Telegrammen, Aüoop verkoopingen, aanbestedingen, enz. Onderwijs. Predikbeurten. Leestafel ingezonden stukken. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. Geslaagd ,te 's Gravenhage voor de acte groote (stoomvaart 2e stuuiman L. Th. M. Ouwerkerk; 3e stuurman R. Koch, H. de Landmeter, J. C. Lautenbaoh en A. Lennis. Geslaagd te Breda voor de acte vrije- en ordeoefeningen de heer A. B. M. Hanssen te .Bergen op Zoom en mej. J. A. F. jHofman te Goes. Studenten zonder Bijbel. In een klas van 40 studenten aan de Univer- isiteit van Chicago werd slechts één ge vonden, die de namen van de boeken des Bijbels kende; en deze ©ene was een Hindoe, uit Indië! (Rotterdammer). Fritz Rumscheidt. f Een dag na zijn 76-jarigen verjaardag is heden nacht te 's Gravenhage overleden de heer Fritz Rumscheidt, oud-hoofd van de school der Duitsche Gemeente. De Ibeer Rumscheidt was den lien Nov. 1838 te Barmen geboren, en stond reeds op 17-jarigen leeftijd voor een schoolklas in D'hujnn (Rheinland), daarna vertoefde hij twee jaar in het seminarium te Mörs., om vervolgens naar zijd yaderstad terug te koeren aan de school van zijn leer meester Dörpfeld. Den 18en Maart 1867 werd hij benoemd tot hoofd van de Duitsche school alhier, waar hij 43 jaar werkzaam was. In 1910 werd hij gepensionneerd. Gedurende 4-5 jaar was de overledene organist der Diuit- sche kerk. D'e 'heer Rumscheidt heeft het Christe lijk onderwijs met heel zijn hart gediend en den grooten strijd voor de Christelijke School niet alleen mede doorgemaakt, maar steeds in de voorste gelederen ge staan. Daarvoor heeft hij buiten zijn schooltijd dag en Jiaoht met woord en pen gestreden. Met Schaberg, Golteïman, Smelik, Eerdbeek ein Post riep hij de „Paedagogische Bijdragen" in het leven, die menigi belangrijk artikel van zijn hand bevatte. Het Christelijk Onderwijs is veel aan hem verschuldigd. 1) Ook de Zending verliest in hem een .trouw en warm Vriend. De heer Rum scheidt Was een kenner op het gebied der Zending. Veertig jaar lang was, hij lidl der Ned. Zend. Ver. ,en nooit kwam hij in Barmen of hij bezocht daar het Zen dingshuis der Rijnsche Zending. Mannen als wijlen Warneck, Schreiber, Nommen- sen e.a. behoorden tot zijn vrienden. In de studeerkamer van den overle dene, die een prachtige bibliotheek be vat, hangt de spreuk: „Ich habe keiue Zeit müde zu sein." Dat was Rumscheidt's devies. Veel heeft hij gewerkt, en gie^ woekerd met de rijke gaven van verstand en hart, die hem geschonken waren. Wie met hem in aanraking kwam, voelde dat men stond tegenover eien man, ®die inder daad een geleerde was en die schitterde door zijn eenvoud. In den Haag was de overledene al gemeen bekend en geacht, ien verkeerde hij fn de pieest uiteenloopende kringen onzer samenleving. Voor zijn Vrienden! was hij een vriend, de jeugd had hij lief -en de kinderen hielden van hem. In de Binckhorststraat, waar hij 37 jaren woon de, kende groot en klein „maester Rum scheidt" en iedereen stelde ter een eer in, jets voor hem te kunnen doen. Hoewel Duitscher van geboorte, had hij N[ederiand en Oranje oprecht lief. Onze Koningin verleende hem de Orde van Oranje-Nassau, bij het verlaten der school schonk Prins Hendrik hem zijn portret met eigenhandige -onderteekening, terwijl de Duitsche Keizer heim eerst de orde van den Rooden Adelaar 4e klasse ver leende en daarna de Kroonorde 3e klasse met de Kroon. |Duar is in Rumscheidt een rijk leven heengegaan, en wij danken onzen God voor wat hij Nederland en het Christe lijk onderwijs in dezen pdelen zoon uit den vreemde geschonken heeft. 