No. 67 Donderdag 17 December 1914 39e Jaargang De Groot© Oorlog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN 5E VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUiJ L. BURG. Drukkers: Oosterbaan L© Colntre Goes. Zij, die zich met ingang van 1 Januari e. k. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De leening Wat zal er steaks veranderen op be lastinggebied ten gevolge van de teeningsi- wet? „De Nederlander" antwoordt hierop: Dan zal de vrijwillige inschrijving a 5 pCt. worden geopend. Wordt die niet völ- toekend dan volgt de gedwongen leening van voorloopig 150 millioen a 4 pCt. De rente en de aflossing zullen in de eerstkomende drie jaren worden geivon- den uit: 20 opcenten op grondbelasting en per soneel,- 33 opcenten op bedrijfs- en ver mogensbelasting; 50 opcenten op de ze gelrechten van buïtenlandsche effectent ÏO opcenten van de rechten en boeten van registratie en hypotheek; 10 opcen ten op den gedistilleerd-accijns die in het 'tijdperk van 1 Januari 191531 Decem ber 1917 vorderbaar wordt; 20 opcenten op den suikeraccijns (welke echter tegd- lijk wordt verlaagd); 20 opcenten op den wijnaccijns. Vóór 1 Jan. 1917 zal een voorstel vap Wet moeben inkomen, teneinde te beslist sen, of na afloop van de gestelde ter mijnen voor de beffing dezer opcenten, die opcenten bestendigd, herzien, of dooir eene heffing in eens vervangen zullen' woirden. Van 1 Januari 1915 af worden de ge noemde opcenten geheven; die op bedrijf en vermogen zullen bij 't nieuwe belas tingjaar, 1 Mei, beginnen. Waaraan wij nog toevoegen de volgende opmerkingen van den oud-minister De Meester in „Het Vaderland": UJJ I I Door een vernuftig en vrij ingewik keld stel van bepalingen is voorts ge zorgd, dat de suikeraccdjns voor de be taling van rente en aflossing een jaar- lijksche bate 'zal opleveren van i 3}/n millioen 'sjaars. Feitelijk blijft de sui- keïaccijns even hoog als zij: nu is, en spruit dat bedrag voort uit hetgeen de 'gedistilteerdaocijns (buiten de evenger noemde 10 opcenten) meer opbrengt dan f 25.2 millioen 's jaars. Een opeenten-lawine dusMen be denke evenwel, dat buitengewone tij den buitengewone maatregelen noodig maken, en gevoele zich, al zal de op- 'Centen-hefüng voor velen zéér bezwa rend zijn, niettemin dankbaar gestemd ■over bet feit, dat wij tot dusver ge spaard bleven voor erger, d.w.z. voor de ramp van den oorlog. ÏÏl i I Vooial dit laatste, is zeer jnist. Men lette er gelaten, of liever: dankbaar op. Tweeërlei vrouwen. Nu de Engelsche suffragettes, de pleit- voersters voor algemeen stemrecht hun brandend en Verwoestend bedrijf hebben gestaakt, en een kalmer stemming' over ben is gevaren, mocht heur wel eens in herinnering gebracht worden dat de oor log tal Van andere vrouwen, zelfs vorstin nen, bewegen heeft zich te wijden aan de Verzorging van gekwetste soldaten. Welk een wondere bekoring gaat er uit van den stillen, ingespannen arbeid Van het Roode Kruis en dier duizenden verpleegsters in lazareths en hospitalen. Wanneer daar gevraagd wordt wie kiest gij, de militante kiesrechtfeeks a la Pank- hurst, of de stille samaritaansche, die olie giet in de wonden en den dorstige laaft met wijn, dan zegent iedere Delg, elke Duitsoher deze laatste boven haar roerige zuster. Ja, ook in vredestijd is de liefdezorg deir Verpleegster zoo verre te prijz'en bo ven het ledige geloei der suffragette. Wilt ge u nog eens herinneren, lez'er, hoe professor Hector' Treub, een vrij- zinnig man, broeder van den minister van financiën, het verschil tussohen deze twee teekent „Onder de vrouWen", zoo schrijft hij, „die tegenwoordig