Uit de Provincie dus hét gevaax voor besmetting niet op geheven is. De heer Dekker wijst ook op de ge broken van nieuwerwetsche mestvaalten. Spr. sluit zich bij de gedachte, van den heer Pilaar aan. De heer Pilaar vraagt of de men- schen niet Januari de mestvaalten reeds in orde kunnen hebben. •De Voorzitter zeigt, dat dit niet kan; en dat de overtreders een proces verbaal te wachten hebben. De heer Dekker: Dat zou ik toch niet doen. De voorzitter: Laten we dan zeg gen, dat ze een proces-verbaal kunnen krijgen. Het voorstel von B. en W. wordt met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. Lokaalspoorwegen Z ui d-B evel a n d. XI. De s ub si die-a an vraag N.V. Spoor wegmaatschappij „Zuid-Beveland" komt tl nans ter tafel. Gelijk men weet hand haven B. en W. en de meerderheid dep financieel© pommissie hun meening; erf stellen zij voor per jaar f900 subsidie te verleenen, mits de lijn GoesWolfaarfs- dijk een rechtstreeksche verbinding wordt via de zjg. Tiendenschuux. De voorzitter geeft kortelijks nog een uiteenzetting van de motieven, die B. en W. tot dit standpunt geleid heb ben, daarbij verslag doende van de ge voerde briefwisseling. (Reeds vroeger in „De Zeeuw" gepubliceerd). De voorzitter wijst op dp voor- deelen, die de spoorlijnen met zich mee zullen brengen. Goes zal echter niet ac cepteeren, wat men haar gelieft aan te bieden. Spr. wraakt de houding van het bestuur der maatschappij, dat op de brie ven slechts ontwijkende antwoorden geeft. Het laatste antwoord vindt spr. zeer on billijk en bovendien onbegrijpelijk op alle punten. Waarom is b.v. geen financdee- le opzet verstrekt aan alle subsidie gevers Zou dit zoo'n onbillijke eisch zajn? Wanneer de Raad subsidie moet geven, en hij van die Mij, niet meer te wetop krijgt dan nu, blijft het een lichtvaardige zaak. Het debat wordt geopend. De heer Risch is van meening, dat de houding van de Maatschappij onsym pathiek en onbillijk is. Dit moet dwang genoemd worden. Van een anderen kant beschouwd gouden we kunnen zeggen: U krijgt geen subsidie tenzij de lijn Kus en zoo gelegd wordt. Maar dat is ook dwang. Spr. gelooft niet, dat bet belang van Goes zoo erhstig geschaad zial worden. Het publiek zal niet zoo spoedig naar Middelburg afgeleid worden, als men >vel meent. Tenzij Spr. hier anderszins over tuigd wordt zal hij tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De beer Donner wil zijn stem mo- tiveeren. Spr. is ook niet bevredigd door het antwoord van de N.V., maar ook is hij niet bevredigd met de gedachte van B. en W., vooral waar zij dreigen met intrekking van het voorstel tot f900 sub sidie. Spr. gelooft, dat B. en W. te opti mistisch zijn ten opzichte van de voor deden van een rechtstreeksche verbin ding. De Noord-Bevelanders hebben reeds verschillende reisgelegenheden naar Midr delburg, zonder dat zij den omweg via Wolf aartsdijk kiezen. Spr. zegt: Men verwacht veel te veeil van dat lijntje. De andere verbindingen zullen ons meer voordeel bezorgen, o.a. die met Zeeuwsch-Vlaanderen. De meïi- sehen uit de omliggende dorpen zullep. ook gemakkelijker onze stad kunnen be zoeken. Spr. wijst tenslotte op het ge vaar, waarvoor de minderheid van de financieel© commissie ook vreest. De heer Dekker vraagt wat de voor zitter zich voorstelt te doen wanneet het voorstel van B. en W. wordt ver worpen. Wordt dan niet in een volgende vergadering een nieuw voorstel ingediend in overeenstemming met de meening van de meerderheid in den Raad? Dat ware het beste. Op een vraag van den heer II oi 11- m a n n zegt de voorzitter wat eigenlijk aan de orde is. De heer Fransen van de Putte vindt, dat de zaak thans beslist moet worden. In ieder geval komt er nu een beslissing, hetzij