i\o. 68 Vrijdag 18 December 1914 39e «laargaag De Groote Oorlog. Bi Gemeenteraad van Goes. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMI21GO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN'jE VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L- BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Colntre Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers 1.25 ,0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Zij, die zich met ingang van I Januari e. k. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Beknopt overzicht van den toestand. Nauwelijks is (le belangstelling in ide operaties op de Noordzee geluwd, of bet Oostelijk terrein vraagt onze aandacht. Men meldt n.l. leen paar belangwek kende bijzonderheden. Een openhartig Russisch communiqué geeft ons leen goeden indruk van den toestand. Erkend wordt, dat op den linkeroever van de Weichsel de Russen gedwongen waren na een moeilijken krijg terug te trekken. De Russen hebben derhalve hun voordeel-en, voor eenig© dagen op den linkeroever van den Weichsel behaald, toen zij tot Gombin zelfs waren doorge drongen, moeten opgeven en achter de Beoera moeten terugtrekken. De Duitschers hebben dus den Russi- sehen rechtervleugel weer achteruitgedrukt en van de Weichsel afgesneden. De val1 van Lowitsch is nu- te wachten. OvOr de operaties op den rechteroever van de Weichsel heet het „dat de Duit- echers in de richting van Mlava naar d'S grens zijn teruggedreven. Ten Z. van Krakau wisselen de kansen. De Oostenrijkers staan,er nog goed voor, jevenals in de Karpathen, waar de Russen échec leden. In het Westen zetten de verbondenen hun offensief voort ten veelal niet zonder succes, zooals we de laatste dagen trou wens meer hebben 'geconstateerd. Een wapenstilstand in de loopgraven. In een schrijven uit Boulogne, ver haalt de correspondent van de „Daily Telegraph" een merkwaardige geschiede nis, hem medegedeeld door een soldaat, die daarbij gewond was, en met verlof naar huis ging. Het incident had plaats bij een klein dorp. Er was slechts een handjevol man schappen van den vijand en nog minder van de verbondenen. Na een week kwa men de Duitschers met een witte vlag bij de Engelsche loopgraaf en zij kwamen overeen, dat zij alle in een loopgraaf zouden blijven, totdat er een der beide partijen nadere bevelen zou hebben ont vangen. Een Duitsch korporaal bood aan, om de Duitsche bladen in het Engelsch te vertalen. Toen hij echter blijkbaar wat met zijn fantasie Werkende mededeel de, „dat de Regeering het genoegen had te melden, dat „Kales" ingenomen was en dat een aviateur er in geslaagd was, Parijs en Rouaan in brand te steken", kregen de Engelschen 'tte kwaad. Daar de Duitschers ongewapend vraren, ont stond er een gpvecht met de vuisten en het resultaat was, dat de Duitschers naar de eigen loopgraaf werden teruggedreven. Tusschen den Yser en de Leie. Na de beschrijving van verwoede en moorddadige gevechten, waarbij de Duit schers een loopgraaf namen en er ver volgens weer uit verdreven werden, merkt de correspondent van de Daily News op, dat de strijd tusschen den Yser en de Leie even lang kan duren als de slag bij den Yser of de Marne. Als de Bontgenooten, zegt hij-, drie of vier mijlen vooruit kunnen komen eer het jaar ten einde is, hebben Zij zich goed gehouden. In deze streek is de Duitsche artillerie sterker, dan op eenig. ander ge deelte van de gansche gevechtslinie. De Duitschers hebben geen moeite ont zien, om in het land achter zich mijlen Ver de eene linie van loopgraven na de andere te maken. Indien de Bondgenoo- ten oprukken, zullen deze loopgraven om beurten hardnekkig verdedigd worden. In den halven cirkel om Yperen zijn de loopgraven van de Bondgenooten en de Duitschers op bijna alle punten buiten gewoon dicht bij elkaar. Dit vergt van de manschappen een ontzaglijke inspan ning. Zij brengen uren achtereen in las tige houding door, wetende dat een on verstandige beweging hun een kogel kan bezorgen. Deze onmiddellijke nabijheid der partijen is in strijd met alle theorieën der militaire schrijvers