Telegrammen. SINGER. fair Crediet ia Laatste Berichten. Briefwisseling Burgerlijk® Stand. iitM» vi Tam, Wie a Her. Advertentiën. Vorderingen Gasfabriek. NAAIMACHINES, SINGER Naaimachines SINGER Maatschappij. Schoenmaker J. LOUWS Jr. ruim 5 Hectaren zwaar geslagen Esschen-, Elzen- en Berkenkaphout Oorlogsoverzicht. Telegrafisch Weerbericht. Marktberichten kunt U krijgen in al oiue winkels, die men aan dit uithangbord kan kennen- Depots alom. 's-GRAVENHAGE, Molenstraat 39, Dinsdag 12 Januari 1915, verkoopen; PARIJS, 29 Dec. (Reuter). Het officieteJe bericht van hedenmiddag 3 uur luidt: In België is het dorp St. Joris door onze troepen genomen. t Van de Leie tot de Somme heeft de vijand onze stellingen vrij hevig bescho ten. Het is rustig in de streek van! Echelle, Slaint Huxin, Le Quesnoy en Pouchoir, ten N.W. van Roye. In Argonne hebben wij eenig terrein gewonnen in het bosch van Grurrie, het bosch van Bolante en het bosch van Comte €haussée. Op de Maas heuvelen zijn verscheiden© Duitsche tegenaanvallen afgeslagen. In het bosch van Bochot, ten N.W. jvan Troyon, is de vijand, die onze loopgraven nabij de redoute van Bois Brulé ten V van Apremont had genomen, daaruit we der verdreven, na drie met goed gevolg uitgevoerde tegenaanvallen. In Boven-Elzas wordt Steinbach nauw door ons ingesloten als gevolg van een hevig gevecht, en wij hebben er bezit ge nomen van de overblijfselen van het kasteel' ten Noordwesten van het dorp. BERLIJN, 29 Dec. Bij Nieuwpoort en t,en Zuidoosten van Yperen hebben wij in betrekkelijk kleine gevechten eenig ter rein gewonnen. Verscheidene hevig©' aan vallen der Franschen ten Noordwesten St. Ménéhould zijn onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Wij hebben daarbij eenig© honderden gevangenen ge maakt. Bij een aanval in het Bois Brülé ten westen van Apremont hebben wij drie machinegeweren buitgemaakt ten een Fran- sche loopgraaf veroverd. Aanvallen der Franschen ten westen van Sennheim zijn afgeslagen. In Oost-Pruisen en Polen op den rech teroever van den Weichsel is de toestand onveranderd. Op het gevechtsterrein aan de Rzuxa en de Rawka heeft ons .offensief vorderingen gemaakt. ST. PETERSBURG, 29 Dec. De grooT© generale staf meldt: De Duiitscbers hebben de loopgraven op den rechteroever van de Bzuira bij) (het dorp Mistrzeviec© ontruimd en zijn naar den linkeroever van de Bzura terugge weken. Aan de Rawka meet onze zware artillerie zich met goed gevolg met de talrijke Duitsche batterijen van groot ka liber. i In de streek van Bolimevo hadden de gevechten een plaatselijk karakter. P© vij and, die zich had meester gemaakt van onze loopgraaf bijl het dorp- SuminO', is er weer uit verdreven door een tegenaanval, waarbij wij mitrailleuses hebben vermees- terd en gevangen gemaakt. In het centrum, tusschen de Pilica en den Boven-Weichsel, heeft zich alleen het kanon doen hooren. i Wij zijn op beide vleugels vooruitge komen. Bij een aanval op de Duitsche redoute ten Zuiden van Inowlodz hebben wijl 3 mitrailleuses genomen. Onze troepen hebben het succes be haald de Beneden-Nida te kunnen over steken en in een stormaanval de zeer versterkte dorpen Starokorczin ten Senis- lawieoe te nemen. In dit gevecht hebben wij 40 Oostenrijksch© officieren en tegen de 1700 soldaten gevangen