Telegrammen. Ingezonden stukken. Kerknieuws. Predikbeurten. Gemengd Nisuws. Laatste Berichten. Rechtszaken. Financi Burge Telegraflf Mark Briefwisseling Bij den het jaar H ondergete nen geach Begunstig stigsters zegen toe Aag De aftredende leden van het Tluffg. Armbestuur, de heeren J. M. v. Oevereh en Chr. Sonke, werden, herbenoemd. De raad koos tot gemachtigden der ge meente voor de vergaderingen der Wa- terleiding-Mij. den burgemeester ein den heer T. Cupéry, wethouder. Hierna sloot de voorzitter met een heil wen sch voor 1915 de openbare verga dering, waarna in geheime zitting het aanvullingskohier hoofd, omslag 1914 werd vastgesteld. Breskens. Een zeer gezellige avond werd gisteren den bezoekers der militaire lees- paal alhier bereid. We werden ruimschoots onthaald op heerlijke reuzelbollen. Het comité wenschte hierin de traditie onzer gezinnen getrouw te blijven. Forsch klonk uit veler mond het vaderlandsche lied, door het orgel begeleid. Voordracht, solo zang en een keurig strijkje brachten aange name afwisseling, 't Was ons goed weer eens zoo gezellig bijeen te zijn. 'tWas waarlijk een vergoeding voor het droeve gemis van ons huiselijk geluk. We keer den dan ook dankbaar voor het goede weer naar onze kwartieren terug. Zierikzee. Bij K.B. van 30 dezer is toestemming verleend aan dhr. J. A. M. Hanssens, burgemeester der gemeente Ouwerkerk, 'om te Zierikzee te wonen. Kapelle. Het was gisteravond een ge notvolle ure vooir de Chr. Jongel. Ver. „Obadja", waar ds. B. A. Knoppers voor haar optrad met het onderwerp„Onver moeid in dienst zijns zenders". Op ge bruikelijke wijze geopend door den voor zitter en een korte inleiding begon spr. aldus 0, de heilige, onsterfelijke sterren. Hoog boven mijn sterfelijk hoofd, Waar 't geloof met zijn kindervertrouwen, Mij een hemel eens Jiad beloofd. Lief, eens zullen wij sterven, wij beidein, [wij samen, En 'tgraf is zoo diep en de hemel zoo [hoog, En of God leeft weet geen, En 'k heb niets dan de stem van mijn hart, Die mij 't eeuwige leven belooft, En de heilige onsterfelijke sterren, Hoog boven mijn sterfelijk hoofd. J Dat is de wanhoopskreet van Helène Swarth, maar daar tegenover klinkt de juichtoon van den Christen: „Daarboven de starren zal het licht eens dagen". De Christenjongeling weet een rijke Chris tus zich ten deel. Hij kent het najagen van één ideaal, en dat ideaal is de Zoon des levenden Gods. En dat ideaal najagende, wenscht spr. ons te teekenen één onvermoeid in den dienst zijns Zenders. Paulus, een instru ment in des Heeren hand, het Evangelie den heidenen brengende. Paulus, de man der wereldgeschiedenis, getuigende en op komende op alle terrein des levens, een voorbeeld voor den jongeling van onze dagen niet het minst. Hij vervulde de grootsche taak van te getuigen met woord en pen, en werd getrouw bevonden om eenmaal te ontvangen de kroon des le vens. Zijn zendingsreizen, zijn gevaren,, zijn strijd tegen het Judeïsme, dit alles werd op eminente wijze geteeikend door Spr. Treffend was de beschrijving van de aankomst in Rome, de schoone stad, ge bouwd op zeven heuvelen. Paulus, de in ketenen gebondene, en toch, zie, hoe groote scharen met broederen, ze ko men hem tegemoet. En al kende hij ze niet bij name, toch, Paulus, de broederen ziende, greep moed. In het bizpnder stond spr. stil bij Pau lus' jongelingsjaren; de dagen dat hij neer zat aan Gamaliel's voeten. De bekendheid met de Grietksche schrijvers en de Ro- meinsche burgers werkte mee om hein te bekwamen en om zich te kunnen wer pen in den vollen stroom des levens. Wee den jongeling, die zich niet toelegt op ontwikkeling; wee den jongeling, die zijn tijd niet nuttig heeft besteed. Wel