Telegrammen. Ingezonden stukken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Leestafel A {loop verkoopingen aanbestedingen, enz. Faillissementen. Briefwisseling Telegrafisch Weerbericht. Marktberichten. MtyiijiGDTarn, Olie e» Seller. Burgerlijke Stand. iheid van den deze benoe- onze provin- rangschikken |et soort gelijk hten zoo sym- t v. d. Linden 'S. k. |j. de Hoest te ;ouwe door S. loor dr. J. D. [an Rotterdam over Efeze 6 |le Bres, over- f, zijn intrede leerrede owe toegezongen loor den 2en Oud-Vosmeer, damsteeg van Lilieomstandig- pjordig te zijn. lent toegezon- van den Ker- Ig behalvre ds. 'dikanten ds. Iteenbeek van A. J. Bea.iv- i. Vaandrager .Ncderl1."1 «vacature Vo- jam, H. Meijfe- 1 on G. H. A, J IM. Post cand. senOudkerk Krommenie. Is c h o o 1 to lad in de ver der school loraat plaats. A. G. Honig, onderwierp Spr. herin- 31'meerden de niet uit het oor de „ethi- I' het gerefor- Tlat de Tbeolo- der ge mee n- llijk de „ethi- Ithische" ricli- geen bervor- .ir religieux". rationalisme, ok geen vrede |s het gewieteh >ie. De ware [geweten. Het |gie van het rad zich op pr diepzinnig Iklank in het In Chantepie |dan men ge- meer onder Ider dien van Ik vond de ppp riep over kte in vrede!" Lussaye veler |avinck, Brou- lante studiën leid Jiische" rich- lat ziji in de pn, Van Dijk, itepie de Ia [rs vond. De [erd ingeluid redo „Een I gereformeer- een krach- toen af trad meer in de Apologetische ritiek uit op pische" rich- pij twee vxa- jheid een in- |isc.h begrip? servaring der leologie zijn? deze opmer- Woord tot Ihristus kan I de Gerefor- |ver met de s rokend wor- Itie noch de ondslag der Ling der lot- |hool, merkte ooi juist op rdag vierde, predikanten |e Heere tot ent Mulder. Ir. Zij telt 31 loponent der en. Een zeer het jongste [n studenten i van vreugde, 17 Januari aandringen hruggekomen de Synode laan te vra- Waar de Generale Synode met groote meerderheid er zich tegen verklaarde, dat door het College van Hoogleeraren aan candidaten in de theologie de gelegen heid geboden werd, den doctorstitel te verwerven, daar achtte spr. het met het oog op den vrede in de kerken en den welstand der school gewenscht, dat de strijd voor het doctoraat niet zou worden heropend en dat te meer nu de Vrije Universiteit in het vervolg de candidaten dezer school van een hernieuwd candi- daats-examen vrijstelt. Evenzeer achtte hij het geraden, dat in den eersten tijd gelen voorslagen werden gedaan tot verplaat sing der School en het leggen van een verband tusschen Theol. School en Theol. Faculteit. De quaestie der opleiding van de dienaren der Woords blijve rusten. God zegen© zoowel de Theologische School als de Vrije Universiteit. Na deze rede droeg prof. Honig het rectoraat over aan prot. Ridderbos, waar na de plechtigheid met dankzegging werd gesloten. Geslaagd voor de acte vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek te Venlo, de dames M. C. Roozendaal, S. P. Beerens, J. A. Janssen, allen van Oostburg; te Rotterdam mej. E. Snoep te Middelburg. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! De Geref. Jongel. Vereen. „Pred. 12la" •te Serooskerke heeft gemeend, zich niet te moeten onttrekken aan den arbeid van den Bond tot steun van de vele Christe lijke 'tehuizen voor militairen. Een be drag uit de kas werd afgezonderd. Maar ook de loden gaven persoonlijk iets van het hunne, en een viertal klopten twee aan twen aan bij de begunstigers en bij eenige andere oude vrienden der Vereeni ging. Zij vonden algemeen een goede ont vangst. De vereeniging is daarvoor Zeer dankbaar. En dat zullen ook do militairen zijn aan grens en kusten, wien deze giften ten goede komen. Door middel Van Uw geëerd blad verzoekt „Pred. 12: la" thans te mogen mededeelen, dat deze inzameling heeft opgebracht de som van f 138. Har telijk dank aan al de ouderen en jonge ren Voor hunne offervaardigheid. Joh. Christiaanse, voora. J. de Buck lz., wd. sec, S. v. d. B r o e k e, penninghi. Niet alleen brood. Met waardeering ,kan gesproken wor den over de offervaardigheid en mild heid der Zeeuwen waar het betreft de verzorging der arme Belgen, die uit den nood en ellende een toevlucht in het tot nu toe nog vredig Zeeland zochten. Ruimschoots vonden ze hier voedsel en deksel en hoefden ze geen 'gebrek te lijden. Nog andere behoeften hebben echter deze arme menschen. Ze zijn nu gekomen uit het België, waar haast alle geloof ondergegaan is in bijgeloof en onverschilligheid, en ver toeven nu in plaatsen, waar door Gods goedheid nog het Evangelie een grooten invloed heeft. Laat ons dan naast het brood dezer wereld, niet verzuimen om ook aan hen van dat hemelsche brood te brengen, voor zoover in ons vermogen is. Dit heeft ook de Middelburgsche Zon- dagsschooivereeniging „Jaehin" begrepen, en den arbeid der Evangelisatie ter hand genomen onder de kinderen der Belgi sche vluchtelingen. Door dezen komt bovengenoemde Ver eeniging tot „De Zeeuw"-lezers om van hen een gave te vragen, om haar in staat te stellen een feestje aan deze kin deren met hun ouders te geven op het aanstaande Kerstfeest. Mogen velen een gave zenden om ons in staat te stellen een avond in te richten, waarop met waar genoegen de geboorte des Heeren herdacht kan worden. Welk een zegen zou het voor deze menschen zijn, als ze in de 'geboorte van den Heiland vonden een bron van kracht en vreugde om hen te steunen onder den last van de zorgen die hen zoo vreeselijk drukt. Laat ieder, die onzen arbeid helpen wil een kleine bijdrage zenden aan iVfej. A. Bouma, Hofplein, of aan den heer W. van der Kleijn, Korte Delft. Het Bestuur. W a t i s bo stel? Gedroogde bostel of gedroogd bierdraf, zooals het ook wel genoemd wordt, is een in groote hoeveelheden in ons land voorkomend voedermiddel1 dat echter maar bij weinigen bekend is, waarom er in dezen tijd van voederschaarschte wel- 'eens de aandacht, op mag worden geves tigd. De jaarlijksche productie onzer groote. bierbrouwerijen moet 8 a 9 mil- lioen K.G. bedragen. Wanneer uit de gerst 't bier gebrou wen is, is 't daarvan overgeblevene de bostel, bestaande uit bijna al het vet van de eiwitachtige stoffen, het onoplosbare gedeelte en het deel, dat door de verhit ting onoplosbaar is geworden, en de dop- pen. Men beveelt de versche bostel aan als uitstekend voeder voor koeien en var kens, doch dan moet zij terstond vervoe- derd worden, daar zij anders tengevolge van het hooge vochtgehalte spoedig in bederf overgaat; de groote brouwerijen drogen daarom meestal de bostel, waar door een product ontstaat, dat goedf" be waard en vervoerd kan worden. Ongelukken. Onder Rotterdam is een waker door de stoomtram gegre-t pen en tegen de straat geslagen. De man heeft den schedel gebroken. Te Baflo is een 70-jarig man in het Kanaal ge raakt on verdronken. Zwijnerij. Zelfs kostbare voe dingsartikelen worden op de meest schan delijke wijze vervalscht. Wat dezer dagen over de cacaopoeder werd géschreven is helaas nog niet voldoende, om de ge raffineerdste vervalschingen van dit ar tikel recht duidelijk te maken. Hier volgt het recept voor wat men tegenwoordig voor de bereiding