No. 58 Maandag 7 December 1914 29e Jaargang hrijving rs i «d Jbode De Groote Oorlog. mr Vaars, Vaars, sstbode dan andere s deelnemen ecten JNeder- 1. ordt 1 Maart idstrijd hebt, dag. lOEP&Co., E BURGER^tê te Kloetingej de tot 1,60 M. ende tot 1M. ;ecombineerd. oond door/C. 25 voet en 1 Kastanje- ewoond door n) eene weide den Lange- aal, metende lar, metende ;ende 19 duim. of gecombi- |er Hoedekens- hofstede, be- irse: geschikt .voor Sfrobbels ien eg naar's-Gra- e wisschen. te leveren 14, 's middags Notaris E. C. nadere ie in- POPPE, But- iet Mei een bij te Meliskerke. BOSSELAAR, erkpaard en zeulen, ioutelande. en kan, t, Ritthem. 4ATTH1JSSE, aan te melden skcrkscheweg. ri boerenstand. 73 Middelburg. EIJER Ierseke WALSOORDEN d e n—V lake. Tijd. rnber 1914. (Station) vm. 5, 5.25 en 8 u. zaB.de (Dorp) 3.15, 6.15 en i e n (Dijk) vm. 3.25, 6.25 en oorden naar .25 en 3.45 u. weer) Vm. 9.55, lar Walsoorden 3 u. ien (ongeveer 3.40 u. n (dijk) vm. ,15, 6.40, 9.05. ide (dorp) Vm. 3.55, 6.50 en tion) Vm. 7.05, .40 en 10.05 u. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN aE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. t.-i'.WL 'JWigpi-L '.gm yi1 yy y?' Beknopt overzicht van den toestand. Wie bazelt daar van vredesgeruchten Wel nadert de tijd, dat alom het „Vrede op Aarde" zal weerklinken, als we straks in den geest vertoeven in Bethlehem's stal. Doch het wapengekletter zal het gewis overstemmen. "xfe soms is 't alsof we pas in de aan- vangsperiode zijn van een groote Wereld- slachting Trots de vredesgeruchten die echter niemand ernstig opneemt gaat da strijd ongestoord z'n verderfzaaienden gang. Zelfs neemt de verschrikkelijkheid van den oorlog immer toe. In het Oosten zal binnenkort wel ieen beslissing vallen. In wiens voordeal? Men kan er naar gissen, doch duidelijke aanwijzingen zijn er niet. De snorkende Russische berichten zijn dit allerminst. De berichten in de Engelsche bladen (uit Russische bron natuurlijk) over de reusachtige verliezen van de Duitsche troepen, verdienen weinig vertrouwen. Wanneer het bericht in de „Morning Post" waarheid bevatte, dat tweederden van het Duitsche leger verloren gingen, en dat de Oscar en Joachim met moeite het leven redden, door te vluchten in teen aero plane, gelijk wij Zaterdag meldden, dan zou de Russische generale staf daarvan toch zeker wel melding maken. Toch moet men niet meenen, dat 't daar voor Von Hindenburg maar kinderspel is. Integendeel, hij heeft de handien vol en met veel tact en energie heeft hij het tot zoover weten vol te houden. Doch wat nu? "Het „Vad." meent, dat, indien de voor teekenen niet bedriegten, de beslissing een groote nederlaag voor de Duitschers zal wezen en voor de Russen den weg zal openen naar het hart van het land. Het blad geeft de volgende beschrijving der situatie, waarmede we ons overzicht van dit gedeelte van het gevechtsterrein willen besluiten: De groote strijd wordt nog altijd gevoerd op den linkeroever van den Weichsel, on geveer op de lijn BetrokowLodzPlozk. De rechtervleugel der Russen strekt zich uit va.n de Weichsel, tusschen Plozk ien Gombin, tot in de buurt van Lowitseh. De Russen zijn er in geslaagd, den tegen over hen staanden linkervleugel der Duit schers af te snijden van het overige deel der .Duitsche strijdmacht, ien wel door ten N. van Lowitseh een weg te drijven tusschen dien vleugel ien het centrum. Het centrum der beide fronten strekt zich uit van ten Z. van Lodz, tot aan Lowitseh. Toen echter de Duitschers uit de buurt van Czentochow groote troepenmassa's vooruitschoven met het doel om zich tusschen het Russische centrum en zijn Zuidelijk daaraan sluitende linkervleugel in te dringen, toen voerden de Russen, juist op het geschikte moment een be weging uit, waardoor het dien aangevoer- den versterkingen onmogelijk