2) En ï.iet minder de Zondagsschool. Als be stuurder van de Ned Zondagsschool Vereeniging is hij ook in Zeeland beeend en bemind ge weest. (Ked. „De Zeeuwv.) 3) Aan bovenstaand woord van „De Nederl." sluiten wii ons gaarne aan blijde dat wij zoo vele jaren in zijne vriendschap hebben mogen deelen. Er zullen omtrent Rumscheidt nog wel enkele verhalen loskomen, die der vermelding waard zijn Rumscheidt was een uitnemend Ohristen en een innemende persoonlijkheid. (Red. „De Zeeuw,'.) NED. HERV. KERK. ZONDAG 15 NOVEMBER. N. en St. Joosland, (verbeterd bericht), vm. en nam. ds. Tak. Goes, 9 30 ds. Homburg, 2 u. ds. de Vries, Cat. Zond. 5, Bed. H D., 6 u. ds. Steinz. Het Huwelijks!eiven, door M. v. O., naar het Duitsch, door Jacoba. Zwolle, La Rivière en. Voorhoeve. Een huwelijk behoort „in den Heere" gesloten te worden. Geschiedde dit wat meer, er- zouden vrij wat minder vreug- deloozie huwelijken worden doorgemaakt. Hier is een boek dat deze waarheid met groote kracht in herinnering brengt, en aan de gehuwden den weg wijst, den ©enigen weg, om aan dit oordeel der vreugdeloosheid te ontkomen. Wanneer onze kinderen een verbintenis zullen aan gaan, met den innigen, teedenen naam van „verloving" aangeduid, laten wij' hun dit boek in handen geven, de verloofden kunnen het ook elkander cadeau doen, dat zal him beter passen dan zelfs de mooiste gouden ring. Want er wordt hun in geleerd, niet hoe zaj in het huwelijk voor elkanders gebreken uit den weg zul len gaan, maar-hoe zij vrede zullen vinden, en door dien vrede gerakenzullen tot waarachtig .huwelijksgeluk. De lezing van dit eenvoudig, aangrijpend verhaal brengt hen allicht tot zelfonderzoek, cn daardoor of tot versterking van dei handen, of tot verbreking ©ener verbintenis, waarbij de noodzakelijke sarnem;lemming waarvan de Schrift spreekl onfh:©ökt. Hoe eoh'gtenoo- ten jegens elkander, Vaders tegenover hun ne kinderen zich te gedragen hebben, wordt hun jn dit verhaal ernstig voor gehouden. Voor sommige hunner konden deze bladzijden wel eens prikkelen en nagtelen zijn. Welnu, dan is het heden de welaangename dag om zich te be-; koeren gelijk de beide hoofdpersonen in dit Verhaal een echtpaar dat voor het oog der wereld gansch onberispelijk leefde, doch eerst na zich door den Hei land te hebben doen zaligen tot het ware huiselijk geluk voortschreed. Voor deze uitgave verdienen schrijfster, vertaalster en uitgeefster warmen dank. Woord en Beeld van deze week bevat een prachtige collectie foto's uit den oorlog. Wie zich een mooi Chr. Tijd schrift wil aanschaffen met velerlei degej- lijke lectuur, schoone photo's en flinke voorlichting, die bestell© eind volgende maand den 2en Jaargang van het tijd schrift bij de drukkerij i„Libertas", Goud- sche Singel, Rotterdam. Uit zenuw- en zielsleven. Uitkom sten van Psychologisch onderzoek Se rie 3 no. 10. Die waarde van kinder- getuigenis in foro. Baarn, Hollan- diadrukkerij'. Een belangrijk beek, dat zeer ter lezing wordt aanbevolen aan autoriteiten en min deren bij politie en justitie. Er zijn al zoovele onschuldige veroordcelingem ge passeerd, ten gevolge van onjuiste ge gevens verschaft door kinderen, dat het tijd werd dat mr. Leendertsz, de schrijver van dit beek, er de aandacht op vestigde. Buiten verantwoordelijkheid (iet Redactie.) Mijnheer de Redacteur, In uw Dinsdagblacl lees ik onder het op schrift „Wat?" ift het