Maandag 21 December 1914 29e Jaargang No. DE LEENING. De Groote Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN aE VORSTSTRAAT 218. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Gosterbaan Le Cosntr© - Goes. Zij, die zich met ingang van 1 Januari e. k. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De oorlogstoestand heeft, teneinde de kosten der mobilisatie te vinden, en de tekorten van de opbrengst der Rijksmid delen te dekken, de regeering verplicjht hij de Nederlandsche Bank te leenen, en aan ander© lichamen schatkistpromessen uit te geven. De vlottende schuld1) is daardoor gestegen, en belangrijke voor schotten aan Indië .gedaan, konden niet worden terugbetaald, zoodat Indië o,p het ooganblik 65 miljoen gulden aan het moe derland schuldig is. De vlottende schuld bedraagt needs meer dan honderd vijftig miljoen. Iedereen beseft dat er straks nog heel wat meer noodig zal zijn. Vandaar de leening van 275 miljoen 'waarvoor van 6 tot 11 Jan. a.s. kan worden ingeschre ven, hetzij bij de betaalmeesters, of zoo die er niet zijn, bij de ontvangers, en zoo die er ook niet zijn dan aan de postkantoren in de verschillende gemeen ten. De rente mag niet minder dan 5 pro cent bedragen. Een bewijs van welstand is dit niet. Dit begrijpt een ieder die zich herinnert dat in de laatste kwarteeuw, de Neder- landsche Staat tot tweemalen toe, eerst in 1884, daarna in 1896 tot een gez,amen- lijk bedrag Van 600 miljoen gulden een gedeelte van zijn schuld heeft geconver teerd. Wijl de koers der "schuldbrieven, yte weten 4 procents-obligatiën, aanmerke lijk gestegen was, zelfs hoven de honderd procent, bood de Staat in 1884 conver sie in 3l/z procents oblightiëij van ge lijk bedrag aan. Deze conversie werd grif aanvaard, en ook bij die lagere rente verhief zich wekmi de koers weder tot boven pari. Hetzelfde verschijnsel deed, zich in Januari 1896 voor, toen 375 mil joen 0V2 procents Nederlandsche schuld a pari3) in 3 procents schuld werd ge- converteerd. Maar de oorlogstoestand, en de daarmee gepaard gaande vefrhooging van den rente stand, benevens de omstandigheid dat ten- gevolge van de sluiting der beu'rs eeln zeer groot deel van het Nederlandsche effectenbezit is vastgelegd dwingen de re geering om een hoog procent aan te bie den. Bekwame financier's hebben uitgelegd welke, voordeelen uit deze vijf pirocen|ts-, leening voor de obligatiehouders zullen voortspruiten.3) Wij gaan hierop echter niet in, verwij zende liever den belanghebbenden lezer naar erkende specialiteiten in onze om geving, die met de behandeling van geld zaken even vertrouwd zijn als de schoen maker met zijn pikdraad en de bakker met zijn deeg. Men lette er echter wel op, da,t ook de kleme kapitalist kan inschrijven, de wijl ook stukken van slechts honderd gul den nominaal worden verkrijgbaar ge steld. Ook behoeven de inschrijvers niet het volle bedrag waarvoor zij inschrijven in eens te betalen. Zij kunnen hun schuld in vier termijnen voldoen. De eeis'te ter mijn is bepaald op 40 procent, de drie volgende op elk twintig. De vierde termijn zal zelfs niet worden ingevorderd, wan neer blijkt dat de Staat al aan de 275 miljoen toe is. Evenwel wanneer de 275 miljoen onverhoopt niet volteefcend zijn mocht, en er minder dan '150 miljoen is ingeschreven, zal een gedwongen lee ning volgen en die geeft slechts 4 pro cent, terwijl zij ook door inkoop ter beurze kan worden geamortiseerd (gedelgd). Wie zullen tot deze gedwongen leeining