werd, dat doel te hereiken. De Russen wierpen nl. van den kant van Petrokow leen sterke een sterke macht tusschen het Duitsche centrum en die aanrukkende Duitsche legerkorpsen, terwijl zij deze tegelijker tijd in het front aanvielen. Het gevolg was, dat deze krijgsmacht niet alleen ach teruit werd gedrongen, maar ook haai' aansluiting bij het Duitsche centrum werd belet, om te zwijgen van de beraamde poging om den Russischen Zuidelijken vleugel om te trekken en deze van haai' centrum af te zonderen, een onder neming, waarvan nu van zelf niets kwam. Van de drie gescheiden groepen, waar in het Duitsche leger op den linkeroever der AVeichsel tegen de Russen opereert, wordt dus de linkergroep (het dichtst hij ide Weichsel) door de overmachtige Rus sische krachten, die er tegenover staan, voortdurend meer achteruit gedrongen langs de Weichsel, naar de Pruisische grens in de richting van Thorn, en de rechtergroep (het dichtst hij de Warthe) zal, indien de toestand niet spoedig té haren gunste verandert, op dezelfde wijze, gedeeltelijk langs de Warthe naar de Pruisische grens teruggedrongen wor den in de richting van Kalisch. Kan het Duitsche centrum, dat zich van Ljitomirsk (in het Z.) over Lodz naar Lowitseh (in het N.) uitstrekt, den strijd tegen het Russische centrum nog eenigen tijd volhouden, dan hebben de beide andere groepen misschien nog tijd zich te herstellen. Gelukt dit hun niet, en moet ook het Duitsche centrum wijken, dan zal de ramp voor Duitschland niet te overzien zijn. Maar tot nog toe houdt het Duitsche centrum stand, al lijdt het dan ook enorme verliezen. j Van het Westelijk front wginig nieuws. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. De actie, die gevoerd wordt, heeft weinig invloed op den algem'eenen toe stand. Over de gebeele linie liggen de vijan den tegenover elkander, en geen van heide partijen denkt erover den terug tocht te aanvaarden. Men zal op deze manier wel den win ter dooi' schermutselen. Wat de aandacht trekt in de berich ten van hot Westelijk front, is, dat van de zijde der Bondgenooten zoo opvallend de.nadruk wordt gelegd op de ingetreden verbetering van hunne posities tusschen den Yser en Calais. Zelfs Joffre consta teert, dat de stelling der Bondgenooten in die streek onnoembaar is, en geeft verder te verstaan, dat het leger der geallieerden, zoowel wat qualiteit als wat quantiteit aangaat, niet alleen op dezelf de sterkte blijft, maar in beide opzichten veeleer toe- dan afneemt. Ook de Duitschers zijn goedsmoeds, ien niets wijst er op, dat zij in eenig opzicht in slechter conditie verkeerien dan de Franschen. Aan de Yser. Een der oorlogscorrespondenten van „De Tijd" seint: Ofschoon aan de Yser wel eenige frontverandering heeft plapts gegïepem, as deze niet het gevolg van het vuur der geweren en kanonnen aan de zijde der bondgenooten. De Duitschers zijn aan de Yserlinie op de meeste plaat sen van 200 M. tot 2 K.M. achteruit gegaan, maar uitsluitend om sterkere stel lingen in te nemen, daair ook het niet- ovetrstroomde terrein bij de rivier zeer ongezond werd voor de soldaten, en de drassige bodem een goede artillerie-actie ten zeerste bemoeilijkte. In verband met deze achterwaarische beweging zijn en kele kleine dorpen door de bevolking ont ruimd, daar die nu in de vuurlinie geko men zijn. Een en ander is tot de be volking in de verschillende plaatsen van België doorgedrongen, en heeft allerlei geruchten doen ontstaan over een ne derlaag der Duitschers. Dat die achter- waartsche beweging echter als zoodanig moet worden opgevat, is met den doe- stand en de taaie vasthoudendheid der Duitsche troepen in strijd. Trouwens, de onderwaterzetting van het land heeft ook de bewegingen der bondgenooten groote- lijks geschaad. Toen de .Duitschers hunne nieuwe stel lingen gingen betrekken, Vrijdag