Telegrammen. Kerknieuws. Onderwijs. Oamangd f^isyws. Laatste Berichten. Posterijen, Leestafel Oorlogsoverzicht. Hiep vifkoopinpo aanbsteÉp, enz. Nog beweerde bekl. dat het 6- a 7- jarig meisje, dat hem hielp de papieren, uit te reiken, toen nog niet z ij n kind was. Eerst in November heeft hij dat kind als 't zijne erkend. De advocaat-generaal mr. Mazel vor derde bevestiging van het vonnis. De Verdediger van bekl., mr. Adriaanse, pleitte vrijspraak op grond van het ont breken van het wettig en overtuigend bewijs. Uitspraak 30 dezer. v Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groot Schermer F. L. Cas- teleijn cand. te Arnhem; te Kam perland C. Koenekoop, cand. te Nieuwer- brug a. d. Rijn, inet hem stonden op het drietal ds. P. Siemelink te Meliskerke en G. Gerritsen, hulppred. te Gaanderen (Rotterdammer.) Aangenomen naai' Warnel, dool' dr. P. Smit tie Heumeip Geref. Kerken. Beroepen te Oostermeer S. de Vries te Klazinaveen. Bedankt voor SilvoldeGendringen, Rilland-Bath, en Cubaard door H. Z. de Mildt, cand., die aangenomen heeft naar Oostburg. Aangenomen naar Overtoom, door dr. J. G. Geelkerken te Epe. Door wijlen den heer J. Pijke te Goes is gelegateerd aan de Geref. Kerk van Kruiningen de som van f2000, vrij van successierechten. De bekroonde studie over Romei nen 9—11 van Ds. G. Doekes zal ver schijnen onder den titel,,De beteekenis van Israëls val", een axegetisoh-dogima- tisch-practisch Commentaar over Romei nen 911. De Unie-collecte bedroeg1 te Oos- terland c.a. f 20.66 en te Zierikzee (kerken en huizen) f90.28, namelijk f53.48 in de Geref. Kerk, f 28.55 in de Chr. Geref, kerk en f8.25 aan de huizen van Her vormde voorstanders. Bevorderd aan de universiteit te Amsterdam in de scheikunde op proef schrift Kwantitatief onderzoek over de nitratte van Totuol en zijn in de zijketen gechloreerde derivaten de beier J. Ver meulen, geboren te Teteringejn, leeraar aan de Rijks H. B. S. te Goes. Geslaagd te Venlo voor de vrije- en ordeoefeningein de dames C. A- Zap- dee te Goes en I. J. Noordhoek te Wol- faartsdijk. Geslaagd voor het stuurlielenexamen groote stoomvaart 3e stuurman te 's Gra- venhage de heeren J. J. Vielvoye en J. Vonk. Ongelukken. Te Grevenbricht had een verschrikkelijk ongeluk plaats. Terwijl twee personen bezig waren een boom om te kappen, werd een juist pas- seerend landweersoldaat, J. Tholen, vader van een talrijk huisgezin, onder den val lenden boom getroffen. De dood volgde oogenblikkelijk. De vrouw van A. S. te Koekange, verdronk in de sloot bij haar woning, waarin zij waschgoed spoel de. Zij was slechts een paar weken ge huwd en nu gaan sedert praatjes door het dorp, die S. in verdenking brengen. Het geloof daaraan neemt zoo sterk toe, dat het tot een uitbarsting is eekomen en niet minder dan vijf-en-twintig ruiten in de woning van S. zijn ingeworpen. Te Zwammerdam zijn twee meisjes, resp. 20 en 21 jaar oud, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. („Tel.") Een chronische eter. Te Rot terdam heeft iemand terecht gestaan we gens diefstal. Het O. M. eischte 4 maanden gev.