Telegrammen. Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Laatste Berichten. Leestafel Het grensverkeer in Zeeuwsch- Vlaanderen. De Duitsche militaire commandant heeft volgens „De Tijd" de volgende beper kingen vastgesteld bij het overgaan der Nederlandsch ©grens. Het verkeer over de Belgisch-Neder- landsche grens is slechts geoorloofd langs de wegen KemzekeHulst, SelzaeteSas van Gent, WatervlietIJzendijke, spoor weg ClingeSelzaete; Watervliet, het ka naal langs Selzaete. Alle andere wegen zijn verboden. Het verkeer is geoorloofd van 8 uur 's morgens (Duitsche tijd) tot de schemering. De reizigers naar Nederland moeten van een biljet voorzien zijn, geleverd en ge stempeld door de Duitsche overheid. De personen, van Nederland komende, moe ten papieren hebben, die het doel van hun reis duidelijk aangeven. Bij terugkeer naar België moet men zich voorzien van een Duitsch paspoort. Het transport van wapens, munitie en ontplofbare stoffen is verboden. De verkoop van couranten is slechts geoorloofd met speciaal verlof der over heid. Het is verboden brieven ter bezorging mede te voeren. Het is geoorloofd cou ranten mede te brengen (slechts één exem plaar), maar zij moeten de overheid ter inzage aangeboden worden. Zij, die handelen tegen bovengenoemde bevelen stellen zich bloot om gestraft te worden volgens de krijgswet. De Eerste Kamer komt Dinsdag 15 Dec. 's avonds half negen in vergadering bijeen. De oorl'ogsleening. Het Tweede Kamerlid Vliegen heeft en kele amendementen ingediend, beoogende: Art. 10 aldus te doen luiden: De aflossingen der leeningen, bedoeld in art. 1 en in art. 12, vinden plaats vóór 1 Mei 1918 uit de middelen, te ver krijgen: a. door een heffing van het vermogen, ingevolge de desbetreffende bepalingen van de wet op de vermogensbelasting vast gesteld voor het belastingjaar 191617; b. door eene heffing van een supplemen- toire belasting op de aanslagen ingevolge de wet op de bedrijfsbelasting vastgesteld voor het belastingjaar 191617. De regeling der in a en b bedoelde heffingen zal vóór 1 Mei 1917 plaats heb ben bij de wet. Indien vóór den in het vorig lid ge noemden datum de bedrijfsbelasting zal zijn vervangen door een inkomstenbelas ting, zal de in b bedoelde heffing plaats vinden van de inkomsten niet uit vermo gens verkregen en van de inkomsten ver kregen uit het vermogen voor zoover daarvan geen vermogensbelasting wordt geheven. In art. 32 onder a te doen vervallen de woorden „aflossing en amortisatie." Art. 34 sub b en art. 36 sub b te laten vervallen. Die bedoeling van het totaal dezer amen dementen is, thans reeds te besluiten, dat de aflossing der leening moet plaats hebben door een éénmalige heffing van vermogens en inkomsten. In afwachting van deze aflossing de rente te dekken door de opcenten, bedoeld in art. 34 sub a, art. 35 e en art. 36 sub- a. Door Gedeputeerde Staten is be sloten de jacht op kleinwild in Zeeuwsoh- Vlaanderen op Maandag 14 December a.s. met zonsopgang te openen met uitzon dering van eene strook ter breedte van 5 K.M. langs de Belgische grens, de jacht op waterwild op genoemd tijdstip te her openen en beide jachten te sluiten op 31 December 1914 "met zonsondergang, met deze uitzondering, dat het vangen van waterwild met slagnetten en het vangen van eendvogels in eene eendenkooi of daarmede gelijkstaand toestel tot nader orde geoorloofd zal blijven. Mildeburg. Het aantal bons voor warm eten bedroeg