Staten-Generaal Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. menden gouverneur von Döring. Hij gaf 24 uur bedenktijd. De gouverneur riep alle weerbare Duitschers bijeen en hield een pakkende rede. Telegrafisch had hij bevel gekregen het draadloos station Kaïnina te verdedigen. De getrouwde mannen wer den in Loma achtergelaten tot bescher ming van de vrouwen, terwijl de onge- trouwden, ongeveer 160 man, met de zwarte politie-troep zich onder bevel van den gouverneur in den nacht van 6 op 7 Augustus, naar Kamina begaven, dat met Lome door een spoorweg verbonden en in tien uur te bereiken is. Oorlogsmateriaal en levensmiddelen waren reeds eenige da gen te voren daarheen gebracht. Den avond van den 7den Augustus ver scheen de Engelsche parlementair en de districts-opziener van Lome gaf de stad arm de Engelschen over. Deze kondigde den staat van beleg af, en verminderde de waarde van de Mark met 20 pfennig. Allo wapens moesten uitgeleverd worden, waardoor de aanwezige mannen en vrou wen weerloos overgeleverd waren, aan de zwarten, daar de eerste twee dagen slechts weinig Engelschen Lome bezet hielden. Dank zij den vredelievenden aard der negers, gebeurde er niets. Zij haalden alleen de verlaten huizen volkomen leeg. Den 9den Augustus zetten de Engel schen dagelijks meer soldaten aan land en veel oorlogsmateriaal, o. a. vrachtauto's ten getale van 30. Zij waren door de schoonheid van de stad zeer verrast. De officieren en onderofficieren namen hun intrek in de leegstaande woningen, terwijl hun zwarten zich hutten maakten van palmbladen. Alle weerbare Duitschers wer- •den in een naburige Engelsche kolonie geïnterneerd met hun vrouwen. De land storm, waaronder mijn man, kon voorloo- pig in Lome blijven. Omstreeks denzelfden tijd rukten de Franschen uit Dehomey tegen Anecho op, bezetten het en vereenigden zich met de Engelschen bij Tsewik. De bondgenooten vervingen de door onze troepen opgebla zen bruggen door het volwerpen van de droge beddingen, waarbij zij de inboor lingen, ook vrouwen en kinderen, lieten helpen. Den 23sten Augustus kwam het tot een gevecht aan de Chra, nadat vooraf een gevecht bij Akboluche plaats gevonden had, waarin twee Duitschers gevallen wa ren. Toen de eerste kanonschoten van de bondgenooten vielen, liepen de meeste zwarten van onze politietroep zoo hard zij konden weg, terwijl zij snel het ge weer weg wierpen. Slechts eenige dapperen vochten moe dig schouder ruin schouder met de onzen mee, die ten slotte voor de overmacht wijkend, naar Kamina terug trokken, waar zij zich den 27sten Augustus moesten overgeven, nadat zij eerst het draadloos station in de lucht hadden laten springen. De Duitschers werden den 18den Sep tember onder geleide van Engelsche troe pen naar Cotomu, Dahomey, gebracht. De opstand in Zuid-Afrika. Een correspondent van de „N. R. Ct." te Johannesburg schreef dd. 4 Nov. aan zijn blad: Mijn vrees is dat men bij u te lande den indruk heeft alsof het gansche land in 'dep en roer is en wij; hier leven op een vulkaan. Niets is verder van de waar heid. Het mijnbedrijf gaat kalm voort met het voortbrengen van goud, de landbou wer haast zich, nu de eerste regiens val len, den kouter in den grond te steken, de schouwburgen worden bespeeld als in gewone tijden en de handel doet zijn best de leus waar te maken: „zaken ge woon". Ware het niet, dat er voortdurend een beroep op uw beurs gedaan wordt ten bate van een of ander oorlogsfonds en zich op straat vele personen in mili taire khaki-kleedij' vertoonen, dan zou men twijfelen