No. 50 Vrijdag 37 November 1914 39e Jaargang De Qreofe OerSog. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN IE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Coïntre - Goes. c-,*3crr.'-r.-vy:-r-. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 8-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. In draf De sociaal democratische Kamerleden hebben het bij een deel hunner partijge- nooten buiten de Kamer verkorven. Zij hebben namelijk gesproken of gestemd in een geest, welke niet is die van de krin gen waaruit zij' zijn voortgekomen. Ver leden jaar reeds kwam het gtoöte mee- ningsverschil in de S. D. A. P. uit, toen enkele Kamerleden zich verklaarden voor het zitting nemen van soc. democratische staatslieden in een „burgerlijk" kabinet, en meer dan één partijgenoot buiten de Kamer zich ergerde over kleinere ver grijpen der leiders, bijv. het zich vertoonen op een audiëntie bij; de Koningin, bij een opening van het vredespaleis, bij' het kien passeeren van een nationalen optocht, en dergelijke. Erger evenwel schijnt men te hebben gevonden dat de soc. dem. Kamerleden spraken en stemden voor de oorlogscre- dieten. Zou met de ontstemming die .al meer onder de partijgenooten losbreekt, ook in Verband staan de fiere taal door «nr. Troelstra deze Week geuit in de Tweede Kamer Het ging om eene gewenschle spoedige afdoening van .het leeningsontwerp, waar- Van de voorzitter sprak. De heer Troel stra kondigde al dadelijk de tegenwerking (obstructie) der sociaal democraten aan. Dat ontwerp mag niet te vlug worden be handeld, want „het volk" moet er zich over kunnen uitspreken. Ook vond hij dat het met den Godsvrede, immers ook door de sociaal democraten bezegeld, nu maar uit moest jsijn. In een volksvergadering deze week ge houden heeft hij bet gesprokene aange dikt, en Velerlei gezegd, dat bij zijne soc. democratische hoorders en hoorderessen in goede aarde viel. Het leeningsontwerp noemt hij een kaakslag voor de arbei dersklasse, een toewerpen van den hand schoen aan de democraten, een kniebui ging van Treub voor Kuyper, en derge lijke. Geen wonder dat hij luide toegejuicht werd; en de indruk gevestigd werd dat het nu Weer in draf, in felien draf aan ging op de plannen van den bourgeois Treub. Jammer voor mr. Troelstra altijd dat een debater uit de S. D. P. dien in druk kwam verstoren. Voor den nuchteren buitenstaander zal het dan ook niet moeilijk vallen van deze comedie den indruk te bewaren 'dat deze parade in draf meer heeft van een pasmar- keering, mét gelijkmatige voetbeweging, doch waarbij de vertooner niet van Zijn plaats komt en de bedreigde in casu minister Treub Veilig op zijn plekje kan blijven staan. BsknoDt overzicht van den toestand. Een belangrijk telegram is gisteren door het Duitsche hoofdkwartier wereldkundig, gémaakt. Wat het .Westelijk front betreft, ver mag het geen nieuwe gezichtspunten te openen; in de streek van St. Hilaire en Souin werd een Fransche aanval, die met aanzienlijke strijdkrachten ingezet maar zwak doorgevoerd werd, onder groote ver liezen voor den vijand afgeslagen, terwijl de Duitschers hij Apremont eenige vor deringen maakten. Ook in Oost-Pruisen leek de toestand onveranderd. Doch in de gevechten tegen de troepen van generaal Mackensen bij Lodz en Lo- wics leden het eerste, tweede en dee- len van het vijfde Russische leger zware verliezen. Aldus het communiqué en dan geeft het cijfers, die op een .voor hen schitteren de overwinning