heden 1203. De netto-opbrengst van den Hulle- broekavond bedroeg verleden week f186. Binnenkort zal aan de Belgische school een afdeeling voor kinderen van 4 tot 7 jaar woTden verbonden. Vlissingen. Burg. en Weth. stellen den gemeenteraad voor om de hoofden der scholen niet te belasten met het onderwijs in een klasse. De „Administrateur de Badts" is gistermiddag met 41 passagiers van Ant werpen "te Vlissingen aangekomen. He denmorgen is de boot weer met passa giers naar Antwerpen vertrokken. Gisteravond is weer een mijn ont dekt tusschen de hoofden van de Wester haven alhier. Het aantal behoeftige vluchtelingen alhier bedraagt nog 5300, het totaal aan tal 7C00. Driewegen. In de Zaterdag gehouden vergadering van den raad waren 6 le den present; afwezig de heer W. Noels. Een suppletoir kohier hoofdgeld werd op gemaakt op f5,685 en een dito voor de hondenbelasting op f5. Voor de restaura tie van den toren werd een gelleening aangegaan van f630 en voor buitenge wone onderwijskosten van f 135. Tenslotte werd de begrooting voor 1914 gewijzigd. Nisse. Maandagavond hield de afdeeling der Ver. voor Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland haar winter vergadering. De aftredende bestuursleden de heeren A. Slabbekoorn en J. Eckhardt werden herkozen, de eerste als secretaris en de laatste als penningmeester. Daarna werd verslag uitgebracht door den af gevaardigde, die op de algemeene ver gadering te Middelburg geweest was. Be sloten werd om dezen winter een spre ker voor de afdeeling te doen optreden. Voorts werd ook nog besloten een Kerst- gave te zenden voor de verpleegden op „Vrederust". Biggekerke. Men deelt ons mede, ten einde misverstand te voorkomen, dat, be halve de in ons blad genoemde 9 bivak mutsen, die aan het Provinciaal Comité opgezonden zijn, nog 21 mutsen in de gemeente zijn gebreid, die rechtstreeks aan de onder de wapenen zijnde dorps- genooten zijn verstrekt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tholen J. E. Klomp te Poortvliet. Aangenomen naar Utrecht door J. F. Beerens te Doesburg: naar Vfaardin gen door L. van Mastrigt te Barneveld. In den ouderdom van 42 jaar is te Roosendaal overleden ds. R. G. J. Schouten, predikant aldaar. Z.Eerw. was van 19041906 pred. te Vroomshoop, daarna te Midwolda en van 1910'14 te Maastricht. Begin "1914 deed hij intrede te Roosendaal. In het Nederlandsch Jon gelingsverbond was de overledene een zeer beminde verschijning. Ds. K. W. Vethake die van 1874 tot 1877 predikant was te Wilhelminadorp hoopt Zondag 13 dezer zijn 40-jarige Evan geliebediening te herdenken. Hij diende van 1877"79 de kerk te Katwijk a. d. Rijn, tot 1884 die te Leeuwarden, tot 1891 die te Arnhem, tot 1896 die te Overschie, tot 1898 die te Alphen, en se dert laatstgenoemd jaar die te Leiden. Hij' werd 13 Nov. 1874 bevestigd in zijn eerste standplaats door nu .wijlen prof. Van Oosterztee. Van 1887 tot 1891 diende hij de Geref. Kerk (doleerende). De „aannemingskwestie" in de Ned. Herv. Kerk is door de voorloopig aan genomen verscherping der „aannemings- vragen" in e,en nieuw stadium gekomen en met name de modernen voelen zich niets op hun gemak. Wat er, vooral op het platte land, soms aan de „aanneming" vastzit, toont een schrijver in de N. R. Ct. met eenige voorbeelden aan, die hij als historisch mededeelt. Een dezer voorbeelden luidt: Een predikant jaagt een paar leerlin- lingen wegens verregaande onbeschoft heid