Telegrammen. fsncse. Kerknieuws. Onderwijs. Zending. Ingezonden stukken. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Leestafel Allerlei. [apao. belangrijk be- on. Nat. Steun- |g, enz. iiead tot be- |van belieg); en iden van mili- "S. I a 1' |Chr. Volksdag- |75 millioen te van de goede Jugen vrienden. Ichrokken afgte- |n welken kant bepaald, dat I werden, of do |el in eens zal Treub zelf is borstel te ver- Irp hebban toe- Is over de aan- p somber stem- ebatteerd, alsof buurt van onze I de regeerings- td, Frankrijk, lat ier door zon- len. dat eenvoudig est. Iwaren, krakeel- I klein, twistziek als 't niet te kijn niet waard (ard te wordein! Minister Treub leetings van de |-democraten enj dat niet bestrij- |kken! volk op, alsof wanneer het Itje moet bijdra ai vrer op de arme oen en houden eepen ris der Koningin iigd-veldwachter (11e, Re nesse en ingang van 1 |c eervol ontslag! 1176 bons voor ober j.l. door de briek te Dintel- bagne werd 12 (tijd werden ruimi bieten verwerkt, |rgehalte hadden aeden ongeveer fon gemiddeld ge- betaald werden lijfers voor 1912 lllioen K.G. met 1 prijs van f 15.86, Li „De Lofstemi" I. e.k. (Ie kerst- pven in het Koor De Toegangsprijs rne wekken wij leid zijn, op deze li. De opbrengst (kelij'ke onkosten, Nat. Steunco- I middag hield de bis Belang" al- dering, die door en waarin een oopen jaar door gebracht, waaruit Lg op het oogen- r, dat er in 1914 n plaats gehad er-, gras- en pee- ei poeder; dat er K.G. verschillen- een bedrag van verschillende za- 492,07 318 K.G. ag van f 67,96. ;meester rekening zijn gehouden be er was ontvan- f462,705, een na- op de spaar- zoodat de werke- een debet saldo 1 D. Blok en Jan note meerderheid dedeeling', dat on tij dsomstandighe- voeren ondoenlijk bijna onmogelijk jk de superphos- een dag te laat f. Jongel. vereen, ke, trad DinsdagL Dorzitter, dhr. D. op 'de Weleerw. Iskanaal, met het onderwerp „Sem en Jafet beide in be roering". Geteekend werd het ontstaan en de voortwoekering van den oorlog, de afstamming van de volken die er bij betrokken waren en nog zijn. Verder werd besproken het verschillende karakter en de onderscheiden" gaven dier volkenaan getoond werd hoe de gaven aan Jafets nakomelingen geschonken, deze tot een strik, tot een val zijn geworden en dat daardoor de oorlog mede moet worden verklaard. Verder toonde de spreker aan, dat Jafets Volkeren Iniet in het voorportaal, maar in het binnenste van Sems tente moeten komen daar de God van Sem zoeken, daar alleen kunnen de gaven van Jafet worden geheiligd. Jafet is de Verlo ren zoon, Ge man met de 5 talenten, die daarmede God heeft te dienen; hij leere van den onreehtvaardigën rentmees ter en balseme de wonden; voor de goe deren van Jafet hebben wij soms, vooa' die van Sem altjjd te strijden. Het goed opgekomen publiek was van begin tot einde een gehoor. Baarland. Maandagavond hield de Groentenkweekersvereeniging haar jaar vergadering. Uit de verslagen bleek, dat 1913 een zeer ongunstig1 jaar was voor dez»e afdeeling en tevens dat ook bet ledental afnam. Dhr. A. Moerdijk werd als bestuurs lid herbenoemd en tot afgevaardigde werd' benoemd dhr. J. Bogert. (Een dag te laat ontvangen. Red.) Sluis. Het besluit om het vluchtelingen oord alhier op te heffen, is ingetrokken. Breskens. Gistermiddag had alhier in de dorpsstraat een droevig ongeval plaats. Het 4-jarig zoontje van bakker A. v. M. dat naar de bewaarschool ging, had bijl het oversteken der straat het ongeluk door een wagen, geladen met steenko len te worden aangereden. De wielen gin gen het knaapje over de borst. Het ventje is kort daarop overleden. Tholen. Op Donderdag 17 Dec. des na middags te 3 uur zal de nieuwbenoemde burgemeester