Binnenland. Uit de Provincie. digers, die op zulk een wijze in deze moeilijke dagen uitredding vonden. 'tls diep te betreuren, dat bij de her innering aan dezen gewichtigen parlemen tairen arbeid steeds onaangename gedach ten zullen worden gewekt door de houding van enkele politici, die van geen toena dering wilden weten en zelfs tot het stem men van hun wantrouwen blijk gaven. Het praatje van den heer Bos, als zou den hij en zijn politieke vrienden gaarne vóór het gewijzigd ontwerp hebben ge stemd, „indien de minister dit niet onmo gelijk gemaakt had", vermag ons dan ook niet de overtuiging te schenken, dat het hun waarlijk ernst was met de pogingen om zich tot het standpunt des ministers op te Werken. Alleen de heer van Deventer was niet zoo vrijzinnig-democratisch, of hij. stem de voor 's ministers ontwerp. Verder meenden ook de heeren Anker man, van Wichen, de Jong1, de Muralt en Otto dezen arbeid niet te moeten goedkeuren. 'tWas nu toch werkelijk wel gebleken, dat een oorlogsleening voor ons land de aangegeven weg was, op goede gronden verre te verkiezen boven "de middelen, die een Bos en een Troelstra aan de hand deden. Bovendien, de eigenlijke beslissing valt eerst later, n.l. of de leening voortgezet dan wel in een heffing veranderd zal worden. Eindigen we met een paar persstemmen. De Maasbode schrijft: „Zijn er nochtans twee mannen in Ne derland, die aan deze Begeering meer te danken hebben dan de heeren Bos en Troelstra? Heeft ze hen piet van de zwaarste constitioneele verantwoordelijk heid gered? Vandaag heeft de heer Bos haar hard en ruw bejegend en de heer Troelstra heeft zich aan zijn opwindende woorden tegen haar in een roes van woe de uitgeschreeuwd. Er zou veel moeten geschieden om een Volksvertegenwoordiger in deze dagen het recht te geven de Begeering tegen te staan. Deze harerzijds streeft er naar bo ven en buiten de partijen te regeeren. Doch dat juist is het, wat haar wordt euvel geduid. Men wenscht bij een deel van links platte politiek, direct op de mas sa berekend, als het moet zelfs ten koste van 's lands belang." De N. R. C.-overzichtschrijver zoekt nog naar een verontschuldiging voor de te gen-stemmers „Het leeningsschip heeft blijkbaar geen oogenblik gevaar geloopen door zijn bela gers in den grond te worden geboord. Maar toch, zoo eensgezind als bij de be handeling van de buitengewone oorlogs- credieten, die zelfs bij de socialisten geen verzet ontmoetten, is de Kamer ditmaal niet geweest. Het vraagstuk der heffing-in eens was ditmaal de bron der verdeeld heid. Doch waarschijnlijk zou, ondanks het dienaangaande bestaande meenings- verschil, de meerderheid nog aanzienlijk grooter geweest zijn, de minderheid gere duceerd zijn tot de sociaal-democraten alleen, als de minister van financiën in zijn eerste gioote redevoering een meer gemoedelijken toon had doen hooren, wat meer tegemoetkomendheid had aan den dag gelegd. Wij willen hiermede niet zeggen, dat wij hierdoor de houding van den heer Bos c.s. in alle opzichten gerechtvaardigd achten het ware ons liever geweest als dit negental misnoegde vrijzinnigen het voorbeeld had gevolgd van de heeren De Meester en Van Deventer, die zich zoo min door hun sympathie yoor de heffing-in-eens als door hun leedwezen over enkele uitlatingen van den minister tot tegenstemmen lieten bewegen." Bal en Tooneel. In aansluiting op hetgeen we gisteren schreven over „Weldadigheidsfeesten" ne men we het volgende ingezonden stukske uit de N. Z. Crt. over, van de hand van een te Goes verblijf houdende Belg: „Ik heb vernomen, dat eenige Belgische heeren en' dames Zondag toekomende een avondfeest