No. 78 Zaterdag 2 Januari 1915 29e Jaargang De Groot© Oorlog. Uitgave van, de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN ÜE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan L© Coïntre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 0.05 Prijs der Advertentlën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Wat De Wet en Beijers niet wilden ,We hebben tot nu toe niet veel vlei ends gehoord over de „verraders", „op standelingen", „oproerzaaiers" van Z-uid- Afrika, die met hun „revolutionaire" woor den en daden het volk tegen de Britsche regeering zouden trachten op te zetten. Wat ons bereikt, was niet zeer geschikt om de clementie van de publieke mee- ning voor deze Afrikaanders te ver werven. De Engelsche censor heeft zich ongetwijfeld van zijn taak gekweten op een wijze, die den lof Van zijn regeering verdient. Thans zijn We echter "zoo gelukkig ook van de zijde der „opstandelingen" iets te vernemen. (Tusschen twee haakjes, we moeten bekennen, dat we hen nimmer met een zoo zwart oog hebben aangekeken). Het kardinale punt was de houding der Unie-regeering tegenover Duitsch Zuid-West-Afrika, dat op het Britsch ver overingsprogram stond. Het moest de Boe- ren tegen de borst stuiten genoodzaakt te worden het zwaard op te nemen tegen lieden, die hun nimmer ook maar een stroobreedte in den weg gelegd hebben. Doch leest wat de Wet en Beijers in hun proclamatie van 28 October 1914 zeggen. Deze proclamatie, waarvan de N. C. de primeur had, luidt a'ls Volgt: KENNISGEVING. Kennis geschiedt mits dezie aan alle Burgers Van de Unie dat nademaal de re gering van de Unie besloten heeft Duits Zuid West Afrika te veroveren en op on juiste berichten en beweringen de Parle mentsleden van de Zuid Afrikaansche Par tij het besluit Van de Regeering 'hebben doen bekrachtigen; En nademaal geprotesteerd is geworden tegen de Godeloze inval op D. Z. W. Afri ka tegen een volk dat ons nimmer iets kwaads heeft gedaan maar altijd goed gezind is geweest; En nademaal de Regeering: het recht van het publiek om op vreedzame wijze hun protest voort te zetten door het prok- lameeren van de Krijgswet e.n Regula ties, ontnomen heeft; Zo is het dat wij blijven protestee ren met het Wapen in de hand tegen het z-o gevaarlik beginsel hetwelk de re gering1 tegen de zin en wil Van het Volk wenst uit te voeren, overtuigd zijnde dat ons volk in de grootste ellende en ramp zal gedompeld worden en dat Gods vloek gebracht wordt. Daar deze protesteerende houding niet is om Broeders bloed te vergieten maar integendeel zoals reeds bewezen is, waar mogelik zulks te vermijden en onder geen omstandigheden aanvallender wjjze op te treden doen wij ten slotte een beroep op alle Burgers om alle krachten in te spannen hun invloed te .gebruiken tegen het ver overen van D. Z. W. Afrika, en tegelijker tijd te weigeren om van de regering ge bruikt te worden ons met de wapenen te bevechten. Daar ons eenig doel is, de eer Van God en het heil Van Volk en Vaderland. Getekend C. R. DE WET. G. F. BEIJERS. Generaals van de protesterende Burgers. Steenbokfontein, 28 Oktober '14. Zij werden dus „opstandelingen" Voor de eere Gods en het heil van volk en vaderland, en voor het recht. En zeker niet dan nadat zij een zwaren strijd met zichzelven gestreden hadden. Daarvoor zijn de namen en het verleden Van deze Christenmannen ons borg. Beknopt overzicht van den toestand. Het jaar 1914 ligt achter ons. Met gemengde gevoelens werpen wij een terugblik op het afgelegde rampjaar, met gemengde gevoelens zetten ,we ons thans tot het maken van enkele aanteekeningeh; over de krijgsverrichtingen. Vijf maanden reeds brandt de oorlogs fakkel. De hoop, dat vóór het jaar ten einde liep, de vrede geteekend zou wor den is niet verwezenlijkt. Strategen en economen verklaarden, dat zulk een wereldgeweld binnen enkele maanden uitgewoed zou hebben en of schoon anderen waarschuwden tegen dit ongegrond optimisme, werd die blijde tij ding zoo licht geloofd. Helaas, het jaar 1914 is droef geëindigd. Onzeker gaan we de toekomst tegen, doch dit weten wij, dat we de