-straf waarop de verdediger, naar de „N. R. Ct." meldt, mededeelde, dat deze jongen is te beschouwen als een chronische eter, altijd heeft hij honger en alles wat los en vast zit, maakt hij te gelde en dit geld wordt in een restaurant weer verteerd. Hij eet doorloopend, omdat hij altijd hon ger heeft. Zoo is hij ook tot deze misdaad gekomen. Dan wijzende op bekl. jeugd, zijn gunstig verleden en fatsoenlijke fami lie, verzocht pl. met aandrang oplegging van een lichte straf. Te Amsterdam zijn twee nieuwe landstormafdeelingen gevormd. Met het vormen van nog meer afdeelingen wordt voortgegaan. Uit Leiden meldt men ons, dat wel dra de studentensociëteit Minerva aldaar zal1 verrijkt worden met eenijzeren piano. Zij is een maaksel van den Leid- schen piano fabrikant Valk en eenig in haar soort. Het muziekinstrument is ge sloten in een kast geheel van ijzer, zwart gelakt; een echte oorlogspiano. Er komt uit dit loodzware omhulsel een heldere en melodieuse klank. Een piano om bij' te genieten en die toch tegen een stootje kan! Oorlogin het klein. Te Dinx- perlo ontstond tusschen Hollandsche en Duitsche grensbewoners, welke het druk over den oorlog hadden, een zoodanige strijd, dat een der Hollanders, een mili- u*r van grenswac-ht, den koopman Wl. Gal met zijn geweer zoodanig, sloeg, dat diens sleutelbeen werd gebroken. Het vervaardigen van,pa- pi er en dekens. Het bureau van ad vies van den Ned. Rond voot Werkver schaffing heeft een circulaire verspreid, waarin op wordt gewezen, dat door ge bruikmaking van oude couranten zeer bruikbare dekens zijn te verkrijgen. D'e "vervaardiging er van is buitenge woon eenvoudig, zoodat dit werk feitelijk door ieder kan worden uitgevoerd. Desgewenscht wordt, hieromtrent gaarne nadere aanwijzing verschaft. De navolger van Huyg de G r o o t. Omtrent de bijna geslaagde po ging tot ontvluchting van den Duitschen krijgsgevangene, luitenant Otto Koehn. uit Engeland, in een grooten koffer, vermel den de Engelsche bladen thans nadere bijzonderheden. De koffer, of liever de -withouten kist, waarin Koehn gekropen was, was onge veer 3 voet zes duim in het vierkant en omstreeks 3 voet hoog, zoodat de vluch teling er met opgetrokken knieën vrij: ge makkelijk in kon liggen. Hij had de kist zoo ingericht, dat hij haar van binnen kon openen, maar dat zij van huiten niet dan met geweld kon worden geopend, en een voorraad voedsel, een hoofd- en een luchtkussen meegenomen. Kapitein James Jewiss van de Katha rine", een van de kleine tenders, die te Tilbury steeds de communicatie tusschen de booten van de Batavier-lijn en den «vasten wal onderhouden, vertelde, dat hij zag, lioe twee Nederjandsche matrozen van de Batavier-boot, die juist naar Am sterdam zou vertokken, op zijn boot oversprongen om een handje te helpen bij1 het overladen van de blijkbaar zeer zware kist. Zij „kantelden" haar een maal of vijf, zes over het dek van de „Katherine". Maar door die bewerking brak er een stuk plank uit de kist, en een scheepsjongten, die nieuwsgierig toekeek, schreeuwde: „Daar zit een man in". De twee ma trozen overtuigden zich, dat de jongen gelijk had, en juist toen de kapitein na derde, kroop Koehn, een nog jonge kerel van zoowat zes voet, eenigszins versuft zijn Jioofd wrijvend, dat lermet het kantelen van zijn verblijf niet beter op was gewor den, uit de kist. Hij had er niet minder dan 13 uren ingezeten, van het internee- ringskamp Dorchester af. Daar had hij de 'kist gereed gemaakt, van leeren „hang kussen", enz. voorzien, "waarvan er door het smijten met de kist een gebroken was, en beschilderd met een adres in Duitsch- land. Zij werd dan ook meegegeven met de andere bagage van geïnterneerde