Uit de Pers. Binnenland. Rechtszaken. Uit de Provincie. Kerkn»e»ws Koning George. De Times ver neemt. dat koning George bij zijn bezoek aan Koning Albert in Vlaanderen jongst leden Vrijdag dezen de orde yan den Kouseband heeft verleend. Bulgarije len Servië. Volgens de Corriere della Sera moeten de ben den, die de brug over de Wardar heb ben opgeblazen en daardoor het spoor wegverkeer met Saloniki gestremd, Bul- gaarsche en Turksche Komitadzjis zijn geweest, die door een Bulgaarsch offi cier werden aangevoerd. Te Nisj zou men daarover zeer opgewonden zijn. Ook moet Bulgarije aan de Griekenvervolging in Klein-Azië en Thracië deelnemen. Men maakt daaruit de gevolgtrekking (te Athene en Nisj, dat Bulgarije zich bij Turkije wil aanslüiten. Geheime ver dragen tusschen Bulgarije en Turkije schij nen het totstandkomen van een nieuwen Balkanbond te beletten. Indien de Oosten rijkers Nisj bezetten, zouden de Bulgaren vermoedelijk Macedonië binnenvallen. Van den Balkan. Italië moet bij zijn pogingen tot stichting van een nieuw Balkanverbond weinig succes heb ben gehad in Servië, waar men Italië zou beschuldigen, dat het Bulgarije be gunstigt. 1 j Uit Boekarest komen soortgelijke be richten. De regeering en het volk moeten daar van meening zijn, dat op het oogen- blik een militair ingrijpen voorbarig zou zijn. Ook zou men Bulgarije door een overeenkomst met Turkije en Oosbenrijk- Hongarije gebonden en de stichting van een nieuw Balkanverbond uiterst moeilijk achten. *Uit Duitschland. De oorlog heeft ook geleid tot een feit dat in de annalen van den Duitschen Rijksdag eenig is, nl. dat een lid van den Rijksdag is verdwenen. Sedert vier maanden, dus sedert het uitbreken van den oorlog, is de jeugdige isociaal-democratische afgevaar digde dr. Georges Weill, journalist en in den Rijksdag vertegenwoordiger van het district Metz, niet te vinden. De correspondent van de Times te Nancy schrijft d.d. 30 November, dat van ergens in de buurt van Pont-a-Mousson waarop de Duitschers dagelijks een paar granaten afvuren - de Franschen uit een afstand van 13 K.M. de stad Arnaville, even voorbij Pagny aan de Moezel, en ruim 14 K.M. vóór Metz beschieten. Aan gezien die stad ligt op de verbindingslijn, waarlangs de Duitsche troepen in St. Mi- hiel en verder in Voivre (Woëvre) hun munitie en andere benoodigdheden krijgen, zou haar vernieling een slag voor de Duit schers zijn; in elk geval worden zij nu door het vuur reeds zeer gehinderd. En moeten zij uit Voivre terugtrekken, dan zullen zij er nog meer onder lijden. Verder schrijft de correspondent, dat er teekenen zijn, dat de Duitschers weldra Cirey, het Fransche plaatsje op 4 K.M. van de grens, waar reeds in de eerste dagen van den oorlog gevochten is, en in de buurt waarvan er voortdurend wordt geschermutseld, denken te ontruimen. De Fransche legatie te 's-Gravenhage heeft de volgende berichten omtrent de krijgsverrichtingen op het westelijk front ontvangen Den 4en December hebben wij ten noor den van de Leie vorderingen gemaakt. On ze infanterie, die bij het aanbreken van den dag een aanval deed, heeft twee linies van Duitsche loopgraven veroverd. Het gehucht Woldendrift is in onze han den gebleven. Wij hebben verder aan den vijand voor Poesie een veerhuis ontnomen, dat sedert een maand heftig betwist werd. Ten zuiden van Yperen hebben wij ten slotte 150 meter terrein gewonnen. De vijand heeft door een hevigen aanval van zware artillerie getracht ons te dwingen het veroverde terrein te