Binnenland. Koloniën. Uit de Provincie. men, waren zij verbaasd over de vuil heid en armoede van de ghetto's, de el lendige huizen, vol mensehen, maar zon der welvaart. Eerst na de nederlaag van de Russen begon Polen ernstig te lijden. Duitschers verschenen geheel onverwacht in Poolsche steden, duizenden inwoners namen de vlucht. En op dit oogenblik (de brief van den Times-correspondent is van 24 October) dwalen er uitgehon gerde Polen en Joden in groot aantal rond, van alles beroofd. Te Warschau alleen zijn 50.000 Poolsche vluchtelingen en waarschijnlijk heeft elke Russische stad Poolsche, zoo niet Joodsche vluchtelingen opgenomen, naast het schrikwekkende aan tal gekwetste soldaten. Korte Oorlogsberichten. Eerst thans is bekend geworden dat 1.1. Donderdag ernstig© ongeregldheden hebben plaats gehad in het opsluitings kamp van vreemdelingen te Douglas op het eiland Man. De tucht was reeds se dert eenigen tijd zeer slecht geweest. De slechte stemming nam zoodanig toe dat Donderdag onlusten uitbraken, welke van dien aard waren dat de kaapbewakers genoodzaakt waren van de vuurwapenen gebruik te maken. Vijf personen werden gedood, terwijl twaalf ernstig gekwetst werden. Een onderzoek is ingesteld. De Roland von Berlin verbelt van een officier, die in België en in Frankrijk groote vrees had vergiftigd te worden, daar er, naar hij beweerde eenmaal een aanslag op zijn leven gedaan was. ,0p een dag kwam hij doodop door een dorp voorbij een herberg. Hij riep den waard naar buiten en vroeg hem of hij wijn hadi „Slechts nog een enkele flesch" was het antwoord. „Hier er mee," zei de officier. Toen de waard de flesch bracht, beval hij wantrouwig: „eerst zelf drinken." Dat liet de waard zich geen tweemaal zeggen. Hij zette de flesch aan den mond en dronk, dronk, dronk. Vergeefs donderde de luite nant: halt. De waard leegde de flesch tot den laatsten droppel en gaf haar toen grinnikend over. Vloekend reed de luite nant zijns weegs. Eerst een poos later kon hij schateren over de poets, die de kerel hem gebakken had. Een te Parijs aangekomen gewonde soldaat vertelt, dat ten Oosten van Dix- muiden een Duitsche afdeeling van 1500 man in den avond van den 18den geheel' afgesneden werd door de onderwaterzet ting van het land. Bij het aanbreken van den morgen trachtten ©enige soldaten zwemmende te ontsnappen, doch zij wer den door de troepen der bondgenooten gedood. Toen het water aanhoudend rees en de strook land, waarop de Duitschers een toevlucht hadden gezocht, steeds smaller werd, beval de bevelhebber van de Fransche troepen omstreeks den mid dag een pontonbrug te bouwen om de overlevenden te hulp te komen. Het was echter te laat; het kleine eiland verdween in den vloed. Toen de Franschen naderbij kwamen, dreven honderden lijken in het rond. Slechts veertig mannen werden gered. „N. R. Ct." Uit België. Men schrijft uit iZeeuwsch-Vlaanderen aan de „N. R. Ct.": De Duitschers zijn druk bezig de for ten aan deze zijde van Antwerpen, die bij de belegering weinig geleden hebben, verder in orde te maken. De vorige week zijn op die van Haesdonk ©n Kieldrecht reeds schietoefeningen gehouden. De be woners der omliggende dorpen moesten voor eenig© uren hunne woningen ver laten en elders een onderdak gaan zoe ken, 'tgeen met dit ongunstig weder ver re van aangenaam was. De gebeele No derlandsche grens is door Duitsche sol daten afgezet. Na 7 uur mag niemand meer door. Ook is men zeer streng op het rijden met fietsen en alle paspoorten moeten door de Duitsche