de heer J. W,. Wagtho in een alsdan te houden openbare Gemeen teraadszitting door den Raad, bij' monde van den oudsten Wethouder, den heer A. Hollestelle, worden geïnstalleerd. De plechtigheid zal zonder eenige feestelijk heid vanwege de burgerij geschieden, zulks met het oog op den nood der tij den. Enkel zullen de schoolkinderen der openb. school Z.Ed.Aohtb. een welkomst lied toezingen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zeist door J. de Bruin te Rijssen; naar BergUm door E. .Was te Aduard. Oudelande. Door de stemgerechtigde le den is tot ouderling bij de Ned. Flerv- Gemi. herkozen de heer P. Wiestveer. Geref. Kerken. Tweetal te MiddelsLum, J. H. Lam- mertsnia te Axel en D. Pol te Vlissingen. Bedankt voor Ten Boer door H. Meu- link te Hendrik Ido Ambachtte Gaast en te Kaam IJ. v. d. Zee cand. te Wir- dumvoor Duurswoude door D. Prins te Oudega; voor Veenendaal door R. de Jager te Scherpenzeelvoor Olde- booren door S. Dwarshuis te Boorn- bergum; voor Rilland-Bath door T. H. de Mildt, cand. te De Bilt. Zierikzee. De gep. kapitein-luitenant ter zee H. Slot, alhier, is benoemd tot lid van de examencommissie stuurman koop vaardij en sleepvaart. Geslaagd te Venlo voor de acte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de da mes P. Roos, C. M. J. Kort en O. J. Meeuse te Goes. Geslaagd Voor kommies hijgde rijks belastingen dhr. I. de Keuning te N. en St. Joosland. Geslaagd aan de universiteit te Lei den voor het eindexamen Ned.-Ind. rechterlijken dienst mr. L. J. de Vos te Middelburg. Geslaagd voor de acte L.O. Wis kunde de heer F. Wu Weeda te Middel burg. Ritthem. Dinsdagavond sprak in d© kerk alhier Ds. II. Weiss, thans predikant Lij de Hernhutter giemeente te Zeist, vroe ger Zendeling in Suriname. Na ingeleid te zijn door Ds. P. L. Kiehl vertelde Ds. Weiss aan de hand van vele mooie, duidelijke, lichtbeelden van de reis naar Suriname, de Kolonie Suriname, van de hoofdstad Paramaribo, van de Zen- dingsposten, van de prachtige landschap pen, enz. Reeds in 1738 is de eerste Zen deling der broedergemeente, die thans ook als zendingsveld heeft Labrador, Groen land, in Suriname werkzaam. Ondanks de vel© moeilijkheden, zooals 't ongezonde klimaat, moeilijk te bereizen streken, ver schillend© rassen van menschen (India nen, Stad- en Boschnegiers, Britsoh In diërs, Javanen, Mulatten, enz.)' |en het moeilijk afstand doen van het heidensch bijgeloof, werkt de zending er met een onmiskenbaren zegen. Verscheidene in- landsche predikers brengen thans hst Evangelie aan hunne stamgenooten. In 't bijzonder stond de geachte spreker stil bij een werk der barmhartigheid n.l. de verzorging der vele melaatschen. 't Is opmerkelijk, dat die vreeselijke ziekte, welke voor de lezers van dit blad zeker geen nadere omschrijving behoeft, bijna uitsluitend voorkomt onder de neger- bevolking. Do drie Protestantsche 'gemeenten, n.l. de Hervormde, de Luthersche en de Broe dergemeente behartigen te samen dit lief dewerk. Ds. Weiss beeft eenige jaren aan het hoofd er van gestaan. Was het een wonder, dat Jezus tijdens zijne omwan deling op aarde een melaatsche genas, de spreker vindt bet een even groot won der als een melaatsche, die ziet, dat hij van zijn ouders, vrouw en kinders, van geheel zijn familie, ja zelfs van de ge heel© buitenwereld is afgescheurd, nog eenige jaren dikwijls onder hevige pijnen den langzamen, maar zekeren dood tege moet gaat, zich met zijn gansohe hart overgeeft aan den Heiland, om bij hem troost te vinden. En toch zijn er genoeg voorbeelden van. Het werk der verple gers en verpleegsters is dan ook niet gering te schatten. Ds. Kiehl was de tolk van al de aan wezigen, die ondanks bet gure weer