ontruimen. Het is hem echter niet gelukt In de streek van Atrecht en in Champagne zijn artilleriege vechten geleverd. Reims is met bijzondere hevigheid gebombardeerd. Daarentegen heeft onze zware artillerie verscheiden vijandelijke loopgraven vernield. Voor Thann, in de streek van de brug van Hirzbach, is het offensief van de troepen van het garnizoen van Belfort eenigszins achteruit gedreven. Zij hebben den weste lijken oever der meren bezet. Onze artille rie heeft op dat punt gevoelige verliezen aan den vijand toegebracht. Het optreden van Generaal De Wet. De Daily-Telegraph-correspon- dent te Johannesburg geeft het volgende overzicht van het optreden van generaal De Wet: De beweging begon den 17n September en weinige dagen later hadden de gene raals De Wet, Beyers en Kemp en kolonel Maritz er zich bij aangesloten. Op 24 October werd Heilbron door een commando onder De Wet en R. de Vil- liers bezet, op 26 October werd Parijs bezet en op denzelfden dag verklaarde de Zuid-Afrikaansche Regeering, dat de oude Boerencommandant openlijk in opstand was gekomen. Op 28 October trok De Wet Vrede binnen en eenige dagen later vertoonde hij zich met de zijnen te Harry- smith. Den ln November werd De Wet hij Sand-River Bridge door |generaal Cronjé aangevallen. In dit gevecht werd Daniel de Wet, een zoon wan den generaal, gedood. Op 12 November versloeg Botha De Wet bij Musroom-vallei en op 15 November trok laatstgenoemde bij Reel Spruit den spoorweg over, na verscheidene malen met de strijdmacht der Regeering slaags te zijn geweest. Den 21n November trok De Wet met slechts enkele volgelingen de Vaal- rivier over. ,4i-l ij DetelegrammenvanKei zer Wilhelm. De „Correo Espanol" beves tigt het bericht, dat Engeland twee tele grammen van den Duitschen Keizer heeft (achtergehouden. De Keizer bevond zich vlak bij de plaats waar Prins Leopold van Battenberg, de broeder van de Koningin van Spanje, viel. Hij vernam diens dood en zond onmiddellijk over Engeland een condoleantie-telegram aan den Koning van Engekuid en de Koningin van Spanje. De Engelsche censor heeft beide depechen niet ter aflevering doorgelaten. Een van de meest bekende Fransche vliegeniers heeft aan een vertegenwoor- ger van de „Echo de Paris" verteld, dat er in oorlogstijd eigenlijk minder vlieg ongelukken gebeuren dan in tijd van vrede. Dit komt voornamelijk omdat slechts de meest ervaren vliegers aan het front gebruikt worden en burger- vliegers Jieelemaal niet mogen vliegen. In het algemeen, zeide de zegsman van den redacteur der Echo, loopen Wij, wanneer wij over de vijandelijke linie vliegen, minder gevaar dan een scherpschutter, die zijn loopgraven verlaat. Toch is ons baantje deze laatste weken wel gevaarlij ker geworden, want de Duitschers, of het nu komt, dat ze beter schieten of dat ze nu een nieuw kanon voor vliegtuigen hebben, schieten met granaten, die op een hoogte van 2300 meter springen. In het begin konden hun granaten boven 1800 meter geen kwaad meer doen. Maar op 2300 meter zijn wij te hoog om goed te kunnen zien, zoodat wij, als we goede inlichtingen willen meebrengen, tot in de vuurzone moeten dalen. Maar zelfs dan is het gevaar nog niet heel ernstig, want een paar dagen geleden ontdekte ik bij landing, dat mijn vliegtuig getroffen was door niet minder dan vijftien projectie len, maar noch ik, noch mijn waarnemer hadden eenig letsel. 