verplicht zijn In de eerste plaats zij die voor het belastingjaar 19141915 zijn of worden aangeslagen in de vermogensbelasting naai' een vermogen van f 75000 en meer. Dezen betalen voor vermogens van f 75000 tot f 99000 1 procent van hun vermogen. Vlottende schuld ia het bedrag der lee uw gen op zeer korten termijn. -) u pari (al pari) letterlijk: geen opgeld. Het wil zeggen: zonder eenige bijbetaling aan de houders der obligaties (schuldbekentenissen). Eén voordeel is dat de inschrijvers voor of m 1929 het nominaal bedrag hunner obligatiën pari terug ontvangen. Dit procent stijgt voor vermogens van een ton of meer, en bedraagt 7 voor vermogens van minstens vijf miljoen gul den. In de tweede plaats de hier te lande gevestigde naamlooze vennootschappen, commanditaire vennootschappen op aan- deelen, coöperatieve of andere vereeni- gingecn en onderlinge verzekeringmaat schappijen, die in de bedrijfsbelasting zijin of worden aangeslagen wegens uitdeelin- gen, tot een totaal bedrag van f 10.000 of meer over oen boekjaar, geëindigd in het tijdvak van 1 Mei 1913 tot en met 30 April 1914, voor een bedrag dat gelijk staat met de helft van die uitdee- lingen. Dit geldt echter niet wanneer deze per sonen of vennootschappen reeds aan de vrijwillige leening hebben meege|daan. Aan de inschrijvers op de vrijwillige leening worden bewijzen van storting ter hand gesteld. Zij kunnen derhalve met deze bewijzen, als het tot een gedwongen leening komt, de gedwongen leening. be talen; en hebben zij bij de vrijwillige leening meer gestort dan waartoe zij ver plicht waren, zoodat zij bewijzen Van storting overhouden, kunnen deze dan aan anderen afstaan, die dan daarmee be talen mogen. Terecht merkt hieromtrent de oud-minister De Meester in „Het Vad." op, dat deze stortingsbewijzen waarde zul len krijgen, wijl ze zullen zijn als claims, die men zal verknopen aan lien die te weinig aan de .vrijwillig© inschrijving! had den gedaan of er heelemaal niet op had den ingeschreven. Misschien heeft 'tvoor sommige onzer lezers die willen meedoen aan de vrijwil lige leening belang te weten dat zij niejt behoeven te vreezen dat hun ten slotte, tengevolge van het eenige malen voltee- kend worden der leening, niets of heel wednig zal worden toegewezen, want, zoo herinnert genoemde oud-minister, aan hen, die voor f 10.000 of minder inschrijven, wordt zooveel mogelijk het volle bedrag hunner inschrijving gegund en van in schrijvingen boven f 10.000 worden, voor zoover doenlijk, de eerste f 10.000 toe gewezen. Beknopt overzicht van den toestand. Volgens een Weensch bericht zijn de Oóstenrijksch-Duitsche cavaleristen reeds over de Piliza vooruitgetrokken, in de buurt van Petrokof. De Oostenrijkers drongen zelfs over de Nida, waar zij Andrejef bezetten, en in Galicië doet het garnizoen van Przemysl uitvallen en maakt het de belegteringstroe- pen lastig. De Russen zijn intusschien verscheidene kilometers moeten terugtrekken. Ze lachen wel om de huns inziens overdreven communiqué's van Duitsche en Oostenrijksch© zijde, doch wanneer men een goede kaart raadplegende de thans ingenomen posities vergelijkt met die van een paar weken geleden, moet geconstateerd, dat de Duitsch-Oostenrijik- sche strijdkrachten zteer belangrijke vor deringen gemaakt hebben. Een beslissenden slag verwachten wij daar vooralsnog niet en we zien ook nog niet den Duitscher voor Warschau, doch het gevaar van een inval der Russen in de richting van Berlijn is thans