Binnenland. Uit de Provincie. Landbouw. wacht soldaten vergezeld, het prachtge- bouw van Btinge in de Arenbergstraat binnen, en bevalen, dat niemand meer het lokaal mocht verlaten. Zelfs de vreem de bezoekers niet, die er op dat oogenblik yóór de loketten stonden. Deze laatsten werden in een der wachtkamers opgeslo ten, terwijl al de oversten en beambten der firma aan een uiterst streng onder zoek onderworpen werden, dat aan de zijde der Duitschers met de grootste bru taliteit geschiedde. Als dat spelletje zoo twee volle uren geduurd had, werden de personen, die niet tot het personeel van het huis behoorden, losgelaten; de bureel oversten en bedienden werden echter in verzekerde bewaring gehouden tot het eerste onderzoek der boeken afgeloopen was. Dat duurde twee volle dagen, en al dien tijd werd het den gevangenen niet toegestaan, het lokaal te verlaten om voed sel bf rust te gaan nemen! Met dat onder zoek waren de Duitsche officieren al len specialisten in comptabiliteit, mis schien nog in geen week klaargekomen, had het personeel van het huis hen niet zoo gewillig geholpen. Dat konden die menschen gerust doen, want ze hadden volstrekt niets te verbergen. Gaandeweg werden de Duitschers wel beleefder, maar het einde was toch, dat ze op al de brandkasten de zegels legden, en al de boeken meenamen, om ze te overhandigen aan iemand, die een verslag zou maken voor Berlijn. En wie bleek nu naderhand die „iemand" te zijn? De directeur van het filiaal van de „Disconto Gesellschaft" van Berlijn, dat pas enkele maanden vóór het uitbreken van den oorlog te Antwer pen werd opgericht! Al méér dan een volle week snuffelt deze nu in de boeken van een zijner machtigste concurrenten en put er bij volle handen allerlei inlichtin gen uit, die zijn bank van onmetelijken dienst kunnen zijn. Intusschen staat in het huis Bunge natuurlijk het gansche be drijf stop. De patroon beschikt er zelfs over geen geld, om zijn personeel te be talen, en is reeds verplicht geweest en kele bedienden te ontslaan JDe toestand aan de grens. Een bijzondere berichtgever van het „Hbl." seint uit Sluis: Sedert gisteren wordt er geen vuren meer gehoord. Zelfs het verwijderde ka nongebulder, dat de vorige week toch nog met tusschenpoozen tot hier doortrilde, wordt niet meer vernomen. Een volko men stilte schijnt ingetreden. Gaat zij een storm van nieuw krijgsrumoer vooraf? Het valt hier moeilijk te zeggen. De grens is nagenoeg onherroepelijk afgesloten. Met mijn geheel volgens de laatste voorschriften van het Duitsche consulaat-generaal te Amsterdam opge maakte pas heb ik getracht de grens te overschrijden. Maar ik bracht het niet verder dan den eersten Duitschen wacht post. Onafwijsbaar om te worden doorge laten is een stempel van den eersten Kom- mandatur. Ik heb mijn pas achtergelaten, om dat stempel te krijgen. Of het zal gelukken valt nochtans te betwijfelen. Maandagnamiddag of Dinsdag moest ik maar eens komen hooien. Niemand wordt ook België uitgelaten. Bij wijze van hooge gunst mocht een inwoner van Heyst Zondag met zijn vrouw eenige oogenblikken aan de grenspaal praten: zij in Holland, naast de Holland- sche schildwachten, hij in België, met een Duitschen krijgsman op eenigen af stand. Ja, toch mochten Zondag eenige vrouwen uit Westkapelle de gTens over, maar zij moesten binnen een half uur te rug zijn met de artikelen, die zij wensch- ten te halen, nl. zout en suiker. Die wa ren in het Belgische dorp niet meer te krijgen, en daarom was de Hauptmann zoo welwillend een uitzondering te maken. Van den genoemden bewoner van Heyst vernam ik, dat