van het verleden. Me nig jonge compagnie-commandant heeft bij de manoeuvres een strenge terechtwijzing ontvangen, als hij zijn troepen zoo-dicht bij den „Vijand" gebracht had. Onder zulke omstandigheden gaan de manschappen in de tegenover elkaar lig gende loopgraven natuurlijk over tot be- leedigingen en plagerijen. Een Fransch- man die terugkeerde uit de buurt van Yperen Vertelde aan den correspondent, dat een kameraad de Duitschers had toe geroepen „Hola BoschesJe Keizer is heel dapper, niet waar? Hij' draagt het IJzeren Kruis, maar hij komt niet in de loopgraven. Morgen zal Poincaré, onze president ons een bezoek brengen. Hij draagt geen IJzeren Kruis, maar hij1 is niet bang!" Den volgenden morgen zagen de Duit schers een hoogen hoed door de Franscihe loopgraaf op en neer gaan, en hoorden tevens luide kreten van „Leve de Presi dent!" Zij doorboorden den hoed met ko gels, maartoch bleef deze zich langs de loopgraaf bewegen, tot de Franschen hein van den steel der spade namen en on der gelaeh omhoog gooiden. Korte Oorlogsberichten. Het totaal der verliezen der Zuid- Afrikaansche Unie bedraagt tot op heden 439, waaronder 159 gedooden. Volgens de berekeningen van de Matin strekt het door de Duitschers be zette deel van Frankrijk zich uit over 20.000 vierkante kilometer. In België zijn nog [slechts 40 vierkante kilometers van de 29456 niet bezet. Te Aken passeerden drie goederen treinen met 1200 zwaar gewonde infante risten. Zij kwamen uit de omstreken van Yperen. De schadevergoeding aan Luxemburg is tot dusver op 1.900.000 M. vastgesteld. De Duitsche regeering heeft reeds 1.450.000 M. van deze som betaald. Voor Von Bülow den salontrein naar Italië besteeg, liep hij eenigen tijd op het perron rond „arm in arm" met den Itali- aanschen gezant te Berlijn. Een Buitscher in Noord-Amerika deelde telegrafisch den burgemeester van Aken mede, dat hij zijn militair pensioen (198 M.) voor oorlogsdoeleinden aan de stad Aken afstaat. De Russen teruggeslagen. Het Duitsche hoofdkwartier meldt: Van de Oost- en West-Pruisische grenzen valt niets nieuws tje melden. Hot door de Russen aangekondigd of fensief tegen Silozië en Posen is geheel mislukt. De vijandelijke legers zijn in ge heel Polen na hardnekkige en verbitterde frontgevechten tot den terugtocht gedwon gen. De vijand wordt overal achtervolgd. Bij de gevochten in Noord-Polen van giste ren ien eergisteren bracht de dapperheid der West-Pruisische en Hessische regi menten de beslissing. De vruchten van deze beslissing zijn op het oogenblik nog niet te overzien. De beschieting van de En- gelsöhe kust. Omtrent den aanval op da Oostkust van Engeland dealt de Duit sch© piarinestaf mee: Bij da nadering van de Engelsche kust werden onze kruir seïs bij mistig weder door vier Engelsche torpedojagers zonder resultaat aangeval len. Rén torpedojager is vernietigd, een andere raakte in zwaar beschadigden toe stand uit 't gezicht. De batterijen van Hart- tepool wierden tot zwijgen gebracht, de gashouders vernield. Verscheidene ontplof fingen en drie groote branden in de stad konden van boord waargenomen worden. Het kustwacht- en het pompstation van Scarborough, het kustwacht- en seinsta- tion van Whitby zijn vernield. Onze sche pen zijn enkele malen door het vluur der kusthatteaijen getroffen, doch heb ben slechts geringe schade. Ze zijn be- Ihouden teruggekeerd. Op een andetre pleats is nog een Engelsche torpedojageW lot anken gebracht. Staten-Generaal Tweede Kamer. Veel geschreeuw en weinig wol. Onze neutraliteit toch niet in gevaar Laat ons ergernis voorkomen. Groote opwinding in de Kamer 1 De neutraliteit geschonden. De heer Lobman heeft de mogendheden barbaren genoemd. Waar blijft nu onze vrede. Zelfs ons Persbureau geraakte in op winding en seindie door het gansche land, dat den heer Lohman het woord ontno men was. Wat heeft de heer Lohman gezegd? 