aan het openbare léven deelnemen, zijn twee vrij scherp onder scheiden types waar te nemen, n.l. de Vrouvven, dre praten en schrijven (te pas én te onpas) en de vrouwen, die doen. Voor mij en ik vermoed voor ieder, die teen afkeer heeft van praatjesmakerij, is het eerste type buitengemeen onsympa thiek, het tw-eede daarentegen in de hoog ste mate sympathiek. Het eerste type heeft den mond vol van vrouwenkiesrecht en andere rechten en vergeet, daarbij en daardoor, dat or ook zooiets als vrouwenplichten bestaat. Om te toonen, dat ik niet overdrijf, noch zonder reden geen sympathie voor dit type heb, teen enkele opteékening uit kin dermond. Het zoontje van een der be kendste voorvechtsters van vrouwenkies recht die altijd weer zich vooraan plaatst als zij de kans schoon ziet in bet publiek praatjes te verkoopen, is op bezoek bij een, evenals hij, tienjarig vriendje. Aan het einde van den -dag zegt de kleine bezoeker tot zijn jeugdigen gastheer: „Wat ben jij gelukkig, dat je een moeder hebt, die thuis is en zich met je bemoeit." Tragischer veroorcteeling van zulke kakel vrouwen is wel moeilijk denkbaar. En nu daarnaast het andere type. De vrouw, die voor zichzelf of voor haar minder ge fortuneerde geslachtsgenooten practisch werk zoekt en mogelijk maakt. Werk, dat niet alleen de beteekenis heeft van bezig heid voor onvoldane leegloopsters en leeghoofden, maar dat voldoening en le vensonderhoud verschaft aan de werksters en nut oplevert voor de gemeenschap." WWMMWWMW—WWWBW—WJJII Beknopt overzicht van den toestand. Engeland is andermaal -opgeschrikt uit z'n zoete. rust. Dreigt het gevaar niet uit de lucht, dan uit de diepten dor zeeën. 'tValt niet te 'loochenen, en 't wordt ook niet geloochend, dat de Duitsche vloot voor Scarborough (en Hartlepool ver schenen is en deze plaatsen gebombar deerd heeft. (Beide plaatsten liggen in bet midden van Gr-oot-Rrittanje's Oostkust. Hartlepool telt 24500 inwoners (en ligt dicht bij West Hartlepool (mot 66420 5nw.); Scarborough 39510 inwoners). Menige tooze .Engelsche droom is thans „uitgekomen". De Duitschers voor de kust! Straks -een invasie... een landgevecht...! Bijzonderheden over (deze „belangrijke beweging van die Duitsche vloot in de Noordzee" bezitten we op het ooge-nbblik, dat we dit schrijven niet, doch we ver moeden, dat,ze niet lang uitblijven zullen. Op het Westelijk oorlogsterrein hebben in de laatste dagen de verbondenen een opmerkelijke activiteit aan den dag1 ge legd. -Terwijl bet voorlaatste Duitsche com muniqué wel vijf verschillende plaatsen vermeldde, waar aanvallen der geallieer den weiden „afgeslagen", maakt het laat- se ook melding Van de hardnekkige hou ding van den vijand, zoo boven Ni-euiw- poort om -den uitersten rechtervleugel der Duitschers om te trekken en ten Westen van -Sennheim. Overigens is de toestand niet noemens waard gewijzigd. Het feit, dat het verkeer mtet België zoo zeer bemoeilijkt wordt, bewijst, dat de Duitschers er nog niet gerust op 'zijn, ten aan de mogelijkheid van een terugtocht denken. De ontwikkeling van de- gebeurtenissen op het Oostelijk oorlogsterrein wordt spannend. Vooral1 in Noord-Polen, waar de Duitschers enorme kracht ontwikkelen. De toestand in Zuid-Polen is nog zeer vaag. De krachtige -overwinningen, door de Oostenrijkers ten Zuiden van Krakau be haald, doen ,hun invloed reeds gevoelen op de positie dier Russische troepen in Zuid-Polen, die door het terugdringen van hun uitersten -linkervleugel gedwongen worden zich achterwaarts te- bewegen, willen zij niet in leen gevaarlijke stelling geraken. Aan de Fransch-Duitsche grens