RST. IXo. 76 Woensdag 30 December 1914 29e Jaargang TOEBES. gswaar- cen van in rente- oupons. De Groote Oorlog. stbode, (te Meid lienstbode. Binnenland. Will, Apotheek :uzeri, vraagt tegen omgaan, a, s. 100RD, Kloetinge. Ier tegenwoordige BOSCH, te Se- Mei —WALSOORDEN Dorde nV lake, ilie Tijd. Jecember 1914. s t (Station) vm. 2.25, 5.25 en 8 u. terzande (Dorp) nm. 3.15, 6.15 en l i orden (Dijk) vm. am. 3.25, 6.25 en alsoorden naar 12.25 en 3.45 u. ongeveer) vm. 9.55, naar Walsoorden 2.50 u. orden (ongeveer en 3.40 u. r d e n (dijk) vm. n. 3.45, 6.40, 9.05. zande (dorp) Vm. im. 3.55, 6.50 en Station) vm. 7.05, t5, 7.40 en 10.05 u. ;nst op de Wester- ;en-Breskens-Neuzen. nstregeling nadere aankondiging, ijks: Breskens vm. 7.50, 0*), 2.45. Vlissingen vm. 8.20, -, 3.15. ir Neuzen vm. 9.20, Wissingen vm. 7.50, m trein 12,02 kunnen ens en Neuzen wach- te Borsselen aan. zenIioedekensk erke OMBOOTDIENST OP R-SCHELDE. ijne. Kantoor te Mid- rspoort G 150. enst regeling nadere aankondiging, op werkdagen vm. Zondagen vm. 7.30, Donderdagen vm. 7, werkdagen vm. 7.30, lagen vm. 7.30, nm. iotdienst -ROTTERDAM legen plaatsen, ri 1915. Zond. 17 11 10,— Maan 1811 10,30 Dins. 19 8,3010,30 Woen 20 9,-10 Dond. 21 9,3010,— Vrijd. 22 9,3010,— Zater. 23 10 10 Zond. 24 9— 10,— Maan. 25 9,30 10,30 Dins. 26 8,30 9,30 Woen 27 9— 9,30 Dond. 28 9,30 10,— Vrijd. 29 9,3010,— Zater. 30 10,— 9,30 Zond. 31 11,-10,— ctal achter den datum 5ierikzeehet tweede van Rotterdam. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: t-AN 4E VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiên: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Betalen zonder klagen. Van 2 tot 11 Januari bestaat er ge legenheid om deel te nemen aan de lee ning. De voordeelen daaraan verbonden hebben wij een- en andermaal aangestipt? wij behoeven ze derhalve niet te herha len. De leening zal, nu Hare Majesteit de Koningin en de Prins zoo loyaal en royaal voorgingen, wel slagen. Men zal zich haas ten om het koninklijke voorbeeld te vol gen. Ook de vijf procent zal wel aan trekken. Nog enkele uren en 'tjaar is uit. Men kan er gerust op zijn dat de belastingbiljetten voor 1915 al klaar lig gen. Men kan zich op een flinke ader lating voorbereiden. Men bettale echter zonder morren, het geen men naar billijkheid verschuldigd is. Ieder die nadenkt zal inzien dat het altijd nog beter is zware belastingen op te brengen voor ons eigen land, dan als overwonnen volk voor een Vreemden over heers cher. Dit te bedenken zal het betalen van belasting wel niet minder onaangenaam maken, het kan echter terughouden van klagen en mopperen. Hetwelk trouwens toch niet helpt. Hem of haar die door dit argument nog niet gewonnen mocht worden, roe pen wij toe: Zie naar België. Onze arme Belgen betalen ook schatting, ruimschoots, en d© meesten zelfs boven vermogen. En dat is dan nog £ot onderhqu<l van een oppermachtigen vijand, die op een goeden dag de grenzen van hun lanfd, overschreed, en zich van hun land en van henzelf meester maakte. Aran volk, wat is 'tdiep te beklagen, veel meer dan het Nederlandsche volk dat, dank zij Gods ongehouden goedheid, nog zijne onafhan kelijkheid, zijne onzijdigheid en den vrede zich zag verzekerd. |JP W