vrij talrijk waren, toen hij Ds. Weiss dankte voor hetgeen hij gesproken had. Door meer kennis van de Zending kan alleen de liefde er voor vermeerderen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik s.v.p. gebruik maken van uw blad voor het onderstaande: Het lokaalspoor en de subsidie daar voor gevraagd aan de gemeente Goes, is herhaaldelijk in couranten besproken en men is het eens met een desbetreffend voorstel van B. en W. om de gevraagde subsidie alleen dan te verleenen, wanneer de lijn Wolfertsdijk direct verhon den wordt met Goes en niet zooals' ze thans is voorgesteld door de Maatschappij in de richting van 's Heen Arendskerke naar station Goes. In dat geval blijft de halte ongjeveer 4 a 500 meters van het station 's Heer Arendskerke. Het motief, hiertegen aangevoerd, is hoofdzakelijk, dat daardoor de reizigers van Noord-Beveland en Wolfertsdijk niet naar Goes, maar naar Middelburg zullen reizen en daardoor Goes eerder nadeel dan voordeel zal hebben. Wanneer deze theo rie in de praktijk opging, dan was dat argument jpist, maar dat is m.i. niet waar. Te Cortgene legt de Prov. boot aan en geeft alzoo voor de ingezetenen, van Noord-Beveland de gelegenheid zich naar Middelburg te begeven. Die kosten On afstand plus tijdverlies zijn veel minder, dan over Wolfertsdijk's Heer Arends- kerke na.ar Middelburg. Ook de ingezete nen van Wolfertsdijk kunnen van die ge legenheid profiloeren en zal huni minder geld en tijdverlies kosten, dan wanneer ze over 's Heer Arendskerke Middel burg trachten te bei-eiken. Hier kan nog bijgevoegd worden: dat het toch dwaas zou zijn van reizi gers, die zaken te Goes hebben te ver richten, te 's Heer Arendskerke komdn- de, dan van plan gaan veranderen en inplaats van naar Goes naar Middelburg gaan; dat toch de personen, die gewoon zijn naar Goes te gaan, 't zij ter markt of voor zaken ook aldaar zullen komen, al wordt de lijn gelegd, zooals voorgesteld door de Maatschappij. Ik blijf alzoo bij mijne meening, dat in geen geval door de geprojecteerde lijn van de Maatschappij minder reizigers in Goes zullen 'komen dan door de voor gestelde lijn van B. en W. Verder meen ik op te merken, dat door de besproken lijn over 'het hoofd gezien wordt de andere verbindingen met Goes. Wij kunnen toch zeggen, komt het' spooT tot stand, dan is Goes met bijna alle gemeenten verbonden. Een feit is 't, dat daardoor de winkeliers van Goes al zoo de handelsstand alsdan nog] meer bevoordeeld zullen worden door de be woners van omliggende dorpen als tot dusverre is geschied. Goes toch heeft voor het meetrendeel het bestaan to danken aan de personen van die plaatsen! Het bevreemdt me erg, dat dus. alleen giedacht wordt aan de lijn Wolfertsdijlk Goes en de overige lijnen, die oneindig meer personen te Goes zullen brengen; totaal uit het oog verloren worden. Mijn bescheiden meening is, dat men de Maatschappij met de lijn Wolfertsdijk had ter wille moeten zijn en haar niet moeten noodzaken eene lijn in eenet rich ting te leggen, die veel meeif zal kosten en haar vele moeilijkheden in den weg zal leggen. Als leek kan men nagaan, dat de waar de van de onteigende gronden en de kostenj der werkzaamheden yérbonden aan, de voorgestelde lijn B. en W., enorm' hooger zullen zijn dan de lijn doos de Maat schappij te leggen. Neem aan, dat die kosten pl.m. f20000 m'eer bedragen, dan derft de Maatschappij reeds de rente gelijkstaande met de door Goes te verleenen subsidie, dus in dab gteval zou do Maatschappij niets hebben •aan de subsidie. Ook moet men niet vergeten, dat de Maatschappij een risico voor hare teke ning neemt, die zoo groot is, dat geene andere onderneming te vinden is, die deze exploitatie aandurft. De