Telegrammen. Onderwijs. Rechtszaken. Ingezonden stokken. Laatste Berichten. Wetenschap m Kunst. Oorlogsoverzicht. Van „het stoelen op een zelfden wortel des geloofs" van protestanten en room- schen, nu toch ook schijnt ingang ge- Vonden te hebben bij onze Leeuwarder vrijzinnigen. De „Leeuwarder Courant" maakt er zelfs melding van, dat de schare in de Groote Kerk erg onder den indruk was, toen men gezongen had: „Ai ziet, hoe goed, hoe lieflijk is 't, dat zonen van 't zelfde huis als broeders samen wonen." En niet alleen pastoor en domi nee waren geroerd. Geen oog bleef droog De „treuga Dei" schijnt wel heel won derlijke gevolgen te hebben. Vele men- schen raken bepaald de kluts kwijt." Geref. Kerken. Beroepen te Reeuwijk P. Jukkenekke te Kockengen. Bedankt voor Harderwijk door D. il. Hagenbeek te Vlaardingen (B..) Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Almelo L. de Bruijne te Bunschoten. Bedankt voor Harderwijk J. \V. Geels te Haarlem. Geref. Gem. Goes. Donderdagavond 6 uur hoopt ds. Cr. H. Kersten van Ierseke voor deze ge meente op te treden. R. K. Kerk. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot rector te Hulst (gasthuis) den- heer a. v. Jole, tot kapelaan te Terneuzen den heer J. van Hoof, priester van het seminarie. Koudekerke. Mejuffrouw C. Stuij werd benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school alhier, al waar zij als volontaire werkzaam was. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak was hedenmorgen die tegen A. Z. en D. v. d. Br., beiden uit Clinge, beklaagd van mishandeling. De eerste getuige Th. J. Weemaes was niet verschenen; de tweede J. Claus, land bouwer, verklaarde, dat hij op 31 Mei gezien heeft, dat Weemaes- in een heg lag, hij heeft echter niet gezien of de twee jongens, die er bij, stonden al of niet sloegen en schopten naar Weemaes, wel herkent hij; nu de bieide beklaagden, als de twee die bij Weemaes stonden. Wee maes was verwond, het bloed liep naar zijn oogen. De 'eerste beklaagde ontkent er bij te zijn geweest, waarop getuige ook twijfelt of hij den eersten beklaagde wel gezien heeft. De tweede ontkent ook, maar getuige houdt vol, dien wel degelijk gezien te hebben. De derde getuige, F. van Co-uteren, was met Claus, en heeft wel hooren slaan en schoppen, maar toen hij er bij; kwam was het- afgeloopen, wel heeft hij Wee maes zien loopen, gevolgd door de beide beklaagden. Daar de eerste getuige thans, omdat hij. wegens eene poging om door het prik keldraad te kruipen, door de Duitschers gewond is, werd deze zaak voor onbe- paalden tijd geschorst. De tweede zaak was die tegen A. v. 0. uit St. Jansteen, die volgens de verkla ring van den eerügen getuige E. F. de Kind, dezen met een sabel op de hand zou hebben geslagen op 12 Juni j.l. Beklaagde zeide, dat hij zich met de sabel heeft willen verdedigen, maar de president meent, dat daarvoor geen reden was. Getuige zegt) dat hij naar de sabel greep en daardoor verwond werd; hij deed dit toen beklaagde sloeg. Voor den rechter-commissaris had bekl. bekend te hebben geslagen. Met 0. M., waargenomen door mr. Mijn- lieff, eischte één maand gevangenisstraf. De arbeider A. K. uit Axel, heeft op 10 Juni een jongen geslagen, toen deze hem uitschold. Bekl. zou geschopt en met een stok geslagen hebben. Dit laatste ontkende be klaagde. De eerste getuige, de arbeider J. de Ha mer, heeft dit