1 Volgens den correspondent te Parijs van de Daily Telegraph, moet de Duitsche militaire luchtvaart in dezen oorlog meer geleden hebben dan de Fransche. Op het oogenblik zou Duitschland zeven Zep pelins en twee-en-vijftig vliegtuigen ver loren hebben zoodat het nog zes-en-twintig bestuurbare luchtschepen en tweehonderd zeven-en-tachtig vliegtuigen zou over heb- hebben. Aan vliegers en bemanning van bestuurbare luchtschepen zou Duitsch land zes-en-tachtig man verloren hebben. De Franschen daarentegen zouden, be halve senator Reymond, nog geen vlieger van naam verloren hebben. Het ministerie der wrake. In de „Rotterdammer" lezen we: De protest-vergadering, Zondag 29 Nov. door de vrijzinnig-democraten belegd, moet ietwat eigenaardigen indruk maken. In optima forma maakten zij amok tegen het Ministerie Cort van der Linden en meer bijzonder nog tegen hun eigen par tijgenoot, Minister Treub. Toch oordeele men hierover niet te hard. Het overkropte concentratie gemoed was reeds zoo geprikkeld dat men zich veel eer moet verbazen dat niet eerder alarm is geblazen. Sinds het optreden van dit Kabinet toch liep het de concentratie zoo bitter tegen. Welhaast scheen het of dit Kabinet zich ten doel stelde om het misleidende der verkiezingsactie, door de linkerzijde gevoerd, in al, haar onoprechtheid bloot te stellen. Over heel de linie kreeg: ze klop. De dweeper op den troon Van Buiten zorg moest weg door het Kabinet werd Idenburg hoogelijk geprezen en om aan blijven gevraagd. De struikroovers die hun zakken met subsidie voor het geld van Christelijke scholen zochten te spekken, werden ge hekeld door Minister Cort van der Linden werd hun goed recht erkend. De zedeloosheidswet werd om haar schadelijke huichelarij geschonden - in regeeringsstukken werd haar goede wer king geroemd. Ook Heemskerk's matelooze onverschil ligheid in zake de lotsverbetering der on derwijzers werd bitter geklaagd en met smachtend verlangen werd uitgezien naar een man van de vrijzinnige gedachte, die de papieren zou doen rijzen Cort van der Linden kwam en sprakhet mag niet, het kan niet, het zal niet en sinds dien dag ging de hongerige concentratiemaag te gast aan de worst aan de zweep. Zoo werd het concentratie-gedoe op ieder punt vlijmend scherp veroordeeld. Alleen in één ding bleef de tegenspraak uit, en wel in zake het tarief. De klacht dat Kolkman een taak had aanvaard, die zijne krachten verre te bo ven ging en zich bij de opstelling der Tariefwet door onbevoegde deskundigen doen ter zijde staan, scheen op waarheid gegrond te zijn. Maar ziet, nu brengen de bladen het bericht dat Minister Treub de technische herziening der Tarief .vet heef op edragen aanSlotemaker, denzelfuen man, wiens incompetentie onder Kolkman van de daken werd gepredikt. Het ministerie der wrake. Hemelsch appèl. Verteld wordt, aldus lezen we in de Rott., dat dezer dagen in Noord-Frank rijk een soldaat lag te sterven. Een veld prediker en een verpleger die het slag veld afzochten, vonden hem en ziende dat hij den dood nabij was, fluisterden zij „Broeder, het bloed van Jezus Christus, Gods Zoon, reinigt van alle, kan en wil ook u reinigen van uwe zonden." „Stil, stil", fluisterde de soldaat. Even hielden zij zich stil en toen vroegen zij fluisterend „Waarom moeten wij stil Zijn?" En met gebroken stem antwoordde de krijger: „Hoort gij het niet, er wordt in den Hemel appèl gehouden en ik, ik hoor de mijn naam nog niet noemen." Weer wachtten zij eerbiedig. Even nog en daar kwam een hemelsche glans over 't gelaat van den stervende, en hij riep „Present!" Hij had zijn naam door den Heere Jezus