wijzen. Behalve vele doo- den en gewonden, verloren de Russen niet minder dan 40000 ongekwetste krijgs gevangenen, terwijl 70 kanonnen, 160 mu nitiewagens en 156 machinegeweren door de Duitschers veroverd en 30 kanonnen onbruikbaar gemaakt werden. In hun opgetogenheid maken de Duit schers met bijzonderen lof melding van de heldhaftige houding van hun jonge troepen, ondanks de groote offers, die deze worsteling van hen geëisoht heeft. Dat het, niettegenstaande zulke schit terende resultaten, nog niet gelukt is een beslissing te krijgen, vindt, volgens het ambtelijke belicht, zijn oorzaak in het ingrijpen van den vijand van uit het Oos ten en het Zuiden. De strijd is derhalve nog niet definitief geëindigd. We gelooven gaarne, dat de Duitschers door een handigen zet van Von Hin denburg een voordeeltje hebben kunnen behalen, doch het ware wellicht verstan diger geweest met het gejuich nog even te wachten, tot de definitieve beslissing tot. vreugdebetoon aanleiding geeft. Immers de kansen zijn wisselvallig en 'tis niet te zeggen, welke vernedering thans voor de deur staat. De toon van het telegram bewijst in- tusschen, dat de geest onder het Duit sche leger nog niet aan het verflauwen is, en dat men van de zege vrij ze ker is. Het Wolff-Bureau voegde aan dit be richt van het opperste legerbestuur toe, dat de succesvolle generaal Von Macken sen dezelfde is, die zich volgens de her richten der Fransche pers in Augustus van dit jaar om het leven zou hebben gebracht. De Russische berichten helpen natuur lijk niet den lof Her Duitschers verkon digen. Toch doen ze zien, dat de laat- sten inderdaad vorderingen gemaakt heb ben gedurende de laatste dagen. Uit het Russische communiqué van gis teren blijkt, dat de Duitschers al ver zijn doorgedrongen, en op de linie Strykow BresinyKoljuschki—RsgowTuschin al le moeiten doen om naar het Noorden door te dringen. De genoemde plaatsen zijn in 'n groo- ten hoog achter Lodz gelegen, zoodat de ontwikkeling van de krijgsverrichtingen van de laatste dagen, volgens de Rus sische gegevens zelf, allesbehalve in het voordeel van de Russen verloopen zijn. Waarschijnlijk valt hier de invloed te be speuren van de hulptroepen uit Weljun opgerukt, die wel de Russische linie in hebben kunnen drukken, zonder er tot dusver echter in geslaagd te zijn otm, door te breken en een omsingeling uil) te voeren. De voordeelen, die de Rus sen behaald zouden hebben ten Zuiden van Koljuschki, bewijzen slechts, 'hoever de Duitsche troepen reeds waren „door- gezwermd", terwijl het overwicht, dat de Russen in den strijd bij LowiCz gekregen zouden hebben, niet van zooveel belang op het oogenblik te achten is, daar de gevechten bij Lodz en het al dan niet slagen van de Duitsche troepen om hier door te breken van veel ingrijpender be- teekenis te achten zijn. Aan de overzijde van de Karpathen moeten de Russen 'n succesje gehad heb ben. Doch men weet, dat de Oostenrij kers op 't oogenblik de baas zijn, zoo- dat ze wel zullen zorgen, dat de «Rus sen van hun overwinning niet het minste profijt' trekken. Van Portugal vernamen we nog niets. Bulgarije helt meer en meer naar de bondgenooten over, die dan ook alles in het werk schijnen te stellen, om de publieke meening te bewerken. De Turksche regeering deed aan de bladen een van 21 November gedateerde proclamatie betreffende den heiligen oor log (Arabische datum 2 Moehariesm 1333) toekomen. Deze proclamatie draagt bo vendien den eigenhandig geschreven haam van den Sultan. Daaronder de woorden: „Ik beveel, dat deze proclamatie in alle Muzelmansche lauden zal worden verspreid". De proclamatie is geteekend door den huidigen en drie vroegere Sheik-ul-Islam, zoomede door vier- en twintig geestelij ken of hoogwaardigheidsbekleeders. Engelsch slagschip in ds lucht gevlogen. In het Lagerhuis heeft minister Chur chill meegedeeld dat hiet slagschip „Bul wark" Woensdagochtend hij Sheerness in de lucht is gevlogen. 