het bombardement door de Engelsche oorlogsschepen de eerste uren een panischen schrik onder die Duit sche bezetting bracht. Men liep heen en weer, haalde de orders hier en daar, de orders werden ingetrokken, opnieuw werd besloten, het vuren hier en daar te beant woorden. Te Zeebrugge werden alle be woners verwijderd. De meesten vluchtten naar de grens, doch stuitten daar weer op de posten, die weigerden hen te laten kennen als de Belgen en wij1, verkortten en verfranschten tot Bergues. Vestingwal len, door Vauban aangelegd, die geweldig lijken, maar verouderd zijn meer mo derne forten (het fort Lapin ten noorden en 't fort Suisse ten zuidwesten van de stad) er om, rood gebroekte schildwach ten er bij en poorten met ophaalbruggen (boven de Casselsche poort schittert de zon van Lodewijk XIV) deden mij, toen ik dit alles zag, vragen, wat dat te be duiden had in dezen uithoek; nu, drie jaar later, denk ik: in hoe korten tijd zal de schoonste uitvinding dezer eeuw, het 42 cM. kanon, dit alles verbrijzeld hebben? Al te vluchtig was mijn bezoek aan dit stadje, maar nog is me bijgeble ven de indruk, welken zijn grachtjes, waarover steenen bruggen zich welven, op me maakten. Een Vlaamsch, ik zou haast zeggen Hollandsch karakter heeft dit stadje bewaard. Echt Vlaamsch is wel de mooie belfrood, een gothische toren uit de 16e eeuw, symbool van de oude Vlaamsch stede-fierheid met zijn Spaansch-overkapte hoektorentjes en zijn achtkante lantaarn, waarin de beiaard hangt; daarboven de peer, zich toespit send tot stang voor den windwijzer, een gulden Vlaamsche leeuw. „In St. Winocksbergen wordt, behalve door het garnizoen, nog algemeen, zelfs door de notabelen, een zuiver en vlot Vlaamsch gesproken. „Ten zuiden van het vestingstadje rijst passeeren. In stallen en schuren moesten velen den nacht doorbrengen. De „Bulwark". Het raadsel van de vernietiging der Bulwark, die Donderdagochtend, na een geweldige ontploffing, met bijna haar ge- heele bemanning in een wolk van rook verdween, is nog niet opgelost. Den vol genden dag werd vanwege de admiraliteit een geheim onderzoek ingesteld. Allen zijn het er over eens, dat de ontploffing geheel onverwacht kwam, toen de kapel op het dek speelde; dal schoor- steenen, menschen, kleedingstukken, meu bels hoog in de lucht werden geslingerd in alle richtingen, en dat binnen enkele seconden het schip gezonken was. Knoo- pen en stukken hout kwamen op de boo ten terecht, die in de rivier lagen. Een groote hoeveelheid houtsplinters dreef naar de kust. Bij laag water werd een voorwerp zichtbaar, dat geleek op den gebroken 6talen mast van de Bulwark. Duitschers van Sheerness hebben gemeld, dat het bovendek geheel weggeslagen was. Zij hebben het wrak secuur vastgelegd. Er moet niets ontdekt zijn, dat er op wijst, dat de vijand bij1 het verlies van het slagschip de hand in het spel heeft gehad. Twee groote Noordzec-trawlers hebben de rivier afgezocht zonder iets te vinden. Een groot aantal reddingboeien werd des avonds in het water geworpen, om moge lijke overlevenden van de ramp gelegen heid te geven, zich in veiligheid te bren gen. Zij waren voorzien van lichten, diei hen op grooten afstand zichtbaar maakten. Het bombardement in Noord-Frankrijk. De correspondent van de „Times" in Noord-Frankrijk beschrijft hoe bij het laat ste bombardement van Bethune een gra naat viel in de kantoren van den ont vanger der directe belastingen in de rue de l'Université. Er wachtten toen wel twin tig menschen in de vestibule om den ontvanger, Godelle, te spreken. De heer Godelle zat in een klein vertrek ach ter een