hem, die daar neerzit aan de voeten van een anderen Gamaliel, aan die van onzen Groeten Meester. Spr. stond stil bij die velen, die daar neerzitten met trage handen en slappe knieën; stelde Paulus tot voorbeeld aan hen, die zich onttrekken aan den strijd des levens. Zoovelen, die niet pal staan in principieele zaken, die mannetjes van geven en nemen, van water en melk. Pal staan onvermoeid in dienst zijns Zen ders, dat zij het wachtwoord tegenover de velen die de emancipatiekreet doen hooren. Laat ons hunne banden verbreken en hunne touwen van ons werpen. Pal staan in de belijdenis der kerk, pal staan op het terrein van den staat, pal staan in de maatschappij, pal staan kortom op elk terrein van het leven. Spr. behandelt Paulus als de mau van methodisch werken, dien machtigen or ganisator, ieder de juiste plaats aanwij zende tot het doel waarvoor hij was bestemd. Dan als Paulus den strijder, den getrouwen dienstknecht zijns Heeren. Maar ook als den man met een vriende lijk gemoed, eenig in liefde, geheel en al zich gevende en zoovee! ontberende, ach tende hij den rijkdom van Christus groo- ter, ziende op de vergelding des loons. Na het zingen van: Want God de Heer zoo goed, zoo mild, enz. eindigde spr. met dank aan God. Schore. er ate ing van den raad der gemeente op Woensdag j.l. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken: le. Bericht dat op aanvrage om sub sidie als bijdrage in de pensioenstorting voor de gemeente-ambtenaren door H. M. de Koningin afwijzend is beschikt. 2e. Dat door Prov. Staten een rente loos voorschot aan de gemeente is ver leend van f 2327 tot verbetering too den Zouteweg. 3e. Verzoek van Chr. Glerum am in aanmerking te mogen komen voor secre taris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. 4e. Bericht van Mej. MolhoekJanse, dat zij wegens vertrek niet wenscht in aanmerking te worden gebracht voor se cretaresse van het Burgerlijk Armbestuur. Daarna wordt de openbare vergadering geschorst ter bespreking voordracht hoofd der schoolna heropening wordt tot stem ming overgegaan. Bij de eerste stemming verwierf dhr. Pruijssen te Kruiningen 3 st., dhr. Frelier te Souburg 3 st. en dhr. Luweona te Othene 1 st. Bij de 2e vrije stemming dhr. Pruijssen 3 st., dhr. Frelier 4 st., zoodat gekozen is dhr. Frelier. Daarna werd gestemd voor een secre taris-penningmeester Burg. 'Armbestuur. De aanbeveling bestond uit de hoeren C. Rijn en S. de Visser. Na 4 stemmingen werd gekozen dhr. W. Sterk, architect te Schore. Bij de rondvraag vestigde t dhr. Ver- haagen de aandacht van B. en W. op de foodbekleeding van den kap van den toren en op de defecte omheining van het schoolplein en op een gedeelte van den weg in den Sniiokkelhoek, dat ge vaarlijk rond lag. Aan de twee eerste punten zouden B. en W. hun aandacht verleenen, terwijl voor het laatste reeds bevelen waren ge geven, daar ook aan B. en W. gebleken was, dat de weg daar te rond lag. De heer Karelse merkte op, dat in de oude school eenige ruiten stuk waren en vroeg voorziening, hetgeen werd toe gezegd. Buit'n verantwoordelijkheid der Kedactie.) Nieu wjaarsoverpefnzing onder den indru"k van den groo- ten oorlog. Geachte Redactie. Wanneer u dit stukske ter plaatsing waardig keurt, en het volgens eisch en ruimte, (tusschen Hoofdartikels en Al lerlei) een bescheiden plaatsje zou mogen beslaan, dan bijvoorbaat mijn dank; er zijn onder uw lezers ook kuikentjes die misschien zulke rijstkorreltjes eerder oppikken, dan voor zwakke magen moei lijker te verteeren Mais. Ter zake. Met erkentelijke, doch niettemin wee moedige herinneringen blikken wij op 1914 terug, en treden een nieuw jaar in, met angstige spanning en de vraag