echter goed gezien. De tweede getuige, de arbeidster J. de Hamer, dochter van den eersten getuige, beeft dit ook goed gezien. De eisch luidde f10 of 10 dagen. Bij verstek werd behandeld de zaak tegen P. A. v. B. uit Stoppeldijk, die bij eene ontmoeting met A. v. d. Vreeken deze met een mes in de rag verwondde'. De eisch luidde één maand. De volgende beklaagde was A. J. M. uit Cadzand, beklaagd van mishandeling van I. van den Ameele. Op 6 Juli hadden beklaagde en getuige van den Ameele, evenals wel meer ge beurde, ruzie, omdat bekl. tweede en ge tuige eerste knecht is. Van den Ameele verklaarde dat toen bekl. een mestvork nam en hem daarmede in de hand stak. Bekl. zegt, dat getuige er met de hand in sloeg. Deze ontkent dit. De tweede getuige, IL A. van Noppen, arts te 'Scboondijke, verklaart, dat onmoge lijk is, dat de verwonding veroorzaakt is; terwijl bekl. de vork hield zooals hij het voor wil doen komen. De eisch luidde zes weken gevangenis straf. Voortgezet werd de zaak tegen J. W. v- d. H. uit Breskens, die zöools wij reeds vroeger meldden, den gemeelde veldwachter zou hebben mishandeld toen deze hem en anderen bij de aanlegplaats der boot zeide op zij te gaan. Bij de eerste behandeling werd proces verbaal opgemaakt tegen twee getuigen, a decharge, die verklaarden dat de veld wachter gestruikeld is. Vermoedelijk heeft het verder onder zoek hun schuld niet bewezen, want thans werd tegen deze bekl. direct vrijspraak gevraagd, bij welke eisch de verdediger, mr. H. J. C. Groot, zich aansloot. Vervolgens stond terecht A. D. te Axel, beklaagd van poging tot uitvoer van kaas naar België. De kommies, A. de Groote, hield be klaagde aan, die hem verklaarde eerst in een winkel op Hollandsch grondge bied te zullen trachten de kaas te ver- koopen, maar anders het naar België te zullen brengen. Op de grens stond een soldaat, die bekl. terug zond, en toen ging hij niet naar den winkel, maar- kwam terug en toen hield getuige hem aan en nam de kaas in beslag. De verdediger, mr. Groot, merkte op, dat bekl. aangehouden werd voor hij aan den winkel was. Het 0. M. vroeg f 10 of 10 dagen en verbeurdverklaring van de kaas. De verdediger meent, dat geenszins be wezen is, dat beklaagde wilde uitvoeren en vroeg diens vrijspraak. Bij verstek werd tegen A. den H. te Schoondijke, welke vrouw, de vrouw O. van de Putte' bij de keel greep en mis handelde, f 10 of 10 dagen geëischt. Wel verschenen was E. J. de M., die niet voldeed aan het bevel van den bri gadier der maréchaussee I. C. Pleijs en de maréchaussee J. Stokkink, toen hij zonder licht reed op zijn rijwiel, om af te stappen. Bekl. zeide, dat hij niet wist te moeten afstappen. D-e vice-president wees hem erop, dat hij zeker 'hard is gaan rijden, denkende dan kennen ze me niet. Eisch f 10 of 10 dagen. In de volgende zaak waren 13 beklaag den, allen vrouwen, die getracht hebben petroleum uit te voeren. Geen van allen waren verschenen. Evenmin waren verschenen 12 andere beklaagden uit. zeven zaken, alle van ge lijke strekking; tegen al deze 25 beklaag den werd f 10 of 10 dagen geëischt met verbeurdverklaring der in beslag geno men goederen. Uitspraak 22 dezer. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een verweer. Geachte Bedactie, Wegens droeve familieomstandigheden op reis zijnde, las ik in de „N. 11. Ct." een verslag van de terechtzitting in Mid delburg overgenomen uit Uw blad, waar in mijn naam als advocaat op schande lijke wijze wordt geblameerd. Ik zoude n.l. een meisje hetwelk te recht stond wegens meineed vroeger met den beklaagde, in wiens zaak zij1 als ge tuige moest optreden len met Ds. Noest uit Sluis (bedoeld is Hoofdplaat) bewerkt hebben, te verklaren zooals zij' deed, en alsof 'dit het loon ware haar toen reisgeld hebben gegeven. Ik kan U met allen ernst en beslistheid verklaren, en tevens ieder die het 'lezen wil, dat ik mij tot deige- lijke gemeen© praktijken nimmer zou leenen; dat ik het meisje nog nimmer had gezien, gesproken of geschreven, al vorens ik haar zag op de terechtzitting zelf; dat ik gaande naar de zitting tegen den beklaagde (onderwijlzier) nog zeide, dat ik niet veel te pleiten had, daar zijn schuld door 'de verklaringen van die ge tuige, wel rechtens vaststond; dat ik mij dan ook ten zeerste verbaasde dat. haar verklaring zoo geheel anders was, en daarna met den beklaagde daarover heb gesproken, hem zoowel als Ds. Noest heb gevraagd, of zij. dat meisje bewerkt hadden, hetgeen zij ontkenden en waar tegen ik hen ook met nadruk heb ge waarschuwd. Ook het meisje heb ik er op gewe zen, de waarheid te zeggen. Ik heb het meisje later, toen zij in instructie mocht voorkomen, en van uit Boxtel, waar zij' 's avonds laat nog zat wegens het toenmalig moeilijk reisverkeer, telegrafisch hulp vroeg, Ües nachts van den trein te Middelburg laten halen en laten brengen in het Tehuis voor Vrouwen, en aangezien zij geen gelden' had om terug te keeren, haar zuiver uit medelij den, reisgeld gegeven, waarvoor haar fa milie mij schriftelijk bedankte, terwijl ik in antwoord op dien brief bevestigde niet te willen influenoeeren op een getuige. Ik heb mij dus niets te verwijten, en verzoek ernstig dat uw verslaggever toch niet zoomaar een verslag opneemt of in kleedt, waarbij de naam van ©enig advo caat worde geblameerd. Men leest wel de vérslagen, maar allicht niet mijn ver weer. Het zou geringe moeite geweest zijn zich ten mijnen kantore van ©en en ander te komen overtuigen. Achtend, Uw dw. P. DIELEMAN. Bovenstaand ingezonden stuk hebben wij overgenomen uit de „M. Ct." Bed. BORDEAUX, 15 Dec.. Door een Fransohe vliegmachine werd een Duitsche trein bij het station Pagny in brand gestoken. PARIJS, 15 Dec. Communiqué van gis telavond 11 uur: Wij maken langs het Kanaal van Yperen vorderingen; ook ten Westen van Hollebeeke, tengevolge van den aanval der Fransche troepen. De he vige tegenaanvallen der Duitschers wer den 'afgeslagen. Het station Van Com- gercy is gisteren beschoten. De schade is gering. De vijandelijke aanvallen ten N.-W. van Czexnay in den Elzas werden afgeslagen. PETR0GRAD, 15 Dec. Doordat de wa terleiding vol ijs zit is de Russische hoofd stad thans zonder water. De fabrieken moeten stopgezet worden. Dat is de eerste maal na 1893, dat zooiets gebeiurt. LONDEN, 15 Dec. Uit Rome wordt ge meld, dat twee Oostenrijksohe torpedo- booten in de Adriatische zee bij Lissa op mijnen gestooten en gezonken zijn. De torpedobooten deden een poging om daar vijandelijke oorlogsschepen te na deren. LONDEN, 15 Dcc. De uitvoer van hin den en schapenvachten is verboden, met uitzondering van den uitvoer naar an dore plaatsen in het land en naar de lan den der geallieerden. LONDEN, 15 Dec. De Times verneemt uit Sofia: Veldmaarschalk von der Goltz vertrok