gemaakt en 3 mitrailleuses genomen. In Oostelijk Galicië zijn wij vooruitgekomen ondanks de on doorwaadbare modder. Wij 'hebben den vij and teruggeslagen van het front Stomnik— SorlieeeJaliska, waarbij wij kanonnen; ten tal van mitrailleuses hebben genomen. Van 13 tot 28 December hebben wij 60.000 Oostenrijkers gevangen gemaakt. PARIJS. Communiqué van elf uur. Tot 10 uur in den avond werd geen enkel' nieuw incident ontvangen. WASHINGTON, 29 Dec. De republikein- sche ledder Mann keurde in een rede in het huis van afgevaardigden de poli tiek der Regeering ten aanzien van Mexico scherp af, maar verklaarde in te stem men met het protest aan Groot-Brittannië over het inbeslagnemten der neutrale schepen. i KONSTANTINOPEL, 28 Deo. Het Turk- 6cbe hoofdkwartier deelt mede dat een Fransche torpedoboot eenige granaten op de kustwacht bij Dikili tegenover het 'eiland Tenedos heeft afgevuurd, zonder 'te treffen. De Engelschen hebben opnieuw een lan ding bij Akaba beproefd; twee vijandelijk© booten trachtten de kust te naderen, zij moesten echter terugkeeren voor het vuur onzer gendarmerie. Zij hadden vier doo- den. j LONDEN, 29 Dec. (HM.) Gisteravond tusschen acht en tien uur heeft te Lon den een hevige sneeuwstorm gewoed. Het woei zoo hevig, dat de menschen op straat gevaar liepen en een groot aantal schut tingen omver woei. Te Clapham, een zuidelijke voorstad, stortten twee huizen in; één bewoner kwam om het leven, drie andere menschen werden gewond. De sneeuw lag zoo hoog, dat een aan tal motorbussen den dienst staakte. Ook uit de provincie komen berichten omtrent hevige sneeuwstormen. Onderstaand*) berichten zijn opgenomen in een gedeelte van da vorige oplaag: DEN HAAG. Een 17-jarige jongen Viel Vannacht door den storm over boord en verdronk. AMSTERDAM. Gisterenavond is Uit de gevangenis aan den Amstelveenschenweg ontvlucht Frederik Helling. Geen spoor ie ontdekt. IJMUIDEN, Het stoomschip Delftland is bij Sernaphoreu vastgeloopen. Het telegra fisch verkeer met Duitschland is ver broken, met Engeland zeer gebrekkig. Het Meteorologisch Instituut te De Bildt meldt onder meer, dat de storm dte ge middelde kracht van den zwaarsten daar vroeger waargenomen storm overtrof. De gemiddelde snelheid was 20 meter per seconde, d© zwaarste stooten 28 meter, dat is orkaankracht. Luchtdrukverschil fesschen Maastricht en Helder, te 4 uur 17.6 millimeter. i PETROGRAD. (Officieel). Tusschen Ju- litsa en de Boven Weichsel is de vijand tot defensief overgegaan. De Russen na men langzamerhand Sjitniki. De vijand ontruimde den linkeroever geheel. Tus schen 18 en 26 December maakten wij 200 officieren en 15000 man krijgsgevan genen en veroverden wij 40 mitrailleuses. De vijand trok steeds haastiger noordelijk ker terug. Bij Duklapas op 26 December maakten de Russen daar 5000 gevangenen. De poging van den vijand om troepen uit Censtochow naar de Karpathen te zenden is mislukt. PETROGRAD. De troepen in de rich ting Olty stuitten op sterke Turksche troe penmachten bijJargkazess. SCHERPENISSE. Bij den jongsten storm sloeg de korboot „YE 78" van zijn ankers les en kwam terecht op de steen- igjooiing van den zeedijk alhier. De opstand in Z.