loket aan het einde van de gang. De granaat barstte midden in het ver trek en de scherven vlogen in alle rich tingen. Zij vielen tusschen de menschen in de vestibule en' verwondden eene vrouw, die juist den ontvanger betaalde, aan het hoofd. De zaken werden echter als gewoonlijk voortgezet en niemand verliet het ge bouw zonder eerst, op zijne of hare beurt den heer Godelle op de gebruikelijke wijze te hebben bezocht. Gedurende het bombardement van Ar- mentières vielen 150 granaten binnen een omtrek van 100 meter. Een half dozijn vielen er op het hospitaal. Gelukkig wa ren de gewonden reeds weggevoerd. De „Mairie" werd ook getroffen, doch was gelukkig eveneens reeds ontruimd. Alle fabrieken in de stad moesten gesloten worden. Op Zondag 22 Nov. bombardeerde de vijand het dorp Caix, vier kilometer van Rosières, aan de rivier de Somme. De eerste granaat werd gericht op een bal lon captif. Een huis, waarin enkele Fran- sche soldaten een toevlucht hadden ge zocht, werd door een granaat getroffen en vernield. Gelukkig; hadden de soldaten het bedreigde huis reeds verlaten, doch een van hen werd ernstig aan den arm ge wond. Zeer weinig materieele schade werd aangericht. Een brief van een bewoner van Saint- Quentin meldt, dat, ofschoon de Duit schers in het bezit zijn van de stad, alleen het voortdurend kanongebulder het huidige van het gewone leven doet ver schillen. De schrijver wijst er verder op, dat de Duitschers vele hunner dooden in de stad brengen. De lichamen worden dan van hunne kleeren beroofd en in wagons geladen, die voor België bestemd zijn. Korte Oorlogsberichten. Turken en Perzen. Het Perzi sche feest van den lOden Moharem (boetemaand), dat eergisteren werd ge vierd, gaf aanleiding tot betoogingen voor een Turksch-Perzische verbroedering en een gemeenschappelijken d s j i b a d (strijd tegen de ongeloovigen.) de bodem, hoewel slechts weinig; met het wateringen-land is het echter gedaan. Hier stroomt de bovenloop van het thans alom bekende riviertje de Yser, dat met zijn zijstroompjes aardige kijkjes biedt; aan de Yser ligt het dorp Eskelbeke of Eikelbeek, waarvan de Franschen Esquel- becq hebben gemaakt, in welks nabijheid een groot kasteel verrijst. „Meer zuidelijk rijzen eenige vrijwel geïsoleerde heuvels op uit het bijkans vlakke land, in het westen (bij liet voor malige stadje Watten aan de Aa, dat thans een dorpelijk aanzien heeft) de laagste, ongeveer 80 M..hoog, met een ouden zwa- ren toren, overblijfsel van een voormalig klooster, een wonderschoon uitzicht over de vlakke landen biedend als alleen een dergelijke alleenstaande heuvel vermag. „Dicht bij Watten, over de Aa en buiten ons eigenlijk gebied, de stad St. Omaars (St. Omer), vroeger de zuiver-Vlaamsche hoofdstad van het Vlaamsch sprekende gedeelte van Artesië (Artois), thans bij kans verfranscht. Al is er wel iets meer te zeggen van deze stad, waarvan mij geen zeer aangename herinnering is bij gebleven, ik wil u hier slechts "wijzen op haar prachtige hoofdkerk, de Notre Dame, een der mooiste gothische kerken van Noord-Frankrijk, die onder deskundige lei ding gerestaureerd wordt." A. LOOSJES. De Europeanen in Beiroet bedreigd. De „Times" verneemt uit Athene, dat te Beiroet hodjas van de mi narets de bevolking opruiden om bij het eerste verschijnen van oorlogsschepen van de entente-mogendheden een algemeone slachting van christenen en Europeanen te beginnen. D u i t s c h communiqué. Uit het groote hoofdkwartier werd gisterochtend gemeld Omtrent het westelijk front valt niets te vermelden. Aan de Oost-Pruisische grens mislukte een poging