geven met bal. Dat ze een tooneelfeest op touw zetten kan ik mis schien nog begrijpen, al zou zulks met het oog op den Adventtijd ook al minder oorbaar zijn, maar dat ze een bal zouden geven, gaat mijn verstand te boven. En dit op het oogenblik, dat htm vrienden, broe ders en zonen misschien aan 't sterven zijn en hun land in den diepsten rouw gedompeld is. Als Belg teeken ik dan ook protest aan tegen die onnoembare daad, en ik hoop dat vele Belgen, hier in het gast vrije Goes gevestigd, van mijn gedachte zullen zijn." De verontwaardiging van dezen Belg is te verklaren. Het heet, dat de Hollanders over 't algemeen „ernstiger" zijn dan de Bel gen, doch uit bovenstaande zou men op maken, dat wij nog van hen kunnen leeren. De nieuwe President van den Hoog en Raad. De nieuwbenoemde president van den Hoogen Raad, jhr. mr. W. II. De Savor- nin Lohman, werd 1 Maart 1864 te Ap- pingedam geboren en 'promoveerde aan de Vrije Universiteit en aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam in April 1888. Bij Koninklijk besluit van 15 April 1889 werd hij benoemd tot adjunct-com mies bij het Departement van Binnenl. Zaken, waarna hij den 30en November 1890 als buitengewoon hoogleeraar aan de de Vrije Universiteit is opgetreden. In Juni 1894 werd mr. De Savornin Lohman tot rechter-plaatsvervanger bij de Arron- dissements-Reehtbank te Den Haag, waar na bij Koninklijk Besluit van 21 Dec. 1901 zijn benoeming tot raadsheer in den Hoo gen Raad der Nederlanden en van 14 Mei 1912 tot vice-president van den Hoogen Raad (met ingang van 1 Juli d. a. v.) volgde. Een belasterd kamp. „Het Volk", het bekende soc.-dem. dag blad, vond aanleiding om in geruchten, die het had opgevangen, het Vluchtelingen kamp te Nunspeet aan de schandpaal to nagelen. Het blad vertelde dat er een vrouw 's nachts in het stroo bevallen is en door gemis van hulp gestorven, dat het water niet deugt, dat de pleegzusters afgebeuld worden, dat de barakken schro melijk onvoldoend ingericht zijn en zoo meer. „De Telegraaf" heeft het overge nomen en er het een en ander aan toege voegd. Naar aanleiding daarvan ontving de hoofdredacteur van „De Telegraaf" het volgende briefje: Nunspeet, 6 Dec. 1914. Weledelgeb. Heer! "Naar aanleiding van een artikel in uw Ochtendblad van heden, overgenomen uit „Het Volk", over het vluchtelingenkamp te Nunspeet, heb ik de eer u, met mede weten en toestemming van den reges- ringscommissaris, het volgende voor te stellen U zendt mij zoo spoedig mogelijk, dus voor wij in staat zijn, alle misstanden op te heffen, een critischen, vinnigen re dacteur. Ik ben tot Z.Ed.'s dispositie zoo lang hij: dat begeert, zal alle gevraagde inlichtingen geven en geef hem een passe partout, zoodat hij, na mij weggezonden te hebben, zelf verder aan het zoeklicht kan gaan staan. Het zal' mij zoodoende vergund zijn, uw afgezant voor te stellen aan de kraam vrouw, die in het stroo bevallen is, en Donderdag overleed en die tot onze ver wondering weder zeer welvarend is. Ik zal hem het sterk ijzerhoudende water laten drinken, waarin een prima-chemicus echter geen ijzer kan aantoonen. Daarna brengen we een bezoek aan de afgebeulde zusters, die voor den redac teur een heerlijk kopje thee zullen zet ten; daarvoor hebben ze den tijd. In deze uren zal uw redacteur de gelegen heid hebben, te constateeren, dat mijn sanatorium niet zooveel tijd in beslag neemt, of ik kan, met behulp mijner twee collega's, den noodigen tijd voor de vluch telingen vinden. En ten slotte zal ik hem eerlijk op biechten wat niet in orde is, wanneer dat aan zijn aandacht ontsnapt mocht zijn door het vele richtige wat hij