Staten-Generaa! Uit de Provincie. S 2 Binnenland. Rechtszaken. inval van de Russische troepen in de Hongaarsche vlakte. Een later bericht meldt nog: Reeds 4 dagen komen ettelijke treinen, gevuld met duizenden gevangenen te Niseh aan, zoodat men moeite heeft al die menschen onder dak te brengen. Ter wijl de tallooze gevangenen-conv ooien te Niscli aankomen, zetten de Serviërs de vervolging van den vijand met de meeste kracht voort, opnieuw gevangenen ma kende. Negen December bezetten de Ser viërs Ousitze aan de Morawa, 60 K.M. Zuidelijk van Valjievo en nabij de Bosni sche grens. In de gevechten oan deze plaats zijn 2267 gevangenen gemaakt, Waaronder 28 officieren. Niet ver van Belgrado, Zuidelijk van deze stad en Noor delijk van de linie Kosinaj-Parovnitza wor den zeer hevige gevechten tegen belang rijke Oostenrijksche troependeeleai gele verd. Een nog later telegram uit Nisch meldt: Ten zuiden van Belgrado, dat de Oos tenrijkers in alle haast verster ken (dit strijdt met het officieele Oos tenrijksche bericht waarin de prijsgeving van Belgrado erkend wordt), wordt de strijd te Kosmaj en ten noorden van Ma- dengvatz tegen belangrijke Oostenirijkschp troepenmachten voortgezet. Den 9en December werden hevige aan vallen op de Servische stelinlgen bij Kos maj afgeslagen. De vijand liet meer dan 2500 dooden achter. Op het overige front trekken de Oosten rijkers zich terug, achtervolgd door «de Serviërs, in de richting van Mokra, Gora- bina, Bachta, Rogatchitz, Kotzielieva en Ub. Het blijkt, dat de oude koning Peter en zijn zonen Alexander en George, zelf naar het front zijn gegaan en den slag hebben geleid. De Koning sprak zijn le ger aldus toeSoldaten, helden, uw oude Koning is gekomen, om met u te sterven Voor het vaderland! Voor Seirvië! Laat ons de vijanden verjagen! Deze berichten maken wel duidelijk^ dat Belgrado kon hernomen wordenj (Vod.) Korte Oorlogsberichten. De „Sydney" in Gibraltar. De „Sydney", de kruiser die de „Emden" in den grond boorde is eergisteren te Gi braltar aangekomen. De Kamer van Koop handel bood den officieren van den krui ser Maandagavond een diner aan Na den feestmaaltijd bracht het geestdriftige pu bliek den 'officieren ovaties; de paarden werden afgespannen en de mannen van Gibraltar trokken/ de rijtuigen, waarin de zeelieden hadden plaats genomen. De verliezen van het Bel gische leger. Aan de „Hamburger Naohrichten" wordt uit Brussel gemeld: Ofschoon de Belgische regeering geen officieele verlieslrjst publiceert, kunnen die volgende cijfers als juist beschouwd wor den. Van 4 Aug. tot 1 December verloor het Belgische leger 25.000 gesneuvelden; 30.000 gewonden in Frankrijk, 22.000 ge wonden in Engeland; 35.000 krijgsgevan genen in Duitschland, en 32.000 geïnter neerden in Holland. Rekent men hierbij' eenige duizenden zieken, zoo zullen er waarschijnlijk van de 200.000 Belgische soldaten nauwelijks 40.000 overblijven. Het Hamburger orgaan concludeert hier uit, dat het Belgische leger zoogoed als vernietigd is, iets wat zeker te boud ge sproken is. Er 'wordt bij deze berekening geen acht geslagen op het feit, dat het jneerendeel der gewonden na korter of langer tijd de plaats aan het front weer inneemt, dat ook de lichtingen 1914 en 1915 zijn opgeroepen en dat deze, ver- ■eenigd met talrijke vrijwilligers, thans hunne opleiding genieten en binnenkort het leger zullen komen versterken. Wapens voor Servië. Volgens een telegram uit Constantino pel aan het Berl. Tageblatt bestaat tusschen Saloniki en