700 a 800 opvaren den zijn omgekomen. Admiralen die de ram(p 'hebben gezien geven als hun over tuiging te kennen dat ze is veroorzaakt door een ontploffing van het kruitmaga zijn. Toen de rook van dë ontploffing was opgetrokken was 'het schip reeds in de golven verdwenen. Het verlies van het schip benadeelt Engeland's militaire posi tie niet noemenswaard, doch het verlies aan menschenlevens is zeer ernstig. Er zijn slechts twaalf opvarenden gered. De Bulwark, in 1899 van stapel geloo- pen, was volgens de „N. R. Ct." een slag schip van 15.250 ton, meteen snelheid van 18 knoopen. De bewapening bestond uit 4 kanonnen van 30.5 c.M., 12 van 15 c.M., 18 van 7.6 c.M., 6 snelvuurkanonnen en 2 huizen voor 't lanoeeren v,an torpedo's. De ontploffing die de Bulwark heeft vernietigd was zoo hevig dat ze mijlen ver in 't rond gehoord is. Sommige stuk ken van het schip zijn zes mijl weggeslin gerd en op de kust van Essex te land gekomen. De ontploffing werd gevolgd door dikke rookwolken en vlammen. Het slag schip is in drie minuten gezonken en niets dan wrakhout bleef drijven. Alle officieren zijn omgekomen en de man schappen die uit het water zijn opge- vischt, zijn vreeselijk verminkt. De andere oorlogsschepen in de buurt van de Bulwark lieten na de ontploffing onmiddellijk him torpedonetten zakken, maar het staat vast dat de ramp niet te wijten is aan een aanval door een duik boot. Een tragische bijzonderheid is nog, dat, toen de ramp gebeurde, het muziekkorps aan boord speelde. Korte Oorlogsberichten. Een meisje- so ld a at. Een Fransch meisje, Marie Louise Dubois heeft de „medaille militaire" gekregen voor op 't slagveld betoonde dapperheid. Twee dagen lang was reeds ergens in de Vogeezen, een bloedige strijd aan den gang. Op het einde van den tweeden dag Werden een aantal gewonden gevoerd naar 'n dorp, dat eenige mijlen achter de vuurlinie lag. Een doodelijk gewonde soldaat werd binnengebracht in een hut bewoond door de achttienjarige Marie Louise en haar moeder. De soldaat had nog maar eenige oogenblikken te leven en het "meisje lag dien nacht weenend neergeknield bij zijn sponde. Want hij was haar verloofde. Toen de moeder den volgenden morgen wakker werd, had haar dochter het huis verlaten. En van den dooden soldaat was de uniform verdwenen.. Dien dag moest de commandant der Fransche troepen een regiment, dat uitge put was door twee dagen vechten, tegen een sterke vijandelijke positie op een heu vel afzenden. De Franschen Weirden met een verschrik kelijk vuur ontvangen, en toen de vaan deldrager doodelijk getroffen neerstortte, kwam er aarzeling in de gelederen der vermoeide en uitgeputte mannen. De of ficieren dachten Ireeds dat zij niet meer in staat zouden zijn een terugwijken te voorkomen, toen plotseling een jonge sol daat het vaandel greep, vooruit sprong en de mannen toeriep, dat zij hem zouden volgen. Met een juichkreet gaven de Fran schen aan de roepstem gehoor en binnen eenige oogenblikken Was de heuvel ge nomen. Toen de mannen zich na den strijd weer hadden verzameld, Vond men den jongen soldaat, verward in de plooien van het veld, snikkend op het veld liggen. Het was Marie Louise, die haren dooden geliefde had gewroken door zijn regiment voor te 'gaan ter overwinning. „Vad." Bevestigd wordt het bericht, dat te Tabris 2000 Russen door inlandsche Per zische stammen werden vermoord. 