in het hart, wat zal het ook nu zijn? Gelukkig wie bij de vraag „wie zal ons het goede doen zien" de bede op zendt: verheft gij o Heeren het licht Uws aanschijns over ons. Zeker zal eenmaal deze oorlog beëindigd worden, misschien wel dit jaar, maar voor wie doordenkt, is het niet om het even, hoe en waarom het was misschien af te bidden Jesaja 1 vs. 5: „Waartoe zoudt gij meer ge slagen worden, gij Zoudt des afvals des te meer maken"; ja ofschoon pijnlijk voor het heden zou daarom evenwel niet meer gewenscht zijn de vervulling Van het dreigement Leviticus 26 .vs. 18: „In dien zij zich daardoor niet laten tuchtigen, zal ik nog slangen daar boven toedoen." Of zal misschien om een Ninevitische bekeering Jona 3, God in zijn algemeene gratie berouw hebben; de roede niet zwaarder doen drukken ook voor Neder land, ja die opheffen? Het ware te wenschen. Roepe dan een ieder op zijne wijze tot zijnen God, en wachte men maar niet op een Nationalen boete- of .bededag; en breke een ieder met zijne persoonlijke zonden al was het dan ook maar uitwendig. Weliswaar schooner ideaal en meer gewenscht is, een waarachtige bekeering des harten en wij mogen gelooven, voor enkelingen zal deze oorlog daarvoor wel dienstbaar zijn, maar een waarachtige volksbekeering, is die ooit geweest, en ooit te verwachten? Zou het ooit verder komen dan Lukas 19 vs. 37 tot 44 en Ricbteren 10 vs. 16? Gelukkig die zich in heeft laten dee- len in het leger van den Koning der Koningen en Heere der Heeren; dan is de overwinning zeker eenmaal aan onze zijde; Zijn veld- Zijn oorlogsplan van eeuwigheid afgeteekend, wordt zegevie rend uitgewerkt. Worden de volken misschien eenmaal uitgeput door gebrek aan manschappen, kruit en lood, Zijn millioenen Heinelsche heirscharen, zijn allen schotvrij; uit stof formeert Hij luizen om Egypte te ver derven en in plaats van kogels werpt Hij groote hagelsteenen. Spionnen en ver kenners heeft die groote veldheer niet noodig. Hij Zelf is alwetend, en Zijn oogen doorloopen de gansche aarde, ja in alles waarin de mensch zich trotse- lijk pleegt te verheffen, staat Hij boven hen; hebben de volken strijdkrachten laag in de zee en hoog in de lucht, Hij doet de afgronden ontspringen, en strijdt met de sterren uit hare loopplaatsen, Ricbteren 5 vs. 20 en 21. Verwacht de mensch vrede op aarde en wereldvrede uit het Vredespaleis te 's Gravenhage, onder al het goede dat van een vredesconferentie te wachten is, is ook de teleurstelling niet uitgesloten, maar zeker kornt nooi bedrogen uit, die den vrede op aarde verwacht, als gevolg van den Vrederaad van eeuwigheid ontworpen in het Hemels paleis daar boven; ja eenmaal op de nieuwe aarde zal men den krijg niet meer leeren. 0 Zalige verwachting, Openbaring 21 en 22. Intusschen mobiliseeren wij ons tegen de vijanden onzes Konings zoo lang wij leven onder de zon in dit tranendal en houden wij ons in dien zin Neutraal dat wij ons houden buiten de legers van den draak, die krijg voert tegen het Lam, maar schamen wij nimmer om uit te komen en partij te kiezen voor den God des Bijbels, Zijn volk en Zijn zaak. Ge lukkig als onze verwachting hooger ligt dan dit ondermaansche en teren op den wissel getrokken op de Eeuwigheid, dan volgt volmaakte rust na zwaren strijd. Intusschen zoo lang onze Koning ons uit den strijd niet aflost, doen wij elk in den stand waar wij in geplaatst zijn, wat onze hand vindt om te doen. Worden wij eens gewond in den strijd, onze Ko ning verzacht onze wonden en koost en bemoedigt nog teoderder dan de Koningin der Belgen. Geven wij ons nimmer vrij willig in versaagdheid aan den vijand over, en worden wij eens overrompeld en krijgsgevangen gemaakt, onze