al of niet conform' de door de N.V. gestelde voorwaarden. De heer Pilaar zegt, dat de Mij. zich niet definitief verbonden beeft ons alle faciliteiten te verleenen, die bij de brief wisseling zijn opgenoemd. Vele hebben een voorloopig karakter, zoodat er later nog over gedelibereerd moet wgrden. De voorzitter zegt, dat een nieuw voorstel van den Raad kan uitgaan, wan neer het onderhavige verworpen wordt. De heer Dekker bespreekt het in gezonden stuk van den heer Hollmann in de Goesohe bladen. De heer Hollmann zocht een motief in het feit, dat de Mid- delburgsohe boot een goedkoope reisger logenheid is voor de Noord-Bevelanders naar Middelburg. Zeker, die boot vaart nog, [maar in de Ptov. Staten zijn er meerdere leden, die voelen voor verleg ging van die boot van Wemeldinge naar Zierikzee. Dan zegt de heer Hollmann, dat kooplieden die in Goes moeten zijn, onderweg van plan veranderen en naar M. gaan. Dat is onzin. Maar een andere kwestie is, dat zij thuis een ander plan vormen. Waarom echter moet de Raad de heeren van de N.V. terwille zijn, en waarom niet andersom? Wat is de re den, dat we de reden van weigering niét mogen weten. Dit is de kwestie. Dat er iets achter zit, staat vast. In de eerste 5 jaar rijdt de spoor toch niet, maar niettemin willen we allen tot be vordering van de zaak medewerken. Doch er zijn nog andere dingen. Langzamer hand zal hét personenvervoer zeker naar Middelburg verlegd worden. Men kan de dienstregeling zóó opmaken, dat het 't beste uitkomt van N.-B. naar NI id delburg te gaan. Wanneer de Décauvilletram (Vlak©Hansweert) op N.-B. komt te rij den, dan is Kamperland juist heel goed met Middelburg verhonden. Tusschen Wolfaartsdijk en Middelburg is geen verbinding, dus van beperking van die „verbinding" kan geen sprakq zijn. Een rechtstreeksche verbinding met Goes is daarom alleszins logisch. Spr. gelooft niet, dat de Prov. Staten in eenig geval him subsidie zullen weigeren. Spr. acht het tegen het belang van Goes en een groot deel van Zuid-Beveland door zich the stellen onder den dwang van die Maatschappij. De heer Fransen van de Putte zegt, dat de ontstemming, die de hou ding van de N.V. gewekt heeft. Zeer be grijpelijk is. Men heeft zich niet ontzien B. en W. om den tuin te leiden, door heft voor te stellen alsof alles in den geest van B. en W. ware geregeld. Ook het feit, dat geen vergelijk van kosten gemaakt wordt, stemt niet bevredigetnjl. Enfin, we hebben dan toch een antwoord, 'tls jammer, dat haar belang juist tegen het onze ingaat. Spr. houdt het er voor, dat het inderdaad haar eigen belangptn zijn, die hier een rol spelen. WonneeSr de totstandkoming van ons toegeven zou afhangen, zou onzie houding vanzelf te gemoetkomend zijn. jSpr. hoopt echter, dat men niet in boosheid een verkeerde beslissing neemt. Wij krijgen onzen zin toch niet. Nemen we B. en W.'s voorstel aan, dan brengen we inderdaad de zaak in gevaar en dat zou met het oog op de hooge belangen zeer jammer zijn. Spr. geeft in overweging! het goede niet uit het oog te verliézeiï en zich niet door ontstemming te laten leiden en de voorwaarde door B. en W. gesteld liever te laten vallen. De heer Hollmann wijst er op, dat volgens de Mij. de reehtstreeksche lijn Wolf.Goes het duurst zal zijn, en meer moeilijkheden met zich brengt. Spr. refe reert zich aan z'n ingezonden stuk, en vindt dat de Raad wel degelijk de Mij. ter wille mag zijn, waar onze gemeeint© zoo greote voordeelen van de spoorwe- gen zal genieten, en vooral waar helt zoo'n algemeen belang geldt. De heer Pilaar staat op het standpunt van B. en W. en den heer Dekker. Spr. wijst op het dreigement van de Mij., dat het Rijk en Prov. hun subsidie zouden kunnen weigeren. Dit