subsidie die Goes wil verleenen is toch zoo groot niet, dat zij het raohf meent te hebben medezeggenschap uit te oefenen in de uitvoering van dat be langrijk werk. Het bedrag door Goes te geven is te gering voor het voordeel, dat men nu reeds zal hebben van, de andere lijnen, dus m.a.w. voldoening aan, bet gevraagde van de Maatschappij wordt in deze gewensoht. Nog wil ik relateereo, dat ik mijn stem aan het voorstel van den heer Dekker gaf, om daardoor meerdere zekerheid 'te verkrijgen, dat allen, die zouden meegei gaan zijn met het voorstel van B. en W., de zekerheid zullen krijgen door een schrijven van de Maatschappij; dat het voor haar te kostbaar is en te veel werkzaamheden eischt om te kunnen vol doen aan bet verlangen van het onder havige voorstel van B, en W. Hoogachtend, J. C. H. H0LLMANN. Goes, 15 Dec. 1914. P.S. Dit stuk, wat betrekking heeft op de raadsvergadering van 31 Juli j.l., heb ik pas heden doen plaatsen met het oog op de tijdsomstandigheden. Diefs tal uit een bataljons- kas. Te Tilburg is uit eeu bataljons- kas van een der regimenten infanterie een bedrag van plm. f9500 aan bank papier ontvreemd. De dader is onbekend. Geen speelgoed. Ln het stati onsgebouw te Eindhoven begingen eenige jongelui de onvoorzichtigheid een pa troon te laten ontploffen. Een der aanwe zigen sloeg bewusteloos neer, terwijl een ander ernstige blessuren opliep. Men zij gewaarschuwd. Twee, als priesters verkleede personen zamel den te Noordwijkerhout, huis af, huis aan, geld in voor kerk en school in Armenië. De gaven vloeiden rijkelijk. Later bleek het, dat men met oplichters te doen had. Smokk elen. Men schrijft uit Lim burg aan het ,,Rbld.": Sedert eenige dagen verkeert men in een der dorpen van Midden-Limburg in spanning omtrent den afloop van een bijzondere smokkelaarsg'eschiedeais, Wel ke in hoofdzaak is afgespeeld in Duitsch- land, doch die ook voor hier to lande wonenden onaangename gevolgen kan hebben. Het betreft hier den uitvoer uit Duitsch- land van in dat land ten uitvoer verbo den electrisohe batterijen voor zaklan taarns. Op een of andere wijze waren deze voorwerpen, ten getale van een 20 duizend stuks overgebracht naar een ca féhouder te Kaldenkirchen. In kisten ver pakt, werden Ze van daar per kar onder geleide van een voermansjongen langs een der Duitsehe grenskantoren naar Ne derland overgebracht, zonder dat de Duit sehe douane, die meende te doen te heb ben met ledige kisten, de fraude ont dekte. Aan het Nederlandsche gTens- kantoor werd het aangebrachte ten invoer gedeclareerd. Op dat oogenblik moet de Duitsehe douane lont hebben geroken, want toen de voermansjongen, een Nederlander die in Duitschland werkt, weder goeds moeds naar Kaldenkirchen wilde terug- keeren, werd hij gearresteerd. Door een toeval wist hij echter te ontsnappen en, door het veld rennend, weder op Neder- landsch grondgebied te komen. .Bij den caféhouder in Kaldenkirchen werd direct een huiszoeking gedaan en enkele partijen tabak en koiïieboonen, Ver moedelijk smokkelwaar, benevens al het contante geld in beslag genomen, ter wijl de woning bovendien verzegeld en de bewoners in Verzekerde bewaring werden gesteld. Voorts is beslqg gelegd op de spaarpenningen van den voermansjongen en hebben de Duitsehe autoriteiten last gegeven, dat niets van uit Duitschland verzonden mag worden aan de Neder landsche firma, welke de bedoelde bat terijen in ontvangst heeft genomen. Een Nederlander gefusil leerd? Uit Klundert wordt aan de „Tel." geseind: Het gerucht gaat, dat D. S., zoon van een boer uit deze omgeving1, nabij1 Esschen woonachtig, die verdacht werd een Belgisch paard te hebben ge stolen, door "die Duitschers is gefusil leerd. Hij werd in het begin van deze maand, door de Duitschers gevangen ge nomen. Botha's kop te koop-. In het „HM." lezen we leen advertentie onder dezen kop en verder van den volgenden inhoud: Iemand, in het bezit der Royal- Cabinet-formaat-Photo's van De Wet, De La Rey en Botha waarop iederen auto graph© handteekening zooals deze portretten bijl het bezoek der Boerengene raals aan Nederland in 1903, verkocht zijn a f25.