'sknechf M ie Knecht enstbode] No. 73 Donderdag 34 December 1914 39e Jaargang jp ir j lii' en te tap, iars9 rAARS, nkraecht ;necht, Groote Oorlog. Binnenland. dat tak ïts. eel 280, I Maart .rijknecht, mecht ienstbode ensibode, neehf Pot 3 maanden fr. p. post Losse nummers KERSTLIED. ■kt K 154 te I vast. twee jaar bij iGE, Domburg. llBBELAAR, te LN POPPE Kz. en 8 maanden 3weren,j zepolder. jefbeslag, bij S. Aan hetzelfde jEN te koop. een ■iE, Zoutelande. laagd id, Kamperland. I Imet 1 Jan. a.s. lm kan gaan, bij jenaar, Ritthem. |oefbeslag, bij S. te Meliskerke. fortmolen te koop. YEELE, Wilhel- igd ij C. VAN LEYK, NOTEBOOM laart a. s. oetinge. zraagd huwde of buiten H 's-Heer Arends- Uitgave ran de Naaml. Venn. LUCTOR ET EWERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANBE VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs ƒ1.25 ,0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Zij, die zich met ingang van 1 Januari e. k. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. —S—■—B—B——— En men noemt Zijnen naam Wonderlijk, Raad, Sterke God, Vader der Eeuwigheid, Vrede vorst. Jes. 9 5. Op 'tgieluid der hemelchoren, op 't gevlei van Jacobs ster, dat wij 't Kindeke, ons geboren biddend naadremschoon van vejnr' Gods- en Mensohenzoon te zaam, Wonderlijk! dat is Zijn Naam! In die nederige woning ligt, van zicihtbïien glans ontbloot, Gods Gezalfde, Sions Koning! d'Eéngeboorne dn 's Vaders schooft! die van ouds genoemd werd Raad, 'tWoord, door Wien de wereld staat! Laat ons blijde, maar met beven, lof en prijs en hulde biên aan dien Zoon, van God gegeven, arm en klein, op moeders knièn! want Zijn hand bestiert ons lot, en Zijn naam is Sterke God! In den tijd werd Hij1 geboren, aan Zijn eigen woord getrouw; d'Eerstgeboren, d'Uitverkoren, als 't beloofde Zaad der Vrouw aan de Vaadren toegezeid, Vader, zelf, der eeuwigheid! Eeuwig moet dat Kind regeeren, spruit en Hoofd van Davids Huis! Alles zal Hij overheeiren door de zwakheid van een kruis 'Schoon Hij aanstoot, brengt en ft zWaaSd, Yredekoning toch op d'aard! .Wonderlijke! Raad! Almachtig! Eeuwen vader! Vredeheer I aan den nacht des heils gedachtig, vallen w' in aanbidding neer voor den Meester van 't heelal in den Bethlehemschen stal! Ja! 'tbetaamt ons daar t'aanbidden Gods ïn 'tvleesch gezienen Zoon! In der arme herdren midden d'Erfgenaam van Davids troon! Op Maria's moederschoot d'Overwinnaar van den Dood! DA COSTA. Treub's triomf. De minister van Financiën had giste ren een mooien dag. Hij zag na een behandeling van slechts enkele uren in de Eerste Kamer zijn leeningsontwerp aan genomen, nadat dit, eerst van Christe lijk Historische zijde, daarna door niemand minder dan den grooten financier Van Nierop verdedigd, en ten slotte door den vrijzinnig democraat professor D ruck er warm aanbevolen was geworden. Na hun ne redevoeringen was het voor den mi nister slechts een handverdraaiens werk om het ontwerp er met algemeene stem men door te krijgen. De eenige bestrijder van het ontwerp was de heer Polak, sociaal democraat, die ten slotte zich bij een aanneming zonder hoofdelijke stemming' neerlegde. Had deze heer niet gesproken, de zaak ware in een morgenvergadering' beklonken geweest. Dat de heer Drucker zich van zijn po litieke vrienden in de Tweede Kamer los maakte, hun zelfs hun weinig sympa thieke houding jegens den minister en diens ontwerp verweet, was niet het minst aangename moment in de discussie. Den minister vielen van alle zijden in de Kamer