Staten-Generaal Uit de Pers. Uit de Provincie, Binnenland. ren, kan 'tland ver onder water zetten en alles is daarvoor gereed. Winoksber- gen (Berques), de vesting ten Zuiden van Duinkerken, is reeds als een eiland te midden van den vloed, En voor Calais ligt nog een derde stroom, die inundatie verwekken kan: de Aa. Van Calais kan men zich thans slechts met een bijzondere pas naar Duinkerken begeven, en die pas verkrijgt men niet gemakkelijk. Wie een kaartje voor Duin kerken vraagt, hoort gewoonlijk het be scheid „Er worden voor Duinkerken gteen biljetten afgeleverd". Slechts voor een zeer geldige reden krijgt men een pas. In Fransch-Vjaanderen, tussohen Ber ques en Cassel, gaan de boeren rustig met hun herfstarbeid voort. De eerste schrik is geweken. De bevolking, die daar over 't algemeen zeer godsdienstig is, be zoekt druk de kerken. Uit Duinkerken ver neem ik, dat de bedevaartkapel, vaar O. L. Vrouw der Duinen vereerd wordt, ins gelijks veel volk trekt. Duinkerken wordt zooveel mogelijk afge zonderd om spionnage tegen te gaan. Men heeft daar dus maatregelen genomen, ge lijk indertijd te Antwerpen. Belgische gekwetsten worden doorge voerd. Fen hunner schreef me, dat hij met veel lotgenooten per vaartuig naar Cherbourg en verder per trein landin waarts werd gebracht. Hij en zijn mak kers worden nu uitmuntend in een villa verpleegd. Een ander bericht dus dan betgeen ik onlangs in een Duitsch blad las, als zouden Belgische officieren te St. Omer verklaard hebben, dat ook, wat de verpleging betreft, de Franschen hen in den steek lieten, 'tls zelfs sterk te betwijfelen, dat Belgen te St. Omer ver toeven, een stad, die niet op hun weg, maar wel op die der Franschen en En- gelschen van 'tYpersche front ligt. Men weet, dat ook veel Belgische mi litairen in Engelsche hospitalen en Heils- leger-asyls verblijven. De Belgische ma rineschepen er zijn er niet veel die, zooals het schoolschip, van Ostende en Antwerpen naar 'Le Havre in vei ligheid werden gebracht, verrichten een deel van het transport. Tot die marine schepen rekent men de mailbooten van Ostende, de politie- en loodsbooten. Korte Oorlogsberichten. De kinderen van Frans Fer dinand. Naar de „Hlas Lidu" van 23 Nov. vertelt, is op het slot Konopischt tij Benetchau, het slot van den vermoorden Oostenrrjkschen troonopvolger, leen veld lazaret voor gewonde soldaten opgericht. In de prachtige vertrekken, waarin vóór eenige maanden nog de troonopvolger en zijne gemalin den Duitschen keizer hadden verwelkomd, zijn thans de gewonden on dergebracht. Een bijzonder groote be zorgdheid voor hen leggen de kinderen van Frans Ferdinand aan den dag. On der begeleiding van gravin Henristto Choteck bezoeken zij de winkels in Benet- chaui, om daar de meest verschillende ■zaken voor de gewondten te koopen. Ieder van de herstelde soldaten krijgt van do kinderen van den vermoorden troonop volger een geschenk, zoodra hij! Kono pischt verlaat. De liefde en bezorgdheid dezer kin deren is wel een der schoonste en lief lijkste tafereelen uit dezen oorlog. De moord op den troonopvolger werd aanlei ding tot den oorlog en zijne kinderen trachten liet daaruit voortkomende leed ivoor do gewonde soldaten te verzach ten. België's neutraliteit. De „Nordd. Allg. Ztg." heeft nieuwe bewij zen „voor de Engelsch-Belgische mede plichtigheid" gevonden. Bedoelde docu menten zijn afkomstig uit het Engelsch gezantschapsgebouw te Brussel1. Bijlzonder