hooren noemen. Het „Kom, Heere Jezus, ja kom haastelijk", was be antwoord. Dit treffend voorval gaf iemand onder staand vers in de pen: Daar vluchtte het licht van het kreu nende Veld, En smoorde het dondergeknal Toen zweeg de trompet en het wapenge weld, En einde het knettergeknal. Toen togen twee mannen, twee dienaren Gods, Naar 't slagveld, van sporen door wroet, Toen spraken de herders van 'tLam, van de Rots, Van 't Zondaren reinigend bloed. Toen lag daar een krijger, geveld door het lood, De hand om den degen gekneld, Toen dachten de mannen dat 't leven reeds Vlood, Dat de ziele was henengesneld. Daar slaakte een zucht hij, toen keerden zij weer, En knielden hem stille ter zij, Toen spraken zij: Broeder, het bloed van den Heer', Maakt van alle zonden U vrij!" Toen kwam van zijn lippen een fluisterend „still"< Zij meenden het was nu gedaan; Toen kwam van zijn lippen nog ademgetril En bleven zij aarzelend staan. |4ft| M l Toen sprak hij: „Stil, stil, 'tis appèl voor Gods troon En nog riep Gods engel niet mij I Toen spraken zij weer: „Broeder, 't.bloed Ivan Gods Zoon Het* maakt van de zonden u vrij!" MM M. 1 Toen werd alles stil zelfs het kermen vergaat, In een stilte als de nacht alleen kent... Toen blonk er een lach op 't doodsbleek gelaat, En jubelend klonk het: Present!" Het gebeurde te Zeist. Zaterdagmiddag had dus meldt het „Utr. Dbl." op de R.-K. begraafplaats te Soesterberg met militaire eer de ter aardebestelling plaats van acht geïnter neerde Belgen, die bij het verzet in het kamp Donderdag gedood waren. In den ochtend had een deputatie van de Bel gische geïnterneerden, zes man uit iedere barak, gedefileerd, daarna werd een korte lijkdienst gehouden door den Belgischen aalmoezenier. De stoet bestond uit een detachement geleide met omfloerste trom mel, onder commando van luitenant Valk hof, vier lijkkoetsen met elk twee kisten bedekt met kransen van Belgische of ficieren en soldaten, een palmtak van Hollandsche officieren en een krans van de ouders van een der dooden, die uit Rotterdam overgekomen waren. In den stoet volgden zeer vele Bel gische officieren, de deputatie van de Bel gische geïnterneerden en eenige Holland sche officieren. Op het kerkhof werden de kisten in een gemeenschappelijk graf gedragen door Hollandsche soldaten. De beaarding geschiedde door twee Belgische geestelijken en den pastoor van Soester berg. Gisteren werden lijkdiensten gehou den te Amersfoort en te Soesterberg. De Hollandsche cacaouitvoer. „Reynolds Newspaper" publiceert cij fers, waaruit blijkt, dat enorme hoeveel heden cacao van Holland naar Pruisen worden uitgevoerd. Onde de tegenwoor dige omstandigheden ziet de Engelsche regeering zich gedwongen den uitvoer van cacao te verbieden, evenals zij den uit voer van thee heeft verboden. (Msb.) Verwarmingsgordels. Maar men meedeelt, vindt de oproeping tot de vrouwen in Nederland, tot het vervaardigen van verwarmingsgordels voor de soldaten te velde goed gehoor. Het comité Voor de vervaardiging van verwarmingsgordels heeft Vrijdag aan de centrale magazijnen van kleeding en uit rusting te Amsterdam zes duizend gor dels toegezonden. In het laatst van deze maand hoopt men een tweede zending te kunnen doen. Kantongerecht te Goes. Door don kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegensovertreding Leer plichtwet: J. D. te Kattendijke, W. N. te 's Gravenpolder, A. B. te 's Hccrenhoek, J. v. K., S. v. K. te Kattendijke, ieder f0.50 b. s. 1 d. h., B. v, K. to Katten dijke, P. v. d. L. te Wolfertsdijk, J. W. te YVemeldinge, J. v. d. P. te Kloetinge, J. S. te Kloetinge, P. de P., P. S. te Hoedekenskerke, P. F. te Kwadendamme, allen fl b. s. 1 d. h„ M. de V. te Driewegen f2 b. s. 2 d h„ J. S. te Kloetinge (bij 2e herhaling) f4 b. s. 3d. h.; jagen zonder akte en vergunning: C. T. B. te Kloetinge 2 maal if 1 b. s. 2 maal I w. tuchtsch., uitl. gew. of f 3 b. s. 1 w. tuchtsch., W. J. v. 