hoop op een spoedig einde wel kunnen laten varen. Hc Bepalen wij ons Voor vandaag: tot het memoreeren van de voornaamste feiten uit den wreeden wereldkrijg. De berichten van de laatste dagen ope nen geen nieuwe gezichtspunten, de toe stand veranderde dus niet noemens waard. Welnu dan, nadat in de eerste phase van den strijd christelijke volken zich in den oorlog hadden gestort, hebben succes sievelijk het Mongoolsche Japan en ver volgens het Mohammedaansche Turkij'e zich op het oorlogspad begeven. Turkije heeft de rij der combattanten gesloten. De vrees, dat ook andere mogendheden, waar onder de Balkanstaten in de eerste plaats, en Italië en Portugal zich in den strijd zouden mengen, heeft zich gelukkig tot nog toe niet bewaarheid. Tot nog toe niet, zeggen wij, want Ita lië en Portugal althans staan op den tweesprong en de algprneene verwachting is, ze vandaag of morgen hun lot in de oorlogsschaal te zien werpen, en aan de zijde {Ier Triple-Entente-niogendheden te zien meevechten. Tien Staten voeren dus oorlog met el kaar, aldus gegroepeerdDuitschland, Oos tenrijk en Turkije, tegen Rusland, Frankrijk Engeland, België, Servië, Montenegro en Japan. Aan welken kant zijn nu de meeste voordeelen behaald en wiens zaak staat het gunstigst? 'Het antwoord is slechts bij benadering te geven. Onzes inziens slaat de schaal noch ter eener noch ter anderer zijde door. De Duitsche veld tocht tegen Frankrijk kan, afgemeten naar het oorspronkelijke plan, dat bedoelde, snelle afrekening met de Franschen, om zich vervolgens met volle kracht op de Russen te werpen, moeilijk anders dan een mislukking genoemd worden. Niette min hebben de Duitschers bijna geheel België onderworpen en houden een aan zienlijk deel van Noord-Frankrijk, met een bevolking van 31/4 millioen zielen bezet. Zoo vast zitten ze er en zoo groot is hun weerstandsvermogen, da.t alle po gingen der Biondgenooten om hun tot wij ken te dwingen, tot nog, toe vrijwel ver geef sch waren. De strijd tusschen de twee machtige le gers, geschaard langs een front van Circa 700 K.M.', is sedert maanden ontaard in een wanhopige worsteling, waarvan nie mand het einde Voorspellen kan. In Russisch Polen wierpen de Duit schers de Russen met groote kracht te rug tot op enkele dagmarsohen afstand van hun operatie-basis achter de Weich- sel en bevrijdden alzoo de Duitsche gren zen van het dreigend gevaar. Ook benoor den de Weichsel houden zij de Russen vast, maar op het Zuidelijker gevechts front op de grens van Polen en Galicië, staat het bedenkelijk Voor de midden- Europeesche bondgenooten, Duitschers en Oostenrijkers. 1 De Russen, met nieuwe legers Versterkt dringen hier met onweerstaanbaar geweld vooruit en dwingen hun tegenstanders tot den terugtocht. Nog is niet te zeggen wat de gevolgen zullen zijn van deze wis seling der krijgskans. Maar slagen de Duitsch-Oostenrijksche troepen er niet in den opmarsch der Russen te stuiten, zoo dat deze met groote macht Hongarije bin nenvallen en Krakau omsingelen, wel licht ten val brengen, dan is het te voor zien, dat dit een algeheele ommekeer op het Oostelijk oorlogstooneel teweeg zal brengen. De Oostenrijksche strafexpeditie tegen Servië is een volkomen mislukking. De Oostenrijkers zijn met de kous op den kop naar huis gestuurd en de Servische haan, na eerst geducht in de verdrukking te zijn geweest, kraait victorie. Over de krijgsbedrijven aan het Rus- sisch-Turksche front ligt een sluier uitge spreid, dien wij niet zullen pogen op te heffen. Russen en Turken behalen beur telings schitterende overwinningen, die op niemand eemigen indruk maken, omdat zij in waarheid te onbelangrijk zijn. Van den Turkschen opmarsch in Egypte hoort men niets en de berichten omtrent de acties der Duitschers tegen Portu- geesch gebied in Afrika en tusschen de Duitschers en de troepen der Z.