van de catechisatie en weigert ze aan te nemen. Het geheele dorp over stuur. Want de kerk in dat dorp is eige nares van het land, dat onder lidmaten tegen matigen prijs wordt verhuurd, 't Gevolg van de weigering zal voor de jongens zijn, dat zij niet gelijk alle an deren een eigen bouwerijtje kunnen op zetten op kerkeg'rond. De overige adspirant-aannemelingen -zijn dan ook zoo verontwaardigd, dat zij openlijk tegen dominee ih verzet komen en hem verklaren, dat de geheele gods dienst ook hun geen blschelen kan Maar aangenomen willen zij, om het land. De predikant vindt echter geen bevoegd heid, na deze uitlating1 hen aan te nemen. Doch niet de predikant heeft in dezien alleen recht Van spreken; „de aanneming Van lidmaten", aldus zegt het reglement „geschiedt vanwege den kerkeraad". Dier halve zet de predikant in de kerkeraads- vergadering zijn bezwaren tegen de aanne ming uiteen, doch deze worden geenszins door de overige kerkeraadsleden beaamd. „Iedereen is hier lidmaat", is hun oor deel „en we kunnen toch geen menschen ruïneeren om een onvertogen woord in drift geuit?" Bovenstaande bewijst duidelijk hoe g'oed de Synode deed met de aannemingsfor mule te Verscherpen. Geref. Kerken. Beroepen te Tzurn, IJ. van der Zee, cand. te Wirdum. Bedankt voor Alblasserdam door jW,. Veder te Zwolle. Blijkens het Handboek en het Jaar boekje der Geref. Kerken bedraagt het aantal Gereformeerde kerken in Nederland 695 tegen 693 in 1913, het aantal pre dikanten bij die kerken 561 tegen 558 in 1913; het aantal Vacatures 171 tegen 169 ten vorigen jare, het aantal leden 456904 tegen 450018 verleden jaar, het aantal leden der kerk van Veenendaal, die grootendeels met haar leeraar uit 't kerkverband trad, is hier niet bij1 gerekend. Het aantal belijdende leden bedraagt 171240 tegen 166848 in 1913. (De bui tenkerken en ZendingSposten zijn niet meegerekend, zij tellen saam 16 predi kanten.) Dit jaar overleden 3 emeriti- en 1 dienst doende predikanten; eervol emeritaat weid verleend aan 9, onder welke een (ds. Vogelaar) wegens z;ij'ne benoeming tot di recteur aan de stichting tot duurzame verzorging van Voogdijkinderen te Aohte- veld. Toegelaten werden tien proponenten; één predikant werd uit het ambt ontzet; één predikant (uit de Chr. Geref. Kerk) werd toegelaten. De oudste dienstdoende predikant is ds. Sieders uit Vlaardingen. Het aantal studenten aan 'de Theologi sche school bedraagt 30; het aantal stu denten in de Godgeleerdheid aan de Vrijte Universiteit bedraagt 74, onder welke zies candidaten. Vrije Evangelische Kerk. Aangenomen naar Veendam door A. Winckel te Hilversum. Vlissingen. Op de voordracht voor on derwijzer aan de openbare school F ko men voor de heeren A. Mets en L. van Brakel, beiden te Vlissingen en F. de Meijer te Schoondijke. Voor het examen van machinist diploma A. z,ijn geslaagd de heeren L. A. J. Harthoorn, P. F. Streefkerk en C. R. de Conink, allen leerlingen van de De Ruyterschool te Vlissingen. Bij K. B. is aan de na te noemen gemeenten een buitengewoon subsidie voor het lager onderwijs verleend: Burgh f1100; Clinge f5075; Driewegen f700; Kapelle f2625; Koewacht f1400; Krab- bendijke f1700; Nisse f750; Oudelande f750; Overslag f750; Schore f 1100 Veere f825; en Zuiddorpe f1600. Het mondeling gedeelte van de exa mens Fransch M.O. zal worden afgenomen in den Haag (Leesinrichting) op 10 Dec. 2 u. nam., 11 Diec. 9.30 vm. en 2 u. nam.; 16 Diec. 2 m. nam., .17 