zag. Hoogachtend, Uw dw. dr. H. SCHUT. Sanatorium „Erica". De bekende Vlaamsche collega, die tegenwoordig vast medewerkt aan „De Telegraaf", de heer August Monet, een be kwaam en critisch aangelegd journalist, is daarop door het blad afgevaardigd om met eigen oogen te gaan zien, hoe de toestand te Nunspeet was. Het resultaat is verrassend en voor hen, die de verant woordelijkheid voor de vluchtelingenzorg in het voortreffelijk ingerichte kamp (e Nunspeet dragen, zeer bevredigend. Men vindt het in een verslag van „De Tele graaf" waaraan wij enkele dingen ont- leenen Om te beginnen ging het naarhet levend lijk, ik bedoel de kraamvrouw, die naar „Het Volk" verzekerde, overleden zou zijn. Maar onderweg deelde Dr. 'Schut mij toch al de rapporten mede van den heer Van der Marck, chemicus van de Naaml. Venn. „De Veluwe", over het drinkwater in het kamp. Daaruit bleek me, dat van enkele pom pen het water te wenschen had gelaten, in den beginne. Deze pompen echter wa ren dan alle dieper geslagen en het laat ste rapport, dat van Zaterdag 5 December, besluit dan ook „Alle pompen leveren deugde- 1 ijk drink water". Er van te proeven heb ik niet noodig geoordeeld. Water heb ik altijd beschouwd als een vocht „voor uitwendig gebruik". Dr. Schut is in het kamp iederen dag van 9 uur tot kwart voor één, en 's mid dags van 2 tot 6 uur. En dan heeft hij eiken avond nog dienst in het kinderhuis en houdt hij conferenties met zijn co- lega's. Deze zijn: Dr. Roos van den Berg, specialist voor vrouwenziekten, oud-assis tent van Prof. Dr. Kouwer, en Dr. Serlé. En komt er nog een vierde geneesheer bij,, speciaal voor de zuigelingen. Dr. Schut erkent, dat de sterfte onder de zuigelingen in de vluchtelingenkam pen „abnormaal groot" was in den be ginne. Dank zij krachtdadige maatregelen, waarvan ik me straks rekenschap zou kunnen geven, is daarin echter al 'n zeer gevoelige beterschap gekomen. Nu zijn er nog oen twintigtal zieke kinderen, maar niet levensgevaarlijk. Veel gevallen van mazelen zijn voorgekomen, maar niet één met doodelijken afloop. Dat wisten we reeds allemaal, wan neer we aan het huis kwamen, waar de... doode kraamvrouw is onder dak gebracht. Wij vonden het vrouwtje al... op zit ten, met haar zuigeling in de armen. Zelden heb ik „moeder en kind zoo welvarend" gezien. 't Is een vrouwtje uit Itighem, nabij Heyst op den Berg. De bevalling had haar 'n beetje verrast. Maar nu was dat toch weer allemaal in orde. Er is veel kwaad gezegd over die slaapzalen. Dat het er in het midden, zelfs bij vollen dag stikdonker is, dat de menschen er slapen op stroo, dat op den modderigen grond ligt en méér van die praatjes. Want „praatjes" zijn het. Ten bewijze daarvan geeft de schrijver daarop een gedetailleerde beschrijving van de slaapzalen. Behalve een kledingmaga zijn, is er Si n het kamp nog een inrich ting, voorzien van zestien flinke naai machines, waar, door meisjes van het kamp zelf, eindelooze reepels stof tot allerhande ondergoed, japonnen, jurken, rokken, schorten, en allerhande kinder plunje verwerkt worden. Wordt daarvoor eenig loon betaald? vroeg de heer Monet aan dokter Schut. Geen. De regel is hier, dat de kolo nisten zeiven zooveel mogelijk moeten meewerken, ieder in de mate van z'n krachten ten bate van de gemeenschap. Dat is maar goed ook. In de kookhuizen legde men juist de hand aan het diner voor dezen dag. In enorme kuipen werden, met houten spa den, roode kool en bruine boonen met aardappelen en vet tot een allersmake lijkst er uit ziende gestampte pot door elkaar geroerd. Daarvan zou ieder persoon een overvol bord ontvangen met een klompje rundvleesch zoo dik als