-Afrik. Unie zijn te vaag om er eenig oordeel uit af te leiden. Op zee handhaven de vereenigde Engelsche, Fransche, Rus sische en Japansche vloten de suprematie, al konden zij de Duitschers nog niet tot volslagen werkeloosheid doemen. Aan de Zeeuwsch-Belgischs grens. Uit Watervliet wordt dd. 31 Deo. aan de „Maasbode" geseind: Gistermiddag brachten we een bezoek aan Watervliet. Het schijnt, dat liet toe zicht aan de grens minder scherp is. Thans is vastgesteld (voor hoe lang weet men natuurlijk niet) dat elk Nederlander des middags om 1 uur en des avonds om 5 uur vrij mag passeeran. Men kan dan tevens een Passierschein halen op het Gemeentehuis te Watervliet. Langs Wa tervliet kan men thans alleen in België 'komen, doch alleen in de richting naar Gent. Ook sommige Belgen mogen uit, 'docih geen jonge mannen. In Watervliet is ©en vrij' sterke bezet ting', waaronder ook cavalerie, die pa trouillediensten doet langs de grens. Vooral des nachts trachten sommigen in Nederland te komen om waren te ha len. Zoo is de vorige wieek op een paar personen geschoten, doch zonder gevolg. Evenwel1 zijn z© gevangen genomen. In een café aan het Veldzicht onder de gemeente IJzendijke zagen we stapels brieven voor personen uit h©t Noorden van Vlaanderen. Briefdragers uit die stre ken komen des middags om 12 uur en des avonds om 5 uur die brieven afhalen. Nadat de brieven onderzocht zijn door den Duitschen commandant kunnen deze personen doorrijden. Des avonds worden levensmiddelen in kleine hoeveelheden in geslagen en over de grens gebracht. Dat de Duitsche landweermannen weinig verstand hebben van passen blijkt wel uit het feit, dat wij doorgingen op'een be wijs van zedelijk gedrag, ten gebruike hij het onderwijs in Nederland en een briefkaart van den Duitschen Consul' te Vlissingen, voorzien van het Duitsche rijks merk. Het Engelsche slagschip „Formidable" gezonken. Hetslagschip „Formidable" is gister ochtend in het Kanaal gezonken. Het persbureau geeft nog niet met stel ligheid op, of de oorzaak der ramp van de „Formidable" een mijn of een aanval van een duikboot is. 71 overlevenden van de Bemanning zijn gered door een kruiser. Het is mogelijk dat de andere zijn gered door andere schepen. De „Formidable" was een twöe- de klasse schip dat 15 jaar geleden was gebouwd. De „Formidable", aldus de „N. R. Crt.", mat 15,250 ton en behoorde tot dezelfde klasse als de „Bulwark;', die in 't begin van November gezonken is. Het schip was bewapend met 4 stukken van 30.5 c.M., 12 van 15 ci.M., 18 van 7.6 c.M., 6 van 4.7 c.M. en 4 torpedolaeceerbuizen. De bemanning bestond uit 750 koppen, de maximum-snelheid was 18 knoop. Weemoedige Kerstgroet. Tot de Vlaamsche ballinglen, die in Noord-Nederland een vertroosting vonden in donker© uren, behoort de dichter Karei van den Oever. Zijn familie werd door den oorlog naar alle zijden verstrooid, en hijzonder voelt 'hij het gemis van zij!n broeder, die als aalmoezenier den veld tocht medemaakt. Met Kerstmis herdacht de kunstenaar den afwezige met het volgend© gedicht, hetwelk hij aan „De Tijd" ter plaatsing toezond, en wij ons veroorloven daaruit over te nemen. Afwezigheid. Aan mijn Eerw. Broeder Korn- van den Oever, op 'het slagveld.' Ik weet in Vl'aandren ievers ver, in 't druischend moordgewoel, een luttel dings, 'een kleinigheid: een leegen, stillen stoel. Die staat er weken, maanden reeds voor 't oud harmoniom, dat zonder spel nu treurt en zwijgt, geluidloos, koel en stom Waar bleef hij; die in dezen stoel eens vroom van Vlaandren zong, soms 's avonds, 's zomers, als er zwoel een avondlucht daar hong? Waar bleef hijl, die zoo vreugdig soms daarin 't „Pascalis" hief, eens, 's mdrgiends, als glycienengeur er roomzoet rook ten lief? Waar bleef hij nu het Kerstmis werd? 