— ten bate der Boeren-slacht- offers van de Engelsche concentratie kampen, wenscht thans Botha's afbeel ding e. a. uit deze ©eregalerij te verwij deren en biedt baar daarom bij deze den meestbiedende aan. Bizonder geschikt als Kerstmis-present voor Engelschen, anglo- manen ofRussisch-Japaneesch-Fransch- Servisch-Belgisch-Monteniegrijnsch gezin den. De opbrengst, na aftrek der annonce- kosten zal aan het Alg. Steun-Comité ter hand worden gesteld. Br. B. 4989, Ricar- do's Adv.-Bur., Ams'terdam. LONDEN, 16 Dec. Duitsehe oorlogssche pen bombardeeren de Engelsche steden Scarborough en Hartlepool. Engelsche oor logsschepen zijn in actie getreden. De toestand ontwikkelt zich. BERLIJN, 16 Dec. Uit het groote hoofd kwartier wordt gemeld. In het Westen beproefde de vijand opnieuw aanvallen vanuit Nieuwpoort. Hij werd daar door het Vuur van de schepen vanuit zee onder steund. Het vuur bleef zonder resultaat en de aanvallen werden afgeslagen. 450 Franschen werden gevangen genomen. Van 'het overige gedeelte van het front is slechts de bestorming vermeld van de hoogten ten Westen van Senheim, dat door den vijand sedert eergisteren bezet was. In Noord-Polen hebben onze aan vallen eeri 'geregeld verloop en werden verscheidene sterke steunpunten genomen en daarbij plm. 3000 man gevangen ge nomen. In Zuid-Polen winnen onze troe pen voortdurend terrein. LONDEN, 16 Dec. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat men verwacht, dat eer daags ten Zuiden van Rrakau een be slissende slag zal vallen. ST. PETERSBURG, 16 Deo. De Tsaar heeft gisteTen het leger in den Kaukasus verlaten. De Generale Staf meldt onbeduidend^ gevechten in den Kaukasus. LONDEN, 16 Dec. Een telegram uit Duinkerken meldt, dat de laatste drie da gen in de omgeving van Yperen verwoede aanvallen der Duitschers werden afgesla gen. 24000 man zijn gesneuveld. LONDEN, 16 Dec. Uit Bern verluidt: Het geschutvuur en het werken met zoek lichten bij Friedrk'hshafen hebben het vermoeden gewekt, dat opnieuw een aan slag op de Zeppelinloodsen is gepleegd. PARIJS, 16 Dec. Communiqué van gis teravond 11 uur: De Fransche en Belgi sche troepen zijn uit Nieuwpoort voorijge- rukt en hebben de linie van Lisièie ten W. Van Lombaerdzijde bezet. Wijl hebben een aanval gedaan in de richting van Klein Hollebeeke ten Z. van Yperen, en hebben 500 M. terrein gewonnen. In den Elzas handhaven wij ons op de hoolgten, di© Steinbaoh beheerschen. Overigens geen nieuws. yLISSINGEN, 16 Dec. De Diuitsclhe con sul bericht, dat geen passen meer wor den afgegeven voor dat gedeelte van Bel gië ten W. van de spoorlijn Esschen AntwerpenBrusselMons (Bergen). MAASTRICHT, 16 Deo; Te Luik kwa men 60 gewonde Duitschers aan, die bij La Bassée hadden gevochten. Zij verze kerden, dat deze plaats nog in handen der Duitschers is, ofschoon de Franschen op korten afstand .genaderd zijn. BERLIJN, 16 Dec. Prins von Bülow is gisteravond naar Rome vertrokken. PARIJS, 15 Dec. Hét officieel commu niqué van hedenmiddag 3 uur luidt: Niettegenstaande de krachtige Duitsehe tegenaanvallen hij Hollebeke hebben wij onze vorderingen aldaar kunnen hand haven. Van de Somme tot aan het Argonnen- woud werd met tusschenpoozen een min der hevig kanonvuur onderhouden. In den Elzas is de zware Duitsehe artillerie in