van cacaopoeder noodig heeft: Een groote hoeveelheid cacaoschillen, een derde deel' dezer hoeveelheid boek- Weitdoppen, daarbij1 gevoegd een kleiner hoeveelheid roode dakpan, liefst oude, daar dit de beste namaakkleur geeft. Dit alles tot pulver vermalen, verpakt in vaten van 50 en 100 kilo, brengt aartsbe driegers schatten op. Nog voordeeligei" is het deze grondstof tot chocoladereepen enz. te verwelken. Door het enorm grootgebruik van dit recept ontstond een tekort aan cacao schillen. Aartsbedriegers weten echter op alles raad. De boeren hebben eenige Weken geleden voor veevoeder cacao-schillen voor ongeveer fl.25 en fl.50 per 100 kilo gekocht. Die werden de vorige week weer teruggekocht voor f7 A f 8 per 100 kilo en doen deze week zelfs f 13. Dat beesfenvoer, bewaard in hooischu ren, veestallen enz., verhuist nu weer naar cacaomolens. Een bekend scheikundige heeft deze week zoogenaamde cacoapoeder onder zocht, die meer dan 90 pCt. dop bevatte en clat het hooge percentage aschbe- standdeelen hem deed schrikken; een te kort van 20 pCt. vet is niet zeldzaam'. „Volk." Het gebeurde te Zeist. Naar aanleiding van een mededeeling in het door ons overgenomen bericht van het Utrechtsch Dagblad, omtrent het gebeurde in het geïnterneerden kamp te Zeist, Wordt door de Belgische legatie in Den Haag medegedeeld, dat de in dat bericht vermelde bijzonderheid, als zouden onder de opstandelingen ook Belgische officie ren zijn geweest, onjuist is. Jan Olieslagers heeft de Leopolds orde gekregen. Alweder een scheepsbrand in open zee. Het stoomschip „Vedra", dat met een lading; petroleum van de Golf van Mexico., met bestemming naar Barrow, onderweg was, vloog in den afgeJoopen nacht ter hoogte van het eiland Walney (tegenover Barrow, aan de West kust van Engeland gelegen) in brand. Sléchts twee man der uit 36 koppen be staande bemanning konden worden gered; beiden waren ernstig gebrand. De „Vedra" brandde geheel uit. WEENEN, 8 Dec. Vanmiddag is offi cieel meegedeeld dat de gevechten in Wept- Galidë in hevigheid toenemen. Onze troe pen hebben, thans ook uit westelijke rich ting aanvallend, den vijand uit de stelling WieliczkaDobczyoe verjaagd. Tot dus ver hebben wij meer dan 5000 gevange nen, w.o. 27 officieren, naar het binnen land gezonden. In Polen zijn nieuwe aanvallen der Russen ten Zuidwesten van Petrokof door onze en Duitsche troepen afgeslagen. In de Karpathen is niets van belang gebeurd. i WEENEN, 8 Dec. Van het Zuidelijke oorlogsterrein wordt officieel gemeld: De nieuwe groepeering onzer troepen wordt volgens het vastgestelde plan volvoerd. Op zichzelf staande pogingen der Serviërs om ze te verhinderen zijn afgeslagen. Hierbij heeft de vijand aanzienlijke ver liezen geleden. Ons offensief ten Zuiden van Belgrado neemt een gunstigen loop. Daar zijn 14 officieren en 400 man van de Serviërs gevangen genomen. PARIJS, 9 Dec. Communiqué van giste renavond 11 uur: In België is een heftige Duitsche aanval op Sint Eloys, ten Zui den van Yperen, afgeslagen. In de bos- schen en in het Oosten van de Argonnen hebben nog steeds hevige gevechten plaats. Andere feiten van belang zijn er niet te melden. JOHANNESBURG, 9 Dec. (Off.) Gene raal Beyers is door een schot getroffen. Men gelooft, dat hij dood is. Men zag Beyers, toen hiji de Vaal' wilde overtrek ken, van zijn paard vallen. Hij werd door den stroom meegesleurd en verdween in de diepte. Men weet niet of de pogingen tot redding gelukt zijn. CHRISTIANIA, 9 Dec. Het Nobel-comi- té besloot dit jaar geen vredesprijs uit te reiken. LONDEN, 9 Dec. Uit Warschau wordt aan de „Daily Chronicle" gemeld: De Duitsche verliezen in den slag bij Lodz moeten 100.000®dooden bedragen. Het aantal gewonden is niet te gissen, maar treinen vol gaan in Westelijke richting over den spoorweg! van Kalisch. ST. PETERSBURG, 9 Dec. De kruiser Breslau is 7 Dec. voor Sebastopol gezien. De Breslau werd door Russische kruisers aangevallen en verdween toen. ST. PETERSBURG, 9 Dec. De slag, die Zaterdag ten Z.