overheid afge- 6temepld zijn. Overigens gedragen de Duit sche soldaten zich zeer netjes tegenover de bevolking. Zij zijn vriendelijk en min zaam en doen de Belgen zoo min moge lijk overlast aan. In de Belgische grens dorpen begint groot gebrek te komen aan meel, bloem en petroleum. Vrouwen en kinderen komen dagelijks 2 a 3 uur ge- loopen om hier een litertje olie machtig te worden en te trachten die over de grens te brengen, wat niet gemakkelijk gaat. Een berichtgever van de Tijd meldt, dat te Denderinonde ongeveer 2500 van de 10000 inwoners zijn teruggekeerd. In het grootendeels gespaarde St. Vincentius- gesticht wordt voor duizend man gekookt. De in Dendermonde geleden schade wordt oppervlakkig op 80 millioen frank geschat. Ongeveer 2300 huizen werden Vernield. In de naburige gemeenten zijn de meeste inwoners terug. Ook deze correspondent meldt, dat de hongersnood hier en daar begint te nijpen. Een correspondent van het Vader land heeft een onderhoud gehad met dr. Lamborelle, 1 beraal volksvertegenwoor diger in België, die een zeer mistroostig beeld ophing van den toestand te Meche- len. Er is daar geen graan meer en geen zout. Lamborelle zou hierover in Brussel met 't Duits he bestuur gaan spreken. Als de uitslag van zijn reis niet gunstig is -zeide dr. Lamborelle dan moeten morgen twintigduizend mensehen met leege handen en leege magen naar huis gaan. Van de 30.004 inwoners die naar hun stad zijn teruggekeerd de be volking bedroeg GO.(.04 zielen, zijn er 20.000 geheel behoeftig. D.- ove blijvenden ©ten laatste centjes op, en zullen ook binnenkort door het gemeentebestuur van Voedingsmiddelen moeten voorzien wor den. Daarbij is de gemeente in geldelijke verlegenheid. Er is letterlijk geen cent in kas. In het voorloopig bestuur van Mechelen heeft ook dr. Lamborelle zitting genomen. Uit Antwe r p en. Men meldt uit Breda aan de N. R. Ct. Een gisteren te Breda aangekomen Ant- werpsch staatsambtenaar bevestigt, dat de Duitschers eenige dagen geleden de stads kas, waarin ongeVeer 9 millioen franc aan wezig was, hebben opgeëischt. Het plan bestond, den naamdag van koning Albert, die, zooals sommige bladen meldden, in een zitting van de Intercom munale is herdacht, te Antwerpen ook kerkelijk te vieren. Zoodra evenwel de Duitsche overheid hiervan de lucht kreeg, werd de geestelijkheid aangezegd, dat zulk een kerkelijke herdenking streng verboden was. Mocht dit gebod worden overtreden, dan zou de gemeente eene boete van 5 millioen franken worden opgelegd. Ver der wer dde deken, benevens zijn secre taris als gijzelaars in bewaring gesteld en eerst, na verloop van twee dagen vrijge laten. Uit Brussel wordt bericht, dat toen in de hoofdkerk o pden naamdag van koning Albert een Te Deum gezongen werd, de Duitsche overheid onmiddellijk last gaf, het gezang te staken, hetgeen dan ook geschiedde. De afdeeling voor Britsch-Indische zaken van het departement van koloniën meldt dat de jongste krijgsverrichtingen aan de Perzische golf met een nog groo- ter succes bekroond zijn dan aanvankelijk was gedacht. Na de verpletterende neder laag, op 15 November aan de Turken toegebracht, zijn dezen gevlucht met ach terlating van 8 kanonnen en vele gewon den in Engelsche handen. De wali's van Bassora en Bagdad be vonden zich bij de Turken. Bassora (aan de Sjat-el-Arab) is op 21 November door Engelsche troepen bezet. B u 1 g a r ij e en.Servië. Russische bladen melden uit Sofia dat Bulgarije een ultimatum op langen termijn tot Servië heeft gericht, waarin de