Anti-religieus. De sociaal-democraten schijnen haast ieder jaar bij de behandeling der Staats- begrooting een staaltje te moeten, geven van hun anti-religieusen hartstocht. Het voorstel om een subsidiepost te openen tot bevordering der geestelijke ver zorging van de buitenlanders, werkzaam in de staatsmijnen, een jaar te voren bij stemming van links tegen rechts ver worpen, werd nu opnieuw aan de orde gesteld, en "door de sociaal-democWateit heftig bestreden. Bij een vorige gelegenheid stemden zij eenparig bij een opzettelijk door mr. Troel stra aangevraagde ^temming tegen het artikel der Sminaamsche begrooting, het welk betrekking had op de subsidieering der godsdienstprediking. De Fransche socialisten hebben althans voor hunne koloniën dergelijke subsidies steeds goedgekeurd. De Nederlandsche zijn al een schrede verder op de baan der volmaking. Zij giinnen den godsdienst niet alleen dien eigen landgenoot niet, maar onthouden dien liefst ook aan den inlander. Winkelsluiting. 1 i Over 't algemeen klagen de winkeliers over slapte. Natuurlijk zijn er enkelen heel goed mee dat er gegoede Belgen in onze kleine steden verblijven. Nu wij gunnen hun dit wel. Van halveeren van salaris hooren wij dan ook niet meer. Maar nu brengen de veranderde tijds omstandigheden weer een ander vraagstuk naar voren: dat van de winkelsluiting. Er zijn winkeliers voor en tegen, dat spreekt. Maar zou het nu niet kunnen dat zij eens bij elkaar kwamen om een Vervroegd sluitingsuur vast te stellen? Ons dunkt, het is er nu juist de geschikte tijd voor. Het wordt slapper; het wordt kouder, het straatverkeer wordt minder, het winkelend publiek trekt zich Vroeger dan anders in de huiskamer terug. De avonden, bijv. na negen uur in een win kel zonder klanten worden er derhalve niet gezelliger op; en de winkelier moet toch present of beschikbaar zijn. Daarom ware 't misschien wel ge- wenscht dat in de plaatsen waar de negen uur-sluiting nog niet bestaat, de winke liers die uit zichzelf invoerden, desnoods eerst bij wijze van proef. De voordeelen hiervan zullen wij' niet herhalen. Zij1 zijn bekend. Èn overal waar de vervroegde sluiting ingevoerd Werd, be valt zij. Het publiek is er -al aan gewend. De winkeliers zeiven en hunne bedienden zijn er tevreden mee, daar zij nu dagelijks wat meer in den huiselijken kring kunnen verkeeren. "Wat verhindert dan elders de gegadig den dit Voorbeeld te volgen. 3 In het jaar fiat bijna achter ons ligt, ontvielen den lande en het buitenland weer vele bekende én beminde personen van welke wij enkele hieronder noemen: ln de provincie: Het lid der Staten: A. Moerdijk, secre taris en ontvanger van Zuiddorpe. De ge meenteraadsleden Kloet te St. Maartens dijk, de Meijer (weth.) te Hoofdplaat, Stern (weth.) te Sluis, A. P. Snouok Hurgronje (oud-lid) te Middelburg, Braam- se -(weth.) te Heinkenszand, de Looff te Wissenkerke, de Vogel te Nieuw- en St. Joosland, Rottier te Vlissingen, Hendrikse (oud-lid) te Westkapelle, Rijk (weth.) te Ossenisse, Raven (oud-lid) te Hoedekens- kerke, De Witt Hamer (weth.) te Goes, Woutersen (oud-weth.) te 's Gravenpolder. Andere titularissen: De Jager, emeri- tus-pred. te Serooskerke, Slager, oud- hoofd eener school te St. Anneland, Lie- bert, notaris