200.000 Indiërs zijn reeds naar het Engelsche front gezonden. Zoo noodig kan Engeland 3 millioen man krijgen. De „N. R. Ct." bevat een verhaal van een Rotterdamsch koopman, die, voor zaken op reis gaandei, te Bentheim gear resteerd werd onder verdenking van spion- nage. De man werd in een cel opgesloten, mocht zich niet met familie of consul in verbinding stellen, moest in z'n cel dé kachel aanmaken en andere zeer verne derenden arbeid verrichten, en werd in één woord zeer onheusch behandeld. Toen men vernam, dat hij zelf consul was werd hij op vrije voeten gesteld. Hij verzocht nu het min. van buitenlandsche zaken bij de Duitsche regeering te protesteenen en, indien er teirmen aanwezig zijn, een eisch tot schadevergoeding in te stellen. In den Bosporus is een Turksche m'ijnlegger op een mijn gestooten'en ge zonken. In het Oosten van Pruisen daalde de temperatuur 's nachts tot 10 graden onder het vriespunt. Prins Friedrich Karl von Hessen ontving het IJzeren Kruis le kl. Daar de post te Brussel door Duitsch personeel moet geschieden wordt aange raden, op alle brieven, ook aan groote firma's, de stadswijk, de straat en het huisnummer te vermelden. Barijsch communiqué van gistermid dag 3 uur De dag van gisteren heeft zich door geen enkel belangrijk feit gekenmerkt. In den omtrek van Atrecht wordt de be schieting van de stad en de buitenwijken voortgezet. Aan .de Aisne heeft de .vij and een aanval beproefd tegen het doirp Messy, welke geheel en al is mislukt, met ernstige verliezen voor de Duitschets. Wij hebben eenige vorderingen gemaakt in de streek ten Westen van Souain. Er is vrij wat sneeuw gevallen, vooral in de hoogste gedeelten van de Vogezen. Plundering en haar straf. Bij het proces tegen de 9 leden eener Duitsche ambulance werd Dr. Ahrens tot de zwaarste straf, 2 jaar gevangenis, ver oordeeld, terwijl zeven 'heeren tot één jaar en Dr. Schulz tot 6 maanden ver oordeeld werd. De zware bestraffing van Dr. Ahrens hangt samen meit het vol gende Dr. Ahrens kwam den lGden Septem ber te Lizy, na te voren met vier ver plegers en 135 gewonden, waaronder één Franschman, te Plessis-Pary vertoefd te hebben. Dr. Ahrens zou de inwoners op een dergelijke wijze hebben lastig geval len en gedreigd, dat een brigadier van de gendarmerie hem met een revolver tot rede moest brengen. De gewonden zouden zich verder in een dergelijken staat van vervuiling hebben bevonden, dat zelfs zijn collega's niet konden na laten hun verwondering tegenover Fran sche getuigen te doen blijken. Koningin Elizabeth der Bel gen is verleden week Woensdag te Duin kerken geweest om de gekwetsten te be zoeken. Aan de Veurnesche poort wachtte een attaché van den Belgischen minister do vorstin af; bij hem was een klein meisje in het wit gekleed, dat haar prachtige bloemen aanbood en daarbij dit toespraakje hield De stad Brussel zendt aan uwe Ma jesteit op haar naamdag deze bloemen, Hoevele onuitgesproken wenschen bevat ten zij voor uwe Majesteit voor het ko ninklijke gezin, voor het vaderland. De bloemen komen, helaas, niet van daar ginds; maar