en Zar terdag der vorige week, hebben de gra naten der bondgenooten groote slachtin gen in de gelederen der Duitschers aan gericht, en lange treinen met gewonden zijn nadien vanuit Thourout over Brugge en vandaar in Oostelijke richting ver trokken. Dinsdag hadden de Duitschers hun nieu we stellingen betrokken en openden toen het .vuur op de bondgenooten. Het ar tillerieduel, toen begonnen, wordt sinds dien piet slechfs kleine tusschenpoozen voortgezet, en zelfs 's avonds en nachts zwijgen de vuurmonden niet, maar ver richten hun vernietigend werk, nadat door lichtbommen het terrein verkend ïs. Een andere coïr. van hetzelfde blad seint De geïnundeerde strook is een verdedi ging en een beletsel tevens voor beide partijen. Het water 'toch belet de legers groote troepenmachten in korten tijd aan den overkant te brengen. 'tMoet dus blij ven bij betrekkelijk kleine troepen. Wan neer men zulks doet, loopt de aanvallende partij alle kans, dat die troepen 'door de overmacht van de andere verpletterd wordt of in de Yser wordt gedreveni, Hieruit is dus te begrijpen het uitblijven van een beslissend feit. Doch m.i. .zal het 't pogen worden van de bondgenooten om aan de kust ter hoogte van La Panne en Ostende te landen, en vandaar uit de Duitschers en Oostenrijkers aan te val len. Een beslissing of een strijd met groo te gevolgen verwacht ik beslist niet vóór Kerstmis. Bovendien zijn de wegen aan beide kanten zóó bitter slecht, dat reeds de levensmiddelenvoorziening alle moeite kost. Zware kamions (dichte vrachtwa gens) hebben moeite „met 4 paarden en meer den weg te volgen; ondanks dat konden de lieden eiken dag den weg verharden. De auto's rijden bij 't uitwijken in den modder en vele raken /daarbij defect. Dan ook neemt de gezondheids toestand aan beide zijden af. Uit Duinkerken. De bijzondere berichtgever van het Pers bureau Vas Ddas meldt uit Duinkerken: 'Na een reis, onder Zeer bezwarende omstandigheden via Londen, Folkestone, Boulogne, Calais, op welke plaatsen een uiterst scherpe controle werd uitgeoefend op iedereen, ben ik ten slotte zeer dicht bij het strijdveld aan de Yser gekomen. Men reikte alleen passen uit van plaats tot plaats, doch daar in de meeste gevallen het onmogelijk -is vooruit te weten of men een bepaalde plaats zal kunnen be reiken, komt men voortdurend met af- standspassen in moeilijkheden. In Calais en hier in Duinkerken mag een vreemdeling niet langer vertoeven dan 24 uur. De treinen rijden zeer langzaam. Diirect buiten Calais stopte onze trein herhaaldelijk om Roode Kruis-treinen voorbij te laten gaan. Uit mijn coupé zag ik onophoudelijk rechts en links' avia- teurs boven het land kruisen. Een Taube werd neergeschoten. Bij de inzittenden, twee Duitsche officieren, die zoo goed als verpletterd werden terugge vonden onder de verbrijzelde stukken van het vliegtuig, ontdekte men later eenige aluminiuin-kokertjes, waarin zich biljetten bevonden, bestemd om te verspreiden. Alle hospitalen zijn overvuld. In het „Hospital de l'Union des Femmes de France" te Calais heeft mev'rouw De Ber- quet de leiding' en het is' daar een model- verpleging, die men algemeen en overal hoort roemen, z'elfs in Engeland. Een Brusselsch geneesheer staat aan het hoofd van de kliniek. Bij informatie aan het hotel in de Rue de Soubise werd imij' medegedeeld dat de daar vertoevende Belgische Minister van Oorlog' De Broque- ville zeer lang bedlegerig is geweest, maar nu weer opknapt. Hij was onvermoeid na de geweldige inspanning der laatste weken. Wat De Broqueville in dien tijd gewerkt heeft, zal wel nooit bekend wor den. Maar het is een titanenarbeid. Zijn sterk gestel is er ten slotte onder bezwe ken. Staatsminister Van der Velde is hier ook aangekomen. Hij houdt voortdurend conferenties. Men verwacht, naar mij ver zekerd is, belangrijke