of Zuid-Afrika iets met den oorlog had uit te staan. Generaal Botha heeft ter bestrijding van de opstandelingen slechts boerenkomman- Vio's opgeroepen en gebruikt de jonge lieden van Engelschen oorsprong voor- loopig tot bewakingstroepen van de hoofd stad, van bruggen en ver bindings lijnen daarbij uitgaande van de idee dat de op stand een zaak is die onder de Boeren moet worden uitgevochten. Het overgroote deel van de Unie-bevol king staat aan de zijde der regeering en helpt de orde bewaren in plaatsen waar de politiemacht te velde is. Duizenden zijn als vrijwilligers opgenomen in de vele bereden en onbereden korpsen die in de laatste weken zijn opgericht. De prijs der levensmiddelen is tot nu niet noemenswaardig gestegen. De mais- oogst is meegevallen en de prijs blijft laag. En mais is het hoofdvoedsel voor de Kaffers, die in de mijnen werken. De bevolking in het binnenland is nog verre van neerslachtig. Korta Oorlogsberichten. Geluidlooze kanonnen? Naar aanleiding van een bericht uit Lon den, dat Duitschland in N oord-Frankrijk nieuwe ge uidlooze kanonnen zlou toepas sen, meidt het blad „Aftenposten", dat deze kanonnen inderdaad bestaan. Men heeft te doen met de uitvinding van den Noorschen ingenieur Aasen, die ook in den Balkanoorlog voor het eerst gebruikte handgranaten heeft uitgevon den. Het kanon wordt vervaardigd uit ge slagen plaatijzer, weegt 8 K.G., kan onder den arm worden gedragen en kost on geveer 100 kronen. Het kan met de groot ste handgranaten schieten en met de grootste zekerheid op 400 M. afstand treffen. Het werkt geheel geluidloos. De gezondheidstoestand van het Bel gische leger moet, naar in de „Times" wordt medegedeeld, zeer bevredigend zijn. Er zijn 126 gevallen van ingewandsty- phus voorgekomen, waarvan ongeveer de helft te Calais. Een paardendief. In het Bel gische dorpje Santvliet verkeert de be volking in ongerustheid omtrent de ge volgen van een misdrijf, door een der ingezetenen van dat plaatsje gepleegd. In den loop der vorige week werd daar n.l., het paard van een Duitschen offi cier gestolen en de dader maakte zich met het dier uit de voeten naar de Ne- derlandsche grens, waar hij het voor 10 gulden verkocht aan eenige grenssoldaten. Do man ging daarna in een café te Os- sendrecht zijn Hollandsch tientje in Bel gisch geld omzetten en gebruikte bij die gelegenheid wat meer spraakwater dan in zijn positie goed voor hem was en zoodoende was spoedig de aandacht der Nederlandsche maréchaussée op hem ge vestigd. De paardendief was dientengevolge spoedig ingerekend en aan de Duitsche militairen te Santvliet zoowel als aan de Nederlandsche militaire autoriteiten werd kennis gegeven van het gebeurde. Nadat de noorlige onderhandelingen wa ren gevoerd, werd zoowel de dief als het paard aan de Duitschers uitgele verd. Den dief wacht natuurlijk een niet ge ringe straf, maar bovendien vreest de bevolking nu voor een veel strenger op treden van de Duitschers dan tot nu toe het geval was. (Hand.) Alweer een revolutionaire beweging. De oorlog neemt vrijwel allo aandacht in beslag, en zoo hoort men tegenwoordig weinig pver Mexico. Hier echter is de toestand tegenwoordig weer uiterst kritiek. Na den val van Huerta betwistten de heeren Carranza en Villa elkaar de heerschappij en naar ex- president Roosevelt in de „New-York Ti mes" vertelt, plegen de soldaten van die beide aanvoerders de ergste gruwelen. Dat is het resultaat van de actie der Vereenigde Stoten legen Huerta. De „moordenaar" Huerta jnoest verwijderd worden en dit dool is