Boekarest over Nisj thans een spoor wegverbinding, die den toevoer van wa pens en munitie alsmede van levens middelen, voor de Servi rs buitengewoon vergemakkelijkt. De verbinding loopt van Boekarest naar Turnseverin, vandaar per stoomboot naar Trachowa en vandaar over Nisj naar Saloniki. Het bezette ge de elte. De „Éc lair" geeft den volgenden vergelijkenden staat van bet gedeelte van Frankrijk, vóór en na den slag aan de Manie door de Duitse hers bezet. Op Op Departementen 1 Sept. 1 Dec. Nord 80 0/ c Pas-de-Calais 35 30 Somme 50 60 Oise 55 8 Seine-et-Marne '20 0 Aisne 100 55 Ma me 90 12 Aube 7 0 Ardennes 100 100 Meuse 55 30 M eur the-et-M oselle 70 25 Vosges 20 Dat eert hen De Koln. Zeit. maakt melding van een daad, die de Fran- schen eert. Den 4en December was een tot bewa king van een draadversperring opgestel- de schildwacht met afgesneden ooren, ge dood door een schot door het hoofd, ge vonden. Reeds den volgenden dag versoheen bij de deze plaats bewakende Duitsche pos ten een officier van bet Fransche 165e regiment infanterie en verzocht geblind doekt bij den bevelvoerenden generaal te worden gebracht. Hier legde de Fransche officier de verklaring af, dat zjn troepen met den schuldige aan de misdaad niets gemeen hadden. De man was wegens de begane misdaad denzelfden dag doodge schoten. De Koln. Zeit. voegt hieraan toe: „Aan de snelle toepassing van het mi litair recht en den ridderlijken vorm dien men van Fransche zijde voor de overbren ging van de voldoening aan den troep, wien het gold, heeft gekozen, brengen wij gaarne de hulde, die men in den oorlog ook aan den tegenstander verschuldigd is, wanneer hij waardig en voornaam heeft gehandeld." Doofstom mentaal. Een be langrijke rol is bij de verovering van Vermelles gespeeld door de doofstommen taal. Het Journal des Sourdmuets deelt daar over mede De Duitschers hadden de kinderen bij een gebracht in de school en daarop hunne .mitrailleuses geplaatst. De Fran sche kolonel was daardoor in een groote moeilijkheid gekomen; hij had last ge kregen het dorp op 5 Dec. te nemen, maar hij kon niet besluiten op de school te schieten. Achter een afgebrokkelden muur kon hij de kinderen zien spelen op het schoolplein. Onder deze zag hij een manke, en uit diens gebaren maakte )de kolonel op, dat hij doofstom was. Dadelijk riep de kolonel een man, die de doofstommentaal kende, en gaf dezen last de aandacht van den knaap te trek ken, door zonnestralen in een klein spie geltje op te Vangen. Zoo kon hij den knaap toen den raad geven alle kinderen hij een te brengen in een der hoeken van de speelplaats. Zoodra dat geschied was plaatste de kolonel de tien beste schut ters achter den wal, en vandaar konden zij de Duitsche bedieningsmanschappen van de mitrailleuses, hoewel zij gedekt waren opgesteld, neerschieten. De kolo nel vormde tevens een colonne om de school te nemen. Zoodra de doofstomme het afgesproken sein gegeven had, scho ten de scherpschutters de Duitsche be diening der mitrailleurs weg, de infan terie nam met de bajonet de school en de speelplaats, en tien minuten later was Vermelles in handen der Franschen. De Perzische Koerdenhoofdman Ilhawi is met zijn geheelen stam van tienduizend strijders naar het Turksche leger overgeloopen om tegen de Russen te vechten. De zoon van den Franschen oud- minnister Barthou, een vrijwilliger van 18 jaren, is in den strijd in den Elzas gewond en daarna overleden. In Vlaanderen hadden veel troepen bewegingen plaats. Maandagnacht en Dins dagmorgen