabrikanten in Ne derland een bond opgericht en besloten niet meer te leveren onder „Algemeene Handelsvoorwaarden". Wanneer men dan ook een aanbesteding uitschrijft voor kunstmest en men stelt als voorwaarde, d^t er geleverd moet worden onder voorwaarden, die vijf jaar geleden door fabrikanten en vertegenwoor digers van den landbouw gemeenschappe lijk zijn vastgesteld, dan is het zoo goed als zeker, dat men geen enkel inschrij vingsbiljet ontvangt. In verband hiermede is gisteren te Middelburg een druk be zochte vergadering gehouden en werd door al dg vertegenwoordigd1 landbouwver- eenigingen, zijnde ecu acht -en-vijftigtal, met algemeene stemmen bf's.oten om in g en geval kunstmest aan te koopen dan on.Ier „Algemeene Handelsvoorwaarden". Hen strijd tusschen fabrikanten en land- bobwi rs zal hiervan dus het ge- oig zijn. Rechtbank te Midi e 1 bu vg. De eerste zaak werd heden (Vrij <:ag) met gesloten deuren behandeld, het bc trof de voortzetting der zaak tegen II. A. Cr., onderwijzer te Sluis, beklaagd van niet nader aan te duiden handelin gen met meisjes. Deze zaak werd des tijds geschorst, "daar een getuige a dé charge, een 18-jarig meisje van mein eed werd verdacht en dit ook later be kende en veroordeeld werd tot 1 miaand gevangenisstraf. Tegen Cr. weid thans 6 maanden geëischt. De eerste openbare zaak was die tegen C. C. uit Zuiddorpe, gedetineerd te Mid delburg, en It lege tl C. F. G., eveneens aldaar, die ook gedetineerd is geweekt, doch die uit het huis van bewaring is ontvlucht en nu niet verschenen was. De beide mannen werden verdacht van diefstal van een vaars, althans van ver duistering van dit dier. Zij zouden dit hebben weggenomen uit een weide van J. d'Haemens, onder Warhtebeke, daarna gestald bij P. J. van Petegem, aldaar, en dezen 15 francs hebben beloofd als do zaak goed afliep en ten slotte het dier hebben verkocht aan F. Inghels, te Westdorpe, voor fr. 250. G. zei de het dier op een weg in België te hebben aangetroffen, het stallen bij van Bete- gem gaf hij toe, van de fr. 250 heeft hij niets gehad. De eisch luidde voor beiden een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest ,voor den eersten beklaagde. Tegen A. D. L. uit Sluis, thans gedeti neerd, werd wegens diefstal van een pox- temonnaie, toen hij met G. Lambert op een kamer te Breskens logeerde, drie maanden met aftrek geëischt Wegens diefstal van een rijwiel onder Biervliet was tegen P. J. P. een ver volging ingesteld, wegens het niet ver schijnen van drie getuigen werd deze zaak, waarin de békl. bekende, voor on- bepaalden tijd geschorst. Ondanks do bewering van den bekl. J. H. H. uit Aardenburg, dat zijn schoon zuster, S. Merk, op hem was afgekomen, werd tegen hem -wegens mishandeling van die vrouw f 10 of 10 dagen geëischt. Ook A. C. v. B. uit IJzendijke was ver volgd wegens mishandeling van familie leden, namelijk K. W. Kaijzer en diens dochter P. Kaijzer. Hij ontkende, doch dit kon niet voorkomen, dat tegen hem ook f 10 of 10 dagen werd geëischt. De werkman J. D. uit Westdorpe Le kende den meesterknecht C. Beijors uit Sas van Gent te hebben mishandeld, hij deed dit omdat Beijers hem uit zijn werk gestoten had. Eisch f 12 of 12 dagen! Een zelfde eisch werd uitgesproken te gen A. C. v. M. te Sas van Gent, die in de herberg van D. Versohaagen den landbouwer Th. Boegiers mishandelde. Tegen J. II., die niet