besluiten. Een groot deel der Belgische Vrijwilli gerskorpsen welke sedert Augustus deel nemen aan den oorlog, zijn thans door gestuurd naar het kamp van Anvouis ter uitrusting en tot betere opleiding. Da Duitsche vredesvoorwaarden Volgens den „Times "-correspondent te New-York, zou de Duitsche oud-Minister van Koloniën, Dernburg, die op het oogenhlik de Duitsche belangen in de Ver. Staten mede behartigt, een negental Duitsche vredesvoorwaarden hebben ge formuleerd. De tweede en derde voor waarde, "betrekking hebbende op België, luiden als volgt II. België behoort geographisch tot het Duitsche Rijk. Het beheerscht de mon ding van de grootste Duitsche rivieren; Antwerpen is feitelijk een Duitsche haven. Dat Antwerpen niet zou behooren tot Duitschland is een even groote anomalie als het zou zijn als Nieuw-Orleans in de Mississippi-delta van Louisiana zoude zijn uitgesloten, of indien New-York Engelsch was gebleven na den onafhankelijkheids oorlog. Bovendien België's tegenwoordig lot as geheel eigen schuld. Het was de vazal geworden van Engeland en Frank rijk. Daarom, al zou „waarschijnlijk" geen poging worden gedaan om België op te nemen in het Duitsche Rijk naast Beieren, Wurteanberg en Saksen, om zijn niet Duit sche bevolking, zou het toch zteker, even als Luxemburg, in het Duitsche tolver bond worden opgenomen. III. De Belgische onzijdigheid, die een onmogelijkheid is gebleken, moet worden afgeschaft. De havens van België moeten voor altijd beveiligd worden tegen Brit- sche of Fransche invasie. Deze voorwaarden, aldus Dernburg, ge lijk ook de andere, zouden toonen, dat Duitschland niet streeft naar de wereld heerschappij, noch naar eenige overheer- sching in Europa, die niet in overeenstem ming is met de rechten van de 122 mil- lioen Duitschers en Oostenrijkers. Korte Oorlogsberichten. Naar een bericht meldt, is in het recrutendepot te Konitz in West-Polen onder de pas aangeworven! recruten een meisje ontdekt. Deze recruut was 19 jaar oud, heette Klara Bahlo en was uit Insterburg af komstig, van waaruit zij zich met andere vluchtelingen naar Dantzig had begeven. Zij kon daar geen haar passenden ar beid vinden, het stuitte haar tegen de horst om van de liefdadigheid harer me- demenschen te leven en nam daarom een koen besluit. Zij1 liet zich het haar af snijden, schafte zich mannenkleederen aan en sloot zich aan bij1 een troep recruten, die naar Konitz werd gedirigeerd. Daar kreeg zij een uniform, werd bij! burgers ingekwartierd en maakte militaire mar- sohe mede zonder dat men het vermoeden koesterde, dat de aardige, zachte recruut een meisje was. Maar het kon haar niet gelukken op den duur de medische in spectie te ontloopen, zoodat zij' einde lijk, door den nood gedrongen, er toe overging haar geheim aan den chef van het'depot te openbaren. Al haar smeeken om bij1 de troep te mogen blijven bleek ij'del. Zij werd zoo spoedig mogelijk weer in vrouwenklee deren gestoken en naar Dantzig' terugge zonden, waar zij op het oogënblik voor verpleegster opleiding ontvangt. Die h rand te Yp eren. Er is geen twijfel omtrent 'tlot van de Hallen te Yperen. De Figaro bevat een Van ver ontwaardiging gloeiende beschrijving van een Franschen officier, die den vreeselij- ken brand bijwoonde. De Hallen gijn in een puinhoop Veranderd. Van de oude schilderstukken en andere kostbaarheden heeft men een. deel tijdig in kelders kun nen beigón, o.a. de bibliotheek en de archieven. De officier schrijft den brand aan bepaald opzet toe. Men wachtte op een drogen dag en men wist, dat na de 8 graden vórst van een voorafgaanden nacht geen water te krijgen zou zijn. De schrijver meent ook te moeten denken aan een bijzondere wraakoefening, om dat de keizter die reeds tot GheluVe, een paar K.M. van Yperen naderde, de stad niet kon binnenkomen voor het