bereikt maai er zijn alleen nu nog erger moordenaars voor in He plaats gekomen. Intusschen er zijn in Mexico nog veile anderen, die ook wel in troebel water ^villen visschen en zoo komt nu het bericht van een nieuwe revolutie in Chihuahua, waar de generaals Salasar en Campa troepen heb ben saamgelrokken. De oude opstandeling Oroza schijnt bij deze beweging betrok ken te zijn. Hij is te New-York om wa pens en munitie los te krijgen. De Paus heeft aan de staatshoof den van de oorlogvoerende mogendheden de bede gericht om ter eere van de Chris telijke vredesgedachte op Kerstmis een wapenstilstand van één dag te sluiten. De Keizer lijdt aan een bronehiaal- katar'rh. De 0 os tenr ijk s che Krupp. Bij acte van 27 October 1914 is de Oos tenrijker Karl Ritter van Skoda tot baron verheven. Hiermee heeft de grootindus trieel plotseling een Krupp-achtige popu lariteit verkregen. Skoda is de eigenaar en beheerder van een reusachtige ma chinefabriek in het Westen van Pilsen, een onderneming, die alleen voor zijn werkplaatsen een oppervlak van 500 vierk. K.M. noodig heeft, een 1000-lal ambtena ren en 9600 werklieden dagelijks aan het werk houdt en over een aandeelenkapi taal van 42 miliioen kroon beschikt. De fabriek werd als onaanzienlijke onderne ming in 1859 gesticht onder den naam „Waldeninsche Machinenfabrik". In het oorlogsjaar 1866 kwam dc vader van den nieuwbakken baron aan het hoofd. Hij werkte de zaak wel op, doch haar huidige omvang heeft de fabriek pas onder den tegenwoordigen directeur gekregen. De oude Skoda legde zich meer dan zijn zoon toe op de ontwikkeling der andere afdeelingen, waar stoommachines, motor batterijen, dak-constructies en andere ma chines werden gebouwd, terwijl de zoon partij trok van den geest der bewapening, waarmee de regeeringen thans vervuld zijn, en alle aandacht besteedde aan de afdeeling „wapenfabriek". Hij bouwde ka nonnen en nog eens kanonnen, machine geweren, houwitsers, bommen en grana ten, en breidde zijn zaak steeds meel' uit. Onlangs richtte Skoda te zamen met de Oostenrijksche regeering de „Oostenrijk- sche Kanonnenfabriek" op met een grond- kapitaal van 13 miliioen kronen, waar van Skoda Zes, en de regeering zeven miliioen leverde. Tweede Kamer. Dp motie Limburg-van Hamel Een hoogstaand voorzitter. De groote leeniug. De motie Limburg-Van Hamel, dat „treu rige stukje agitatie" volgens de Maasbode, is gelukkig verworpen. Met 50 tegen 37 stemmen. De volgende vrijzinnige heeren hebben het spel der socialisten ten einde toe meegespeeld: Limburg, de Jong (Hoorn), de Muralt, Marchant, de Meester, Bos, van Raalte, Schim van der Loeff, Otto, Heeres, Smeenge, Jannink, Teenstra, Fock, Roodenburg, van Deventer en de voor zitter. Ja, 3e voorzitter heeft zich niet ver loochend, evenmin als hij het de vorige week toen hij de beslissing in handen had deed. Moge hij zich toch spoedig opwerken tot het standpunt, dat men van een Ka merpresident mag verwachten! Een ontwerp aanvullingsbegrooling van Justitie ging onder den hamer door. Toen was „de groote leening" aan de orde. Gelukkig, allo herinnering aan de „kleine" politiek was ineens weggevaagd en waardig en ernstig werd het debat over deze belangrijke kwestie ingezet. üc heer De Meester (u.l.)" begon er mee. En het spreekt vanzelf dat 't voor namelijk ging over de aflossing van de enorme leening, welk vraagstuk bijkans de geheele kwestie beho'erschte. De heer De Meester betreurt het, dat de regeering nog eens met zooveel na druk waarschuwt tegen optimisme. De uit drukking, 'dat thans vooral