is de boeiman. In derdaad, er moet iets achter zitten. Spr. vindt, dat. de Mij. moest zeggen: dit en dat gaat tegen ons belang in. Dan zouden we misschien heel anders tegenover de zaak staan. Tenslotte is spr. van meening!, dat het spoor er in ieder geval komt. B. en W. zullen de totstandkoming niet in gevaar brengen. De heer Hollmann vraagt, wat er toch geheims in de zaak kan zijn. De heer Dekker gelooft ook niet, dat bij verwerping van het voorstel de zaak van de haan is. Bij de Staten, zegt spr., zullen de heeren van de spoor wel dege lijk met cijfers moeten komen. De heer v. d. Bout betoogt, dat nu de bestaande lijnen niet gebruikt kunnen worden, voor het tegenwoordige plan der Mij. niet veel te zeggen is. In ieder geval zal de zaak dus veel geld eischen. Het onaangenaamste is, dat er iets achter zit. Spr. vindt het gewaagd nu reeds veel te beloven, zonder de ze kerheid te hebben, dat in het vervolg ook met de Goesche belangen geregend wordt. Zou er niet dit achter zitten, wat bij een tramkwestie te Nieuwveen het geval was, dat wij naar verhouding een sub sidie van f50.000 zouden dienen te schen ken. Mochten inderdaad de plannen mis lukken, dan zal er wel een voorstel van belanghebbenden zeiven uitgaan. Spr. handhaaft zijn meening. De heer Fransen Van de Putte antwoordt, dat het cijfer van f900 niet overschreden behoeft te worden, en dat de zaak toch werkelijk wel in goede han den is. De heer Hollmann wijst er nog op hoevelen door den aanleg werk zullen vinden. Het voorstel van B. en W. wordt daar op in stemming gebracht. Vóór de heeren Dekker, Von Schmidt auf Altenstadt, Van den Bout, Pilaar en Temperman. T e g e n de heeren Risch, Donner, Fran sen van de Putte, Kakebeeke en Holl mann. De stemmen stakende moet dus in een volgende vergadering andermaal over deze zaak gestemd worden. XII. De pensioensgrondslag voor den heer J. A. J. Bekaar, benoemd tot com mies ter secretarie en tot ambtenaar van den burgerlijken stand, wordt voorloopig bepaald op een lied rag van f 1000. XIII. Het tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag 1914 wordt in gesloten zitting behandeld. Geen vluchtelingen zenden. Ondanks de herhaalde waarschuwin gen, komen nog steeds iederon dag Bel gische vluchtelingen naar Middelburg en Vlissingen, die denken direct naar Enge land te kunnen vertrekken en dan nog wel gratis. Wij waren er Donderdag ge tuige van, dat er reeds gratis kaarten werden toegezegd voor de extraboot van 9 Januari, voor de booten die voor dien datum vertrekken, zijn reeds alle plaatsen uitgegeven. Ook zij die betalen willen op de booten der Maatschappij Zeeland, moeten 6oms dagen wachten. Daar vooral voor armlastige personen zoo goed als geen huisvesting te vinden is, moet ten sterkste worden aangeraden, zich vooraf door correspondentie met de reisbureau* in genoemde plaatsen te overtuigen van de gelegenheid voor de Belgen om te vertrekken. Ook zij opgemerkt dat te Middelburg thans alleen gratis kaarten kunnen wor den toegezegd aan hen, die een vak ken nen en dan nog niet ieder vak. Ook voor de familie worden dan kaarten toegezegd. Besmettel ij ke ziekten. In de week van 9 tot cn met 15 Dec. kwa men uit Zeeland ter konnis van den cen- tralen gezondheidsraad 4 gevallen van ty phus of febris typhoïdea te Hontenisse, 2 te Vlissingen, 1 te Axel en 1 te Zaam- sla.g, 3 gevallen van Roodvonk te Sluis, 2 te Retranchement en te Hontenisse, 1 te St. Jansteen, Middelburg en lerseke, 1 geval van diphteritis te Axel en 1 te 's lieerenhoek. Middelburg. Woensdag a.s. vergadert de gemeenteraad alhier. Heden is naar het huis van bewa ring alhier overgebracht, R. S., 20 jaar, wonende te Brussel, verdacht van diefstal (ladelichting) te