opmerkelijk is de volgende geschreven aanteekening Kennisgeving: ten eerste. De Fransche officieren hebben order gekregen op te komen in den namiddag van 27 Juli; ten tweede: de stationschef van Feignies heeft order gekregen alle gesloten spoor wagens geschikt voor troepentransport in do richting van Maubeuge samen te trek ken. Medodeeling van de brigade gendar merie te Frameries. Beide plaatsen liggen aan den spoor weg MaubeugeBergen, Feignies op on geveer 3 K.M. Van de Belgische grens in Frankrijk. Frameries in België op 10 K.M. van de grens. Hieruit kan worden opgemaakt, dat Frankrijk reeds op 27 Juli de eerste mo bilisatie-maatregelen heeft getroffen en het Engelsche gezantschap biervan onver wijld door België op de hoogte werd ge steld. Te Brussel. Aan de Tijd wordt uit Brussel gemeld: Aan levensmiddelen is hier geen ge brek, maar al meer en meer komt er gebrek aan geld, zoodat de steuncomité's boe langer hoe meer werk krijgen. Het steuncomité geeft per dag en. per persoon 1 liter soep, een bepaalde hoeveelheijj brood, aardappelen en soms een stukje vleesch of .spek. De voedingsmiddelen die uit Amerika komen, worden door de stad aangekocht, waardoor haar schulden last natuurlijk zeer verzwaard wordt. Van Brussel gaan de levensmiddelen naar even redigheid de provincie in, natuurlijk, na dat Brussel voor zichzelf voldoende heeft gehouden. Vandaar dat in sommige plaat sen, vooral plaatsen waar de bevolking gedeeltelijk van de industrie leeft, soms gebrek heerscht. Het gerucht als zou in Gent een hos pitaal uitsluitend voor Duitsche typhus- lijders zijn ingericht, is ongegrond. Het ligt volgens de Duitsche overheid in een klein, door haar niet genoemd, plaatsje, volkomen geïsoleerd. Uit Antwerpen. De bijzondere correspondent van de Tijd te Antwerpen seint Men verwacht hier de komst van eenige duizenden landweer- en landstorm-man schappen, die te gelegener tijd de achter hoede van het front in Vlaanderen zullen gaan versterken. De scholen zijn voor hunne inkwartiering in orde gemaakt. Ook zullen de niet bewoonde huizen door de officieren en manschappen worden ingeno men. De woningen, waarvan de eigenaars zich door huisbewaarders doen vervan gen, vallen eveneens in de termen, om een half dozijn soldaten te herbergen. Londen in duisternis. Naar de Engelsche bladen melden, is een nieuwe verordening uitgevaardigd voor de „verlichting" van Londen gedurende den oorlogstijd. Volgens deze verordening is het verboden 's avonds eenig licht in de winkels te ontsteken, hetzij dit dient Voor verlichting hetzij voor reclame. Ook moe ten alle automobielen, rijtuigen, wagens en handkarren van achter van een rood licht voorzien zijn, om bij, de huidige duisternis in de straten botsingen te voor komen. Duitsche onderzeeërs in België. Een Engelsche vlieger, die eer gisteren böven Noord-West-België toer de, heeft verklaard, dat hij gezien had, hoe de Duitschcrs in het kanaal van Lissenweghe, vlak buiten- Brugge, bezig waren met proefnemingen van een nieu wen onderzeeër. Waarschijnlijk was de boot daar gebouwd. Tweede Kamer. Kleingoed. Marine-offi cieren. Lotisieo. Geen „politiek". „Verschillende wetsontwerpen" gingen gisteren zooals men reeds heeft kun nen lezen onder den hamer door. Kleinigheden, 't noemen niet waard. Bij de bevorderingswet voor de zee macht werd even langer stilgestaan. De heer Van Voort van Zijp herinnerde er n.I. aan, dat bij het jongste adelborsten- examen een