gelukwenschen ten deel, waarop Hare Majesteit, die terstond het ontwerp bekrachtigde, het zegel zette door een inschrij Vi ngsb i 1 j e t waarbij Zij voor twee en een half millioen gulden in de lee ning deelnam; den minister te doen toe komen. Wij' twijfelen niet of dit koninJBijk v|oor- foeeld zal gunstig gevolg hebben; het Ne- derlandsche volk zal zioh haasten deel te nemen, en binnen enkele dagen Ver blijd worden met de boodschap dat de leening is volteekend. Dan zal Treubs triomf volkomen zijn, heigeen wij den wakkeren vaderlander ein bekwamen minister van harte gunnen. Tot de ordel Wij hebben de rede van den heer De Beaufort in de Tweede-Kamerzitting' van Woensdag en de rede van den heer Lobman in de Tweede-Kamerzitting] van Lcpderdag nog eens nauwkeurig in de orticiëele Handelingen der Kamer over gelezen; en kunnen niet anders dan be sluiten, dat de heer Lohman ten onrechte tot tweemalen toe tot de orde is ge roepen. Wat de voorzitter bij de rede van den heer De Beaufort had moeten doen, laten wij in het midden. Doch in dien het juist is dat bij de rede van den heer Lohman zelfs mannen van rechts ontroerd hebben rondgeloopen, dan ver klaren wij van deze ontroering niets te begrijpen. Kan het hier somwijlen ook zijn „wee den wolf die in een kwaad gerucht staat" Wij herinneren ons nog zeer goed de eerste maal het was in 1887 dat de heer Lohman tot de orde geroepen werd, eerst door een algemeen ho! hol van links, en daarna, zeker ook wel daar door, door den hamer van den voorzitter. Toen dezelfde vergissing, eenzelfde on recht. Men had, althans van liberale zijde, de rede niet begrepen. Waarom wij op deze betrekkelijk weinig belangrijke quaestie terugkomen? Omdat het Persbureau, dat ons bedient, ons Donderdag seinde dat den heer Lohman het woord ontnomen wasen dit onder onze lezers een zekere ont steltenis had gewekt. Daarom schreven wij ook Vrijdag dade lijk: zoo erg was het niet; het was maar een tot-de-orde-roepen van de Presidents- en de Regeeringstafelen nu, na kennis neming van de stukken durven wij zeg gen een onrechtmatige tot-de-orde-roeping. Wegens plaatsgebrek doen wij er voor- loopig het zwijgen toe. Teruggekomen. Het is altijd een lastige karwei Voor een mensch om zijn eigen woorden te moe ten opeten, of een foutieve daad te moe ten herstellen. Voor een partij, die zulks ten aanschouwe van gansch een volk moet doen, is dit Vaak nog grooter toer. Edoch, als 'tachter den rug is, valt het mee; de consciëntie is dan niet meer onrus tig, de beleedigde partij' is tevreden ge steld, zélfs de guiten die om de ge schiedenis lachen in hun hart, prijzen de zelfverloochening waarmee de delinquent zijn schuldige daad herroept, en een ieder veinst, niet te zien hoe hij met zijn droef figuur verlegen is. Iets dergelijks is de liberale partij, in i'de Tweede Kamerzitting Van Dinsdag over komen. Onder .aanvoering van den antipapist Ter Spill en den „republikein" Ketelaar hadden de linksche partijen afgestemd het subsidie voor mede voorziening in de geestelijke behoeften der meest Duitsche werklieden in de staatsmijnen van Lim burg. Dat was een anticlericaal trucje, waarmee deZe partijen zich in den vin ger hadden gesneden. De heer Regout legde later in de Eerste Kamer uit dat die subsidie heeleinaal geen 'kerkelijke strekking had, en zelfs noodzakelijk Was omdat de Staat toch voor de vreemde lingen had zorg te dragen. De nieuwe minister van landbouw opende nu Voor de liberalen die zich ver galoppeerd hadden, de