-O. van Krakaui is be gonnen, ontwikkelt zich in het voordeel der Russen. Na den overtocht over de rivier de Doenaits brachten zij den Duit- schers een zware nederlaag toe. Het 24ste Duitsche legerkorps, uit België aan gekomen, zond een auto-batterij naar voren, doch deze werd gedeeltelijk buiten gevecht gestold en dieels verdreven. De Duitsche verliezen zijn groot. Wij zetten ons offensief voort. Bij Petrokof behaalden wij partieel© voordceten. WEENEN, 8 Dec. Naar het Poolsch Na tionaal Comité te Weenen verneemt, von den er Jodenvervolgingen plaats door de Russische troepen te Radon, Kieloe, Lo- wicz en Sochaezew, en werden vele Joden vermoord. VLISSINGEN. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt o.a. bekend, dat de onafgebroken openstelling bij wijze van proef van het Rijkstelegraafkantoor te Vlissingen, alsmede van het Rijkstelefoon kantoor aldaar, dit laatste uitsluitend voor het voeren van gesprekken met Antwer pen, nadat de correspondentie met dit kantoor zal zijn hersteld, voorloopig zal worden verlengd en mitsdien ook na 31 December 1914 van kracht zal zijn. Uit België. De „Tel." meldt dd. 8 Dec..: Bladen brengen hier (te Sluis) bet trou wens nog niet bevestigd bericht, dat Ostende in brand staat. Een loos gerucht. De toestand in Ostende is onveranderd. Het is in de badstad rustig en somber. Optimistische geruchten doen te Brugge en in Noord-Vlaanderen de ronde. Dix- muiclen zou aan de verbondenen zijin, die zelfs doordrongen tot Zevecata bijl Chiste). Niets bevestigt die geruchten len ze zijn ook ongegrond. I Zaterdag kwam een 1000 man versche troepen te Brugge, die Zondag naar 't front vertrokken. Zondagnamiddag werden zij door talrijke wielrijders gevolgd en Maan dag reeds waren zij in den strijd, waar over nog geen stellige bijzonderheden door drongen. De gewonden worden nu voorbij voorbij Brugge rechtstreeks naar 't Oosten gevoerd. Veel ongelukkige bewoners van Zarren en Clercken, twe edorpen tusschen Thorn- hout en Dixmuiden, vertoeven nu te Brugge. Zo Waren eerst in de kerk te Zarren verzameld, moesten dan onder mi litair geleide te voet naar Cortemarcq en werden vervolgens per trein naar Brugge gevoerd. Ze vertoeven nui in de meelfa briek Macquay, bij1 't Minnewater en in 't gesticht Groeninghe. Veel1 kinderen van die beklagenswaardige bannelingen zijn ziek. 1 Ik verneem, dat bij 't begin der vijan delijkheden rondom Rousselaere en Ype ren ook in 't dorp Ledeghem een dertig tal' burgers neergeschoten en er tien hui zen afgebrand zijn. Te Cortemarcq zou den tien inwoners gefusilleerd zijn. In de kerk van Ledeghem worden veel' ge wonden ondergebracht. Ledeghem ligt halverwege Rousselaere en Meenen. De toestand der bevolking aan de kust hier, wordt al treuriger en treurigejr. Vrou wen kwamen den commandant te Knocke smeeken, toch naar Holland te mogen gaan om kolen, zout, suiker, koffie en andere allernoodzakelijkste levensmiddelen te mo gen halen. De „kommandantur" liet aan 't raadhuis aanplakken, dat er geen pas poorten verstrekt worden, en inmiddels dansen en zingen de Duitschers in 't Germania-hotel