't „Adeste" zong hiji niet En droevig was die Kerstmis nu, ach, zonder spel ten lied Waar bleef hij:? O, de regen drupt en langs mijn ruiten drijft En niemand zegt me waai', waar toch mijn goede broeder blijft KAREL VAN DEN OEVER. Baarn. Korts Oorlogsberichten. De Sa 10mon-ei 1 a 11 den. De Australiërs hebb©u Bougaenville, het grootste der Salomon-eilanden bezet, en er de Engelsche vlag gehesohen. Tegenspraak. Het „Times''-b'e- richt, dat de Franschen Boisle-Prêtre, noord-oostelijk van Pont-a-Mousson, in be zit genomen zouden hebben, en dat zij begonnen zijn de buitenforten van Metz te beschieten, berust, volgens een bericht uit Berlijn, op een verzinsel. Een schip met troepen ver gaan? Bij Porthcawl (Wales) zijn een aantal soldatenhelmen, zooals ze worden gedragen door de troepen in Egypte en Indië, aangespoeld. Het verhaal van een tragisch oogen- blik uit den slag om het gehucht St. Georges, wordt te Parijs gedaan: Een detachement Belgische soldaten was in een uiterst kritieke positie geraakt op een stuk grond, dat rondom door wa ter omgeven was, en verdedigde zich wan hopig tegen een Duitsche overmacht. De verbondenen haastten zich nu om 75 m.M. kanonnen op booten aan te bren gen, welke, nadat zij den strijd met de Duitsche kanonnen aangebonden hadden, de Belgen bereikten. Dezen konden daar door het vuur op de Duitschers openen en hen op de vlucht drijven. Roodboek. Het Oostenrijksche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken heeft besloten een Rood Roek uit te geven met een verzameling van diplomatieke stukken, die betrekking hebben op den aanleiding en het uitbreken van den oor log en mededeeling doen van de daarover gevoerde onderhandelingen. Nieuwjaarswenschen. Ko ning George V heeft aan president Poin- oaré een telegram met zijn beste wenschen voor het nieuwe jaar gezonden. Hij ver klaart daarin ©r zeker van te zijn dat het nieuwe jaar gekuige zal wezen van nog nauwere aanhaling van de vriendschaps banden tusschen Engeland en Frankrijk, en spreekt de hoop uit, dat de oorlog spoedig tot een zegevierend einde zal zijn gebracht. Poinoaré heeft de wenschen beantwoord en zijn volle vertrouwen in de overwin ning uitgesproken. Frankrijk is besloten te vechten totdat de volledige zege zial zijn behaald. In antwoord op de nieuwjaarswenschen van het diplomatieke korps heeft Poin oaré o.m. gezegd Ik twijfel er niet aan of wij zullen het volgend jaar op deze receptie ge zamenlijk het sluiten van een weldadige Vrede gedenken, welke stevig gegrondvest zal zijn op het recht en eerbied voor de internationale verdragen en aan de vol keren de veiligheid zal geven welke zij noodig hebben. President Wilson heeft vele nieuwjaars- giroeten van staatshoofden ontvangen. Ko ning George seinde hem zijn hartelijk» wenschen, voor zijn persoonlijk geluk en voor de welvaart van de Vereenigde Sta ten, waarmee Engeland door zulke nauwe banden van innige vriendschap is ver bonden. Koning Albert gewaagde van Amerika's ■edelmoedigheid jegens België, welke zoo veel steun heeft gegeven in deze tijden van nood en droefenis. (N. R. Cri.) KAAPSTAD, 30 Dec. Maritzi deed aan het hoofd van een commando van 800 man, meest rebellen met vier veldkanon nen en vier mitrailleuses en met Kemp als opperbevelhebber, 'een aanval op een afdeeling loyalisten, ter sterkte van 480 man, met twee mitrailleuses. De aanval geschiedde bij Waterhol in de nabijheid van Schuitdrift ten Westen van Kakamas op 22 Deo. Krachtig werd weerstand gte- boden maar ten slotte moest men enkele mijlen terugtrekken tot versterkingen kwa men. Herhaalde pogingen der rebellen 0111 de loyalisten om te trekken, mislukten. Tegen zonsondergang trokken de rebellen naar Waterhol terug. De loyalisten had den één gesneuvelde en twee gewonden. 92 man werden gevangen genomen, en een maximum, 80.000 patronen, een 'am bulance en 26 leeg© wagens werden buit gemaakt. (Door wie blijkt uit het tele gram niet duidelijk). Het blad „Italia'' verneemt uit Lis sabon dat de oorlogstoestand in Portu gal den 15 Januari officieel Zal worden afgekondigd. Uit Angola wordt gemeld, dat bij den Duitschen aanval op Naulia op 18 Dec. de Portugeezen acht officieren aan dooden, gewonden en vermisten verloren. De lij'st van verliezten aan manschappen is onvolledig. De Fransche Raad van State is naai" Parijs teruggekeerd. Ook de „Ran- q'ue de France". De Roemenen in de gebergten van Transylvanië zijn tegen de Magyaren op gestaan, daar deze de Roemeensch© be volking mishandelen en verdrukken. De Belgische gezant te Washin(g- ton heeft bij de regeering der Ver. Sta ten geprotesteerd tegen de door Duitsch land opgelegde oorlogsschattingen. De