een kindervuistje nog daarbij. Ik heb er van geproefdHet was lek ker voedzaam wintereten. De gevangenis was voor 't oogenblik ledig. Maar ze had toch reeds dienst gedaan. Het maximum der tot hiertoe uitgesproken straf was tweemaal vier en twintig uren opsluiting geweest, op wa ter en brood. En wie speelt hier voor rechter? De regeeringscommissaris de heer Mul ler. De bewaking wordt gedaan door huzaren. Als deze een overtreding con stateeren of een klacht ontvangen, maken ze rapport op en onderwerpen dit aan den heer Muller, die .de vonnissen velt. Het spreekt vanzelf, dat erge gevallen bij het gerecht aangegeven zouden wor den. Maar intusschen plegen wij hier op ons eigen houtje „snelrecht", en dat geeft, ik verzeker het u, prachtige resul taten. Dan konden we ook nog constateeren, dat de burgerlijke stand van het kamp zeer nauwkeurig wordt bijgehouden. Opvolger Mr. v. Leeuwen. Naar wij met zekerheid vernemen is jhr. mr. dr. A. Roëll, burgemeester van Amsterdam, benoemd tot Commissaris dei- Koningin in de provincie Noord-Holland, met ingang van 16 Januari e.k. Tweede Kamer. Dinsdag komt de Kamer nu bijeen om de begrootingsdisoussies aan je vangen. Algemeene beschouwingen over de Staats- begrooting zullen ditmaal niet gehouden worden. Door Gedeputeerde Staten is be noemd tot lid in den Raad van Beroep voor de personeele belasting in Zeeland, de heer J. C. Paap te Vlissingen, thans plaatsvervangend lid en tot plaatsvervan gend lid den heer Mr. F. B. Evers te Middelburg, ter voorziening in de vacature van wijlen dhr. A. Moerdijk te Zuiddorpe. Middelburg. De Belgen alhier geven meermalen de politie werk, zoo werd gisteren uit de school in de Lange Delft een vluchteling, die onder den invloed van sterken drank verkeerde en het een bedienende dame lastig maakte, ter ont- nuchtiging en kalmeering naar het bureau gebracht en hedenmorgen werd de assis tentie ingeroepen voor een jongenman die in het entrepot een ouderen landgenoot, die hem tot kalmte maande, bedreigde met een pak slaag, hij werd ook naar het bureau gebracht. Heden wordt het entre pot ontruimd en is het te hopen dat beide partijen nu van elkaar gescheiden worden. Ingekomen bij het Plaatselijk Steun comité alhier, sedert de vorige opgave: Helft der netto opbrengst Hullebroeck- avond f93.30; gift personeel N.V. „De Automaat" f6; gift door Mevrouw S. van N. N. f 10; gift van Mevrouw D. f 0.35 aan wekelijksche bijdragen f268.90. Deze week werd uitbetaald aan familiën van militairen en werkeloozen, ten ge volge van den oorlog een bedrag van f 629.50. Gisterenavond bedreigde een land weerman, zekere D. R., in de Schuitvlot- straat eene vrouw met wie hij ruzie had, met zijn geweer, en moet zelfs op haar hebben aangelegd. Op de komst van de politie ging de man op do vlucht, maar weid later uit de kazerne naar het bureau gebracht en na verhoor weder naai- de kazerne. Gisteren werden 1183 en heden 1162 bons voor warm eten afgegeven. Men schrijft ons uit Middelburg: De journalisten, die door de Regeering waren uitgenoodigd een reis door Zeeland te maken, in verband met do daar aan wezige vluchtelingen, hebben vermoede lijk door de ondervonden teleurstellingen afgezien van een bezoek aan onze stad. Dit is te betreuren, daar juist hier alles voor een goede ontvangst was voorbereid. De „N. R. Ct."