gelegenheid alsnog dezen post te herstellen. En waarlijk dit lukte. Wel kregen zij' nog wel een en an der er voor te hooren, en bleven de beide eVengenoemde opzetters van .het politieke spelletje afwezig de heer Ke telaar moest blijkbaar in de Statenverga dering zijn! doch het subsidie werd nu met alle liberale stemmen op drie üa gevoteerd. Zwijgen we verder. Eind goed, al goed, zullen wij maar denken. Beknopt overzicht van den toestand. In het Oosten gaat alles z'n gewonen gang. De Russen wijken meer en meer. Op de BsoeraRawka linie wordt heftig gestreden fen op vele plaatsen is hier .een overgang over dezie rivieren geforceerd. Aldus het Duitsche bericht. Daaruit zou dus op te maken z'ijh,' dat de Duitscheirs hun offensief krachtig voort zetten en met succes begonnen zijtrx om het Russische defensief ook op de nieuwe linie b© breken. Van Russische zijde wordt dit gedeel telijk toegegeven, daar gemeld wordt, dat de Russische troepen op enkele plaatsen teruggetrokken zijn „om gunstiger posi ties in te nemen." Op andere plaatsen zijn de Russen er echter blijkbaar in geslaagd om de Dudt- schers tegen te houden en hun gevoelige verliezen toe te brengen. En ook in het meer Zuidelijke deel van Polen schijnen zij achter de Nida het offensief van de Oostenrrijkers te kunnen tegenhouden. In Galicië zijn de Russen zelfs tof het offensief overgegaan. In het Westen vragen weer partieele successen de aandacht. Overigens is de toestand vrijwel on veranderd gebleven. Wat men heden wint, verliest men morgen weer. De Duitsche pers beweert bijl kris en kras, dat Dixmuiden en Rousselaere nog niet in handen der bondgenooten zijn. Van musketier tot luitenant. Een buitengewoon succes had, volgens een Duitsch blad, de zoon Van den ge wezen tolopziener Fricke te Krossen a. d. Oder, door een wapenfeit, dat in vloed had op den afloop van een hee- len veldslag. De jongeman, die een ge- vangenenfransport uit hot westen naar Duitschland geleid en veertien dagen ver lof gekregen had, deed het volgende ver haal over zïjn avonturen: In den herfst vau 1912 bijl het le ba taljon in Krossen geplaatst, rukte hij met de derde compagnie naar het westelijk oorlogstooneel. Daar werd hij spoedig be vorderd en kon reeds twee maanden gele den, omdat hij licht aan den voet ge wond was, met een transport van ge vangenen naar Duitschland teragkeeren en zijn oude garnizoensplaats bezoeken. Toen hij weer van Keulen uit naar het front wilde trekken, wilde het toeval dat liij de stationscommandant wees hem een trein, met de mededeeling dat deze ook naar het front ging naar het ooste lijk oorlogstooneèl vervoerd werd. Hij sloot zich daar bij een afdeeling aan en kreeg in de gevechten bij Soewalki de op dracht met twee manschappen de ronde op een hofstede te doen, om te zien of deze vrij van vijanden was. Toen zé daar bij' op ongeveer 30 M. afstand van een brug lagen, met de Russische linies 800 M. achter zich, bespeurden zij' een troep van 18 Russen, die een bejaarden Oos- tenrijkschen officier opbrachten. Dadelijk Werden de vijanden in het vizier genomen en het gelukte aan de .patrouille er 9 neer te schieten. Daar verder schieten den gevangen officier, om wien de ove rige Russen zich geschaard hadden, in gevaar zou brengen, gaf Fricke bevel tot den aanval. Een zijner manschappen riep: „Dat is onze dood!" Fricke dreig de echter, ieder neer te schieten, die zijn bevel niet uitvoerde. En zoo rakten de drie mannen voorwaarts. Toen zij' de Russen naderden, hieven