Pe'rsoverzicht in de 2e alineaLaten w ij dus z: o r g e n, dat wij in dat geval tanden en klauwen hebben! In de 2e alinea: Waar blijft onze onaf hankelijkheid ten z ij w ij vóór de af- rekening met onze 500.0000 man een DRUK kun,ft en q it oefenen, die annexatie on iv ens o hel ijk maakt. En 'aan het slot: Laten we dus met alle kraohten, al onze hulpbronnen er voor zorgen dat het voor de groote mogendheden steeds oorlogs- noodzaak 'zal blijven, hunne klauwen niet uit te slaan, naar ons. .Perfect M. d. R. Ik hen geen militair en hinPvan militaire zaken niet 't minste verstand. Maar wanneer ik overal lees dat onze gtemohiliseerden zich zoo ver velen, dan vraag ik mij' af, al kost bet ook heel wat geld, of onze- jongens wel behoorlijk geoefend zijn in het schieten, d.w.z. j n het treffen, ein zoo niet of dit niet al drie maanden had kunnen worden beoefend en ook in de komende maanden kan worden voortgezet. Aan 500.000 man die slecht schieten heeft men o 'zoo weinig.'He t goede en juiste schieten vormt de wie er- krach t van een leger veel méér, dan het grootere aantal der schutters. Wie kan ons Nederland over deze zoo zwaai'wiohtige vraag geruststellen? E. (Zijn onze inlichtingen juist, dan worden onze miliciens, voorzoover daartoe gele genheid bestaat, getraind en geoefend, ook in het schieten. Red.) De storm. Gedurende den hevigen storm, die Donderdagavond te Arnhem Woedde, werd een van de drie woonwa gens, die zich op den Eldenschen dijk al daar bevonden, door een rukwind omge worpen. De aan de zoldering hangende lamp veroorzaakte een begin van brand. De 52-jarige vrouw L., die zich op dat oogenhlik alleen in den wagen bevond, werd -tegen de wanden van den wagen geworpen. Zij1 wist echter het vuur te dooven. Uit haar benarde positie verlost, bleek zij haar arm te hebben gebroken, terwijl zij bovendien een hoofdwonde had opgeloopen. Na ter plaatse voorloopig verbonden te zijn, werd de vTouw per rijtuig naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Het mijnengevaar. Men schrijft uit Harlingen aan „Het Volk": Door het s.s. „Leeuwarden" wordt een geregelde dienst onderhouden tusschen Harlingen en Londen. Wegens bet groote gevaar door de mij nen veroorzaakt niemand gaat gedu rende de reis teir ruste en men is al reeds een keer ter nauiwernood aan den dood ontkomen werd door de bemanning ge vraagd of, bij eventueel© ongelukken, voor Ge nabestaanden der bemanning zal worden gezorgd. De kapitein kon hierop niet bevestigend antwoorden. De beman ning 'heeft daarop eenparig bedankt en is hier van Londen gearriveerd. Hun plaat sen zijn thans door Engelschen bezet. Een ontrouwe Belg. Bij ©en gegoede familie te Heemstede was eten Belgisch echtpaar opgenomen en het twee tal scheen het logeeren goed te bevallen. Dezer dagen zou een /broer een bezoek brengen aan Antwerpen en gevraagd werd of de Belg misschien een brief had mee te geven. Ja, dat was goed en de goedige postillon kreeg een schrijven mee aan 's mans moeder. Deze werd opgespoord, maar toen ze vernam van haar zoon en diens vrouw, heiden vertoevend in Heem stede, hield ze vol dat dit onmogelijk was, 'want de vrouw, die met de kinderen was achtergebleven, woonde enkele hui zen van haar af. De boodschapper stelde een (onderzoek in en toen bleek, dat in derdaad op het laatste oogenhlik da man zijn huisgenooten in den steek had ge laten fan er met een vriendin was van doorgegaan. i ln Heemstede wekte dit feit natuur lijk niet geringe verontwaardiging. LONDEN, 