-Afrika. Naar Reuter uit. Kaapstad aan Engelsche bladen seint is de opstandeling Martin Slabbert (gewezen luitenant bij de ver- dedigingsmacht) den 26en dezer ongeveelr 75 K.M. ten N. W. van Bloemfontein gevangen genomen. Zijn volgelingen had den zich enkele uren Vroeger ove|rgegeV ven. De nog in 't veld zijnde mannen van de commando's van Mouten 'en Piririsloo hebben zich Maandag te Heilbron over gegeven. De militaire overheid te Londen' heeft de aandacht van het publiek, dat van de straat gebruik maakt, op het ge vaar gevestigd, dat dreigt van granaat splinters, afkomstig van de kanonnen, die dienen om vijandelijke luchtvaartuigen te béstrijden, die een aanslag op Londent in den zin hebben. Bij het hooren van kanonvuur wordt de burgerlijke bevolking geraden dekking te zoeken, in het b'iaonder in kelders. In Portsmouth is bekend gemaakt, dat, als er bommen uit vijandelijke luchitvaat- tuigen worden geworpen, zij, die er stuk ken van vinden, die bij de politie moeten brengen. Er werd bij gevoegd, dat men uit deze bekendmaking niet moet opma ken, dat er een aanval uit de lucht op til is. Bommen en handgranaten. De jongste gevechten hebben zich, naar de Britsche „ooggetuige" in het westen meldt, vooral gekenmerkt door het gébruik van bommen. Het werpen van groote bom men uit mortieren in de loopgraven en van kleine projectielen of granaten uit geweren of met de hand is langs de geheele li nie aan den gang. Wanneer de strijd, in de fase komt van loopgraaf ge vechten op kor ten afstand, zooals men nu over een front van verscheiden mijlen het geval is, ne men deze projectielen de plaats in van die der wapens voor grooteren afstand. Een artillerie-bombardement van de Duitsche stellingen, zooals kort geleden plaats vond, is een indrukwekkend schouwspel. Na een kort vuur van drie of vier minuten worden de vijandelijke loopgraven door een sluier van rook be dekt, te midden waarvan de flikkeringen van de Shrapnel-ontploffingen kuninen ge zien worden, alsmede de miniatuur-vulka nen van aarde, op de plaatsen, waar de granaten in den weeken kleigrond uit eenbarsten. Wanneer een infanterie-aanval zlal be ginnen houdt de kanonnade plotseling; op, het volgend oogenblik springt een zwerm van gedaanten in khaki uit de Britsche loopgraven en rent dwars over de door het vuur bestreken zone, die misschien hon derd meters breed is. Onmiddellijk barst er een geratel los van machinegeweren en geweervuur. Er is eenige weifeling merk baar als de bestormers de versperring be reiken. Als de aanval gelukt, verdwijnen zij dan in de vijandelijke loopgraven, wei nig of veel verbrijzelde lichamen op den weg Van hun aanval achterlatend. Behalve op zulke oogenblikken als deze, is er vaak niet de minste beweging' in de gevechtslinie. Geen man, paard of kanon is te bespeuren. En er zijn perioden van volkomen stilte, gedurende welke, afge zien van de verlaten en vernielde gehuch ten, het oorlogstooneel den indruk wekt van vrede en landelijke rust. 18 Dec. De Rassen melden, dat zij in verband met de terugtrekkende bewe ging van een deel hunner troepen aan de Bzura en gegeven de voortdurende ver sterking van de Oostenrijksohe strijd krachten in de Karpathen, zich genoopt hebben gezien, eenige hunner legers an ders op te stellen. De Duitschers mel den, dat zij in Polen (de Russen vervolgen. In België en Noord-Frankrijk blijven de bondgenooten aanvallen. Samenkomst der drie Scandinavische Koningen te Malmo. 