No. 44 Vrijdag 30 November 1914 39e Jaargang De Droote Oorlog. Binnenland. Uit de Provincie. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LAN s E VORSTSTR AAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oostarbaan Le Cointre Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.25 .0.05 Prijs der Advertentlën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. 0e leening. Wij namen iin ons laatst vorig no. de Voorstellen der regeering op in zake de leening en hare aflossing. Uit de opsom ming blijkt op veionUusbende wijze hoe wij allen zullen gesneden worden. Allen zoowel vermogenden als middenstanders, zoowel werkgevers als arbeiders. Allen, hierin is niets onbillijks. Ook de kiiedno man heeft groot belang bij de uitgaven van den Staat, vooral bij die welke de mobilisatie vraagt. Ook hij heeft er voor deel van dal zijn geboortegrond niet door vreemden wordt overhee®ddat de grenzen van zijn land door onze soldaten worden beschermd; dat de oorlogslast niet door plundering of 'brandstichting wordt vwri zwaard. Hij behoort derhalve zoowel mee de lasten te helpen dragen als de mid denstand en de kapitalist. Het beginsel der draagkracht is een mooi beginsel, waarmede de wetgever zooveel mogelijk re kening houden moet, maar het is niet het ©enig©. Deze gedachte dient bij allen voorop te .ptaan, wanneer wij de harde maatregelen beoordoelen, welke de regee ring ons in T vooruitzicht stelt. Want hard is het, voor den werkman, voor den vader van een groot gezin, voor de huismoeder die bij grooter uitgaven het met minder inkomsten doen moet. Doch wat zou het baten er tegen te mopperen, het geld moet er immers toch komen. En dan, wat zou hel baten in den steen be bijten, en bet ontzag voor den werper van den steen uit liet oog te verliezen. Al deaa dingen komen over ons land «en volk van Godswege. Onder zijn toe lating kwam de oorlog roet zijn droeven nasleep over de volken, en liet is betrek kelijk nog maar .weinig en gering wat als gevolg daarvan tot ons kwam. Laat ons dankbaar zijn, en ootmoedig' erkennen dat het Gods goedertierenheden zijn dat wij nog niet vernield zijn. Het geld komt wel weer terecht. Het rijmpje doe opgeldGoed verloren, niets verionen moed verloren, iets verloren; eer ver loren, veel verloren; ziel verloren, al verloren IBeknopt overzicht van den toestand. Chauvoncourt, het plaatsje aan den Westelijken oever van de Maas over St. Mihiel gelegen, was .zooals men weet in handen der Duits cheiré gevallen. Thans komt het Fransche communiqué vertellen, dat de Duitschors het weste lijk deel van het stadje of dorp, dat zij ondermijnd hadden, in do. lucht hebben laten springen. Overigens kenmerkte de dag van Woens dag' zich door een zeer hevig onophoude lijk kanonvuur. Volgens het Duitsche ambtelijke bericht ïs een aanval der Franschen in de streek van Servon, aan den westelijken zoom van het Argonnerwoud onder zware ver liezen voor de Frans1'hen afgeslagen, ter wijl de Duitschers slechts weinig1» mannen verloren. Het gewaagt ook nog Van een drama in de lucht. Een Duitsch vlieg tuig-eskader nood zaakte op een verkenningstocht twee, vij andelijke vliegtuigen ,om ibe landen ©n bracht een vijandelijk vliegtuig ten val. Van de Duitsche vliegtuigen wordt er één vermist. Op het Oostelijk front zijn de opnieuw begonnen gevechten nog aan den galng. We hebben nog geen gegevens te onzer beschikking, om een overzicht te schrij ven. Doch spoedig zu.'.'