'tW. te Borssele 2 maal f 2 b. s. 2 maal 2 d. h„ uitl. gew. en haas of f 2 en f 1 b. s. 2 maal 1 d. h., J. L. de W. te- Vlake 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 'd. h., verb. gew. en 2 patronen, P. G. te Goes 2 maal fl b. s. 2 maal 1 d. h., verb, buks; fn 'tveld wild vervoeren: M. G. te Ove- zande, M. de J. te Wemeldinge, ieder f2 b. s. 2 d. h., bedden uitl. haas of fl b. s. 1 d. h.niet beletten dat hond wild opspoort: C. R. te Wolfertsdijk f2 b. s. 1 d. h„ H. B. te Ovezande f 2 b. s. 2 d. h.; pogen met strik wild te bemachtigenP. M. te Baarland f2 b. s. 2 d. h., verb, verkl. wildstrik; zich met wildstrikken in 'tveld bevinden: C. P. S. te Ovezande, terug aan ouders; straat schenderij: C. L. J. H. Jzn. ,te Ierseke f 1 b. s. 1 'w. tuchtsch.; trekdier onbeheerd laten staan: M. H. D. te Baarland f2 b. s. 2 d. h.; nachtelijk rumoer verwek ken: W. K. en C. D. te Hansweerd f2 b. s. 2 d. h.; overtreding wapenwet en opgeven valscben naam: A. S. C. te Hans weerd f 2 en f 5 b. s. 1 en 3 d. h.; overtreding Drankwet: M. R. vr. V. P. B. te Ellewoutsdijk fö b. s. 3d. h., J. B. V. te Hansweerd f20 b. s. 10 d. h.; overtreding Woningwet: J. B. G. te 's Gra- venhage f5 b. s. 3 d. h.; overtreding TrekhondenwetP. de D. te Goes f 2 b. s. 2d. h.; zonder voldoende toezicht vee over weg laten loopen: S. B. te Goes f2 b. s. 2 d. h.; fietsen over ter rein Oude- en Oostsingtel en Oostwal M. V. te Ierseke, terug aan ouders; te Colijnsplaat zitten op daartoe niet be stemde voorwerpen: J. de S., J. F. te Colijnsplaat f 1 b. s. ld. h„ A. de F. te Colijnsplaat f 1 b. s. 1 w. tuchtsch. wielen van wagen niet van slijk zuiveren: J. R. Mz. te Ovezande f 1 b. s. 1 d. h., M. N. te Driewegen f 1 b. s. ld. h.; vee over zijpad van straat laten loopen: K. de B. te Goes fl b. s. 1 d. h.j zonder vergunning openbare vermakelijk heid houden: M. K. te Ierseke f3 b. s. 2d. h.; op straat zingen en schreeuwen: J. V. te Colijnsplaat f2 b. s. 2 d. h.; niet stapvoets rijden: M. W. Mz. te Waar de, P. L. V. te Colijnsplaat, ieder f 1 b. s. 1 d. h.; rijden over berm van een weg: L. R. te Waarde fl b. s. 1 d. h.; 's avonds rijden zonder licht: D. K., P. de K., Wi. K., allen te 's Gra venpolder, ieder f 2 b. s. 2 d. li.; 's avonds fietsen zonder lantaarn: C. L. te We meldinge f 1 b. s. 1 d. h„ J. de B. te Kats f2 b, s. 1 w. tuchtsch., J. P. te Ovezande, D. T. te Wemeldinge, J. v. S. te 's Heer Hendrikskinderen, H. K. te 'sHeer Arendskerke, M. W„ J. P. de R., C. B. te Rilland-Bath, J. J. Z. te Oudelande, C. J. K. te Hansweerd, A. A. te Goes, J. H. te Colijnsplaat, J. V. Czn. en L- T. te Heinkenszand, A. D. Azn. te jKruiningen, P. B. en L. v. d. L. te Kapelle, allen f 2 b. s. 2 d. h. j niet behoorlijk voor motorrijtuig uitwijken J. L. te Heinkenszand f3 b- s. 2 d. h.; Schelde bevisschen zonder consent: M. v. S. te Ierseke f3 b. s. 2 d. h.; dron kenschap F. J. S. te Hansweerd, J. J. E. te Biezelingé, J. K. te Wissenkerke, ieder f 2 b. s. 2 d. h„ H. K. en A. V. te Goes, ieder f3 b. s. 2 d. h., A. V. te Kruiningen, 2 maal gepleegd, 2 maal f5 