Ko-ningin heeft gisterochtend met de Prinses te voet een bezoek gebracht aan de Koningin- Moeder. Nieuwe stoomvaartlijn. Reuter seint uit Washington aan de „N. R. C.", dat de gouverneur-generaal van de Philippijnen Harrison geseind heeft, mededeeling te hebben ontvangen, dat de Hollandsche Stoombootmaatschap pij overweegt een dienst van New-York door het Panamakanaal naar Manilla en Nederlandsch Oost-Indië in te stellen. Militair bericht. Naar aanleiding van het bericht, dat een Duitsche patrouille bij Hoogerheide onze grens zou hebben overschreden en toen niet is geïnterneerd, doch weder over de grens zou zijn teruggewezen, schijnt nog misverstand te heerschen. De handeling Van den Nederlandsoheiï commandant in deze is volkomen juist, in overeenstemming met de daarvoor vast gestelde regelen. Artikel 11 van het verdrag nopens de rechten en plichten der onzijdige mogend heden enz. bepaalt: „De onzijdige mogendheid, die op haar grondgebied troepen toelaat, tot de oorlog voerende legers behoorende, interneert deze, voor zooveel mogelijk, ver van het oorlogstooneel verwijderd." Een patrouille van enkele manschappen echter, die verdwaald is en daardoor over onze grenzen is geraakt, kan niet be schouwd worden als toegelaten tot ons gebied. Dit zou eerst het geval zij'n, als ze onze grenswachten is gepasseerd. Blijkt bij ontmoeting met deze, dat ziji zich pn- bewust op ons gebied bevindt, dan wordt haar aangezegd, dat zij niet kan Worden toegelaten, tenzij1 zij' zich laat interneeren. Is de patrouille dan onmiddellijk be reid ons grondgebied te verlaten, dan is er geen reden haar te interneeren, wijl zij niet is toegelaten. Slechts als de pa trouille zou weigeren, ons grondgebied te verlaten, zou zij moeten worden ge- interneerd. België handelde in 70—71 eveneens. De groote leening 1 Men deelt aan de N. R. Ct. mede: Sommige bankiers enz. zijn niet bevre digd door de mededeeling, dat Voor de verklaringen van hun klanten omtrent het verkrijgen van preferentie, welke aan de insohrijvingsbilejtten (der bankiers) zijn te hechten, geen vorm is voorgeschreven, en wenschen, dat hun alsnog een Vonnl aan de hand wordt gedaan. Daarom Zij: hier medegedeeld, dat die Verklaring; bij voorbeeld als volgt zou kunnen luiden: „De ondergeteekendeVerklaart, dat hij voor zijne deelneming in de lee ning, welke begrepen is in het inschrij vingsbiljet van de firma(bankier of oommissionnair) preferentie wensöht tot een bedrag van(dit kan ten hoogste f 10.000 zijn)." Een andere Vorm is echter ook ge oorloofd. Tot aanvulling van het bericht om trent de coupures Van de leening f100, 200, 500 en 1000) zij medegedeeld, dat men kan opgeven, welke coupures men wenscht en dat daarmede Zooveel moge lijk rekening zal worden gehouden. Daar echter volgens de wet bij: de verplichte stortingen ieder dadelijk recht heeft op definitieve stukken, en er nagenoeg1 400 kantoren zijn, waar gestort kan worden bestaat de mogelijkheid, dat men somtijds met kleinere coupures genoegen zal moe ten nemen. Er zijn veel kleine coupures gedrukt, omdat een tekort aan kleine cou pures grootere moeilijkheden Zou mede brengen dan een teveel aan kleine ön een tekort aan groote coupures kan gteVen. Met het drukken kan natuurlijk niet ge wacht worden (gelijk pleegt te geschieden, als er eerst recepissen afgegeven worden), totdat de inschrijving en toewijzing afge- loopen was. Eindelijk zij er nogmaals op gtewezen, dat bankiers, enz. slechts provisie ontvan- vangen over het bedrag', dat in het dooi' hen onderteekende inschrijvingsbiljet is vermeld, (voorzoover dit wordt toegewe zen) en waarvoor zij: zich aansprakelijk stellenniet over inschrijvingsbiljetten door klanten onderteekend, welke zij! met een firmastempel inzenden. Del gercommissi e heeft haai' arbeid tijdelijk stopgezet. De zaak van Rossem. Het O. M. bij de Rotterdamsche Recht bank vroeg 1 jaar gevangenisstraf tegen mr. C. P. van Rossem te Rotterdam, wegens het in gevaar brengen van onze onzijdigheid door het verspreiden van pamfletten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 1