.en wij er wel meer van hooren. Zooals we reeds kortelijks gemeld heb ben, is Libau (Oostzeehaven) andermaal door de Duitschers gebombardeerd. Die Ingangen van de haven zijn door het doen zinken van schepen versperd, en belangrijke militaire inrichtingen wer den beschoten. De Duitschers hebben daar weer een brutaal stukje uitgehaald. Hun torpedoboo ten zijn zelfs in de binnenhaven doorge drongen, om te constateeren, dat er geen vijandelijke schepen in de haven wieren. Het IJzeren Kruis. Het IJzeren Kruis wordt, zooals men weet, wegens bijzondere onderscheiding voor den vijand verleend. Men kan het le kl.'pas krijgen, na het 2e kl. verwor ven te hebben. Elke wachtpost moet de kruisridder zdot- wel 2e als le kl., door stilstaan met het geweer bij den voet eeren. Ook al be vindt de ridder zich in burgerkleeding. Eiken recruut wordt bovendien inge scherpt, den kruisridder op straat militair te groeten, doch voorschrift is het niet. Voor de lagerre militairen tot „Feld- webel" toe; is aan het kruis le kl. 'een eere-soldij van 3 M. per maand verbon den; de kruisridder 2e kl. ontvangt dit ook, mits hij nog het „Militarehrenzeichen II klasse" of een daarmee gelijkstaande onderscheiding bezit. De IJzeren Kruisen blijven na den dood van den drager, eigen dom der familieleden. Do hqogste onderscheiding, welk© ver leend wordt is de oorlogsklassc van de orde „Pour le Mérite". Zij wordt enkel gegeven aan aanvoerders voor, een ge wonnen veldslag of de inneming van een belangrijke vesting. Ook deze hooge onder scheiding wordt zonder onderscheid des persoons verleend. Dit bewijst liet geval van den luitenant, die voor de overrom peling. van het fort Malonne de orde kreeg. Een gevecht in de Zwarte Zee. Het Turkse he hoofdkwartier' dealt of ficieel mede Onze vloot, die- was uitgeloopen om de Russische vloot, welke Trebizonde heeft beschoten, op te zoeken, heeft ze tea1 hoogte van Sewastopol aangetroffen. De Russische vloot bestond uit twee slag schepen en vijf kruisers. In den strijd die zich tusschen beide vloten ont wikkelde, is een Russisch slagschip ern stig beschadigd, de overige vijandelijke oorlogsbodems namen, door de Turksche gevolgd, de vlucht in de richting van Sewastopol.' Het St. Petersburgsch© bericht meldt het volgende: Een divisie Russische li nieschepen die .naar Sebastopel terug keerde, ontdekte op 25 mijlen afstand van den vuurtoren op kaapi C hers ones (Krim) de Goeben en de Breslau. Die Russische schepen '.gaven vuur en bij1 het eerste salVo werd de Goeben getroffen en kreeg een gat in de romp. Aan boord ontstond een ontploffing en brand. De Breslau hield zich buiten schot. De Goeben verdween in den mist. Het Russische admiraal schip is licht beschadigd. De verliezen der Russen zijn 3 officieren en 29 matro zen gedood, 25 gewond. Gevangenneming van den gouverneur van Warschau. De correspondent van het „Beirl. Tagebl." meldt dd. 17 November, het vol gende aan zijn blad, over de gevangenne ming van den gouverneur van Warschau Een verblijdend feit heeft 't onverwacht snelle voortrukken onzer troepen in Rus sisch Polen tot gevolg gehad. Gisteren morgen is het gelukt, den gouverneur van Warschau, excellentie v. Korff, gevangen te nemen. Hij was met zijn adjudant, kapitein Fechner, in de vroegte uit Warschau in een «leganten particulieren auto vertrok ken 'in de richting van Kutno, zonder te weten, dat deze stad na een verbitterd straatgevecht door ons was genomen. Hij stiet plotseling bij Tarnow op de voortroepen deir Duitsche cavalerie. Hij poogde om te keeren en te ontkomen, doch werd door een afdeeling van