wie den vrede wil, zich moet voorbereiden op den oor log, is geschikt om den menschen den schrik om het hart te doen slaan. Zulk een herinnering, zegt hij, is overbodig en daardoor schadelijk. Voor de Kamer, die ervan doordrongen is en die zeer waar deert, wat de regeering doet, was de op merking zeer zeker niet noodig. Het heele dreigement met de gedwon gen leening, wanneer de inschrijvingen niet tot 150 miliioen zouden komen, acht hij ook overbodig; waar een leening a pari wordt uitgeschreven tegen 5 pet. rente kan men wel zeker zijn, dat het geld, in den aanvang van den oorlog in de kous gestopt, eruit zal worden gehaald. Een andere vraag, is echter, of men zijn inschrijving, eens gedaan, zal kunnen handhaven, wanneer het moeilijk blijkt om de effecten, welke men thans heeft, te beleggen. Daarom worde de bcleening daarvan zoo gemakkelijk mogelijk ge maakt, opdat men niet daarvoor veel meer heeft te betalen dan de rente, welke men krijgt van de som, waarvoor men heeft ingeschreven. Geen overwegend bezwaar had spreker tegen do opcenten op de grondbelasting, maar wel tegen die op het perspneel, daar de middenstand al door gemeentelijke opcenten zoo zeer wordt bezwaard. Hij vraagt," of het de bedoeling is, be halve de 33 pet. buitengewone opcen ten, nog de gQivone 20 te blijken heffen. Verder zou de heer de Meester gaarne zien, dat de minister den aanvang van de aflossing van 1916 zou verschuiven tot 1918. De heer Rutgers (a.r.), het woord over deze belangrijke zaak verkrijgende, zeide, dat het denkbeeld om kleine coupures van schatkistbiljetten uit te geven, hem zeer sympathiek voorkomt. Ook het denkbeeld van de consolideering van de vlottende schuld in het algemeen acjjtte spr. juist. Hoofdzaak is echter dewijze van aflossing: n.l. aflossing in eens of in termijnen. De heer Rutgers eindigde zijn betoog met de verklaring, dat hij' voor het ontwerp zal stemmen, niet omdat het zooveel po litieke winsten, voor de rechterzijde af werpt, maar omdat hij' het op liet oogen- blik het beste acht, en hij sprak de hoop uit die ieder rechtgeaard Nederlander moest koesteren dat de linkerzijde, voor zoover deze het ontwerp bestreed, zich nog wel eens ztil' bedenken. Tenslotte sprak de heer Pa lijn, de unie- liberale afgevaardigde voor Zierikzee, die het betreurde, dat over de bestendiging of verandering van de wijfce van aflossing zal moeten worden heslist een jaar vóór de algemeene verkiezingen, waaronder dc objectiviteit van de behandeling, naar hij meent, zeer moest lijden. Bovendien gaf hij den minister in over weging de leening terug te brengen tot 200 of 225 miliioen. Een niet slagen van de leening zou volgens den heer Patijn een ongunstig gevolg hebben. Over de hooge rente (5 pet.) is won der genoeg nog niemand gevallen. Merkwaardige c ij f e r s. In de „Vrijzinnig Democraat" schrijft B. (dr. Bos) In de afgeloopen week is de goudvoor raad van de Nederlandsche Bank van 172.284.163.66 tot 181.182.664.38 gestegen. Daarmede is de positie van de Neder landsche Bank zeer versterkt en haar kracht zeer vergroot. Van waar komt 'dat goud? Naar verluidt uit Duitschland met het doel om daartegen wissels te kunnen trek ken .waardoor de zeer ongunstige wissel koersen in 'Duitschland verbeteren. Daaruit blijkt weer eens te meer, van hoeveel belang de uitvoer van producten uit ons land is voor de sterkte van ons eigen credietwezen. Die samenhang ziet het groote publiek niet, maar bestaat wel ter dege. De uitvoer, welke uit ons land heeft plaats gevonden en nog plaats vindt, maakt