Bede. Gisteravond te ongeveer half acht heeft een begin van brand gewoed in den kelder van het pakhuis van de hee ren Gebr. Denevers in de Nieuwe Kerk straat. De brand, die ontstaan was in een mand met hulzen, werd door militairen en burgers met emmers water gebluscht. De politie met een minimax en da werk lieden van de Stadsschuur met een slan- genwagen aangerukt behoefden geein dien sten meer te verrichten. Ook de gemeente- bouwmeester was ter plaatse. Het aantal bons voor warm eten bedroeg heden 1191. De laatste dagen is een geringe stijging van het aantal waar te nemen, tengevolge van het feit dat meerdere vluchtelingen, die aanvanke lijk voor hun eigen maal zorgden, zich door vermindering van hun geld genood zaakt zien zich tot het comité te wen den. Dit aantal nieuwe gespijzigden be droeg heden 14. Vlissingen.? Alhier is op 56-jarigen leef tijd overleden de heer A. H. Polak, lid der firma Gebr. Polak en lid der Kamer van koophandel en fabrieken. Goes. Plaatselijk Steuncomité. Met dank nog ontvangen van het Pro vinciaal Comité corned-beaf, boter, ha ring en spek. Aanbevelend. DE LIGNY, Penningmeester. Zwerftochten van een Hollandsc-h ingenieur in Centraal-Afrika (met licht beelden). De heep Leo Kooijker, civieli- ingenieur te 's Gravenhage, sprak gisteren avond in de flink bezette zaal der so ciëteit voor de Vereeniging „Wetenschap pelijke Belangen" over bovengenoemd on derwerp, toegelicht door lichtbeelden. Zijn leerrijke, onderhoudende, door humor ge kruide causerie werd onder adeïmlooze stilte beluisterd; met genoegen zagen wij onder de hoorderessen en hoorders ve len van de spes patriae, en meerdelre Belgische vluchtelingen, In zijn inleiding deelde spreker'1 mede, dat hij als 18-jarige Amsterdamsclhe jon gen naar Zuid-Afrika getogen was; tij dens den Jameson-in val in Transvaal aan de Zijde der Boeren stond; vervolgens zich op de studie van ingenieur had toe gelegd, en na behaald diploma zich in Duitsch Oost-Afrika vestigde, waar hij een paar spoorlijnen aanlegde, en daarna ©eni ge jaren in Belgisch Congo doorbracht, om na een verblijf van veetriien 'jaren in het door hem beminde, door Stanley ten onrechte Zwarte Werelddeel geheeten Afrika, naar Nederland terug te keeiren. Afrika, zegt spr., is topografisch gelijk aan andere werelddeelen, en is al even min ongezond als deze. Aan de kust zijn ongezonde streken, die heeft men echter in Europa ook. Don slechten naam 'dankt Afrika aan slechte inlichtingen. Stanley heeft alleen het donkerste deel van Afrika doorwandeld, waar de oerwouden zich ver heffen en geen zonnestraal doordringt; dat Centraal Afrika, ook door spr. be zocht, waar de bronnen van den Congo of Zaire zich bevinden deed Stanley den onjuisten reclamenaam voor heel Afrika verzinnen. Spr. weerspreekt met geest drift elke klacht over Afrika en zijn be woners de negers hebben ook hunne gebreken, doch wie van hunne kinderlijke eigenschappen gebruik weet te inakeln, gelijk dit aan spr. is gelukt, beleeft niets dan goeds van hen. (Afrika heeft als Europa, hooge ber gen, o.a. de Kilemandsjaxo is 6000 M. hoog; (de Mont Bianc is 4800). Spr. gaat thans over tot de reisbeschrij ving, waarbij hij zeer vele bijzonderhe den over de gesteldheid des lands, zijn fauna en flora, de bevolking op het doek liet zien, meerendeels photo's door hem- zelven genomen. Karavanen, negerdorpen, negers en negerinnen, (bij welke laait- sten spr. het verschil tusschen de niet en wèl-geciviliseerden aantoonde. Van eerstgenoemd type zagen wij er enkele die hun aangezicht door insnijdingen waar in zij een zeker vergif lieten loopen had den getatoueerd)de wijze waarop de negers hunne potten bakken of door de zon laten bakken, werd aanschouwelijk