14 Nov. Uit Dover wordt gemeld, dat twee Duitsche onderzeeërs zijn vernield. Een andere, die gevaar op leverde voor de oorlogsschepen, die de Belgische kust bombardeerden, is even eens in den grond geboord. WEENEN, 14 Nov. De „Keizerin Elisa beth" is, .nadat de kruiser alle munij- tie had .verschoten, fot zinken gebrac-ht. De bemanning werd daarna bij de bezet ting van Tsingtau ingedeeld. Acht leden dei' bemanning zijn gesneuveld, 80 ge wond. LONDEN, 14 Nov. D-e correspondent van de „Times" in West-Vlaanderen g,eeft een en ander over den verischrikkelijken strijd bij Ypenen. De geheele landstreek tusschen Perwyse en Nieuwpoort is ver woest en verlaten. Alle dorpen en boer derijen zijn in ruïnes herschapen. De kerk van Nieuwpoort is verwoest. De toren staat nog half. LONDEN, 14 Nov. Uit Boekarest komt het bericht, dat 01- muiterij is uitgebro ken onder de garnizoenen van Konstan- tinopel en Adrianopel. .Vijf Duitsche of ficieren zouden gedood zijn door bom men, die in het Paleis van Env-er ont ploften. Er is een brief gevonden, waar in stond, dat ze bestemd waren voor den man, die Turkije aan Duitschland verkocht had. KONSTANTINOPEL, 14 Nov. In den strijd hij Kceprikoei werden de Russen vier slagen en verloren zij 4000 dooden en evenveel gewonden, terwijl wij 500 man gevangen namen. De .Turken maakten 10000 geweren en veel munitie buit. De Bussen trokken in de richting van Koe- theck. LONDEN, 14 Nov. Uit Vancouver wordt gemeld, dat de Duitschers bij Tsingtau 2 kruisers, 4 kanonneer booten, 1 torpedo- vernieler -en 1 mijnenlegger hebben ver loren. I ROTTERDAM, 14 Nov. Passagiers van de „Nieuw-Ainsterdam" van de Holland- Amerikalijn, die laatst de reis naai- Ame rika meemaakten, hebben de maatschap pij en den kapitein een groote bronzen plaat met inscriptie aangeboden, uit dank baarheid voor de jnet succes bekroonde pogingen, om de reis zoozeer te veraan genamen. PARIJS, 14 Nov. .Communiqué van gis teravond 11 uur: Van de zee tot de Leie was het optreden der Duitschers minder krachtig. Op enkele punten hervatten wij ons offensief. Wij rukten vooruit ten Zui den van Bixschoiote en ten Oosten van Yperen en hernamen een gehucht, dat wij verloren hadden. Ten Zuiden van Yperen sloegen wij het offensief der Prui sische garde af. KONSTANTINOPEL, 14 Nov. (Na een onverwachten aanval hebben .onze troe pen alle Russische blokhuizen aan de grens van Trebizunde .bezet. Wij dron gen 3 uur ver in Rusland in de richting van Batoem. LUIK. Hier zijn 3600 gewonde Duit schers uit het gevechtsterrein van Zuid- West België aangekomen. Voorts kwamen hier 350 Zouaven aan die bij Armentiëres waren krijgsgevangen gemaakt, alsmede 112 gewonde Belgische soldaten en 216 Fransche mariniers, die hij Dixmuiden waren gevangen genomen. LISSABON. Een officieel nota zegt, indien Portugal oorlog verklaren, haar houding op die der bondgenoioten zal ge baseerd zijn. GENT, 14 Nov. Het gerucht loopt dat Wilmart die onlangs veroordeeld word wegens uitgifte van valsche aandeelen van da Spoorwegmaatschappij Gent Terneuzen uit de gevangenis van Dender- monde ontsnapte toen de Duitschers de ze .plaats bezetten. Men zegt dat Wil mart thans te Londen vertoeft. ST. PETERSBURG, 13 Nov. Voor zij Johannesburg in Oost-Pruisen- vermeester den moesten de Russen ten tweede male zich een weg hanen door de hosschen en de uitgestrekte moerassen, die ten Zuiden Van de Masurisehe meren een na tuurlijke bescherming vormen. Langs de linie SoldauLyck hebben