zevental plaatsen onbezet ble ven, hetgeen de minister wijt aan anti- militaire propaganda en aan de verbrei ding van de vredesidee. Spr. nu twijfelde er aan of dit ontwerp daarin verbete ring zal brengen, daar het zoo'n uiterst tijdelijk karakter draagt, en had liever gezien, dat het nog even in portefeuille gehouden was in afwachting van de reor ganisatie der scheepsmacht zelf. Uit 's ministers betoog bleek, dat bij bet naar genoemd examen ingestelde on derzoek merkwaardige antwoorden inge komen waren. Veelal bleek, dat men de miiltaire ka raktereigenschappen minder waardeerde. Hm, hm Anderen meenden, dat er toch wel geen oorlog zou komen, omdat de beschaving tte ver gevorderd" was. Welk een ontnuchtering voor dezulken: het uitbreken van een wereldoorlog in de verlichte 20o eeuwl Nog anderen achtten de finanoieele vooruitzichten niet voldoende of meen den, dat ander werk nuttiger was. Nu, deze Laatsten zouden o.i. toch nooit goed© marine-officieren worden! Minister Rambonnet hield vol, dat het wél degelijk van belang is reeds nu met verbetering te beginnen, vóór de algeheole reorganisatie, omdat dit vertrouwen wekt. Veel viel er ook niet op af te dingen, dus was het lot spoedig beslist. Z. h. s. ging 't ontwerp er door. Hij de behandeling van de Staatsbegroo- ting moest de minister o.a. over den post voor de deooratiën nog een en an der aanhooren. Bichon en Kleetrekoper wilden dat ijdele gedoe voorloopig maar achterwege laten, minister Treub wees er edhter te recht op, dat in dezen tijd geen enkele ridderorde is verleend, dat dus zeer ze ker bezuiniging plaa,ts vindt, en dat men er nog wel even over nadenken mag, voordat men nu geheel en al met dit instituut gaat breken. 's Middags justitiebegrooting. Lotisieo mocht zich in groote belang stelling verheugen. De schrik van de rech ters, uitkomst voor menig advocaat. Sommigen willen tegen de praetijken van deze instelling, die tegen den geest der Loterij wet ingaan, wijziging in de wet. Premieleenlngen zijn krachtens die wet toegestaan. Dat wil men veranderd xijen door ook voor pramioleeningen een Ko ninklijke toestemming verplicht te stellen, terwijl naar* som ruiger oordeel di|e toe stemming dan nog alleen gereserveerd moet blijven voor de publiekrechtelijk© lichamen (Staat, gemeente, provincie] en vereeni,gingen van algemeen belang. De Minister was van meening, dat ook zonder wetswijziging de verkapte (lo terij van Lotisieo wel bestreden zou kun nen worden. De heer Van Raalte trachtte den Minister terug te brengen van zulk een onderschatting van de vindingrijkheid der reeds zoo dikwijls behendig genoeg! gebleken onderneming, om daarna nog1 eens erxtra op wijziging der Loterijwet in den zin van verplicht stellen em be perkt mogelijk maken van een Koninklijke toestemming aan te dringen. En de heer Mendels voegde het zijne er bij. Tal van punten werden nog aangeroerd. Nuttige zaken, doch die op de beslis singen geen invloed hadden. Hoofdstuk IV (Justitie) is reeds z. h. s. aangeno men. „De politiek" bleef er buiten. Zooals trouwens afgesproken was. Eon w o n d e r 1 ij k e ontdekking. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onverwijld een onderzoek gelast naar de mate waarin de burgemeester van Krimpen a. d. Usel, de heer Koker, be trokken is in het geval der aanwezig heid van een bedrijf tot het bereiden van vleeschpreparaten in het Roode Kruis- hospitaal te Rotterdam. Dit bericht heeft betrekking op het onderstaand geval, dat in de „N. R. Ct." werd gepubliceerd. Direct na het uitbreken van den oorlog hoeft de heer Tinsly, directeur van de Uranium Steamship Company, te Rotter dam, het voor 2400 landverhuizers be stemde hotel dezer maatschappdji aan de Maashaven, kosteloos ter beschikking ge steld van het gemeentebestuur. De bur gemeester heeft dit aanbod in dank aan vaard. Daarop heeft het gemeentebestuur het groote gebouw afgestaan aan het Roo de Kruis, dat het volkomen liet inrichten als hospitaal tot. het opnemen van ge wonden. Nu deze inrichting tot heden niet aan haar bestemming behoefde te voldoen en er meer gebrek ontstond aan logies voor behoeftige vluchtelingen, werd voor tijL delijk onderdak gevraagd ten verkregen in het Uraniumhotel. De politie kwam bij1 de verhuizing op Donderdag 10 dezer tot de ontdekking, dat de groote kouken voor 2400 gasten van dit Roode Kruis-gebouw was geme tamorfoseerd in een fabriek van ge conserveerd vleesch. Een achtduizendtal blikken stonden klaar, gereed, waarvan er 'n 1500 goulasch bleken te bevatten. Nog ©en 12000 bussen stonden leeg te wachten. De electrisch gedreven aardap- pel-sohilmachine van de hotelkeuken was omgezet in een toestel om blikken dicht te soldeeron. Op do verbaasde vraag, voor wie dit alles bestemd was, antwoordden de koks: „voor het leger." Inmiddels werd de heer Tinsly in ken nis gesteld met deze verrassende bevin ding. En toen bleek dat de „directeur der Uranium absoluut niets afwist van het bestaan van dit bedrijf in de keuken van zijn eigen hotel. Hij had dit afgestaan aan het gemeentebestuur en zich natuur lijk, in vol vertrouwen op de leiders van het Roode Kruis, van elk verder toezicht onthouden. Doch men kan zich de ver ontwaardiging van dezen Engelschman voorstellen, toen hij1 ervoer wat daar in middels tot stand was gekomen. Te mesr omdat zijn hotelpersoneel, in den dienst van het Roode Kruis overgenomen en ook door dit'comité betaald, meewerkte in de fabriek. Doch een verder onderzoek leidde tot nog ontstellender uitkomsten. Alras bleek, dat de burgemeester van Krimpen a. d. lJssel, de heer B. Koker Jzn., samen met don Duitschen hotelchef van de Uranium, den heer Huber, 'met den caféhouder in de Nicuwstraat 12, en den Oostenrijker Barthold Winter, een combinatie had ge vormd tot het bereiden van vleeschprae- paraten. En dat de leider van dijn étappen- dienst van het Roode Kruis, de land weer-majoor J. T. Wilkens, in deze com binatie actief deelnam, er financieel bij was betrokken, en de aanwezigheid van dit bedrijf dus duldde in het Roode Kruis- Hospitaai, waarover hij als commissaris de medebeschikking had. Deze onderne ming heette „Driebond-Rotterdam-Hol land". Haar kantoor was gevestigd in de Wijnstraat 115b, telefoonnummer 8504. De heer Tinsley heeft maatregelen geno men, opdat geen stuk van dit alles zijn hotel- verlaat eer aangetoond is dat die leveranties waarlijk voor het Nederland- sche leger waren. Dit is niet waarschijn lijk, daar ons leger voldoende van vleesoh voorzien isaan de legers der geallieerden; zou men ook geen aanbiedingen doen van blikken met het etiket: Echt conser- virtes ungarisch goulasch, B. Winter, Rotterdam." Wij vernamen trouwens dat er reeds aanzienlijke bestellingen uit Duitschland waren ingekomen en dat het gehakt gepraepareerd was volgens een reoept van het Duitsche legerbestuur. Naar aanleiding van dit stuk, merkt de heer Koker thans in de „N. R. Ct." het