en in den Elzas. In Nancy zoo schrijft de „Times"- correspondent aldaar van 10 December hooren wij nog voortdurend de Fran- sohe kanonnen brommen in de richting van de grens, vooral van Pont-a-Mousson. Gisteren liepen hier geruchten, dat die stad verbrand was, doch slechts één huis werd verwoest. De Duitsche batterijten staan nu in stelling ten Noord-Westen van de stad in de richting Thianeourt. T ot Badonviller toe heeft echter nog niets van belang plaats gehad langs dit gedeelte van de grens, behalve nu en dan artillerie-duels van de vooruitge schoven posten. Lager, in de streek van Celles, Senones en Provenchères hebben de Franschen Voor drie dagen een poging gedaan om de Duitschers uit hunne- stel lingen te drijven, echter zonder succes. De vijand zoekt, gedurende een aanval, een toevlucht in de kelders, terwijl de bewoners naar de Zolders worden gezon den, z'oodat de meeste verliezen onder de non-combattanten voorkomen. Dit is een der redenen, waarom het voortdringen hier slechts langzaam plaats vindt. De Fransche behelheb-ber wenscfit blijkbaar een onnoodige verspilling van troepen voorkomen. Doch de Franschen gaan bij stukjes en beetjes vooruit, en zij trekken nooit terug. In dit district heeft de strijd dezelfde sporen nagelaten als in Lotharingen. Vele der dorpen ligigen in puin: sommigen (zijn aan dit lot ontsnapt. Van de Col du Bon- homme zijn de Duitschers nooit tot Rudlin of Vallin gekomen. Fresse was bij na gebombardeerd, en alleen het slechte mikken der Duitschers heeft 'tdorp voor een totale vernietiging gered. St. Léonard is niet zoo gelukkig geweest en te Sau- ley, waar twaalf dagen lang gevochten is, zijn 89 van de 100 huizen stukge schoten. Tussohen St. Dié en Saales heeft ieder dorp zwaar geleden en overal op de wegen, langs den zoom van een woud en in de velden, zijn honderden en hon derden graven van soldaten. Provenchè res is nog steeds in handen der Duit schers. St. Dié zelf werd, na een hevig bom bardement, herhaaldelijk bijl tussc-henpoo- zen in October en November met granaten beschoten. Het station is voor.een gedeelte verwoest en meer dan een mijl in den omtrek is geen vensterruit lieel gebleven. Zoodat het plan der Duitschers, St. Dié te gebruiken als een basis voor een aan val op Epinal, niet geslaagd is. Celles is nog door de Fransche troepen bezet, doch de Duitschers houden stand in de vallei achter de stad. Sedert mijin laatste bezoek hebben hunne granaten de kerk verwoest. Allarmont, Lnsigny, La Petite Raon en Moussey zijn in Duitsche handen, gelijk reeds twee maanden het geval is. De vluchtelingen, die door den vijand verdreven werden, meldden, dat er in die dorpen, geen brood meer is en ook de Duitsche soldaten, voeden zich met aardappelen en beetwortelen. Zij dwin gen de bewoners er toe aardappelen (te rooien, die soms naar den Elzas worden gezonden. Alle geschikte mannen, die niet gedood of naar Duitschland gebracht zijn, worden gebruikt tot ,het aanleggen van ver schansingen. De Kerk van Senones is bijna geheel verwoest, en in vele kleine dorpen (zijn kerktorens, hoo-ge schoorsteenen ,en alie andere gebouwen, die dc Franschen zou den kunnen helpen bij hunne waarne mingen, systematisch ve'woest. In den Boven-EIzas ook schijnen de Franschen langzaam maar zeker vooruit te komien. Methodisch voorwaarts .nik ken is de regel geworden, zooals van den beginne af had moeten geschieden. Stap voor stap maken nu de Franschen, (vol gens de Duitsche methode, bij het op rukken loopgraven gereed, zoodat zij bij een gedwongen terugtocht niet aan een moordend vuur zijn blootgesteld, doehikun- nen