Dec. 9.30 vm. en 2 u. nam.; 18 Dec. 2 u. nam., 19 Dec. 9.30 Vm. en 2 u. nam.; 21 Dec. 9.30 u. Vm. en 2 u. nam., 22 Dec. 9.30 u. vm. Geslaagd te Rotterdam voor de vrije en ordeoefeningen de dames F. M. Kuiler te Middelburg, J. Roozendaal te Bigge kerke en C. A. Zandee te Vlissingen. En te Utrecht voor diploma A, machinist, de heeren J. A. Leijte, Th. Visser, A. Frank, A. Koster en C. P. Huis. Ongelukken. Te Dordrecht is 76-jarige weduwe door de duisternis mis leid te water geraakt en verdronken. Te Medemblik is een 3-jarig knaapje in de Westerhaven geraakt en verdronken. Op Hollandsch gebied, nabij de Bel gische grenzen onder Oud-Vroenhoven, zijn aangehouden een paar Belgen uit een om liggend dorp en een.... Duitsch soldaat, verdacht van gezamenlijk te hebben ge smokkeld. „Tijd." Dezer dagen zijn te Leiden twee commiezen, in dienst der H. IJ. S. M. ontslagen. Reeds geruimen tijd hebben zij zich aan oneerlijkheid schuldig gemaakt en zich aldus een aanzienlijk bedrag aan geld ten nadeele der maatschappij toege- eigend. De diefstal werd ontdekt door isen verificateur der maatschappij. Gevaarlijke bagage. Gisteren middag stapte aan het station Weesper- poort, te Amsterdam, een reiziger in den trein voor Utrecht. Een zijner jaspanden zwaaide tegen het portier, waarop1 eens klaps een ontploffing volgde, waardoor de ruiten van het spoorrijtuig vernield wer den. De rondvliegende glasscherven ver wondden lichtelijk een inzittende dame en hare beide kinderen. De reiziger bleek een flesch in den zak te hebben gedragen, waarin lichtontplof- baxe stoffen gesloten waren. De man werd door de politie aangehouden, ten einde een nader onderzoek te kunnen in stellen. Een logger zoek. Nog steeds is men te Scheveningen zonder bericht van den logger „Jacoba Johanna" Sch. 392, schipper Joh. Spaans, van de reederij Wouter den Duik Czn. Het schip dat den 8sten Oct. vertrok en dus reeds 8 weken in zee is, is het eenige Hollandsche ha ring visschersvaartuig, dat nog uit is. Tot de bemanning behooren ook twee zoons van den schipper. Het ergste wordt ge vreesd. Val'sch. Te Delft is een valsche rijksdaalder in beslag genomen met den beeltenaar van Koning Willem III en het jaartal 1865. Uit Monaco" wordt het overlijden ge meld van vorst Ruggero van Bourbon, zoon van vorst Ferdinand, in den ouder dom van 13 jaar. Een ernstig spoorwegonge- 1 u k heeft plaats gehad in het station Riardo1, waar twee treinen met. elkaar in botsing kwamen. Zes personen werden ge dood en velen gekwetst. De Lesseps en het Sue z-k a- naal. Heden voor tien jaar stierf Fer dinand graaf De Lesseps. Nu in deze dagen veler gedachten angstig gaan naar het Suez-kanaal, gissend wat het lot zal zijn, dat den belangrijken internationalen waterweg in dezen oorlog zal zijn be schoren, mag op dezen herinnerings dag het grootsche werk van een De Les seps in herinnering gebracht worden. De Lesseps was even goed diplomaat als ingenieur; slechts in deze dubbele hoedanigheid kon hij er in slagen, den tegenstand v,an Engeland te overwinnen. Toen hij in het midden van de vorige eeuw een bezoek bracht aan den vioe- koning van Egypte, ontwierp hij zijn plannen voor de belangrijke verbinding tusschen de Westelijke en Oostelijke we reldzeeën. Aan het kanaal werd gear beid van 1854 tot den 15en Augustus 1869, d.w.z. de eigenlijke kanaal-bouw duurde tien jaren; de eerste jaren waren noo- dig geweest, om de noodige geldmiddelen