volgende op: „lo. het gebruik van keukens van het Uraniumhotel door den Driebond is ge schied, nadat daartoe door den heer Huber uitdrukkelijk de instemming van den heer Tinsley was verkregen; 2o. do Driebond had ten doel het be drijf uit te oefenen van conservenfabriek, zooals er zoovele in den lande zijn, en waarin niets onbehoorlijks kan zijn ge legen 3o. Alle kosten van de fabricage zijn door den Driebond betaald, die ook steeds de bedoeling heeft gehad na gebruik al les weer in den vroegeren staat op te leveren 4o. de geheele fabricage heeft tot dus verre bestaan in het maken van eenige proefbussen 5o. van de Zaak is nooit eenig geheim gemaakt, en daarin is ook nimmer go- werkt door koks van het Roode Kruis. Een en ander geeft echter de „N. R. Ct." geen aanleiding haar modedcelirigen te wijzigen, verbetering van een drukfout daargelaten. Van den landweer-majoor, den heer J. T. Wilkens, ontving de „N. R. Ct." het volgende schrijven „Waar ik met naam en toenaam, door u genoemd wordt, onder het opschrift „een Pijnlijk geval", heb ik het recht, dat ik de juiste toedracht der zaak ver meld. Eenig© weken geleden kwamen, te mijnen kantore, de heeren Koker en Huber mij vragen, of de keukens van het Ura nium Hotel mochten gebruikt worden voor het maken van verduurzaamd vleesch, voor de legers te velde. Ik heb deze heeren toen gezegd, dat ik hierin niets te zeggen had en alleen de eigenaar, de heer Tinsley, hierover be slissen kon. Toen mij om financieelcn steun werd gevraagd, werd mij de verzekering gege ven, dat de heer Tinsley volkomen in stemde met het gebruik der keukens, waarop ik dien steun heb toegezegd. Noch als leider, noch als commissaris van het Roode Kruis treft mij in deze eenig verwijt". Op last van den Minister van Binnen landsche Zaken is een onderzoek inge steld. Uitvoer boter. Thans is bepaald, dat niet meer dan 50 pCt. der gecontroleerde boter naar het buitenland mag worden verzonden. Belooning gemeenteamb tenaren. Men schrijft ons Jarenlang is door de ambtenaren bij het bestuur en de administratie'der gemeenten aangedrongen op lotsverbetering. Dat die aandrang geheel gerechtvaardigd was, wordt algemeen erkend. Intusschen heb ben de gemeenteambtenaren de laatste maanden over salarisverbetering niet ge sproken. Zij gaven zich geheel aan hun gewichtigen arbeid, in het algemeen be lang en het mag zeker wel eens gezegd, dat zonder die groote toewijding de zaken niet goed hadden kunnen gaan. Thans veroorzaakt een .aanschrijving van den minister van Binnenlandsche Zaken naar ons bleek bij vele gemeenteambtenaren een pijnlijke gewaarwording. Er wordt in dat stuk medegedeeld, dat de minister van koloniën bereid is aan gemeente ambtenaren een vergoeding toe te kennen van f 2.50 per vrijwilliger, dien zij be hulpzaam zijn bij het verkrijgen van stuk ken voor den kolonialen militairen dienst. De Minister van Koloniën kan niet be doeld hebben de gemeenteambtenaren op deze wijze dienst te laten doen als hand langers bij de werving, want dat is dan toch zeker niet hun taak. De maatregel is stellig goed bedoeld. Het pijnlijke is echter de omstandigheid dat hij wen- schelijk of noodig kan worden geoordeeld. Van tweeën één: óf de bedoelde werk zaamheden behooren tot des gemeente ambtenaars taak en dan heeft afzonder lijke betaling geen zin, óf zij behooren daartoe niet, maar dan moeten zij ook niet van hen worden gevraagd. Wij zijn van meening, dat het