Koning zal op zijn tijd den vijand zijn buit ont- rooven. Ten slotte eischen wij alles op alle terrein des levens op voor onzen God en Koning, iets waarin „De Zeeuw" ons dagelijks voorgaat, wiens redacteur ik har telijk jdlankzeg voor de plaatsing dezer regelen. Hem en alle lezers in dit jaar toewenschende een Habakuks-vreugde, Habakuk 3 vr. 17 en 18 en Baruchs buit ingeval ons het ernstigste mocht tref- ten Jeremia 45 vs. 3, 4 en 5. Biggekerke. JOB WISSE Wz. Ncd. Ilerv. Kerk. Beroepen te Ouderkerk a. d. IJsel, S. v. Dorp te Bodegraven. Aangenomen naar Groot Schermer, door F. L. Castelein, cand. te Arnhem. Geref. Kerken. Bedankt voor Langeslag, Edam, Mildam, Hommerts-Jutrijp en Pieterburen, door IJ. v. d. Zee, cand. te Wirdum. op Zuid- en Noord-Beveland. Zondag 3 Jan. NED. HERV. KERK. Baarland, vm. en nam. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nam. ds. v. d. Bergen. Borssele, vm. en nam. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijssen. 1 Driewegen, 9.30 u. ds. v. d. Waal, (bev. kerkeraadsleden). Ellewoutsdijk, vm. en nam. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nam. ds. Ger ritsen. Hansweert, vm. en nam. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nam. ds. Warners. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. ,sH. Arendskerke, 9 en 2 u. ds. de Voogd, 's Heer Hendrikskinderen, vm. ds. Steen kamer, nam. ds. Meloen. 's Ileerenhoek, 9.15 u. ds. Buinink. Hoedekenskerke, vm. en nam. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30, 2 en 5.30 u. ds. Kijne. Kamperland, vm. afscheid ds. v. Veen. Kapelle, vm. en nam. ds. Schmidt. Kattendijke, vm. en nam. ds. Andreae. Kloetinge, vm. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. en nam. ds. Willemsen. Nieuwdorp, (bewaarschool), 2 u. ds. Buinink. Nisse, 9.30 en 2 u. ds. Pont. Oudelande, vm. en nam. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waal. Rilland-Bath, 9.30 en 2 u. ds. Visser. Schore, vm. en nam. ds. Krijkamp. Waarde, vm. en nam. ds. E. V. J. Japchen. Wemeldinge, 9.30 en 1.30 u. ds. Drost. Wissenkerke, vm. en nam. ds. v. d. Linde. Wilhelminadorp, vm. en nam. ds. Boisse- vain. Wolfertsdijk, vm. en nam. ds. Stegenga. Op Walcheren Aagtekerke, vm. ds. Seulijn. Arnemuiden, vm. leeskerk, nam. ds. v. 't Hoff, bed. H. D. Biggekerke, 9.30 u. ds. Schuurmans Stek hoven, bev. kerkeraadsleden, 2 u. ds. v. Empel. Domburg, vm. en nam. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nam. ds. v. Solms. Kleverskerke, vm. en nam. ds. Semme- link. Koudekerke,vm. en nam. ds. Postma. Meliskerke, vm. en nam. ds. Siemelink. N. en St. Joosland, vm. en nam. ds. Tak. Oostkapelle, 2 u. dhr. Callibcr. Ritthem, vm. dhr. Calliber, 2 u. ds. Kichl, bev. kerkeraadsleden. Serooskerke, vm. en nam. ds. Muller. St. Laurens, vm. ds. van 'tHoff. Oost- en West-Souburg, 9.30 u. ds. Kiehl. Veere, vm. en nam. ds. Weijland. Vrouwepolder, vm. en nam. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nam. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nam. ds. de Wijk. 't Zandt, GER GEM. Goes, 9.30, 2 en 5.30 u. leeskerk. Ongelukken. Een motor-belon- ningsvaartuig van Terschelling, verloor bij Anneland heide ankers en strandde toen op den Boscliplaat, Oosthoek Terschelling. De bemanning kon hij laag water het schip verlaten en ging naar het dorpje Ooste rend liet Bchip zit niet gevaarlijk; men heeft hoop. het vlot te kunnen brengen. De letterzetter R. te Gouda, wiens vrouw ir het Ziekenhuis aldaar is overleden, vermoedelijk tengevolge van vergiftiging, is naar het huis van bewaring tc Rotter dam overgebracht, als verdacht aan deze vergiftiging schuldig te zijn. De 19- jarige P. v. d. B. te Geldrop is door een