-redacteur, die tot de genoodigden behoorde, geeft de volgen de opheldering van de zaak: Ten slotte mag ik u niet verhelen, dat wij dien eersten avond elkanders uiterste overredingskracht noodig hadden, om nog terug te komen op het reeds met meerder heid genomen besluit, om onze studiereis op te geven en naar huis toe te gaan. Het gebrek aan deferentie van de regeering voor de Nederlandsche pers, op wier on derzoek zij had gezegd prijs te stellen, had ons op het eind van dien dag zoo herhaaldelijk onaangenaam getroffen, dat wij meenden, nu toch aan het aanzien onzer bladen verplicht te zijn, ons voor verdere verrassingen daarvan te vrijwa ren door. den aftocht te blazen. Reeds aanstonds had jhr. Ruy; ons te Roosendaal het telegram voorgelezen, dat de militaire autoriteit de ons vanwe ge den minister van binnenlandsche za ken beloofde auto's niet afstond. Waar de regeering de zorgen hiervoor en voor lo gies op zich had genomen, hadden wij hierop natuurlijk vertrouwd. En nu wer den ons zonder eenigen verderen vorm, op het laatste moment, de noodzakelijke middelen om onze taak te vervullen, ont houden. Nadat onze ontstemming hier over duidelijk was gebleken, telefoneerde de regeeringscommissaris nog eens weer ;net binnenlandsche zaken, met het ge volg, dat dan nog maar gezien moest worden, particuliere auto's voor onzen tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen te krij gen. En per slot hebben de burgemeesters van Breskens en van Groede kans gezien, het verzuim van de regeering nog te her stellen. Doch toen nu, na de vermoeienis sen van den -eersten dag bleek, dat er eerst na onze komst in Vlissingen zes kamers voor twaalf journalisten, waaron der één dame was, waren besproken in het onbegrijpelijk ontredderde Badhotel, waar we door een raam moesten binnen klimmen, was de maat van ongracieus- Jieden toch wel vol. En slechts de over tuiging, dat wij1 een zoo belangrijk vraag stuk als dat van de vluchtelingenverzor ging mogelijk wat nader tot een oplossing konden helpen brengen, was in staat, ons te bewegen toch door te gaan. Maar ook in het vervolg bleek herhaaldelijk een waarlijk onvriendelijk gebrek aan zorgen, ter vergemakkelijking van de zeer ver moeiende taak, tot welker vervulling de regeering ons had uitgenoodigd. Geen en kele verslaggever zou als hij zélf deze studiereis had voorbereid, zich bet werk hebben verzwaard door zoo eindelooze vermoeienissen, als waaraan onze hooge gastvrouwe ons nu overliet. Waarlijk, nergens ter wereld vindt men toch van overheidswege een dergelijke nalatigheid tegenover de publieke opinie -als soms hier te lande blijkt, waar men op haar belangeloosheid zoo herhaaldelijk een be roep doet. Goes. De bondsavond van de Aid. van den Ned. Meisjesbond zal gehouden wor den op Woensdag 16 December e.k. Vlissingen. De stoomboot Administra teur de Badts is gisteren met 34 passa giers uit Antwerpen hier aangekomen. Hansweerd. De gisteren van Antwerpen hier aangekomen Duitsche zeelfbot Delia van de Neptunelijn, is hier aangehouden. lerseke. Gistermiddag ontstond in de woning van den heer M. de J.; alhieT, een hevige binnenbrand. Oorzaakpetro leum gieten op een brandende kachel. Toeschietende buren wisten verdere uit breiding van den brand te voorkomen. Het achterhuis is evenwel geheel uitger brand. Een waarschuwing te meer voor onvoorzichtige menschen. Waarde. In de Vrijdagnamiddag gehou den gemeenteraadsvergadering werden de navolgende onderwerpen behandeld: Wij ziging der gemeentebegrooting dienst 1915. Aan dhr. M. van Weele werd toestemming verleend om een schoollokaal te gebrui ken voor het geven van een cursus in fruitteelt. De gemeente-ontvanger werd aangewezen om de pensioenen uit 'te be talen voor de gemeente-ambtenaren 1913. Tot lid van het burgerlijk armbestuur werd herbenoemd de heer M. van Weele. Een suppletoir kohier voor de hondenbelasting werd opgemaakt tot een bedrag van f 2,50. Wcmeldinge. Hedenvoormiddag