deze de handen omhoog, roepende„Niet schieten, huisvaders! en gaven zich over. Slechts een der Russen trachtte nog ziijn revolver te trekken, werd echter door Fricke met de bajonet doodgestoken. Nu begon men eerst uit de Russische linie op de groep te vuren. Blijkbaar had men gemeend, dat de Russen 't alleen wel met de paar Duitschers zouden klaar spelen, onder dit vuur bracht Fricke met zijn man schappen den Oostenrijkschen generaal want dat was de gevangene en de ge vangen Russen achter het Duitsche front in veiligheid. Het belangrijkste gevolg van dit wapen feit was echter, dat met den Oosten rijkschen corpscommandant Krezy zoo heette de generaal, die met zijn automo biel in de handen der Russen was ge vallen, terwijl zijn beide adjudanten zich nog konden redden ook alle veldslag plannen en opmarsch-linies der verbon den Duitsche en Oostenrijksche opper bevelhebbers door de Russen buitgemaakt Waren en hun door Fricke weer ontnomen Werden. Welk een verandering zou er hebben plaats gehad, indien dat alles in het bezit van het Russische legerbestuur was geraakt! Fricke werd voor den veldmaarschalk Von Hindenburg gebracht en door dezen gelukgewenscht en tot sergeant-majoor be vorderd. Als onderscheidingen kreeg hij het IJzeren Kruis 2e en le klasse en bo vendien de Oostenrijksche dapperheids- medailles le en 2e klasse. Kort daarop werd hij' naar het westen gezonden, waar -hem de eer te beurt viel, bij keizer Wil helm ontboden 'te worden. Deze reikte hem de hand en ziei„Mijn zoon, spreek nu tot mij, alsof ik je vader was". Fricke gaf nu een nauwkeurig verslag. De keizer klopte hem op den schouder, zeg'gende: „Dat heb je flink gedaan, mijn jongen!" en presenteerde hem bij het weggaan een sigaar. Toen Fricke zich bijl zijn corpscomman- dant meldde, werd hem medegedeeld, flat hij tot luitenant benoemd was. Te Gent. In Zijn vergadering van 7 December heeft de gemeenteraad van Gent, volgens de Métropol©, met algemeen© stemmen besloten, de volgende belasting te heffen ten laste van afwezigen: (a) Twee francs per dag; waarop hij1 afwezig ie, van heit hoofd van een gezin dat mtetor dan 25 fr. en minder dan 40 fr. aan hoofdsom in de personeel©' belasting betaalt. (b) Vijf francs per dag waarop hg af wezig is, van elk gezinshoofd dat meer dan 40 fr. en minder dan 100 fr. betaalt. Een getrouwde vrouw betaalt V2 fr-, een kind 1/4 fr. per dag van afwezigheid. (c) Tien francs per dag waarop hg afwezig is, van elk gezinshoofd dat meer dan 100 fr. betaalt. De gehuwde vrouw betaalt 1 fr., 'elk kind V2 fr- per dag. Onder gezinshoofd verstaat men een huisvader, een moeder-weduwe- en do meerderjarige ongohuwden. Indien de belasting niet op den verval dag betaald is, wordt zij miet 5 pCt.' ver hoogd. Rheumatiek in hst veld. Een aanzienlijk gedeelte van de zieke soldaten in de hulphospitalen lijdt aan rheumatisohe aandoeningen. Volgens dg waarnemingen van professor Schmidt in Hallo vormt de gewrichts-rheu matiek on geveer een derde van alle gevallen. De soldaten wijten hun ziekte bijna altijd aan het verblijf in de vochtig©, gedeeltelijk' onder water staande loopgraven. Nu en dan is een verkoudheid, amandelontsflie- king, een luchtpijpcatarrh aan de ziekte vooraf gegaan, vaak ook ernstige diar- rhee. Een derde tot de helft heeft reeds voor den oorlog aan rheumatiek geleden. De bëenen lijden veel meer dan de andere lichaamsdeelen. De patiënten schrijven dit toe aan de koude en natte voeten in de loopgraven, maar volgens professor