voldeed aan liet bevel van den rijksveldwachter D. F. Raes te Stoppeldijk, om van zijn rijwiel af te stappen, luidde de eisch f 10 of 10 dagen. Tegen F. H. werd ten slotte wegens diefstal van aardappelen van liet land van P. Born te Hulst f 10 of 10 dagen geëischt. De Centrale Raad van Beroep heeft uitspraak gedaan inzake liooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uit spraak van den Raad van Beroep te Mid delburg, houdende vernietiging op vordering der Plaatselijke Commissie te Sas van Gent der beslissing van de Bank, waarbij aan J. B. G., glasdrager- glasslijperij te Sas van Gent, met ingang van 27 April 1914 voorloopig eene rente is toegekend van f0.23 per werkdag naar 20 pCt. inv., ter zake van een ongeval, tengevolge waarvan zijn linkerknieschijf is gebrokende Baad kende getroffene voorloopig eene rente toe naar 30 pCt. invDe. Centrale Raad vernietigde de uit- spraak en handhaafde de beslissing der Bank. Ongelukken. Een loodgieter, die eenige reparaties verrichtte aan het dak van een huis, gelegen tegenover zijn wo ning in de Czaar Peterstraat te Amster dam, viel naar beneden en stierf onmid- delijk. Woensdag is onder St. Michiels Gestel een doofstomme door oen auto overreden en gedood. Onder Drom! ren. Twee Bel g-u in el in'rrneeiingskamp Gaasterland hehhc i orv\ e;l gevochten. Een hunner kroeg 8 s iij- en steekwonden in rug en horst. - Vroeg voorjaar. Bij een land bouwer onder Wdrkum loopen reeds lam meren in de weide, die Zondag geboren werden. van een vinvisch. Men schrijft uit Alkmaar aan het Hbl. Bij een wandeling langs het Bergen- aan-Zee. c..e st and ko it wel ooit een stedeling er toe in het hartje vau den winter juist daar verpoozing te zoeken ontmoetten wij een Belgenaar, die ons toevoegde: „juist te laat, mijnheer! de vinvisch is in mootjes gesneden". We vernamen, dat een vinvisch van 20 M. lengte, die eenigen tijd geleden op het Bcrgen-aan-Zeesche strand was ge worpen, voor een luttele som aan een Alkmaarschc winkelier in schoenen was verkocht en dat de licht-brulboei, door den jongste» storm voor I.lmuiden weg geslagen en hier op 't strand geworpen, weer naar haar plaats van herkomst was teruggebracht. Een en ander prikkelde onze nieuwsgie righeid in hooge mate, wijl wij noch van de vinvisch, noch van de brulboei had den gehoord en vernamen toen het vol gende, dat wel waard is in ruimer kring hekend gemaakt te worden. B|e aan liet strand gespoelde vinvisch met vernielden kop en buik bleek waarde te hebben voor de taankokcrij en werd oin deze reden door den Alkmaarschen winkelier in schoenen aangekocht die er w el zijn voordeel mee zal hebben gedaan. Na het uitbreken van eenige wervels van den 30 c.M. dikken ruggestreng, werden de speklagen er af gesneden en gesmol ten in groote voerketels, die daarvoor ach ter de duinenreeks waren aangebracht. Er werden negen volle vaten traan uit gehaald, hetgeen niet veel is, omdat een groot gedeelte van de vinvisch door de golven was weggeslagen. De beenderen, ruggestreng en kaak, waaraan nog eenig vleesch zat, zijn begraven om er dit vleesch te laten afteeren. Een en ander wordt later opgegraven om in het Duin museum van het Pernassiapark te Rergen- aan-Zee te worden bijgezet. De algemeene opinie was, dat deze 20 M. lange vinvisch door een zeemijn was getroffen, doch hij het afsnijden van het vleesch werden hij de speklagen