bijeen te brengen, en al de diplomatieke voorbereidselen te treffen. Men herinnert zich de tragische ge schiedenis van dezen man. Hij wilde na zijn succes met het Suez-kanaal nog groo- ter succes oogsten met het doorgraven van de landengte van Panama. Zijn plan nen waren uitmuntend, maar hij vermocht dit werk niet tot een goed einde te bren gen. Na tien jaren gearbeid te hebben, moest de Panama-maatschappij zich fail liet laten verklaren, en een geweldige oplichterij werd ontdekt, waarvan de schoonzoon van De Lesseps de hoofdper soon was. De Lesseps moest voor den rechter verschijnenhij werd tot drie jaar- gevangenisstraf veroordeeld, doch het Hof van Cassatie sprak hem vrij in 1893. Hij trok zich daarna uit het openbare leven terug; de laatste tien jaar bracht hij in ziekelijken toestand door; en hij stierf vrijwel vergeten door de tegenwoor dige wereld op den 7den December 1904. Een wereldgebeurtenis als deze oorlog is echter voldoende, de aandacht weer te doen vallen op de onberekenbare be- teekenis van zijn schepping. „Hand." Grappenmakers. In een der barakken op het Militaire Kampterrein te Harderwijk werd deze week 's avonds direct toen het licht gedoofd was en men (geïnterneerde Belgische onder-officieren) zich te slapen had gelegd, enkele uren achtereen dierengeluiden vernomen. Het blaffen van honden, kraaien van hanen, kakelen van kippen enz. werd gehoord en zoo natuurgetrouw nagebootst, dat, wist men niet beter, men werkelijk meenen zou, dat genoemde dieren en nog vele andere in de loods aanwezig waren. Den eersten avond had men algemeen schik in het geval. Er werd om gelachen en men of ferde gaarne enkele uren nachtrust op. Maar de volgende avonden kregen velen ér genoeg van en werd, daar het verzoek om er nu eindelijk eens mee op te hou den, slechts met het janken van een hond of iets dergelijks beantwoord werd, door enkelen ijverig naar den voortbrenger der geluiden gezocht. En eindelijk mocht een adjudant, op handen en voeten voortgekropen, er in sla gen hem te ontdekken en onder den uit roep: „Commandant, hier heb ik hem", 'maakte hij zijn ontdekking bekend. De ge- luidnabootser bleek ook een adjudant te zijn. De verhouding tusschen de twee adju danten moet nu zeer gespannen zijn. 0 p j a c h t. Twee militairen van Katwijk Binnen kochten te Leiden hagel- patronen, om deze te gebruiken op een geleend jachtgeweer en zoo te gaan stroo pen. Zij kozen daartoe uit een avond, toen het maanlicht helder scheen. Zij zou den hazen schietenNauwelijks waren zij echter in den „Polder" te Katwijk, of zij bemerkten onraad. Een der twee sprong -over een sloot, maar tegelijk gooi de de ander het geladen geweer over. Een schot ging af en de geheele lading hagel kreeg eerstgenoemde in de dij' en het zitvlak. Hij werd vervoerd eerst naar het gymnasium te Katwijk, daarna naar het Militair Hospitaal te Leiden. Daar ligt nu de jager! Gisteren verbrandden de boerenhoe ven De Klippel en aangrenzende hoe ven onder Drunen. Zes koeien en drie varkens kwamen om. De Piet-er Teyler v. d. Hulst erfenis. De vorige week is door erf genamen van deze veelbesproken zaak een door hen in alle vormen en van al le bewijsstukken voorzien adres aan de Tweede Kamer gezonden, inhoudende een verzoek dat het der Tweede Kamer moge behagen deze zaak toch recht te laten wedervaren. Genoemd adres, gesteldin een 12-tal punten, gesteund door 67 bij lagen en bewijsstukken, het recht der