bur~ ger-Duitschers, aan 'wie verlof was ge geven naar hun land terug te keeren, en zonder het afbreken van een stuk plank, zou Koehn zeer waarschijnlijk behouden het Kanaal zijn :overgestoken. De scherpschutter. Zij lig gen samen, in goede dekking, twee solda ten, van het slag van Andreas Hofer. Dikwijls, als 't duistert over de aarde, duikt in de verte een vijandelijke gestalte op. Als ze echter moe zijn van het vechten, laten ze wel zoo'n vijand met rust. Maar een van de twee kameraden heeft een spelletje bedacht: hij wil wedden op wat voor afstand die vijandelijke figuur zich van hun loopgraaf bevindt. „Zes honderd meter", beweert de een. „Zeven honderd," houdt de ander vol. „Wedden?om vier sigaretten?" „Top!" roept de ander. De eerste plaatst het vizier van zijn ge weer op zes honderd meter, brengt het dan aan den schouder, mikt lang, maar steekt den loop weer omhoog. Want, in de verte is naast de eerste gestelte een tweede te voorschijn gekomen. Als de schutter even gewacht heeft wat die twee de vijand daar wil, legt hij' ziijn geweer kolf weer tegen de wang' en mikt zorg vuldig. Eenige seconden, een knal, en in de verte tuimelen beide Russen on derste boven. De schutter heeft geen ko gel vermorst, hij wachtte tot de twee verre figuurtjes met één schot samen te raken waren, -tezamen een streepje tegen den horizon. ,,'n Mooie treffer,'' prij'st z'n kameraad, „en acht sigaretten heb je eerlijk verdiend." De slordige professor. Het „Hbl." ontleend aan een Oostenrijksdh blad de volgende anecdote De oppasser van 'den luitenant heeft een naam, om als scheldwoord te gebrui ken: Pfeifendeckel' (Pijpenkop). De lui tenant heeft dan ook een bijzonder be hagen, z'n oppasser met diens eigen naam de huid vol te schelden, wanneer er slechts even aanleiding toe is. En die is er dikwijls, want de oppasser is slor dig. 's Morgens glimmen de rij-laarzen van den officier niet mooi genoeg. De oppas ser krijgt z'n schob beering. „Luie kerel," scheldt de luitenant, „jij Pfeifendeckel! kun je nog niet eens behoorlijk een paar laarzen poetsen, waar ben je dan wel nuttig voor! Ik tref 't wel, zoo'n Pfeifendeckel als oppasser te hebbenVertel1 me toch 's, uilskuiken wat je thuis van je beroep bent?!" En Pfeifendeckel' plaatst zich in de militaire houding, salueert stram, ant woordt „Herr Leutnant, melde gehorsamst, Universitatsprofessor PARIJS, 17 Dec. Communiqué van. gis teravond 11 uur: Wij maakten kleine vor deringen tot aan Zee, ten N. O. van Nieuw- poort en ten Zuiden van Yperen langs den spoorweg en in de richting van La Bassée. Van het overige gedeelte van het front niets bijzonders. i LONDEN, 17 Dec. Een ooggetuige, die het bombardement van Scarborough mee maakte, verklaart, dat de Duitsche oorlogs schepen meer dan een half uur schoten losten op het station voor draadlooze te legrafie, echter zonder succes. Daarna na men zij de electriciteitsfabriek onder vuur, eveneens zonder resultaat. Wel zag hij dat eenige groote gehouwen door gra naten getroffen werden. De bevolking ge droeg zich 'kalm. LONDEN, 17 Dec. Officieus wordt me degedeeld, dat te Scarborough 5 per sonen, en te Hartlepool 48 personen zijn gedood. In de laatste plaats werden 130 personen gewond. Zeven gewonden van de bemanning der torpedobootjagers wer den aan land gebracht. VENETIE, 17 Dec. Hier wordt ge meld, dat de Serviërs onlangs via Monte negro moderne