voer het Duitsche sleepschip „Coeln 15" in de kleine schutsluis alhier klem. Door twee sleepbooten werd getracht bedoeld schip vlot te krijgen, hetgeen echter niet gelukte. Met hoog water zullen er opnieuw po gingen gedaan worden om het schip vlot te krijgen. De scheepvaart door de kleine sluis is geheel gestremd. Biggekerke. Donderdagavond hield de Ring „Walcheren" van het Ned. Jongel. Verbond een vergadering in de consis toriekamer der Herv. kerk alhier. Vijftig a zestig vrienden waren aanwe zig. Behalve de bekende gezichten uit Middelburg, Vlissingen, Westkapelle, en Biggekerke, zagen we ook in ons midden voor de eerste maal jonge menschen uit Ritthem, met Ds. Kiehl aan het hoofd, uit Grijpskerke en Oostkapeïle. De voorzitter van den Ring Ds. Schuur- mans Stekhoven opent deze vergadering, laat zingen Ps. 891,7 en gaat voor in gebed. Hij heet allen hartelijk welkom, in 't bijzonder hen, die voor het eerst hier aanwezig zijn en spreekt den wcnsch uit, dat de afdeelingen van Grijpskerke en Oostkapeïle hel goede voorbeeld van Rit them zullen volgen, door zich ook zoo spoedig mogelijk bij den Ring aan to slui ten, want „eendracht maakt macht". Nog wordt medegedeeld, dat J. Kalant, uit Westkapelle, de ijverige secretaris, zeer ernstig ziek is en wel zal sterven. Hij is, Goddank, bereid om heen te gaan en rust in Gods onwankelbare hand. De voorzitter geelt nu de inleiding op de Bijbelbespreking over II Kon. 6:823. Een aangename, opbouwende onder bespreking vblgt hierop. Nadat een korte pauze is gehouden, wordt het woord ge geven aan vr. Henkei van Vlissingen, die inleidt het onderwerp„Onze knapenver- eenigingen". Hij deed het op boeiende bevattelijke wijze, en gaf leerzame wenken, waarmee ook de leden der jongel.ngsver- eenigingen hun voordeel kunnen doen. Vele vrienden maakten gebruik van de gelegenheid om aan den inleider vragen te stellen, die naar genoegen werden beant woord. Dat op deze vergadering het on derwerp aan den dag niet werd vergeten, spreekt wel van zelf, vriend Leijnse uit Middelburg leverde een gelijk opstel over „Oorlogswee". Het gehoorde ontroerde al len en gaf aanleiding tol de bespreking van de vraag, hoe een Christen heeft te denken over dien gruwel der verwoes ting, die over de aarde gaat, en wat zijne heilige roeping in dezen is. Verder werd een commissie gevormd voor het oprichten van een werkbiblio- theek voor den Ring, en werd ook ter tafel gebracht de wenschelijkheid om te komen tot. het oprichten van een Ring- blaadje. Over deze zaken zal op een vol gende vergadering rapport worden uit gebracht. Hiermede was het programma afgewerkt en ook de tijd van heengaan gekomen. De volgende vergadering zal D.V. in Februari to Westkapelle worden gehouden. Na rondvraag wordt deze vergadering na het zingen van Gezang 180:1. met dank aan God gesloten. Wij hadden een heerlijk, leerzaam samenzijn. Er komt steeds meer leven op Walcheren. Overal wordt het gevoeld, van hoe groot gewicht voor de toekomst het werk onder de jon gelingschap is. Geve de Heere, dat het zoo moge voortgaan tot eer van Zijn Naam en tot heil van vele jeuglige Vrienden op ons eiland. Oostkapeïle. Alhier is door de politie een Franschman aangehouden, die in Bel gië uit een gevangenis is ontslagen, hem werd gelegenheid gegeven naar Engeland te vertrekken. Serooskerke. (W.) Donderdagavond 1.1. trad voor de afd. Groene Kruis alhier op de Weled. heer C. Zwagerman, Rijks- zuivelconsulent te Middelburg. Spr. handelde over „melkverzorging ten platten lande", omdat de melk zoo'n be langrijke plaats inneemt bij de goedkoopste en toch krachtige voedingsmiddelen. Melk is bijna in