dakraam gevallen |en han de gevolgen daar van overleden. Ta Meijel is uit het Deurnsche kanaal opgevisebt het lijk van den landbouwer G. uit Deurne, die daar vermoedelijk door de duisternis misleid te water is geraakt. Van een aardappel meelfabriek te Zuidbroek, is de fabrieks schoorsteen omgewaaid en gedeeltelijk op de machinekamer terechtgekomen. De schade wordt op f20.000 geschat. Het bedrijf staat stil. Te Barger Oosterveld (Dr.) is Dinsdag de vrouw van dep land bouwer van een stroomijt gevallen en op de plaats dood gebleven. De heer W. v. d. Voet.Wzn., in Su riname, die als een stille hulde op den jongsten Koninginnedag, een hoeveelheid naamkaartjes van ingezetenen zond aan Hare Majesteit, heeft deswege een dank betuiging ontvangen van den particulier secretaris der Koningin. (De West.) Een afgedwaalde vlag. Te Dinxperlo woei in den jongsten storm nacht de vlag, welke de neutraliteit moet aanduiden, van den toren. In het Pruisi sche Suderwirch, waar men de vlag niet meer zag, was men. naar een correspon dent ons schrijft, in de meening, dat de neutraliteit van Nederland had upge- houden(Vad.l H o e f ij z e r s. Een smid in Zout kamp heeft een bijzonder faveurtje van een levering van 20.000 hoefijzers in eens en naar men ons meldt, mag hij elke week er nog 7000 leveren tot wederop- zeggens loe. Vrijwillige landstorm. Bij den secretaris van de te Schiedam op te richten afdeeling Landstorm is van een onbekende ingekomen een gift van 1100 ter tegemoetkoming in de kosten van de oprichting der plaatselijke afdeeling. Gevaarlijk speelgoed. Zon dag werd het jongste dochtertje van C. te Vruschemig, door haar 15 jarig broertje, die een geweer, niet wetende dat het geladen was, spelenderwijze op haar richtte en afschoot, doodelijk gewond. Het kind is in den loop van den dag overleden. Een vreeselijk ongeluk voorkomen. Bij Blpyberg (traject Aken-Luik), is door de waakzaamheid van een machinist een groot ongeluk voorkomen. Hij kwam met een trein met 40U gewonden van de Yserlinie. Doordat hij langzaam reed, zag hij op de rails een smeulend en rookend voorwerp lig gen, en dit verdacht vindend, stopte hij en tot zijn grootsten schrik zag hij een dynamietpatroon met brandende lont op de rails liggen, welke elk oogenblik kon ontploffen. Nadat de lont was uitgedoofd, werd de plaatselijke commandant van het ge beurde in kennis gesteld. Strenger maat regelen werden genomen en drie per sonen, die in den omtrek van de lijn gezien waren, geatresteerd en slechts onder groote borgstelling voorloopig weer in vrijheid gesteld. Verlaten stoomschip. Het Zweedsche stoomschip „Irma" van Hu- diksvall met trezaagd hout naar Amster dam, is in den nacht van Maandag op Dinsdag op de Noordzee door zwaar stormweer overvallen, waarin alle vuren werden gedoofd en het stoomschip zoo danig begon over te hellen dat de équi page vreesde dat het zou omslaan. Eer- gistermorgen omstreeks 10 uur verliet de bemanning, bestaande uit 16 personen in eigen boot het stoomschip, om daarin koers te zetten naar IJmuiden; doch nauwelijks hadden zij het schip verlaten of de reddingsboot sloeg om en allen klampten zich vast aan de kiel van de boot. De een voor de ander na moest echter de boot van uitputting loslaten, tot ten slotte nog slechts twee drenke lingen overbleven. Dezen zijn gisteren np een reddingboei en een stuk wrak hout aan het. strand aangedreven en in het Witte Kruisgebouw ondergebracht. Dit zijn de eenige overlevenden van het stoomschip. Gistermorgen spoelden bij het pantser fort een achttal lijken aan PARIJS, 30 Dec. Op het front in Bel gië hebben wij eenig terrein gewonnon in de streek van Nieuwpoort. De vijand heeft het gehucht