batterijen en veel munitie hebben ontvangen. WEENEN, 17 Dec. Volgens berichten uit Weenen Verloren de Oostenrijkers in de laatste dagen meer dan 100.0UO man aan dooden, gewonden eii krijgsgevangenen. ZEVENAAR, 17 Dec. De verkeersweg LobithElten is hedenmorgen gesloten. De Duitsche wacht laat niemand door. KONSTANTINOPEL, 17 Dec. Engelsche kruisers beschoten zonder succes een van de wachttorens tusschen Jaffa en Gaza. De Russische kruiser Askold heeft Voor Bei roet twee kleine schepen in den grond geboord. PETROGRAD, 17 Dec. De vijand werd in de richting van Mlava naar de grens teruggeslagen. Aan den linkeroever van de Weichsel werden door de Duitschers ge durende den geheelen dag hevige aanval len giedaan in de richting van Sohezev. Onze troepen, die onder zeer ongunstige omstandigheden tegenstand moesten bie den, moesten tegen den avond zich terugtrekken. M1DDLEBROUGH, 16 Dec. Twee Duit sche schepen die aan de beschieting yan de Oostkust deelnamen zijn ernstig be schadigd en vermoedelijk gezonken. BERLIJN, 16 Dec. Gedeelten van on ze Oostzeevloot déden een uitval naar de Engelsche Oostkust. Zij beschoten he denmorgen de twee Versterkte kustplaat sen Scarborough en Hartlepool. Over het verdere Verloop van de onder neming kunnen op het oogenblik nog geen mededeelingen gedaan worden. PARIJS, 16 Dec. (R.O.) Het officieel communiqué van hedenmiddag 3 uur luidt Westende, ten Noord-Oosten van Lom- bartzijde, ',is door een Britsch eskader hevig gebombardeerd. Het Belgische leger sloeg bij de hoeve St. Georges een vijandelijken tegenaanval af, en bezette eenige boeven op den Wes telijken oever van de Yser. In de streek van St. Eloy hebben wij vorderingen gemaakt. In het Aisne-gebied in het Argonner- woud en in Champagne hebben artillerie- duels plaats gehad, waarbij1 wij voordeelen behaalden. WEENEN, 16 Dec. (W:.B;.) Officieel wordt gemeld In Galicië en Zuid-Polen werd de te rugtrekkende vijand op het geheele front achtervolgd. Bij Lisko, Krosno, Jaslo in het Riala-dal boden sterke Russische troe pen tegenstand. In het Dunajetz-dal rukten onze troepen strijdend op tot Zakliczyn. Ook Bochnia is weder door ons heroverd. In Zuid-Polen moest de vijandelijke ach terhoede overal na korte gevechten voor de bondgenooten wijken. In de Karpaten gaven de Russen hun opmarsch in het Latorcza-dal nog' niet op. In het b ovendal van de Nadworna Rystryca werd een vijandelijke aanval af geslagen. D|e bezetting van Przemysl ondernam opnieuw een grooten uitval, waarbij' de Hongaarsche landweer zich dooi' stormen derhand een steunpunt met draad-versper ring te nemen, onderscheidde. Zooals ge woonlijk werden gevangenen en verover de machine-geweren naar de vesting mee gebracht. DEN HAAG. De Ned. Geref. Gem. te New Kirle (Iowa, Ver. Staten van Noord- Amerika) heeft aan II. M. de Koningin een .bedrag van f 900 toegezonden, al daar bijeengebracht tot leniging van den nood in het moederland. Door H. M. is dit bedrag in handen gesteld van het Kon. Nat. Steuncomité. DEN HAAG. De Fransche legatie meldt: De Koning van Servië is Dinsdagmorgen in Belgrado teruggekeerd. Er blijven tus schen de Drina en de Save geen andeha Oostenrijksohe soldaten over dan ,de 60.000 'gevangenen, die door Servië zijn gemaakt. DEN HAAG. De Fransche Legatie spreekt het bericht, als zou Fez omsingeld zijn, tegen. De veiligheid in Marokka, Algiers en Tunis neemt gedurig toe. AMSTERDAM. Voor het Gerechtshof is heden de zaak behandeld tegen L. F. D. te Vlissingen, beklaagd van Loterij wetsovertreding. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg (2 maal f2.50 boete of 2 maal 1 dag hechtenis). DEN HAAG. H. M. de Koningin is he denmorgen per extratrein uit de Resi dentie vertrokken voor een militairen in spectietocht. Zaterdagmiddag hoopt H. M. terug te keeren. De Koninklijke trein is samengesteld en ingericht met het oog op nacht- en dagverblijf van H. M. en de leden der hofhouding. UTRECHT. Heden is overleden dr. W. C. Schimmel, directeur van de Rijks Vee artsenijschool. Hij werd geboren 21 Febru ari 1816 te Barneveld. Hij1 was ridder in de orde van Oranje-Nassau en in die van den Ned. Leeuw. DEN HAAG. Tweede Kamer. De heer Lohman sprak over de schending van de neutraliteit van België door Duitschland. De heele wereld, zeide hij, staat aan de zijde van Engeland, dat partij trok voor België en het recht van de kleine lan den beschermde. Indien de mogendheden zich niet bij den rechtstoestand aansluiten door het stellen van macht boven recht dan zijn het barbaren. Minister Cort van der Linden protesteer de tegen de wijze, waarop de heer Lohman sprak. De voorzitter ontnam den heer Lohman het woord. Postkantoor te Goes. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft der maand December 1914. i Binnenland. Brieven: A. Claessen, Ber gen op Zoom; Adr. Geluk, Wemeldinge; A. Zenders, Hansweerd. Binnenland. Briefkaarten: Zonder adres; M ai nel Ballieu, Goes; J. v. Stralen. Buitenland. Brieven: G. Anquetil, Havre; H. Koninck, Calais. Hulpkantoren. Brieven: I. Baze, 's GravenhageC. Liesenborght, San Francisco. N.B. Aan de afzenders wordt aanbevolen hun adres op de stukken te vermelden, opdat deze hij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Napoleon Bonaparte, de veroveraar der 19e eeuw, door P. Vergers. Rotterdam, D. Bolle. De oorlog heeft geen stremming ge bracht in den arbeid ter drukkerij' van de actieve, energieke firma D. Bolle, te Rotterdam, zoodat zij haar belofte is na gekomen en wekelijks haren inteekenaren een aflevering zond vaii dat boeiende boek met zijn treffende bijzonderheden en fraaie Chromo-platen. Het werk is thans compleet, en zal gelijk in een vorigen druk, opnieuw duizenden lezers, maar nu behoorende tot een. volgend geslacht, tot den einde boeien. Het merkwaardige le ven van den grooten en toch zoo klei nen overweldiger, beschreven door een auteur als wijlen P. Vergers, kan niet anders dan indruk maken, ook zelfs al leest men deze bijzonderheden nog eens enkele malen over. Deze herdruk verdient allen lof; de uitvoering is als die van den vorigen druk: onberispelijk. Voor slechts f 4.75 heeft men nu een stand aardwerk over Napoleon, ruim 600 blz'. groot, terwijl wie er een „prachtband met echt gouden stempels" van f0.75 bij' be stelt, daardoor een prachtuitgave rijk wordt, welke een sieraad is voor de boe kenkast. De heer D. Bolle ziet derhalve kans dit alles tot den voremgenoemden. lagen prijs te leveren, wij vragen niet hoe '1, mogelijk iswij stonden reeds meer malen verbluft over Bolie's goedkoope prachtuitgaven. Wij oonstateeaen slechts ?t feit, en noodigen alle vrienden van dege lijke lectuur (zuiver geschiedenis) uit van deze gelegenheid te profiteeren. Wie be stelt er een exemplaar voor onze sol daten in het kamp, of voor de