de Duitschers zwaar getimmerde en van veel geschut voorziene blokhuizen opgericht, die met prikkeldraadversperringen afge rasterd zijn. De Duitschers hebben ten Noorden van de Masurisehe meren een sterke troepen macht samengetrokken, die voorzien is van zwaar geschut uit de vesting Konings bergen. WEENEN, 13 Nov. Het groote hoofd kwartier deelt vanmiddag officieel mede: Aan "het Noordoostelijke front is giste ren niets van heteekenis gebeurd. De Rus gen 'zijn Tarnow, Jaslo en Krosno binnen gerukt. Het aantal in Oostenrijk-Hongarijo geïnterneerde krijgsgevangenen is sedert gisteren tot 867 officieren en 92727 min deren gestegen. WEENEN, 13 Nov. Het groote hoofd kwartier deelt officieel mede: De 'Serviërs blijven van Koceljewo en Waljewo naar het oosten terugtrekken. Aan dc Save is Usee stormenderhand genomen; onze itroetpen [hebben Beljin Bonjani bereikt. Van de vijandelijke ver schanste stellingen zijn Gomile en Dre- ginje reeds in ,ons bezit en Sopot Sta- litse is bereikt. De van het westen en noordwesten oprukkende kolonncs zijn bij Waljewo aangekomen. Vooral de zuidelijke kolonnes hebben door moeilijk terrein moeten marcheeren en den zwanen tocht op voorbeeldige wijze volbracht. WEENEN, 14 Nov. Volgens berichten van het front plunderen en branden de Servische troepen op hun terugtocht hun eigen dorpen. Hetstadje Krupa was bij het binnenrukken der Oostenrijksche troe pen 'geheel ontvolkt. MILAAN, 14 Nov. (V. D.). De Corriere della Sera meldt uit Cattania dat da stoomboot Cittadi Savona met 500 Aska- riers 'uit Erythraea en 300 passagiers aan 'boord 160 mijlen van Cattania in brand geraakte. Van uit Messina zijn stoombooten ter hulp gezonden. PARIJS, 14 Nov. (V. Di.) Viviani zal Zaterdagavond Parijs verlaten en naar Bordeaux vertrekken. WOLFAARTSDIJK. Benoemd tot Hoofd der Openbare Lagere School te Molenaars graaf, Ge heer J. "P. Goedegebuur, onder wijzer aan de Openbare School alhier. Engelsche mijnen. Men seint ons: Waarschijnlijk door het stormweer losgeslagen, zijn aan het strand onder Ouddorp' 3 Engelsche mijnen aangespoeld. Deze zijn door de bemanning van een torpeGoboot uit Hellevoetsluis onschade lijk gemaakt. STELLENDAM. Aan de zuidzijde van Aardappelplaat, ten noorden van den Stel- lendamischen havenmond is een mijn aan gesp oeld. Het was een blauw geverfde Engelsche mijn, met zwarte letters en cijfers gemerkt. De mijn is door den gar- nalenhandelaar A. de Jager, alhier, met 14 vademen touw aan een anker met blokijzer vastgelegd, o-m het wegspoelen te voorkomen. De commandant van de torpedoboot uit Hellevoetsluis zal nog he denavond de mijn onschadelijk trachten te maken. Schriftelijk beantwoorde ragen. De heer Duymaer van Twist heeft zoo als men weet vragen gesteld in verband met de verloven aan de militairen. De 'minister, de 'heer Bosboom, ant woordt nu, da.t naar zijn meening de al gemeen© toestand niet zoodanige wijziging heeft ondergaan, dat het verleenen van verlof faan militairen op ruimere schaal dan tot dusver geschiedt, in overweging kan worden genomen. De heer Van Vlijmen heeft betreffende het verleenen van verlof aan sommige landweerplichtigen, die hoofden van za ken zijn, de vraag gesteld, of de minister bereid zou wezen, meer Vrijgevig te zijn in het toestaan van enkele dagen verlof, indien de noodzakelijkheid van hun! tegenwoordigheid voor kopten tijd (bijv. 4 dagen) te huis overtuigend wordt aan getoond. De minister antwoordde o.m., dat voor het verleenen van verloven de