hoofdzaak de tegenwoordige voeding der zwakken en geheel die der zuigelingen. Dus is het van hoog belang te weten, dat men kan koopen zuivere, onvervalschte melk, aan een niet al te hoogen prijs. Dit te eischen is het recht der melkgebruikers. Maar ook de leve ranciers hebben rechten nevens hunne plichten en dat is in de eerste plaats goede betaling hunner waar. En wan neer de leverancier soms tekort schiet in zijne verplichtingen, is dat niet atlijd een willekeurige handeling van dezen, daar zoovele factoren hierin een belang rijke rol kunnen spelen. Oorzaak kan zijn koeien met te laag vetgehalte, of ook niet genoeg wetenschappelijk saamge- steld voederen. Vooral dit laatste gelooft spreker vdat dikwerf voorkomt door on bekendheid. Het is niet altijd waar, dat te lichte melk vervalscht is. In een tal van lichtbeelden wordt dit aanschouwelijk voorgesteld melk met pCt. vet is goede melk. En waar onbekendheid oor zaak wordt van niet genoeg vetrijke melk daartegenover heeft de regeeri.ng een roe ping door voorlichting in voeding enz.; ook is een belangrijke factor bij melkver- koop, dat de morgen-, middag- en avond- melk, als ook die der verschillende koeien, goed dooreen gemengd wordt, om dat het gehalte van deze zoo sterk af wisselend is. Dus bij oordeelkundige be handeling i s de leverancier in staat goede melk met een voldoend gehalte te leve ren. Dit te bereiken loont de moeite, waar de melk is een belangrijk en goed- kooper voedsel dan zelfs eieren, die tegen 5 ct. berekend met melk van 9 ot. per li ter driemaal duurder zijn. Is de melk van alle koeien geschikt Deze vraag kan niet bevestigendworden beantwoord. Dieren die lijden aan tuberculose zoo in- als uitwendig, die om een of andere oor zaak medicijnen gebruiken of ziektever schijnselen vertoonen, zijn ongeschikt voor melkproductie vooi» den verkoop. De le verancier die zulks weet, doet verkeerd om melk van zulke dieren te verkoopen, daar er altijd kans is voor besmetting. Dat deze wenk niet overbodig is bleek spreker- in de practijk, daar van een dier met een zeer zieke nier, waar de melk zeetr bedorven van was. deze maar gedurig bij de andere werd gevoeg 1 en voor de.n verkoop bestemd. Is alle melk van ge zonde koeien geschikt? Neen. De zoo genaamde biestmelk, hoe voortreffelijk voor het kalf, kan voor zwakke perso nen en kinderen gevaar opleveren, ook al Wordt zij voor gebak gebruikt. Ver der is de melk van pas gekalfde koeien voor zuigelingen beslist gevaarlijk, het dier moet minstens 3 weken gekalfd zijn, voor de melk hiervan mag worden ver strekt. De melkboer die zulks weet, doet een goed werk daarmede rekening te hou den, daar verzuim in dezen noo-.llottige gevolgen kan hebben. Ook de melk af komstig uit een gezin waar typhus heerscht is hoogst gevaarlijk. Verder is het noodzakelijk, dat de melk goed verzorgd wordt. Aanschouwelijk werd getoond, dat melk die slordig behandeld was, onnoemelijk meer bacteriën bevatte dan goed verzorgde. En zijn het grootste deel dier bacteriën onschadelijk als zijnde in hoofdzaak melkzuur bacteriën, juist bij onzindelijke behandeling vermeerdert het getal der gevaren voor de gezondheid. Het melken daarom met ongewassrhen handen, alsook wanneer het uier der koe onzindelijk is, dit niet eerst te reinigen* de kleeren der melksters gedurig schoon te maken, zijn alle factoren waar de goede melkboer op let. Melk voor kinder voeding bestemd mag hoogstens 3 uur oud zijn voor het koken, dal 5 minuten •moet geschieden, zal het resultaat geven. Na nog op vele verkeerde gewoonteh, zooals geschilderde melkemmers, in-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2