erfgenamen aanduidende, heeft door een rondreis van een der medewerkenden door Nederland waardoor hij- niet minder dan 1015 handteekeningen verkreeg, den vorm van een petitionnement aangenomen. BERLIJN, 8 Dec. (Off.) De minister van Koloniën heeft op verzoek van de Boeren bevolking in Zuid-Afrika een verklaring gegeven over Duitschland's houding tégen over de Unie in den huidigen oorlog. De minister heeft verklaard, dat de Duit sche regeering nimmer de bedoeling heeft gehad gebied van de Unie tijdelijk te bezetten, noch op eenigerlei wijze de heer schappij over de Unie of een gedeelte daar van te verkrijgen. Door militaire inval- vallen vanuit Duitsch Zuid-West Afrika noch op andere wijze is het grondgebied van de Unie van Duitsche zijde aangeval len, voor de Zuid-Afrikaansche regeering invallen deed op Duitsch grondgebied. Duitschland is overtuigd, dat de oorzaak van den Engelsch-Duitschen oorlog Zuid- Afrika in het minst niet raakt en Duitsch land wenscht veeleer de vijandelijkheden in Zuid-Afrika te beëindigen. Indien de Unie-regeering van verdere actie tegen Duitsch gebied afziet en het reeds bezette gebied ontruimt, is Duitschland bereid te verklaren, dat van de zijde van Duitsch Z.-W. Afrika geen vijandelijkheden zullen worden ondernomen. Mocht het den Zuid- Afrikaners gelukken een onafhankelijken staat op te richten, dan zullen de Duit- schers dien erkennen en de integriteit eerbiedigen. LONDEN, 8 Dec. In België zijn de ge vechten weer begonnen. De bondgenooten hebben vele strategische wijzigingen vol bracht. De Engelschen hebben hun linies verkort. De toestand is bevredigend. Er zijn versterkingen aangekomen. De artille rie heeft haar linies versterkt en zoo inge richt, dat een Duitsche opmarsch feitelijk onmogelijk is. LONDEN, 8 Dec. Uit Noord-Frankrijk wordt gemeld, dat de Franschen ten Zui den van Dixmuiden belangrijke vorderin gen maakten. Rousselaere ligt nu voor hen open. Zondag heeft een Duitsche vlie ger bommen boven Hazebrouck geworpen; 16 burgers werden gedood of gewond. PARIJS, 8 Dec. Het communiqué van gisteravond meldt: De Duitschers hebben Oost-Duinkerken gebombardeerd (4 K.M. ten Westen van Nieuwpoort). Tusschen Bethune en Lens hebben wij Vermelle ge nomen en den spoorweg bezet. Wij maak ten verder nog. belangrijke vorderingen te Parvyllers en omstreken. IJZENDIJKE, 8 Dec. Zaterdagavond 9 !uur zijn de Duitschers een geweldigen aan val op Yperen begonnen. Zondagavond hadden zij nog geen enkel resultaat be reikt. Paschendael is door de Engelschen hernomen. LONDEN, 8 Dec. De Times verneemt uit Kragoejebatz, dat het Servische leger Zon- Üag den Oostenrijkers een nederlaag bereid heeft. De vijandelijke rechtervleugel is ver slagen en op de vlucht gedreven. De Serviërs vermeesterden vele kanonnen en maakten vele gevangenen. BERLIJN, 8 Dec. Op het front in Vlaan deren bereiden de omstandigheden van het terrein, dat door de vele regens doorweekt is, ons groote moeilijkheden. Het militaire hospitaal te Rijssel is gis teren afgebrand, vermoedelijk tengevolge van brandstichting. Geen persoonlijke on gelukken. Bij Lanoncourt hebben wij een groot steunpunt genomen. We maakten 150 man gevangen. De Fransche aanval ten N. van Nancy is gisteren afgeslagen. In Noord-Polen vervolgen de Duitschers den vijand, die zich ten Z. en Z.