Telegrammen. Woensdag den 9 December 1914, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Allerlei. Briefwisseling Burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht. Advert entiëu. "^TYDRIAANWIELEMAKERr Preitemlei der Geref. M !e te. VERHUISD van Lange Gortstraat K 26 naar Nieuwe Poort straat P 194, Wsd. M. GEENSE. De ONTVANGER-GRIFFIER van het waterschap „de Breede Watering bewesten Yerseke", verzoekt een ieder de verschenen termijnen van betaling vóór 16 DECEMBER 1914 te willen voldoen. a. Negen stuks in de geldleening van f267.000, de nummers 28, 121, 123, 128, 172,193, 205, 222 en 239, elk groot duizend gulden; en b. Twee stuks in de geldleening van f 190.000, de nummers 4 en 34, elk groot vijf duizend gulden. openbaar verkoopen Een W oonliuis met limmeruswiikplaits, Eil en Tuin, verJcoopen: Woensdag 9 December 1914, Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak, welke heden voor de rechtbank alhier' behandeld werd, was die, tegen Ph. H., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, beklaagd van landlooperij te Vlissingen op 13, 14 en 15 November, waar hij zich op al die avonden aan meldde voor onderdak op 't politiebureau. De verbaliseerende ambtenaar, de ad junct-inspecteur van politie P. J. Bar- telse, meende, dat bekl. wel licht werk kan doen. Bekl. ontkende dat; hij is niet in staat te werken. De eisch luidde 2 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerkinrichting voor den tijd van zes maanden. Het direct gewezen vonnis luidde 2 da gen hechtenis en drie jaar opzending. In de tweede zaak waren beklaagden M .de S. en L. de Z., beiden wonende te Antwerpenthans .gedetineerd te Middel burg. De eerste getuige M. Cardon, een Bel gische Vrouw, kwam in den, nacht van 8 op 9 November met de sleepboot „Zee land uit Antwerpen te Vlissingen aan; zij had o.a. een partij aardappelen mede gebracht; deze waren den volgenden dag verdwenen. Bekl. bekenden de aardappelen van de „Zeeland" te hebben afgehaald, en te hebben gebracht op de „Goliath". De adjunct-inspecteur van politie J. H. Carstens, heeft de aardappelen in beslag genomen. Dte derde g'etuige A. Nijs, matroos, had de aardappelen in Antwerpen achtergela ten, en had de eerste getuige gevraagd de aardappelen mede te brengen. Eisch voor ieder zes maanden gevan genisstraf mét aftrek van voorarrest. De verdediger mr. P. J. Biortel, riep de clementie der rechtbank voor beklaag den in. ü>e beklaagden vonden de straf wel wat Koog. Wegens beleediging van den gemeente veldwachter L. Roelans te Ossenisse werd tegen P. Th. de K. aldaar bij vterstek f 10 of 10 dag'en geëiseht. De volgende beklaagde A. K., die niet zou hebben voldaan aan het bevel v'an den marechaussee C. Raes uit T'erneuzlen, toen hij zonder licht op een rijwiel reed. Ofschoon bekl. beweerde geen marechaus see te hebben gezien, verklaarde deze hem zelfs gegrepen te hebben. De eisch luidde f 10 of 10 dagen. Wegens beleediging van den gemeente- Veldwachter en havenmeester Kotus te Hoofdplaat werd teg,en F. K. bij verstek f10 of 10 dagen geëiseht. In al de volgende zaken werd ver stek tegen de beklaagden verleend, daar zij1 geen Van allen verschenen waren. Te- gén Fl. de R. en Th. de R., J. v. Di., 'A. D., en H. v. B., die allen verbaliseerd waren wegens poging tot uitvoer naar België van waren, waarvan de uitvoer verboden is, werd f10 boete of 10 dagen hechtenis geëiseht voor ieder met ver beurdverklaring van de in beslag1 geno men goederen. De laatste zaak was die tegen W|. IC. te Hansweerd, die zich volgens de verkla ring van den rijksveldwachter J. L. Kriekaard en den gemeenteveldwachter J. Janse, die hem wilden aanhouden wegens burengerucht, hevig verzette en hem bloe dend aan het hoofd verwondde. De eisch luidde een maand. Uitspraak 11 December. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, z,ijn veroordeeld wegens oplichting: H. A. Th. N., 16 j., zonder beroep, Middelburg, aldaar gedetineerd, conform de eisch tot 6 m. tuchtschool; poging tot verboden uitvoer: E. M. H., 42 j. koopman te Stekene, G. Wi. 32 j., leurder Meerdonk en E. L. C. 21 j., voerman te Selzaete, allen conform de eisch tot f 10 b. s. 10 d. h.verduistering J. P., 44 j., koopman, voorheen te Souburg, uit andere hoofde gedetineerd te Middelburg, tot 9 'm. gev.straf, de eisch whs 1 jaar, en niet voldoen aan bevel ambtenaarH. N. 30 j„ schipper, Lienden, conform de eisch tot f25 b. s. 25 d. h. Ontslagen van rechtsvervolging: C. v. d. B., 5 6j., zonder beroep te Vlissing'en, beklaagd van eenvoudige beleediging, doch zijn plaatsing' gelast in een krankzinnigen gesticht voor den proeftijd van een jaar. De eisch was conform. Bij bevelschrift van bovengenoemde rechtbank is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting de zaak tegen den alhier gedetineerden C. 38 j. werkman, geboren en Wonende te Zuiddorpe, en C. F. G. 26 j., geboren en wonende te Koewacht, beklaagd Van diefstal van Vee. Te Bergen op Zoom is een walvisch aangespoeld van 20 meter lang. Het dier mist den kop. G.edoo d. Te Tilburg is een 4-jarig meisje door aanrijding Van een militaire automobiel gedood. Brand. Onder Valkenswaard is de groote boerderij van den landbouwer v. de Dongen totaal afgebrand. Vijf koeien, 4 kalveren en vele varkens kjwamen in de vlammen om. Van den inboedel is niets ge red. Verzekering; dekt slechts gedeeltelijk schade. Noodlottig. Te Leiden is Me vrouw bij het uitstappen uit de tram gevallen en kort daarop overleden. Doodelijk ongeluk. Te Maas tricht is een 21-jarig opperman uit Borg haren, bij het vegen van een platform op het station in aanraking gekomen met een lichtdraad der electrisehe verlichting en op slag dood gebleven. Ontploffing in een lyddiet- fabriek. In een dorp bij Bradford is een ontploffing' in een lyddiet-fabriek Voorge komen. Daarbij zijn 6 personen gedood en velen gewond. In het dorp zijn de vensters va.n alle huizen gesprongen. BERLIJN, 4 Diec. Het. groote hoofd kwartier meldt: Op het Westelijk oorlogë- tooneel werden de aanvallen der Fran schen in Vlaanderen herhaaldelijk afgesla gen. In de omgeving ten N. W. van Alt- kirch hadden de Franschen beduidende verliezen. Op het oostelijk krijgstooneel zijn de vijandelijke aanvallen ten O. van de Mazurische meervlakten onder groote verliezen voor de Russen afgeslagen. Ons offensief in Polen i heeft een normaal Ver loop. KONSTANTINOPEL, 4 Dec. De Gene-' ral© Staf meldt: Turksche troepen in het gebied Van de rivier de Tjoeroek ten Z. van Batoem hebben een groot succes be haald. Bijzonderheden ontbreken nog. LONDEN, 4 Dec. Men verneemt uit New-York, dat Lord Kitchener in een on derhoud met Inving Kobb verklaarde, dat de oorlog niet korter dan drie jaar zou duren en alleen zou eindigen, wanneer Duitschland te land en ter