het negende regiment Metzer dragonders in gehaald en gevangen genomen. De gouverneur stelde zich niet te weer en liet zich rustig in zijn eigen auto in gezelschap van een luitenant en een dragonder naar Duitschland vervoeren. Hij kwam juist door Gnesen, waar hij op bevel van den plaatselijken comman dant in het hotel Haensch, het beste hotel der stad, voor den nacht werd on dergebracht. De gevangen gouverneur droeg de gè- neraals-uniform en een pelsmantel. Het is een man van groot© gestalte met een witten vollen baard. Ofschoon hij vloeiend Duitsch spreekt, wilde hij niemand te woord staan, daar hij door de onverwach te gebeurtenis allesbehalve in een goede stemming was. De chauffeur van den gouverneur, een Pool, vertelde, dat de stad reeds door de Russische militairen ontruimd was ge weest. De chauffeur, die gewoon burger is, bleef voorloopig op vrije voeten, terwijl de gouverneur en zijn adjudant door een dubbelen post voor hun kamerdeur be waakt werden. Een'huwelijk in het Ziekenhuis. Uit Bonn wordt aan een Duitsch blaa geschreven: Vandaag bezocht ik een mij bekenden gewonde die in ©en. Bonnsch reserve-lazaret ondergebracht is. „Vandaag hebben wij' een bijzonder feest", verteld© mij de zorgzame verpleegster, „dat moet u bijwonen." Ik ging naar een kleine ziekenkamer, waar twee zwaargewonden lagen. Beiden had een vijandelijke granaat "het rech terbeen afgerukt, maar gelukkig en stra lend lagen zij daar, nadat nu het ergste van het zware wondlijden voorbij was. De een, een brave wijnbouwerszoon van de Moezel, vierde zijn verjaardag; de andere zijn bruiloft. In dappere plichts betrachting had hij, een sergeant-hoboïst, zwaar gewonde kameraden uit de ge vechtslinie gehaald. Xpen verpletterde een vijandelijk schot hem het bovenbeen. Zwaar was het ziekbed geweest; hoe had zijn oog gestraald toen zijn bruid uit het verre Thiiringerland naar hem toe geijld was en hem ook nu de verzeke ring van haar trouw gaf, nu hij in deni dienst van zijn vaderland een kreupele geworden was. Wat was dat een zorg en een werk voor de zusters eu help sters geweest toen de huwelijksdag vast gesteld was. Toen de predikant kwam, waren de andere zwaar gewonde kameraad met het afgeschoten been en een tweede, ook zwaargewonde krijger de getuigen en diep waren allen getroffen door die aan grijpende woorden van den prediker, 's Middags was de feestelijkheid. Het ka mertje met bloemen versierd, de bedden van de beide krijgers omkranst. De zus ters en verpleegsters, de andere gewon den en bezoekende familieleden stonden: om hun beider bedden. Daar treedt de militaire arts binnen en wenscht uit naam van de geheel© plaats hen beiden geluk, wijdt woorden van warme waar deering aan hunne dapperheid tegenover den vijand enin de operatiezaal. Daarna volgt het geven der geschenken. Artsen, zusters, verpleegsters, de gewon de officieren en vooral de brave kame raden hadden gewedijverd, om ook van hun kant te toonen, dat ieder gaarne zijn deel er toe wilde bijdragen, om vreugde te bereid/en en dank te brengen aan de dapperen, die voor hun vader land gebloed hebben. Stralend waren de oogen van het jonge paar, toen de tafel met geschenken binnengebracht werd en een prachtig koffieservies, een borst beeld van den keizer, een étui messen en lepels, koffiekleeden enz. aan hen wer den ter band gesteld. Bijzonder trof 'het mij, toen de arts mij vertelde, hoe juist de gewonde kame raden, die voor een deel toch zeketr niet met geluksgoederen gezegend waren, ieder naar zijn krachten