afkondigen van zijn annexatie-proclamatie. Uit Duitschland. Té Aken kwa men tachtig Belgen van de Yserlinie aan. Bij' hen beVonden zich ook twee Fran sche officieren. Dezen werden door de Duitsche militairen zeer voorkomend be handeld en zaten apart in een tweede klas-wagon. De Belgen zagen er betrekkelijk opge wekt uit en stonden zeer Vriendschap pelijk te praten met de Saksische militai ren, terwijl zij elkaar sigaretten g'av'en. Een van hen, een jonge korporaal, droeg een Luiksche medaille op de borst. De Duitschers zeiden, dat hij' een dappere kerel was, en 'z'ij hem slechts met moeite krijgsgevangen hadden kunnen maken. In een verordening van den Duit- schen keizer, is de tweede ban van den Duitschen landstorm opgeroepen, voor zoover zij niet reeds in de verordeningen van 1 en 15 Augustus is opgeroepen. In Beieren geldt de oproeping niet. Voorloopig strekt de oproeping alleen om de betrokkenen op de lijst te bren gen. Daartoe moeten zij zich tusschen 16 en 20 dezer op hun woonplaats te bestemder plaats aanmelden. Die in het buitenland zijn moeten zich, zoo zij het niet al eerder hebben giedaan, schriftelijk of mondeling hij de Duitsche gezantschap pen of consulaten opgeven. De Corriere dela Sera beweert, dat de Fransche regeering heeft besloten de recruten van de lichting 1915 tegen 13 dezer en die van de lichting 1916 in den loop van Februari van het vol gend jaar op te roepen. Het Portugeesche Ministerie zal af treden. Keizer Frans Jozef heeft aan prins Joachim van Pruisen voor dapperheid, in den slag bij Kutno bewezen, het Oosten- rijlcsch-Hongaarsche kruis van krijgsver- dienste geschonken. De gemeenteraad van Zabyze, leen stad van 70.000 zielen in Oost-Pruisen, heeft met algemeene stemmen besloten den naam van de stad te veranderen in Hindenburg. Telegrafisch is daartoe de toestemming van den veldmaarschalk ge vraagd. Koning George is Zaterdagavond in het Buckinghampaleis teruggekeerd. Vaderlandslievende domi- né's. 172 predikanten te Berlijn hebben een verklaring onderteekend waarin zij opkomen tegen de onbillijkheid, dat zij volgens artikel 62 van de Legerwet het land niet met de wapens mogen dienen. Alhoewel toegevende dat hun eerste plicht is iu oorlogstijd hun geestelijk ambt waar te nemen, wenscben ziji echter bovendien als staatsburgers hun vaderland te helpen verdedigen. Daarom zullen zij' tot den Rijksdag het verzoek richten tot intrekking va.n het hinderlijke artikel. Men weet niet waar men zich meer over verbazen moet, over zulk eien vader landsliefde of zooveel begripsverwarring. Portugal en de oorlog. Naar aanleiding van het bericht uit Berlijn dat Portugal voornemens is troepen in het veld te zenden tegen Turkije, 'deelt de Port. Eerste Minister mede, dat het Por tugeesche Parlement een interventie-poli tiek ten gunste der bondgenooten goed keurde. Indien de Kabinetten van Londen den en Lissabon het nuttig en noodig achten, zal deze tusschenkomst afhangen van de komende gebeurtenissen. De regeering verneemt dat geen onkel Duitsch soldaat zich meer op Portugeesch- Afi'ikaansch gebied bevindt. Een Duitse h-Z w,itgersch grens-incident. Men meldt uit Ge- nève 'tZwitsersohe blad „Democrate" maakt melding Van een Duitsch-Zwitsersch g'rens-. incident. Een Duitsche patrouille Kou op Zwitserscihe soldaten geschoten hebben. Een onderzoek heeft evenwel uitgemaakt, dat de Duitschers een volkomen correcte houding hebben .aangenomen. De Duit sche patrouille bemerkte n.l. bij den uit gang van een boscih een groep Fransche en Zwitsersche soldaten, waarvan eerst genoemd en zich nog' juist op Fransch gebied bevonden. Teneinde de Franschen. tot den terugtocht te. dwingen schoten de Duitsche soldaten over de hoofden.' der Zwitsers heen, waarop de Franschen aftrokken. - Fransche bladen noemen het plaatsje hij Yperen, waar