geïnter neerden te Nunspeet? Op twee praciMuigaven van firma J. M. Bredee, Rotterdam, vestigen wij de aandacht. De eerste is „Het Christendom in woord en beeld", door D. B,. Rogge, bewerkt door prof. dr. H. M. v. Nes. De omslag is een teekening van Isings „Pauius op den Areopagus". Op den voor grond Paulus in zijn welsprekendheid, de indruk waarvan verschillend is weerge geven, al naarmate de teekenaax zich de karakters der hoorders voorstelt. Op den achtergrond de Acropolis (rotsvesting) in welker nabijheid de Areopagjten (rech ters van den Aresheuyel) vergaderdeh. Wij kunnen deze uitgave natuurlijk al leen beoordeelen naar de le aflevering, de eenige welke tot heden ven scheen. Doch naar deze afgemeten mag voorzegd worden dat dit een uitnemend boek voor de huiskamer zal worden. De platen zijn altegaar reproducties naar schilderijen der beste meesters als Ti- tiaan, Rafaël, Rubens, Van Dijck, Velas quez, Murillo, en van nog levende meesi fers. Kunststukjes als „Augustinus en Mo nica"; ,jDe vlucht naar Egypte"; „De verwoesting van Jeruzalem"; „De steeni- ging van Stefanus" (Rubens); „Christus geneest de zieken" (Rembrandt)„De villa van Nero"; enz. zullen den lezer immer blijven aankijkenterwijl hetgeen de schrij ver in onberispelijk proza van de Christen vervolgingen vertelt, 'in verhand waar mee tal van geografische, historische, bel- letristische mededeelingen en beschouwin gen worden ten beste gegeveu, niet wei nig medewerkt om de kunstwaarde van deze uitgave te verhoogen. De tweede door ons bedoelde uitgave van bovengenoemde ondernemende Rot- terdamsche firma is de druk van „Ge wijde Kunst". Honderd platen, naar schil derijen yan bekende meestérs, met bij- sCTrifitieti van dr. G. J. v. d. Flier, en andere theologen. De uitgaaf, die reeds tot afl. 15 is genaderd, maakt een groot- schen indruk. De platen zijn autotvpies evenals de tekst op kunstdrukpapier; aan grijpend in oorspronkelijkheid zijn som mige dezer teekennigen; zoo onder an deren „het Christuskind in den tempel", waarin de schilder het moment vertolkt waarop Maria en (zijn) „vader" het kin- deke na drie dagen zoekens wedervin- den. Ook aan de bijschriften is groote zorg hesteed. Een artistiek uitgevoerde prachtband ligt gratis ter beschikking van de eerste inteekenaren. De Kunst in den dienst van Schrift en Evangelie, de Ken nis van de Schrift door middel van de Kunst verbreedziedaar de slotsom oiizeh kennismaking met déze uitgaaf, welke met het beste dat tot hiertoe op dit terrein) verscheen, kan wedijveren! I Dec. Fransche aanvallen op de stellingen der Duitschers in Vlaanderen zijn afgeslagen. In de Vogezen en in den Elzas hebben de Franschen eenige voor deelen behaald. Een Duitsche hulpkrui ser is op de Noordzee-kust gestrand. 5 Dec. Op het Westelijk oorlogs terrein viel niets van beteekenis voor. Ten N. van Lowitsj en ten Z.-O. van Lodz is dé strijd nog aan den gang waarhij verwoede gevechten worden geleverd. De Britsche vloot is met het slagschip Canada vermeerderd. 6 Dec. Lodz door de Duitschers ge nomen. De Turksclie kruiser „Hami- dié" loopt volgens een telegram uit Se- bastopol op een mijn en wordt ernstig beschadigd. ■7 Dec. De Zweedsche stoomschepen „Everilda" en „Luna" stooten in de Fin- sche scheren op mijnende bemanning van de laatste gered. 