afstand wordt geëischt van de deelen van Macedonië waarop Bulgarije aanspraak maakt. De Belgische kust. Gister middag werden de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen opgeschrikt door he vig kanongebulder, dat alles op zijn grondvesten deed trillen. Te Cadzand kon men door den nevel de vuurstralen der kanonschoten zien van oorlogsschepen, welke bezig waren Zeebrugge en de kust te beschieten. Voor zoover ik door het nevelachtige weer kon zien, stond bezuiden de haven een groot gebouw in brand. Het kustgeschut, dat nog een poos het geschut der schepen beantwoordde, verstomde alras. Of het scheepsgeschut veel schade heeft aangericht, was wegens het invallen der duisternis niet te zien. (N. R. Ct.) Naar Antwerpen. De treinen van en naar Antwerpen Hollandsche grens loopen vandaag en morgen niet. Belgische spaarbankboekjes. De terugbetalingen op deze boekjes hier te lande zijn beperkt tot 50 fr. in 14 dagen per huisgezin. De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" heeft het volgende programma vastgesteld: De „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad" streeft naar een zoo spoedig mogelijke beëindiging van den oorlog, door een vre de die niet de kiem van nieuwe oorlogen in zich draagt. De Raad is van oordeel, dat daartoe bij het sluiten van den vrede het volgende gewenscht is 1. Samenwerking der Staten in plaats van tegenover elkander staande bondge nootschappen 2. Beperking der bewapening krachtens internationale regeling 3. Zeggenschap der Volksvertegenwoor digingen over het Vredesverdrag; 4. Vermijding van het gevaar, gelegen in overgang van grondgebied of annexa tie tegen den wil der bevolking; 5. Nieuwe stappen tot bevordering van verplichte arbitrage en verplicht onder zoek van internationale geschillen. De Raad stelt zich voor, in samen werking met gelijkgezinden uit alle par tijen en richtingen in alle landen, de vorming van een krachtige internationale openbare meening ten gunste dezer denk beelden te bevorderen. Geïnterneerden. Bij beschikking van den minister van oorlog van 20 dezer zijn gisteren 4<4 Duit sche militairen, onder wie 4 officieren, die te Bergen waren geïnterneerd, vrij gelaten. De officieren zijn kapitein Ste- phan, do luitenants Berner en Goeldner en de Proviandmeister Werner. Naar we vernemen, is deze vrijlating gegrond op art. 14 van de tweede conventie van Genève, regelende de reehten en plichten van onzijdige mogendheden en personen in geval van oorlog. Genoemd artikel luidt als voligt: „Een onzijdige mogendheid kan den doortocht van gewonden en zieken tot de oorlogvoerende legers behoorende, over haar gebied toestaan, onder voorbehoud, dat de treinen, die hen aanbrengen, noch oorlogspersoneel, noch oorlogsmateriaal vervoeren. In zoodanig geval is de on zijdige mogendheid verplicht de terzake vereischte maatregelen van veiligheid en toezicht te nemen. De gewonden en zieken, die onder deze voorwaarden door een der oorlogvoeren den op het onzijdige grondgebied zijn aan gebracht en tot de tegenpartijen mochten behooren, moeten door de onzijdige mo gendheid onder bewaking worden gesteld, zoodat zij niet opnieuw kunnen deelnemen aan de krijgsverrichtingen. Deze mogend heid heeft dezelfde plichten ten aanzien van de gewonden of de zieken van het andere leger, die haar toevertrouwd moch ten zijn". Zij, die vrijgelaten zijn, zijn allen ge wond geweest en in Maastricht verpleegd, waar ze gebracht weiden door het Ne derlandsche Roode Kruis. De meesten zijn voor Luik gewond. Degenen, die