Koning George, president Poincaré, koning Albert, Lord Kitchener, de generaals French en Joffre hijeënkwa- men, La belle alliance. De Temps maakt uit de aanwezigheid der drie staatshoof den op, dat de laatste beslissende slag zich gaat ontwikkelen. Het Duitsche gezantschap te 'sGra- vènhage geeft kennis van de volgende verklaring van den Generalen Staf: Het uit Rome gemelde bericht, dat de Franschen bij Yperen een geheel Duitsch vliegkorps gevangen genomen hebben, is evenmin waar, als het Londensche be richt dat vliegers bommen op de fabriek van Krupp geworpen hebben. De Oostenrijkers in Servië. Men meldt dat de Oostenrijksch-Hon- gaarsohe troepen ten zuiden Van Belgrado terrein winnen. Ten westen van Arangjelo- wats, Dolnji en Milanowats (aan de Le- penitsa, linker zijrivier van de Morawa) hebben de Serviërs nieuwe versterkingen laten aanrukken en hun hevige aanvallen naar het westen voortgezet. In het door de Oostenrijksche troepen bezette Servi sche gebied, dat bijna geheel verlaten was, begint de gevluchte bevolking allengs te rug te keeren. Ongeveer 15.000 inwoners waren te Bel grado gebleven. Het door de Oostenrijkers ingestelde stadsbestuur oefent zijn ambt reeds uit. Van het Oostenrijksch-Turk- sche front. De Russen hebben in den Kaukasus Serai en Kasjkal genomen. De Turken zijn na oen wanhopigen tegenstand te hebben geboden, in de richting van het Wan-meer gevlucht. Zij hebben vele g'e- vangenen en gewonden in de handen dei- Russen gelaten. Vanwege het Turksche hoofdkwar tier wordt gemeld iWij hebben Koda, een belangrijk punt 20 K.M. ten Oosten Van Batoem bezet. Door een Vermetelen aanval hebben on ze troepen de eleotrische centrale van Batoem onklaar gemaakt en bij die gele genheid eenige gevangenen gemaakt. Drie honderd Russen, uit Batoem. afgezonden om een door ons bezette brug weer te nemen, zijn in een hinderlaag gevallen en totaal vernietigd. U i t B e 1 g i In tegenspraak op een Duitsche ontkenning dat het Duitsche be stuur in Brussel 10 frs. heft van eiken zak meel, door het Comité national de Seciours ingevoerd, deelt een landgenoot, Zoojuist uit Brussel teruggekeerd, de juiste toedracht der zaak mede. Bedoelde heffing gaat namelijk van het Brusselsche gemeentebestuur uit, dat in den laatsten tijd het meel voor 40 francs instede van 30 fr. per zak verkoopt. Ter compensatie is den hakkers het recht verleend, 40 centimes te vragen voor het brood, dat vroeger 32 centimes kostte; en 20 centi mes Voor de kleine broodjes, waarvoor men tot vóór kort 16 centimes betaalde. Be gelden uit den opslag van 10 frs. per zak meel verkregen, worden ge stort in het fonds voor voeding van nood lijdenden. (N. R. Ct.) De Russisch© Oostzee- Vloot. Volgens berichten uit Finland ma ken de Russen aanstalten om op de Alandseilanden een steunpunt Voor hun vloot in te richten. D© havens aan ide Finsche Golf vriezen thans dicht, Zoo dat Kroonstad, Reval en Helsingfors spoe dig Van de verbinding met de open zee zullen zijn afgesneden. Daarentegen be vatten de Alandseilanden, gelijk de Kfeu'Z- ztg. uit Stockholm verneemt, ijsvrije ha vens. Versterkingen mogen hier niet .wor den aangelegd, daar de bij de Oostzee- kwestie belanghebbende staten zich, toen de Russen eenige jaren geleden kwamen met plannen tot versterking van de Alands eilanden, daartegen hebben verzet. Intus- schen zullen de Russen het waarschrjh- lijk niet nalaten zich daar een basis te scheppen en Volgens de ontvangen berich ten komen op de Alandseilanden dagelijks groote transporten levensmiddelen, kolen en oorlogsmateriaal aan. Daar moet zich reeds een aanzienlijke kolenvoorraad be vinden. Volgens een gerucht zijn bij' de Alandseilanden 10 Russische oorlogssche pen aangekomen, waaronder verscheidene groote. (N. R. Ct.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1