't Ging over 't standpunt van Coüjn, hetwelk onze afgevaardigde voor Goes lang niet scheien te deelen. Najnen we, aldus de heer Lohman, diens standpunt als juist over, 't zou er ook tooor ons land hoogst bedenkelijk kunnen uitzien. Dan over de theorie van het «nachtsbeginsel sprekende, zeide spreker, dat het feit, dat Engeland zich voor het recht van dte kleine Staten heeft gespan nen, de psychologische reden is, waarom de geheele wereld aan de zijldle van En geland staat. Hier spitste de voorzitter de ooren. Vervolgens kwam ter sprake de ver- leeniging van de kleine mogendheden ter .Bespreking Wan gemeenschappelijke be langen. We zouden kunnien zeggen, aldus de heer Lohman, voor ons gelden de Bryan- tractaten wel en de groote mogendheden, die dit niet zouden erkennen, dat zouden de barbaren zijn. Men ziet, deze uitspraken dragen een algemeen karakter, althans niet minder algemeen dan die van den heer De Beau fort, die kort tevoren zijn gemoed gelucht 'had en zich bij de propaganda van zijn vredes-ideeën niet minder krasse woorden gebruikt heeft. Toen zweeg men, thans werd den heer Lohman op Neerlands neutraliteit gewe zen, niet, zooals men ons gisteren wilde wijs maken „het woord ontnomen". Weliswaar moet er rekening mee ge houden, dat de woorden gesproken wor den in het Parlement en voor een uit gelezen publiek, en dus wel uiterst ge wikt en gewogen dienen te worden. Doch eilieve, heeft de heer Lohman meer gezegd, dan b.v. de heer Colijn, die Duitschland bedektelijk verdedigde? Nog een «enkel woord over de Bryan- tractaten, die dezer «dagen herhaaldelijk ter sprake worden gebracht. Deze tractaten genoemd naar den Amerikaansehen minister hebben ook aan den heer Lohman sympathieke woor den ontlokt. «Bij! deze tractaten verbinden de partijen zich bij een vooraf benoemde commissie haar geschil ter beslissing te zullen brengen en althans gedurende één jaar niet tot vijandelijkheden te zullen overgaan. Men ziet er het begin van een rechts orde in en daar is tegenwoordig wel ooren naar. Overigens valt naar aanleiding van de zitting van gisteren niet veel meer aan te teekenen. Wat wij maar zeggen wilden is dit, dat het geval Lohman wel sterk Overdreven is voorges eld. Moge de agitatie spoedig bedwongen zijn. L Misschien is het toch wel goed derge- iijke de gemoedsrust der Kamerleden storende beschouwingen maar achterwege te laten in den vervolge. Alle ergernis dient thans vermeden. sinenland. Dubbelzinnig? Een artikel van een der beste Neder- landsche staatslieden in een vrijzinnig dag blad vangt aan met dezen volzin: „De oorlogstoestand in Europa heeft voor Nederland, al had de n wij tot dusver het geluk niet redhlt- streeks in den oorlog te wer den betrokken, belangrijke gevol gen". Ti 'f v 1 1 1 f 1 .6 I De gespatieerde zinsnede is dubbelzin nig. En zij wordt er ook bij plaatsing' van een komma niet beter op. Immers het zal nogal eenig verschil geven of de komma achter geluk, achter niet of achter rechtstreeks komt ibe staan. In ieder geval hetgeen de oud-minister schijnt te bedoelen, staat er nu niet. Zitting van Donderdag. Voorzitter: de heer J. B. de Beaufort, burgemeester. Afwezig, de heeren van der Leeuw en de Paauw. I. Na vaststelling van de notulen der Vo rige vergadering doet de voorzitter voor lezing van de navolgende ingezonden stuk ken goedkeuring van Ged. Staten van een wijziging in de begrooting van 1914; uitslag aanbesteding van den bouw van kantoor en gastmeesterswoning en andere Werkzaamheden op bet terrein der gasfa briek (welke >vcrken voor f 12.790 zijn opgedragen .aan M. Jacobs te Goes);' afdruk verslag van den toestand van het Waterschap „De Breede Watering be westen Iexseke"; rondschrijven van den Ned. Bond voor Werkverschaffing met verzoek, dat de ge meente Goes als lid Van den Bond toe trede. (Deze Bond beoogt het Centraal lichaam te zijn van alle openbare licha men, vereenigiiigen en personen, die op de een of andere wijze met werkverschaffing in aanraking komen); precies-verbaal van kasopneiming bij den ontvangier der gemeente (in kas f29.118.96); goedkeuring (Van de begrooting 1915; rapport toelatingsexamen cursus 1914 1915 aan de R ijksl a ndb ou wwintersch oo 1 taededeeling [ran 'B. en W., dat aan T. Joustra, eervol ontslagen huismeester van het