te Ivapelle, v. Vessem, ge meente-ontvanger te Axel, Waale, red. van „De Zierikzeesche Nieuwsbode" te Zie- rikzee, Van Bendegom, secretaris van St. PhilipslandCouvee, oud-gemeente-bouw- meester te Zierikzee, Goester, ontvanger te Middelburg, Cense, oud-onderwijzer te Middelburg, Molhoek, hoofd der school te Schore, L. Schuman, onderwijzer te Koudekerke Zand, L. Roelse, dijkwerker, en v. Elsacker, opzichter van den pol der Walcheren, te Westkapelle, slachtof fers der mijnramp, Roda, Hoofd der school te Biervliet, Franken, Rector van het Lief dehuis te Hulst, Polak, lid der Kamer Van Koophandel te Vlissingen. In ons vaderland: De oud-ministers Van Heeokeren v. Keil, Roëll (oud-lid van de Tweede en van de Eerste Kamer, vice president van den Raad van State), Van Tienhoven (oud lid Van 2e en le ,Kamer, oua-wethouder en burgemeester van Amsterdam en com missaris der Koningin in N.-Holland), de oud-leden der Tweede Kamer: Borret (lid van den Raad van State), Heldt, A. Kool, (lid voor Enkhuizen), A. Kool (lid voor Arnhem), Schaafema, Thomson (luit.- kol., gesneuveld te Durazzo in Albanië), de professoren en oud-professoren: Bart v. Hove, Kruyff, Bussemaker, Heilbronner, Tilanus. Voorts: Laman. Trip, president van den Hoogen Raad, de oud-gouverneur- generaal Van der Wijck. De oud-leden der Eerste Kamer: Van Fisenne, Waller, en M. de Jong. De leden der Eerste Kamer: Schimmelpenninck v. d. Oye van Hoe velaken (voorzitter), Van Wassenaar v. Rozande, Bosch van Drakenstein van Nieuw Amelisweerd, Bloembergen, Van der Kun. Voorts: Albert Neuhuys en B. J. Blommers, kunstschilders, Wesseldijk, oud-evangelist der Ned. Prot. Vereeniging, Mevr. VersluijsPoelman, oud-presidente van Vrouwenkiesrecht, Dommer van Pol- dersveldt, lid van Ged. Staten v. Gelder land, C. Mulder, oud-docent aan de Theo logische school, dr. Bollaan, directeur der stichting voor lupuslijders, Blijdenstein, oprichter der Twentsche Bank, Hora Sic- cama, oud-referendaris aan Buitenlandsche Zaken, ds. Jongsma, ds. Rudolph, dr. Anna Croisch v. d. Kop, Mgr. P. Leyten, bis schop van Breda, Van Steyn, vliegenier, Waling Dijkstra, Friesch dichter, ds. J. W. A. Notten, Kapt. Janssen te 's Bosch, Luitenant Spandaw (vliegenier), Van Gigch, advocaat en gemeenteraadslid te Amsterdam, Van Nouhuys, letterkundige, ds. Zeijdner, vice-admiraals J. G. Sneth- lage en v. d. Sande Lacoste, Goekoop grondeigenaar te 's Gravenhage, ds. S. Dijkstra, Weduwe EsserHovy, oud-zen deling Pos, luitenant Jitta, verongelukt bij Geldrop, Kleyn, oud-dir. v1. d. Ned Staatscourant, Quarles de Quarles, oud- gouverneur van Celebes, Wüppermann, oud-inspecteur der cavallerie, oud-luit.-kol. de Rochemont, F. Rumscheidt, oud-hoofd eener Chr. School te 's Gravenhage, Ock- huijsen, kapt. der infanterie, Bruinsma en Munok, luitenants ter zee 2e klasse, Nijs- sen, torpedo-majoor, V. d. Knaap, torpedo- maker, Francois, matroos, Smit, milicien, deze allen omgekomen bij de mijnontplof- üng te Westkapelle, Brouwer, rustend hoofd der Chr. scholen te Goes en Gies- sendam, ds. de Meijere, luthersch eme- ritus-pred. te 's Gravenhage, Schimmel, directeur der Rijks Veeartsenijschool, dr. G. W. Bruinsma, landbouw-specialiteit, Jhr. v. d. Bosch, eerste kamerheer van