werking getreden. De Duit sehe infanterie heeft vasten voet ge kregen in Steinbach. Overal elders kon den wij' onze vorderingen behouden. WEENEN, 15 Dec. Officieel wordt ge meld Ons offensief in ,West-Galicië dwong den vijand tot den terugtocht, en bracht ook zijn front in Zuid-Polen aan het wanke len. Onze van het Zuiden oprukkende troe pen die onvermoeid den vijand achter volgen, bereikten gisteren de linie Jasmo- Rajbrot. Bij deze achtervolging en in den laatsten slag werden 31.000 Russen ge vangen genomen. Heden zijn berichten ingekomen over een terugtrekkende beweging van den vijL and over het geheele front Rajbrot-Nrepo- lomice-Wolbrom-Noworadomsk-Pelrokow. In de Karpathen werden tegen het voort- dringen der vijandelijke troepen in het Latorczadal de noodige maatregelen ge troffen. WEENEN, 15 Dec. Van het Zuidelijk oorlogstooneel wordt officieel gemeld: De operatieve toestand, welke het ge volg was van het noodzakelijk terugtrek ken van onzen rechtervleugel, deed het wenschelijk voorkomen om ook Belgrado voorloopig op te geven. De stad werd zonder strijd ontruimd. De troepen hebben door de geweldige marschen en gevechten wel geleden, maar zijn toch met den besten geest bezield. TOKIO, 15 Dec. Tengevolge .van een mijnontploffing zijn te Fukuoka in Japan 800 mijnwerkers bedolven. Hoe Koning Albert optreedt' Terwijl' onze dappere soldaten, aldus de Belgische corr. van „De Tijd", strij dende voorwaarts dringen, geeft koning Albert zich alle moeite zijin mannen ts bezielen. Hij heeft dit van stonde af aan gedaan. „Waren al onze officieren als hij, ons leger had nog heel wat meer kracht ontwikkeld", verklaarde men -een hoog geplaatst officier reeds voor eenigen tijd. Maar koning Albert schroomt dan ook niet ik -gaf reeds enkele staaltjes er van om plichtsontrouwen officieren op hun plicht te wijzen. Hij gaat zelfs zoover de officieren, die niet hun taak vervullen aan officieren waardig, te degradeeren. Dat heeft een tweevoudige uitwerking. Eerstens wordt hetleger uitgezuiverd en blijven de goede eelmenten te grooter eer in dit leger mede te strijden en hebben de minderen te meer vertrouwen in hun meerderen. Hoe koning Albert optreedt leert o.a. de „Moniteur Beige" in het jongste num mer. In dit Belgische staatsblad staat het volgende Koninklijk Besluitt afgedrukt (zijnde het besluit, dat wij in ons vorig Ochtendblad afdrukten. Red.) Een ander feit. In een oogenblik van menschelijke zwakheid hadden twee soldaten geaarzeld in het vuur te gaan. Een plotselinge angst had hen bevangen en... zij vergaten hun plicht. Zeker, 't was laakbaar, maar menschelijk toch. Het was geen welbewus te dienstweigering, het was meer een oogenblikkelijke overheersching van vrees. Ze moesten door bun officier met da revolver in de vuurlinie worden terugge dreven. Het verhaal hoorde ik van een zeer vertrouwbaar persoon in het lé ger. Toevallig speelde het geval zich in de nabijheid des konings af, wien alles ter oore kwam. Toen de dienstweigeraars uit de vuurlinie kwamen, troffen ze „heel toevallig" een lang, eenvoudig officier, die met hen leen praatje aanving: „Waar om ze het gedaan hadden en hoe ze er toe gekomen waren. Hij zou z'n bemid deling wel aanwendon, dat ze niet voor den krijgsraad behoefden te staan, aks ze in 't vervolg zich zelf maar meester bleven." i Eerst 's avonds wisten zij, wie die of ficier was, die met hen gesproken had. En zij zijn de beste soldaten geworden van hun troep. Ze hebben geen aarze ling [meer gekend. De oudste werd gewond, ernstig gewond, en... 