niet ge weten hebben, dat ze naar Nederland gingen of tegen wier wil dit misschien is geschied, mogen terug naar Duitschland, zoo deelden eenige soldaten, die terug mochten, gisteren mede. Zoo doet zich het geval voor, dat van vijf gewonden, die indertijd in één auto van het Nederland sche Roode Kruis naar Maastricht werden gebracht, twee thans worden vrijgelaten, terwijl de drie anderen te Bergen blijven. In de cantine van het interneeringskamp ging jhet Zondagmiddag zeer vroolijk toe. Een heele groep, die naar het vaderland terug mocht, zat bij elkaar. Luidkeels werden allerlei vaderlandsche en andere liederen gezongen en menigmaal dronk men een „Prosit in Gemiithliohkeit". Daar scheen geen zorg te zijn voor de komende dagen, die spoedig de meesten, geheel hersteld, weer in den oorlog zullen bren gen. Men hoopte op acht dagen verlof en „dann wieder drauf". De meesten had den een telegram naar huis gezonden om hun komst te melden. (Alkm. Ct.) Gen t—T erneuzen. De bepalingen voor de vaart op het Belgisch gedeelte voor neutrale schepen zijn gewijzigd: voor elke reis moeten de vaartuigen voorzien zijn van een Pas- sierschein, die kan worden afgegeven door den vice-consul van Duitschland te Ter- neuzen. De scheepvaartrechten1 worden we der geheven als voor den oorlog. IN DAGEN VAN DRUK. Wat ons de Almacht geeft te lijden, Wat zij over ons gehengt, Is geen grimmig ziel-bestrijden. 't Zal de maat niet overschrijden Van de krachten die zij schenkt. Ja, zij regelt haar kastijding. Waar zij 't harte meê bedroeft. Tot een middel ter verblijding. Naar hetgeen dat hart behoeft. Stort dan tranen, niet van smarte, Maar berouw en dankbaarheid, Wellende uit een brekend harte Dat, hoe 't uitzicht ook verzwarte, Niets dan eigen schuld beschreit; Dat in deze schuldbewustheid D' alsemdrank niet van zich wijst, Maar in Christen zielsgerustheid. God in Zijn bezoeking prijst. Mr. W. BILDERDIJK. Een brief uit Medan. Aan een particulier schrijven van een Hollandschen vriend, die in het begin van den oorlog naar Indië (Medan op Sumatra) ging, ontleenen wij- enkele bij zonderheden De reis was in-vervelend. Niets dan lucht en water, heigeen onder gewone omstandigheden kalmeerend op het ge moed werken kan, nu echter de onrust vermeerderde. Is Nederland nog neutraal? Is er geen gebrek, werkeloosheid, hon ger, oproer? Deze, en honderden andere vragen roe pen om beantwoording. Kwamen we ergens aan, b.v. te Colom bo, Padang, Batavia, dan stond ik al uren tevoren naar den wal te kijken, ge wapend met een verrekijker. De natuur was echter het doel niet ran het ingespannen turen. Er werd gezocht naar krantenjongens met een verwachting, een betere zaak waardig. Meestal waren hel oude, ongeloofwaar dige, snorkende overwinninrsberichten, of betroffen ze nederlagen, die met gering schatting medegedeeld werden, die we voor veel geld bemachtigden. Toen mijn verwachting in Batavia goede berichten te hooren - niet vervuld was, begon ik wat pessimistisch gestemd te worden. Toch had ik van Batavia tot Belawan aan boord van h»t s.s. Reyniersz een goeden tijd. Behalve ik, waren er nog twee eerste klasse passagiers, onder wie een Duitsch schrijver van Dauthendey en een Duitsch ingezetene van Medan. De gesprekken waren zeer leerzaam en gezel lig, vooral ook toen de kapitein er aan deelnam. Ik stond verbaasd over de ontwikkeling van dezen echten oud-Hollandschen zee rob zwaar gebouwd, gerimpeld gelaat en in zijn optreden als commandant onbe rispelijk, stond ik verbaasd