H. M. de Koningin, secretaris der Hofcom- missie en oud-hoofdofficier der artillerie, Mr. J. A. Kramer, oud-secretaris-gen. Dep. v. Oorlog. In het buitenland: Prof. Hackel, Kardinaal van Kopp, aartsbisschop van Breslau, Calmette, hoofdred. van de Figaro (vermoord door mevr. Caillaux) te Pa rijs, ds. K. v. Goor te Patterson, ds. J. A. Ket te Grandrapids, Ahlwordt, anti- semietisch lid van den Duitschen Rijks dag, Wiener, liberaal lid van den Bel gischen Senaat (beide overreden en aan de gevolgen overleden), Lord Minto, oud onderkoning van Engelsch-Indië, Monterio Rios. ex-premier in Spanje, George Wes- tinghouse, uitvinder dor luchtdrukrem, Bertha van Suttner, propagandiste voor de Vredesbeweging', generaal Picquart, oud minister van oorlog in Frankrijk, Chamber lain, oud-minister van Engeland, Hart- wich, Russisch gezant te Belgrado, Buis, oud-burgemeester van Brussel, Max Roo- ses, Vlaamsch schrijver, eere-conservator aan Plantijn Moretus te Antwerpen, Ras- poetin (moesjik) in dienst der Russische regeering, vermoord to Pokrovskoe in Si berië, Legagneux, aviateur, Kardinaal Lu- gori te Rome, Jaurès, leider der soc. dem. in Frankrijk. Luit.-Gen. von Em- mich, bevelhebber van het Duitsche Noor- derleger in België, Von Bülow, Prui sisch generaal, Von Arnim, Pruisisch of ficier, gesn. bij Luik; Pater Wernz, gen. der Jezuïten, Von Schwarzenberg, majo raatsheer van Worlik in Slavonic, Franck leider der S. D. A. P. in den Duitschen Rijksdag, gesneuveld bij Lunéville, De la Rey, ex-Boeren-generaal, Fusinato, oud- minister in Italië, Von Steinmetz, over winnaar van Luik, Namen en Maubeuge. Graaf A. de Mun, R. K. staatsman in Frankrijk, Kardinaal Ferrata, Pause lijk Staatssecretaris, Di San Guiliano, minister van buitenl. zaken in Italië, Roca, oud-pres. van Argentinië, Roberts, En- gelsch opperbevelhebber, gen. Beijers, lei der van den opstond in Zuid-Afrika, Adm. von Spee, commandant van de Scharnhorst, omgekomen in den zeeslag nabij de Falklandseilanden. Vorstel ij ke personen en ande re staatshoofden: Keizerin Haruks, van. Japan, Hertog Frans de Bourbon, prins der beide Siciliën, Prinsen Adolf van Schwarzburg Rudolstaxit, Adolf Frede- rik, groothertog van Mecklenburg Stre- litzj, Frans Ferdinand van Oostenrijk Es te en zijn gemalin Sophie von Chotek, her togin van Hohenberg, vermoord te Sera- jewo (Bosnië). Saënz Pena, president van Argentinië, Prins Frederik Wilhelm van Lippe, gesneuveld bij Luik, Paus Pius X, Frederik, prins van Saksen Meiningen, en diens zoon Ernest, broer van de groot hertogin van Saksen (geb. 23 Sept. 1895, begraven te Maubeuge 20 Aug. 1914), Wol rad van Weideck Pyrmont, Max van Hes sen, Porfirio Diaz, oud-president van Mexi co, Otto Victor Von Schonburg Wallen burg, broeder van de ex-vorstin van Al banië, geb. 1882, gesn. aan de Aisne, Adalbert prins van Pruisen, Joan en Olag Konstantinowits, gesneuveld bij' Gumbin- nen, Koning Karei Van Roemenië, Prins M'aurits Van Battenberg (broeder van Ko ningin Ena van Spanje en neef van Ko ning George van Engeland), Hertogin Adel- gond.a Van Modena geb. Prinses van Beij1- eren. De Eers te' Kamer heeft gisteren verschillende wetsontwerpen goedgekeurd, w.o. de aanvullingsbegroo- ting ten behoeve van de