het wederom gemakkelijker dat on ze staat op de voordeeligste wijze in zijn credietbehoeften kan voorzien. Reeds vroe ger wees ik op het belang hiervan, dat met te snel tot uitvoerverboden wordt overgegaan wanneer er geen politieke noodzakelijkheid bestaat. Dit moge voort durend in acht worden genomen. Leening. Op het wetsontwerp betreffende de lee ning of leeningen van 275 miliioen zijn amendementen voorgesteld: lo. door de heeren Nierstrasz en Van Veen, om de bedoeling van het ontwerp, het bedrag, waarvoor de belastingplich tige is aangeslagen als maatstaf voor deel neming in de gedwongen leening te doen dienen, duidelijker te doen uitkomen; 2o. 3oor den heer Nierstrasz om, daar de bedoeling van het ontwerp blijkbaar is den kleinen inschrijvers het volle be drag hunner inschrijving tot een maximum van f 10,000 bij voorkeur tegenover groo- tere inschrijvers te gunnen, doch de re dactie van het ontwerp inschrijvers van bijv. f11,000 of f12,000 deze voorkeur voor f 10,000 niet verleenen zou, dit te herstellen. Milicien onderofficier. De minister van Oorlog' heeft, naar de „Asser Courant" meldt, bepaald, dat mi liciens van oudere lichtingen, die door hun persoon zeker overwicht hebben op anderen en door hun algemeene ontwikke ling', maatschappelijke positie, enz., wel geschikt kunnen worden geacht tot het bekleeden van een rang, zonder examen kunnen worden bevorderd tot korpofaal, c.q. milicien-onder-officier. Bij K. B. van 5 dezer is ingesteld een commissie tot regeling van de voor ziening ,in noodzakelijke levensbehoeften in Belgische grensgemeenten; in die com missie zijn o.a. benoemd tot leden de heeren L. G. James, notaris te Sluis, en F, J. L. M. van Waesberghe, burge meester van Hulst. Middelburg. Tot het wisselen van Bel gisch geld aan de Ned. Bank zal Donder dag geen gelegenheid zijn. Heden werden 1204 porties warm eten verstrekt. Kruiningen. Eergisteren arriveerde do te Nieuwolda omgegoten torenbel. De dichter van „De Mariabel" mag tevreden zijn. Immers de oude inscriptie is behou den. Wanneer zij straks gehangen en de nieuwe groote wijzerbörden zijn aange bracht, zal' dit ongetwijfeld een groote verbetering zijn, zeker tot veler gemak en genoegen. Wemeldinge. Gistermiddag is een wagen van een rondtrekkende menagerie, welke op weg was naar deze gemeente, om des middags een kindervoorstelling te geven, .aan den ingang van den Zwaakschen weg in een vrij diepe bermsloot gereden, met liet gevolg dat een zekere Thoodoor Dieters (onder*den wagen geraakte; en even latei- bewusteloos werd opgenomen. Onmiddel lijk is de hulp van dr. Kruisse ingeroepen, die spoedig ter plaatse was. De ongeluk kige is naar het tegenwoordige zieken- lokaaltje gebracht. Het is bij het afzenden van dit bericht nog niet gelukt, om den patient bij te brengen. Daar het reeds een tweede maal1 is dat een dergelijk onge luk plaats heeft zou het aanbeveling ver dienen, dat de bevoegde autoriteiten tiaar ter plaatse eenige verbetering aanbrach ten. Rilland-Bath. Geslaagd voor het klerk- examen bij de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht, mej. M. van Boven, vroeger alhier. mr Hulst. Wegens gebrek aan grondstof fen is de wolfabriek gesloten. Hoedekenskerke. In de Maandag gehou den algemeene vergadering vim de ver- eeniging het „Groene Kruis", werd de re kening en verantwoording over het afge loopen boekjaar goedgekeurd in ontvang ad f 136.93i/2, in uitgaaf ad f 111.92, dus met een goed slot van f25.01V2- Tot bestuurslid, in plaats van dhr. A. v. d. Durpel, naar elders