-O. van Lodz haastig terugtrekt. Behalve de reeds vermelde feiten hebben tie Russen bloe dige verliezen geleden. Wij maakten 5000 gevangenen en maakten 16 kanonnen en munitiewagens buit. BERLIJN, 8 Dec. De Keizer gaat nog niet naar het front. Hij heeft een koorts achtige bronchitis opgedaan. WEENEN, 7 Dec. Nu Belgrado is in genomen, eischen de verdere krijgsver richting,en een nieuwe groepeering onzeïi strijdkrachten. Bijzonderheden daarom trent kunnen natuurlijk niet bekend ge maakt worden. WEENEN, 7 Dec. Officieel' wordt mee gedeeld dat de strijd om de beslissing op het Russische oorlogstooneel voort duurt. De 'Oostenrijksch-Hongaarsohe en Duitsche troepen hebben in de streek ten zuidwesten van Petrokof de over No- wo Radomsk noordwaarts opdringende Russische strijdkrachten teruggeslagen.) In West-Galicië zijn eveneens belang;- rije gevechten gaande. Een beslissing is daar nog niet gevallen. Onze en de Duit sche troepen hebben daar gisteren wetep 1500 Russen .gevangen genomen. In de Karpathen duren de gevechten voort. Op verscheidene punten hebben de Russen sterke strijdkrachten weer oveij de bergkammen teruggetrokken. PARIJS, 7 Dec. Officieel© kennisgeving van vanmiddag drie uur: Onze aanvallen op de weinige 'loopgraven, die de Duit schers op den linkeroever van het Yser- kanaal nog bezet houden, worden voort gezet. Van 't overige front is niets nieuws te melden, behalve dat onze artillerie! aanmerkelijk beter werkt dan die van den vijand. 'sGRAVENHAGE. Tweede Kamer. De motie van Hamel-Limburg is ver worpen met 50 tegen 31 stemmen. LEIDEN. De commiezen der H.IJ.S.M. die verdacht van diefstal zijn gearresteerd bleken geen groote bedragen gestolen te hebben. Een is bij scheidsrechtelijlk on derzoek onschuldig bevonden en in eere hersteld. Het onderzoek duurt voort. Handboek ten dienste van de .Ge reformeerde Kerken in Nederland voor het jaar 1915; 27e jaargang. Goes, Oosterbaan en le Cointre. Sinds zijn eerste verschijning onder den bescheiden naam van Handboekje is dit „Handboek" tot een boek van 328 blad zijden uitgedijd, en gaandeweg de on misbare vriend geworden, die zich dooij predikanten en studenten, ouderlingen en diakenen, huisvaders en onderwijzers, le den van jongelings- en jongedochtersver- eenigingen, vrienden van Kerk, van School en Zending, liefhebbers van statistieken, mannen Van kantoor en van landbouw, ouders en kinderen, philantropen en jour nalisten, kweekelingen en gymnasiasten, professoren en proponenten, buitenlui en burgers, ja door alle gemeenteleden, het zij man of vrouw, niet tevergeefs laat raadplegen. Tot zijn aanbeveling behoeft dan ook onzerzijds niets meer gezegfl te worden. Het Handboek heeft gijn spo ren verdiend. Het zal ook thans weer met open armen ontvangen worden. Mer ken wij slechts nog op, dat bij het Hand boek de portretten gevoegd zijn van de in 1914 overleden predikanten (ds. v. Henten stierf nog eind 1913); en hunne levensbeschrijvingen achter in het Hand boek zijn opgenomen. Voorts ontvangen de lezers nog gratis een photo van de laatstgehouden Synode. i „De Harp". Maandblad ter Bevor dering van. de Toonkunst onder de Christenen in Nederland. Red. F. Pijlman. No. 10 van den negenden jaargang van dit immer even frissche maandblad be gint met het Vervolg-artikel „Vereenigen", waarin de heer Pijlman meedeelt, dat naar aanleiding van den oproep om te komen tot een Bond van allen, die de toon kunst ter eere Gods willen beoefenen, reeds een „getalletje" adhaesie-betuigin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3