Schmidt i s een betere verklaring de oveh- groote inspanning van de- beenien op de kolossale marschen. Bijna .alle soldaten, die met spierpijnen uit den veldtocht terug komen, hebblen reeds vroeger daaraan of aan dergelijk©, verschijnselen geleden. De rheumatiek ge neest meestal, ofschoon aangetaste rug spieren opvallend pijnlijk en langdurig, er mee behept blijven. Als de ziekte zich herhaalt, is de soldaat niet meer geschikt voor den dienst. Bij de behandeling heeft men veel wil van inspuitingen met keu kenzout. Korte Oorlogsberichten. Van het W s t e 1 ij k front. Ifet groote Duitsche hoofdkwartier mleldt: Aanvallen in de duinen hij' Lombaierd- zirjde en ten Z. van Bixschoote werd' door onze troepen gemakkelijk afgeslagen. Bij Riehebourg I'Avone werden de En- gelseben gisteren weer uit hun stellingen geworpen. Ondanks wanhopige tegenaan vallen weiden alle stellingen, die tusschen Riehebourg -en het kanaal van Aine naar La. Bassée aan de Engelschen waren ont rokt, behouden en bevestigd. Sedert 20 Dec. vielen 750 kleurlingen en Engelschen als gevangenen in onze handen. Vijf ma chinegeweren en vier mijnwerpelfs wter- den buitgemaakt. In de omgeving van het kamp van C halen ontwikkelde d© vij and (groote activiteit. Aanvallen ten N. van Sillery en ten Z.O. van Reims bij Sonain en Perthes wierden door ons deel met zware verliezen voor de Frans'chen afgeslagen. Een goede krijgslist. Volgens de „Echo de Paris" zou een Fransch sol daat een slim middel hebben uitgedacht om aan zijn broeder, krijgsgevangene in Duitschland, zijn oordeel omtrent den toe stand mede te deelen. Hij schreef n.l. in een brief: „Ik zend je ten slotte de lies te groeten van onze buren Ducoeur en Delentrin en tevens de beste wenschen van de fami lies „A. Présan, Noulez, Avon et Co- mand." De Duitsche autoriteiten hebben blijk baar de mededeeling in dezen vorm ver vat, niet opgemerkt en zijfa. er niet in geslaagd den rebus te ontcijferen. Dixmuiden. Een der oorr. van Het Vad. meldt uit Luik: Alhier kwam een trein met 80 Engel schen csn 105 Biritsch-fridiërs (Gurkhas) aan. Ze waren bij Yperen gevangen gteno- men. Een soldaat, die het transport be geleidde, vertelde mij, dat aan den Yser, op het oogenblik weer verbitterd gevochten wordt, hoofdzakelijk tusschen Engelschen en Duitschers. Verder zeide hij; dat Dix muiden door de Engelschen bezet is, maar Rousselaere nog niet. Bij1 den Yser staat men, verklaarde hij, tot aan de heupen in het water. Sommige manschappen zijn de voeten afgezet, daar deze in het wa ter in de loopgraven bevroren zijn. De Curi e gezonken. De Fran- sche onderzeeboot Curie, aldus een Weensch bericht, werd door de strand- batterijen en de vaartuigen van de kust bewaking, zionder tot den aanval gekomen te zijn, tot zinken gebracht. De bemanning werd (gevangen genomen. De onderzeeboot no. 12 viel den 21en dezer in de Straat van Otranto een Fran- sche vloot aan van 16 groote schepen. Zij lanceerde tweemaal tegen het vlagge- sohip van het type-Courbet en trof beide keeren. De verwarring, welke hierdoor in de vijandelijke vloot ontstond, en waardoor sommige schepen gevaarlijk dicht bij elkander kwamen, gevoegd bij; de hooge zee en het slechte zicht belette de onderzeeboot omtrent het verdere lot van het getroffen schip zekerheid te ver krijgen. Tusschen twee vuren. In een der laatste nachten speelde zich, naar Duitsche bladen melden, een aan grijpende scène aï op het Poolsche oor logstooneel. Een Russisch bataljon, drie en een halve