St. Joris hevig bescho ten. Ten zuidoosten van Zonnebeke heb ben wij een Duitsch steunpunt vermees- terd. Van de Leie 'tot de Oise is niets nieuws te melden. Aan de Aisne en in Champagne ito on t de vijand verhoogde activiteit, vooral door hevig kanonvuur, dat wij met succes hebben beantwoord. In Argonne zijn wij eenigszins opgescho ten. Op de Maasheuvels is een verwoed artilleriegevecht geleverd In de Vogezen hebben Wij een vijandelijken aanval op Tète de Faux afgeslagen en onze stelt lingen beveiligd. In Boven-Elzas zijn de Duitsche houwitsers, die Ober-Aspach be schoten, tot zwijgen gebracht. PARIJS, 30 Dec. Luitenant Bruno Ga ribaldi, kleinzoon van den Italiaanschen patriot hoeft den heldendood gevonden bij een bestorming van de Duitsche loop graven in Argonne aan het hoofd van een Italiaansch vrijwilligerskorps. WEENEN, 29 Dec-. Ilet achtste Russi sche Leger dat ongeveer een week geleden tegen onze over de Karpathen opgerukte troepen tot het offensief is overgegaan, is door aanvullingstroepen en nieuwe di visies zoodanig versterkt, dat het gebo den scheen, onze troepen, die op de berg passen en in de streek van G offline ston den, terug te trekken. WEENEN, 30 Doc. In de Karpathen on dernamen onze troepen ten Noordoosten van de Uzsokpas ©en aanval en ver overden zij verscheidene hoogten. Ten Noorden van de Lupkower-pas bracht een tegenaanval den opmarsoh der Russen tot staan. Verder Westelijk na derde de vijand met een zwakke troepen macht eenige passen. Ten Noorden van Gorlice, ten Noordoos ten van Zakliczyn en aan de Beneden- Nida liepen de Russische aanvallen onder zware verliezen op niets uit. In de streek ten Oosten en Zuidoosten van Tomaszof wonnen de verbondenen terrein. BERLIJN, 30 Dec. Aan de „Magdebur- ger Ztg." wordt uit Brussel geseind, dat de beurzen van Brussel en Antwerpen, do metaal- en koJenbeurzen van Brussel, Luik, Charleroi en Bergen vermoedelijk in den loop der volgende weken wedeff zullen worden geopend. Banken en wis selkantoren die sedert het be tin dor Duit sche bezetting gesloten waren, beginneh thans weder zaken te doen. MIDDELBURG. Te Middelburg zijn in 1914 totaal binnengekomen 2017 schepen, metende 189188 ton. MIDDELBURG. Heden werd herhaalde lijk zeer zwaar schieten gehoord. Bij in formatie werd ons medegedeeld, dat door de marine op de aangespoelde mijnen te Cadzand is geschoten. (Ook te Goes was het gedreun duide lijk hoorbaar. Red.) Mr. Th. Heemskerk burge meester van Amsterdam? Men meldt uit Den Haag aan de „Tel.": Naar wij uit alleszins betrouwbare bron vernemen, is van verschillende zijden, óók uit regeeringskxingen, de aandacht van den minister van Binnenlandsche Zaken gevestigd op den staatsraad oud-minister Mr. Th. Heemskerk, in verband' met de te vervullen vacature vlan "burgemeester der hoofdstad. Mr. Heemskerk zelve is nog niet offi cieel gepolst, 't staat ook geenszins vast, dat van regeeringswege stappen in die richting zullen worden gedaan. Wel ver luidt, dat de lieer Heemskerk niet onge neigd zou zijn, den post te aanvaarden. En dan met uitdrukkelijke verklaring zij nerzijds, niet als anti-revolutionair, doch als Amsterdammer leiding aan ons ge meentebestuur te zullen gevetn. Overigens moet ik er nogmaals op wij zen, dat tot gisternamiddag de heer Heemskerk nog niet door de regee(ring is gepolst; daarentegen loopen hier hard nekkige geruchten, dat een in de hoofd stad bekend pleiter minstens evenveel kans heeft als mr. Heemskerk, te meeff, daar laatstbedoelde iemanxl is van libe ralen huize. Het gerechtshof te 's Gravenhage gisteren arrest gewezen inzake: 1. H. D. M. W., letterzetter te Middel burg, door de rechtbank aldaar veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van 1 maand preventief wegens het verspreiden van opruiende geschrif ten onder militairen. Het vonnis werd vernietigd voor wat do straf betreft en beklaagde veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van 1 maand preventief. 