zee volkomen verslagen zou zijn. ZEIST, 4 Dec. Van dei vier zwaar gewonde Belgen zijn er heden drie over leden, ter-Wijl de vierde bij de verzending van dit "telegram .stervende was. In het kamp is thans alles rustig:. (Volgens het Persbureau V. D. zijn er nu negen dooden). PARIJS, 4 Dec. Communiqué van gis teravond 11 uur: Het eenig© belangrijke nieuws, dat ontvangen is, betreft de ope raties der Franschen aan den linkervleu gel van 2 Dec. Op den rechteroever van de Moezel hebben wij o.a. Lesménils ge nomen. In de Vogezen hebben onze troe pen Têtefaun bezet, en in den Elzas sta tion Burnhaupt, zoodat we daar de vol gende linie bezet houden: Anspach, Pont d'Anspach, Burnhaupt. LONDEN, 4 Dec. De „Times" verneemt uit Kaïro, dat de Arabische troepen, die onlangs gemeld werden ten Oosten van Kacia te zijn, zich schijnen te hebben teruggetrokken. Er zijn geen vijandelijke troepen in de nabijheid van het Suez- kanaal meer te ontdekken. DEN HAAG, 4 Dec. Die Russische le gatie meldt: De Russische troepen heb ben Bartfeld in de Karpathen bezet. Acht officieren en 1200 soldaten werden ge vangen genomen en 6 mitrailleuses buit gemaakt. LONDEN, 4 Dec. Koning George zal waarschijnlijk zijn bezoek aan het leger in Frankrijk belangrijk verlengen, daaïl Z. M. groot belang stelt in het expeditie- leger. WEENEN, 3 Dec. De toestand op het N.-O. oorlogsterrein is Woensdag onver anderd gebleven. PARIJS, 3 Dec. De offioieele kennis geving van vanmiddag drie uu'r maakt melding Van een vrij hevige beschieting- van Nieuwpoort en van de streek ten zuiden van Yperen. Het onder water ge zette terrein strekt zich ten zuiden van Dixmuiden uit. Een hevige beschietingt heeft tusschen de Leie en de Somme plaats gehad. De Franschen hebben in Argonne tal van aanvallen afgeslagen en zijn er ©enigszins gevorderd. Hat verzet der geïnterneerden. ,;D© Maasbode" verneemt o.m. uit Zeist Reeds sinds Zondag bad het gegislt; Vooral de genietroepen zaaiden ontevre denheid. Woensdagavond kwam bet ver zet der militairen echter op ergerlijke wijze tot uiting. Voortdurend werd ver zet gepleegd en spoedig groepten zij bij een, waarna dan op uitdagende wijze de „MnTseillaise" werd gezongen. Er werd toen geklaagd dat de exploi tant der hulp-cantine, een particulier, te hooge prijzen rekende voor de consump tie en men ook te weinig ruimte had om zijn bloedverwanten te ontvangen, waardoor het onmogelijk was elkaar eens vertrouwelijk te spreken. Het meerendeel der geïnterneerden was hierbij vrij kalm gebleven, doch de genietroepen trokken eensklaps naar de hulpcanüne, verbrij zelden hier de speigelruiten, wierpen met bierflesschen en trapten de vaten in; De bewakingstToepen losten als waar schuwing eenige schoten in de lucht, waar na de wandaden hun vernielingswerk staakten. Eenige belhamels werden in ar rest gesteld, terwijl aan alle anderen be volen werd, dat zij zich na half tien niet meer buiten mochten begeven. Gistermorgen begon het weer. Op het appèl ontbraken er velen en een bende genietroepen trok weer naar de hulp- cantine, waar het vernielingswerk werd voortgezet en voltooid. De muiters ble ven aan den hoofdingang in drommen opdringen. Luitenant Maliinckrodt som- ineerde de Belgen zesmaal achtereen naar hun werk terug te keeren. Toen dit niet hielp, sprak hij hun achtereenvolgens in bet Hollandsch en Fransch aan en bracht hun den ernst van het