'hij vond de konin gin aan zijn ziekbed om hem troost en opbeuring te brengen. Zouden voor zulk Oen vorstenpaar niet alle mannen het vuur in willen? „Het Kaartsysteem" is heden bij V. d. Laan te 's GraVenhage verschenen. Het zijn artikelen uit „Handelsstudie" met een inleiding door J. Hagers. Dit boek met vele kaarten in kleurendruk! is een feestnommer bij gelegenheid van het tien jarig bestaan, van „Handelsstudie". Wijf vestigen op deze uitgaaf de aandacht van handel, middenstanders en industrieelen. Van het Geïllustreerd Volksblad, vau I), v. Sijn, te Rotterdam, verscheen we der het Kerstnummer, met mooie bijdragen in proza en poëzie, en op muziek. Een uur'd aglicht meer. Het Hoofdbestuur der Maatschappij v*an Nijverheid heeft aan de departementen verzocht de vraag te hespreken, of het wenschelijk is er op aan te dringen, dat bijl den aanvang der zomordienstregelingl van de spoorwegen de klokken van de openbare gebouwen één uur vooruit wor den gezet, en tegelijk met den aanvang der winterdienstregeling de normale toe stand worde hersteld; alsmede of Neder land hiertoe kan overgaan voordat de om ringende Staten tot een dergelijken maat regel besloten hebben. Het eerst zijn in Eng'eland pogingen aangewend om in den ziorner een uur daglicht meer te krijgen, door gedurende de zomermaanden het leven een uur vroeger te laten beginnen. Het denkbeeld Vond in Engeland zoowel als in de kolo niën gTooten bijval, en ook in de andere Europeesche landen. Verschillende offioieele en andere licha men in Engeland spraken zich voor het denkbeeld uit. Reeds eenige malen is dan ook aan het Engelsche Lagerhuis een wetsontwerp tot invoering der vervroeging ingediend. Daarbij werden als voordeelen der regeling genoemdvooreerst de bevor dering der algemeene gezondheid en daar door den welstand van de geheele bevol king; voorts de vermindering der uit gaven voor kunstlicht en de daardoor verkregen besparing verder de verlenging! van den ontspanningjstijd na den/arbeid. Daar komen nog indirecte voordeelen bij. Het is bekend, dat bij daglicht beter gewerkt wordt in het algemeen dan bij kunstlicht; in vele bedrijven worden zoo wel kwaliteit ais kwantiteit Van het pro duct bijl kunstlicht minder dan bij- dag licht. Weliswaar zullen de opbrengsten van gasfabrieken en electrisch licht min der worden, wat een nadeel voor de ge meentekassen is, maar aan den anderen kant zullen die op de uitgaven voor open bare verlichting bezuinigen. Voor Duitsch land werd gerekend ruim 90 millioen per jaar. Naar denzelfden maatstof zou dan in ons land de besparing! ongeveer 5i/3 millioen bedragen. De invoering der regeling zou weinig bezwaren ontmoeten. Men past zich ge makkelijk aan een nieuwe tijdsindeeling aan. Wij1 herinneren tenslotte nog- even aan het bij het begin van den oorlog door ons uit „Het Gas" overgenomen artikel, waar in ook werd aangedrongen op een ver vroeging van het leven, om aldus brand stof te bezuinigen en de kolenvoorraden zooveel mogelijk te sparen. („Centrum'.) Het woord „Boche". Het „Hbl." schrijft: In den oorlog van 1870 duidden de Franschen hun tegenstanders aan met den naam van „Prussiens". In dezen oor loog heeft men een nieuw woord, dat als vaderlandsche aanduiding, gedeeltelijk ook ajs scheldwoord dient; het is het woord „boche" voor Dmitscher. Eigenaardig is, dat geen enkele Fransch- man weet waar de naam vandaan komt. Fransche etymologisten en philologen heb ben zich reeds met het geval1 bemoeid, maar ze konden bet woord „boche" maar niet thuis brengen. Eindelijk is er nu toch een geschiede nislezer, die zijin wijsheid opdiept uit het groote werk van Anatole France, „His- toire de France", en in herinnering brengt, hoe de Teutonen een koning had den, die over hen regeerde in de eeuw, voorafgaande aan onze jaartelling; deze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3