eerste het geval is. Hoewel dan niet wettelijk daartoe ver plicht, behoort de ambtenaar ten gemeen tehuize ook bij het bovenvermelde be langhebbenden zooveel mogelijk ter wille te zijn. Hij heeft trouwens nimmer ge weigerd gevolg te geven aan den op roep van hooger bestuur om, zij het naar de letter onverplicht, bij tallooze Zaken me de te werken in het algemeen belang. Maar het rijk late achterwege een belooning' van enkele rijksdaalders voor een be paalde soort van diensten. Er zal, ook als weder zoogenaamd normale om standigheden zijn ingetreden, in de eer ste jaren van gemeentebesturen en ambte naren, ook door het rijk, ontzaglijk veel gevorderd worden, en stellig kan op hun krachtige hulp staat worden gemaakt. Het jongste tijdsverloop staat daarvoor borg. Intusschen vergoede het rijk, in den vorm der bestaande rijksuitkeering voortaan aan de gemeenten behoorlijk de kosten. Wij hopen dat de gemeenteambtenaren ook ditmaal de gevraagde diensten zullen ver- leenen, maar het daarvoor in uitzicht gestelde niet zullen aanvaarden. Opbrengst der Middelen. Overzicht van de opbrengst der mid delen over Nov. 1914, in vergelijking ge bracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1913. 1914. 1913. Directe belast. Recht op den invoer Accijnzen Waarb. en bel. der goud. en zilv. werken Indir. belast. Domeinen Posterijen Rijkstelegr. Staatsloterij Akte v. Jacht en visscherij Loodsgelden f 8.538.342 f 8.322.680 - 1.038.931 - 1.353.753 - 5.337.083 - 5.704.945 17.935 2.422.040 292.212 1 323.862 618.612 164.066 5.747 90.915 44.275 3.559.134 308.418 l.a"0.274 388.448 9.055 4.472 334.513 Totaal f 19.849.749 f21.879.970 De opbrengst over de eerste elf maan den van 1914 bedroeg f 177.572.548 te gen f 182.191.048 over de eerste elf maan den van 1913. Uitvoer wollen- en halfwollen goederen. Stct. no. 295 bevat een Kon. besl. waar bij is bepaald, dat de uitvoer van wollen en halfwollen goederen is verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Regeering behoudt zich voor dit verbod tijdelijk op te heffen, of in bijzon dere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. Ee.rste Kamer. Tot voorzitters der afdeelingen zijn be noemd de heeren: Van der Bic sein, 't Hooft, Van der Does de Willebois, Van Kessenieh, en Tjarda van Starkenborgh. Tot ondervoorzitters de heeren Reekers, Cremer, Regout, Bavinck en Zijlma. Steun van Curasao. Ook in Curasao is een belangrijk be drag verzameld voor het Kon. Nat. Steun comité 1914. Staat van beleg, enz. Wetsontwerpen zijn ingediend tot be stendiging van den staat van beleg; en tot het langer in dienst houden van mili tie en landweer. Gewonnen, maar... In „De Amsterdammer" Chr. Volksdag- lezen we: Treub's ontwerp om f275 millioen te leenen is er, maar ten koste van do goede verstandhouding met zijn eigen vrienden. Hij heeft het er onverschrokken afge bracht; geen bedreiging van welken kimt heeft gebaat; alleen is nu bepaald, dat in 1917 beraadslaagd zal worden, of de leening zal blijven dan wel in eens zal worden afgelost, maar van Treub zelf is voor dit laatste geen voorstel te ver wachten. Waar wij Treub's ontwerp hebben toe gejuicht, verheugen wij ons over de aan neming. Toch zijn er dingen, die somber stem men. Er is weer politiek gedebatteerd, alsof de vijand niet meer in de buurt van onze grenzen stond. Vergelijk daarmee nu de regecrings- voorstellen in Engeland, Frankrijk, Duitschland eens. Alles gaat er door zon der