b. s. 2 maal 3 d. h. Vrijgesproken, beklaagd van overtreding Leerplichtwet: L. K. wed. J. O. te Ove zande, P. M. te Heinkenszand, A. G. te Driewegen, M. de J., W. de P., J. J. vr. van J. J. S„ allen te Goes, G. K. te Kloetinge, J. v. D. te Hoedekenskerke; idem bekl. te Colijnsplaat zitten op daar toe niet bestemde voorwerpen: J. L. V. te Colijnsplaat. Wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie van de lezing van den heer Zwagerman. Ieder die ge noemden heer hoorde lezen, weet dat er te leeren en te genieten is, terwijl ook de lichtbeelden de leering en genieting niet weinig zullen verhoogen. Zij er een ruime opkomst, ook van de dames, het onderwerp is belangrijk yoor hen. Tot wederopzegging benoemd tot rijkskeurmeester in bijzonderen dienst te Breskens de heer L. Louter, plaatsver vangend districtsveearts te IJzondijke. Middelburg. Zaterdag brachten een drietal jongens een ongewenscht bezoek bij den winkelier II. in de Spanjaardstraat en ontvreemden lekkernijen. De politie heeft de zaak in handen. -De politie heeft aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht F. C. M. M.> die nog hechtenis «noest ondergaan. Al was het niet zoo druk als an ders, toch bleek Zaterdagavond, dat er nog aan de viering van St. Nicolaas is gedacht. Vooral de banketbakkers zullen niet te klagen hebben, dat hun waar geen koopers vond. Jammer dat ook nu weder meerderen een borrel boven wat zoetigheid verkozen en enkelen te veel aan Bacchus offerden. Door de politie te Bergen op Zoom is aangehouden een ongehuwde Belgische dame verdacht van verschillende oplichterijen te hebben gepleegd. Deze dame is ook hier geen onbekende, zij heeft hier namelijk vrij geruimen tijd in een der voornaamste hotels vertoefd en deed zich voorkomen als een gefortuneer de, terwijl een haar vergezellend heer als haar man gold. Zij maakten hier zoowel in het hotel als daarbuiten door haar aangenamen omgang verschillende kennissen en deed groote inkoopen, waar bij zij zich pea- automobiel naar de win kels liet brengen. Bij een der winkeliers kwam zij eenmaal met de jnededeeling, dat zij haar handtaschje met portemonnaie en andere voorwerpen had verloren en vroeg f 10 ter leen. Aan dit verzoek werd gaarne voldaan, daar men haar voor eene goede klant hield. Later werd haar nog eens f 35 en nog eens f 25 ter leen ver strekt, terwijl zij ook een damestaschje ter leen kreeg en haar voor f 10 op cre- diet werd geleverd. Voor een en ander gaf zij een bontmantel van ruim f 300 waarde en een phototoestel in pand. Op telegraphisch verzoek van de politie te Bergen op Zoom, nam die te Middelburg den bontmantel, die ook van oplichterij afkomstig moet zijn, in beslag. Het schijnt dus dat men hier een geraffineerde op- lichtster te pakken heeft. Zaterdagavond laat vond een inspec teur van politie een jongen in dronken toestand (op den Noordsingel op den grond liggen. Bij zijn arrestatie verzette de jongen zich zóo, dat de inspecteur verplicht was van zijn gummistok ge bruik te maken. Ook toen een agent met bedoelden inspecteur even later een be schonken man, die niet op hun bevel naar huis wilde gaan, ontstond verzet en zagen burgers zich verplicht hulp te bie den, o.a. door meerdere agenten te waar schuwen. Het aantal bons voor warm eten bedroeg gisteren 1196 en heden 1213. Goes. Plaatselijk Steuncomité, Met dank nog sinds de vorige opgave ontvangen f3.60 van madame Murphey Philadelfia door tusschenkomst van ma dame F. Hemelrijck uit Antwerpen, 6 wollen