vertrokken troepen uit Gent naar 't front bij Yperen. Weder is er in 't Noorden van West-Vlaanderen ver sterking gekomen. Te Knokke kwamen ruim 5Ó0 infanteristen aan, te Heyst 1500 man marine en infanterie, te Damme 900 huzaren en 100 huzaren te Oostkerke, 7 K.M. van Brugge. Infanterie, die in parade- marscb het stedeke binnentrok, versterkte ook de bezetting van Eecloo. Al deze troepen trekken zich dus samen bij de kanalen in 't Noorden, die "een verdedi gingslijn schijn en te vormen, al geven de Duitschers voor, dat de vernieling der bruggen tegen spionnage geschiedde. Ook te Brugge zijn er veel militairen. Men zegt, dat de bewoners van Brugge drie dagen binnenshuis moeten blijven. In de Kar pathen. De ^oorlogs correspondent van de „N. Freie Bresse", Roda Roda, seint, dat de Russen in W.est- Galicië aan twee zijden werden aangeval len en dat de Oostenrijkers en Honga ren in de Karpathen, ondanks sneeuw en ijs, in snelle maxschen vooruit ruk ken. Er worden veel Russen gevangen ge nomen; 2000 zijn er reeds weggezonden. De ruiterij der Oostenrijkers heeft cjan aantal passen in de Karpathen genomen en zit de Russen na op de hielen. Een leider van de „Zwarte Honderd" gesneuveld. GoloCbef, de president van den beruchten Bond der echt-Russische mannen te Kief, is gesneu veld. Hij was onder de lieden van zijn slag een marx van groot aanzien, als een dei' ergsten onder de reactionaire op ruiers. Hij organiseerde van tijd tot tijd met zijn geestverwanten en geholpen door het schuim van de stad, onder quasi- vaderlandsche vlag, ongeregeldheden, waarvan vooral Joden de slachtoffers >va- ren. Tweede Kamer. 81echts 'n gedaciitenwisse ling. G,een eritiek. De Beaufort's opmerkingen over neutraliteit en vele andere dingen. Nu het karakter der Kamerdebatten in verband met de tijdsomstandigheden zoo zeer gewijzigd is, kan ons overzicht kort zijn. In normale tijdqn zouden we nog volop in de „algemeene beschouwingen" zitten; en de politiek zou er dik op liggen, doch nu is dat alles anders. En dat is maar ge lukkig ook. Waar andërs iedere partij al les op haren en snaren zet om het beste te verkrijgen, van wat zij noodig en in 's lands belang acht, staan wij nu eensge zind naast elkander om in ontvangst te nemen, wat de donkere tijden ons gun nen. Deze regel behoeft daarom nog niet de Kamerleden den mond te snoeren, doch 't is duidelijk, dat het karakter van het debat geheel gewijzigd is. Allereerst wat gisteren aan de orde het wetsontwerp tot wettelijke voorziening, naar aanleiding van het K. B. van 2 Nov. 1914 (omruiling van departementsgedeel ten, arbeidswetgeving, enz. van Land bouw naar Financiën). Een regeling, waartegen heel wat te zeggen is, en waartegen dan ook heel wat bezwaren geuit zijn. De heeren Loh- man, Rutgers, Nolens en Beumer al- tegader mannen, die in deze materie nogal thuis zijn, al meende eerstgenoemde ook op den voorgrond te moeten stellen, dat hij fdr niet voldoende mee op de hoogte was wisten er heel wat op af te din gen, natuurlijk zonder ide bedoeling 's mi nisters taak in eenig opzicht te bemoei lijken. Inderdaad, de hier aangeboden rege ling draagt al te zeer een persoonlijk karakter, om haar niet onwenschelijk te achten. Ze is niet logisch, volgens den heer Nolens, die haar beschouwd, als een voorloopige verschuiving, die tot een de finitieve regeling jnoet wachten, waarbij, naar hij meent, leen Departement van Ar beid zal moeten ingesteld worden. Wat de heer Lohman betreft, hij bleef bij een oogpunt van continuïteit zich be zwaard gevoelen over «een regeling, waar bij een dieel van een Departement met een minister wordt verplaatst. Overigens bepaalde men zich tot de vraag, of de Raad van State over deze zaak niet had moeben worden gehoord, zonder bepaald eritiek te willen uitoefe nen. 