vertrokken, werd gekozen dhr. A. Oele, en in plaats van dhr. M. G. Verbeek Jr., die periodiek moest aftreden en voor geen herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, dhr. J. J. Walraven. Besloten werd eeu raderbaar, systeem „De Mooy" aan te schaffen. Door alsnog onbekende oorzaak ont stond heden morgen, omstreeks 9 ure, brand in de landbouwschuur van den heer Johs. Boone aan den grintweg naar 's-Gra- venpolder onder deze gemeente. De schuur met inhoud brandde geheel af. Het vee werd bijtijds gered. Het van de schuur eenigszins verwijderd staande woonhuis kon door de brandweer worden behouden. Colijnsplaat. Aan de weegbrug „Oes terput" alhier zijn dit najaar gewogen aan suikerbieten 6.870.000 K.G. Het 6-jarig zoontje van A. J. viel Zondagavond van zijn stoel en geraakte met zijn beentje tusschen de sporten, waardoor dat lichaamsdeel brak. (Eerst heden ontvangen. Bed.) In de Maandag gehouden vergadering van de Ver. tot aankoop van Kunst meststoffen „Unitas" alhier (eerst heden ontvingen we dit verslag, lied.) is aan besteed de levering van 116800 K.G. su- perphosfaat, 15300 K.G. kaïniet en 5000 K.G. thomasphosphaat. Inschrijvers: Maat schappij tot verkoop van hulpimeststoffen te Dordrecht voor resp. f0,00, f2,16 en f2,86; Zeeuwsche Voeder- en Kunstmest handel te Middelburg voor f0,00, f2,32 en f 0,00J. C. de Mul te Colijnsplaat voor f3,22, f2.23 en f0,00; A. Kole te Colijnsplaat voor f3,14, f2,15 en f2,79. Gegund aan den laatste. Do rekening werd goedgekeurd. De ont vangsten bedroegen f 44.446.065, de uit gaven f 44.336.62, goed slot f 109.445. Her kozen werden de heeren 1. F. v. d. Weele, vice-voorz., en A. J. Ridder, seor. Herko zen werden de leden der commissie (en hun plaatsvervangers) tot ontvangst van de kunstmeststoffen. Tholen. Bij koninklijk besluit is tot bur gemeester van Tholen benoemd J. W. Wagtho. Het is bekend, dat de bevolking der stad Tholen in haar groote meerderheid principieel gekant is tegen liberalisme en modernisme, bij verkiezingen voor Ka mer en Staten beslist antirevolutionair stemt, en bij gemeenteraadsstenimingen slechts ten gevolge van persoonlijke in vloeden en andere omstandigheden libe raal stemt. Zoodat wij, zonder natuurlijk iets af te dingen op de bekwaamheid van den nieuwbenoemd en titularis^ deze benoe ming, gelijk meerdere in onze provin cie, met volle overtuiging rangschikken onder de partijdige, van het soort gelijk wij onder het in vele opzichten zoo sym pathiek liberale kabinet Cort v. d. Linden niet hadden verwacht. Ned. llerv. Kerk. Beroepen te Bunschoten ,1. do Hoest te Leiinuiden. Aangenomen naar Noordgouwe door S. van Doorn te Sluipwijk. Na bevestigd (e zijn door dr. J. D. de land van Wijngaarden van Rotterdam (Feyenoord) met prcdicatie over Efeze 6 vs. 1317, deed ds. Joh. de Ures, over gekomen van Bleskensgraaf, zijn intrede te St. Annaland, met een leerrede over Rom. 6 23. Na bevestiging toegezongen Ps. 20 1. Toegesproken door den 2en consulent, ds. Van Ascli van Oud-Vosmeer, daar de le consulent, ds. Kamsteeg van Stavenisse door droeve familieomstandig heden verhinderd was tegenwoordig te zijn. Op verzoek van den Consulent toegezon gen Ps. 134 3, op verzoek van den Ker- keraad Ps. 121 4. Aanwezig behalve ds. Van Asch van de Ringpredikanten ds. Klomp van Poortvliet, ds. Steenheek van Scherpenisse. Bovendien Jh. A. J. Beau fort, cand. t. d. H. D. en ds. Vaandrager van Lisse. „Nederl."' Geref. Kerken. Drietal to Groningen A (vacature Vo gelaar) S. O. Los te Leerdam, II. Mete ring te Katwijk a. d. llijn