19 Dec. De Bondgenooten wonnen eenig terrein in de buurt van Nieuwpoort. In Egypte is het Britsch protectoraat ■afgekondigd. Bij het opvisschen van drijvende mijnen aan de Engelsche kust springen ter 'hoogte van Scarborough drie schepen in de lucht. In de Adriatir sche Zee stoot een Oostenrijksch oplei dingsschip op een mijn en zinkt met de geheele bemanning. 20 Dec. Aan de noordkust van ler- lands toot het Engelsche stoomschip „Tri- tonia" op een mijn; de bemanning wordt gered. 21 Dec. Aan bet Westelijk oorlogs front wordt het offensief der geallieerden wel voort-, doch blijkbaar niet doorgezet. Van het oostelijk front wordt de ne derlaag der Russen niet nader gepreci seerd; zelfs blijkt dat dezen een nieuwe stelling hebben ingenomen aan de Rafka en Nidda in West-Galicië, zijrivieren van Bzoera en Weichsel, op ongeveer 60 kilo meter ten westen van Warschau. 22 Dec. Een Duitsche vlieger werpt hommen op Dover, en een Fransche op Straatsburgdoor geen van beide wordt schade aangericht. Het Noorsche stoomschip „Boston" loopt in de Noord zee op een mijn en zinkt. Corr, te N. Bericht kolènfonds te on volledig. En wanneer had de vergadering plaats „Red." N.R. Het eerstvolgend numtaer (Nieuw- jjaarsnummer) van „De Zeeuw", dat uit 8 pagina's zal bestaan, zal voor zoover mo gelijk in den loop van den ochtend van Nieuwjaarsdag bezorgd worden. Verbetering. Het feest met de militairen, dat volgens ons nummer van 28 Dec. te Aardenburg zou plaats gehad hebben, heeft, naar men ons beter inlicht, te 0 ostbnrg plaats gehad. Naar waarnemingen in den morgen van 30 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Iioogiste Barometerstand 767.7 te Mün- chen, laagste 740.4 te Stockholm. Verwachting tot den avond van 31 Dec. Matige, tot krachtigen, Zuidelijke tot Wiestelijken wind, toenemende bewolking met kans op regen, later wellicht opkla rend, aanvankelijk zachter. Van 29 en 30 Dec. MIDDELBURG. Ondertrouwd: C. Kra mer, 31 j. jm. en A. C. Hoofsmans, 23 j. jd. Getrouwd: G. J. L. Simons, 22 j. jm. en V. Jolij, 24 j. jd.; J. H. A. Maltha, 36 j. wednr. en J. Harteveld, 26 j. jd. Bevallen: L. J. van Nieuwenhuize, geb. Nelisse, d. Overleden: E. van de Poel, 41 j., man van R. van de Keikhove; L. J. de Wolf, 78 j., ongeh._ d.; A. J. de Jonge, 5 w., d. GOES. Geboren: 29, Albert August Pe- troneüa Christiaan, z. v. Antonius Con stant Peeters en Anna Maria Ludovica Cuijt, wonende te Mechelen; 29, Jacobag d. v. Pieter Snoep en Neeltje Cornelia van Halst. Overleden: 29, Marinus, 7 mnd., z. v. Dirk Marinus Olivier en Cathaiina Mon- deel. Van 22 tot 29 Dec:. v VLISSINGEN. Ondertrouwd: W. Schot, jm. 23 j. en J. A. van Oosten, jd. 17 j.; J. O: Bange, jm. 34 j. en J. M. de Vos, gesch. 27 j.; T. Gauw, jm. 23 j. en W. P. Polderman, jd. 18 j. j Getrouwd: W. P. de Kam, jm. 22 j. en C. M. Fliers, jd. 23 j.; D. Bijleveld, jm. 23 j. en C. Hollebrandse, jd. 22 j.; A. M. de Bont, jm. 26 j. en F. M. Pison, jd. 26 j. Bevallen: M. M. E. Cappaert, geb. De Coen, z.; C. M. Pape, geb- Sies, z.; L. de Ridder, geb. Olijslager, d.; P. F. Ver- hage, geb. Faase, d.; T. A. Vanwelssenaers, geb. Monroy, z.; R. S. Aspeslagh, geb. Watelle, z.; S. W. E. Polderman, geb. Benée, z.; D. Vos, geb. Gunst, d. levenl. Overleden: M. Roth, d. 5 m.; F. Hen- dricx, ongeil, z. 24 j.; A. Tegels, geh. 61 j.; G. C. But, man van M. W. Pieters, 77 j.; J. S. Lievens, wed. van G. Elve, 89 j.; C. Louwerse, ongeh. z. 38 j.; J. de Jonge, vrouw van V. van der Linden, 74 j.; B. Schreiber, wed. van W. G. Naere- bout, 92 j.; J. Totté, wed. van J. Rinders, 79 j.; L. Koppejan, wed. van H. de Boo van Uijten, 71 j.; M. M. Peeters, wed. van P. J. Broers, 76 j. Veilingsvereeniging „Walcheren". Middelburg, 29 Dec. Goud Reinette 14, Blenheim pipping 16, Campagnezoet 11ll1/2, Kleiperen 7, uien 71/28, spruiten 811, peen 21/24, koolrapen IV22, witlof 30, alles per K.G. bloemkool 314, roode kool 34, savoye kool 241/2. boerenkool 12, an dijvie 12, alles per stuk, spinazie 20, molsla 5368, veldsla 2528, fransche postelein 7, sterrekes 9, alles per mandje prei 561/2, rapen 23 Vaschorseneer 8V2, selderij I1/23, pieterselie 13. Vlissingen, 29 Deo 1914. Boter per halve kilo f0,80 a f 0,87. Eieren per 104 stuks f7,50 a f7, Rotterdam, 29 December. Veemarkt. Aangevoerd 89 paarden, ezel, 771 magere runderen, 456 vette runderen, 233 vette en graskalveren, 369 nuchtere kalveren, 3 schapen of lam., 0 varkens, 93 biggen, 2 bokken of geiten, veulen. Koeien en ossen 32 tot 40 a 50 c., stieren 30 tot 34 a 40 c., vette kalveren 55 tot 60 a 65 alles per halve kilo, Pryzen van mager vee warenMelkkoeien f150 a f305, kalf koeien f160 a f 330, stieren f 140 a f 320, pinken f af vaarzen f 110 a f 170, werkpaarden f 100 a f 300, slacht paarden f 100 a f 140, hitten f 100 a f 250, nuchtere kalveren f 8 a f16, fokkalveren f 18 a 30, biggen f7.— a 14, graskalveren f a f Biggen f 1.40 a f 1.60 per week. AMSTERDAM, 22 December. Aardappelen. Friesche blauwe per mud f 2.75 a 3. Friesche borgers f 2.10 2.30 Friesche bonte f 3.-- 0.— Zeeuwsche bonte f3.„3.25 Zeeuwsche blauwe f 3.— 3.25 Zeeuwsche eigenheimers Zeeuwsche Red Star Eigenheimer poters Drentsche eigenh. Geldersche blauwe Andyker blauwe Redstar Friesche Red Star Drentsche Red Star Flakkeesche eigenheimeis Aanvoer 3 ladiagen. f2.30 „2.60 f2.30 „2.50 f2.10 „2.35 f2.10 „2.15 f0.-„0, f 0.0. 11 16- ft f 2.20,0.- f2.10 „0.- f2.50 „2.60 Maandag 28 December 1914. CHICAGO. Tarwe. De termynmarkt opende vast en 7S 0. hooger, steeg verder op telegrammen uit Liverpool, doch daalde daarna op ten gunste van baissiers luidende Argen tynsche oogstberichten. Het slot was flauw. Dec. Mei Juli Sept. 28 Dec. 126 V2 128% 119'/,, 26 127% 180'/, 121-/4 - 24 126 129 1197, 23 12578 128"/4 120 NEW-YORK. Tarwe. De termynmarkt opende vast, fluctueerde verder om dezelfde redenen als te Chicago en sloot flauw. Loco flauw. 28 Dec. 26 Dec. 24 Dec. 23 Dec. North Roods Winter 28 26 24 23 Dec. 136"/4 1377, 137-/7 136'/, 136 I36-/2 136'/, 135'/, Dec. Mei. Juli 1347, 1367, - 134"/, 137'/, 134'/, 137"/; - 1337, 136'/, - N. R. C. Heden overleed na een kort stondig lijden tot onze diepe droef heid onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder MARIA DE TR0IJE, Wed. Abraham Buijs, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Arnemuiden, 30 December 1914. Uit aller naam, J. BUIJS Az. Hartelijk dank voor de vele be wijzen van deelneming ondervonden bij de ziekte en na het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot. Uit aller Daam, Wed. P. SCHOE. Koudekerke, 