het lint, in de kleuren der stad, komt wel uit Brusselhet zal uwe Majesteit de hoofdstad in herinnering brengen, die met zooveel ongeduld op haar terugkeer wacht. Ontroerd omhelsde Koningin Elizabeth het meiske. Do Turksche regeering heeft ver zekerd, dat zij de vrije scheepvaart in het Suezkanaal geen enkele belemmering in den weg zal leggen. De telegrafische gemeenschap met Engeland is hersteld. Auteurswet. Er is een staatscommissie ingesteld ter voorbereiding van de herziening van de overgangspehalingen der Auteurswet 1912. Buitenlandsche Betaal middelen, De Ministers van Financiën en van Wa terstaat maken bekend, dat met ingang van 1 Decejnber 1914 tot een nader te bepalen datum, o. a. in de onderstaande gemeenten alle betalingen aan ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en aan de kantoren der poste rijen en telegrafie zullen kunnen geschie den in Belgische bankbiljetten, gouden en zilveren munten: Cadzand, Retranche- ment, Eede, Aardenburg, St. Kruis, Bier vliet, Philippine, Sas Van Gent, West- dorpe, Zuiddorpe, Axel, Overslag; Koe wacht, St. Janssteen, Clinge, Grauw en Langendam, Sluis, IJzendijke en Hulst in de provincie Zeeland. Anti-Oorlogsraad. Bij den Nederlandschen Anti-Oorlogs raad zijn tot 21 November 154 vereeni- gingen aangesloten en 3736 personen zijn als belanghebbenden toegetreden. Ondier de laatste bevinden zich uit Zeeland 47 personen, terwijl onder de vereenigingen er 5 uit onze provincie zijn, namelijk de afdeeling Zierikzee van het Neder- landsch Onderwijzers-genootschap, de V rijzinnig-Democratisobe kiesvereeniging te Middelburg, de afdeeling Zierikzee van „Vrede voo:r Recht", de afdeeling Brui- nisse van den Bond voor Vrouwenkies recht en de afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Kinderbond. Belgische vluchtelingen. Een afgevaardigde van den Lord Mayor van Londen is te Sluis geweest, ten einde een onderzoek in te stellen, hoeveel ar beiders in de metaalindustrie zich in Zeeuwsch-Vlaanderen bevinden. Die bedoe ling is deze werklieden over te halen naar Londen te komen werken. Lijsten Van vakken, waarvoor men zich kan aan melden, zullen worden verstrekt. Belgische muzikanten. De i n Nederland Verblijvende Belgische muzikanten, en bij; voorkeur zijl 'die deel uitmaken van een der Antwerpsohe or kesten, worden dringend verzocht zeer spoedig hun adres te bezorgen aan toon dichter Karei Candael, poste restante, te Putte (N.-Brabant), om een zeer belang rijke mededeeling Van hem te ontvangen. Middelburg. Het Provinciaal inlichtings bureau voor Vluchtelingen alhier, is het eenige bureau in Nederland, dat recht streeks jn verbinding staat met het Ge neral Register Office in Londen, zoodit aanvrage omtrent vermiste personen, die nu waarschijnlijk in Engeland zijn, het spoedigst kunnen behandeld worden door het Middelburgschc Bureau. De aanvra gers moeten naam, voornamen, beroep en ouderdom en woonplaats in België en in Holland opgeven. Alle aanvragen worden kosteloos behandeld. Goes. Plaatselijk Steuncomité. Zeer erkentelijk maakt het Comité voor verzorging van vluchtelingen melding van' een gift van den heer J. van Poelgeest, directeur der N. V. Waterleiding Maat schappij „Zuid-Beveland" alhier, ten be drage van 'ruim f 63, zijnde het bedrag der kosten van aanleg der waterleiding aan de verschillende gebouwen, waar vluchte lingen gehuisvest Wordenvan Lady Poul- son Brooklyn een dollar, van N. N. 2 frs 50, van de firma Gehrs. Duvekot