Zaterdag vandaar naar Konstanti- nopel. In een onderhoud met een jour nalist verklaarde hij, dat Bulgarije bij de tegenwoordige politiek zal volharden en Roemenië na den oorlog gebiedsuitbrei ding zal krijgen. ROME, 15 Doe. Uit Napels wordt ge meld, dat de daar binnenkomende scheepskapiteins verzekerd hebben, aan het Suezkanaal geen Turken gezien te hebben. Ook waren nergens gewapende Bedouïnen te zien. NISJ, 15 Dcc. Belgrado is weder door de Serviërs bezet. De Oostenrijkers heb ben in de stad zoodanig huisgehouden, dat de bevolking in den grootsten nood verkeert. Er liggen hier vele gewonden. Bovendien wordt de ellende nog vergroot door de vele vluchtelingen. NISJ, 15 Dec. Op 11 Dec. is het aan tal der door de Serviërs gemaakte gevan genen tot 28000 gestegen. De Serviërs hebben zich bovendien meester gemaakt van 70 kanonnen en 44 machinegeweren. De Montenegrijnen hebben na twee da gen vechten Visegrad genomen en de Oostenrijkers aan den anderen kant van de Drina teruggeworpen. BERLIJN, 15 Dec. De commandant van het 7e armeekorps. in Rijnland meldt, dat in het krijgsgevangenenkamp te Frie- drichsfeld 6 gevallen van cholera zijn ge constateerd, w. o. twee met doodelijken af loop. In verband met het heerschen van cholera in het kamp zijin alle Russische krijgsgevangen in quarantaine gesteld. Bij Wezel zal een afzonderlijke barak opge steld worden, waarin de Russische krijgs gevangenen in observatie gehouden wor den, teneinde verdere 'besmetting te voor komen. Te Friedrichsfield bevinden zich ook Fransche, Engelsche en Belgische krijgs gevangenen. STOKHOLM, 15 Dec. Op uitnoodiging van den Koning van Zweden zal Vrijdag 18 December een samenkomst plaats heb ben tuisschen de Koningen van Zweden, Denemarken en Noorwegen, 'te Malmö. De samenkomst zal uitdrukking geven aan de goede verstandhouding tussehen de drie landen en aan de eenstemmigheid, om de neutraliteitspoliteik voort te zetten. Zij heeft bovenal' ten doel gelegenheid te hebben te beraadslagen over de middelen om de economische moeilijkheden te be perken. 008TBURG, 15 Dec. Ondanks het stormachtige weder werd hedenmorgen hevig kanongebulder gehoord uit de rich ting Z.W. van Ostende. LONDEN, 15 Dec. De vier geredden van de „Bogor" zijn twee matrozen en 2 stokers. De kapitein en 33 man zijn ver dronken. BERLIJN, 15 Dec. De Fransohen vie len gisteren op verschillende plaatsen tevergeefs aan. Een aanval tegen onze stellingen ten Z.0. van Yperen mislukte onder hevige verliezen voor de tegen standers. Vijandelijke aanvallen in de om geving N.O. van Suippes werden evenals een vijandelijken aanval N.O. van Ornes (ten O. van Verdun) onder zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. In de omgeving van Ayis Apremont (Z.O. van St. Mihiel) trachtten de Fransohen onze stellingen te nemen. De aanval mis lukte; eveneens mislukte de aanval uit de richting van Slirey (N. van Toul). In de Vogezen zijn de gevechten nog aan den gang. Bij de herovering van het dorp Steinbach maakten we 300 gevangenen. In Oost-Pruisen niets nieuws. Uit Sol- dau over Mlava voortrukkende colonnes nemen Voor den sterken vijand de oude stellingen weder in. In Oost-Polen niets bijzonders. De ongunstige weersgesteld heid beïnvloedt onze maatregelen. WiEENEN, 14 Dec. Officieele kennisge ving van het zuidelijk oorlogsterreinOnze Van de Drina in zuidoostelijke richting opgerukte