en G. 14. A, v. d. Vegte te Urk. Beroepen te Gees (Uirente) M. Post cand. te Vlaardingen; te GiessenOudkerk (2de ml.) L. van Wijk te Krommenie. Theologische school to K a 111 pen. Maandagavond hail in de ver sierde Aula van het gebouw der school de overdracht van het rectoraat plaats. De aftredende rector, prof. A. G. Honig, hield een rede over bet onderwierp: „Ethisch of Gereformeerd?" Spr. herin nerde er aan, dat de gereformeerden de ethische zijde der Waarheid niet uit het oog verliezen, hoewel dit door de „etln- schen" wordt ontkend. Maar het gerefor meerd belijden is overtuigd, «dat de Theolo gie niet op de geloofservaring der gemeen te kan worden gebouwd, gelijk de „ethi- schen" dat verlangen. De eigenlijke vader der „ethische" rich ting is Vinet, een man, die geen hervor mer was, maar een „initiatuur religieux". Vinet keerde zich tegen het rationalisme, maar had op den duur toch ook geen vrede met het Réveil. Voor hem was het geweten zetel en steunpunt der religie. De ware religie is een appèl op het geweten. Het Christendom heette de religie van het geweten en de theologie had zich op dien grond te wachten voor diepzinnig speculeeren en redeneeren. Deze gedachte vond weerklank in het gemoed van den talentvollen Chantepie de la Saussaye, die, anders dan men ge woonlijk meent, heel wat meer onder Vinet's invloed stond dan onder dien van Schleiermacher. Aanvankelijk vond de la Saussaye weinig bijval. Scpp riep over zijn richting reeds het „Zij ruste in vrede!" uit. Maar later trok de la Saussaye veler (aandacht. Zoo leverden o.a. Bavinck, Brou wer en Meiüenbelt interessante studiën over zijn persoon en zijn arbeid De doorwerking der „ethische" rich ting werd bevorderd, doordat zij in de hoogleeraren Gunning, Valeton, Van Dijk, Dauhanton en S. D. Chanlepie de la Saussaye begaafde aanhangers vond. De bloeiperiode der richting werd ingeluid door Valeton's veelbesproken rede „Een nieuw begin", waartegen van gereformeer de zijde Kuyper en» Lindeboom een krach tig protest lieten hooren. Van toen ai trad de „ethische" richting allengs meer in de plaats van de Utrechtsche Apologetische school. Spr. bracht vervolgens critiek uit op de hoofdgedachte der „ethische" rich ting. Vooral stond hij stil bij twee vra gen, n.l. ten eerste: Is waarheid een in tellectueel dan wel een ethisch begrip? en ten tweedeKan de geloofservaring der gemeente de grondslag der theologie zijn? Hij eindigde zijn rede met deze opmer king: In het uitdragen van het Woord tot hen, die nog leven zonder Christus kan en moet ongetwijfeld door de Gerefor meerden meer dan tot dusver met de ethische zijde der Waarheid gerekend wor den, maar noch de consciëntie noch de geloofservaring kan de grondslag der theologie zijn. Overgaande tot de bespreking der lot gevallen der Theologische School, merkte prof. Honig op, dat de school juist op dien dag haar 60en verjaardag vierde. Zij heeft in dien tijd 600 predikanten gevormd. In dit jaar nam de Heere tot zich den bekwamen oud-docent Mulder. De school bloeit thans weer. Zij telt 31 studenten, onder wie een proponent der Theologische School te Embden. Een zeer goed teeken is het, dat in het jongste schooljaar voor het eerst tien studenten werden ingeschreven. Het was spr. een oorzaak van vreugde, dat prof. Lindeboom, die op 17 Januari zijn 70en verjaardag viert, op aandringen van zijn ambtgenooten was teruggekomen van zijn voornemen om aan de Synode zijn ontslag als hoogleeraar aan te vra gen. 4 f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2