hem gedichten te hooren reciteeren, in één woord prach- tig. Ook de internationale pol t.ek, zoomede de klassieken, werden behandeld, ter wijl Napoleon het onderwerp van ieder tafelgesprek was. Eens hebben wij van 810.30 uur 's avonds getafeld, steeds over Napoleon disputeerende. Door dat alles was ik weer wat uit m'n sombere stemming geraakt en zag ik weer een duidelijk verschiet: „Als er zulke mensehen in de Oost zijn, moet het ook mogelijk zijn zich tegen het leven- van-veel-geld-verdienen te verzetten." Nu lach ik er om, dat ik zoolang In dië als een materialistisch land heb aan gezien. Het is het veel minder dan Europa 1 Men kan zich hier aan elke studie wijden: muziek, taal. letterkunde, filoso fie. Natuurlijk moet men daarvoor speciaal in de stad zijn. Buiten op de plantages is het vermoedelijk anders. Wat dit be treft is het mijn overtuiging, dat in te genstelling met Holland het buitenleven niet hooger, maar lager staat dan het stadsleven. Over den oorlog hooren we heel wei nig. Eiken dag een stuk of wat Reuter- telegrammen en verder uitknipsels uit Hol landsche bladen, die alle belang verliezen omdat ze te oud zijn. De post is nog altijd ongeregeld, dus men begrijpt hoe „misselijk" die kranten hier vaak zijn uit gebrek aan copie, en gebrek aan fatsoen. Dat de spanning over den toestand in Europa enorm is, zal men begrijpen. En hoe kan dit ook anders, waar bijna ieder Europeaan er zijn betrekkingen heelt. Ieder is vol zorg voor zijn familie en over zijn familie en met medelijden vervuld voor die arme Belgen. Wat hebben die tobbers het liard te verantwoorden, en wat zal het hun helpen. En toch, alles verloren, behalve de eer! Middelburg. Ter aanvulling van ons be richt in ons vorig nummer over den ver korten arbeidstijd bij een der voornaam ste pianofabrieken van Middelburg diene, dat die verkorting van den arbeidstijd slechts eenige dagen der vorige week, van Maandag tot Donderdag heeft geduurd, en zulks niet zoozeer om wille der benarde tijdsomstandigheden als wel uit gebrek aan grondstoffen. Daar deze nu Donderdag weer in voldoende hoeveelheid aankwa men, werd Vrijdag aan de fabriek weer normaal, van 8 uur tot half zeven, ge werkt. (N. Z. Ct.) Heden reed de trein van 9.09 niet, daar de Duitschers alle verkeer per trein en tram naar en van België voor heden en morgen hebben stopgezet. Er waren 33 gratis kaarten voor dien trein uit gegeven. Heden werden 1270 bons voor warm eten uitgegeven. De op heden ten behoeve van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier gehouden wintercollecte heeft opgebracht de som van f2115.71. Bij de heden gehouden verkiezing voor 7 leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken werden ingeleverd 62 witte stembiljetten, welke bestemd wa ren voor de periodieke aftreding. Van onwaarde werd verklaard 1 biljet. Het aantal geldige stembiljetten bedroeg dus 61, en de volstrekte meerderheid 31. Uit gebracht waren op de aftredende heeren de volgende aantallen stemmen. Jhr. H. A. van Adrichem Boogaert 60, mr. G. J. Sprenger 58, mr. J. A. Ileijse 59, W. Bosman 57, jhr. A. E. Boddaert 57. Ver der werden uitgebracht op den heer A. C. de Vos, de candidaat van Handels belang in de vacature van den heer W. Chr. Noske, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, 54 stemmen; op dhr. L. Leijdesdorff 2 st., op dhrn. W. A. de Rijke Sr., W. C. Noske, A. Reijnierse, A. J. Verhage, A. Jeronimus en W. van Kuijk ieder i stem. Herkozen alzoo de heeren Van Adri chem Boogaert, Sprenger, Heijse, Bosman, Boddaert