Vluchtelingen kampen; de begrooting voor het bouw fonds voor Binn. Zaken en de Bevoegd- heidswet, de laatste, nadat een motie- Regout (om alsnog de moeilijkheden en de bezwaren te willen overwegen, welke van de overbrenging van de arbeiders verzekering, enz. naar het Dep. van Financiën het gevolg zijn) met 19 tegen 11 stemmen (zuiver rechts tegten links) was aangenomen. De spionnage-zlaak te Oiïde T o n g e. De Rotterdamsche Rechtbank heeft gis teren vrijgesproken, den heer J. W. G. T., directeur der -gasfabriek te Oude Tonge, beschuldigd van spionnage. De eisch was 2 maanden gevangenisstraf. Beknopt overzicht van den toestand. Een overzicht van twee regels in tele gramstijl ware voldoende om den toe stand te teekenen. Zoo weinig valt er van de verschillende oorlogsterreinen te. vertellen. Hard wordt er gestreden, Voet voor -Vroet schrijdt men voorwaarts en wijkt men achteruit. En schier van elke twee voet veroverd terrein wordt op hoogien toon melding gemaakt. In het Westen wordt nog steeds het hevigst gevochten aan de beide uitein den van de langp linie, die door ge heel Noord-Frankrijk en Zuid-België loopt. Wanneer het bericht juist is, dat bij Ma- riakerke, ten noordwesten van Nieuws poort, gevochten is, en dat daar Belgi sche soldaten zijn gevangen genomen, dan wordt daardoor bevestigd, dat de geal lieerden pogen ten westen van Nieuw- poort hun frontlinie te yerlengen en pogen tusschen de stad en de zee, langs de kust en door de duinen naar biet noorden te dringen. De Engelsche vloot doet nu en dan heit hare, om dit plan te helpen sla gen. Doch de Duitschers zijn nog niet te bewegen uit België terug te trekken. 't Spreekt, dat zij de resultaten van een krijg van vijf maanden niet zoo maar prijs geven, maar tot den einde toe vol harden. In het Oosten is de strijd in de streek tusschen den bovenloop en den benedejn- loop van de Weichsel nog altijd onbe slist. Ten Z. van den bovenloop kampen de Oostenrijkers met een sterken vijand, die hun naar uit een Russisch communiqué valt op te maken gevoelige verhe zen toebracht. Tweehonderd officieren, 15000 man, tientallen mitrailleuses, enz. In de Karpathen en ten N. daarvan ontweken de Oostenrijkers de aanvallen der Russen. Of liever, trokken zij zich haastig terug. Met achterlating van een 5000-tal krijgsgevangenen, zegt een Rus sisch bericht. De Russen willen hier blijkbaar de Oos tenrijkers in 0. en W. richting uiteen drijven, om opnieuw over de Karpathen te komen en Bartfeld te bezetten, dat zij vroeger al eens hadden. Miiitaire omsingeling. Van het Oostelijk oorlogstooneel komt het verhaal' van een Duitschen landweer soldaat uit het welvarende Oostelijke ste deke Beuthen, waar hijt de verantwoorde lijke positie bekleedde van brandmeester der vrijwillige plaatselijke brandweer, wel ke betrekking hij' echter bij het uitbreken van den oorlog moest neerleggen, omdat hij den brandweer-helm verwisselen moest voor de militaire pickelhaube. Hij werd aan het oostelijk front geplaatst en kreeg opdracht, als wacht te dienen over het machine-geweer van zijn sectie. Hij deed dit zóó stipt, dat toen zijn afdeelingj yoor de Russen moest wijken, de oud-brand meester achterbleef, om het zware ma chine-geweer op zijn rug te laden, en