volgende, door den opperbevelhebber van land- en zeemacht vastgesteld© algemeene regelen gelden A. Aan de militairen der land- en zee macht kan verlof worden verteend be houdens bevoegdheid van de compagnies- en daarmee gelijkgestelde commandanten om ten deze (ook ingevolge hoogeren last) beperking op> te leggen in verband met de eisehen van den dienst, de te volbren gen opdracht of de veiligheid naar keuze van den verlofaanvrager 1. ten hoogste gedurende één etmaal in zeven achtereenvolgende dagen aan personen, behoorende tot de bezetting van forten, en ten hoogste gedurende één et maal in tien achtereenvolgende dagen aan de overige militairen, of 2. ten hoogste gedurende twee etmalen in veertien achtereenvolgende dagen, on derscheidenlijk in twintig achtereenvol gende dagen aan personen, behoorende tot de onder 1 bedoelde categorieën, of 3. ten hoogste gedurende 4, onderschei denlijk 3 etmalen per maand aan perso nen als voren. B. De verloven gaan als regel in na af loop van den dienst op den dag, vooraf gaande ban het etmaal of de etmalen, onder A 1, 2 of 3 bedoeld. Kan de be trokkene dienzelfden dag zijn woonplaats of bestemming niet bereiken, dan mogen de onder 2 en 3 bedoelde verloven met één Gag worden verlengd, in welk geval echter het vertrek eerst plaats heeft op den eersten verlofdag en terugkeer op den laatsfen dag wordt geëisciht. C. De verloven worden zoodanig ge regeld, dat. zij voor elke compagnie of daarmee gelijk te stellen eenheid of die detachement, voor zoover doenlijk, over de verschillende dagen der week onge veer gelijk worden verdeeld. D. In zeer dringende gevallen en hij hooge uitzondering, als bijvoorbeeld: overlijden of ernstige ziekte van echt- genooten, kinderen of ouders, kan door of vanwege den korpscommandant of hoo- gere autoriteit, voor zoover de dienst zulks toelaat, een buitengewoon verlof van één tot hoogstens vier dagen worden verleend. De noodzakelijkheid van zoodanig ver lof moet vóór of na het verlof deugdelijk worden aangetoond. Brussel. Men schrijft uit Brussel dato 10 Nov. aan de Tel.: De toestand te Brussel b'ijft steeds de zelfde. De bevolking wacht met gelaten heid op het uur der bevrijding. Sinds Zondag is door de regeering de Duitsche tijd ingesteld, d.w.z. dat alle electrische klokken, die geplaatst zijn op de openbare gebouwen en aan de kruispunten der straten, een uur zijn voorgezet. „Dat is uitstekend," merkte ceii mijner collega's op. „De Duitschers zullen Brussel nu een uur 'vroeger moeten verlaten." Sedert eemi- ge dagen schijnt het met het brood be ter gesteld te zijn. Het voedingscomité dat blijk geeft van groote' toewijding, heeft van den Duitschers een voldoende hoe veelheid meel gekocht, afkomstig van den te Antwerpen behaalden buit. Het werk van de gratis soep- en brood-ui tdeeling wordt zeer gewaardeerd. Alleen in Sohaer- beek genieten daar 18.000 ongelukkigen van. Het comité wordt gesteund door de publieke liefdadigheid en heeft reeds 21/2 millioen francs ontvangen. De groot-indu strieel Ernest Solvay droeg hiertoe een millioen bij. De laatste dagen zijn tallooze1 treinen met gewonden, afkomstig van. Vlaanderen, Brussel gepasseerd. In deze treinen bevin den zich ook wagons met lijken, waarvoor de tijd ontbrak om ze tej begraven. Het waren dé slachtoffers van de Yser. Men heelt mij verzekerd, maar ik kon er mij niet van overtuigen, dat de Duitschers te Welkenraedt een inrichting hebben ge maakt. om de lijken te verbranden. Het schijnt