en drinken er dei opge vorderde wijn en rooken opgeëischta si garen. De twee Nederlanders, die zoek waren, kwamen hedenochtend opdagen. Op 1 December waren ze naar Knocke gegaan om een dame en een kind te halen en op 2 December 's morgens heel vroeg, keerden ze met heiden terug, doch werden nabij de grens door een patrouille gevangen genomen, naai' Knocke geleid en daar veroordeeld tot tien dagen gevange nisstraf. De Duitschers sloten hen op in een keldertje onder 't Germania-hotel en lieten ze dag en nacht bewaken. Een nieuwe commandant verkortte hun straf en liet hen heden door een militair naar de Hollandsche grens brengen. Een an dere Sluizenaar, die zich naar Yperen Vilde begeven, wordt reeds sedert zes weken gemist. Het bedrag der requisities te Brugge klimt reeds tot twee millioen francs. Den 28en November- werd hier de Duitsche vlag op den Halletoren gehesehen. Een Duitscher speelde op 't klokkespel „Die wacht am Rhein" en andere volksliederen en op de markt gaf een militair muziek corps een muziekuitvoering. Ferdinand graaf de Lesseps overleed niet Maandag j.l. vóór 10, doch vóór 20 jaar. (Vad.) Gedenkplaat van de Theologische School. Nijverdal, J. E. Bosch. Wij hebben deze gedenkplaat reeds vroeger aangekondigd, wij verzuimden ep echter bij te zeggen hoe wij. de plaat vonden; wij vonden de uitvoering niet mooi, ofschoon de photo's prof. Rid derbos uitgezonderd ons wél gelijkend voorkwamen. Nu echter blijkt ons dat de uitgever een beter verzorgde plaat uitgaf en die alleen te koop gesteld wordt; en van die plaat zeggen wij dan ook gaarnedie is mooialle portretten komen tot hun recht; en 'tgeheel is zeer waard jarenlang als wandversiering te dienen. Wie somwijlen nog de leelijke plaat van de professoren van een kwart eeuw geleden bezit, gooie die ,weg en bes telle deze nieuwe; hij zial et genoegen van beleven. Gereformeerd Theologisch Tijd schrift, Red. ds. C. Lindeboom, en anderen. Ifeusden, A. Gezelle Meerburg. Van dit degelijke tijdschrift, waarop de Geref. Kerken trotsch mogen gaan, is de 8e afl. verschenen (15e jaargang). Zij bevat degelijk werk, vooreerst een anti critiek van ctr. Ubbink naar aanleiding van de critiek van dr. Greydanus op zijn „Ons Schriftgeloof". Dan een geleerd opstel met Hebreeuwsch er in van dr. Aalders „De Silo-profetie"; en een nog geleerder opstel van ds. W. J. Goedbloed te Maarsen met zeer veel Grie'ksch er in over het begrip verlossing in het N.< Testament. Ten slotte Recensiën, die men ditmaal niet mag overslaan, en Boek aankondiging. Roelants' Almanak, een klein handig, practisch, inhoudvol, onmisbaar boekske, dat alleen maar feil gaat in zake de politieke kleur van sommig,e volksverte genwoordigers, is ook voor 1915 rveer verschenen. Van Ons Tijdschrift, het bekende Chr. Letterkundig Maandblad onder redactie van L. Buckmann, C. Gerretson, J. Lens, G. Schrijver en dr. J. v. d. Valk is afl 11 en 12 verschenen. Hiermede is de 19e jaargang compleet, een heel boek deel van 921 bladzijden vormend. De re dactie heeft ook dit jaar weer gezorgd voor degelijkheid, verscheidenheid en waarheid. Dit zegt veel in een tijdschrift. Niet in de eerste plaats naar hetg'een den lezer aangenaam is, maar naar het geen waar is en derhalve g'oed heeft te recht de redactie tot hiertoe gestreefd. Dit is uitgekomen in de keuze der op stellen, in de rubriek Leestafel en in de Terugblik. Ook wat als Poëzie in Ons Tijdschrift verscheen, waren niet zelden meesterstukjes. In de Nov.Dec. afl. trekt ons weer aan het vervolgopstel van jhr. De Savor- nin