troepen zijn ten zuidoosten van Waljewo op een groote overmacht van Servische troepen gestuit. Daardoor moest het offensief niet alleen worden opgege ven, maar ook hebben onze sedert ver scheidene weken hardnekkig en schitte rend, doch met groote Verliezen strijdende troepen een aanmerkelijk eind achter waarts moeten trekken. Daartegenover staat de verovering van Belgrado. De hieruit voortvloeiende algemeene toestand zal nieuwe besluiten en maat regelen omtrent de krijgsverrichtingen ten gevolge hebben, welke moeten strekken tot het terugdringen van den vijand. PARIJS, 14 Dec. Officieel bericht van vanmiddag drie uurOp het front aan de Aisne heeft de strijd het karakter van een hevig bombardement. Onze artillerie heeft daarbij' groote wanorde in de vijandelijke loopgraven veroorzaakt. In Argonne rijn wij door 't laten sprin gen van mijnen vooruitgekomen. In den Elzas hebben wij aanmerkelijke vorderingen gemaakt. BERLIJN, 14 Dec. Vijandelijke vlie gers hebben Weer bommen op Freiburg (Breisgau) geworpen. DEN HAAG. Naar wij vernemen woidt op Jiiöt departement van Financiën een onderzoek ingesteld, welke de opbrengst zou kunnen zijn van een belasting o p do goederen in de doode hand. DEN HAAG. Heden is op bijna 70- jarigen leeftijd overleden de bekende, kunstschilder B. J. Blommers, die o.a. het portret van Andrew Carnegie voor het Vredespaleis schilderde. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdagochtend half 11 uur. DEN HAAG. Door tusschenkomst van do Javasche Bank is uit Indië weer f 50.000 ontvangen als bijdragen voon liet Kon. Nat. Steuncomité 1914. DEN HAAG. Het ligt in het voornemen van den heer H. van Kol in Februari weer naar Japan te gaan ter verdere vervulling van de bekende opdracht, de bestudeering van de Japansche nijverheid. DEN HAAG. Tweede Kamer. Ach tereenvolgens werden zonder hoofdelijke stemming verschillende kleine wetsontwer pen 'aangenomen, w.o. dat tot wijziging) van de wet van 12 Juli 1895, regelende de bevordering enz. van officieren dei- Kon. Ned. Marine-reserve en de pensioruee- ring. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling 'van de vor- deringswet voor de Zeemacht 1902. DEN HAAG. De soc.-3em. Kamerclub heeft besloten een oommissie te benoemen tot het instellen van een onderzoek naai de toestanden in de in terneeri n gskam pen Briefwisseling met Oost- en West-Vlaenderen. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt bektend: I. dat, met ingang van 16 dezer, door bemiddeling van het Duitsche legerbestuur briefkaarten en open brieven, geschreven in de Nederlandsehe, Duitsche, Fransche of Vlaamsche taal, verzonden kunnen wor den naar Oost- 'en West-Vlaanderen, me/ uitzondering van het niet door het Duit sche leger 'bezette gedeelte. De stukken zijn te adresseeren naar een van de na volgende plaatsen, waar zij van de leger commandanturen moeten worden afge haald, te weten: Aalst, Beernem, Dender- monde, Deynze, Eecloo, Ertvelde, Gent, Geraerdsbergen, Kortrijk, Lokeren, St. Nicolaas, Oudenaerden en Thielt. Op 'stukken voor andere dan de vorenge noemde plaatsen moet, behalve de plaats van bestemming, ook die worden vermeld waar de naastbijgelegen legercommandan- tuur is gevestigd, bij voorbeeldGrammene bij Deynze. Zijn de stukken niet binnen 10 dagen afgehaald, dan worden zij' ter beschikking gesteld van den burge'meester ter plaatse waar de