't Was meer een gedachtenwisseling dan een debat. Bij de behandeling van Buitenlandsche Zaken maakte de heer De Beaufort (v.-l.) enkele opmerkingen, die de aandacht verdienen. Na op de moeilijke positie gewezen te hebben, waarin de minister verkeert sedert 1830 is geen minister zoo iets te beurt gevajlen zeide hij aan zwaar moedige vooruitzichten geen geloof te kunnen hechten. Als de hartstochten tot bedaren zullen zijn gekomen, meent hij, zal het verstand weer gaan spreken en zal aan alle zijden het verlangen verrijzen naar een welda- digen vrede. In verband hiermede vestig de hij de aandacht der Regeering op en kele punten: lo. op de volkenrechtelijke beteekenis van het 'begrip „neutraliteit". „Het is volkomen juist dat Hugo de Groot indertijd in zijn boek „De jure belli" den doortocht door een neutraal land geoor loofd heeft geacht. Sinds dien zijn de denkbeelden echter gewijzigd en zijn juistere begrippen ontstaan en heeft men het cardinale punt daarin gelegd, dat geen land mag toelaten dat een der strijdende partijen door dit land wordt bevoordeeld of benadeeld. Dat is het juiste standpunt der neutraliteit." Hooge eerbied heeft de heer De Beaufort voor hetgeen de militaire autoriteiten heb ben gedaan, doch anderzijds heeft hij er bezwaar tegen dat zij zich niet bezig hou den met de bêstudeering der rechtmidde- len, en hij komt op tegen de opvatting van den oud-minister van oorlog Colijtn, die de doortrekking van België's grondge bied 'had noodzakelijk geacht voor Duitsch land. ln de tweede plaats wees hij er op, dat in doezen oorlog het stelsel der gijze laars wordt toegepast op een wijze, die den ernst er van zeer groot maakt. De heer De Beaufort keurt dit zeer af, om dat het verband tusschen een bepaalde daad en de gijzelaars ten eenenmale ont breekt. f Van de „openbare meening" verwacht de heer De Beaufort alles. Afgezien van z'n eritiek op Colijn's standpunt wij meenen ook, dat Colijin te ver ging door in vergoelijkenden zin te spreken over Duitschland's inval in België was zijn speech één uiting van z'n blijmoedig op timisme. Moge zijn ideaal geen illusie blijken. (Jok de heer Knobel verwacht veel van het vredes-plan Bryan, waaraan wij1 het verdrag van Dec. 1913 met de Ver. Staten danken. Eerste Ka nre r. De Eerste Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot vrijstelling van successie recht voor verkrijging van schilderijen en teekeningen uit de nalatenschap van W. J. van Randwijk goedgekeurd. Het zil veren ambtsfeest van den griffier lokte oen paar redevoeringen (van voorzitter en minister Cort) uit. Vanmiddag 2 uur kwam de Kamer weer bijeen. De geïnterneerde studenten. De Belgische studenten onder de ge- interneerden komen vermoedelijk niet in de kampen te Soesterberg maar in de kazerne te Amersfoort. Daar zal dan de school voor verlofsofficieren dienen voor studie- en collegezalen en voor logies. Ronde stuivers. Bij K. B. is de termijn van inwisser ling van de ronde nikkelen stuivertjes verlengd tot 1 Juli 1915. Bij K. B. is aan II. Kayser, vroeger te Goes, op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1915 eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der successierechten (kantoor No. 1) te 'sGra- venhage, miet