het buiten het bereik van den vijand te brengen. Hij kon ongemerkt een achter liggend dorp bereiken, en zette daar zijn machine-geweer in een schuur, om er zelf naast te gaan liggen, als trouwe schildwacht. Maar hij lag nog in zijn eersten slaap, of daar waren de Russen al ongemerkt in het dorp gekomen, en de Reuther brandmeester werd in zijn schuur met machine-geweer en al gevangen ge nomen. De gevangene hield er den kop bij; vlug had hij bemerkt, dat de Russische soldaten allen Polen waren, en dat zij zonder officier waren. Hij' begreep, dat het hem dus niet veel moeite zou i vallen, die domme kerels wat .voor te praten. Hijl haalde uit zijn ransel een stevig brok spek, en een duchtigen homp- mik; en terwijl hij zijn maal begon te bereiden, vertelde hij den Russen, hoe jammer hij het vond, nu in Russische gevangenschap te moeten gaan, aangezien het dan voor- loopig voor hem gedaan zou zijn met lekker eten. Hij sneed braaf op over de Duitsche soldaten-menage, over de royale rantsoenen, over de uitnemende kwaliteit van het voedsel. De arme Russische soldaten kregen er het water bij in den mond; en toen de looze landweer-soldaat op hun vraag ook nog verzekerde, dat de Duitschers zoo veel snaps kregen als ze maar lustten, hielden de Russen krijgsraad, om dan den Duitsche gevangene mee te deelen, dat zij zich bedacht hadden en wel gaarne in Duitsche gevangenschap wilden gaan, ten einde zich ook eens den buik vol te kunnen eten. De troep wachtte tot het duister ge vallen was en marcheerde dan, nietjes in rotten van vieren, rechts-uit-de-fiank, den schuur uit, op weg naar het Duitsche kwartier. Daar aangekomen liet de Duit sche soldaat zijn sectie Russen front en halt maken, en stuurde den schildwacht naar den officier van den dienst. Toen deze de ongeveer dertig zwaar gewapende Russische soldaten zag, on der commando van één Duitschen land weer-soldaat, begreep hij er niets van: „Wat moet dat?" vroeg hijl „Krijgsgevangen gemaakt, l'tnt!", ant woordde de Duitsche soldaat in de hou ding „En hoe is dat gebeurd?" vroeg de officier. „Ik heb ze omsingeld", sprak de Beu- thensche brandmeester. Natuurlijk heeft hij dadelijk het ijzeren kruis ontvangen; en als hij thuis irn Beu then na den oorlog terugkomt, zal hij wel dadelijk tot opper-brandwacht bevor derd worden. Korte Oorlogsberichten. De burgerij van Frankfurt zal maar schalk Von Hindenburg een eere-degen met een dankadres toezenden. Het adres Wordt eerst openlijk ter teekening gelegd. De Temps meent te kunnen verzeke ren, dat het ministerie van oorlog 7 Ja nuari naar'Parijs terugkeert, tenzij 'zich onvoorziene gebeurtenissen opdoen. Volgens de Progres zouden de Marok- kaansche Spahi's van het front terugko men, diaar zij voor den loopgraven-strijd! onbruikbaar zouden zijn. Wilhelm Kogel te Szargillen in Oost-Pruisen is wegens oorlogs- en lands- Verraad tot 10 jaren tuchthuis en tien jaren eerverlies veroordeeld, omdat hij: bij den inval van de Russen dezen nuttige wenken had gegeven voor de approvian deering. De Matin ontleent aan een Zwitser- sche courant het volgende overzicht van de dadelijk beschikbare Duitsche reserve, buiten den landstorm. Volgens die opgaaf waren begin December alge richt en ter doorzending naar