en gekozen de heer De Vos. Nog moest voorzien worden in de vac- ture ontstaan door het vertrek van den heer M. P. van der Harst en voortdurend door het bedanken van den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, die eerst in deze vacature werd gekozen. Hiervoor wa ren ingeleverd 61 gele stembiljetten, blanco .1. Er waren dus 60 geldige bil jetben en de volstrekte meerderheid be droeg 31. Uitgebracht waren op den heer A. J. Verhage, candidaat van Handels belang, 57 stemmen, op dhr. A. J. Ver hulst 57, dhr. J. M. Kakebeeke 2 en op dhr. A. C. de Vos 1 st. In deze vacature is alzoo gekozen de heer Verhage. Het gebeurt den laatsten tijd her haaldelijk, dat vluchtelingen uit andere plaatsen in Zeeland alhier aankomen met de bedoeling hetzij naar Antwerpen, hetzij naar Engeland te vertrekken. Hun wordt dan alhier zoo noodig nachtverblijf ver leend, gewoonlijk voor een nacht. Heden morgen kwamen een 15-tal vluchtelingen' uit Kamperland aan. Deze zullen hier ©enigszins langer moeten vertoeven in ver band met het tijdelijk stopzetten van den treinenloop. Hedenmiddag werd alhier een hevige Ma oehoord, vermoedelijk tengevolge het doen springen van een mijn tussohen Westkapelle en Domburg. Bij kon. besluit is aan mr. E. Meer kamp van Embden, adjunct commies bij het Rijks archief te Middelburg de titulaire rang verleend van oommies. Gaarne vestigen we de aand icht op de circulaire van het Vr won-comité voor eene Kerstgave aan onze militaire Grens- en kustbewakers. De naam van het comité zegt reeds duidelijk wat men wil. In bedoelde circulaire wordt gezegd: De naderende Kerstdagen schenken ons de gelegenheid eene schoone, eene edele taak e volbrengen. Op voortreffe ijke wij ze werken Vloot en Leger krach ig mede om ons te behoeden voor den jammer van den oorlog. Groote persoonlijke of fers zijn daarvoor noodig, en worden da gelijks blijmoedig gebracht door allen, die thans geroepen zijn ter bescherming der hoogste belangen van het Vaderland. Met warme dankbaarheid en hooge waardee ring hebben wij vernomen hoe allerwege op de vloot en in het leger een uitmun tende geest allen bezielt, wier hooge plichtsvervulling de krachtigste waar borg is voor Neerland's toekomst. Zij allen, wij erkennen het met fierheid, vormen thans in den vollen 4zin van het woord de kern van het beste deel der zonen van Nederland. Laat ons daarom de handen eendrachtig ineen slaan, en zorgen dat allen, die thans ver van huis en haard, vaak in eenzaamheid, waken dat .Nederland alom geëerbiedigd wordt, gedurende de a.s. Kerstdagen eene gave ontvangen, die tot hen spreekt van de waardeering en de dankbaarheid der vrouwen van Neder land voor de groote offers vol toewijding gebracht op het altaar des Vaderlands. Steunt ons, steunt ons rijkelijk met uwe gaven. Tot dit doel heeft onderstaand Co mité zich gevormd om uit eventueele bij dragen een klein blijk van waardeering te zenden aan onze grens- en kustbewa kers. indien mogelijk ook aan de fortbezet tingen. Wij vragen daarvoor aan een ieder, die iets voelt voor dit denkbeeld, om een gift te willen afzonderen. Iedere gave, hoe klein ook, is welkom. Vriendelijk verzoeken wij u de bijdragen te willen zenden aan de Penningmees- teresse van het Comité voor Zeeland. Het Comité voor Zeeland bestaat uit de dames: Mevrouw Dijckmeester Wjnt- gens, Voorzitster, Jonkvrouwe De Ca- sembroot, Secretaresse, Mevrouw Spren gerKolff, Penningmeesteresse. Lange Gortstraat, Mevrouw RinkBorger, Me vrouw van den BrandelerKlem, me vrouw Dumon TakVan Trigt, Mevrouw Van BelMoolenburgh en Mevrouw HioolenMac Leod. Goes. Donderdagavond vergadert de Anti-Revolutionaire Propaganda lub te de zer stede. Een der leden zal spreken over Mr. J. J. L. van der Brugghen. Aan vang 8 uur precies. - Gisteren drong het kanongebulder uit Z.