wel heel miniem, zoo niet geheel en al opgeheven. Onze kennis omtrent het Westelijk front moeten wij tegenwoordig krijgen van de Engelsche bladen. De Parijsche Stafberichten melden wel iswaar ononderbroken offensieve actie der verbondenen, doch de Engelsche pers bracht ons de tijdingten van de herovering van Dixmuideii en Rousselaere. De Engelsch© bladen verdienen echter niet onvoorwaardelijk geloof, dus eenig voorbehoud is hier niet misplaatst. Om en nabij Nieuwpoort De correspondent van d© „Daily Tel." seint aan zijn blad, dat toen de, troepen der bondgenooten St. Joris (ten Oosten van Nieuwpoort, op den linkeroever van de gekanaliseerde Yser) bereikten, de Duitschers zich geheel teruggetrokken had den, daartoe gedwongen door het vijande lijke artillerievuur. De Belgische en Fran- sche infanterie bereikte St. Joris door de inundatie, waarbij1 het water den soldaten vlak tot het middel reikte. Genie-soldaten, hadden op verschillende plaatsen planken gelegd en pontonbruggen geslagen. Zes linies loopgraven moesten worden geno men op 500 tot 1000 meter van elkaar verwijderd. Terwijl de Franschen en Bel gen opdrongen, besloot de Duitsche artil lerie tevergeefs den weg tusschen Coxyd© (ten Zuiden van Oost-Duinkerken) en Nieuwpoort. Tevens verscheen een Britsch eskader voor de kcust en beschoot de Duitsche stellingen. Nog verneemt de „Daily Mail" uit Noord-Frankrijk: De voorwaartsche bewe ging ten Noorden van Nieuwpoort in de richting van Ostende gejukte ten gevolge van een schitterend gecombineerde actie van Fransche cavalerie en Belgische in fanterie. Eten poging van de cavalerie om door de 'duinen een omtrekkende beweging te maken, was door nabij Bad Nieuwpoort verdekt opgestelde Duitsche milrailleurs- afdeelingen verijdeld. Den volgenden avond echter reed de ruiterij om den vijandelijken rechtervleugel heen, om singelde den vijand in d© duinen en nam 900 man gevangen, waarna zij' krachtig opdrong ten Noorden van Nieuwpoort. Het gevecht was het verbitterst in Lom- baertzijlde. Een aanva! bij Gheluvelt. In de „Daily Chronicle" vinden wij de volgende 'beschrijving van een gevecht bij Gheluvelt. De Fransche en Britsehe troepen werden de vorige week door een hevigen aan val der Duitschers bij' Gheluvelt Holle- beke en Meenen verrast. Sommige loop graven gingen daardoor verloren, doch werden heroverd, terwijl bij Gheluvelt de Duitschers geweldige verliezen leden. De geallieerden vervolgden den terugtrekken- den vijand in de duisternis tot den zoom van teen smal bosch tusschen Zylschaete en een gehucht genaamd Groote Vier- straat. Plotseling stonden zij' midden tus schen de verschanste vijanden, voordat nog eenig alarmsein kon worden gegeven. Zoo plotseling was de verschijning der Engelschen ten Franschen, dat de Duit schers in de voornaamste loopgraven zich al overgaven voordat er een schot was gelos't. De aanval tiad zonder' de hulp van artillerievuur plaats gevonden en de verrassing werd mogelijk gemaakt door het gevangennemen van Duitsche patrouil les en schildwachten. Maar toen eerst begonnen de moeilijk heden voor de aanvallers. Uit het bosch werd een hevig geweer- en mitrailleus'ö- vuur onderhouden, dat zoowel de gevan gen genomen Duitschers als de Engel schen trof. Vriend 'en vijnnd vM bij tien tallen tegelijk. De Engelschen gingen plat op den grond liggen om bet vuur te ver mijden; de Duitschers vluchtten in alle richtingen, waar zij door andere mannen in khaki werden opgevangen. Het gevecht