het zijne had bijgedragen om mede het jonge paar te verrassen. Voor mij zal de zonneschijn van het geluk aan dezen stormachtigen Zondagmiddag verbonden blijven, die zonneschijn, welke ik daar uit. trouwe dankbare oogen stralen zag. Korte Oorlogsberichten. Te Luik kwamen gisteren een 500- tal Fransche krijgsgevangenen aan die bij Yperen werden gevangen genomen. Niet minder dan 80 zware kanonnen werden van uit Esschen hier aangebracht. Deze zijn alle bestemd voor het front in Noord- Frankrijk. Vanuit de omstreken van Ype ren kwamen hier ongeveer 2000 gewon den aan. Ruim 7000 man genietroepen vertrokken naar de richting Ddxmuiden om het onder water gezette gebied t© overbruggen. De Oostenrijkers hebben in den veldslag in Russisch Polen tot dusver 7000 Russen gevangen genomen en 18 machinegeweren en vele kanonnen ver mees terd. Volgens een Engelsch© bericht heb ben de Engelschen, die aan den Sjat-el- Arab en aan de Perzische Golf operee ren, een Turksche strijdmacht van 4000 man verslagen. De verliezen van den vijand waren groot. Het Russische consulaat te Trebi zonde is vernield, de consul licht gewond. De kleine kolenboot Josefine van de Oostenrijksch-Amerikaansch© lijn, is bij Pola gezonken. Zes mannen verdronken. Oorzaak van het ongeluk onbekend. Tusschen 15 en 20 Dec. komt het Fransche parlement bijeen. Eenige dagen tevoren zou de regeering naar Parijs te- rugkeeren. Van de Emden bevinden zich 150 overlevenden in krijgsgevangenschap. Uit België. Een correspondent van „De Tijd", die een bezoek heeft ge bracht ,aan Belgische kustplaatsen, schrijft o. m. Met de versterkingen is men blijkbaar klaar en de militairen doen ©r nu niet meer zoo geheimzinnig mede. De kanon nen in de duinen staan nog steeds naar zee gericht. Van het onderling verkeer der kustplaatsjes blijft alleen Zeebrugge uitgesloten, dat niet bewoond is en waar ook niemand komen mag. Zondag j.l. heeft een hevige ontploffing van een losgeraak te mijn het havenhoofd deels vernield. Op de zeedijken langs de geheele kust mag eveneens niemand komen; deze zijn uiterst streng bewaakt en afgezet. De burgerbevolking in de kustplaatsen is er erg aan toe. De kleine boertjes zijn de wanhoop ten prooi, want alles wat ze 'hadden is hun ontnomen. Geen koe, geen paard, geen varken ziet men meer, alles is tegen .papieren bons gette- quireerd door het Duitsche leger. Van het Turksö h-R u s s i s c h e front. Van Turksche zijde In tweedaagscho gevechten tegen de Russische stellingen op de linie Azab ZazikKhohab zijn de heuvels in de na bijheid van Azab, waar sterke verschan singen waren aangelegd, door een bajo- netaanval genomen. Ook de tegen Batoem oprukkende troepen hebben den Russen een zware nederlaag toegebracht, en die stellingen van Zavolter en Koera bezet. De Russische verliezen zijn groot, do Russische trpepen zijn in ordclooze vlucht in de richting Batoem ontkomen. De in de Perzische provincie Azerbeidzjan op rukkende Turksche troepen hebben de Russen bij Salmas geslagen. De Russen hebben daar twee officieren en honderd man verloren. De hoofden dier Perzische stammen, die tot dusverre de zijde der Russen hadden gekozen, hebben zich thans met hun stammen hij de Turksche troepen aangesloten. De uitvoer van ruinen, en veulens zal eerstdaags verboden worden. 