het front beschikbaar: te Berlijn drie legercorpsen, te Hamburg 60.000 man, te Bremen 30.000, te Han nover 40.000, te Dusseldorf '30.000, te Koblentz 30.000, te Wiesbaden 15.000, te Maintz 25.000, te Metz 80.000, te Hei delberg 15.000, te Karlsruhe 60.000, te Straatsburg 80.000, te Freiburg 35.000, te Stuttgart 50.000, te Ulm 70.000 en te Munchen 60.000 man. Telt men hierbij de minder belangr rijke contingenten, die in kleinere plaat sen gevormd zijn, dan komt men tot een totaal van ongeveer 1 millioen en, met de nieuw opgeroepen lichting mee, tot een totaal van bijna 2 millioen man. Een gedeelte van deze reserves zijn sedert het begin van December vermoe delijk naar het Russische front gezonden. Vrijdagavond is het stoomschip „Gem" op een mijn geloopen en gezon ken. Het schip was afkomstig uit Glasgow. Twee man werden gered, de ovefrigeinl worden vermist. EenDuitsohespional'sMoop vermomd. Naar uit Sevilla aan de „Times" gemeld wordt, heeft zich te Gi braltar een merkwaardig geval van spion nage voorgedaan. 'n Duitscher heeft namelijk als Moor vermomd een stoute poging gewaagd om die belangrijke Engelsche öorlogshavenstad binnen te dringen. Woensdagavond was hij met den trein van Madrid te Algeciras aangekomen en droeg toen nog Europeesche kleeding. De Spaansche autoriteiten kregen ech ter verdenking toen ze des anderen daags merkten, dat hij Moorsche kleeding droeg en Arabisch sprak. Hij werd gearresteerd en bleek bij zijn arrestatie in het bezit te zijn van compromitteerende stukken in het Duatsch, die aantoonden, dat het zijn bedoeling was in Gibraltar binnen tej dringen. j I |-H#J De Spaansche autoriteiten hebben allé maatregelen genomen om zich tegen iedere poging, waardoor Spanje's neutraliteit in gevaar zou kunnen worden gebracht, te beveiligen. Uit Milaan wordt aan de „Daily Chro nicle" geseind dat de landing van Itali- aansche matrozen te Valona het gevolg is van de anarchistischen toestand in Albanië ontstaan door de Oostenrijksch- Turksche intrigues, die ten doel' hebben Essad Pascha ten val te brengen en een opstand te verwelken en met Mohamm©- daansche benden Servië en Montenegro in den rug aan te vallen. De landing heeft ten doel om de orde te herstellen en de belangen van Italië in de Adriatisch© zee te beschermen. Oostenrijksche schepen zijn er voor korten tijd in geslaagd op verschillende plaatsen aan de Albaneesche kust vuur wapenen te ontschepen, waardoor de toe stand, die toch al zeer ernstig was, nog dreigender is geworden. Essad Pascha is per schip naar Rusita Rodoni gebracht, vanwaar hij aan het hoofd van een leger van 3000 volgelingen oprukt, om de rebellen die zijn residentie en zijn bezittingen te Tirana in brand hebben gestoken, te bestrijden. Men verwacht een beslissenden slag. Van het avontuur van een Fransche duikboot, waaromtrent in ons vorig blad een telegram is opgenomen, geeft de cor respondent der Daily Chronicle te Milaan een andere lezing. De aanval van Fransche duikbooten op Pola wordt bevestigd. De Curie deed een poging om de haven binnen te dringen! en er een Oostenrijksch eskader, dat voor anker lag, te torpedeeren. De Curie slaagde er in den havenmond binnen te komen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1