Lohman „Uit Groen's Jeugd"; uit het dagboek van Groen brengt de schrijVer heel wat bijzonderheden naar voren die ons hem doen zien in 'zijn eerste periode van wat men noemen kan brave-Hendrik- liberalisme. Meer nog trok ons aan de autobiografie, uitgegeven door G. Gerret son „Mr. G. Groen van Prinsterer". Hoe treft ons hier de beschrijving van het staatkundig bekeeringsproces van het Li beralisme tot de Anti-Revolutie, in dezen geliefden staatsman. Vooral het gedeelte waarboven staat „18271829" worde met zorg gelezen. Wat Groen zegt over zijn bestudeeren van het anti-revolutionaire ge schrift van den R. C. Von Haller, zijde ontdekking' van het wezen van het Li beralisme; zijne benoeming' aan het Kabi net des Konings; zijn reis naar België met Zijne Majesteit en de aldaar opge dane ervaringen, enz.. Een aangrijpende studie is ook „Vlak naast elkander" van v. Doveren. VV.elk een schrille tegenstel lingen naar het leven geteekend. Welk een zelfverloochening eer dat „vlak naast" Veranderd is in „in en om" elkander. De Terugblik, werpt vooral een „terugblik" op „des Heiligen Krieges". Zonder het overige er minder om te achten, verklaren wij gaarne, het hierbo- vengenoemde met ingenomenheid te heb ben begroet. Ga „Ons Tijdschrift" zijn 20sten jaar gang met dezelfde frischheid tegen, als den vorigen, en beware de redactie die, gelijk in dezen, tot het einde. „De Vriend des Huizes". Red. ds. J. Schrijver, uitgave Neerbosch' drukkerij, voltooide heden zijn .sten jaargang. De redactie richt tot haar lezers het ernstig Verzoek om toch niet op te houden abonné te zijn, dewijl een deel der opbrengst moet besteed aan het onderhoud van de 500 weezen. Deze uitnoodiging' zal wel overbodig zijn; want wie Zou nu de Vriend en dan zulk een netten, zulk een echten vriend willen missen. Wie zou zich zoo immer mogelijk het genoegen niet blijVen gunnen mee te betalen aan het onder houd Van de Neerbossche weesjes! Bo vendien wil niemand zich 't genot ont zeggen van lectuur en muziek en platen als de Vriend maandelijks bevat! DÜt De- cemberno. bevat weer velerlei dat boeit en aantrekt. Moge De Vriend zijn nieuw jaar met denzelfden lust en zegen en met een vergroot lezerstal kannen tegemoet gaan 1 De Nat. Chr. Onderofficieren-Vereen, heeft voor 1915 uitgegeven „Onze Gids" Ook ditmaal bevat dit jaarboekje mooie bijdragen, waaruit haar warm hart voor de militairen van land- en zeemacht blijkt; o.a. van Generaal Schooh, voor zitter van den Ned. Militairen Bond; ds. J. H. Donner, Kamerlid Duymaer van Twist, ds. v. Noort, Prof. Honig. De ru brieken zijn voorts ingericht op de be hoeften onzer militairen. Aanvankelijk was het de bedoeling der Gids-Commissie deze uitgave (de 5e), waarvan de oplage 25000 ex. bedraagt, evenals de vorige, gratis te verspreiden onder de nieuwe lichtingen miliciens. Het benoodigde geld hiervoor werd dan door leden onzer Vereeniging ieder in eigen kring verzameld. Nu echter besloot ook de Commissie dit 25000-tal ex. zoo moge lijk gratis onder de gemobiliseerde troe pen te verspreiden. Daar evenwel nage noeg alle leden te velde zijn, kon ditmaal de gewone wijze Van geldverzamelen niet doorgaan; daarom doet de commissie een beroep op de mildheid onzer mede-Chris tenen, inzonderheid op hen, die haar tel- kenjare geldelijk steunden en die zij nu moeilijk kan bereiken. Giften worden gaarne in ontvangst genomen door S. Jansen, bij wien tevens deze boekjes, ter nadere kennismaking, verkrijgbaar Zijn tegen den prijs van f0.15. Zijn adres is: S. Jansen^ Serg. Staf 16 R. I. IV