om het bosch was nu aan gevangen. Lichtbommen verlichtten het verschrikkelijke tafereel, maar ons mees terstuk was het zenden van granaten precies in een hooiberg achter dei Duit sche linie. De Duitschers vluchtten in het bosch terug, maar de Engelsche zware artillerie maakte het schier onhoudbaar voor de Duitschers overeind te blijven; de boomen vielen omver en belemmerden haar bewegingen. De Duitschers wierpen hun 'geweren weg en sloegen op de vlucht. Velen gaven zich over. Middelerwijl naderde de Engelsche ca valerie van drie zijden het hosch, zij zuiverden het van vijanden en het bosch was ons, na een strijd die van Maandag middag tot Dinsdagmiddag had geduurd. Deze strijd was ©en der beslissende mo menten in de vorderingen door de geal lieerden de laatste dagen gemaakt. Een soldatenbrief. Een Duitsch officier schreef dezer da gen aan zijn vader een brief, waaruit wiji het volgend)© overnemen: Het moet heerlijk zijn den oorlog te overleven en terug te komen zonder aan werkkracht te hebben verloren, de kan sen 'daarop zijn echter ellendig. Maar wat doet dat ten slotte ertoe? Het volk zal den oorlog overleven en voor ons volk zal hij zeker niet nutteloos zijn geweest. Men zegt, dat de mensch ruw wordt in den oorlog. Dat is onjuist. Ik heb bij onze .manschappen gevoelens ontdekt, die ik niet bij hen zou hebben vermoed. Mollen, muizen en andere dieren mogen het ,ons nog zoo lastig maken, niemand denkt er aan ze te dooden. De noodzake lijkheid ruw op te treden wekt het verlan gen naar zachtheid en teederheid. Men- schen leeren kennen en menscben leeren liefhebben is het mooist© geschenk, dat de oorlog velen in den schoot werpt. Roerende bewijizen van zelfopoffering heb ik zelf reeds bij' mijn tweeden oppas ser (de eerste is zwaar gewond) kunnen» opmerken. Het moet werkelijk schoon zijn terug te keeren en te kunnen vertel len hoe 'n Duitscher zich menschlievend betoont. Maar ook zonder dat verheug ik mij toch, dat ik den oorlog medemaak op een leeftijd, dat ik rijp genoeg ben de waarde van dezen tijd te beseffen en anderen ook te leeren beseffen. Menig nachtelijk uur heb ik reeds met enkele mijner vrij willigers in de loopgraven babbelend door gebracht en ik geloof, dat zij:, als ik heden mocht sneuvelen, langer aan mij' zullen denken dan aan menig ander kameraad. Zoo kan men hier ook een taak ver vullen, die belangrijker is dan die om zich dood te laten schieten en dat ik reeds tijd heb1 gevonden om in kleinen kring op mijn. wijze, nuttig werkzaam te zijn, verzoent mij met de gedachte aan de mogelijkheid van een spoedig einde. Wanneer ik zoo terugblik, komt het mij voor, dat alles door een goede bestiering wijlselijk is geregeld, schijnt alles voor het groote doel goed en nuttig te zijn en ik denk dat het met u ook zoo zal zijn. In die gedachte groet ik u thuis mot bij zondere .hartelijkheid en dank ik u voor al hetgeen gij mij hebt gegeven, voor hetgeen gij voor mij z'ijt geweest." Bloemen van het slagveld. Aan verschillende veldpostbrieven in Duitsche bladen zijn de volgende kleine mededeelingen ontleend Onze mannen zijn om tekussen. Men moet zien of hooren, hoe zij; elkaar helpen, vriendschappen sluiten, moeder tje over elkander spelen, troosten en aan sporen en hoe zij. dan plotseling stil zijn, de handen vouwen en bidden. Ook zij, die dat al lang hadden vergeten. Gij vraagt mij, of wij met Kerstmis klaar zijn? De groote overwinning zou zeker het schoonste Kerstgeschenk van het mili- risrne