29 Dec. 1914. Bij dezen betuigen wij onzen har- telijken dank voor de vele bewijzen van deelneming tijdens de langdurige ziekte en het overlijden van ons geliefd doch tertje JACOMINA ondervonden. De diepbedroefde Ouders, A. WATTEL Az. P. WATTELKloosterman. Serooskerke, 29 December 1914. V Mijnen oprechten dank voor de vele bewijzen van belangstelling onder vonden op 20 December. H. DE MUIJNCK. Oost-Souburg, 29 Dec. 1914. Voor de vele blijken van belang stelling, bij de geboorte onzer dochter ontvangen, betuigen wij onzen harte- lijken dank. L. K. STRAUB. A. P. STRAUBBruinzeel. Rilland, 30/12 '14. Nieuwjaarwenschen, In den vorm van bedelen, is In de gemeente GRIJPSKERKE verboden. De Burgemeester van KOUDEKERKE brengt in herinnering dat bedelarij, ter gelegenheid van het Nieuwjaar, ook onder den vorm van Nleuwjaarwenschen langs de huizen verboden is. De NIEUWJAARSCOMMISSIE te Koudekerke deelt mee, dat de opbrengst der door haar gehouden collecte heeft bedragen d^ som van f 393.70 en zegt den ingezetenen hiervoor hartelijk dank. DE COMMISSIE. Alle vorderingen over 1914 wor den ingewacht vóór of op 7 JANUARI 1915. De Directeur der Gasfabriek, S. H. BONTHUIS. Dit ééne woord zegt alles, wanneer er sprake is van want SINGER-Naaimachines zijn een Eerste-Klas Fabrikaat, dat zich reeds meer dan 'n halve eeuw voor alle huis houdelijk en industrieel werk met roem gehandhaafd heeft. GOES, Korte Kerkstraat A 120. MIDDELBURG, Langeburg B 9, hoek Wal. VLISSINGEN, Walstraat 33. v 'r ■- DE MAATSCHAPPIJ VOOR gevestigd te bericht, dat de extra-uitkeering op den Januari-coupon van 1915 is vastgesteld op f 5.80 per pandbrief van f 1000.zoo dat de coupon No. 52 van de 3 Va pand brieven met extra-uitkeering betaalbaar is met f 23.30 voor de pandbrieven van f 1000. f 11.65 voor de pandbrieven van f 500. De coupon No. 41 van de 3V2 pand brieven zonder extra-uitkeering is betaal baar met: f 17.50 voor de pandbrieven van f 1000. f 8.75 voor de pandbrieven van f 500. f 1.75 voor de pandbrieven van f 100.— De coupon No. 35 van de 4°/o pand brieven is betaalbaar met f 20.voor de pandbrieven van f 1000. f10.voor de pandbrieven van f 500.— f 2.voor de pandbrieven van f 100. De coupon No. 3 van de 41/2 7° pand brieven is betaalbaar met: f22.50 voor de pandbrieven van f 1000. f 11.25 voor de pandbrieven van f 500. f 2.25 voor de pandbrieven van f 100.— te 's-Gravenhago bij het Bankierskan toor van Lissa Kann en ten kantore der Maatschappij, Molenstraat No. 39, te Amsterdam bij de Heeren H. Ovens Zonkn, te Middelburg bij Izaak Boasson en Zonen's Effectenkantoor, te Goes bij De Kanter Hordijk's Bank, en in de overige plaatsen bij de bekende Agenten en Correspondenten der Maat schappij. De Directie, Mr. D. VAN HOUTEN. Mr. J. D. TEN BRUGGEN CATE. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Zoutelande en Omstre ken bekend, dat hij zich met 1 Januari as. aldaar als vestigt. Beleefd verzoekt hij om de gunst en vertrouwen van de ingezetenen, welke hg zich hoopt waardig te maken door een vlugge en nette bediening. Zoutelande, Dec. 1914. De Notaris J. W. VERHULST, (zal op des voormiddags te 10 uren, op de buitenplaats „Huijs ten Duine" in de gemeente Oostkapelle, in liet openbaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3