-W. richting weer duidelijk tot ons ooi- door. Zóó hevig waren de slagen,i dat de ruiten hier en daar rinkelden. Blijkens een bericht in de „N. R. Clt." moet het afkomstig geweest zijn van het Engelsche scheepsgeschut, dat het bom bardement op Zeehrugge en de kust her opend heeft. Ook heden is weder gehoord. Wolfaartsdijk. In de Maandag gehou den vergadering van den Raad, werd aan J. P. Goedegebuur op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van onderwijzer aan de school te Oostkerke, wegens zijn benoeming tot Hoofd der Openb. School te Molenaars graaf. Tevens werd besloten, ter vervul ling der daardoor ontstane vacature, op roeping te doen voor ©en onderwijzeres. Voorts werd aan de onderwijzers voor de vrije- en ordeoefeningen en aan de onderwijzeres te Oud-Sabbingo voor de nuttige handwerken ©en gratificatie ver leend in totaal ad f 100 en aan de politie een gratificatie in totaal ad f 25. Omtrent den kerkbrand lezen we nader in de „N. R. Crt.": Gistermorgen omstreeks 5 uur werd er brand ontdekt in de Ned. Herv. Kerk te Wolfaartsdijk. Spoedig werden de in woners door klokgelui ter blussohing op geroepen, doch door den dikken rook in de kerk en toren kon de klokluider zich slechts een oogenblik van zijn taak kwij ten. Eenige rijen banken beneden en ook op de galerij zijn verbrand. Het geheel© kerkgebouw heeft geleden, de verf is over al gerimpeld en de witte muren zijn on kenbaar. Het plafond is op vele plaatsen gescheurd. Men vreest, dat er stukken uit zullen storten. Hoogstwaarschijnlijk is de brand ont staan door het omvallen van een stoof in de Zondagmiddaggodsdienstoefening. Hansweerd. Gisteren is de stoomboot „Union I" hier aangekomen met ongeveer 40 vluchtelingen uit Brussel. Wemeidinge. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer Gemeente, tegenwoordig zes leden. Afwezig met kennisgeving do heer P. Lindenbergh Az. Ingekomen is eien uittreksel uit het Kon. besluit van 21 October 1914 no. 15, waarbij de heffing van begrafenis rechten tot 1 October 1918 is goedgekeurd. Deze mededeeling wordt voor kennis geving aangenomen. Tegen een besluit van den Raad van Staveniss© tot afschaf fing van de kermis bestaat geen bezwaar-. Hierna wordt overgegaan tot vaststelling van de gemeente-rekening dienst 1913. De commissie van onderzoek rapporteert dat de rekening en bescheiden in orde zijn bevonden en adviseert deze vast te stellen in ontvang op f 40552.88, en in uit gaaf op f38860.0H/2, waartoe wordt be sloten. In behandeling komt de giemeentebegroo- ting, dienstjaar 1915. De Commissie van Onderzoek brengt rapport uit van de ge maakte opmerkingen. Tegen de post Hoofd stuk IV, afd. 1, art. 8. Bouwen van een veldwachterswoning bestaat wat de som betreft geien bezwaar, echter wel tegen dej plaats waar deze zal worden gebouwd. Na discussie wordt deze post toegestaan onder voorwaarde dat B. en W. niet tot den bouw zullen overgaan voor de plaats door den Raad is goedgekeurd. De post onderhoud van straten wordt na breedvoerige discussie verminderd met f400 en eene nieuwe post tot gedeeltelij ke vernieuwing van den Bonzijweg uitge trokken tot oen bedrag van f 1100, de wijze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 2