dankbetuiging voor de aan den Lande bewezen diensten. Bij K. B. zijn met ingang van 16 Dec. benoemd tot commies der Posterijen en Telegrafie 4e klasse o.a. P. H. de Koster, C. J. Bom, A. van der Ven, thans adspiranbeommies en I. A. Luieyn, thans surnumerair der Posterijen en Telegrafie. Middelburg. Bevolking. In de eer ste helft van December zijn in deze ge meente Ingekomen: F. Marijs, meubelmaker E 93d, Arnemuiden; M.'de Hullu, Korendijk, P 57, Biervliet; H. van Vlijmen, ijzergie- ter, Vlissingsch Wagenplein Q 114, Vlis- singen; mej. M. P. van Houte, leerling ver pleegster, Noordpoortplein M 292, Deven ter; W. F. van Mearendonk, inspecteur der rijksveldwacht, Lange Gortstraat K 26, Vlissingcn; L. do Jonge, slager, Vlissingsch Wagen plein P 8, Oost- en West-Souburg; mej. A. A. C. van de Perel, onderwijzeres, Molstraat N 20, Sommelsdijk; J. A. M. Diorikx, meubelmaker, uit Parijs; A. Fran- ciscen, controle beambte S.S., Eigen- haardstraat P 228, 's HertogenhöschE. J. L. J. Peek, lelectricien, Lange Burg C 90, Rotterdam; J. de Miranda, handels agent, Lange Noordstraat C 20, Parijs. Vertrokken: Mej. W. S. M. I. Dalman, van Dam Z.Z. G 99, naar Buren; mej. C. A. van Karssen, Noordsingel S 166, Drie wegen; mej. J. C. Krahmer, Langedelft B 155, VlissnigenJ. de Best, Bellinkstraat G 161, Groningen; J. H. M. van Dijk, Abdij A 51, Utrecht; mej. II. A. M. Sa- venije, Langedelft B 157, Sittard; L. J. van Flierenburg, Gravenstraat I 196, Vlis- singen; J. W. Helder, Langedelft I 34, Utrecht. „M. Ct." -Heden werden 1188 bons voor warm eten afgegeven. De Vrijzinnig Democratische kiesver- eeniging hield Woensdagavond een alge meene vergadering. Medegedeeld werd dat de heer L. A. E. van der Leij als bestuurslid bedankt heeft en dat de heer H. L. Gerth van Wijk, voorzitter der vereen iging, die aan de beurt van aftreding is, bedankt heeft als lid der verceniging wegens vertrek uit de gemeente. Tot leden van het bestuur werden ge kozen de heeren mr. J. Adriaanse en A. Dekker. De rekening van den penningmees-' ter werd goedgekeurd. De heer P. van Sorge gaf een uitge breid verslag en de heer Herman Snijders deed mededeelingen over de buitengewone algemeene vergadering van den Bond op 29 November j.l. De heer G. F. Maris hield een uitvoe- rigjj inleiding over de kwestie van ver plichte schoolvergaderingen. Goes. Stukken Gemeenteraad. Naar aanleiding van het verzoek van een 17-tal mestvaalthouders, houdende ver zoek, om het tijdstip van 1 Januari 1915, vernield jn art. '8 deir verordening op hot houden van mestvaalten enz. te wil len veranderen in een later te bepalen datum, brengen B. en W. in herinnering, dat bij besluit van 29 October 1907 blij kens het bepaalde in art. 8 der daarbij vastgestelde verordening aan de toenma lige eigenaars, huurders en gebruikers van de bestaande mestvaalten, een tijdruimte is gegeven van ruim 7 jaar om hun mestvaalten volgens de nieuwe voorschrif ten te doen inrichten. De belanghebbe|n- den, aldus B. en W., hebben drie jaren ongebruikt voorbij Laten gaan, en men wil nu van de tijdsomstandigheden ge bruik maken, terwijl niet wordt gerept van het toestaan van een overgangstijd perk van 7 jaar. Mede op grond van de adviezen van gezondheidscommissie en gemeenLebouwmeester stellen B. en W. voor afwijzend op het verzoek ta be schikken. Naar aanleiding van de "Subsidie-aan vraag van de N.V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Beveland", die heden ter tafel zal komen, schrijven B. en W. aan het slot van hun voorstel: Wij handhaven ons voorstel van 18 Juni j.l. en herinneren daarbij aan het adres der Vereeniging Handelsbelangen; alsmede aan het oor deel der Financieele Commissie. De Financieele Commissie, in wier han den is gesteld het schrijven dd. 31 Juli (verzonden 2 Nov. 1914) van de N.V. Spoorwegmaatschappij „Zuid-Be.