commandantuur is ge vestigd. Op alle adressen moet voorts de aan- zing: „Via Sas van Gent" worden gesteld. Zoowel op de brieven als op1 de brief kaarten moeten de naam en het adres van <d',en afzender worden vermeld; bij brieven op de achterzijde, bij briefkaarten op de voorzijde in den linker beneden hoek. Mededeelingen van militairen of poli- tieken aard zijn niet toegelaten; II. dat als vervolg op het medegedeelde in de Staatscourant no. 289 van 9 De cember 1.1., verrekenpakketten naar Frank rijk, met uitzondering van eenige depar tementen in het Noorden en Noordoosten, met ingang van 15 dezer, ter verzending zijn toegelaten. „St.ct." Tetanus en ultr a-v i o 1 e t licht. In het oorlogsbijvoegsel van de Mun- chener Medizinische Wochensclirift Vindt men een korte mededeeling, die twee dok ters den 17en November in de geneeskun dige vereeniging van artsen te Hamburg' hebben gedaan. Volgens hen zou 'de be handeling van tetanus op zeer gelukkige wijze door de stralen-therapie kunnen wor den aangevuld. De beide onderzoekers dr. Jacobshal en dr. Kann, hebben ont dekt, dat de verwekker van de tetanus buitengewoon gevoelig is voor ultra-vio lette lichtstralen met korte golf. Zij hebben daarom met tetanus besmette wonden aan dergelijke lichtstralen blootgesteld, waar door het hun gelukte in een aanzienlijk aantal gevallen den tetanus-bacil volko men te dooden. Zij gebruikten daarvoor in eenige gevallen de stralen van de kunstmatige hoogtezon, die gedurende een half uur tot drie kwartier op 25 centi meter afstand met beschutting v'an de om geving zeer goed werden verdragen. In andere gevallen gebruikten zij. de kwartslamp van Kromayer. Dit is een bijzondere constructie van. de kwikzilver dampkring. De lichtboog is bijzonder rijk aan ultra-violette stralen, die bij verschil lende ziekten een gunstige uitwerking heb ben. De ultra violette stralen worden door glas geabsorbeerd en daarom moet men de lichtboog niet in 'een glazen buis laten ontstaan, maar in een buis Van een stof, die ultra-violette stralen doorlaat. Een dergelijke stof is kwarts. Daarom wordt het kwikzilver, waartusschen in een ruim te met verdunde lucht de stroom het kwikzilverdamp-licht veroorzaakt, in bui zen van kwarts opgesloten. 30 Nov. De afwisselende gevechten aan het front op het westelijk oorlogs terrein hebben tot geen bepaalde suc cessen voor een van beide partijen geleid. De Duitsche pogingen om langs de west kust van Vlaanderen zuidelijk door te dringen, zijn blijkbaar opgegeven, terwijl nu bij Atrecht een nieuwe druk wordt uitgeoefend. Op het oostelijk oorlogs terrein behalen de Russen successen; de Duitschers handhaven zich nog in hun front tussehen Warta en Weichsel; op hun flanken ledèn zij zware verliezen. Het Oostenrijksche leger, dat de toegangen uit het oosten naar Krakau verdedigde werd teruggeslagenen ook in de Karpathen winnen de Russen terrein. De groote slag is op het oostelijk front nog niet tot een beslissing gekomen. 1 Dec. Volgens Fransohe belichten zijn aanvallen der Duitschers ten Noorden van Atrecht afgeslagen. Koning George van Engeland is in Frankrijk aangeko men. Tsaar Nikolaas is naar het oorlogs- tooneel vertrokken. De Russen hebben die Turken aan den Boven-Eufraat terugga drongen. 