aan de natie zijn, maar de sparre- boom met de oude, geliefde kerstliederen zal ons in de loopgraven, zelfs onder den. donder van het geschut, niet ontbreken. Groet de vrienden en vrouwen die ons met Kerstmis liever thuis zouden hebben. Met God!. Daarbij hielp de Belgische bevolking tot diep in dên nacht bij het verzorgen en verplegen van onze gewonden en ze ge droeg zich zoogastvrij, en voorkomend, dat het wezenlijk een lust was. Men merkt hier in het veld, dat men toch meer vrienden heeft, dan men in vredestijd dacht. In -een ernstigen tijd blijkt, hoe alle Inenschen door ©en gemeen- schappelijken band van vriendschap, land of natie bijeengehouden worden. Van me nigeen, aan wien ik nauwfelijks meer dacht, krijg ik wat te hooren.(Vad.) De slachtoffers der onderzeeërs. Reeds verscheidene malen, zegt het Hbl., heeft men gehoord vian het succes, dat in dezen oorlog; tot dusver de on derzeeërs hebben. Voor zoover bekend is, zijn d oor de Duitsche onderzeeërs acht oorlogsschepen en door do Engelsche drie in den grond geboord; bovendien deed een Duitsche onderzeeër eeuige koopvaar dijschepen zinken. De slachtoffers der onderzeeërs vindt men in onderstaande tabel Engelse He onderzeeërs. Duitsche kleine kruiser „Hela" (16 Sept.) 2000 ton. Duitsche torpedojager „S 126", (16 Sept.) 480 ton. Turksch slagschip „Messoudieh" (13 Dec.) 9250 ton. Duitsche onderzeeërs. Engelsche pantserkruiser „Aboukir" (22 Sept.) 12.200 ton. Engelsche pantserkruiser „Cressy" (22 Sept.) 12.200 ton. Engelsche pantserkruiser „Hogue" (22 Sept.) 12.200 ton. Engelsche kruiser „Pathfinder" (5 Sept.) 3000 ton. Engelsche kruiser „Hawke" (15 Oct.) 7.800 ton. Engelsche kruiser „Hermes" (31 Oct.) 5.700 ton. Engelsche kanonneerboot „Niger" (11 Nov.) 800 ton. Russische pantserkruiser „Pallada" (11 Oct.) 8000 ton. Korte Oorlogsberichten. Turksche troepen en Bedoeïnen zou den op 15 mijlen afstands van het Suez- kanaal in de buurt van de Rood© Zee staan. De Duitschers zijin de bruggen, die de genie gebouwd heeft, bij; Lixhe en Argentau aan het afbreken, omdat ten gevolge van den hoogen waterstand van de Maas, het water er overheen loopt. Koningin Alexandra van Engeland en prinses Victoria brachten ieen bezoek aan het Ward Hospital, Reigate, voor ge wonde soldaten. De koningin schonk aan eiken soldaat een bankbiljet van een pond sterling ,een een foto van haarzelf met haar handteekening. De verliezen der geallieer- d e n. De verliezen der Geallieerden aan den Yser worden, volgens de „Deutsche VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.25 Losse nummers„0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Tageszeitung" tie Brussel berekend op: België 60.000 man, Engeland 60.000 man en Frankrijk 75.000 man, aan dooden, ge wonden en gevangenen. D e Keizer. De Keizer heeft giste ren met de Keizerin een bezoek gebracht aan het lazaret te Potsdam. Luitenant As quit h. De in Rusland zwaargewond© en gevangen ge nomen zoon van den Duitschen Rijkskan selier is minder gelukkig geweest dan de zoon van den Engelschen Premier, die als luitenant bij de Maine-infanteri© dient ten in Antwerpen, bij de dekking van den terugtocht van het Belgische leger den vuurdoop heeft ontvangen. Hij kwam met vterlof in Engeland terug, kreeg daar in fluenza en is thans naar het front terug gekeerd. Een doopplechtigheid op het oorlogsterrein. Een Fransch blad vertelt: In een klein dorpje vlak bij het Fransche front, was een arm huis gezin van Belgische