morren of tegenstemmen. Wij Nederlanders kunnen dat eenvoudig niet. Dat is altijd zoo geweest. Zelfs als we in oorlog waren, krakeel den we nog. Wo zijn en blijven een klein, twistziek volk 1 Haast zouden we zeggen, als 't niet te verschrikkelijk waswe zijn niet waard om voor den oorlog gespaard te worden! Volkomen terecht heeft Minister Treub geprotesteerd tegen de meetings van de sociaal- en de vrijzinnig-democraten eni volkomen juist noemde hij dat niet bestrij ding maar agitatie verwekken! En dat in dezen tijd! En dan hitst men het volk op, alsof dat onrecht wordt gedaan, wanneer het "mee een bescheiden steentje moet bijdra gen aan de oorlogskosten! Wijs onze arbeiders liever op de arme Belgen, die al hun hebben en houden in een beddesloop meesleepen! Door den Commissaris der Koningin is aan A. Zandijk, bezoldigd-veldwachter in de gemeente Noordwelle, Renesse en Serooskerke (Sch.), met ingang van 1 Mei 1915 op zijn verzoek eervol ontslag, verleend. Middelburg. Heden zijn 1176 bons voor warm eten afgegeven. Goes. De op 24 September j.l. door de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te üintel- oord aangevangen campagne werd 12 dezer beëindigd. In dien tijd werden ruim1 127 millioen K.G. suikerbieten verwerkt, die een gemiddeld suikergehalte hadden van ongeveer 16.75 pet. In 1913 werden versneden ongeveer 114 millioen K.G. met een gemiddeld ge halte van 16.73 pet., die betaald werden met f 13.42 terwijl die cijfers voor 1912 bedroegen ruim 121 millioen K.G. met 17.47 pet. gehalte en een prijs van f 15.86, Kapelle. De Zangschool „De Lofstem" alhier hoopt op 25 Dec. e.k. (le kerst dag) een Uitvoering te geven in het Koor der Ned. Herv Kerk. De Toegangsprijs is bepaald op 10 ct. Gaarne wekken wij' allen, die in de gelegenheid zijn, op deze uitvoering bij te wonen. De opbrengst is, na aftrek der noodzakelijke onkosten, bestemd voor het Kon. Nat. Steunco mité. j Nieuwdorp. Maandagnamiddag hield de Kunstmestvereeniging „Ons Belang" al hier een algemeene vergadering, die door 44 leden werd bezocht en waarin een verslag over het afgeloopen jaar door den secretaris werd uitgebracht, waaruit bleek, dat 3e veroeniging op het oogen- blik 90 leden telt. Verder, dat er iu 1914 7 aanbestedingen hebben plaats gehad; één was er bij van klaver-, gras- en pee zaden en één van sproei poeder; dat er was aangekocht 584.100 K.G. verschillen de kunstmeststoffen tot een bedrag van f35239,06 616,5 K.G. verschillende za den tot een bedrag van f492,07; 318 K.G. sproei poeder tot een bedrag van f 67,96. Hierna deed de penningmeester rekening en verantwoording over zijn gehouden be heer, waaruit bleek, dat er was ontvan gen f462,59, uitgegeven f462,705, een na- deelig saldo van f0,115; op de spaar bank stond nog f 62,41, zoodat de werke lijke balans sloot met een debet saldo groot f62,305. De heeren Blok en Jan Dekker werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De voorzitter doet mededeeling, dat on der deze tegenwoordige tijdsomstandighe den bestellingen uit te voeren ondoenlijk is, doordat prijsopgave bijna onmogelijk is gebleken, voornamelijk de superphos- phaat. (Tot ons leedwezen een dag te laat ontvangen. Red.) lerseke. Voor de Geref. Jongel. vereen. „Eben Haëzer" te lerseke, trad Dinsdag avond, na door den yoorzitter, dhr. D. Willemsen te zijn ingeleid, op'de Weleerw. heer ds. Heida van Stadskanaal, met het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2