dat de Duitsche troepen, die in Vlaanderen opereeron, gebrek aan geld hebben. De officieren ontvangen de oor logssoldij niet, zij kunnen slechts be schikken over hetzelfde bedrag als in vre destijd. De Duitschei spoorwegarbeiders, die zich in grooten getale te' Brussel be vinden, moeten 13.50 franc per dag ont vangen, zij krijgen slechts 10 franc, en 12 dagen wachten zij reeds op hun loon. Tusschen Antwerpen en d© Nederland - sche grens worden de p-assen der reizigers nauwkeurig onderzocht. Men. is bevreesd, dat de vrijwilligers of de gardes civiques zich via Nederland naar Frankrijk zullen begeven om zich daar hij het Belgische leger te voegen. Drie dagen geleden werd de heer Wouters, directeur van een bonk, gearresteerd, omdat in zijn tasch twee sporen gevonden, werden. In een schrijven, gericht aan den Spaan schen gezant, heeft baron van deir Goltz, de gouverneur van Brussel, Verklaard, dat de levensmiddelen door de Viereenigde Sta ten gezonden, uitsluitend zullen dienen voor de bevolking. Rilland-Bath. Hedenmorgen werd door burgemeester en wethouders .alhier aan besteed het afbreken en ter plaatse bou wen van een hoofdonderwijzerswoning te Bath. Ingeschreven werd door de heeren: A. H. Plompen ,te Woensdrecht f7000; P. J. van Kaem te Bergen op Zoom 6625A. de Rul ik te Tholen f6613; J. H. Snoeck te Bergen op Zoom f 6600j G. Windhorst te Rilland-Bath f6600; A. J. Snoeck, Bergen op Zoom f6595; J. van de Sande te Rilland-Bath f6559; P. Luteijn te lerseke f 6400. Het biljet van dhr. G. Windhorst was van onwaarde, terwijl de gunning werd aangehouden. Onderstaande berichten zijn opgenomen in een gedeelte van de vorige oplaag: RILLAND-BATH. Vrijdag 'hield de ge meenteraad eene openbare vergadering on der voorzitterschap van den heer burge meester. Tegenwoordig alle leden. De no tulen der vorige vergadering worden aan gehouden. Een verordening op de hef fing en invordering der haven- en ligj- gelden wordt vastgesteld. Verder woideh benoemd onderwijzers en onderwijzeres sen tot het geven van herhalingsonderwijs op de school te Rilland en te Bath. Van den heer Weststrate, onderwijze!! aan de school te Rilland was een ver zoek ingekomen om behoud van zijn jaar wedde tijdens zijn verblijf onder de wa penen wegens de mobilisatie. Dit Wordt ingewilligd. Een verzoek van het bestuur der vereeniging tot oprichten eener Chrisr telijke school op Gereformeerden grond slag om twee lokalen der openbare schoei te Rilland te mogen huren, tot het geven van Christelijk onderwijs, stuit op ern- stigen tegenstand en gaf aanleiding tot eenige discussie. Het Vferzoek werd'krachtig gesteund door den voorzitter' en den heer A. Butijn. De heer Butijn wees er op uat met het oprichten van een Christelijke school ze ker twee lokalen der openbare school vrij komen, en deze dus leeg komen te staan, wat toch zteker niet in het algemeen belang is. Door den heer B-oot werd in het midden gebracht dat deze dan gebruikt kunnen worden voor bewaarschool. Het voorstel om 't verzoek toe te staan wordt in stem ming gebracht en met 5 tegeinj 2 stemmeln. verworpen, zelfs stemde een der rechtsclie leden tegen. Tegen de heeren van.Gorsel Boot, V. d. Werff, de Jager, en A. Blok. Voor de heeaen A. Butijn en J. Blok Jz.. Jr. Bij de rondvraag vraagt dhr. A. Blok of de school op Rilland nu kan beginnen. De voorzitter zegt, dat met het oog op de schoonmaak en de ontsmetting der school

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1914 | | pagina 3