barets van en gebreid door Ma dame Hemelrijck, van de gezamenlijke heeren bakkers hier ter stede 46 K.G. speculaas, dat 's avonds op 5 dezer in zakjes van 1 II.G. aan alle behoeftige vluchtelingen is uitgedeeld; te gelijkertijd is aan hen chocolademelk geschonken; dan is in een onopgemerkt oogenblik in den namiddag van den 5 dezer door de .onzichtbare hand van Sint Nicolaas 2 H.L. aardappelen vooraan in het gebouw van de soepkokerij neergezet, waarvoor den Sint een bijzondere dank wordt gebracht, wellicht is een on bekende hem hierin behulpzaa,m ge weest, die zich later wel zal willen be kend maken. Aanbevelend. DE L1GNY, Penningmeester. Vlissingen. Aan het badstrand en in de omgeving daarvan waren gistermorgen een drietal mijnen aangespoeld. Een de zer mijnen is des middags om ruim twee uur door het stooten op de steenen glooi ing uiteen gesprongen. De hevige knal deed bijna ieder opschrikken en niet al leen hier maar ook te Middelburg en op vele andere plaatsen werd de slag gehoord. Wonder boven wonder hadden bij' deze ontploffing geen persoonlijke on gelukken plaats, maar in de buurt waar de mijn lag, dit was voor het café van den heer de Groot en in de huizen aan het einde der Badhuisstraat zijn. tallooze ruiten gesprongen. Er zijn woningen waar geen enkele ruit heel bleef, terwijl in sommige ook andere schade werd aan gericht. De palen uit de zeewering vlo gen een heel eind weg. In verband met het gevaar dat de beide andere mijnen opleverden werd de omgeving van het Bad strand en de Boulevard door militairen afgezet, wat niet verhinderde dat velen een kijkje naar de aangerichte verwoes ting kwamen nemen. De marine was ook spoedig ter plaatse oin cene herhaling, zoo mogelijk, te voorkomen. Borssele. Tot voorzitter van de afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond is ge kozen dhr. P. Schipper, zulks in de plaats van J. van Sabben en tot secre taris is gekozen dhr. F. Walhout Az. zulks in de plaats van G. v. d. Zande, Hoedekenskerke. Dhr A. v. Iloboken van Hoedekenskerke heeft na gehouden klopjacht aan alle gezinnen van Belgi sche vluchtelingen, vertoevende in deze gemeente en in de gemeenten Baarland en Oudelande een haas present gegeven. Een voorbeeld, dat voor andere jacht- heeren zeker aanbeveling verdient. Souburg. Zaterdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van den heer Buiena. Aanwezig ajlo leden. Een adres van L. Barentse om be strating en verlichting „steenen padje" werd afgewezen. Bij de rondvraag deelt de heer De Pag- ter mede, dat hij met het oog op de tijdsomstandigheden geen verhooging van het schoolgeld op do openbare school zal voorstellen. Dhr. Jobse spreekt de wonschelijkheid! uit om in deze gemeente een steuncomité op te richten. De raad is er voor, zoo dra zulks noodig blijkt. Op dit oogenblik acht hij een steuncomité overbodig, daar er geen werkeloosheid is. Hierna ging de raad over in geheime zitting ter behandeling van eenige recla mes hoofdelijken omslag. Terneuzen. Benoemd tot bu tengewoon opzichter bij den Waterstaat de heer P. Goedbloed te Terneuzen, bij het ver richten van werkzaamheden tot voor bereiding van de werken voor de uit breiding der los- en laadplnalsèn te Ter neuzen. I t Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Hekendorp (hulp- pred.) door J. Van 't Hooft, emeritus predikant. I I Bedankt voor Assendel i t door P. Nier- meijer te Havelte; -* voor Joure door N. Padt te üosterzee.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2