vluchtelingen onder gebracht. Dezer dagen werd het huisgezin nog vergroot. De doopplechtigheid had een zeer eigenaardig karakter: de peter was een Fransch officier; de meter teen zuster van het Engelsche Rood© Kruis en de priester een soldaat van het Fran sche leger, abbó uit het diocees Nantes. De Sultan van Egypte. De Engelsche koning heeft aan den sultan van Egypte een telegram igezonden met zijin gelukwenschen, er de verzekering bijvoe gende van zijn standvastige vriendschap en steun voor de instandhouding der on schendbaarheid van Egypte, als waarborg voor Egypte's toekomstige welvaart. De koning gaf den sultan de verzekering van de samenwerking der ministers en zeide overtuigd te zijn, dat door het Brit sehe protectoraat de invloeden zullen ver nietigd worden, die de onafhankelijkheid van Egypte trachten te belagen. De „Daily Chronicle" meldtUit een ondervraging van de slachtoffers van het bombardement van Scarborough blijkt dat vier schepen meer dan 500 granaten in de stad wierpen. Van het fort werd het bombardement niet beantwoord, daar er geen kanonnen aanwezig waren. De schepen naderden tot op' 500 yards van de kust. Een trawler van Grimsby deelt mede, dat zij Woensdagmiddag 6 Duitsche oorlogsschepen ontmoette, die met volle snelheid voeren in een richting, die naar Helgoland leidt. Drie van deze schepen waren groote kruipers. De heer Vict. de Lille, uitgever van het Kath. Volksblad „Het Getrouwe" fcej Maldegbem is door de Duitschers gevangen genomen. Hij had geschreven, dat de ge allieerden het Kerstfeest in Berlijn zou den vieren. Tien regels voor de Duitsche huis vrouw in den tegenwoordigen tijd: 1. Geen voedsel' mag worden verkwist. 2-. Brood mag niet als voedsel voor dieren worden gebruikt. 3. Wees zuinig met het brood. 4. Respecteer het dagelijksch brood, want dan zult gij het ook altijd hebben, 'al duurt de oorlog ook nog zoo lang. 5. Leer dit uw kinderen. 6. Veracht ook zelfs niet het kleinste stukje brood, al is het niet versch. 7. Snijd niet meer brood af, dan ge van Jplan zijlt te eten. Denk altijd aan onze soldaten te velde, die soms in een vooruitgeschoven post - blij! zouden zijn met het stuk brood, dat gij versmaadt. 8. Eet oorlogsbrood. Het is gemerkt met de letter K. (Kriegsbrot). Het is even voedzaam als elke andere soort. Als iedereen (het eet, dan behoeven we er niet bevreesd voor te zijn, dat er eens geen brood zal' zijn. 9. Wie de aardappelen eerst schilt, vóór ze te koken, verkwist veel. Kook daarom de aardappelen met de schil. 10. 1 Gooi de afval1 van aardappelen, vleesch, groenten enz. niet weg, maar verzamel11 het voedsel voor de beesten. De boeren halen dien afval graag af. De Globe maakt melding van den 29-jarigen boerenknecht, John Davies, die zich één dezer dagen voor het Britsehe leger liet aanwerven, waarin reeds 16 zijner broeders dienst hebben genomen. Te Retranchement kwamen weer vluchtelingen van uit Knocke en Heyst, die door de Duitsche wachten werden doorgelaten. Een betrouwbaar vriend uit Heyst-aan-Zee vertelde, dat tusschen Duin bergen en Heyst acht 15 c.M.-kanonnen in de duinen opgesteld zijn, benevens en kele posten met machine-geweren. Een inwoner van de Belgische ge meente Sint-Marguérite, die over die grens wilde komen, is door de Duitschers ge snapt en naar de „Kommandantur" te Eecloo gevoerd. Kort en snel werd recht gesproken en de inwoner P. V. zal1 een groote boete te betalen hebben.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1