een haal rijst, van den heer D. Fukken een Ya H.L. peeën, van N. N. door Mr. J. Stier ger dames-kleederen, alsmede van del dames Braam en Bruigom, van de heeren ds. de Vries en Oranje, diverse kleeding- stukken. Met beleefde aanbeveling, ook voor toe zending van aardappelen. DE LIGNY, Penningmeester. In de gisteravond gehouden verga dering van de afd. Goes van den Christe lijk Nationalen Werkmansbond werd o.m. verslag uitgebracht door den penning meester. Voor de afdeeling bedroegen del ontvangsten f 40.72, de uitgaven f 20.80x/2, goed slot fl9.9lV2- Voor het ziekenfonds was ontvangen f 154.87, uitgegeven f 84.60, waarvan f81 aan de zieken, goed slot alzoo van f70.27. Volgens het uitgebrachte jaarverslag wa ren de ontvangsten van de afdeeling f 181.86, "de uitgaven f 132.74, goed slot van f49.12. Het ziekenfonds had ont vangen f 632.26, uitgegeven f 329.12, sal do dus f303.14. Aan de zieken was uit gekeerd f269. Men schrijft onsDe Zuid-Beve- landsche Dorcas hield gisteren hare jaar- lijksohe bedeeling van gemaakte kleeding- stukken, te weten 16 manshemden, 82 vrouwen hemden, 57 lakens, 14 wollen rokken, 92 schorten, 27 dekens. Het be stuur blijft deze nuttige instelling warm' aanbevelen. MEJ. S. GOEMANS, Presidente. MEJ. M. W. VAN HEEL, Penningm. Niet bij één bakker, zooals wij gisteren meldden, doch bij niet minder dan zes bakkers is dezer dagen brood in beslag genomen, dat meer dan 20 pCt. tarwebloem bevatte. Het wordt nu inderdaad tijd, dat door deskundigen geconstateerd wordt, daf de. verordening van den territorialen com mandant overtreden is, en dat de over treders zóó gestraft worden desnoods met tijdelijke sluiting hunner bakkerijten, waarmede in den beginne gedreigd werd, dat hun voor goed de lust vergaat, om te veel bloem in hun deeg te verwerken. Immers, door de praktijken dezer hee ren wotdt aan hen, die zich aan de ver ordening houden, veel schade berokkend, waarom de laatsten dan ook gaarne zouden zien, dat aan deze oneerlijke concurren tie voor goed een einde kwam. Twee minderjarige jongens, een uit Breda en een uit Utrecht, hebben zich gisteren schuldig gemaakt aan diefstal van prentbriefkaarten bij den heer Ver- heulte in de Papegaaistraat. De kaarten zijin in beslag genomen, terwijl Proces verbaal is opgemaakt. Op last van den' commissaris van politie zijn de knapen onder politiehgeleide naar Roosendaal overgebracht, om vandaar verder te wor den getransporteerd naar de resp. ouder lijke woningen. Krabbendijke. Donderdagavond ont spoorden alhier bij 't rangeeren een paar open waggons. Daardoor werd de eerste lijn onbruikbaar. Dadelijk werd personeel uit Roosendaal ontboden. Na een geheelen nacht te hebben gewerkt was vanmorgen tegen 7 uur de lijn weer vrij en kon men' met de gereedschappen teruggaan. De laatste goederentrein uit de richting Vlissingen liet te Vlake een stuk achter. Men moest daardoor van Kruiningen weer terug naai' Vlake. Dit gaf vanzelf heel wat oponthoud. Wegens het ongeval1 te Krabbendijke ïeed men 'toen op verkeerd spoor. De aardappelhandel is alhieir na den ingevallen dooi weder in vollen gang. Men besteedt thans hooge prijzen van f2.50 tot f2.75 per mud. Door de zeer onverwacht te vroeg inge vallen vorst zijn er alhier nog al wat be vroren, wat bij deze hooge prijzen een schadepost voor den eigenaar zal zijn. Ook is de handel in wijnpeeën nog levendig, men besteedt tot f 15 per duizend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1