'MinisterPosthuima is gisteren door H. M. de Koningin be- ëedigd, waarop hij de zaken van het deaprtement van Landbouw, Handel en Nijverheid uit handen van mr. Treub overnam en zijn ambt aanvaardde. Mini ster Treub had in den loop van den ochtend van de ambtenaren afscheid ge nomen. Spoorwegverkeer. De vertragingen van de laatste dagen werden veroorzaakt door het groot© ver voer van bestelgoederen. Op lange tra jecten is thans een bijzondere bestelgoe- derentrein ingelegd. P o s t v r ij. Tot nadere beschikking is in het binnen landse h verkeer vrijstelling van port ver leend voor de verzending door en aan in Nederland geïnterneerd©' buitenlandsche militairen Van: a. brieven (met inbegrip van briefkaarten) tot een gewicht van 20 gram; b. drukwerken en nieuwsbladen tot een gewicht van 100 gram. Geïnterneerden moeten op de stukken zetten: Portvrij, Franc de Port. Militai- res étrangiers internes dans les Pays-Bas. Courantenceïisuur. Wegens den staat Van beleg in Oost en West-Dongeradeel, Ferwerderadeel, 't Bildt en Barradeel mogen geen couranten worden afgeleverd, alvorens een ex. van elke oplage aan den militairen comman dant aldaar zal zijn ter lezing toegezonden. Uit Hontenisse. Aan 't verslag van een bezoek in het vluchtelingenkamp aldaar ontleeruen wijl aan „De Maasbode" het volgende: Dezen morgen rpaakten wij onzen twee den tocht naar het kamp, waarover een bleek zonnetje, „dat water ging halen", mild een breeden glimlach uitlachte. In den afgeloopen nacht had het opnieuw ge regend, zoodat de kuilen in dien weeken baaierd zich met ©en vuil-grijs water had den gevuld, 't Plankier leidde inderdaad verder, doch voerde nog niet naar alle loodsen en toch we zouden gaarne eens iets meer zien van liet eigenaardig le ven der vluchtelingen. Overste Wilhelm echter, die reeds aan veel leerde wennen in deze dagen, en telkenmale gelaten zijne schoenen liet vastzuigen in den vetten modder, om ze dan met klok-geluiden er weer uit te werken, wist .ons een hart onder den riem te steken, zoodat wie ons op het glib berig pad waagden. Overste Wilhelm voerde ons naar de ziekeninrichting, welke door hal© intieme en frissche aankleeding een ongemeen gusnstigen indruk maakte. Dr. Cammaert, gemeente-arts van Hon tenisse en de hoofdverpleegster, zuster J. Schuwer, vonden wij aan den arbeid met de behandeling der kwetsuren van een Belgischen strijder. Eerst passeerden we 'een tiental klein tjes, in haar frissche bedjes rechtop ge zeten, zich vermakende met wat speel goed. Oudere meisjes roerden vlijtig de breinaalden, of verrichtten eenig hand werkje. Tegenover baar lagen enkele be jaarde moedertjes, die ©en weken-oude Gazet spelden. Na de afdeeling der mannen te zijn doorloopen bereikten we de achter-gele gen kraamkamer, waar ©en jeugdige moe der weinige uren te voren, aan een flink meisje het levenslicht geschonken. Een frissche blos kleurde de wangen der sterke vrouw, die met een gelukkigen glimlach onze felicitaties in ontvangst nam. We hadden al ©enigen tijd naar een baby gezocht, welke toch in onze onmiddellijke nabijheid zijn moest. Daar kwam opeens echter ©en krijtend stem metje uit ©en champagnemand, die er wel twaalf in den ronde stonden. Bij gebrek aan bedjes voor de jeugdige wereldburger en -burgeressen, had men deze manden aardig aangekleed, zoodat zij nu den kleinen tot een heerlijk warm bedje strekken. Zuster Schüwer lichtte do poppen-dekentjes op, en dan zag men een rozig gezichtje bloeien. Ook kwam juist een man van middel baren leeftijd het kamp binnengestapt,, welke een Duitsche soldaat bleek te zijn. In burgerkleetren was hij uit Brussel ge drost, en uitgeput van de lange voetreis, kwam hij hier nu om eten vragen, het geen hem aanstonds geboden werd. De