lot overrom peling, door aanzienlijke Russische strijd krachten op de Duitsche versterkingen ten Oosten van Darkehmen gedaan. De Russen leden zware verliezen. Eenige of ficieren en zeshonderd man werden door ons gevangenen genomen. Ten Zuiden van de Weichsel hebben de tegen-aanvallon, waarvan gisteren melding gemaakt werd, tot belangrijke 'resultaten geleid. Achttien kanonnen werden door ons veroverd, ter wijl wij 4500 krijgsgevangenen maakten. In Zuid-Polen is niets bijzonders voorge vallen. De koning van Engeland is naar Frankrijk overgestoken, teneinde het hoofdkwartier van het expeditieleger te bezoeken. Zeebrugge 'moet weer door de En gelsche vloot beschoten zijn. Keizer Wilhelm is in den nacht van Zaterdag op Zondag van het Westelijke hoofdkwartier naar het Oosten gereisd. De Duitschers zouden op het Weste lijk front nog 120.000 man versche troepen krijgen, waarvan de Duitsche kroonprins het bevel op zich zou nemen. De Amerikaansche gezant te Parijs is van Havre naar Washington vertrokken. De Noorsche visschersboot „Nestor", die door een Engelsch oorlogsschip bij Fleetwood werd opgebracht onder be schuldiging, dat zij onder neutrale vlag ten Noorden van Ierland Duitsche mijnen gezaaid heeft, is het eigendom van een Noorsche reederij, wier kapitaal echter grootendeels in Engelsche handen be rust. De boot was door de Engelsche fir ma Frank Barret, te Grymsby, gechar terd. Bemid deling in den oorlog. De Nationale Vrouwenraad van Neder land heeft een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin II. M. wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de regeeringen der andere neutrale lan den van Europa en met die van de Ver- eenigde Staten van Amerika, om zoodra een gunstige mogelijkheid in de naaste toekomst het veroorlooft, haar gezamen lijke en voortdurende bemiddeling aan te bieden aan de oorlogvoerende staten, die moge leiden tot herstel hunner normale onderlinge betrekkingen. De invoer van versche en gecondenseerde melk en room uit Nederland is in Duitschland weer toegestaan. Bij Kon. besluit zijn o.a. de na volgende vaandrigs benoemd tot reserve 2e luitenant: bij het 6e regiment de hee- ren C. de Hoogh, geb. te Goes, en A. G. A. J. v. Gastel; bij het 10e reg. P. de Vos, bij het 12e reg. J. G. Bethe; bij het 15e reg'. D. Schipper; bij het 20e reg. J. II. Esselink, allen van hun korps, en gerekend van 7 Nov. j.l. Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaan deren: De laatste dagen wordt herhaal delijk gepoogd, artikelen, waalvan de uit voer verboden is en die in België zeer schaarsch zijn, uit te voeren. lederen dag worden personen gesnapt en het aantal processen-verbaal dat wordt opgemaakt, is dan ook zeer groot. Middelburg. Het Belgische komiteit zal op St. Nicoiaasdag in de school in de Sociëteit St. Joris aan de kinderen van vluchtelingen van twee tot zeven jaar eene uitdeeling van geschenken houden. De kinderen zijn uitgenoodigd om met hunne meesters te drie uur in de school te komen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag ondervond in de Vlissingsche straat alhier een agent van politie groot verzet van zekeren J. J., die in dronken toestand het voorbijgangers lastig maakte, en die hij deswege wilde arresbeeren. J. gaf zelfs den agent een paar klappen op het hoofd. Met hulp van burgers werd J. ingerekend. Het aanbrengen van een ©lectrisohe installatie voor het natuurkundig onder wijs, in het gebouw van de Rijks Hoogere Burgerschool alhier is onderhands opge dragen aan de firma de Jong Co. Voor vertrek op heden per trein van 9.09, waren gisteren 40 gratiskaarten afgegeven. Het aantal bons voor warm eten bedroeg hedien 1234. Door een geacht ingezetene werden de 30 nog in de Doops gezinde kerk aanwezigen heden onthaald, zoodat deze 30 heden geen bons ontvin gen. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot onbezoldigd veldwachter de agent van politie F. P. Kort alhier, met ingang van 1 December a.s. Uit het huis van bewaring is Za terdag een gedetineerde, die zich een oogenblik onbewaakt zag, door over een muur te klimmen ontsnapt. In het jongste nummer van het alge meen politieblad wordt door den officier van justitie alhier de aanhouding ver zocht van een Belg, die tijdelijk te Middel burg' vertoefde en die thans voortvluchtig is. Hem wordt het misdrijf bedoeld bij art. 100 van het wetboek van strafrecht ten laste gelegd, in dit artikel wordt straf baar gesteld het verrichten van eene han deling, waardoor de neutraliteit van ons land in gevaar wordt gebracht. Naar wij vernemen zou bedoelde Belg zich hebben schuldig gemaakt aan het ronselen van soldaten voor het Belgisch leger. De justitie alhier vertrok Dinsdag morgen naar Ylissingen, in verband met het voortgezet onderzoek naar de oorzaak der mijnramp te Westkapelle, op 16 No vember j.l. Goes. In de Koningstraat alhier werd hedenmorgen een stilstaande groentekar van Proos, 's Gravenpoldersche straatweg, aangereden door een wagen van Van der Schr., te Kloetinge, en wel met zulk een kracht, dat het paard van den groente wagen onder de kar en met de pooten in het wiel der kar verward geraakte. Wonder boven wonder bleef bet dier on gedeerd. De kar werd een eind meege- sleurd en kwam |terecht in de uilstalling van den heer Broekstra, Goedkoop© Glas winkel, waar twee theetafels werden be schadigd en twee serviezen werden ver nield, terwijl nog ander kleingoed verloren ging. Niettegenstaande de voerman van der Schr. door velen werd aangeroepen, reed hij door. Het publiek bracht het paard tot staan. De voerman verklaarde, dat zijn paard voor dat van P. geschrokken was. Juist een week tevoren was bij denzelf den heer Broekstra een koe in den winkel terecht gekomen, doch toen was de schade geringer. Morgen, Woensdagavond vergadert de afdeeling Goes van de Chr. Werklieden- vereeniging „Patrimonium". Op de agenda komen o.a. de volgende punten voor: Be spreking Wintercampagne; Mededeelingen Propaganda en Woningvraagstuk. Vlissingen. De klerk-telegrafist der Staatsspoor B. Miedema te Vlissingen is overgeplaatst naar Roosendaal. De klerk telegrafist L. 1'. Bazel wordt verplaatst van Roosendaal naar Vlissingen. lerseke. Ter aanvulling van het be richt van Zaterdag omtrent de arrestatie van Hoogstraten e.a. het volgende: Genoemde Hoogstraten was reeds meer malen met mosselen naar Brussel ge weest, zooals trouwens wel een 10 of 15- tal schippers van hier. Nu mocht men nooit tot de voetbrug bij Burgt varen, maar altoos er 1500 meter vanaf blijven. Het schijnt echter, dat er een nieuw gebod uitgevaardigd was door de Duitschers om er nogi verder van af te blijven. Hij wilde, zooals gewoonlijk, op een afstand van plm. 1500 M. aanleggen, maar werd 2 maal gewaarschuwd dat hij reeds te ver was. üf hij dit niet opgemerkt had of dit niet wilde opmerken is de vraag. Ze ker is, dat hij na een begroeting Van geweerkogels bijlegde en een uitbrander der Duitschers kreeg. Den volgenden mor gen verder willende gaan, is hij door Duitsche militairen van boord gehaald en in de gevangenis opgesloten, waar hij nu nog is. De boot met zijn knecht mocht doorvaren en is nu te Antwerpen ge meerd. Men begrijpt, dat het heele ge val den schrik