voorgesteld; ook de wijze waarop zij hunne kleederen weven of liever weef den, want ook onder de negers heersclit de mode, die ongeveer met de maand verandert, doch dit handwerk is bijna algemeen opgegeven omdat op de markt, met name die te Tambora, waarvan spr. eveneens een photo liet zien, deze be- noodigdheden tegen zeer lagen prijs wor den aangeboden. Van het meer gecivi liseerde type toonde spr. de photo van een negerin uit den Mujamb'esistam. Spr. heeft Centraal Afrika doorreisd somwijlen met een leger van tweehonderd dragers» die alle benoodigdhieden ook voor de keu ken voor hem meevoerden, en, wijl ve len ook hun vrouwen bij zich hadden, een heel leger vormden. De doorwading der rivieren, waarbij inlandsche soldaten behulpzaam zijn, levert voor zulke groote karavanen vaak groote moeilijkheden op, hetgeen spr. met enkele door hemzelven. genomen photo's toelichtte. Na do pauze richtte de heer dr. Mol, met verlof van don spreker, een woord van sympathie en gelukwensch tot het bestuur van Wetenschappelijke Belangen bij gelegenheid van het tienjarig bestaan der Vereeniging. In de vorige vergade ring was vlak voor de sluiting der ver gadering door den voorzitter aan dit tien jarig gestaan herinnerd, doch toen had niemand de gelegenheid om zich te her inneren dat deze mededeeling behoorde beantwoord te worden. Namens die allen deed Spr. het nu, en wees daarbij op de goedgeslaagde poging van het bestuur om steeds weer voor deze vereeniging met haar door verschillende levensbe schouwing onderscheiden leden sprekers en onderwerpen te kiezen die al de leden bevredigen. Maar ook dat het bestuur met de betrekkelijk geringe inkomsten (er zijn slechts om en bij de honderd leden) zoodanig weet te woekeren dat de spre- kerskosten tot een noodzakelijk minimum worden herleid. Spr. juicht dit toe, en spreekt den wensch uit namens alle aan wezigen, naar hij vertrouwt, dat het Be stuur op den ingeslagen weg moge blijven voortgaan, en meerderen moreelen en fi- nancieelen steun moge vinden en dat, gelijk tot hier toe, door menschen Van verschillende richtingen. (Applaus). Daarna nam de heer Kooiker weer het woord om zijn gehoor te verhalen van jachtavonturen in Centraal-Afrika, in de vorige eeuw door verschillende Nim rods doorgemaakt, en ook van de zijne. Ofschoon hij zijn eigen jachtavonturen met bescheidenheid voordroeg, bleek wel dat Spr. een gevreesd jager is ook voor de grootste dieren. Hoogst belangrijke bijzonderheden uit de fauna van Centraal-Afrika werden me degedeeld, ook omtrent de jacht, vooral die op olifanten, buffels, neushoorns, an tilopen, krokodillen, wilde emden en het schubbendier; en de door Spr. waarge nomen Jachtdansen en andere negergë- woonten op en na de jacht. Onze plaatsruimte laat echter niet toe er verder over uit te wijden. jWij wek ken de liefhebbers die gisteren ontbraken op om heden avond alsnog het slot van de causerie te gaan hooren. Colijnsplaat. Gisteren werd de jaarver gadering van de Chr. Werklieden vereen. „Draagt elkanders lasten" alhier gehou den in -de Consistoriekamer der Geref. Kerk. Een 33-tal leden was aanwezig. De voorzitter opende de vergadering met het lezen van Ps. 146 en na gezamenlijk te hebben gezongen van Ps. 68:10 sprak hij een welkomstwoord en ging voor in 't gebed. Notulen van de vorige verga dering en een jaarverslag werden door den Secr. gelezen en goedgekeurd. Daarna deed de Penningmeester ver slag van den toestand der kas, waaruit bleek, dat op financieel gebied de ver eeniging voorspoedig is geweest, want het vorige jaar werd uitkeering wegens ziek te gedaan aan 55 personen een bedrag van f 1116.67i/2 «n nu dit jaar slechts aan 28 personen een bedrag van f 342.90. De