wondspre- pen waargenomen en al zoekende naai de oorzaak, werden gevongental rijke stukken van een 7)/8 c.M. granaat. Dit duidt er op, dat hij, na door een zeemijn to zijn getroffen, al drijvende be schoten is, wellicht omdat men de visch op zekeren afstand voor een onder-zee- er heeft aangezien. Werkloosheid in de V. S. Het comité ter bestrijding van de werkloosheid, waarvan rechter Grey voorzitter is, heeft vastgesteld, dat er thans 200.000 werkloo- zen meer zijn dan het vorige jaar. Voldoende bewijs? Het Volk meldt Een gehuwd Hollandsch paar, dat dezer dagen naar Duitschland ging, had aan de gTens in Cranenburg een komisch reis-incident. De pas van de vrouw was ter secretarie harer woonplaats onnauw keurig opgesteld, zoodat alleen haar meis jesnaam er op stond, niet dat zij- gehuwd was. De stationswacht maakte bezwaar om een ongehuwde vrouw die met een man reisde, door te laten eu na de op merking, dat het een gehuwd paar betrof, werd opnieuw bezwaar gemaakt, wijl dan de pas niet deugde. Hot tweetal werd daarop voor den dienstdoende» officier geleid, die nu om bewijzen vroeg, dat ze gehuwd waren. Zoo vroeg hij om de trouwringen te mogen zien, met name het inschrift aan den binnenkant, maar er moest hem geantwoord worden, dat zulk een inschrift in Holland niet gebrui kelijk was. Ja, dat was een moeilijk geval, er moest toch een bewijs geleverd, worden. .Daar kreeg de officier een inval: „Wat zoudt u er van zeggen, als u elkaar eens een zoen gaf?" Nu, daar hadden de bei den volstrekt geen bezwaar tegen en zij zoenden elkaar harteljjk, misschien wat te hartelijk voor een echtpaar, vond ide officier, maar 'hij was toch overtuigd, en onze landgenoot.cn i noch I en passeeren. Doodt nii de muggen! Wie denkt in dezen tijd van 't jaar aan muggen, vraagt een lezer aan het i.Haarl. üugbl." Wij hooren die diertjes nu niet gonzen en wij voelen hun steek niet, en toch is het nu do tijd om aan die plaaggeesten en dieve nvan onze nachtrust te tien- ken. Wat 'toch is het geval? Toen het najaar en kouder werd zijn de mannetjes gestorven en hebben de wijfjes hare schuilplaatsen opgezocht Om te overwin teren. Bij voorkeur kiezen ze daarloe onze woningen, en zitten daar maanden lang rustig tegen de muren en den zolder van den kelder, of op andere vochtige en donkere plaatsen. Komt nu het voorjaar en stijgt de temperatuur, dan ontwaken de dieren en gaan in stilstaand water, in een regenbak, een regenton, in poelen en plassen, de eieren leggen, waaruit, ten slotte weer muggen komen. Deze verme nigvuldigen zich weer in denzeliden zo mer, zoodat eenige geslachten elkaar op volgen vóór den volgenden winter, hoe veel per zomer weet men niet zeker. Maar wel weet men dat elke mug, die overwintert, in het voorjaar 3(X) eieren legt. Derhalve is het nu de tijd om in kelder en schuur de muggen, die dan kalm zitten, met een doek dood te drukken. WEENEN, 8 Jan. Aan liet front in Hongarije en Galicië heersoht rust. Op de hooger gelegen plaatsen is het be ginnen te sneeuwen en het vriest een weinig. Aan de Dunajee en in Russisch Polen heeft op enkele plaatsen een ar tillerie-duel plaats. In de uitloopen "der Karpathen zijn de troepen, die in de ko- miiaat Ung waren vooruitgeschoven dich ter naar de hoofdpassen teruggetrokken voor de overmachtige vijandelijke strijd krachten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 2