gasthuis, een. pensioen is verleend van f285 per jaar, zijnde 19/80 van rijn pensioengrondslag ad f1200; oproeping tot de vergadering van aan deelhouders der N.V. Waterleiding-Maat schappij „Zuid-Beveland" te Goes, op Maandag 28 December, 1 uur nam. in de Sociëteit V. O. V. alhier. II. Op de aanvragen van de heeren J. Reitsma en F. Klaassen, tot afschrij ving (teruggaaf) van belasting, wordt overeenkomstig het advies van de Finan- ciecle oommissie gunstig beschikt. Schoolverbouwing. III. Hierop komt in behandeling het voorstel inzake de gehouden aanbeste ding voor het bijbouwen van een lo kaal aan de O. L. School B, alsmede voor het aanbrengen van diverse veran deringen aan lokalen, gangen en priva ten in genoemde school, overeenkomstig het bepaalde bij K.B. dd. 25 Juni 1912, Stbl. 192. Na gehouden aanbesteding stellen B. en Wi. voor bedoelde werken aan A. de Bruijne te Goes op te dragen voor f2998, waartegen de financieele commissie geen bezwaar heeft. De heer Donner vraagt of met die ver andering zoo'n haast is; die post is op de begrooting niet uitgetrokken. De voorzitter zegt, dat in verband hier mede in het voorjaar een leening zal wor den aangegaan; het is voordeeliger dan dit te doen in het najaar. Bedoelde Ver bouwing is een gevolg van het dit jaar genomen besluit. De heer Donner vraagt of de aflos singen niet te bezwarend zijn. De voorzitter antwoordt dat c'onsame kan plaats hebben. Het voorstel van B. en W'. wordt z.h.s. aangenomen. Geldleening. IV. Alsnu is aan de orde het voorstel 'tot het aangaan van eene tijdelijke geld leening ad. f9000, ten behoeve van het bekleeden der havenboorden met beton platen en het bijbouwen van een lokaal aan de O. L. SchoolB, alsmede het aan brengen van diverse veranderingen aan lokalen, gangen en privaten dier school, ingevolge het bepaalde bij K.B. dd. 25 Juni 1912, Stbl. 192. B. en Wi. stellen voor 6 pot. rente te betalen en het bedrag af te lossen uiter lijk 31 December 1915, of zooveel eerder als de tijdsomstandigheden dit zullen toe laten. De Financieele commissie gaat acicoord met dit Voorstel. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. V. Een wijziging in de gemeente-be- gr oo ting voor 1914 (verband houdende met de reorganisatie der o.l. scholen) wordt z.h.s. goedgekeurd. VI. Het le .suppletoir kohier school geld van school A cursus 19141914 wordt Vastgesteld op een bedrag' van f 12, dat van schoolgeld van de Meisjesschool op f120. VII. De, heer J. ,4. J. Bekaar, com mies ter secretarie, wordt met algemeene stemmen benoemd tot ambtenaar van den .burgerlijken stand, in de vacature J. Reitsma, en wel met ingang van den dag waarop hij als zoodanig zal zijn be- eedigd. Benoemingen. VIII. Alsnu vindt de benoeming: plaats van leden in verschillende commissiën en besturen, in verband met de periodie ke aftreding op 1 Januari 1915. Tot leden van de financieele oom missie worden herbenoemd de heeren Wi. Temperman, I. D. Fransen Van de Putte en Joh. Pilaarvan de G a scomim i s s i e de heeren J. B. de Beaufort, Temperman. en J. F. v. d. Leeuw; van de commis sie voor strafverordeningen de heeren Pilaar, en jhr. J. Wl. E. Von Schmidt auf Altenstadt; vain de aan- s 1 a g-commissie H.O. de heeren J. Donner, Temperman, en A. S. J. Dekker; Van de reclame-commissie H.O. de heeren J. Z. Risch, W:. Kakebeeke en J. C. H. Holl- mann; als afgevaardigden naar de aandeelhou dersvergadering van de N.V. W a t e r 1 e i- d i ri g-maatschappij Zuid-Beveland de hee ren Fransen van de Putte en Joh. Pi laar; als lid Van de commissie van toe zicht op het Middelbaar onder wijs de heer I. G. J. Kakebeeke (met hem was aanbevolen, de heer J. v. Poel geest); als lid van de commissie van toezicht op het Lager onderwijs de heer E. C. van Dissel (met wien was aanbevolen de heer L. Ruijssenaers)tot regenten van het weeshuis mevr. A. J. QuadekkerVeerman (met wie was aan bevolen mevr. A. M. H. C. RijkStiegOr); tot leden Van het burger lij'k arm bestuur zijn herbenoemd de heeren (Wi. S. Duvekot en T. Faberij de Jonge (met den eerste was aanbevolen de heer J. de