oogenblik onder het oog. Als antwoord hierop werd uit de troep met steenen geworpen naar luitenant Ma- linckrodt en de aangetreden soldaten! Nog vier maal werden de Belgen daar op gesommeerd achteruit te gaan, doch het opdringen bleef aanhouden, waarop luitenant Maliinckrodt om half tien te half negen waren de onregelmatighej den begonnen vuur commandeerde. Met het gevolg, dat acht Belgen ge dood werden en v-elen gewond. De rust keerde weder; doch tegen den avond werd het in het tweede kamp weer roerig, en stak men de koppen bijeen. Daarbij was het in het kamp volslagen duister, doordat de electrisehe liohtkabel, welke stroom uit Soest aanvoert, aldaar defect was geraakt. Er waren echter voorzorgsmaatregelen, getroffen. Rond het kamp patrouilleerden 30 schildwachten, terwijl aan de uitgangen carbid-lantaarns waren aangebracht.; Om 8 uur was de rust hersteld en wel dra ook de lichtkabel. Op niet te beschrijven wijze waren de officieren en soldaten door de Belgfen gehoond geworden. Luitenant Maliinck rodt, die zijn Albaneescbe uniform nog draagt, werd uitgejouwd en nageroepen: „Vuile Mof". De soldaten werden uitge kreten voor lafbekken en Kwatta-sol- daatjes. In het geheel zouden 46 scherpe patronen verschoten zijn, waarvan 26 troffen. We vernamen, dat de ontevredenheid der Belgische geïnterneerden door het vol gende was opgewekt: Zondagmorgen waren maréchaussée's aangekomen, die bevel hadden ontvan gen de bezoekende familieleden der ge- interneerden, welke dien dag juist in grooten getale waren opgekomen waardoor; het zeer druk liep, op 100 meter afstand buiten de kamp-afrastering te houden. De maréchaussée's zouden daarbij een wei nig hard zijn opgetreden, hetgteen onte vredenheid bad gewekt. Verbod van uitvoer. De uitvoer van tarwe en tarwemeel' wordt voor de navolgende gemieenten voorloopig verboden, te wieten: Brielle, Geervliet, Heen vliet, Hekelingen, Nieuwen- hoorn, Oostvoorne, Oudenhoorn, Roekan- je, Spijkenisse, Vierpolders, Zuidland, Zwartewaal, Abbenbroek, Hellevoetsluis Nieuw-Helvoet. Vervoer van tarwe en tarwemeel t.usschen bovengenoemde ga- meenten onderling is toegestaan. j „St.ct." Men schrijft uit Koewacht aan de „N. R. Ct.": Het toezicht aan de grens wordt met den dag scherper. Thans zijn hier een 150 a 200 Duitsche soldaten van Potsdam aangekomen onder aanvoering van een Haufsman, die nu de wacht aan de grens zullen houden en toezicht houden op de dienstplichtige Belgische jongelingen. De Beieren zijn vertrokken. lederen dag slui pen nog Belgische jongens van 18 tot 25 jaar langs binnenwegen en paadjes naar de 'Nederlandsche grens. Wat Nederland deed. In de „N. R. Crt." lezen we: De Haagsche correspondent van „Göte- borgs Handels- og Sjöfartstidning" zegt uit de beste bron te kunnen mededeelen, dat de Engelsche regeering reeds in 1906 met Nederland onderhandelingen heeft ge opend over een militaire overeenkomst voor het geval Duitschland in een oor log met Frankrijk de onzijdigheid van Ne derland zou schenden. Tijdens die onderhandelingen werd be kend, dat er tusschen de Belgische en de Engelsche regeering reeds zoo'n overeen komst in voorbereiding was. De Neder landsche regeering sloeg echter het En gelsche voorstel af, aangezien zij het in een oorlog voor ons la,nd het beste vond ter handhaving van zijn onzijdigheid oiff zich van dergelijke militaire afspraken met andere mogendheden te