ontvangsten in liet Ziekenfonds ber droegen f808.60, zoodat er een goed slot was van f 465.70. Aan contributie van leden en begun stigers was ontvangen de som van f 61.50. De uitgaven bedroegen f 80.68, zoodat daar oen tekort was van f 19.18. Op de spaarbank is nu geplaatst de som van f 1157.23 en in kas f281.97V2, te zamen als eigendom der vereeniging f 1439.20i/2 Als secretaris werd herkozen de heer A. Schuit, als contra-penningm. de heer D. de Regt, als lid van de Comm. van Toezicht hierkozen de heer M. Noordijko en in de plaats van de heer P. v. d. Weele Az. die 'bedankt had, werd geko zen de heer S. v. d. Peijl. Nog werd besproken dezen winter eens to trachten meerdere leden-vergaderfngen to houden, waaro pdoor leden vraag stukken zouden behandeld worden hot veroenigigngsleven betreffende, voordrach ten of lezingen gehouden enz. en daarmee hot doel der vereeniging meer nabij te komen. Nog werd gezongen van Ps. 103:9 en de vergadering door ds. Feykes gesloten met dankzegging. Wissenkerke. Gisteren vergaderde de ge meenteraad. Afwezig dhr. D.e.eman. Aher- eerst werden de nieuwe leden, de hh. de Ridder en Janse toegelaten, en na het afleggen der vereischte eeden, door den voorzitter welkom geheeten. Na het gebed werden de notulen voorgelezen en vastgesteld. Dhr. G. L. v. d. Heijde werd eervol ontslag verleend a!s plaatsvervan gend ambtenaar -.van den burgerlijken stand, onder dankzegging voor de ge dane diensten. Tot zijn opvolger werd benoemd dhr. N. D. v. d. Heijde met 8 stemmen (1 stem was uitgebracht op dhr. C. N. v. d. Heijde, 1 stem blanco). De begrootmg voor den dienst 1914 werd gewijzigd. B. en \Vstelden verder voor om de heffing van den hoofd, ornshtg met ingang van' 1 Januari 1915 te ver- hoogen met f 1000. Tot het doen van dit voorstel leidde de met plm. f400 ver meerderde uitgaven wegens vorple ing van krankzinnigen. In den loop van het jaar toch moesten 2 pati n:cn in een gesticht worden geplaatst, terwyl zeer waarschijn lijk voor nog een krankzinnige en een idioot plaatsing zal moeten worden aan gevraagd. Verder zal de uitvoering van het plan tot wegsverbetering vanwege de tijdsomstandigheden meer kosten dan eerst geraamd werd, daar de aantegane leening niet tegen gedacht percentage zal worden verkregen. Ook hiervoor zal wellicht f 400 meer noodig zijn. Ten slotte is voor on voorziene uitgaven, gelet op de vorige jaren wel f200 meer noodig. Bij de (be sprekingen hierover merkt dhr. de Regt op, dat, zoolang de tijdsomstandigheden, blijven als nu, geen annuiteitsleening moet worden aangegaan, maar liever een ge wone leening die in normaler omstandig heden kan worden geconverteerd in an- nuiteit. De voorzitter zegt dat B. en (W. ook deze meening zijn toegedaan. Dhr. van Ilee vindt f 1000 verhooging een aan merkelijk bedrag en vraagt of met \vnt minder b.v. f 800 niet zou kunnen wor den volstaan. De voorzitter merkt op dat de batige saldo's van vorige jaren ook zijn verbruikt en vindt het beter f1000 ineens te verhoogen, dan tot een bedrag hetwelk een volgend jaar nog niet genoeg zal blijken. Overwegende dat B. en |W. een dusdanig voorstel niet dan na rijp beraad zullen indienen werd het met al- gemeene stemmen aangenomen. Daarna en dientengevolge de begrooting 1915 ge wijzigd en vastgesteld tot een bedrag van f 70128.26'/2- Het plan tot wegsverbetering aangenomen 6 Juli 1913, wordt alsnog gewijzigd. Door de hoogë prijzen der kei en zou dit aanmerkelijk duurder uitkomen. Dit kan echter voorkomen worden door de aanteleggen keiweg door Geersdijk in- plaats van 5 meter een breedte te ge- yen va.n 4 jneter. Deze wijziging geschiedt op advies van den deskundige. Bij jde rondvraag vraagt dhr. de Regt om de wegen na afloop der bietencampagne wat vlugger te begrinden. De voorzitter zegt toe er met de opzichters over te spre ken. Dhr. van Hee merkt op dat wij nu voor de wegen twee opzichters hebben en ook nog een opzichter voor andere wer ken. Hij gelooft dat het beter en voordee- liger ware als voor alles één deskundige aangesteld werd. Nu geschiedt alles vol gens Verschillende .plannen. Dat zulks voordeeliger zijn zou betwijfelt de voor zitter, echter zegt hij toe deze izaak te zullen overwegen. Domburg. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier, waarin het lid P. van Sluijs door ziekte verhinderd was tegenwoordig te zijn, werd op voorstel van B. en Wi. de heer H. M. Kestelóo Jr., geschorst secretaris ontvanger, met 4 tegen 2 stemmen uit die betrekking ontslagen. Dientenge volge, werd door den raad besloten in de nieuwsbladen een oproeping te doen voor die vacante betrekking. Vervolgens ging men over jn een geheime vergadering, waarna, deze geopend zijnde, de heer J. W. Schuurman, ambtenaar v. d. Burger lijken stand te Middelburg, met algerneene stemmen tot waarnemend secretaris-ont vanger werd benoemd. Nog in dezelfde zitting werd de heer Schuurman door den voorzitter voor die betrekking be- eedigd teneinde zoo spoedig mogelijk in functie te kunnen treden. Nog nam de raad een besluit tot. het rooien van hoornen en plantsoen bij do llerv. kerk. Souburg. Donderdagavond trad in de Chr. school voor de Ger. Jongelingsver. op ds. Kerkhof, om te spreken over: „het Darwinisme of de Evolutieleer". Na een inleidend woord over de hooge vlucht, die in de vorige eeuw de beoefe ning der natuurwetenschap heeft geno men, verhaalde spreker van Charles Dar win en zijn voornaamste boeken, waar door hij groot opzien in de wereld ver wekte. Darwin's bedoeling was niet ge weest een anti-christelijke wereldbeschou wing te geven. Hij was Deïst en zijne be lijdenis omtrent Gods Voorzienigheid liet wel toe de evolutieleer. Maar beginselen werken door. Darwin's volgelingen hebben zijn principes uitge werkt in een theorie, waarmee zij mee- '.nen het christendom schaakmat te hebben gezet. Vervolgens gaf spreker eene uiteenzet ting van de hypothesen van Darwin, die in zijne geschriften met een enorme massa voorbeelden tracht te bewijzen, dat de hoogere organische schepselen zich ontwikkeld hebben uit de lagere en deze weer uit de levende cel. Uit de groote verscheidenheid der soorten en de over gangen van soort in soort concludeerde Darwin maar dit was slechts een veronderstelling, nog geen bewezen waar heid tot 'wat hij noemde de evolutie of ontwikkeling. Tot staving van zijn opi nie woes Darwin op de selectie of natuurlijke teeltkeus en op de struggle for life of strijd om het bestaan, waar in do sterkere exemplaren de zwakkere overleefden. De giraffen met hun lange lange nekken dienden als voorbeeld, be nevens do dieren, dio een grooten groep van póót hadden. Ook werd behandeld zijn hypothese omtrent het atavisme of do overerving. Daarna kwam spreker tot Darwin's hoek over de afstamming van den mcnsch. Hij vindt in mensch en dier instinct, voortplantingsdrift, moederliefde en ook etiscbe aandoeningen, als arg waan, wraakzucht, smartgevoel, 'eerge voel, enz. Hot Darwinisme in ruimen zin vindt nog aanhangers, dat in engeren zin kwam in discrediet. Tenslotte behandelde spreker de be zwaren tegen de evolutieleer. Hij noemde: I. het leven wordt niet verklaard; 2. de ontwikkeling der organische wezens wordt niet verklaard; 3. de gelijkstelling van mensch en dier is dwaasheid; het hoog ste in den mensch, 't beeld Gods, de religie en de moraal worden daardoor miskend. Wij handhaven de leer der Scheppinf

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2