Kruijter, met den tweede de heer J. Jongepier); tot regentes van het gast huis (in de vacature mevrouw T. Dek kerTip), mevrouw A. F. v. Dissel Heymans mét 9 st. tegen 1 stem op mevr. v. d. BoutHarinck, no. 2 van de aanbeveling; tot lid van het gasthuis bes t u u r de heer J. A. Wilton vbJi Reede (met wien was aanbevolen de heei liollmann). i De voorzitter spreekt zijn dank uit voor wat mevr. DekkerTip als regentes van het gasthuis verricht beeft. Namens deh Raad zal haar nog schriftelijk daarvoor dank gezegd worden. De herbenoemde heeren, voor zoover aanwezig, verklaren die herbenoeming aan te nemen. Stemb ureaui. IX. Benoemd worden tot leden Voor de stembureaux in 1915 a. Voor het stembureau Voor den Ge meenteraad, tot leden de heeren: A. F. de Paauw en Jhr. J. W. E. Won Schmidt auf Altenstadt, en tot plaats vervangende leden de heeren: J. Donner en I. D. Fransen van de Putte; 4e lid' dhr. W'. Temperman en plvV. 4e lid dhr. J. Z. Risch. b. Voor het stembureau roor de Prov. Staten, tot leden de heeren: W, Tem perman en J. Pilaar en tot plaatsvervan gende leden de heeren: J. C. H. Holl- rnann en J. F. van der Leeuw; 4e lid dhr. A. F. de Paauw en plw. 4e lid dhr. Jhr. J. Wl. E. von Schmidt auf Alten stadt. c. Voor het stembureau Voor de Twee de Kamer, tot leden de heeren: A. S. J. Dekker en W. Kakebeeke en tot plaats vervangende leden de heeren J. Z. Risch en J. C. H. Hollmann. Mestvaalten. X. Aan de orde is vervolgens het adres van een 17-tal mestvaalthouders, houdende verzoek, om het tijdstip van 1 Januari 1915, vermeld in art. 8 der verordening, op het houden van mestvaalten enz. te willen veranderen in een later te bepalen datum. I j Gisteren maakten wjj reeds melding van bet voorstel van B. en W., om afwij zend te beschikken. De heer Dekker zegt: Toen 7 jaar geleden over deze zaak beslist is, viel er niet aan te twijfelen of men zou hier op wel terugkomen. Destijds waren er 5 le den, die tegen 'het voorstel waren, om dat de daarbij opgelegde lasten te zwaar waren. Met 8 tegen 6 stemmen is n.l. dat besluit genomen. Is er niet iets voor te zeggen aan die mensdhen wederom uitstel te verleenen? De menscben heb ben reeds zooveel lasten te dragen. Bo vendien is er sprake van een lokaalspoor. Pat is ook van belang met betrekking tot deze zaak.. Straks zal blijken, dat het geld voor wijziging van hun mestvaalten besteed, weggegooid is. Spr. vraagt of de termijn niet met nog drie jaar verlengd kan worden. De Voorzitter releveert nog eens, wat in het rapport van B, en W. gezegd wordt, er op wijzende, dat de menscben. met opzet de termijnen hebben laten ver- loopen. Spr. handhaaft dit voorstel. De 'hieer Dekker zegt, dat voor hen die paarden hebben deze zaak van veel' belang is. Spr. vindt het niet verwon derlijk, dat die 17 mtenschen zoo lang gewacht hebben, want er waren heel' wat kosten mee gemoeid. 'Spr. wijst er nog maals op, dat sommmigen reeds voor 7 jaar van meening Waren, dat de ter mijn te kort is. De heer Donner zegt, dat die mest vaalten bljjkbaar niet zoo onhygiënisch rijn. Spr. 'wil1 dan ook een langer uitstel van drie jaar. De heer Von Schmidt zegt, dat in williging van dit idee onbillijk zou zijn tegenover hen, die reeds de bedoelde kos ten van verandering gemaakt hebben. De heer Dekker antwoordt hierop, dat die gevallen zich zeer sporadisch zul len hebben voorgedaan. De heer Pilaar wjjst er op, dat het ging tegen de bodemverontreiniging. Is er echter wel' aanleiding om met deze verordening door te gaan Is het wel noo- dig die nieuwerwetsche mestvaalten aan te leggen. Zouden we die verordening niet een jaar schorsen, om intusschen een onderzoek te kunnen instellen? Do heer Risch wijst od het gewaar van besmettelijke ziekten door bodemver ontreiniging. Over luchtverontreiniging wil spr. zich hiet uitlaten, daarover rijn de geleerden het nog niet eens. De heer Pilaar handhaaft zijn mee rling en wil een schorsing van de ver ordening voor een jaar. De voorzitter zlegt, dat. vele meni- »C|hen nog geen waterleiding hebben en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1