Dtiv., Veldleger. Middelburg. Hedenmiddag werd door den Griffier van de Staten van Zeeland aan besteed de levering van papier en druk werken ten dienste der Provinciale Griffie Voor de jaren 1915, 1916 en 1917, in 5 perc-eelen. Ingeschreven werd als volgt: Door de Firma U. F. Auer en Zoon te Middelburg le perc. f3.85 per riem1, 4e perc. model C fö.75, model D f6.20 en model E. f6 per riem. Alles op nor maal papier van de firma yam Gelder Zoon te Amsterdam. i Door de 'firma Oosterhaan en Le Cointre te Goes, le perc. f3.90 per riem, 3e perd. f24.75-per riem, 4e perc. model C f4.90, model D f 4.60 en model E f 5 per riem, 5e perc. (enveloppes) model F f0.37, G f0.51, H f 0.74, I f 0.84, K fl.30, I. f3.25, M f 1.60, en N f2.90 per 100 stuks; perc. 1, 3 en 4 papier yan de firma v. Gelder. Door den heer J. Olthoff te Middelburg Ivoor perceel 5 model F f0.35,( G f 0.50 en H f 0.68, I f 0.80, K 1.25, L f3.25, Mi fl.25 en N f2.75 per 100 stuks. Deze omslagen zijn deels Van binnen- landsche, deels, van buitenlandsche fa bricatie. Souburg. Geëindigd het faillissement van E. Sink©, werkman, alhier. Brievengaarder te 'sH. A. W© hadden bedoelde opdracht wel ontvangen, doch volgens deze moest de adv. geplaatst worden op 9, 11 en 13 (14?) Dec. Naar maarnemingen in den morgen van 9 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 761.9 te Bres lau, laagste stand 744.5 te Christian sund. Verwachting tot den avond van 10 Dec. Aanvankelijk zwakke tot matige win den uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk nog] regen. Iets kouder. Rotterdam, 8 December. Veemarkt. Aangevoerd 109 paarden, 1 ezel, 1448 magere runderen, 759 vette runderen, 176 vette en 150 graskalveren, 341 nuchtere kalveren, 0 schapen of lam., 0 varkens, 164 biggen, 5 bokken of geiten, 1 veulen. Koeien en; ossen 32 tot 38 a 46 c., stieren 30 tot 35 a 40 c., vette kalveren 52'/a tot 57'/2 a 627a alles per halve kilo. Prfjzen van mager vee warenMelkkoeien f 160 a f 325, kalf koeien f 180 a f 340, stieren f 130 a f 380, pinken f 100 a f140, vaarzen f120 a f170, werkpaarden f 100 a f250, slacht paarden f 100 a f 140, hitten f 100 a f 200, nuchtere kalveren f9 a f 16, fokkalveren f 16 a 26, biggen f6.50 a 11, graskalveren f 30 a f 80. Biggen f 1.30 a f 1.50 per week. Maandag 7 December 1914. CHICAGO. Tarwe. De termijnmarkt opende vast en Va c- booger, steeg verder naar aanleiding van hoogere telegrammen, op aankoopen voor buitenlandsche rekening en wegens groote uitklaringen, maar regen in het Zuid-Westen en lixuidati7n per De cember veroorzaakten eene daling, De markt sloot traag. Dec. Mei Juli Sept. 7 Dec. 11672 1216/s 5 117 12U/4 4 116'/, 1217* - - 3 11474 1207a - - NEW-YORK. Tarwe. De termijnmarkt opende vast, flut tueerde verder om dezelfde redenen als te Chicago en sloot traag. Loco vast. 7 Dec. 5 Dec. 4 Dec. 3 Dec. North 130 12974 12974 129 Soode Winter 127 74 126 V4 12674 126 Dec. Mei. Juli 7 Dec. 1247, 1307/a 5 124 1307s - 4 12372 13074 3 a 1227; 12974 N. R. C. Van 8 en 9 Dec. MIDDELBURG. Ondertrouwd: H. Poll©- ma, wedn., 63 j. en J. C. de Kruijter, wed. 42 j. Getrouwd: K. Schout, jm. 26 j. en H. Bloem, jd. 24 j. Bevallen: C. Caljouw, geb. Mauer, d.; A. Vroon, geb. van den Hoek, z.; R. Weijl, geb. Snuijf, d.; T. N. M. Nuyten, geb. Moerdijk, z. Overleden: A. C. E. Waltman, ongeh. 81 j. d.; L. F. Ruelle, ongeh. 20 j. z.; D. H. Snouck Hurgronje, 84 j. wed. van Jhr. J. A. H. C. van Doorn van Koude- kerke; A. F. de Kat, 71 j., vtouw van P. A. Warnau.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3