wachten tot de aanval verloopt en dan maar weer vooruitdringen. De Duitschers schijnen zeer verontrust te worden door dez-e tactiek. Rij Sep- pois, Ferrette en Bisel heeft de Fransche artillerie de Duitsche loopgraven ver woest en den Vijand tot den terugtocht gedwongen, een aantal gewonde gevange nen achterlatend. [Wegens het Fransche offensief, heeft het postkantoor te Bazel aangekondigd, dat brieven voor Thann, Altkirch en Ge- brueiles niet meer ter plaatse kunnen wor den bezorgd. Gered door een hond. Een uitgehongerde St. Bernard-hond ver gold de weldaden van een Franschen Al penjager, door zijln leven te redden, toen hij onder het vuur was. Lubin, zoo heiet de soldaat, schreef uit een hospitaal te Besanpon aan zijn ouders te Annecy, dat hij den hond zag -en hem wat eten gaf, hoewel- hij zelf niet veel had. Het dier volgde hem toen in de loopgraven. „Bij de hevigste gevechten, vertelt die soldaat verder, sprong de hond dikwijls op den rand van de loopgraven, luid blaffende, en het was éen wonder dat hij niet gedood werd. Gedurende een tegenaanval kreeg ik een schot door beide been-en. „Bobby" stond naast mij, terwijl1 mijn kameraden voortrukten. Het werd nacht, en het was kouid. Onze loopgraven lagen op een afstand van nog geen hon derd meter, en als ik ze kon bereiken, zou ik in veiligheid zijn. Ik begon op mijn handen en knieën voort te kruipen. Bobby blafte. De pijn was vreeselijk. Toen sloeg ik mijn arm om den nek van den hond en zei: „Allez". „Hij scheen hiet te begrijpen, want hij- trok mij langzaam naar de loopgraaf en lag den ganscben nacht naast mij, om mo warm te houden. Den volgenden mor gen verliet Bobby mij: en begon als ge woonlijk op den rand van de loopgraaf te Maffen. Hij werd door een kogel getrof fen. Arme Bobby! Benige uren later vond de ambulance mij alleen in de loop graaf. Het westelijk front. Blijkens berichten van de Belgische kust zo-uden do Engelstóhen herhaaldelijk een nieuw bombardement van Zeebrugge be proefd hebben. De Duitschers openden echter telkens het vuur uit zoo ver dra gend geschut, dat de Engelsohen terug trokken, daar alleen het Vuur van de groote slagsobepen iets zou hebben kun-* nen uit wentel. Enorme voorraden hout worden naai? het inurideeringsterrein vervoerd. Mem veronderstelt, dat de Duitschers met een verdere versterking van de dijken bezig zijn. De „Daily Chronicle" vertelt van nieu we Duitsche krijgslisten in de Yserstreek. Ten einde Schotsohe regimenten te over vallen, fabriceerden zij b.v. een aantal kleine smalle Vlotten, welke zij dicht met loof omgaven. Op elk vlot waren 3 man verborgen. Deze vlotten leken sprekend op ontwortelde hoornen en struiken, welke talloos in de streek ronddrijven. De En gelsche posten keken dan ook verder niet naar de vlotten. Na uren lang wachten gelukte het aan de Duitschers op deze manier, langzaam met den stroom meedrijvend, vlak bij de Engelsche stellingen te komen. Op het juiste oogenblik openden de soldaten op de verraste Engelschen snelvuur. De ont stane verwarring werd door do Duitschers gebruikt en 3 kolossale motorbooten, ge pantserd en met snelvuurkanonnen voor zien, voeren in razende vaart naderbij en openden een vreeselijk Vuur op de Schotten. De Duitschers weriken in het algemeen1 veel met vlotten en platgeb-ouwde, haast kdell-ooze motorbooten.' Van hei oostelijk front. De militaire deskundige van de Times schrijft, blijkens de N. R. Ct., in een beschouwing over den toestand op het oostelijk front „Dat de Russen er niet in geslaagd zijn, Polen van de Duitschers te duive len, is niet het gevolg1,van gebrek aan man schappen