2. J. A. G., timmerman en aannemer te Oostburg, door den kantonrechter al daar veroordeeld lot f 10 boete of 10 dagen hechtenis wegens overtreding van de bouwverordening en in cassatie door den Hoogen Raad verwezen naar dit hof. Het vonnis van den kantonrechter te Oostburg werd vernietigd en beklaagde vrijgesproken. De advocaat-generaal vorderde bevesti ging van een vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij C. v. d. R., zonder beroep aldaar, door de Middelburgsche rechtbank werd ontslagen van rechtsver- ging en plaatsing van den bekl. in een krankzinnigengesticht voor den proeftijd van een jaar, nadat deze had terechtge staan wegens beleediging van den officier van justitie mr. Mijnlief aldaar. Bekl., die naar aanleiding van een geld kwestie, een manie schijnt te hebben, aan verschillende personen beleedigende brie ven en briefkaarten te schrijven en reeds herhaaldelijk gewaarschuwd word, schreef ook aan genoemden officier een briefkaart met beleedigende aantijgingen. Mr. W. de Clercq ia Den Haag, vroeg nogmaals een onderzoek naar heklaagdes geestvermogens, daar de rechtbank te Mid delburg vonnis wees, nadat bekl. slechts door één deskundige was onderzocht. Bekl., die door vermogende lieden ge holpen werd, is thans werkzaam gesteld bij de verpleging van Belgische vluchte lingen en verklaarde op een vraag van den president van het hof, mr. VollgTaff, dat hij thans sterk genoeg is, om hel schrij ven van beleedigende briefkaarten achter wege te laten. i i I A m 81 e i In de gistei der Vereenigin werd het vooi hetzelve te m der beurs dooi der Vereenigin stellen bij aocl Het bestuur aanleiding van te Amsterdam, hage en Rotter gesteld. De voorzittei te spreken, da nen veertien d; wederzien. GOES. Overli 76 j., wedn. v ZIERIKZEE. Oeveren, 23 j. 3. van 't Ve loo, 20 j. jd. Geboren19, en J. van Wes Boot en A. H. Overleden: 2( wed. van G. S Van| KRUININGEN Leonardus Mai Borgerhout en Jacobs, 24 j. Geboren: Cha drik, z. v. Joa Joanna Fret, te Geerard Schri Schouwenaar; 1 nes Jacobus B Reman te Antw Overleden: Al Janna van de z. v. Huhrecht E iMartien Lam mei na Margaretha j., m. v. Agatl Constance Victo Franciscus Herti Wilde te Sint 79 j., wed. van NIEUW- EN 17, Jacob, z. v. 28, Hendrik, z. Crucq. levenloos a an) C. Janse en W Naar waarnem 31 Dec. m& Kon. Ned. Mett Hoogste baror lau, laagste 75; Verwachting t Meest matige lijke tot zuidwe tot zwaarhewolk of regenbuien ,1; Bij de gisteren en eierenveiling zen besteed Spruiten 93 ct ct., koolrapen 1 28 ct., peen 34 ct., spruitkoppen prei 47ct., se] selie 5 ct., rapei bos. Bloemkool 21/27 ct., boei kool 451/2 ct-, 90 ct. per 13 s f 4.52—14.68, z< f 4.72, roodbakk muil f 8, gieser w f5.60—f5,70, all| appelen 55 ct. p' M1DBELB' Boter 80 a 85 c Eieren per 100 f f7.—. Eieren Veilings Eenden eieren f 0( Oude Tarwe f 14 f a 1' Ro Wintergerst f 12 f 12. a f 12.50, nie Kookerwtcn f 14.5' f 0.— a f 0. -Paa alles per 100 K.G. HH. Berichtgevers. Berichten over opbrengst Nieuwjaarscollecte plaatsen we niet, tenzij ze belangeloos worden aange boden. N. B. Hel eerstvolgend nummer verschijnt Zaterdagavond. C. Kerkhove en A. Kerkhove, Co C. Zachariasse, 1 J. de Visser en Gebrs. Mindérhou F. Maljers Cz. en P. Wosterbeke ei| D. W. Overweg C. J. Maljers en Jac. Maljers. P. Wisse Cz. er A. Bimmel en Ec J. Janse en Echl F. Kodde en Ecl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1915 | | pagina 6