2 Dec. In de Argonnen hebben de Duitschers naar officieel uit Berlijn wordt gemeld een steunpunt der Bondgenooten genomen. In Zuid-Polen werden eenige Russische aanvallen afgeslagen; in Noord- Polen gaat de strijd zijn normalen gang. De Duitsche Rijksdag heeft de gevraagde nieuwe oorlogscredieten tot een bedrag van 5 milliard toegestaan. Een telegram van generaal Frank, aan Keizer Frans Jozef meldt, dat Belgrado in het bezit werd genomen door het Oostenrijksche leger. 3 Dec. Zoowel op het Westelijke als Oostelijke oorlogstooneel is niets bij zonders voorgevallen. De Russische Tsaar is op het oorlogsterrein .aangekomen. De Wet is gevangen genomen. 4 Dec. Fransche aanvallen op de stellingen der Duitschers in Vlaanderen zijn afgeslagen. In de Vogezen en in den Elzas hebben de Franscben eenige voor- deelen behaald. Eien Duitsche hulpkrui ser is op de Noordzee-kust gestrand. 5 Dec. Op bet Westelijk oorlogs- terrein viel' niets van beteekenis voor. Ten N. van Lowitsj en ten Z.-O. van Lodz is de strijd nog aan den gang waarbij verwoede gevechten worden geleverd. De Britsche vloot is met het slagschip Canada vermeerderd. 6 Dec. Lodz door de Duitschers ge nomen. De Turksclie kruiser „Iiami- dié" loopt volgens een telegram uit Se- bastopol op een mijn en wordt ernstig beschadigd. 7 Dec. De Zweedsche stoomschepen „Everilda" en „Luna" 'stooten in de Ein- sehe scheren op mijnen; de bemanning van de laatste gered. 8 Dec. De Zuid-Afrikaansche op standelingen generaal Beyers bij1 het over steken van de Vaal-rivier verdronken. Evenals de twee vorige dagen heeft er geen enkele belangrijke gebeurte nis op het oorlogsterrein plaats gehad. Een aanval der Duitschers op St. Eloi bij Yperen is afgeslagen. Bij de Falkland-eilanden zijn de groote Duitsche kruisers „Gneisenau" en „Scharnhorst" en de kleine kruiser „Leipzig" doar de Engelsche schepen tot zinken gebracht. 9 Dec. De Duitsche kruiser Nürn- 'berg (3400 ton) in den slag bij de Falk land-eilanden tot zinken gebracht. Na het inbezit nemen van Lodz ontwik kelt zich in Noord-Polen een nieuwe veldslag bij' Miazga; om Lowitsj wordt de strijd voortgezet. De Serviërs herne men de steden Valjiewo en Oesjita en slaan bij' Milanowitsj 'twee Oostenrijksche legercorpsen uiteen20.000 gevangenen en 50 kanonnen buitgemaakt. De Zwarte' Zee door het leggen van Russische mijnen voor de koopvaart onbevaarbaar gemaakt. 10 D e c. De Belgen hebben dóór een. krijgslist een paar Duitsche loopgraven genomen. De Russen melden, dat de Duitschers op het front IlofGlowno het offensief hernamen en dat ten Z. van Krakau beurtelings of- en defensief wordt gestreden. De Zwarte Zee is door Rusland voor gevaarlijk wegens mijnen verklaard. De Engelsehen behalen in het Twee Stroomengtabied tussehen Euph- raat en Tigris voordeelen; zij maken bij de inneming van Kurna 1100 gevangenen en nemen 9 kanonnen. 11 Dec. De President der Fransche Republiek keert van Bordeaux naar Parijs terug. 12 Dec. De Duitschers ontruimen den linkeroever van die Yser; La Bassée in Noord-Frankrijk Wordt door de Fran- schen genomen. De Turksobe vloot beschiet Batoem. 13 Dec. Aan het westelijk front duurt de belegeringsstrij'd voort, met den voor- naamsten druk op Yperen. Op bet Oostelijk front duurt de strijd voort met een druk door de Russen in de richting! van Krakau en van de Duitschers op de lijn Ilow—Lowitsjin 'de Karpathen drin gen de Oostenrijkere op. 14 Dcc. Belgrado door de Serviërs heroverd. j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3