levensmiddelen-bergplaats was tjok vol, doordat juist gisteren per schip nieu wen voorraad was aangebracht. In zak ken bijeen, lagen honderden brooden op gestapeld. Vrees, dat zij zullen uitdrogen behoeft heusch niet te bestaan, daar do kampbevolking per dag heel wat aan kan. Tot den inventaris behoorden verder tal rijke zakken rijst en koffie, verschillend© stukken spek en ten slotte nog stapels borden en kommen. In het dagverblijf zaten twee groepen vrouwen en meisjes rond de warmend© kachels aardappelen te jassen. Eerst moest zulks in een tweetal linnen tenten ge schieden, doch daar verstijfden de vin gers, die keer op keer de natte voort brengsels van dien kleibodem moesten ronddraaien. Het was inderdaad niet om vol te houden, waarom dan ook verlof werd gegeven in het dagverblijf rond de kachel het werkje op te knappen. Kon men aanvankelijk slechts met moeit© vrouwen vinden om in de tenten te komeni helpen, nu kwamen ze in zoo grooten getale zich aanbieden, dat er schilsters te veel waren. In de twee keukens van het kamp bewogen de Belgische koks zich rond hun ketels van wel een mieter middellijn. In een bijv., werden niet min der dan 440 Liter aardappels gekookt, terwijl in een anderen ketel 200 Liter rijst te Vuur stonden. In het tentenkamp zelf was de bodem gesteldheid al niet beter, zoo niet slech ter dan rond de loodsen. Overal dezelfde vette modder, waarin de bewoners met voorzichtige schreden, om niet uit te glij den op hun gladde klompen, voortgingen. Hier en daar hadden kinderen zelfs een glijbaantje gemaakt. Op den eersten aan blik moet iedere bezoeker wel tot d© conclusie komen, dat men voor het kamp al een zeer slechte plaats heeft uitgeko zen, doch we vermoeden, dat men in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen moeilijk een terrein- zal kunnen vinden, dat, na ©eni ge dagen druk beloopen te zijn en na over vloedige regen en sneeuw, er niet uit zal zien als dit. De toestand zal echter reeds veel verbeteren, als het plankier in all© richtingen van het kamp is voltooid, en dat er groote spoed mede gemaakt weird, hebben wij zelf dezen morgen kunnen zien. Men zal er tevens mede bereiken, dat ook in de loodsen niet zooveel slik binnengeloopen wordt. Een groot deel der tent bewoners was uitgetrokken om aan de Schelde, onder Walsoorden, mosselen te zoeken. Op den terugweg vragen zij bij den een of ande ren hakker wat houtskolen, waarboven de weekdieren dan gekookt worden. Op verschillende plaatsen in het kamp zijn Norton-pojmpen geslagen, waar de vluch telingen goed drinkwater uit kunnen he komen. Er keeren vele vluchtelingen de laatste dagen terug, waaraan het nu niet be paald aanlokkelijk verblijf in het kamp niet geheel vreemd zal zijn. Degenen, die naar België willen terugkoeren, moeten hun voornemen daartoe des avonds ken baar maken. Zij kunnen dan den volgen den morgen met den tram van 6 uur 20 naar Walsoorden afreizen en vinden vóór hun vertrek, nadat de dekens zijn inge nomen, warme koffie met brood en nog eenige boterhammen voor de reis, gereed staan. Natuurlijk worden bun gratis-ver- voerbiljetten verstrekt. Bij Kon. besluit is C. J. M. Suther land met ingang van 1 Jan. a.s. benoemd tot adjunct-ijker der maten en gieiwichten. Middelburg. Heden vertrokken per trein 55 vluchtelingen met gratis reisbiljetten, terwijl er hedenmorgen reeds 41 voor ver trek ©P morgenochtend en 6 Voor Zondagj waren uitgegeven. Het aantal porties warml eten bedroeg heden 1384.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 1