of moed, maar alleen, of althans voornamelijk, van de slechte verbindin gen. Zal dit euvel, nu het in Polen Zelf aan den dag is gekomen, zich nog niet sterker doen gevoelen, wanneer de Rus sische legers opnieuw aan de grens van Silezië zullen staan? Twee Russische le gers zijn teruggedreven, en tweemaal met zware -Verliezen, bijna uitsluitend doordat hun spoorwegen de Duitschers in staat stelten, onverwacht op teen beslissend punt troepen samen te trekken. Is dit niet te verhelpenHet eenige middel om hierin verandering te brengen, lijkt de on verwijlde verbetering van de bestaande lijnen, en met name de aanleg v'an dwars- lijnen in Poten, waarlangs de Russische troepen en voorraden snel van den eenen kant naar den anderen overgtebracht zou den kunnen worden. Het buitengewone vernuft en de handigheid die Rusland in 190405 toonde in het gebruik tvan den Transsiberischen spoorweg, brengen ons er toe, om aan te nemen, dat het zteer wel bij machte zal zijn, spoorlijnen aan te leggen in alle deelen van Polen ten wes ten van den middenloop van den Weich- sel met een snelheid van 16 tot 20 K.M. daags, als die lijnen zon hard noodig zijn. Het is gevaarlijk daarmee te dralen en zioo lang de Russische legers niet in een gunstiger positie zijn wat hun spoorwegverbindingen betreft, zullen zij aldoor sterk in het nadeel zijn." Het bombardement der Engelsche kust. [Het bombardement van Scarborough be gon om acht uur. De bevolking vloog ijl de grootste opwinding uit de huizen vele menschen ijlden naar het station, waar zij den trein bestormden, jwielkie juist naar Huil zou vertrekken. [Verschillende gebouwen zijn beschadigd. De machinist van den trein verklaarde, dat hij gezien had, boe drie ïahrieksf. schoorsteenen van Scarborough neerge schoten werden. Een Lloydstelegram meldt, dat ook te Hartlepool ernstige schade is aangericht. Een granaat sloeg in de gasfabriek, welkte in brand geraakte. Volgens geruchten zou den er in deze stad. negen dooden Zijn. De historische abdij van Whilhiy is ge deeltelijk vernield. De vijandelijke kruisers verdwenen in Noord-Oostelijke (richting. Drie (Duitsche schepen (kruisers) na men iaan het bombardement van Hartle pool deel. Nauwelijks echter hadden zij het vuur geopend of zij werden door vier Engelsche torpedo vernielers aange- vallen. Nadere bijzonderheden over het bom bardement -op Scarborough toonen aan, dat het weer mistig was, toen het bom bardement beigon. Vrouwen Bn kinderen vluchtten in nachtgewaad de straten op. Vastgesteld is, dat ongeveer 50 scho ten igel-ost zijn. Twee kerken warden be schadigd. Talrijke daken zijn vernield. Van andere zijde wordt (nog gemeld: Tegen aciht uur gisteravond is een Duit sche kruiser 'in volte zee nabij Scarbo rough gesignaleerd. De kruiser naderde Villa Lancka. In een half uur tijds wter- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.25 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. dear 40 schoten gelost. Naar het neerko men der granaten te oordeeten sdhijneh de Duitschers de bedoeling te- hebben gehad het stadhuis te vernieten, hetwelk echter niet werd beschadigd. De materieel© schade aan andere gebouwen aangericht, is evenwel aanzienlijk, vooral in de na bijheid van het station ziet men overal huizen met Verbrijzelde vensters en door boorde muiren. Een vrouw wérd in haar winkel gedood terwijl de echtgenoot gewond werd. De kruiser verdween in Noord-Oostelijk© richting, vanwaar men later verwijderd kanongebulder hoorde. Bij bet bombardement van Scarborough zijn 18 personen gedood, volgens andeueiu 12 gedood en 24 gewond. Te West-Ilartte- pool (zooals men ziet in Hartlepool er niet bij betrokken) 20 personen gedood en 80 gewond. Opstand der Beljeren. „De Tijd" verneemt per koerier uit Antwerpen Niet vroeger vind ik een gelegenheid om in wat te melden over het oproer, dat plaats gehad heeft onder de Beier- sche (soldaten, verleden Donderdag. Oproer is niets te' weinig gezegd. Over de oorzaken wordt van alles verteld, maai de Duitsche overheid heeft niet kunnen verbergen, -dat het er weer warm is toe gegaan. In ,de Falconkazerne, waar het meerendeel' der Beiersche troepen gele gerd is samen met een afdeeling Pruisen, kwam het Donderdagmorgen tot een ge weldige vechtpartij, waarbij een boel meu belen ten iruiten stukgeslagen werden. Het rumoer was tot buiten te hooren en vóór de kazerne schoolde dan ook een massa volk samten, die door de po litie met de grootste moeite uit elkaar gedreven werd. De Beieren moesten dien morgen naar het front vertrekken. Tengevolge der on geregeldheden werd het vertrek tot 's an derendaags uitgesteld. Vrijdagmorgen vertrokken zij. Velen hunner hadden op hun geweer een klein Beiersch vlaggetje gestoken, wit en blauw, ten toeken van verzet tegen de Pruisen. Sommige personen meenen ook kleine Belgische vlaggetjes in hun troep gezien! te |h|ebben, doch dat komt mij al1 zeer onwaarschijnlijk voor, (hoe stellig het mij ook verzekerd wordt. Een tachtigtal1 Beieren moeten hier ach tergebleven zijn, -waarschijnlijk omdat de krijgsraad over 'hun lot te beschikken heeft. Vele Beieren kochten in do stad eten porseleinen knop met (het portret van hun landgenoote, koningin Elisabeth. T'e Rouchout waren bij- een mijner keu nissen twee .Beieren ingekwartierd. Toen zij vertrokken waren, vond de gastheer het portret onzier koningin, dat in zijn eetkamer hangt, met bloemen omkranst. De Servische overwinning. Langzamerhand worden meer bijzonder heden omtrent de Servische overwinning, bekend, bijzondierheden welk© haar tevens geloofwaardiger mak-en. Het blijkt, dat -de Serviërs, toen zij Bel grado ontruimden, -een eenigszins soort gelijke manoeuvre maakten als de Fran schen, toen zij op die Marne, de Russen toen zij aan den W-eichsel enVon Hindenburg toen hij uit Poten terugtrok. Een recuter pour mieux sauter. De Oostenrijkers liepen in de val, want zij rekenden, dat Servië totaal was ver slagen en uitgeput. De wraak der Serviërs bepaald-en zich pi-et tot de herovering van de aan Servië ontrukte gewesten: Bosnië, Herzegowina en de zeestreek, door den vrede van Londen aan Servië toegekend, maar ook tot afrekening van al1 de beleedigingem, sinds een halve eeuw door Servië van Oostenrijksche zijde ondergaan. De slag werd geleverd op d© hellingen van de 'Roudnik-bergen. Daar, over een front van 100 K.M. dikwijls het halve lijf in de sneeuw bonden de Serviërs een slag aan, die na 6 dagen hardnekkig vechten, 8 Dec. eindigde mtet de neder laag van het O os te n rijk s ch- Ho n ga ars oho leger. De linkervleugel en het centrum der Serviërs onderscheidden zich, volgens een uitvoerig telegram uit Nisch, bijzonder. Zij hadden tegenover zich het 15e, 16e -en het grootste deel van het 13e leger corps. Vruchteloos beproefden de Oostenrijkers bij Valjievo en Ousitze stand te houden; zij moesten terug en konden zelfs op- de Malienbergen, welke die streek btehejer- schen, tot staan komten. De Oostenrijksche nederlaag is volko men over driekwart van het front. Na het opsommen van die reeds be kend-te buit, verklaart het bericht, dat de Serviërs de Oostenrijkers aan hun gren zen zulten weten vast te houden tot den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1