8 Dec. De Zuid-Afrikaansoh© op standelingen generaal Beyers bij1 het over steken van de Vaal-rivier verdronken. Evenals de twee vorige dagen heeft er geen enkele belangrijke gebeurte nis op liet oorlogsterrean plaats gehad. Een aanval der Duitschers op St. Eloi bij Yperen is afgeslagen. Bij de Falkland-eilanden zijn de groote Duitsche kruisers „Gneisenau" en „Seharnhorst" en de kleine kruiser „Leipzig" door de Engelsche schepen tot zinken gebracht. 9 Dec. De Duitsche kruiser Nürn- beig (3100 ton) in den slag bij de Falk land-eilanden tot zinken gebracht. Na het inhezit nemen van Lodz ontwik kelt zich in Noord-Polen een nieuwe veldslag hij Miazga; om Lowitsj wordt de strijd voortgezet. De Serviërs herne men de steden Valjewo en Oesjita en slaan bij' Milanowitsj twee Oostenrijksche legercorpsen uiteen20.000 gevangenen en 50 kanonnen buitgemaakt. De Zwarte Zee 'door het leggen van Russische mijnen1 voor de koopvaart onbevaarbaar gemaakt. 10 D e c. De Belgen hebben door een krijgslist een paar Duitsche loopgraven genomen. De Russen melden, dat de Duitschers op het front IlofGlowno het offensief hernamen en dat ten Z. van Krakau beurtelings of- en defensief wordt gestreden. De Zwarte Zee is door Rusland voor gevaarlijk wegens mijnen verklaard. De Engelschen behalen in het Twee Stroomengebied tusschen Euph- raat en Tigris voordeelen; zij maken bij de inneming van Kurna 1100 gevangenen, en nemen 9 kanonnen. II Dec. De President der Fransche Republiek keert van Bordeaux naar Parijs terug. 12 Dec. De Duitschers ontruimen den linkeroever van de Yser; La Bassée in Noord-Frankrijk wordt door de Fran schen genomen. De Turkschie vloot beschiet Batoem. 13 Dec. Aan het westelijk front duurt de belegeringsstrijd voort, met den voor- naamsten druk op Yperen. Op het Oostelijk front duurt de strijd voort met een druk door de Russen in de richting van Krakau en van de Duitschers op de lijn IlowLowitsj; in de Karpathen drin gen de Oostenrijkers op. 11 Dec. Belgrado door de Serviërs heroverd. De Russen erkennen dat de Duitschers zich tusschen Weichsel en Lowitsj krachtig handhaven. President Poincaré heeft een bezoek gebracht aan Reims. Verschillende aanvoerders van opstandelingen hebben zich in Zuid-Afri- ka overgegeven. 15 Dec. Bij Yperen en Hellebeke vielen de Franschen aan en maakten vor deringen ondanks tegenaanvallen der Duit schers. 16 Dec. De Duitsche vloot beschiet Scarborough en Hartlepool (Oostkust Groot-Briltannië). Dit bombardement wordt gevolgd door een zeeslag op de Noordzee. St. Maartensdijk. Ten overstaan van not. Meulenberg is gisteravond alhier in eerstal veiling ingezet ten verzoeke van de erf genamen van Mej. de Wed. A. van DammeKoop 1. i.86.20 H.A. bouwland en watergang te St. Maartensdijk in den polder SLabbecoorne, verdeeld in 4 on- derdeelen. jHet le onderdeel, groot 50 A. 40 c.A. voor f 1060. Hjert 2e onderdeel, groot 47 A. voor f 1015. Het 3e onderdeel, groot 40 A. 80 c.A. voor 1055. Hét 4e onderdeel, groot 48 A. voor f925. Al les per Blooiscb gemet (39,21 A.) Koopen 2, 3, '4, 5, 6 en 7, zijnde 6 arbeiderswoningen, staande in de Vijf Zin nen, respectievelijk ingezet voor f 165, f215, f200, f200, f210, f235. Koop 8, zijnde 2 arbeiderswoningen, staande ;aan den Groenendijk, verdeeldl in 2 onderdeelen. Het le onderdeel, een huis en erf, bewoond door 2 gezinnen, voor f 600. Het 2e onderdeel, een huis en erf, thans onbewoond, voor f265.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3