er in gebracht heeft. Niet temin zijn gistermorgen weer een tiental schippers met mosselen en oesters naar Brussel gegaan. De reden, dat niet dicht bij de brug mag aangelegd worden is, dat de Duitschers bang zijn, om door de lichten, die de schepen voeren, de op merkzaamheid van vijandelijke lucht schepen te trekken en ook dat zij een botsing vreezen met de brug, die door dynamiet ondermijnd is. In geval van haastigen terugtocht kunnen ze die brug dan dadelijk laten springen. De Brui- nissers zijn, naar hier bekend geworden is, de Gebr. de Koning. Schore. Doordat een 3-jarig knaapje met vuur speelde ontstond gisteravond brand ten huize van den heer Frans op 'tHof. Het waschgoed, dat rondom do kachel hing werd een prooi der vlammen, ter wijl enkele snuisterijen aan den wand be schadig 1 werden. Reeds vatte hel beschot vlam, doch met de hulp van de buren was men het vuur met een emmer wa ter weldra meester. Niets was verzekerd. Wemeldinge. Door een 8 tal dames is alhier gecollecteerd de som van f 117.50, bestemd om de Militairen met Kerstmis een Kerstcadeau te geven. Tholen. Vrijdag 27 Nov. 1.1. hield de bondsring „Bergen op Zoom en Omstre ken" zijne eerste vergadering te Tholen. Deze vergadering kan als goed geslaagd worden beschouwd. Er waren een 14-tal bondsvrienden aanwezig. Na het openen bracht de secretaris het jaar verslag uit. Vervolgens werden nog behandeld een Bij belinleiding over 1 Sam. 24 en een onder werp getiteld: „Maatschappelijke geva ren". Beide onderwerpen getuigden van degelijke zelfstudie en deden een flinke bespreking ontstaan. N. en St. Joosland. Het aantal Belgische vluchtelingen neemt ook hier langzaam af. Zaterdag zijn er weer drie vertrekker naar Engeland, en één zonder medeweten van 'het comité naar elders. Thans zijr er nog 17, die voor rekening van het Rijk worden gehuisvest. Een vluchteling die reeds vroeger naar Antwerpen is vertrok ken gaf 100 francs cadeau, voor z'n arm landgenooteD. Veevoeder en broodkoren. De Minister van Landbouw heeft een gesprek gevoerd met afgevaardigden van provinciale commissies voor de verdeeling van rogge; en bij die gelegenheid mee gedeeld, dat van regecringswege weer twaalfduizend ton rnais is beschikbaar gesteld, zoodat veevoeder in voldoenden voorraad werd ingevoerd. De Minister kal den burgemeesters nogmaals dringend ver zoeken te willen zorg dragen dat geen rogge als veevoeder wordt gebezigden van de provinciale commissiën worden nadere voorstellen ingewacht jn verband met den door dezen uitgesproken wensch om den voorraad broodkoren te vergreo- ten, door de rogge zoo mogelijk met bui- tenlandsche tarwe te vermengen. Om tegen te gaan dat de rogge voor veevoeder gebruikt wordt, zal de over complete rogge njoeten worden afgegeven. Deze laatste mededeeling zal onzen Zceuwschen landbouw wel geen belang inboezemen, dewijl de roggeverbouw in onze provincie niet groot is. Doch een andere vraag is of de voorziening in de behoefte aan veevoeder wel voldoet. Dit wordt door een blijkbaar deskundig man in „De Telegraaf" ontkend, hetwelk hij met door de regeering zelve gepubliceer.de statistische cijfers toelicht, uit welke blijkt dat voor verbruik in eigen bind in de afgeloopen maand aangevoerd is 42 pCt. van de in 1913, en 28 pCt. van de in 1912 over dezelfde maand verbruikte hoe veelheid. Hoe bedroevend gering die aanvoer was, aldus de schr., valt te meer op, indien men in aanmerking neemt, dat door een niet te voorzien toeval het cij fer nog aanmerkelijk hooger geweest is, dan men zou hebben mogen verwachten. In October vond n.l. de door niemand vermoede