-eland" rapporteert Het schrijven der Vennootschap heeft aan de Financieele Commissie evenmin bevrediging gegeven als aan het college van B. en W. Het trekt de aandacht, dat op de na mens den Raad duidelijk gestelde vraag waarom de door dezen gewenschte rich ting voor de verbinding met Wolfaartsdijk niet kan worden gevolgd, een tamelijk ontwijkend antwoord is gegeven en dat, wat betreft het verlangde vergelijk van kosten nu wordt neergeschreven, dat daar naar nimmer een onderzoek i s en blijk baar ook niet zal worden ingesteld, wat onwaarschijnlijk klinkt en zeker on welwillend is tegenover den Raad, die over een niet onbelangrijk subsidie heeft te beslissen. Als eeriig motief voor de dezerzijds niet begeerde richting wordt nu voor bet eerst genoemd het belang van een verbeterde verbinding van Noo.d- Bevelond met Walcheren, maar daartegen is het juist dat het belang van Goes in gaat. Herhaaldelijk wordt ook op de be langen in de toekomst gewezen voor die verbinding met Walcheren, wat de fi nancieele commissie doet vragen of wel licht bij de Spoorwegonderneming iets be paalds voor oogen staat, zonder dat aan den Raad te kunnen toevertrouwen. De meerderheid is het eens met B. en W. De minderheid meent opnieuw de vraag te moeten stellen of het goed gezien Zou zijn van de gemeente, om waar de on aannemelijkheid van de gestelde voorwaar den wel niet aangetoond, maar met de grootste stelligheid uitgesproken is, di,e voorwaarden te blijven handhaven en daarmede in gevaar te brengen het tot stand komen van dein Spoorwegaanlog, die toch ook in den voor gelegden vorm voor deze plaats onschatbare voordeelen aanbiedt. Bevolking. In de eerste helft van December zijn in deze gemeente Ingekomen: J. Rijsbenbil, huismeester, Gasthuis, Oegstgeest, O. Vischinarkt 66; C. Dominicus, rijwielhandelaar. Kattendij- ke, Nieuwstr. 192; C. G. Roelofsen, gevan genbewaarder, 's GravenhageSmalleg. buurt 62VJ. de Wolf, onderwijzer, Grijpskerke, Voorstad 24; J. C. M. Hamer, kellner, Nijmegen, Gr. Markt 3; J. Smal- legange, bakkersknecht, Krabbendijke, Oude Vischmarkt 70; M. Kempe, pakhuis knecht, 's Heer Arendskerke, Paardenweg 70d; C. Schrijver, metselaar, Kloetinge, Oude Singel 131. Vertrokken: L. Steutel, rijwielhersteller, naar Maastricht; A. ZegersSmallegange, Renkum; K. van Sinttruijen, boomkwee- -ker, H'eusden; J. Wester, onderwijzer, Stavoren; A. van der Maas, smid, Vlissin- gen; J. Weststrate, hovenier, Kloetinge; D. C. Nijsse, bakkersknecht, 's Heerenhoek; J. Kalfsbeek, Amsterdam. ,,M. Ct." - Prijzen levensmiddelen. De Burgemeester van Goes maakt hekend, dat met ingang van Vrijdag 18 December a.s. zijn vastgesteld de navolgende ma ximum-prijzen van levensmiddelen en brandstoffen: Koffie (Santos) f 1,16, kof fie (Preanger) f 1,60, thee f 1,80, suikielr (witte geraffineerde) f0,56, suiker (bas terd of bruine) f 0,56, stroop f0,28, rogge bloem Ï0,25, tarwebloem f0,21, boekweit- meel f0,30, wit brood f0.18, bruin brood f0,18, roggebrood f0,18, rijst f0,24, gort f0,28, boekwedtgrutten f0,29, havermout f0,30, bruine boonen f0,30, zout f0,10, alles per K.G.; azijn f0,10 per fiescih; boterolie f0,63 en raapolie f0,56 per Liter; zeep (zachte, groene of gele) f 0,28, soda f0,07 per K.G.; petroleum f0,11 per Liter; cokes f0,62 per H.L.; turf (zware) 0,07, turf (lange) f0,10 per 10 stuks; capucijnex erwten f0,22 per kop; margarine f0,50 per 1/2 K.G.; steenkolen,* huisbrandkolen, (nootjes II) f 1,80, steen kolen, huisbx-andkolen, (nootjes III) f 1,70; steenkolen, fabriekskolen (nootjes IV) f 1,10; steenkolen, vette nootjes (bakketrs- koien) f 1,25, steenkolen, stukkolen (bak kerskolen) f 1,25, alles per ILL. In de jongstgehouden raadsverga dering in de gemeente Bellingwolde is de heer J. Reitsma, vroeger commies ter secretarie van Goes, benoemd tot secre taris der gemeente Rellingwolde, als zoo danig geïnstalleerd. De voorzitter installeerde dr-n nieuw- benoemden secretaris met een kort woord, waarin hij de hoop uitsprak, dat de heer Reitsma met zelfvoldoening de betrekking mocht waarnemen, en dat de verstandhou ding tusschen hem en R. en W. en raads leden een aangename moge zijn. De heer Reitsma dankte voor de waar- deerende woorden, waarop hij zijn werk zaamheden aanving. In dezelfde verga dering werd de heer Reitsma benoemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Ovezand. De arbeider W. B., dio zijn broer een bezoek had gebracht, welke zeer ziek is, kwam Woensdag in den voormiddag met zijn fiets aangereden en toen hij niet meer zoio heel ver van dezie gemeente af was, stapte hij af, en blies eenige oogenblikken daarna den laatsten adem uit. Nader vernemen wij dat de broer ook dood is. Voorwaar een treurig samen treffen van beider dood. Hulst. De R. K. Kiesvereeniging heeft voor de I'rov. Staten (vacature A. Moer dijk), candidaat gesteld den heer B. C. Puylaert te Zuiddorpe. De anti-rev. en liberale kiesvereenigingen hebben geen candidaat gesteld. Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering). In de heden (Donderdag) te Middel burg gehouden ojK-nbare terechtzitting van den raad van Beroep (Ongevallenverzeke ring) had de uitspraak plaats inzake J. J. D„ Hoofdplaat, W. S., Vlissingen, N. V. Mij. tot verv. van Spiegelglas te Sas van Gent. A. Imanse te Wissenkerke, waarbij de beslissingen der Bank werden vernie tigd en aan klagers de vorderingen ont zegd. Aan C. 0. L., Middelburg en E. H., echtgenoote C. P., Middelbrug, werd toege kend de ouderdomsrente en de beslissing, der Rijksbank vernietigd. De vordering werd ontzegd en de be slissing bevestigd in zake W. J. v. R.r Middelburg. Het beroep werd niet ontvankelijk ver klaard in zake C. de B., wed. J. v. E., Middelburg. Opruiing van militairen. 1 Gisteren werd voor het Gerechtshof te 's Hage behandeld het hooger beroep inge steld, door het 0. M. bij de Rechtbank te Middelburg en do-or den bekl. zelf, tegen het vonnis van de Middelburgsohe recht bank, waarbij de 31-jarige letterzetter H. D. M. W., wonende aldaar, werd veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aflrek der prev. hechtenis voor den tijd van 1 maand, wegens het op 5 September verspreiden en doen verspreiden door een 6-jari.g kind van opruiende geschriften on der de militairen te Middelburg. In de Strooibiljetten werden de militairen aan gezet tot dienstweigeren en tot reinsert, tegen hun meerderen. Bekl. beweerde thans voor het Hof dat hij de manifesten hem ter verspreiding toegezonden, slechts oppervlakkig heeft gelezen voor hij tot verspreiding over ging. Voor de Rechtbank verklaarde hij even wel den inhoud wel te kennen Pn de strekking er van te hegrijpen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2