compagnie, dat zich wilde overgeven, verliet de loopgraven en ging op de Oostenrijkers af. Zoodra de Russische officieren de be doeling van hun soldaten merkten, lieten ze door achterwaarts geposteerde reserve- manschappen het vuur op de soldaten ope nen. Daardoor gealarmeerd, hielden toen ook de Oostenrijkers de Russen voor aan vallers en schoten eveneens op de on- gelukkigen. Van de 900 man bleven er 600 op het slagveld liggen, de andere drie honderd werden door de Oostenrijkers gevangen genomen. Wat te doen als de Russen komen? Dat wordt duidelijk uiteenge zet in een ministerieel besluit van de Hongaarsche regeering waarin wordt aan gegeven, welke houding plaatselijke auto riteiten dienen aan te nemen, voor het geval dat hun stad door de Russen Wordt bezet. De politie aldus het mïniste- rieele besluit moet op haar post blij'- ven tot de vijand in de onmiddellijke na bijheid zal zijn gekomen. Daarentegen moeten burgemeesters,- rechters en notarissen ook gedurende het beleg op hun post blijven, ten einde mo gelijke onderhandelingen met de Russen te kunnen voeren. Men schijnt er dus in Hongarije wel danig rekening mee te houden, dat de Russen, al zijn zij thans ook terugge slagen vandaag of morgen nog wel eens terug zullen komen. Want heel even Zijh zij er al geweest. Antwerpen krijgt weer een regel matig treinverkeer. Er loopt nu geregeld een trein per dag naar Lier, Aerschot, Leuven, Luik en terug, een naar Es- schen en terug, en er gaan er twee per dag naar Leuven, Brussel over Mechelen' en terug. Retourkaarten worden niet Ver krijgbaar gesteld. De enkele reis Antwer penBrussel over Mechelen kost fr. 4.40, Leuven fr. 5.90, Aerschot fr. 4.30, enz. De Vorige week zijh er 800 waggons met Kerstgeschenken uit Berlijn naar de troepen te velde verzonden. Ter navolging. Het Duitsche ministerie Van oorlog doet een beroep op het publiek om het werk van de veld post niet moeilijker te maken door als andere jaren Nieuwjaarswensohen te wis selen, en liever het zenden over en weer Van gelukwenschen achterwege te laten en het Zoo uitgespaarde geld Voor een liefdadig doel te bestemmen. De voorzitter der Intercommunale commissie te Antwerpen heeft er hij den gouverneur generaal van België, baron von Bissing, 'op aangedrongen dat voor de passen naar Nederland en de handelscor respondentie met het buitenland, meer ge mak en vrijheid zal gelaten worden. De gouverneur-generaal heeft beloofd deze vraag met welwillendheid te onder zoeken. 1 1 Tweede Kamer. De Marine-begrooting is gisteren z. h. s. aangenomen. Het amendement-De Muralt, opi arti kel 15 der Waterstaatsbegrooting met f 12000 te verhoogen ten behoeve van opzichters bij den waterstaat, die schade hebben geleden door een in 1908 tot stand gekoimen organisatie, is met 54 tegen 16 stemmen verworpen, waarop de begrooting zelf z. h. s. werd aangeno men. Heit amendement-Helsdingen, om als nog f 29200 uit te trekken voor de ooh- ducteurs der brievenmalen is met 52 te gen 18 stemmen verworpen. Het wets ontwerp tot regeling van de inkomsten en uitgaven van de P. en T. voor 1915 werd daarop z. h. s. aangenomen. Bij de behandeling van het wetsont werp tot het langer in dienst houden van militie en landweer, stelde de heer Ter Laan (Den Haag) s. d. a. p., de volgende motie voor: „De Kamer-, van oordeel, dat opzette lijke belemmering van bet politieke te ven door militaire autoriteiten door de tegenwoordige buitengewone omstandighe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1