val van Antwerpen plaats, en ten einde te beletten, dat de graanvoor raden in Duitsche handen vielen, heb ben Antwerpsche kooplieden op het laatst getracht zooveel als maar eenigszins doen lijk was, naar Nederland te exporteeren. Zoo zijn van de 1,221,000 K.G. aange voerde rogge 998,000 K.G., dus driekwart, op rekening van den val van Antwer pen te stellen; van de 4,669,009 K.G. gerst 863,000 K.G.; van de 40,617,000 K.G. maïs 12,260,000 K.G.van de 186,000 K.G. haver de volle 186,009 K.G. Zonder Antwcrpen's Val zou de netto- invoer derhalve niet meer dan 32,317,000 K.G. hebben beloopen, tegen 110 010,000 (K.G. in 1913 en 116,354,000 K.G. in 1912. Wil men een juisten kijk op de betee- kenis dezer cijfers hebben, dan bedenke men, dat indien de aanvoer van rogge, gerst en haver volkomen normaal was geweest, de aanvoer van maïs het eenige artikel, dat in de reeks der cij fers een goed figuur maakt met in begrip van het uit Antwerpen aangevoer de, nog niet eens voldoende was om de normale behoefte aan laatstgenoemd product gedurende veertien dagen te dek ken, en dat met inbegrip van de Ant werpsche partijen van de vier artikelen to zamen er nog niet eens genoeg was voor de ^normale consumptie van deze artikelen gedurende een volle week. De voedernood, die op dit moment in Nederland moet heerschen, wordt wel het best geïllustreerd door een vergelijking! van de netto-invoeren van Januari tot Juli, en van Januari tot October over do laatste drie jaren. Van Januari tot en met October 1912 bedroeg de netto-invoer van rogge, gerst, haver en maïs 990.318.009 K.G., in 1913 1,052.361.000 K.G., in 1914 816.843.000 K.G. Vergeleken met 1912 zijn we dus en zulks, niettegenstaande door toe neming van de bevolking en den vee stapel de behoeften vermeerderden 173^475.000 K.G. ten achter en verge leken met 1913 235.518.000 K.G. Deze teruggang is niet te wijten aan een ver minderden invoer gedurende de maanden. Januari tot Juli. Integendeelgedurende: de eerste zeven maanden van 1)14 be droeg onze netto-invoer van de vier be doelde voedergranen 748.334.009 K.G., in 1913 661.788.000 K.G., in 1912 600.483.000 K.G. Einde Juli van dit j lar op het moment van he. uitbreken van den oorlog waren we 'bijgevolg op 1913 86.546.000 K.G. en op 1912 147.S51.000 K.G. vóór. (1913 boven 1912 61.305.000 K.G.) Indien, wat met het oog op de, tenge volge van den groei van veestapel en bevolking, vermeerderde behoeften nood zakelijk was geweest, de aau o rea in AugustusOctober in gelijke veriiouding waren blijven toenemen als o er Januari- Juli, dan zou er tot eind October van dit jaar voor inlandsch verbruik moeten zijn aangevoerd 1.176.001.090 K.G. of 359.158.000 K.G. meer dan de 816.843.000. K.G., die in werkelijkheid zijn geïmpor teerd. (De groei over 7 maanden toch was 86.546.000 K.G., dus in 10 maanden 123.40.000 K.G.; dit bedrag, opge.eld brjj den import over de eerste 10 maanden, van 1913 ad 1052.361.000 K.G., geeft 1.176.001.000 K.G.) Neemt men als ver gelijkingsgetal de 147.851009 K.G., die in de eerste 7 maanden van 1911 vóór zijn bij die van 1912, dan zou de aan voer van Januari tot eind October van dit jaar zelfs 1.201.538.000 K.G. hebben beloopen, of 384.695.000 K.G. meer dan werkelijk binnenkwam. Het resultaat is bijgevolg, dat we, ver gelijkend met gegevens voor Januari— Juli 1912'14 in Aug.October van dit jaar circa 385.000.009 K.G. voede.g anen minder dan normaal aanvoerden, en ver gelijkend met gegevens 1913'14 circa 360.000.000 K.G. minder. Do overeenkomst dezer cijfers is zóó.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2