onthouden. De Nederlandsche regeering zag nu in, da,t door de Engelsch-Belgische overeen komst het gevaar voor de onzijdigheid van de Scheldemonding vermeerderd was en besloot toen tot den bouw van het fort bij Vlissingen. Het Gothenburgsche blad behoort tot de beste kranten van Zweden, maar wij laten zijn bericht geheel voor zijn reke ning. „Voorzichtig.In de „General-An- jzeiger" voor Dortmund lezen we het vol gende versje van Max Biewer: Voraicht! Ein Giiterzug kam an In schnellem Lauf! Auf einem Wagen stand Mit Kreide drauf: Vo rsi ch t I" Ein Zug, dacht ich, Vielleicht mit frischen Eiern Doch als er naher kam, Las ich darauf: Vorsicht Bayern!" Vrij vertaalt luidt het aldus: Voorziahtig. Daar komt een goederentrein Snel langsgegleden, Op een der wagens Staat met krijt geschreven»: „Voorzichtig. Misschien, zoo dacht ik dra, Een trein met versche eieren; Doch toen ik nader kwam, Toen las ik meer „VoorzichtigBeieren 1" N.B. Gisteren is gemeld, dat te Middel burg de eierenprijs f 10.60 bedroeg. Dit moet zijn f 11.60 per 100 stuks. Van 3—4 Dec. 1914. MIDDELBURG. Ondertrouwd: A. N. Broodman, jm. 21 j. en A. Mijnsbergen, jd. 20 j. Getrouwd: L. M. van Campeta-, S 64 j. en E. van Sluijs, S 41 j.; E. A. Reudink, jm. 22 j. en M. H. van Boxel, jd. 28 j. Bevallen: M. F. Huijsmans, geb. Meijs- mans, z.; S. Voorhans, geb. de Wolff, z. Overleden: A. C. Ronca, 77 j., ongeh. d.; J. Meeuse, 73 j., ongeh. z.; M. Pikaart, 5 (m. ,d.P. Meertens, 71 j., wed. Vafci J. G. de Waal. GOES. IIüw. aangifte: 3, Cornelis Jan Dagevos, 19 j. jm. te Kloetinge en Adriana Maria Does, 19 j. jd. te Goes. Geboren: 3, IzagJc en Cornelis (twee lingzoons) van Cornelis Jacob Sinke en Jacoba Paauwe. Over de maand November 1914. WOLPHAARTSDIJK. Gehuwd: 5, Adri- aan Hendrik Koster, 27 j., jm. met Jo hanna Maas, 31 j., jd.; 26, Abraham Rein- houdtj 25 j., jm. met Pieternella Tangé, 24 j., jd.; Cornelis Koole, 19 j., jm. met Maria Verschuure, 19 j-, jd. Geboren: 4, Adriana, d. v. Adriaan den Herder en Jannetje van de Linde; 23, Jan Frederik, z. v. Abraham Dinge- manse en Martina van der Bliek; Martina, d. v. Leendert Geene en Jacoba Osse- waarde; 26, Simton Johannes, z. v. Pïeter Mathijsse en Christina Johanna Leijs. Overleden: 2, Anthonij Weijns', 83 j., weduwnaar van 'Suzanna Bakker; 27, Cor nelia de Jonge, 74 j., wed. van Adriaan Hoogesteger; 29, Lourus Lons, 63 j., geh, "met Jacoba Goeroe. Van 27 Nov.3 Dec. 1914. KRUININGEN. Ondertrouwd: Johannes Hendrikus Cornelis Rademaker, 37 j., jm. en Agatha Johanna van Dort, 33 j., jd.; Christiaan Mörzers Bruijns, 33 j., jm. en Johanna Anna Vos, 26 j., jd. Getrouwd: Adriaan van 't Westende, 22 j., jm. en Geertruid Maria Everaert, 19 j., jd. Geboren: Maria Elizabeth, d. v. Jacob Jansen en Maria Timmerman; Werner Heinrich, z. v. Jan Adolph van Doorninck en Gertrud Klara Bartling; Jan Pieter, z. v. Jacobus van de Parel en Cornelia Duin dam; Margaretha Suzanna, d. v. Willem Adriaan de Jong en Cornelia Lucretia Liö- vense; Suzanna Jozina, d. v. Cornelis Jacobus Kostense en Adriana Suzanna van Düke; Catharina, d. v. Francois Tim merman en Suzanna Verdonk; Elizabeth Maria, d. v. Marinus Acda en Pieternella Maria Kakebeeke, uit Antwerpen; Jean- netta Theresia, d. v. Josephus Ludovicus Danijs en Maria Catharina Aerts, uit Ant werpen. Overleden: Adriana Burger, 88 j., wed. van Dingenis Blok; Jan Kriekaard, 84 j., wedr. van Catharina Meeuwsen. Van 25 Nov.2 Dec. ZIERIKZEE. Bevallen: W. C. de Rijke, geb. Verloo, d.; R. Wilkens, geb. Gras, z. Overleden: D. Verloo, wedr. van P. O'berst, 75 j.; C. Bal; wed. van J. Dam mers, 71 j. Naar waarnemingen in den morgen van 4 Dec. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 772.7 te Mün- chen, laagste 750.8 te Skagenl. Verwachting: tot den! avond van 5 Deo.: Meest krachtige, tijdelijk stormachtige Zuidelijke tot Zuidwestelijken wind. Ge deeltelijk bewolkt. Wellicht eenige regen. Weinig verandering van temperatuur. STOOMTRAM HULST—WALSOORDEN met verbinding W alsoordenVlake. Amsterdamsche Tijd. Dienstregeling 1 December 1914. Vertrek van Hulst (Station) vm. 5.8.10.40, nam. 2.25, 5.25 en 8 u. Vertrek van KloosterZande (Dorp) vm. 5.50, 8.50, 11.30, nm. 3.15, 6.15 en 8.50 u. Aankomst Walsoorden (Dijk) Vm. 6.9.11.40, nam. 3.25, 6.25 en 9.u. Vertrek boot van Walsoorden naar Vlake vm. 9.05, nam. 12.25 en 3.45 u. Aankomst Vlake (ongeveer) vm. 9.55, nam. 1.15 en 4.35. Vertrek van Vlake naar Walsoorden vm. 8.08, 11.25, nam. 2.50 u. Aankomst Walsoorden (ongeveer vm. 8.58, nam. 12.15 en 3.40 u. Vertrek Walsoorden (dijk) v!m. 6.05, 9.15, 11.45, nam. 3.45, 6.40, 9.05. Vertrek KloosterZande (dorp) Vm. 6.15, 9.25, 11.55, nam. 3.55, 6.50 en 9.15 u. Aankomst Hulst (Station) Vm. 7.05, 10.15, 12.45, nam. 4.45, 7.40 en 10.05 u. Ondertrouwd: JOHAN J. HOOGVLIET en MAATJE BRUGGEMAN. Baarland, 4 December 19i4. Huwelijksvoltrekking Donderdag 17 December 1914. Heden overleed onverwachts tot droefheid van mij, haar eenig kind, en verdere familie JANNA WIJKHUIJS inj den ouderdom van 57 jaar. Koudekerke. ADRIAAN BRASSER, Biggekerke. Koudekerke, 3 December 1914 Zoo de Heere wil en hij leeft, hoopt onze geliefde Vader, Be huwd-, Groot- en Overgrootvader SIMON VREEKE, op Maandag 7 December zijn 85sten Geboortedag te herdenken. Zijn dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Grijpskerke, Dec. 1914. ZONDAG 6 DECEMBER. Vcorm. 9,30 uurDs. P. Nomes, van Nijnaart. Nam. 2 uur: Idem. Avond 6 uurIdem. Het bestuur van het waterschap „de Breede Watering bewesten Ierseke" maakt hekend, dat de uitbetaling der na te melden obligatiën zal plaats hebben vanaf 1 JANUARI 1915, ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Gc8S. J. OELE Hz., Dijkgraaf. P. VAN DER MEER MOHR, Ontvanger-Griffier. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN GATE zal op namiddags te één uur, in het C oemendaal" te Brigdamme, in het bewoond door Lein Davidse, staande en liggende aan den Straatweg te Brigdamme, gemeente Sint Laurens, gemerkt B no. 79a, kadastraal bekend in sectie C num mer 590, groot 2 Aren !5 Centiaren. Bezichtiging daags vóór den verkoop van 1012 en van 1 tot 4 uur en op den dag van verkoop van 10 tot 12 uur. Inlichtingen te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris te Middelburg. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, zal wegens faillissement van L. OAVIOSE te Brigdamme, des namiddags ten twee uur, aan diens huis B 79a. en aanverwante Artidelen, w.b. Ladders, Trappen, Stellingdeelen, Stellingtouwen, Kolders, Schragen, Vloerdeelen, Kamertrappen, Deuren, Steen, Pannen, Buizen, Ijzer- en Verf waren, Verfmolen, Teer, Handwagens en wat verder is te zien op den morgen voor den verkoop. De Vendumeesters, DE GROOT HONDIUS.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3